Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2011 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Ratownik z Lublina zginął w Afganistanie: To była jego druga misja

0 27 A A
Marcin Knap podczas misji w Czadzie. (Fot. Tomasz Jedliński)
Marcin Knap podczas misji w Czadzie. (Fot. Tomasz Jedliński)

Jutro będzie wiadomo, kiedy ciała tragicznie zmarłych w Afganistanie Polaków zostaną przywiezione do kraju. Wśród ofiar jest Marcin Knap, ratownik medyczny z Lublina. Był pierwszym pracownikiem cywilnym naszego wojska poległym w tej misji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Takich ratowników medycznych, jak Marcin, można dziś szukać ze świecą. Dobry fachowiec, zawsze zaangażowany w to, co robił. Niezwykle wartościowy człowiek – wspomina Marcin Dąbski, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie przy ul. Spadochroniarzy.

– Na akcje ratunkowe często wyjeżdżał jako członek zespołu podstawowego bez lekarzy. Sprawdzał się idealnie. Jego pasją było niesienie pomocy innym, nie wojsko i militaria. Marcin wyjechał do Afganistanu głównie dlatego, że zmusiła go do tego sytuacja finansowa: nowe mieszkanie, studia, powiększenie rodziny.

34-letni Marcin Knap w pogotowiu ratunkowym pracował od 4 lat. W ub. roku odpowiedział na ogłoszenie Ministerstwa Obrony Narodowej, które potrzebowało w Afganistanie ratowników medycznych. Był idealnym kandydatem, miał już doświadczenie w tego rodzaju pracy, bo wcześniej był już z polskimi żołnierzami w Czadzie.

Do Afganistanu wyjechał przed świętami Bożego Narodzenia. Miał wrócić po pół roku.

Do ataku doszło w południowo-wschodniej części prowincji Ghazni. 22 stycznia Marcin Knap towarzyszył patrolowi żołnierzy Operacyjnego Zespołu Doradczo-Łącznikowego z bazy Qarabagh, którzy zajmowali się szkoleniem afgańskiej policji. Wracali już do bazy. Pod transporterem opancerzonym Rosomak eksplodowała mina-pułapka. Zginęło dwóch Polaków, dwóch zostało rannych.

Dzisiaj w Afganistanie żołnierze pożegnali tragicznie zmarłych. Ksiądz kapitan Rafał Kaproń przypomniał, że krótko przed śmiercią Marcin Knap udzielał pomocy medycznej jednemu z afgańskich policjantów. – Do końca swojego życia wypełniał zadanie, które zostało mu postawione – mówił ks. kpt. Rafał Kaproń.

Jutro będzie wiadomo, kiedy ciała zmarłych zostaną przywiezione do kraju i kiedy odbędą się ich pogrzeby.

