Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 sierpnia 2019 r.
7:59

Lublin: Radni nie zgodzili się na bloki w miejscu zieleni. Deweloper w sądzie: odmowa miała charakter polityczny

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
29 41 A A
Spółka Interbud Apartments chciała zagęścić zabudowę os. Botanik, ale nie zgodziła się na to Rada Miasta
Spółka Interbud Apartments chciała zagęścić zabudowę os. Botanik, ale nie zgodziła się na to Rada Miasta (fot. Maciej Kaczanowski)

Przed sądem starły się wczoraj obie strony sporu o budowę dwóch bloków oraz przedszkola przy Relaksowej. Takimi budynkami spółka Interbud Apartments chciała zagęścić zabudowę os. Botanik, ale nie zgodziła się na to Rada Miasta. Czy radni słusznie odmówili deweloperowi? Sąd wyda wyrok 3 września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sporne budynki miały powstać między blokami przy Relaksowej i Tarasowej, na terenie zarezerwowanym w planie zagospodarowania pod zieleń. Niezgodne z planem inwestycje mieszkaniowe dopuszcza jednak ustawa zwana „lex deweloper”. Ustawa otwiera furtkę do budowy bloków na gruntach o innym przeznaczeniu oraz na terenach, które nie mają planu zagospodarowania. Warunkiem jest zgoda Rady Miasta, do której deweloper składa swoją koncepcję inwestycji mieszkaniowej.

Spółka Interbud Apartments była pierwszą, która skorzystała w Lublinie z takiej procedury, jako pierwsza spotkała się z odmową i jako pierwsza poszła do sądu.

Dlaczego radni odmówili

Deweloper chciał zgody na 90 mieszkań w dwóch bliźniaczych blokach oraz budynek przedszkola. Taka koncepcja trafiła na majowe posiedzenie Rady Miasta. Po burzliwej dyskusji radni zagłosowali przeciw uchwale zezwalającej na inwestycję, a później uchwalili odmowę.

W uzasadnieniu uchwały znalazło się stwierdzenie, że już teraz zabudowa w tym obszarze jest gęsta, a wskazana przez spółkę lokalizacja bloków „ingeruje w naturalne walory przyrodnicze” terenu, na którym miała być zieleń. Jest również mowa o konflikcie interesów między mieszkańcami a deweloperem. – Rada Miasta winna reprezentować interesy mieszkańców, którzy wnieśli bardzo wiele negatywnych opinii i uwag – czytamy w uzasadnieniu.

Deweloper poszedł do sądu

– To nie jest uzasadnienie merytoryczne – przekonywała wczoraj przed sądem mecenas Ewa Królik, radca spółki Interbud Apartments.

– To są hasła, które nie mają poparcia – mówiła o argumentach z uchwały, która w jej ocenie „nie ma nic do czynienia z praworządnością”. W jej ocenie Rada Miasta nie powinna odmawiać, bo wniosek spełniał ustawowe warunki, a odmowa miała charakter polityczny.

Wywód prawniczki przerwał sędzia, który zauważył, że radni nie byli w tym przypadku podzieleni i niemal jednogłośnie odrzucili wniosek. Jednak zdaniem radczyni o upolitycznieniu sprawy świadczy przebieg dyskusji, która w znacznym stopniu kręciła się wokół ustawy „lex deweloper". Mecenas Królik sugerowała również, że wniosek odrzucono, bo był pierwszym, jaki trafił do radnych, a oni chcieli się przypodobać wyborcom.

Ratusz broni tej odmowy

– Jeżeli wniosek inwestora spełni wszystkie warunki zapisane w specustawie to Rada Miasta nie może odmówić? Takiej zasady w specustawie nie ma – tłumaczyła podczas wczorajszej rozprawy mecenas Elżbieta Paciorkowska, prawniczka rady, która broniła majowej uchwały.

