Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 grudnia 2019 r.
14:22

Ślub na nowych zasadach. Narzeczeni odbędą obowiązkową rozmowę z księdzem

676 78 A A
Spotkanie kapłana z narzeczonymi (którzy powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem) rozpocznie się modlitwą
Spotkanie kapłana z narzeczonymi (którzy powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem) rozpocznie się modlitwą (fot. archiwum)

Po wspólnej modlitwie i złożeniu przysięgi narzeczeni zmierzą się z serią pytań. Ksiądz zapyta o nałogi, wizyty u psychoterapeuty oraz „zobowiązania moralne, prawne i finansowe”. Nowe przepisy dotyczące ślubów wejdą w życie za pół roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa zastąpią te obowiązujące w Kościele katolickim od 30 lat. To odpowiedź Episkopatu na „nowe wyzwania, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej”.

Te zmiany to m.in. rosnąca liczba małżeństw katolików z osobami innych wyznań lub ateistami czy sakramentu ślubu udzielanego poza granicami kraju. Ale na tym nie koniec.

Badanie narzeczonych

Inaczej będą przebiegać „rozmowy kanoniczno-duszpasterskie”, które duchowny przeprowadza z narzeczonymi. Ich efektem jest protokół przedślubny.

– Po zmianie przepisów większy nacisk będzie położony na badanie narzeczonych – mówi nam jeden z lubelskich księży. – Będą bardziej szczegółowe pytania co związane jest z tym, że jest bardzo dużo stwierdzeń nieważności małżeństw. Te badania mają wykluczyć kłamstwo i brak dojrzałości, ale też zweryfikować to, czy narzeczeni rzeczywiście chcą się pobrać, a nie są do tego zmuszani.

Jakie pytania?

Duchowny zapewnia, że to w interesie przyszłych małżonków. – Badania nie są po to aby komuś dokuczyć tylko po to, by pomóc konkretnej osobie aby miała świadomość tego, że małżeństwo to jest odpowiedzialność na całe życie. Niektóre osoby nie do końca zdają sobie z tego sprawę – podkreśla.

Spotkanie kapłana z narzeczonymi (którzy powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem) rozpocznie się modlitwą. Zanim zacznie pytać ksiądz powinien odebrać od narzeczonych „przysięgę mówienia prawdy”, a rozmowa z każdym z narzeczonych powinna przebiegać na osobności.

– Przy sporządzaniu protokołu przedślubnego nigdy nie zdarzyło mi się, aby któreś z narzeczonych coś przed drugim zataiło – stwierdza inny z kapłanów, z którymi rozmawialiśmy. – Protokół przedślubny jest tajny. Przegląda się jeśli któraś ze stron prosi o zbadanie ważności zawartego małżeństwa w sądzie biskupim. Na tym etapie niektórzy mogą się przyznać, że coś wówczas zataili.

Wśród pytań są m.in. te dotyczące zdrowia (leczenia psychiatrycznego, terapii psychologicznej, impotencji) i uzależnień (od alkoholu, narkotyków czy np. hazardu). Duchowny będzie dopytywał o to czy jest ktoś, komu szczególnie zależy na tym ślubie. Będzie dociekać czy narzeczeni nie mają przed sobą sekretów „mogących zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, np. posiadania potomstwa, niepłodności, nałogów, obciążeń lub zobowiązań moralnych, prawnych i finansowych?”

 – Szczególną ostrożność należy wykazać, gdyby któreś z narzeczonych poddało się zabiegowi tzw. „zmiany płci” – czytamy w dekrecie.