Marcina Knapa wspominają też żużlowcy. – Śmierć Marcina to dla mnie bardzo smutna wiadomość – mówi żużlowiec Tomasz Piszcz, który w latach 90. jeździł razem z nim w zespole LKŻ Lublin. – Wspominam go bardzo miło. To był bardzo żywy chłopak, dusza towarzystwa. Nie sposób było się z nim nudzić. Często się śmiał, żartował, podczas zawodów potrafił rozładować napiętą atmosferę. Był otwarty na świat i ludzi.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ewa / 26 stycznia 2011 o 15:04
0
[quote name='Rybka' timestamp='1295954595' post='428705']
Poza tym hmm Dynamiczne IP jest wiec mozna sobie ustalac w nieskonczonosc i nawet dokladnie nei da sie ustalic
[/quote]
Nic bardziej mylnego!. Namierzenie po IP nawet zmiennym to nie problem! Nie potrzeba nawet prokuratora do tego. Wystarczy policja.
TPSA czy inny usługodawca udostępnia zawsze Policji takie dane gdy tylko są potrzebne, a co do zmiennego IP- w rejestrach są informacje jaki adres o danej godzinie posiadał to IP.
[quote name='Rybka' timestamp='1295954595' post='428705']
Poza tym hmm Dynamiczne IP jest wiec mozna sobie ustalac w nieskonczonosc i nawet dokladnie nei da sie ustalic
[/quote]
Nic bardziej mylnego!. Namierzenie po IP nawet zmiennym to nie problem! Nie potrzeba nawet prokuratora do tego. Wystarczy policja.
TPSA czy inny usługodawca udostępnia zawsze Policji takie dane gdy tylko są potrzebne, a co do zmiennego IP- w rejestrach są informacje jaki adres o danej godzinie posiadał to IP. rozwiń
Avatar
Rybka / 25 stycznia 2011 o 12:23
0
Poza tym hmm Dynamiczne IP jest wiec mozna sobie ustalac w nieskonczonosc i nawet dokladnie nei da sie ustalic
Avatar
cb / 24 stycznia 2011 o 20:25
0
[quote name='MC' timestamp='1295877319' post='428318']
akurat to ze MD to strzelacz z ucha to wszyscy wiedza w tej firmie i oczywiscie zapomnialbym dodać ze najlepszy przyjaciel Marcina
[/quote]
Daj mu już spokój bo ta gadka nic nie zmieni każdy wie jaki jest Pan MD też go nie trawie ale nic to nie zmieni. Może doczekam takiej chwili kiedy CBA tam wparuje i ukruci ten nepotyzm wyprowadzając kilka osób w branzoletkach, może to będzie pan MD. A Panie MD nie strasz mi kolegi bo aby ustalić id nikt Ci go nie udostępni bez nakazu prokuratora. A nawet jeśli ustalisz to co mu zrobisz jak mówi szczerą prawdę, więc się zastanów jeśli jesteś rzecznikiem pogotowia ratunkowego.
[quote name='MC' timestamp='1295877319' post='428318']
akurat to ze MD to strzelacz z ucha to wszyscy wiedza w tej firmie i oczywiscie zapomnialbym dodać ze najlepszy przyjaciel Marcina
[/quote]
Daj mu już spokój bo ta gadka nic nie zmieni każdy wie jaki jest Pan MD też go nie trawie ale nic to nie zmieni. Może doczekam takiej chwili kiedy CBA tam wparuje i ukruci ten nepotyzm wyprowadzając kilka osób w branzoletkach, może to będzie pan MD. A Panie MD nie strasz mi kolegi bo aby ustalić id nikt Ci... rozwiń
Avatar
kej / 24 stycznia 2011 o 16:13
0
[quote name='Piotrek' timestamp='1295866545' post='428231']
Śmieszą mnie te wasze posty.Marcin był dobrym ratownikiem tak powiedział też Pani Dyrektor.Mam pytanie .Dlaczego dobry ratownik porzuca swoją pracę i jedzie zarobić na wojnie na godne życie dla siebie i żony.?Dlaczego on tam pojechał?Pojechał zarobić.Ile jeszcze wody musi upłnąć w Wisle aby zawód ratownika był zawodem docenianym i odpowiedno wynagradzanym.To była niepotrzeba śmierć.Szkoda Marcina bo to BYŁ dobry kolega i fachowiec.Jak zarobiłby tutaj odpowiednie pieniądze,to nie musiałby wyjeżdżać.Wiem że zaraz odezwą sie malkontencji i będą pytać co by było jakby......Spoczywaj w pokoju.
[/quote]


