Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 sierpnia 2008 r.
16:19
Edytuj ten wpis

Prezydent Lublina podnosi czynsze

Autor: Zdjęcie autora DOminik Smaga
0 7 A A

O 10 proc. wzrosną czynsze za lokale komunalne i socjalne. Lokatorzy będą płacić po kilkadziesiąt złotych więcej od 1 grudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wypowiedzenia czynszu już wydrukowaliśmy i przekazaliśmy administracjom, które mają dostarczyć je lokatorom - informuje Artur Cichoń, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Podwyżka dotknie w sumie blisko 40 tys. lublinian, bo w naszym mieście jest blisko 11 tys. mieszkań komunalnych i socjalnych.

Mieszkańcy łapią się za głowy. - Teraz płacę 360 złotych, a mieszkanie i tak nie jest tego warte. Dla mnie każda podwyżka to dużo, nawet te 10 procent - mówi Ewa Król z ul. Olejnej.

- Ile by nie podnieśli to i tak będę musiała zapłacić. No bo niby jak inaczej? Ale z czego, jak ja na węgiel po zimę musze cały rok pieniądze odkładać? - skarży się pani Helena, sąsiadka pani Ewy.

O podwyżce zdecydował prezydent miasta. Stawki idą w górę o 10 proc. W lokalach socjalnych opłata wzrośnie z 1 zł do 1,10 zł. Natomiast w lokalach komunalnych bazowa stawka czynszu wzrośnie z 5,07 zł do 5,58 zł za mkw. powierzchni użytkowej.

Rzeczywista stawka nadal będzie ustalana indywidualnie dla każdego lokalu i ma uwzględniać te same podwyżki i obniżki, co obecnie. Mieszkańcy dostają upusty m.in. za brak centralnego ogrzewania, sieci gazowej lub wodociągu, czy też za WC w budynku obok. Więcej płacą natomiast ci, którzy mieszkają w lokalach oddanych do użytku po 1991 r.

- Przeciętne mieszkanie komunalne ma nieco ponad 40 metrów, a stawka czynszu nie przekracza 5 zł za metr kwadratowy. Przy takich założeniach średnia podwyżka powinna wynieść 20 zł na lokal - wylicza Cichoń.

Ratusz tłumaczy, że pieniądze potrzebne są nie tylko na utrzymanie lokali, ale też na podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, koszty zarządzania wspólnymi częściami domów mieszkalnych, utrzymanie zieleńców i wind oraz remonty budynków.

- Te remonty to chyba tylko u prezydenta w Ratuszu, bo u nas doprosić się nie można - irytuje się pani Helena.

Jest jeszcze jeden powód podwyżki. Zgodnie z uchwałami miejskich radnych bazowa stawka czynszu powinna osiągnąć poziom 3 proc. tzw. wartości odtworzeniowej lokalu.

- Aby osiągnąć ten poziom musielibyśmy podnieść czynsze nie o 10 proc., ale aż o 30 proc. - podkreśla Joanna Kapica z Biura Prasowego Ratusza.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
l / 24 sierpnia 2008 o 10:05
0
No i bardzo dobrze, chcielibyście mieszkać za darmo. Wystarczy że mieszkania macie za darmo. Jak się nie podoba mozna się wyprowadzić, domek sobie wybudowac, mieszkanie kupić jak normalni ludzi, a nie wiecznie narzekać.
Avatar
mzl / 22 sierpnia 2008 o 08:52
0
cyga napisał:
PO rządzi ,więc nie ma się czemu dziwić. Jest obecnie sporo rodzin ,które nie płacą za mieszkania ,a będzie ich jeszcze więcej....Do podniesienia czynszu ,każdy powód jest dobry...

nie powinno być wogóle darmowych mieszkań od miasta !!!
Avatar
MZL / 22 sierpnia 2008 o 08:51
0
Mieszkaniec Czubów napisał:
Mieszkanie dzielnicy Czuby Górki, blok komunalny (częściowo wspólnota) prawie 48m powierzchni, czynsz mi wzrasta z dnia na dzień z 560 zł na 601zl. Normalna banda i tyle. Realnie patrząc to już się opłaca wziąć kredyt na własny lokal mieszkalny i spłacać go w kwocie 600 zł, i mieć świadomość że płacę za swoje. Kiedyś Rakowski powiedział" rząd sam się wyżywi". widać i naszym włodarzom miasta słowa te nie są obce, bo zarobki pozwalają na opłacenie czynszu w pałacu. Mojego poparcia pan prezydent już miał nie będzie.

DARMOZJAD JESTEŚ !!!! ZARÓB SOBIE NA SWOJE MIESZKANIE , WEŹ KREDYT JAK MILIONY UCZCIWYCH POLAKÓW A NIE ŻERUJESZ NA MOICH PODATKACH!!!!