Paciorkowska podkreślała, że ustawa „lex deweloper” umożliwia radnym zarówno wydanie zgody na inwestycję, jak też podjęcie uchwały odmownej. Tłumaczyła też, że jednym z argumentów przeciw dopuszczeniu budowy w rejonie ul. Relaksowej i Tarasowej była chęć ochrony terenów zielonych między blokami mieszkalnymi.

Prezes liczy na wygraną

Sam prezes spółki Interbud Apartments tłumaczył wczoraj w sądzie, że jego firma liczyła na budowę mieszkań w szybkim trybie „lex deweloper”, bo mogłaby wyjść na prostą. – Grupa Interbud jest w trakcie restrukturyzacji – mówił Tomasz Grodzki. – Jest 400 wierzycieli.

Grodzki po raz kolejny podkreślał, że korzystając z ustawy mógłby wnioskować o zgodę na więcej budynków i to wieżowców, ale tego nie zrobił, bo byłoby to wbrew zasadom dobrego sąsiedztwa. Podkreślał też, że w zamian za zgodę na inwestycję firma obiecała urządzić tu miejsce do wypoczynku.

– Inwestor zobowiązał się do wybudowania infrastruktury sportowej na tym terenie, który pozostanie w dużej mierze zielony – mówił prezes. Chwilę później przekonywał, że planowana przez niego budowa nie pozbawi sąsiadów terenu zielonego. – Żadnej zieleni tam nie ma. Jest parking wykostkowany i piękne stragany targowiska, które się nigdy nie sprawdziło, bo osiedlowy targ działa przy Stokrotce. Zieleni nikomu nie zabierzemy.

Rozprawa ekspresowa

Wojewódzki Sąd Administracyjny wysłuchał wczoraj obu stron sporu i zamknął rozprawę. Wyrok ma ogłosić w najbliższy wtorek, 3 września. Tak szybkiego rozstrzygnięcia wymaga ustawa „lex deweloper”. Jej przepisy mówią, że sąd pierwszej instancji ma dwa miesiące na rozpatrzenie sprawy. Jeżeli przegrana strona złoży kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego, również ten sąd będzie musiał się uporać ze sprawą w ciągu dwóch miesięcy.

