Powołanie dwóch nowych miejskich instytucji nie pociągnie za sobą żadnych dodatkowych kosztów poza kosztami przeprowadzki do opuszczonego przez MPK biurowca przy al. Kraśnickiej – zapewnia Ratusz.
* Pierwsza jednostka przejmie zadania Wydziału Inwestycji i Wydziału Remontów Budynków, które zostaną zlikwidowane. Ma odpowiadać za przygotowanie i prowadzenie miejskich inwestycji i remontów. Zajmie się m.in. budową dróg dojazdowych do obwodnicy, stadionem i kompleksem basenów.
* Druga z nowych instytucji będzie zarządzać drogami i zlecać ich remonty, kontrolować parkingi, dbać o oświetlenie, oznakowanie i sygnalizację na ulicach oraz ich odwodnienie, a za rok także za odśnieżanie. Zastąpi obecny Wydział Dróg i Mostów w Urzędzie Miasta.
Projekty statutów obydwu nowych instytucji przygotował prezydencki pełnomocnik Piotr Dańko, który ostatnio przez dwa lata kierował Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska. Co ciekawe, projekt statutu Zarządu Dróg i Mostów został niemal słowo w słowo przepisany ze statutu gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, a w dokumencie skrót "ZDiZ” był zastępowany skrótem "ZDiM” zaś słowo "Gdańsk” słowem "Lublin”.
W ten sposób w zadaniach nowej lubelskiej jednostki od dróg znalazła się też opieka nad zielenią miejską, choć Ratusz zapewnia, że tym zadaniem – z wyjątkiem zieleni przy drogach – nadal zajmować ma się Wydział Gospodarki Komunalnej.
Miasto zapewnia, że dzięki powołaniu nowych jednostek inwestycje i remonty mają przebiegać szybciej. Co je teraz spowalniało? Ratusz odpowiada, że dokumenty w mniejszym niż dotąd stopniu będą krążyć między wydziałami, bo nowe jednostki będą mieć własnych ludzi od finansów i przetargów. – I wystarczy przejść do pokoju obok – mówi Stanisław Fic, zastępca prezydenta.
Szefowie obydwu instytucji mają być wybrani w konkursie – zapewnia magistrat. Dańko twierdzi, że nie zdecydował, czy będzie kandydować na szefa DRML.