Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 października 2018 r.
6:45

Prezydent Żuk zarzucił sędzi stronniczość. Przegrał sądową potyczkę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 39 A A
Krzysztof Żuk zarzucił sędzi prowadzącej jego sprawę stronniczość. Ale NSA nie podzielił zdania prezydenta
Krzysztof Żuk zarzucił sędzi prowadzącej jego sprawę stronniczość. Ale NSA nie podzielił zdania prezydenta

Prezydentowi Lublina nie udało się odsunąć od orzekania w jego sprawie sędzi Marty Laskowskiej-Pietrzak, której zarzucał stronniczość. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jego skargę, pozostawiając sędzię w składzie mającym rozstrzygnąć, czy Krzysztof Żuk powinien stracić stanowisko prezydenta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To dalszy ciąg sprawy rozgrzewającej do czerwoności lubelską scenę polityczną. W tej wojnie na paragrafy stawką jest fotel prezydenta Lublina. Dziś zajmuje go Krzysztof Żuk, ale wojewoda chce go pozbawić stanowiska przy pomocy tzw. ustawy antykorupcyjnej.

Przypomnijmy: Ustawa zabrania łączenia stanowiska prezydenta z zasiadaniem we władzach spółek. Tymczasem Krzysztof Żuk przez dwa lata (do stycznia 2016 r.) był jednocześnie prezydentem Lublina i członkiem rady nadzorczej PZU Życie (zarobił w niej łącznie ok. 250 tys. zł). Twierdzi, że miał do tego prawo i powołuje się na zapisany w ustawie wyjątek. Wojewoda uznał, że ten wyjątek nie ma zastosowania w sytuacji Żuka i w lutym 2017 r. wydał zarządzenie o pozbawieniu go funkcji prezydenta. Zarządzenie nie weszło w życie, bo prezydent i Rada Miasta zaskarżyli je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Ale w dniu, w którym sąd miał ogłosić wyrok, Żuk zażądał odsunięcia od sprawy sędzi Marty Laskowskiej-Pietrzak. Zarzucił jej stronniczość, która miała się przejawiać tym, że na wcześniejszej rozprawie przerywała wypowiedź jego pełnomocnikowi. Wniosek o wyłączenie sędzi zmusił sąd do wstrzymania się z ogłoszeniem wyroku na czas oceny zachowania sędzi. Gdyby zarzut stronniczości się potwierdził, konieczne byłoby wyznaczenie nowego składu orzekającego.

Niczego złego w zachowaniu sędzi nie dostrzegł jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny, który nie zgodził się na odsunięcie jej od sprawy. Żukowi przysługiwało jeszcze zażalenie do NSA. Prezydent skorzystał z tej możliwości, więc zasadnicza sprawa znów utknęła na kilka miesięcy.

W sprawie coś drgnęło. Kilka dni temu NSA uznał, że wniosek o wykluczenie sędzi jest bezzasadny. To oznacza, że Wojewódzki Sąd Administracyjny będzie mógł ogłosić wyrok w dotychczasowym składzie. Kiedy to nastąpi? Na razie nie wiadomo, bo sprawa nie trafiła jeszcze na wokandę.

