Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2018 r.
14:20

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk

Sędzia, której prezydent Lublina zarzucił stronniczość nie będzie odsunięta od jego sprawy. Postanowił tak dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jego decyzja umożliwia ogłoszenie wyroku, o ile prezydent nie zaskarży postanowienia o odmowie wykluczenia sędzi, a ma do tego prawo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyczekiwany wyrok dotyczyć ma sporu, w którym Krzysztof Żuk broni się przed usunięciem z Ratusza. Zarządzenie pozbawiające go władzy w Lublinie zostało wydane przez wojewodę ponad rok temu, ale nie weszło w życie bo zaskarżyła je Rada Miasta i sam prezydent.

Ogłoszenie wyroku zapowiedziano na 25 kwietnia, ale tego samego dnia rano do sądu wpłynął podpisany przez prezydenta wniosek o odsunięcie od jego sprawy sędzi Marty Laskowskiej-Pietrzak, która według Żuka nie była bezstronna podczas rozprawy. Z powodu tego wniosku niemożliwe stało się ogłoszenie wyroku, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny musiał ocenić zachowanie sędzi i rozstrzygnąć, czy zarzuty stawiane jej przez Żuka są słuszne.

Postanowienie w tej sprawie zostało wydane dzisiaj. – Sąd oddalił wniosek o wyłączenie sędzi ze składu orzekającego – informuje Grzegorz Wałejko, rzecznik WSA.

Sędziowie wyznaczeni do oceny zachowania Laskowskiej-Pietrzak przejrzeli nawet to, co na rozprawie nagrały kamery telewizji, ale nie uznali, by dwukrotne przerwanie przez sędzię wypowiedzi prezydenckiego pełnomocnika było dowodem braku obiektywizmu.

– Jest to uprawnienie przewodniczącego składu wynikające z prowadzenia rozprawy – mówi Wałejko. – Sędzia ma prawo zadawać pytania, a także przerywać wypowiedź, jeżeli dochodzi do wniosku, że nie jest istotna w sprawie.

Sąd nie dopatrzył się również stronniczości w tym, że przewodnicząca rozprawie sędzia odrzuciła wnioski składane przez pełnomocnika Żuka. – Jeżeli ktoś uważa, że rozprawa była prowadzona wadliwie, nie jest to przesłanką do żądania wyłączenia sędziego, ale może być użyte jako argument przy ewentualnym składaniu skargi kasacyjnej – tłumaczy Wałejko.

Dzisiejsze postanowienie oznacza, że nie trzeba zmieniać składu orzekającego i można ogłosić wyrok.

Jest jednak jedno „ale”. Prezydent może jeszcze zaskarżyć do wyższej instancji postanowienie o odmowie wykluczenia sędzi Laskowskiej-Pietrzak, na co ma siedem dni od daty doręczenia odpisu postanowienia.

Jeżeli Żuk złoży takie zażalenie, sprawa trafi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, co będzie oznaczać kolejną zwłokę w rozstrzygnięciu sporu między samorządem Lublina a wojewodą.

Krzysztof Żuk przed sądem. Rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym 18.04.2018