Ratownik medyczny, strażak...praca odpowiedzialna, stresująca, niebezpieczna, niby doceniana, ale marnie płatna - cała Polska i nie sądzę by było lepiej kiedyś...u nas liczą się politycy i ich dobrobyt. Normalni ludzie nie mają co liczyc na pomoc państwa i nie ma co liczyc na poprawę sytuacji.
[quote name='Piotrek' timestamp='1295866545' post='428231']
Śmieszą mnie te wasze posty.Marcin był dobrym ratownikiem tak powiedział też Pani Dyrektor.Mam pytanie .Dlaczego dobry ratownik porzuca swoją pracę i jedzie zarobić na wojnie na godne życie dla siebie i żony.?Dlaczego on tam pojechał?Pojechał zarobić.Ile jeszcze wody musi upłnąć w Wisle aby zawód ratownika był zawodem docenianym i odpowiedno wynagradzanym.To była niepotrzeba śmierć.Szkoda Marcina bo to BYŁ dobry kolega i fachowiec.Jak zarobiłby tutaj od... rozwiń
Avatar
* / 24 stycznia 2011 o 16:07
0
Pogrzeb Marcina w piatek o godzinie 14.00 na Majdanku. Spoczywaj w spokoju.
Avatar
kz / 24 stycznia 2011 o 16:01
0
jakim trzeba być ,,człowiekiem''bezdusznym zeby tak napisac???? brak słów.....
Avatar
Gość / 24 stycznia 2011 o 15:36
0
""""""Ratownik z Lublina zginął w Afganistanie"""""

Pies z nim tańcował. Jak ktoś jest na tyle głupi żeby zaufać bandytom zwanym w Polsce politykami, to jego rzecz co się z nim później stanie. Mnie to lotto...
Avatar
MC / 24 stycznia 2011 o 14:55
0
akurat to ze MD to strzelacz z ucha to wszyscy wiedza w tej firmie i oczywiscie zapomnialbym dodać ze najlepszy przyjaciel Marcina
Avatar
vitek / 24 stycznia 2011 o 14:05
0
Dlaczego ludzie którzy na co dzień narażają swoje życie pracując w Pogotowiu Ratunkowym bo jeżdżą do różnych przypadków do tego stres, wypadki, reanimacje zarabiają w naszym kraju 1900 zł na rękę- Ratownicy Medyczni a jakiś cymbał z telewizji z wadą wymowy zarabia w naszym kraju 120000 zł miesięcznie. I gdzie tu ku*** sprawiedliwość?????
Avatar
marek / 24 stycznia 2011 o 12:18
0
oo ludzie co wy się kłócicie tu??pojechał bo chciał.... o Zmarłych źle się nie mówi więc...
Avatar
ewa / 26 stycznia 2011 o 15:04
0
[quote name='Rybka' timestamp='1295954595' post='428705']
Poza tym hmm Dynamiczne IP jest wiec mozna sobie ustalac w nieskonczonosc i nawet dokladnie nei da sie ustalic
[/quote]
Nic bardziej mylnego!. Namierzenie po IP nawet zmiennym to nie problem! Nie potrzeba nawet prokuratora do tego. Wystarczy policja.
TPSA czy inny usługodawca udostępnia zawsze Policji takie dane gdy tylko są potrzebne, a co do zmiennego IP- w rejestrach są informacje jaki adres o danej godzinie posiadał to IP.
[quote name='Rybka' timestamp='1295954595' post='428705']
Poza tym hmm Dynamiczne IP jest wiec mozna sobie ustalac w nieskonczonosc i nawet dokladnie nei da sie ustalic
[/quote]
Nic bardziej mylnego!. Namierzenie po IP nawet zmiennym to nie problem! Nie potrzeba nawet prokuratora do tego. Wystarczy policja.
TPSA czy inny usługodawca udostępnia zawsze Policji takie dane gdy tylko są potrzebne, a co do zmiennego IP- w rejestrach są informacje jaki adres o danej godzinie posiadał to IP. rozwiń
Avatar
Rybka / 25 stycznia 2011 o 12:23
0
Poza tym hmm Dynamiczne IP jest wiec mozna sobie ustalac w nieskonczonosc i nawet dokladnie nei da sie ustalic
Avatar
cb / 24 stycznia 2011 o 20:25
0
[quote name='MC' timestamp='1295877319' post='428318']
akurat to ze MD to strzelacz z ucha to wszyscy wiedza w tej firmie i oczywiscie zapomnialbym dodać ze najlepszy przyjaciel Marcina
[/quote]
Daj mu już spokój bo ta gadka nic nie zmieni każdy wie jaki jest Pan MD też go nie trawie ale nic to nie zmieni. Może doczekam takiej chwili kiedy CBA tam wparuje i ukruci ten nepotyzm wyprowadzając kilka osób w branzoletkach, może to będzie pan MD. A Panie MD nie strasz mi kolegi bo aby ustalić id nikt Ci go nie udostępni bez nakazu prokuratora. A nawet jeśli ustalisz to co mu zrobisz jak mówi szczerą prawdę, więc się zastanów jeśli jesteś rzecznikiem pogotowia ratunkowego.
[quote name='MC' timestamp='1295877319' post='428318']
akurat to ze MD to strzelacz z ucha to wszyscy wiedza w tej firmie i oczywiscie zapomnialbym dodać ze najlepszy przyjaciel Marcina
[/quote]
Daj mu już spokój bo ta gadka nic nie zmieni każdy wie jaki jest Pan MD też go nie trawie ale nic to nie zmieni. Może doczekam takiej chwili kiedy CBA tam wparuje i ukruci ten nepotyzm wyprowadzając kilka osób w branzoletkach, może to będzie pan MD. A Panie MD nie strasz mi kolegi bo aby ustalić id nikt Ci... rozwiń
Avatar
kej / 24 stycznia 2011 o 16:13
0
[quote name='Piotrek' timestamp='1295866545' post='428231']
Śmieszą mnie te wasze posty.Marcin był dobrym ratownikiem tak powiedział też Pani Dyrektor.Mam pytanie .Dlaczego dobry ratownik porzuca swoją pracę i jedzie zarobić na wojnie na godne życie dla siebie i żony.?Dlaczego on tam pojechał?Pojechał zarobić.Ile jeszcze wody musi upłnąć w Wisle aby zawód ratownika był zawodem docenianym i odpowiedno wynagradzanym.To była niepotrzeba śmierć.Szkoda Marcina bo to BYŁ dobry kolega i fachowiec.Jak zarobiłby tutaj odpowiednie pieniądze,to nie musiałby wyjeżdżać.Wiem że zaraz odezwą sie malkontencji i będą pytać co by było jakby......Spoczywaj w pokoju.
[/quote]


