Podświetlana fontanna, eleganckie kamienne nawierzchnie, nowe rośliny ozdobne i dużo miejsc do siedzenia. Tak ma wyglądać pl. Litewski po przebudowie. W przyszłym tygodniu ma być ogłoszony przetarg na wykonanie robót
Dokumentacja jest już gotowa od dawna, ale miasto musi z niej pousuwać nazwy konkretnych produktów i producentów tak, by nie narażać się na zarzut narzucania firmom budowlanym korzystania z towarów konkretnych firm. Wszystko musi być opisane wymiarami, kolorem i materiałami.
– Te prace są już na ukończeniu – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Dopiero tak przygotowany projekt może być dołączony do ogłoszenia o przetargu na przebudowę placu. – Ogłosimy go po niedzieli.
Zwycięzca przetargu dostanie na pracę niecałe półtora roku. – Termin wykonania zamówienia został ustalony na 30 kwietnia 2017 r. – informuje Szczepańska. Ratusz chce, żeby wszystko było gotowe na obchody 700-lecia ponownego nadania Lublinowi praw miejskich przez króla Władysława Łokietka. Wstępne założenia mówią, że jako ostatnia wykonana ma być fontanna, natomiast już pod koniec przyszłego roku powinny być gotowe nowe nawierzchnie placu.
Ratusz zapowiada też, że będzie żądać od wykonawcy robót takiego etapowania prac, by w czasie najważniejszych świąt dostępna była część placu będąca zwyczajowym miejscem uroczystości państwowych.
Na przebudowę, której towarzyszyć ma również przedłużenie deptaka do ul. 3 Maja miasto rezerwuje 62 miliony złotych. Kolejnym wydatkiem ma być odnowienie już istniejącej części deptaka (od Lubartowskiej do Kapucyńskiej), gdzie zamiast kostki brukowej pojawi się nowa nawierzchnia z kamienia, co ma nastąpić do 2018 r. Pula pieniędzy na prace we wszystkich tych miejscach to 70,8 miliona zł.
Tak ma wyglądać plac
Największą atrakcją będzie podświetlana, sterowana komputerowo fontanna. Możliwe ma być takie jej zaprogramowanie, by w określonych porach na placu odbywało się efektowne widowisko. Między dwiema nieckami będzie biegł chodnik stanowiący pieszy skrót od istniejącego dziś deptaka do przejścia dla pieszych przez ul. 3 Maja przy skrzyżowaniu z ul. I Armii Wojska Polskiego. Na swoich miejscach pozostaną wszystkie pomniki, a części placu, na których się znajdują, zachowają swój reprezentacyjny charakter. Niższa część ma pełnić funkcję rekreacyjną. Szalet zostanie zbudowany od nowa.
Przeprowadzka nocnych
Przedłużenie deptaka będzie skutkować likwidacją przystanków przy Baobabie i Poczcie Głównej i skierowaniem komunikacji miejskiej na inne trasy. Zmieni się też miejsce przesiadek między liniami nocnymi. – Zakładamy, że punktem zbiorczym będzie pl. Wolności – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Zmiana punktu przesiadkowego wpłynie także na przebieg tras linii nocnych. Dlatego nie wykluczamy, że w tym zakresie przeprowadzimy konsultacje społeczne, w wyniku których będą modyfikowane obecnie funkcjonujące trasy komunikacji nocnej.