Jest już za późno na to, by wyrok – jakikolwiek będzie – miał znaczenie inne niż wizerunkowe. Dlaczego? Prawomocny wyrok w drugiej instancji musiałby zapaść przed końcem obecnej kadencji Żuka. To już niemożliwe, bo na razie nie ma nawet wyroku pierwszej instancji. Jeżeli Żuk przegra wybory, to i tak przestanie być prezydentem. Jeżeli ponownie zostanie wybrany, to nawet ewentualna przegrana w sprawie PZU Życie nie pozbawi go stanowiska, bo spór dotyczy wyłącznie obecnej kadencji, a nie następnej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tuż przed wyborami? / 15 października 2018 r. o 10:04
+64
A tymczasem jakaś dziwna cisza: w sprawie wyprowadzania kasy ze SKOKÓw do Luksemburga przez prawego senatora; w sprawie 2 mld rozkradzionych w SKOKu Wołomin gdzie non stop balowało kolesiostwo z TKMu; w sprawie Koguta gdzie zarzuty korupcyjne były bardzo dobrze udokumentowane w sprawie zatajenia wartej pół miliona 'stodoły' Szyszki; w sprawie dwóch samochodów dla Rydzyka od bezdomnego; w sprawie okradania przez Pisowskich bonzów wrocławskiego PCK; w sprawie zakupu samolotów dla VIP bez przetargu i uwalenia caracali, kiedy zamieszany w to Berczyński zbiegł do USA; w sprawie szemranej fundacji posła PIS agenta Tomka; w sprawie okradania niepełnosprawnych przez prezydenckiego zięcia; w sprawie limuzyn rozwalonych w efekcie nieprzestrzegania przepisów a oskarżanie o wypadek niewinnego młodego człowieka; itd itd
A tymczasem jakaś dziwna cisza: w sprawie wyprowadzania kasy ze SKOKÓw do Luksemburga przez prawego senatora; w sprawie 2 mld rozkradzionych w SKOKu Wołomin gdzie non stop balowało kolesiostwo z TKMu; w sprawie Koguta gdzie zarzuty korupcyjne były bardzo dobrze udokumentowane w sprawie zatajenia wartej pół miliona 'stodoły' Szyszki; w sprawie dwóch samochodów dla Rydzyka od bezdomnego; w sprawie okradania przez Pisowskich bonzów wrocławskiego PCK; w sprawie zakupu samolotów dla VIP bez przetargu i uwalenia caracali, kiedy zamieszany w to Be... rozwiń
Avatar
Ziobro włączył się w kampanię Sylwestra? / 15 października 2018 r. o 10:13
+51
Cóż za przedziwny i przecudowny zbieg okoliczności - na parę dni przed pierwszą turą wyborów, sędzia wyda wyrok w sprawie wygaszenia mandatu obecnego prezydenta.
Avatar
b / 15 października 2018 r. o 08:31
+49
sądy w czyich rękach są to kazdy wie jakie teraz sa, więc bez komentarza
Avatar
Gość / 15 października 2018 r. o 10:36
+48
PISowcy jak widać nawet sędziów już próbują włączyć do kampanii wyborczej. Termin ogłoszenia wyroku wydaje się mocno nieprzypadkowy, szczególnie, wiemy co się obecnie dzieje w sądach i kto nimi zdalnie rządzi.
Avatar
komedia / 15 października 2018 r. o 11:02
+44
Ta sprawa to klasyczny przykład tego, po co PiS chciał przejąć sądy. Po pierwsze nasz konkurent polityczny nie może mieć szansy na uczciwy proces a tym bardziej sprawiedliwy wyrok. Druga sprawa to my zadecydujemy kiedy dokładnie zostanie ogłoszony bo to pozwoli bezpośrednio wpływać np: na wyniki wyborów.
Avatar
Adam / 15 października 2018 r. o 09:40
+43
Sztabowcy PiSu dwoją się i troją aby dowalić Żukowi za wszelką cenę. Stawka jest wysoka, władza w pięknie rozwijający się Lublinie. Jak przejmą władzę będą mili się czym chwalić przed następnymi wyborami, choć palcem się do tego nie dotknęli.
Avatar
Gość / 15 października 2018 r. o 10:08
+39
Ziobro jak widać próbuje pomóc Tułajewowi☺
Avatar
czalus / 15 października 2018 r. o 09:16
+34
Ja wierzę prezydentowi, to madry człowiek, jak miał odczucie stronniczości to zapewne tak było, no cóż takie mamy teraz sądownictwo ko bliżej PISu ten jest bezkarny
Avatar
JW / 15 października 2018 r. o 08:41
+29
Teraz nikt nie wierzy sądom,a juz oponenci polityczni mogą zapomnieć o sprawiedliwych wyrokach. tak PiS „naprawił” sądy, które teraz działają coraz wolniej, a będzie jeszcze gorzej
Avatar
basia / 15 października 2018 r. o 08:35
+25
Obecnie to walka prezydenta z wiatrakami. Zagraniczny wymiar sprawiedliwości nie daje wiary polskim sądom i praworządności w naszym kraju. Do czego to doszło..
Avatar
lublinianka / 16 października 2018 r. o 11:14
0
murem za Zukiem a w zasadzie przeciw Tulajewowi
Avatar
zx33 / 16 października 2018 r. o 06:59
+2
a może sam powinien odejść
Avatar
twister / 15 października 2018 r. o 20:41
+3
Żuk ... lubelski Misiewicz ***s://***youtube.com/watch?v=sF16436i9eI&feature=youtu.be&t=413
Avatar
splik / 15 października 2018 r. o 15:06
+4
Przegrał ale wygrał. Każdy inteligentny człowiek wie o co tu chpdziło.
Avatar
eh / 15 października 2018 r. o 14:19
+3
Wyjątek miałby zastosowanie do przedstawicieli PiS a nie konkurencji. Oni tylko łączą kilka stanowisk w jedną pracę a zbierają kasę za dziesieciu
 Takie bzdury w biuletynie PO pisali?
Avatar
Bolek / 15 października 2018 r. o 14:05
0
Wyjątek miałby zastosowanie do przedstawicieli PiS a nie konkurencji. Oni tylko łączą kilka stanowisk w jedną pracę a zbierają kasę za dziesieciu
Avatar
alojz / 15 października 2018 r. o 13:09
+2
Już myślałem, że chodzi o sobotni Marsz...
Avatar
qwert / 15 października 2018 r. o 11:46
-8
Bardzo dobra taktyka procesowa, która doprowadziła do tego, że ewentualne rozstrzygnięcie na niekorzyść Żuka stanie się niewykonalne.
Avatar
Gość / 15 października 2018 r. o 11:42
-10
Ha, ha. "Niewinny" Żuczek zamiast oczyścić się z zarzutów to wolał przeciągać sprawę. Jak widać nie bez powodu ma pełne gacie.
Avatar
komedia / 15 października 2018 r. o 11:02
+44
Ta sprawa to klasyczny przykład tego, po co PiS chciał przejąć sądy. Po pierwsze nasz konkurent polityczny nie może mieć szansy na uczciwy proces a tym bardziej sprawiedliwy wyrok. Druga sprawa to my zadecydujemy kiedy dokładnie zostanie ogłoszony bo to pozwoli bezpośrednio wpływać np: na wyniki wyborów.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus. Wolnych łóżek nie ma już w Lublinie, Biłgoraju i Białej Podlaskiej, ale będzie ich więcej w Chełmie