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
równi i równiejsi??? / 24 maja 2018 r. o 15:07
+6
A kiedy CBA weźmie się za Misiewiczów??? "PiS kpi z prawa. Ludzie partii obsadzają po kilka stołków państwowych firm. Jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. To niezgodne z prawem." źródło: forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 15:00
+6
"W środę nie ruszył cywilny proces, w którym sędzia Justyna Koska-Janusz pozwała ministra sprawiedliwości o ochronę dóbr osobistych. Pełnomocnik ministerstwa wniósł o wyłączenie wszystkich sędziów okręgu warszawskiego z orzekania w tej sprawie. Mec. Maciej Zaborowski wniósł w środę przed trzyosobowym składem orzekającym Sądu Okręgowego w Warszawie w imieniu pozwanego ministra sprawiedliwości o wyłączenie z orzekania w tej sprawie wszystkich 284 sędziów wymienionych na stronach internetowych warszawskiego SO ze względu na możliwy brak obiektywizmu." źródło: wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/551181,sedzia-justyna-koska-janusz-zbigniew-ziobro-proces-sad.html
"W środę nie ruszył cywilny proces, w którym sędzia Justyna Koska-Janusz pozwała ministra sprawiedliwości o ochronę dóbr osobistych. Pełnomocnik ministerstwa wniósł o wyłączenie wszystkich sędziów okręgu warszawskiego z orzekania w tej sprawie. Mec. Maciej Zaborowski wniósł w środę przed trzyosobowym składem orzekającym Sądu Okręgowego w Warszawie w imieniu pozwanego ministra sprawiedliwości o wyłączenie z orzekania w tej sprawie wszystkich 284 sędziów wymienionych na stronach internetowych warszawskiego SO ze względu na możliwy brak ob... rozwiń
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 14:53
+6
Prezydent korzysta z przysługujących mu praw. Skoro jest bezpardonowo atakowany przez swoich przeciwników, musi się bronić i wykorzystuje przysługujące mu do tego metody. Sądy dziś są pod wpływem przeciwnej opcji i konsekwentnie będą działać przeciwko prezydentowi, byle tylko na urzędzie zasiadł komisarz z PISu. Z korzyścią dla miasta będzie, jeśli Pan Żuk dotrwa do końca kadencji a rozsądni wyborcy poprą jego osobę jesienią.
Avatar
Lub / 24 maja 2018 r. o 14:29
+6
Gościu, nie pisz bzdur ze prezydent Zuk to oszust. Ma prawo składać odwołania i korzysta z tego tak samo jak pisowcy korzystają z prawa przy sprawach przeciwko sobie.
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 15:05
+4
Składać zażalenie, nie poddawać się walce z PiS-owskim reżimem. Trzeba walczyć i tyle.
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 14:58
+3
PISowskie miernoty chcą zniszczyć Żuka tylko dlatego, że okazał się dobrym prezydentem!!!
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 14:56
+3
Jestem przekonany, że wyrok w tej sprawie zapadł dawno temu, w gabinecie Kaczyńskiego. Nie pomogą żadne odwołania, wnioski, itp sprawy.
Avatar
leo / 24 maja 2018 r. o 14:53
+3
Lub napisał:
Gościu, nie pisz bzdur ze prezydent Zuk to oszust.  Ma prawo składać odwołania i korzysta z tego tak samo jak pisowcy korzystają z prawa przy sprawach przeciwko sobie.
 przecież to są wpisy wynajętych pisowskich trolli, mają pluć na Żuka ile wlezie, wpisy w stylu "oszust" "kombinator" czy brednie o układach z deweloperami są najbardziej pożądane
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 14:51
+3
nie było szans na odsunięcie sędzi, sądami trzęsą obecnie ludzie Ziobry
Avatar
Qvo vadis Polsko / 24 maja 2018 r. o 14:36
+3
Czy to PO czy PIS czy inne ugrupowanie jedną ta sama klika tylko zamieniają się miejscami istne chorągiewki banda kolesiostwa i nepotyzmu oszuści i złodzieje nic dla ludzi
Avatar
yyyyy / 24 maja 2018 r. o 18:04
+1
undefined napisał:
nie było szans na odsunięcie sędzi, sądami trzęsą obecnie ludzie Ziobry
 Gdyby było tak jak Pan myśłi, to sąd uwzgleniłby wniosek Pana Prezydenta i wyznaczył nowy skład. Przecież ta decyzja tak czy owak jest korzystna dla pana Prezydenta, bo powoduje prseelekłość postępowania. Orzeczenie byłoby niekorzystne dla Pana Prezydenta, gdybny Sąd ODRZUCIŁ wniosek niezaskarżalnym orzeczeniem. Dawniej była grzywna za bezzasadne wyłączenie sędziego. a teraz hulaj dusza piekła nie ma. Wymowne jest, że wniosku nie podpisał podobno zaden z pełnomocników zawodowych Pana Prezydenta.
