Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 grudnia 2019 r.
14:22

Ślub na nowych zasadach. Narzeczeni odbędą obowiązkową rozmowę z księdzem

676 78 A A
Spotkanie kapłana z narzeczonymi (którzy powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem) rozpocznie się modlitwą
Spotkanie kapłana z narzeczonymi (którzy powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem) rozpocznie się modlitwą (fot. archiwum)

Po wspólnej modlitwie i złożeniu przysięgi narzeczeni zmierzą się z serią pytań. Ksiądz zapyta o nałogi, wizyty u psychoterapeuty oraz „zobowiązania moralne, prawne i finansowe”. Nowe przepisy dotyczące ślubów wejdą w życie za pół roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa zastąpią te obowiązujące w Kościele katolickim od 30 lat. To odpowiedź Episkopatu na „nowe wyzwania, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej”.

Te zmiany to m.in. rosnąca liczba małżeństw katolików z osobami innych wyznań lub ateistami czy sakramentu ślubu udzielanego poza granicami kraju. Ale na tym nie koniec.

Badanie narzeczonych

Inaczej będą przebiegać „rozmowy kanoniczno-duszpasterskie”, które duchowny przeprowadza z narzeczonymi. Ich efektem jest protokół przedślubny.

– Po zmianie przepisów większy nacisk będzie położony na badanie narzeczonych – mówi nam jeden z lubelskich księży. – Będą bardziej szczegółowe pytania co związane jest z tym, że jest bardzo dużo stwierdzeń nieważności małżeństw. Te badania mają wykluczyć kłamstwo i brak dojrzałości, ale też zweryfikować to, czy narzeczeni rzeczywiście chcą się pobrać, a nie są do tego zmuszani.

Jakie pytania?

Duchowny zapewnia, że to w interesie przyszłych małżonków. – Badania nie są po to aby komuś dokuczyć tylko po to, by pomóc konkretnej osobie aby miała świadomość tego, że małżeństwo to jest odpowiedzialność na całe życie. Niektóre osoby nie do końca zdają sobie z tego sprawę – podkreśla.

Spotkanie kapłana z narzeczonymi (którzy powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem) rozpocznie się modlitwą. Zanim zacznie pytać ksiądz powinien odebrać od narzeczonych „przysięgę mówienia prawdy”, a rozmowa z każdym z narzeczonych powinna przebiegać na osobności.

– Przy sporządzaniu protokołu przedślubnego nigdy nie zdarzyło mi się, aby któreś z narzeczonych coś przed drugim zataiło – stwierdza inny z kapłanów, z którymi rozmawialiśmy. – Protokół przedślubny jest tajny. Przegląda się jeśli któraś ze stron prosi o zbadanie ważności zawartego małżeństwa w sądzie biskupim. Na tym etapie niektórzy mogą się przyznać, że coś wówczas zataili.

Wśród pytań są m.in. te dotyczące zdrowia (leczenia psychiatrycznego, terapii psychologicznej, impotencji) i uzależnień (od alkoholu, narkotyków czy np. hazardu). Duchowny będzie dopytywał o to czy jest ktoś, komu szczególnie zależy na tym ślubie. Będzie dociekać czy narzeczeni nie mają przed sobą sekretów „mogących zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, np. posiadania potomstwa, niepłodności, nałogów, obciążeń lub zobowiązań moralnych, prawnych i finansowych?”

 – Szczególną ostrożność należy wykazać, gdyby któreś z narzeczonych poddało się zabiegowi tzw. „zmiany płci” – czytamy w dekrecie.

W takiej sytuacji „nie wolno spisywać protokołu przedślubnego, ustalać daty ślubu i czynić żadnych obietnic do czasu definitywnej decyzji Kurii Rzymskiej.” – Należy wówczas uprzedzić narzeczonych, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana. Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego) – czytamy w dekrecie.