W takiej sytuacji „nie wolno spisywać protokołu przedślubnego, ustalać daty ślubu i czynić żadnych obietnic do czasu definitywnej decyzji Kurii Rzymskiej.” – Należy wówczas uprzedzić narzeczonych, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana. Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego) – czytamy w dekrecie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Grabek / 4 grudnia 2019 r. o 15:14
+30
A skąd mam wiedzieć czy jestem impotentem czy nie skoro do ślubu wg. Kościoła powinienem zachować czystość seksualną?
Avatar
Oko / 4 grudnia 2019 r. o 14:58
+29
Po Ch..... cały ten ślub.????!!!! Jak by nie było na co kasy wywalac. Papier nie uratuje związków. A jak miłość jest to przetrwa i bez papierów.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 15:04
+26
Bardzo dobrze. Będzie mniej ślubów kościelnych i mniej tzw. wiernych.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 17:28
+22
Kazda taka rozmowa to okazja na zaszantazowanie pary mlodej i wymuszenie okupu za udzielenie slubu. Ciekawe kiedy ludzie wreszcie przejrza na oczy i zbuntuja sie przeciwko tym oszustom.
Avatar
Lubelska Lewica / 4 grudnia 2019 r. o 14:36
+22
Prawda jest taka, że wśród młodych 20-35 lat, a tacy zazwyczaj biorą ślub katolików jest może z 20%. Tyle w temacie.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 14:29
+22
buhahahahahhahhahahahahahahahhhhahahahhhahahahhaahahhaahahahhaahahhahahahahahahahahahahhahh no to prawdziwe jaja
Avatar
Jebiewdenko / 4 grudnia 2019 r. o 15:09
+21
Może jeszcze opłata za ślub co łaska będzie zależała od dochodów? :D
Avatar
Jaki / 4 grudnia 2019 r. o 14:46
+21
Katolików niby 90%, a mój proboszcz mówi, że obowiązkiem katolika jest głosować na PiS. Że jak zagłosuje na Konfederację, KO, PSL, że o Lewicy już nie wspomnę  powinienem się z tego spowiadac i popełniłem grzech.  A PiS dostał w ostatnich wyborach 43%. Więc jak jest?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 14:44
+21
Tym klechom już całkiem odbiło. Moja noga tam nie stanie za nic w swiecie. Jest XXI wiek, a ciemnota dalej podległa tej mafi. Tffu
Avatar
filuś / 4 grudnia 2019 r. o 18:40
+19
Mnie tam sama formuła ślubu nie przeraża, lecz wypaśne WESELISKO?! To jakaś komedia, by za jedną noc wybulić 50.000 zł. Ja wziąłem ślub cywilny bez wesela i... już dekadę szczęśliwie żyjemy. Obecnie stać mnie na taki wydatek, ale po co? Chcę się zabawić idę na Sylwestra, a stro razy taniej.
Avatar
Jan / 28 grudnia 2019 r. o 10:41
+4
Bardzo dobrze. Może skończą się szopki by wziąć ślub w kościele bo taka tradycja, tak jest ładnie i babcia się ucieszy.
Avatar
Anna / 19 grudnia 2019 r. o 12:21
+2
Wiele z tych pytań było zadawanych już wcześniej. Są one nie tylko po to, aby ludziom uzmysłowić wagę przysięgi, ale też są bardzo istotne za jakiś czas ktoś wystąpi o unieważnienie ślubu kościelnego. Robienie z tego sensacji jest żałosne. Większość udziela przedziwnych informacji jak zakłada konto na portalu, pobiera aplikacje i jest ok, a tu wielkie larum. Nie chcesz nie bierzesz ślubu i nic nie mów.
Avatar
Jaga / 10 grudnia 2019 r. o 11:33
+5
Ale jak to pytanie o impotencję? Przecież przed ślubem nie można tego sprawdzać
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 10:34
+2