 Gdyby było tak jak Pan myśłi, to sąd uwzgleniłby wniosek Pana Prezydenta i wyznaczył nowy skład. Przecież ta decyzja tak czy owak jest korzystna dla pana Prezydenta, bo powoduje prseelekłość postępowania. Orzeczenie byłoby niekorzystne dla Pana Prezydenta, gdybny Sąd ODRZUCIŁ wniosek niezaskarżalnym orzeczeniem. Dawniej była grzywna za bezzasadne wyłączenie sędziego. a teraz hulaj dusza piekła nie ma. Wymowne jest, że wniosku nie podpisał podobno zaden z pełnomocników zawodowych Pana Prezydenta. rozwiń
Avatar
vvvv / 24 maja 2018 r. o 17:58
+1
undefined napisał:
PiS zawładnął sądami. Dolary przeciwko orzechom, że teraz politycy opozycji będą seryjnie przegrywać sprawy w sądach?!
 Na gorączke - prosze wziąć lek przeciwgorączkowy i zimne okłady. Jak temperatura przekroczy 40 st. prosze dzwonic na 112 lub zgłościć się na odpowiedni SOR. TZN. do WŁAŚCIWEGO Szpitala.
Avatar
fff / 24 maja 2018 r. o 17:53
+1
undefined napisał:
PiS zawładnął sądami. Dolary przeciwko orzechom, że teraz politycy opozycji będą seryjnie przegrywać sprawy w sądach?!
 Cały Komitet Wykonawczy PIS, Grupa do zdań specjalnych połączonych służb  Prokuratury, ABW, CBA i Strażu Ochrony Kolei  wnikliwie śledzi sprawę dra Krzysztofa Żuka, znanego na całą Polskę i świat Szefa struktur PO i Prezydenta Miasta Lublina i całymi godzinami analizuje jego sprawę, składy orzekające. Jak jak donszą anonimowe źródła z Nowogrodzkiej, w sprawie tej odbyło sie juz kilka tajnych konsultacji Komitetu Wykonawczego PIS, a także rozmawiał na ten temat z Victorem Orbanem i Donaldem Trumpem. ktorzy jednogłośnie wyrazili swoje przekonanie, że Pani Sędzia WSA z Lublina była bardzo obiektywna, tylko zdaniem Prezydenta USA powinna jeszcze orzec karę aresztu za obrazę składu sądzącego.
 Cały Komitet Wykonawczy PIS, Grupa do zdań specjalnych połączonych służb  Prokuratury, ABW, CBA i Strażu Ochrony Kolei  wnikliwie śledzi sprawę dra Krzysztofa Żuka, znanego na całą Polskę i świat Szefa struktur PO i Prezydenta Miasta Lublina i całymi godzinami analizuje jego sprawę, składy orzekające. Jak jak donszą anonimowe źródła z Nowogrodzkiej, w sprawie tej odbyło sie juz kilka tajnych konsultacji Komitetu Wykonawczego PIS, a także rozmawiał na ten temat z Victorem Orbanem i Donaldem Trumpem. ktorzy jednogłośnie wyrazil... rozwiń
Avatar
yyyy / 24 maja 2018 r. o 17:52
+1
undefined napisał:
Jestem przekonany, że wyrok w tej sprawie zapadł dawno temu, w gabinecie Kaczyńskiego. Nie pomogą żadne odwołania, wnioski, itp sprawy.
Cały Komitet Wykonawczy PIS, Grupa do zdań specjalnych połączonych służb  Prokuratury, ABW, CBA i Strażu Ochrony Kolei  wnikliwie śledzi sprawę dra Krzysztofa Żuka, znanego na całą Polskę i świat Szefa struktur PO i Prezydenta Miasta Lublina i całymi godzinami analizuje jego sprawę, składy orzekające. Jak jak donszą anonimowe źródła z Nowogrodzkiej, w sprawie tej odbyło sie juz kilka tajnych konsultacji Komitetu Wykonawczego PIS, a także rozmawiał na ten temat z Victorem Orbanem i Donaldem Trumpem. ktorzy jednogłośnie wyrazili swoje przekonanie, że Pani Sędzia WSA z Lublina była bardzo obiektywna, tylko zdaniem Prezydenta USA powinna jeszcze orzec karę aresztu za obrazę składu sądzącego.
Cały Komitet Wykonawczy PIS, Grupa do zdań specjalnych połączonych służb  Prokuratury, ABW, CBA i Strażu Ochrony Kolei  wnikliwie śledzi sprawę dra Krzysztofa Żuka, znanego na całą Polskę i świat Szefa struktur PO i Prezydenta Miasta Lublina i całymi godzinami analizuje jego sprawę, składy orzekające. Jak jak donszą anonimowe źródła z Nowogrodzkiej, w sprawie tej odbyło sie juz kilka tajnych konsultacji Komitetu Wykonawczego PIS, a także rozmawiał na ten temat z Victorem Orbanem i Donaldem Trumpem. ktorzy jednogłośnie wyrazi... rozwiń
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 17:09
+1
Najlepiej na tego z Białegostoku on taki fajny dla popaprańców
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 16:30
+1
Sąd miał anielską cierpliwość.
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 16:02
+1
#muremzaZukiem wszyscy wiemy że to sprawa o podłożu wyłącznie politycznym
Avatar
BLACK / 24 maja 2018 r. o 15:46
+1
Panie Prezydencie 3mamy za Pana "kciuki"
Avatar
Gość / 24 maja 2018 r. o 15:23
+1
PiS zawładnął sądami. Dolary przeciwko orzechom, że teraz politycy opozycji będą seryjnie przegrywać sprawy w sądach?!
Avatar
równi i równiejsi??? / 24 maja 2018 r. o 15:07
+6
A kiedy CBA weźmie się za Misiewiczów??? "PiS kpi z prawa. Ludzie partii obsadzają po kilka stołków państwowych firm. Jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. To niezgodne z prawem." źródło: forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa "Odmienne ślady litografii" w CSK
26 października 2020, 18:00