Koronawirus. Wolnych łóżek nie ma już w Lublinie, Biłgoraju i Białej Podlaskiej, ale będzie ich więcej w Chełmie

Liczba łóżek wzrośnie z 320 do 380, powstanie dodatkowy oddział zakaźny dla dorosłych i 20 dodatkowych miejsc dla pacjentów, którzy czekają na wynik testu – zapowiedział wojewoda lubelski. O tym, że łóżek w szpitalach i respiratorów dla pacjentów z Covid-19 nie zabraknie, zapewniało także Ministerstwo Zdrowia

Covid trochę lubelskim szkołom odpuszcza

Covid trochę lubelskim szkołom odpuszcza

Maleje liczna szkół i przedszkoli, które pracują w trybie hybrydowym lub zdalnym. Tylko wczoraj z taką formą nauczania pożegnało się 10 placówek. - Nauczanie w systemie hybrydowym lub zdalnym prowadzone było w poniedziałek w 29 placówkach – informuje Jolanta Misiak, rzecznik Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

Ubędzie 440 darmowych miejsc parkingowych w Lublinie. Zobacz na których ulicach
SONDA

Ubędzie 440 darmowych miejsc parkingowych w Lublinie. Zobacz na których ulicach

Kolejne ulice mają być włączone do Strefy Płatnego Parkowania. Takie plany ma Urząd Miasta, który zaczyna w tej sprawie konsultacje z radami dzielnic. Opłaty miałyby być wprowadzone w pierwszym kwartale przyszłego roku m.in. w okolicach dworca PKS, stadionu żużlowego i koło Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Biskup, prałat i prezydent. Księża uhonorowani medalami

Biskup, prałat i prezydent. Księża uhonorowani medalami

Biskup Mieczysław Cisło a także ks. prałat Jan Kiełbasa dołączyli do grona osób wyróżnionych za zasługi dla miasta Lublina. Medale wręczył w poniedziałek w lubelskiej Kurii Metropolitalnej prezydent Krzysztof Żuk, który dziękował wyróżnionych i podkreślał, że medal „Zasłużony dla miasta Lublin” jest wyrazem wdzięczności za posługę duszpasterską i budowanie lubelskiej wspólnoty.