I znowu najwięcej do powiedzenia o życiu, współżycia, chorobach czy wychowaniu dzieci chcą mieć ludzie którzy nie mają z tym nic wspólnego. Kościoły traktują jak własne domy a to ludzie za własne pieniądze budowali i im utrzymują, po prostu banda nierobow i wyzyskiwaczy budujących swój majątek często na krzywdzie innych. Ja w nich nie wierzę, ja wierzę w Boga bo tak zostałem wychowany, nie słucham ich bzdurnych kazań jak mam żyć i z kim, jak chce to idę do kościoła i sam się pomodle bo nie potrzebuje fałszywych ludzi obok siebie. KOŚCIÓŁ JEST ŚWIĘTY ALE TWORZĄ GO LUDZIE GRZESZNI, a ja powiem Ludzie chciwi i bez skrupułów żeby wyrwać z Ciebie ostatnie pieniądze za pogrzeb, ślub itp.
I znowu najwięcej do powiedzenia o życiu, współżycia, chorobach czy wychowaniu dzieci chcą mieć ludzie którzy nie mają z tym nic wspólnego. Kościoły traktują jak własne domy a to ludzie za własne pieniądze budowali i im utrzymują, po prostu banda nierobow i wyzyskiwaczy budujących swój majątek często na krzywdzie innych. Ja w nich nie wierzę, ja wierzę w Boga bo tak zostałem wychowany, nie słucham ich bzdurnych kazań jak mam żyć i z kim, jak chce to idę do kościoła i sam się pomodle bo nie potrzebuje fałszywych ludzi obok siebie. KOŚCIÓŁ JES... rozwiń
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 06:25
+1
Pewnie chodzi o to by ludzi zniechęcić do zwierania związków małżeńskich przed ołtarzem?!! Pewnie diabeł zawitał do hierarchów kościelnych???
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 17:09
+13
Przecież teraz też są zadawane takie pytania, nie wiem o co ta gówno burza w komentarzach. Chcesz wziąć ślub kościelny - robisz to na kościelnych zasadach. Jak ci to nie odpowiada, bierzesz ślub cywilny.
Avatar
Wtf / 8 grudnia 2019 r. o 13:01
-1
Lepszy wywiad niż w ABW. Już i tak klechy zbierają informacje kto jest jakiego wyznania i obracają nimi. Te pytanie jawnie naruszają wiele przepisów których Policja nie może. Państwo kościelne pełną gębą!
Avatar
Prawo wyborcy pisowskiej kryształów / 7 grudnia 2019 r. o 21:10
-1
Głosowaliście na pisowskich oszutów i złodzieji oraz takich piotrowiczów i pawłowicz to teraz macie . Nie płakaćteraz plebsie bez szkoły , patologio polska bez honoru, sprzedajna bando idiotów. pisowskie pomioty i zboczony kler teraz będą Wam wytyczać zycie. Na odległośc 5 metrów ode mnie bydlaki i kler bo mogę nie wytrzymać patrząc na te złodziejskie i zboczone tłuste dymające dzieci mordy. . Brawo wy bando kupionych za swój szmal debili 500 plus wam się zachciało prostacki ludu? To teraz nie dośc że wydymaja Wam dzieci to będą was wypytywać Ci co o zyciu wiedze tyle co zgwałcą HAHAHHAHAh dobrze Wam tak. Tearz pochylać sie i gacie w dól będzie proboszcz DYMAł HAHHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAH
Głosowaliście na pisowskich oszutów i złodzieji oraz takich piotrowiczów i pawłowicz to teraz macie . Nie płakaćteraz plebsie bez szkoły , patologio polska bez honoru, sprzedajna bando idiotów. pisowskie pomioty i zboczony kler teraz będą Wam wytyczać zycie. Na odległośc 5 metrów ode mnie bydlaki i kler bo mogę nie wytrzymać patrząc na te złodziejskie i zboczone tłuste dymające dzieci mordy. . Brawo wy bando kupionych za swój szmal debili 500 plus wam się zachciało prostacki ludu? To teraz nie dośc że wydymaja Wam dzieci to będą was wypyt... rozwiń
Avatar
ws / 7 grudnia 2019 r. o 20:22
-2
Jak to dobrze że moje córki już są mężatkami- jak ja się cieszę.
Avatar
Łukasz ał / 7 grudnia 2019 r. o 17:44
+2
Radzę się zainteresować ilu duchownych na dzieci za które alimenty płaci kuria jlu księży jest skazanych za pedofilie o tym się nie mówi a nie ksiądz nie długo będzie pilnował czy obowiązek małżeński jest wykonany
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ważne dla parkujących w Lublinie. Zapłacą tylko jedną aplikacją