Wystawa "Odmienne ślady litografii" w CSK

26 października o godz. 18 Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprosi na otwarcie wystawy "Odmienne ślady litografii" siedmiorga artystów.

Biała Podlaska: Na Narutowicza powstanie nowe przejście dla pieszych

Biała Podlaska: Na Narutowicza powstanie nowe przejście dla pieszych

Na ulicy Narutowicza w Białej Podlaskiej będzie bezpieczniej. Powstanie tu nowoczesne przejście dla pieszych. Miasto otrzymało na ten cel 80 tys. zł dofinansowania.

Kobiety wyszły na ulice. Takiego tłumu w Puławach nie było już dawno
Zdjęcia, wideo
galeria
film

Kobiety wyszły na ulice. Takiego tłumu w Puławach nie było już dawno

Moje ciało - mój wybór, walczcie z wirusem - nie z kobietami. W antyrządowym proteście w niedzielę wieczorem wzięło udział setki mieszkańców Puław, lewicowi działacze oraz opozycyjni samorządowcy.

Studiowanie w czasie pandemii. Jak wygląda WF przed komputerem?

Studiowanie w czasie pandemii. Jak wygląda WF przed komputerem?

W związku z ogłoszeniem czerwonej strefy, lubelskie uczelnie przeszły na nauczanie zdalne. W sposób tradycyjny mogą odbywać się tylko zajęcia praktyczne. Czy należy do nich wychowanie fizyczne? Na prowadzenie zajęć sportowych w formie bezpośredniej zdecydowano się tylko na UMCS.

Gniew kobiet: Walczcie z wirusem, nie z nami. W Lublinie w protestach bierze udział coraz więcej osób
Dużo zdjęć
galeria

Gniew kobiet: Walczcie z wirusem, nie z nami. W Lublinie w protestach bierze udział coraz więcej osób

Ogromne protesty w całej Polsce wywołała decyzja Trybunału Konstytucyjnego, która oznacza jeszcze większe zaostrzenie prawa aborcyjnego. Każdego dnia na ulice miast wychodzi coraz więcej kobiet i wspierających ich mężczyzn. Niedzielny marsz w Lublinie zakończył się dopiero przed bramą Kurii Metropolitalnej, którą otoczył kordon policji.