e-Wydanie

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Grabek / 4 grudnia 2019 o 15:14
+29
A skąd mam wiedzieć czy jestem impotentem czy nie skoro do ślubu wg. Kościoła powinienem zachować czystość seksualną?
Avatar
Oko / 4 grudnia 2019 o 14:58
+28
Po Ch..... cały ten ślub.????!!!! Jak by nie było na co kasy wywalac. Papier nie uratuje związków. A jak miłość jest to przetrwa i bez papierów.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 o 15:04
+25
Bardzo dobrze. Będzie mniej ślubów kościelnych i mniej tzw. wiernych.
Avatar
Lubelska Lewica / 4 grudnia 2019 o 14:36
+22
Prawda jest taka, że wśród młodych 20-35 lat, a tacy zazwyczaj biorą ślub katolików jest może z 20%. Tyle w temacie.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 o 17:28
+21
Kazda taka rozmowa to okazja na zaszantazowanie pary mlodej i wymuszenie okupu za udzielenie slubu. Ciekawe kiedy ludzie wreszcie przejrza na oczy i zbuntuja sie przeciwko tym oszustom.
Avatar
Jaki / 4 grudnia 2019 o 14:46
+21
Katolików niby 90%, a mój proboszcz mówi, że obowiązkiem katolika jest głosować na PiS. Że jak zagłosuje na Konfederację, KO, PSL, że o Lewicy już nie wspomnę  powinienem się z tego spowiadac i popełniłem grzech.  A PiS dostał w ostatnich wyborach 43%. Więc jak jest?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 o 14:29
+21
buhahahahahhahhahahahahahahahhhhahahahhhahahahhaahahhaahahahhaahahhahahahahahahahahahahhahh no to prawdziwe jaja
Avatar
Jebiewdenko / 4 grudnia 2019 o 15:09
+20
Może jeszcze opłata za ślub co łaska będzie zależała od dochodów? :D
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 o 14:44
+20
Tym klechom już całkiem odbiło. Moja noga tam nie stanie za nic w swiecie. Jest XXI wiek, a ciemnota dalej podległa tej mafi. Tffu
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 o 14:46
+19
A o czym mam rozmawiać z nimi ?? Może chcą porozmawiać o pedofilii wśród swoich kolegów ?
Avatar
Jan / 28 grudnia 2019 o 10:41
+1
Bardzo dobrze. Może skończą się szopki by wziąć ślub w kościele bo taka tradycja, tak jest ładnie i babcia się ucieszy.
Avatar
Anna / 19 grudnia 2019 o 12:21
+2
Wiele z tych pytań było zadawanych już wcześniej. Są one nie tylko po to, aby ludziom uzmysłowić wagę przysięgi, ale też są bardzo istotne za jakiś czas ktoś wystąpi o unieważnienie ślubu kościelnego. Robienie z tego sensacji jest żałosne. Większość udziela przedziwnych informacji jak zakłada konto na portalu, pobiera aplikacje i jest ok, a tu wielkie larum. Nie chcesz nie bierzesz ślubu i nic nie mów.
Avatar
Jaga / 10 grudnia 2019 o 11:33
+4
Ale jak to pytanie o impotencję? Przecież przed ślubem nie można tego sprawdzać
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 10:34
0
I znowu najwięcej do powiedzenia o życiu, współżycia, chorobach czy wychowaniu dzieci chcą mieć ludzie którzy nie mają z tym nic wspólnego. Kościoły traktują jak własne domy a to ludzie za własne pieniądze budowali i im utrzymują, po prostu banda nierobow i wyzyskiwaczy budujących swój majątek często na krzywdzie innych. Ja w nich nie wierzę, ja wierzę w Boga bo tak zostałem wychowany, nie słucham ich bzdurnych kazań jak mam żyć i z kim, jak chce to idę do kościoła i sam się pomodle bo nie potrzebuje fałszywych ludzi obok siebie. KOŚCIÓŁ JEST ŚWIĘTY ALE TWORZĄ GO LUDZIE GRZESZNI, a ja powiem Ludzie chciwi i bez skrupułów żeby wyrwać z Ciebie ostatnie pieniądze za pogrzeb, ślub itp.
I znowu najwięcej do powiedzenia o życiu, współżycia, chorobach czy wychowaniu dzieci chcą mieć ludzie którzy nie mają z tym nic wspólnego. Kościoły traktują jak własne domy a to ludzie za własne pieniądze budowali i im utrzymują, po prostu banda nierobow i wyzyskiwaczy budujących swój majątek często na krzywdzie innych. Ja w nich nie wierzę, ja wierzę w Boga bo tak zostałem wychowany, nie słucham ich bzdurnych kazań jak mam żyć i z kim, jak chce to idę do kościoła i sam się pomodle bo nie potrzebuje fałszywych ludzi obok siebie. KOŚCIÓŁ JES... rozwiń
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 06:25
+1
Pewnie chodzi o to by ludzi zniechęcić do zwierania związków małżeńskich przed ołtarzem?!! Pewnie diabeł zawitał do hierarchów kościelnych???
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 17:09
+13
Przecież teraz też są zadawane takie pytania, nie wiem o co ta gówno burza w komentarzach. Chcesz wziąć ślub kościelny - robisz to na kościelnych zasadach. Jak ci to nie odpowiada, bierzesz ślub cywilny.
Avatar
Wtf / 8 grudnia 2019 o 13:01
-2
Lepszy wywiad niż w ABW. Już i tak klechy zbierają informacje kto jest jakiego wyznania i obracają nimi. Te pytanie jawnie naruszają wiele przepisów których Policja nie może. Państwo kościelne pełną gębą!
Avatar
Prawo wyborcy pisowskiej kryształów / 7 grudnia 2019 o 21:10
-1
Głosowaliście na pisowskich oszutów i złodzieji oraz takich piotrowiczów i pawłowicz to teraz macie . Nie płakaćteraz plebsie bez szkoły , patologio polska bez honoru, sprzedajna bando idiotów. pisowskie pomioty i zboczony kler teraz będą Wam wytyczać zycie. Na odległośc 5 metrów ode mnie bydlaki i kler bo mogę nie wytrzymać patrząc na te złodziejskie i zboczone tłuste dymające dzieci mordy. . Brawo wy bando kupionych za swój szmal debili 500 plus wam się zachciało prostacki ludu? To teraz nie dośc że wydymaja Wam dzieci to będą was wypytywać Ci co o zyciu wiedze tyle co zgwałcą HAHAHHAHAh dobrze Wam tak. Tearz pochylać sie i gacie w dól będzie proboszcz DYMAł HAHHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAH
Głosowaliście na pisowskich oszutów i złodzieji oraz takich piotrowiczów i pawłowicz to teraz macie . Nie płakaćteraz plebsie bez szkoły , patologio polska bez honoru, sprzedajna bando idiotów. pisowskie pomioty i zboczony kler teraz będą Wam wytyczać zycie. Na odległośc 5 metrów ode mnie bydlaki i kler bo mogę nie wytrzymać patrząc na te złodziejskie i zboczone tłuste dymające dzieci mordy. . Brawo wy bando kupionych za swój szmal debili 500 plus wam się zachciało prostacki ludu? To teraz nie dośc że wydymaja Wam dzieci to będą was wypyt... rozwiń
Avatar
ws / 7 grudnia 2019 o 20:22
-2
Jak to dobrze że moje córki już są mężatkami- jak ja się cieszę.
Avatar
Łukasz ał / 7 grudnia 2019 o 17:44
+1
Radzę się zainteresować ilu duchownych na dzieci za które alimenty płaci kuria jlu księży jest skazanych za pedofilie o tym się nie mówi a nie ksiądz nie długo będzie pilnował czy obowiązek małżeński jest wykonany
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jak urzędują chełmscy posłowie? Otwarcia biur poselskich z pompą