Ważne dla parkujących w Lublinie. Zapłacą tylko jedną aplikacją

Od najbliższego poniedziałku już tylko jedna aplikacja na smartfony będzie obsługiwać opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

Chciał przejechać ludzi na Starówce w Zamościu

Chciał przejechać ludzi na Starówce w Zamościu

Dwaj mężczyźni zwrócili uwagę 21-letniemu kierowcy, że łamie przepisy. Ten zamiast przyznać się do błędu, chciał ich przejechać. Jednemu z nich groził także pobiciem.

Skoki narciarskie: Start nowego sezonu 21 listopada w Wiśle
film

Skoki narciarskie: Start nowego sezonu 21 listopada w Wiśle

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zatwierdziła kalendarz sezonu 2020/21. Rywalizacja podobnie jak w ostatnich latach rozpocznie się w Wiśle.

Zakupy w sklepach już bez ograniczeń. Restauracje i bary bez limitów, wesela do 150 osób
galeria

Zakupy w sklepach już bez ograniczeń. Restauracje i bary bez limitów, wesela do 150 osób

Już od najbliższej soboty, 30 maja znikają ograniczenia w liczbie osób mogących jednorazowo robić zakupy w sklepach. Limity znikają także w gastronomii. Dla gości w pełni otworzą się też hotele.

4 etap odmrażania gospodarki, zniesienie ograniczeń. Wszystkie aktualne zasady - szczegóły z 27 maja
galeria

4 etap odmrażania gospodarki, zniesienie ograniczeń. Wszystkie aktualne zasady - szczegóły z 27 maja

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – wchodzimy w kolejny etap odmrażania - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Znowu będzie można pójść do siłowni i na basen. Działać będą też sauny i studia tatuażu

Znowu będzie można pójść do siłowni i na basen. Działać będą też sauny i studia tatuażu

Obiekty rekreacyjne, takie jak siłownie, kluby fitness, baseny i sale zabaw, będą działały od 6 czerwca. Również tego dnia będą mogły ruszyć sauny, solaria, salony masażu i salony tatuażu. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił to dzisiaj podczas konferencji prasowej.

Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe na świeżym powietrzu od soboty 30 maja
galeria

Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe na świeżym powietrzu od soboty 30 maja

Od najbliższej soboty 30 maja nie trzeba będzie nosić maseczki w przestrzeni publicznej – poinformował na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Już wiemy, kiedy otwarte będą kina, teatry, filharmonie, opery i parki rozrywki

Już wiemy, kiedy otwarte będą kina, teatry, filharmonie, opery i parki rozrywki

Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, opery, filharmonie, domy kultury i parki rozrywki. Będzie można także uczestniczyć w koncertach plenerowych. Ogłosili to dzisiaj premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej.

Sześć zawodniczek MKS Perła z powołaniami do reprezentacji Polski

Sześć zawodniczek MKS Perła z powołaniami do reprezentacji Polski

W gronie nominowanych znalazły się Magda Balsam, Weronika Gawlik, Marta Gęga, Dagmara Nocuń, Aleksandra Rosiak i Joanna Szarawaga.

Ścieżka rowerowa z Białej Podlaskiej do Hruda nie powstanie

Ścieżka rowerowa z Białej Podlaskiej do Hruda nie powstanie

Nie będzie ścieżki rowerowej z Białej Podlaskiej przez Cicibór do Hruda. Z projektu wycofała się gmina wiejska.

Znoszenie ograniczeń, bez maseczek na świeżym powietrzu. Konferencja premiera
Na żywo
galeria
film

Znoszenie ograniczeń, bez maseczek na świeżym powietrzu. Konferencja premiera

Znoszenie kolejnych ograniczeń w Polsce związanych z koronawirusem i odmrażanie gospodarki. Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Koncert "Maria Gloriosa" w kaplicy Paryskiej
31 maja 2020, 20:00

Koncert "Maria Gloriosa" w kaplicy Paryskiej

W niedzielę, 31 maja o godz. 20 w kaplicy Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w bazylice dominikanów w Lublinie odbędzie się koncert "Maria Gloriosa". Wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności i będzie transmitowane online na YouTube.

Wysyp nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Najwięcej w Lublinie i powiecie lubelskim
film

Wysyp nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Najwięcej w Lublinie i powiecie lubelskim

W województwie lubelskim mamy 22 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

Ponad 200 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej ze Śląska

Ponad 200 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej ze Śląska

229 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1 ofiara śmiertelna - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Noc Balkonów zamiast Nocy Kultury w Lublinie. Można wygrać 1000 zł
6 czerwca 2020, 19:00

Noc Balkonów zamiast Nocy Kultury w Lublinie. Można wygrać 1000 zł

Zamiast Nocy Kultury zaplanowanej na 6/7 czerwca będziemy mieć w przyszłym tygodniu… Noc Balkonów, której uczestnicy mogą wygrać 1000 zł. Takie wydarzenie zapowiedziały Warsztaty Kultury, które z powodu epidemii zmuszone były przełożyć Noc Kultury na jesień (konkretnej daty jeszcze nie ma).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!