DARMOZJAD JESTEŚ !!!! ZARÓB SOBIE NA SWOJE MIESZKANIE , WEŹ KREDYT JAK MILIONY UCZCIWYCH POLAKÓW A NIE ŻERUJESZ NA MOICH PODATKACH!!!! rozwiń
Avatar
mzl / 22 sierpnia 2008 o 08:49
0
media są beznadziejne !!!! brawo dla Prezydenta za tą decyzję !!! i tak te menele z komunałek nie zapłacą za to co dostali za darmo od wszystkich podatników !!!!!!! powinni tą panią z Olejnej i innych takich darmozjadów jak najszybciej wywalić z tych mieszkań !!!!!!! my za to płacimy-podatnicy za tych złodziejaSZKÓW, MENELI, RENCISTÓW ITP....
Avatar
aaa / 22 sierpnia 2008 o 08:05
0
Ja chętnie przejmę Twoje mieszkanie komunalne i oddam Ci kredyt.
Do wzięcia kredytu - droga wolna, nic za darmo!
Avatar
Mieszkaniec Czubów / 22 sierpnia 2008 o 07:37
0
Mieszkanie dzielnicy Czuby Górki, blok komunalny (częściowo wspólnota) prawie 48m powierzchni, czynsz mi wzrasta z dnia na dzień z 560 zł na 601zl. Normalna banda i tyle. Realnie patrząc to już się opłaca wziąć kredyt na własny lokal mieszkalny i spłacać go w kwocie 600 zł, i mieć świadomość że płacę za swoje. Kiedyś Rakowski powiedział" rząd sam się wyżywi". widać i naszym włodarzom miasta słowa te nie są obce, bo zarobki pozwalają na opłacenie czynszu w pałacu. Mojego poparcia pan prezydent już miał nie będzie.
Avatar
cyga / 22 sierpnia 2008 o 01:17
0
PO rządzi ,więc nie ma się czemu dziwić. Jest obecnie sporo rodzin ,które nie płacą za mieszkania ,a będzie ich jeszcze więcej....Do podniesienia czynszu ,każdy powód jest dobry...
Avatar
l / 24 sierpnia 2008 o 10:05
0
No i bardzo dobrze, chcielibyście mieszkać za darmo. Wystarczy że mieszkania macie za darmo. Jak się nie podoba mozna się wyprowadzić, domek sobie wybudowac, mieszkanie kupić jak normalni ludzi, a nie wiecznie narzekać.
Avatar
mzl / 22 sierpnia 2008 o 08:52
0
cyga napisał:
PO rządzi ,więc nie ma się czemu dziwić. Jest obecnie sporo rodzin ,które nie płacą za mieszkania ,a będzie ich jeszcze więcej....Do podniesienia czynszu ,każdy powód jest dobry...

nie powinno być wogóle darmowych mieszkań od miasta !!!
Avatar
MZL / 22 sierpnia 2008 o 08:51
0
Mieszkaniec Czubów napisał:
Mieszkanie dzielnicy Czuby Górki, blok komunalny (częściowo wspólnota) prawie 48m powierzchni, czynsz mi wzrasta z dnia na dzień z 560 zł na 601zl. Normalna banda i tyle. Realnie patrząc to już się opłaca wziąć kredyt na własny lokal mieszkalny i spłacać go w kwocie 600 zł, i mieć świadomość że płacę za swoje. Kiedyś Rakowski powiedział" rząd sam się wyżywi". widać i naszym włodarzom miasta słowa te nie są obce, bo zarobki pozwalają na opłacenie czynszu w pałacu. Mojego poparcia pan prezydent już miał nie będzie.

DARMOZJAD JESTEŚ !!!! ZARÓB SOBIE NA SWOJE MIESZKANIE , WEŹ KREDYT JAK MILIONY UCZCIWYCH POLAKÓW A NIE ŻERUJESZ NA MOICH PODATKACH!!!!

DARMOZJAD JESTEŚ !!!! ZARÓB SOBIE NA SWOJE MIESZKANIE , WEŹ KREDYT JAK MILIONY UCZCIWYCH POLAKÓW A NIE ŻERUJESZ NA MOICH PODATKACH!!!! rozwiń
Avatar
mzl / 22 sierpnia 2008 o 08:49
0
media są beznadziejne !!!! brawo dla Prezydenta za tą decyzję !!! i tak te menele z komunałek nie zapłacą za to co dostali za darmo od wszystkich podatników !!!!!!! powinni tą panią z Olejnej i innych takich darmozjadów jak najszybciej wywalić z tych mieszkań !!!!!!! my za to płacimy-podatnicy za tych złodziejaSZKÓW, MENELI, RENCISTÓW ITP....
Avatar
aaa / 22 sierpnia 2008 o 08:05
0
Ja chętnie przejmę Twoje mieszkanie komunalne i oddam Ci kredyt.
Do wzięcia kredytu - droga wolna, nic za darmo!
Avatar
Mieszkaniec Czubów / 22 sierpnia 2008 o 07:37
0
Mieszkanie dzielnicy Czuby Górki, blok komunalny (częściowo wspólnota) prawie 48m powierzchni, czynsz mi wzrasta z dnia na dzień z 560 zł na 601zl. Normalna banda i tyle. Realnie patrząc to już się opłaca wziąć kredyt na własny lokal mieszkalny i spłacać go w kwocie 600 zł, i mieć świadomość że płacę za swoje. Kiedyś Rakowski powiedział" rząd sam się wyżywi". widać i naszym włodarzom miasta słowa te nie są obce, bo zarobki pozwalają na opłacenie czynszu w pałacu. Mojego poparcia pan prezydent już miał nie będzie.
Avatar
cyga / 22 sierpnia 2008 o 01:17
0
PO rządzi ,więc nie ma się czemu dziwić. Jest obecnie sporo rodzin ,które nie płacą za mieszkania ,a będzie ich jeszcze więcej....Do podniesienia czynszu ,każdy powód jest dobry...
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 2 3

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 1

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 8 8

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 3

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 38 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 30 4

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 47 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!