e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Japolan / 28 sierpnia 2019 o 08:22
+32
"Lex developer" to sprawka pana Artura Sobonia, który ponownie łasi się do wyborców i żebrze o głosy w wyborach parlamentarnych.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 o 08:50
+24
Deweloperzy rozpanoszyli się i chcieli by zabudować wszystkie tereny zielone. Niech budują w dzielnicach zdegradowanych gdzie są slumsy które powinno się dawno zlikwidować
Avatar
A. / 28 sierpnia 2019 o 16:52
+23
Ale że radni przypodobać się chcieli to insza inszość. A niesmak po Górkach Czechowskich zostanie na wieki.
Avatar
a farma Żuka? / 28 sierpnia 2019 o 14:37
+23
Żuk Betoniarz, taki gatunek...
spadaj na drzewo pisowski trollu
  A jak tam farma Żuka? Coś ostatnio słabo z minusowaniem. Czyżby jakieś braki kadrowe?
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 o 10:35
+23
Lex Deweloper to jeden wielki bubel. Stworzony chyba tylko po to, żeby zaprzyjaźnieni z partią Jarosława Polskę Zbawa deweloperzy zarobili to co jest do zarobienia. A jak już się nachapią, to wtedy zapewne dopiero posłowie PiS wezmą się za jej poprawianie.
Avatar
kocham TBV! / 28 sierpnia 2019 o 11:19
+21
pan prezes rozmija się z prawdą. teren po nieudanym targowisku jest tylko fragmentem tej działki, reszta to właśnie teren zielony. miał tam powstać zorganizowany teren rekreacyjny z m. in. parkiem linowym dla mieszkańców. może niech dewelocwaniaki zrozumieją że kupowanie za bezcen terenów zielonych i próbowanie budowy na nich blokowisk nie jest właściwym modelem biznesowym.  z drugiej strony- argumentacja prawniczki ratusza- no jak to się potrafi zmienić punkt widzenia w zależności od wnioskującej firmy.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 o 08:53
+21
Sprzeciw mieszkańców i Rady Miasta , adwokatka nazywa pustymi hasłami . Moim zdaniem to tylko jakiś słaby mecenas może tak to sformułować .
Avatar
Orad / 28 sierpnia 2019 o 17:47
+19
Jestem w szoku rada miasta odmówiła deweloperowi. . To chyba pierwszy taki przypadek
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 o 09:36
+19
W Niedźwiadzie jest kuuuuuupa miejsca do zabudowy panie grodzki ..... cwaniaczek cudzym kosztem, niech sam zamieszka na placu betonowym !!!
Avatar
Mieszkaniec / 28 sierpnia 2019 o 08:37
+19
Co za bzdura. Sąd tylko potwierdzi do decyzję Rady Miasta. Jaka decyzja merytoryczna. Skoro plan zagospodarowania mówi jasno co tam jest to zarzut braku merytorycznego uzasadnienia jest śmieszny. Co się porobiło z tymi deweloperski. Argument, że firma bankrutuje. Cóż takie realia. Ciekawe kto by kupował tam mieszkania skoro już w ten sposób firma ma 400 wierzycieli...
Avatar
Mieszkanka osiedla Botanik / 9 września 2019 o 11:21
0
Mieszkam w pobliżu miejsca, gdzie Interbud planował swoją  nową inwestycję na Botaniku. Jest to miejsce niezagospodarowane, zaniedabane, porośnięte chwastami. Poza tym wyprawdzają tam swoje pieski ci wszyscy mieszkańcy okolicznych bloków, którym niekoniecznie chce się po nich sprzatać kupy. Latem niezły odór... Skoro nie bloki, to może Rada miasta powinna zagospodarować to miejsce i stworzyć park? Wtedy rzeczywiście będzie z tego jakiś pożytek?
Avatar
misiewicz / 30 sierpnia 2019 o 16:19
-1
Strach pomyslec co Pis wymysli jak wygra wybory...mogą jeszcze "udoskonalic" lex developer, w taki sposób żeby władze miasta nie miały w ogóle nic do powiedzenia i wtedy dopiero zacznie sie radosna twórczość...
Żuk i jego trolle skutecznie pomagają w tym, aby wygrał PIS. Nie lubię PISu, ale po wydarzeniach jakie miały miejsce ostatnio w Lublinie cieszę się, że PO dostanie kolejny raz po tyłku.
 Ciekawa propaganda towarzyszu - co tam jeszcze na żoliborzu słychac?
Avatar
POpuściłes? / 30 sierpnia 2019 o 16:17
0
No to jak sąd odwali wniosek interbudu to będzie najlepiej widać ile zostało z tebewałkowych łgarstw o tym, że "mogą odpalić lex deweloper i całe górki zabudować". Ciekawe co tłuścioch na to wymyśli, ale ten człowiek nie ma cienia przyzwoitości więc pewnie nawet się nie spoci.
 Nie bierz innych swoja miara.
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 o 16:11
0
Szkoda że to nie Srebrna ale nic kroluj nam Jarku zawsze i wszedzie.
Avatar
uMowa / 28 sierpnia 2019 o 22:36
+6
górki czechowskie to teren powojskowy o którym ustawa lex deweloper mówi w dość precyzyjny sposób, tutaj nie mamy do czynienia z terenem powojskowym a więc porównywanie obu przypadków to czysty idiotyzm
Tia i dlatego w umowie podpisanej przez prezydenta i prezesa TBV znalazła się między innymi zapis, że po zmianie SUiKZP: "Strony przewidują dodatkowo, że w sytuacji w jakiej Spółka otrzyma prawo realizacji Zamierzenia inwestycyjnego na części Nieruchomości na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących wówczas Spółka rozpocznie realizację Parku Naturalistycznego w części proporcjonalnej do części na jakiej będzie możliwa realizacja Zamierzenia Inwestycyjnego w stosunku do części wszystkich terenów inwestycyjnych na Nieruchomości (30ha)"
Tia i dlatego w umowie podpisanej przez prezydenta i prezesa TBV znalazła się między innymi zapis, że po zmianie SUiKZP: "Strony przewidują dodatkowo, że w sytuacji w jakiej Spółka otrzyma prawo realizacji Zamierzenia inwestycyjnego na części Nieruchomości na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących wówczas Spółka rozpocznie realizację Parku Naturalistycznego w części proporcjonalnej do części na jakiej będzie możliwa re... rozwiń
Avatar
Mózg / 28 sierpnia 2019 o 20:12
+15
Co, nie ten deweloper co trzeba chciał budować?
Avatar
Orad / 28 sierpnia 2019 o 17:47
+19
Jestem w szoku rada miasta odmówiła deweloperowi. . To chyba pierwszy taki przypadek
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 o 17:39
+14
Strach pomyslec co Pis wymysli jak wygra wybory...mogą jeszcze "udoskonalic" lex developer, w taki sposób żeby władze miasta nie miały w ogóle nic do powiedzenia i wtedy dopiero zacznie sie radosna twórczość...
 Żuk i jego trolle skutecznie pomagają w tym, aby wygrał PIS. Nie lubię PISu, ale po wydarzeniach jakie miały miejsce ostatnio w Lublinie cieszę się, że PO dostanie kolejny raz po tyłku.
Avatar
Cześć / 28 sierpnia 2019 o 17:25
-7
Strach pomyslec co Pis wymysli jak wygra wybory...mogą jeszcze "udoskonalic" lex developer, w taki sposób żeby władze miasta nie miały w ogóle nic do powiedzenia i wtedy dopiero zacznie sie radosna twórczość...
Avatar
A. / 28 sierpnia 2019 o 16:52
+23
Ale że radni przypodobać się chcieli to insza inszość. A niesmak po Górkach Czechowskich zostanie na wieki.
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lodołamacze: Instytucje i firmy z woj. lubelskiego nagrodzone