GKS Niemce – Garbarnia Kurów 2:3. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej
galeria

GKS Niemce – Garbarnia Kurów 2:3. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

GKS Niemce w potężnym kryzysie. Podopieczni Bartłomieja Janiszewskiego przegrali piąty mecz z rzędu

Polski Cukier Avia – Olimpia Sulęcin 3:0. Lepszy beniaminek ze Świdnika [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Avia – Olimpia Sulęcin 3:0. Lepszy beniaminek ze Świdnika [zdjęcia]

Polski Cukier Avia Świdnik pokonała Olimpię Sulęcin 3:0. Sobotnie spotkanie w Świdniku było transmitowane w telewizji, co było bardzo dobrą wiadomością dla sympatyków żółto-niebieskich.

Tanew – Igros 3:0. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew – Igros 3:0. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Dwanaście meczów trwała seria Igrosu Krasnobród bez porażki. Zespół trenerów Jacka Paszkiewicza i Marka Margola zanotował pierwszą przegraną w sezonie, a pogromcą drużyny z uzdrowiska okazała się Tanew Majdan Stary

Mazowsze Stężyca – Orion Niedrzwica 2:0. Emocjonalny rollercoaster

Mazowsze Stężyca – Orion Niedrzwica 2:0. Emocjonalny rollercoaster

Orion Niedrzwica tydzień temu zaaplikował 10 bramek GKS Niemce, a w sobotę sensacyjnie uległ Mazowszu Stężyca

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS pokonała u siebie Politechnikę Gdańską [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS pokonała u siebie Politechnikę Gdańską [zdjęcia]

Pierwsza wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w tym sezonie stała się faktem. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka pokonały w niedzielę u siebie DGT AZS Politechnikę Gdańską 83:73

W lubelskich szpitalach za mało łóżek dla pacjentów. Wojewoda: „Jesteśmy na granicy równowagi”

W lubelskich szpitalach za mało łóżek dla pacjentów. Wojewoda: „Jesteśmy na granicy równowagi”

Z powodu dynamicznie rosnącej liczby chorych na COVID-19, dostępna liczba łóżek w szpitalach całego województwa okazała się niewystarczająca. Z nakazu wojewody, do wtorku ma ich wzrosnąć z 977 do 1113. Poprawić ma się także koordynacja badań laboratoryjnych.

"W dobie pandemii, gdzie jednym z zaleceń jest częste mycie rąk, już czwarty razy cała wieś pozbawiona jest wody"
Alarm 24

"W dobie pandemii, gdzie jednym z zaleceń jest częste mycie rąk, już czwarty razy cała wieś pozbawiona jest wody"

"W dobie pandemii, gdzie jednym z zaleceń jest częste mycie rąk, już czwarty razy cała wieś Turka pozbawiona jest wody i zapowiadane są kolejne wyłączenia" – denerwuje się jeden z naszych Czytelników. Czasowe przerwy w dostawie wody mają związek z unijną inwestycją gminy Wólka. Prace już razy były wstrzymane. Jeśli urząd ich nie skończy straci dofinansowanie.

Śledztwo w Urzędzie Marszałkowskim po dwóch wnioskach od CBA

Śledztwo w Urzędzie Marszałkowskim po dwóch wnioskach od CBA

Lubelska prokuratura na wniosek CBA wszczęła dwa śledztwa w sprawie nieprawidłowości w Urzędzie Marszałkowskim.

Kadrowe problemy w szkole w Kurowie. Nauczyciel z koronawirusem

Kadrowe problemy w szkole w Kurowie. Nauczyciel z koronawirusem

Jeden z nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kurowie jest zakażony koronawirusem. Na zwolnieniach lekarskich w piątek przebywało łącznie 22 pracowników placówki, czyli jedna trzecia załogi. Dyrekcja zapewnia jednak, że poradzi sobie z organizacją zajęć, zarówno zdalnych, jak i stacjonarnych.

Kłopoty z solarami w Baranowie, seria reklamacji. Dostawca odpowiada

Kłopoty z solarami w Baranowie, seria reklamacji. Dostawca odpowiada

Część mieszkańców gminy Baranów ma kłopoty z użytkowaniem założonych jesienią ubiegłego roku instalacji solarnych. Dostawca narzeka na zbyt wysoką liczbę niezasadnych jego zdaniem wezwań do usuwania usterek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.