Wojewoda, poseł... minister? Przemysław Czarnek może wejść do rządu

Wojewoda, poseł... minister? Przemysław Czarnek może wejść do rządu

Jeszcze tydzień temu był wskazywany jako kandydat na ministra sprawiedliwości, teraz jest typowany do objęcia połączonych resortów nauki i edukacji. Kontrowersyjny poseł z Lublina Przemysław Czarnek ma spore szanse na stanowisko w rządzie po rekonstrukcji

Chcą się wgryźć biurowcem w wąwóz na Czubach

Chcą się wgryźć biurowcem w wąwóz na Czubach

Duży budynek usługowo-biurowy chce stawiać na Czubach lubelska spółka Global Rent, która stara się w Urzędzie Miasta o decyzję środowiskową. Swój obiekt planuje naprzeciw garaży przy ul. Na Stoku, za doliną dzielącą os. Górki od torów. Gmach „wgryzałby się” w wąwóz, którym biegłaby droga dojazdowa.

Pora odkręcić kurki, bo w Lublinie zaczynają grzać

Pora odkręcić kurki, bo w Lublinie zaczynają grzać

Zaczyna się „sezon grzewczy” na terenie większości osiedli. – Do tej pory o rozpoczęcie dostaw zwróciły się do nas największe spółdzielnie mieszkaniowe m.in.: Czechów, Czuby, LSM, Kolejarz, Motor oraz część wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych praktycznie w całym mieście – informuje Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

AZS UMCS Start II Lublin – Profi Sunbud PKK 99 Pabianice 109:52

AZS UMCS Start II Lublin – Profi Sunbud PKK 99 Pabianice 109:52

Zawodnicy rezerw Startu w efektownym stylu rozpoczęli nowy sezon w drugiej lidze koszykarzy. Ekipa Przemysława Łuszczewskiego rozgromiła rywali z Pabianic

Koronawirus. Nowe ognisko to szpital w Lublinie
covid-19

Koronawirus. Nowe ognisko to szpital w Lublinie

Na terenie województwa lubelskiego jest już 19 ognisk Covid-19. Minionej doby wykryto kolejne – w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie.

12 chętnych do budowy S19 Lublin – Lubartów
galeria

12 chętnych do budowy S19 Lublin – Lubartów

Tuzin firm i konsorcjów zgłosił się do przetargu na budowę trasy ekspresowej numer 19 między węzłem Lublin Rudnik a węzłem Lubartów Północ. GDDKiA chce podpisać umowę ze zwycięzcą w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Oskarżała męża o romanse, więc postanowił się wyprowadzić. Chwyciła za nóż

Oskarżała męża o romanse, więc postanowił się wyprowadzić. Chwyciła za nóż

63-latka z Dęblina odpowie za usiłowanie zabójstwa męża. Rzuciła się na mężczyznę z nożem, podejrzewając go o romans – ustalili śledczy. Z wyjaśnień kobiety wynika, że do krwawej awantury przyczynił się koronawirus.

Fonie Lublina: "Sonata Un-done"
1 października 2020, 17:00

Fonie Lublina: "Sonata Un-done"

Kolejny z koncertów tegorocznych Fonii Lublina odbędzie się wyjątkowo w czwartek. 1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki organizatorzy zaproszą do Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie na koncert "Sonata Un-done". Start godz. 17.

Koronawirus. Mężczyzna z koronawirusem spędził dwa dni w karetce, bo szpitale nie chciały go przyjąć
wideo
film

Koronawirus. Mężczyzna z koronawirusem spędził dwa dni w karetce, bo szpitale nie chciały go przyjąć

Ministerstwo zdrowia zleca kontrolę dotyczącą sytuacji pacjenta, którego przyjęcia odmówiło kilka szpitali. 77-latek z Włocławka po dwóch dniach spędzonych w karetce pogotowia został ostatecznie przyjęty w Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Bisnode radzi: Warto być przejrzystym w biznesie
Złota Setka 2019

Bisnode radzi: Warto być przejrzystym w biznesie

Rozmowa z Tomaszem Starzykiem z Bisnode Polska. Firma jest merytorycznym partnerem Dziennika Wschodniego w rankingu Złota Setka Największych Firm Województwa Lubelskiego.

Sparta Jarocin – Edach Budowlani Lublin 15:56. Rozbili beniaminka

Sparta Jarocin – Edach Budowlani Lublin 15:56. Rozbili beniaminka

Edach Budowlani Lublin pokonali na wyjeździe debiutującą w rozgrywkach najwyższego szczebla Spartę Jarocin 56:15

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.