Lodołamacze: Instytucje i firmy z woj. lubelskiego nagrodzone 0 0

Już od prawie 15 lat nagrody Lodołamacze przełamują bariery, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnością. W Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyznano statuetki w sześciu kategoriach.

Karolina Puss zerwała więzadła krzyżowe w kolanie. Wróci do gry w tym sezonie?

Karolina Puss zerwała więzadła krzyżowe w kolanie. Wróci do gry w tym sezonie? 0 0

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin straciła zawodniczkę jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu w Energa Basket Lidze Kobiet. Badania w Łodzi potwierdziły, że Karolina Puss zerwała więzadło krzyżowe w prawym kolanie. Teraz czeka ją operacja i rehabilitacja. Niewykluczone jednak, że zobaczymy ją na parkiecie jeszcze w tym sezonie

Roztocze Szczebrzeszyn chce się przełamać po dwóch porażkach

Roztocze Szczebrzeszyn chce się przełamać po dwóch porażkach 0 0

Roztocze w poprzednim sezonie zakończyło rozgrywki w górnej połowie tabeli. W obecnej kampanii zespół ze Szczebrzeszyna gra w kratkę i zwycięstwa przeplata porażkami

Rusza II etap najbardziej zielonej inwestycji w Lublinie!
galeria

Rusza II etap najbardziej zielonej inwestycji w Lublinie! 0

I etap Osiedla EKO PARK to prawdziwy hit sprzedażowy – klienci wykupili już 70% mieszkań.

Były dyrektor z WORD w Lublinie skazany za usiłowanie wyłudzenia

Były dyrektor z WORD w Lublinie skazany za usiłowanie wyłudzenia 1 6

Piotr S. były zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie został skazany za usiłowanie wyłudzenia. Podpisał umowę na kupno działki, chociaż nie mógł za nią zapłacić. Sąd wymierzył mu karę więzienia w zawieszeniu.