Jak urzędują chełmscy posłowie? Otwarcia biur poselskich z pompą 0 0

Jedni przejęli biura po partyjnych kolegach, drudzy postawili na dobrą lokalizację w centrum. Chełmscy posłowie rozgościli się już na dobre w swoich biurach. Wkrótce zaczną przyjmować interesantów.

Joanna Mucha rezygnuje z walki o funkcję szefa Platformy Obywatelskiej

Joanna Mucha rezygnuje z walki o funkcję szefa Platformy Obywatelskiej 13 10

Lubelska posłanka Joanna Mucha rezygnuje ze startu w wyborach przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. O swojej decyzji poinformowała podczas konferencji prasowej z udziałem Borysa Budki, któremu udzieliła poparcia.

Koncert "Soli Deo Gloria" w Filharmonii
24 stycznia 2020, 19:00

Koncert "Soli Deo Gloria" w Filharmonii 0 0

24 stycznia o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert "Soli Deo Gloria" w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej.

Awaria sieci trakcyjnej niedaleko Puław. PKP podstawia autobusy

Awaria sieci trakcyjnej niedaleko Puław. PKP podstawia autobusy 0 3

Dzisiaj nad ranem tuż za stacją Puławy Azoty zerwała się sieć trakcyjna. Na miejsce skierowano służby techniczne. Na odcinku z Dęblina do Puław PKP uruchomiło komunikację zastępczą. Usuwanie awarii ma potrwać do godz. 17:00.