Bakteria w szpitalu. Jedna osoba zmarła. Na oddziale wstrzymano przyjęcia
PILNE

Bakteria w szpitalu. Jedna osoba zmarła. Na oddziale wstrzymano przyjęcia 10 5

Na oddziale geriatrycznym bialskiego szpitala doszło do zakażenia bakterią Klebsiella pneumoniae. Wystąpiła u dwóch pacjentów, jeden z nich zmarł. Przyczyną śmierci były choroby współistniejące.

Podczas operacji zaszyli w jej ciele narzędzie chirurgiczne. Kobieta zmarła
film

Podczas operacji zaszyli w jej ciele narzędzie chirurgiczne. Kobieta zmarła 0 1

33-letnia pacjentka miała dwie operacje. Podczas pierwszej doszło do zaszycia narzędzia chirurgicznego. W wyniku drugiej operacji, gdy to narzędzie zostało wyciągnięte, doszło do zgonu. Nie bezpośrednio, ale krótki czas po przeprowadzeniu operacji. Prokuratura bada okoliczności śmierci kobiety.

Spektakl "Chcesz się bawić? Zadzwoń!" w Lublinie
13 października 2019, 16:00

Spektakl "Chcesz się bawić? Zadzwoń!" w Lublinie 0 0

Twórcy teatralnych przebojów "Mayday 2" i "Szalone Nożyczki" zapraszają na nowy komediowy hit "Chcesz się bawić? Zadzwoń!". Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy w Lublinie 13 października o godz. 16 w Centrum Kongresowym UP.

50 lat temu powstał Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku

50 lat temu powstał Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku 0 2

50 lat temu powstał Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku – jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Lublinie, a jednocześnie jedno z największych i najciekawszych upamiętnień, które powstały w Polsce i Europie, dla uczczenia ofiar II wojny światowej.

Małe sklepy w centrum Lublina przechodzą metamorfozę. "To pomaga w wyścigu z galeriami handlowymi"
galeria

Małe sklepy w centrum Lublina przechodzą metamorfozę. "To pomaga w wyścigu z galeriami handlowymi" 7 9

Kolejne dwa małe sklepy wyładniały z pomocą władz miasta. Zrzuciły krzykliwe szyldy, zawiesiły mniejsze i stonowane, zadbały o lepsze wyeksponowanie towaru. Ratusz tłumaczy, że to pomaga w wyścigu z galeriami handlowymi

Lublin: 20-letni "wnuczek" zatrzymany za napady. Grozi mu 10 lat więzienia

Lublin: 20-letni "wnuczek" zatrzymany za napady. Grozi mu 10 lat więzienia 1 3

20-letni mieszkaniec Lublina odpowie za dwa napady rabunkowe i włamanie. Był również poszukiwany za oszustwo "na wnuczka"

Słoweniec udawał lekarza z Węgier. Zatrzymali go policjanci

Słoweniec udawał lekarza z Węgier. Zatrzymali go policjanci 0 1

33-letni Słoweniec udawał lekarza z Węgier. Oszukał 88-latka z Łukowa

MKS Perła Lublin gra dziś z bardzo niewygodnym rywalem

MKS Perła Lublin gra dziś z bardzo niewygodnym rywalem 0 4

W środę MKS Perła Lublin zmierzy się z EKS Startem w Elblągu. Dla naszych zawodniczek będzie to ostatni mecz przed reprezentacyjną przerwą

Lubelskie: Koleją do Centralnego Portu Komunikacyjnego
galeria

Lubelskie: Koleją do Centralnego Portu Komunikacyjnego 13 34

Rozbudowę sieci kolejowej w naszym województwie zapowiadają organizatorzy Centralnego Portu Komunikacyjnego planowanego między Warszawą a Łodzią.

Trwa liczenie głosów po wyborach w Izraelu. Netanjahu i opozycja blisko remisu
film

Trwa liczenie głosów po wyborach w Izraelu. Netanjahu i opozycja blisko remisu 0 2

Jerozolima, Izrael. Trwa liczenie głosów po powtórzonych wyborach parlamentarnych w Izraelu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.