Nielegalni imigranci chcieli trafić na zachód Europy. Pomylili jednak ciężarówki i podróżowali do Rosji [zdjęcia]
galeria

Nielegalni imigranci chcieli trafić na zachód Europy. Pomylili jednak ciężarówki i podróżowali do Rosji [zdjęcia] 16 4

Pięciu nielegalnych imigrantów zatrzymali w sobotę funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Obywatele Afganistanu ukrywali się w transporcie owoców z Macedonii. Jak wielkie było ich zdziwienie, kiedy okazało się, że zamiast na zachód Europy, jadą do Rosji.

MKS Padwa Zamość najlepsza na turnieju w Ostrowcu Świętokrzyskim

MKS Padwa Zamość najlepsza na turnieju w Ostrowcu Świętokrzyskim 0 0

MKS Padwa Zamość i rezerwy Azotów sprawdzały formę podczas Noworocznego Turnieju w Ostrowcu Świętokrzyskim

Luty zapowiada się inaczej niż w ostatnich latach. Długoterminowa prognoza pogody

Luty zapowiada się inaczej niż w ostatnich latach. Długoterminowa prognoza pogody 63 7

Luty może być bardzo ciepłym miesiącem, a na pewno cieplejszym niż w ostatnich latach - informuje portal fanipogody.pl. Prognoza pogody dla Polski na kolejne kilkanaście dni potwierdza, że temperatura może wzrosnąć nawet do 10 st. C na nizinach.

Spłonął dom pani sołtys z powiatu chełmskiego. Zbiórka na odbudowę

Spłonął dom pani sołtys z powiatu chełmskiego. Zbiórka na odbudowę 0 2

Pożar wybuchł w nocy z 14 na 15 stycznia w miejscowości Bakus-Wanda w powiecie chełmskim. Wychodzące z kotłowni płomienie w błyskawicznym tempie objęły drewniane elementy konstrukcji budynku.

Śmiertelne potrącenie w powiecie lubelskim. Pieszy w nieoświetlonym miejscu i bez odblasków

Śmiertelne potrącenie w powiecie lubelskim. Pieszy w nieoświetlonym miejscu i bez odblasków 1 9

Kierowca bmw śmiertelnie potrącił 55-letniego pieszego, który znajdował się na jezdni w nieoświetlonym miejscu. Mężczyzna nie miał na sobie żadnych odblasków. Do wypadku doszło wczoraj w miejscowości Osowa (pow. lubelski).

Po ciężkiej chorobie zmarł Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Hrubieszowie

Po ciężkiej chorobie zmarł Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Hrubieszowie 25

Po ciężkiej chorobie zmarł Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie - Paweł Gruszka. Miał 41 lat.

Szykują stadion żużlowy w Lublinie na kolejny sezon

Szykują stadion żużlowy w Lublinie na kolejny sezon 28 13

Nie później niż w marcu powinny się zakończyć prace remontowe na stadionie żużlowym przy Al. Zygmuntowskich. Zamawia je Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który ogłosił już przetarg na wykonanie robót.

Spotkanie autorskie z Piotrem Sommerem w Księgarni Dosłownej
24 stycznia 2020, 18:00

Spotkanie autorskie z Piotrem Sommerem w Księgarni Dosłownej 0 0

24 stycznia o godz. 18 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) zorganizowane zostanie spotkanie autorskiej z Piotrem Sommerem.

Ordynator kardiologii szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie nie chciał zwalniać lekarzy? Dlatego miał zrezygnować z funkcji

Ordynator kardiologii szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie nie chciał zwalniać lekarzy? Dlatego miał zrezygnować z funkcji 23 22

Ordynator kardiologii szpitala wojewódzkiego przy Kraśnickiej w Lublinie miał zrezygnować z funkcji – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Chodzi o planowane przez dyrekcję zmiany kadrowe w związku z programem naprawczym – zakładają one m.in. redukcję etatów.

W Wierzbie odbył się XII Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stary Zamość

W Wierzbie odbył się XII Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stary Zamość 0 0

W niedzielnych zawodach, które odbyły się w hali szkoły podstawowej w Wierzbie wzięło udział trzynaście drużyn

Przyszedł z urną na otwarcie odcinka drogi ekspresowej. "Wysłaliście ludzi na śmierć"
film

Przyszedł z urną na otwarcie odcinka drogi ekspresowej. "Wysłaliście ludzi na śmierć" 8 10

Uroczyste otwarcie odcinka drogi S5 łączącej Poznań z Bydgoszczą zostało nieoczekiwanie przerwane przez rodzinę 37-latka, który w listopadzie zginął w wypadku na udostępnionym wcześniej do ruchu fragmencie tej trasy. - Wysłaliście ludzi na śmierć – mówił podczas uroczystości brat ofiary.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.