Ratownik medyczny, strażak...praca odpowiedzialna, stresująca, niebezpieczna, niby doceniana, ale marnie płatna - cała Polska i nie sądzę by było lepiej kiedyś...u nas liczą się politycy i ich dobrobyt. Normalni ludzie nie mają co liczyc na pomoc państwa i nie ma co liczyc na poprawę sytuacji.
[quote name='Piotrek' timestamp='1295866545' post='428231']
Śmieszą mnie te wasze posty.Marcin był dobrym ratownikiem tak powiedział też Pani Dyrektor.Mam pytanie .Dlaczego dobry ratownik porzuca swoją pracę i jedzie zarobić na wojnie na godne życie dla siebie i żony.?Dlaczego on tam pojechał?Pojechał zarobić.Ile jeszcze wody musi upłnąć w Wisle aby zawód ratownika był zawodem docenianym i odpowiedno wynagradzanym.To była niepotrzeba śmierć.Szkoda Marcina bo to BYŁ dobry kolega i fachowiec.Jak zarobiłby tutaj od... rozwiń
Avatar
* / 24 stycznia 2011 o 16:07
0
Pogrzeb Marcina w piatek o godzinie 14.00 na Majdanku. Spoczywaj w spokoju.
Avatar
kz / 24 stycznia 2011 o 16:01
0
jakim trzeba być ,,człowiekiem''bezdusznym zeby tak napisac???? brak słów.....
Avatar
Gość / 24 stycznia 2011 o 15:36
0
""""""Ratownik z Lublina zginął w Afganistanie"""""

Pies z nim tańcował. Jak ktoś jest na tyle głupi żeby zaufać bandytom zwanym w Polsce politykami, to jego rzecz co się z nim później stanie. Mnie to lotto...
Avatar
MC / 24 stycznia 2011 o 14:55
0
akurat to ze MD to strzelacz z ucha to wszyscy wiedza w tej firmie i oczywiscie zapomnialbym dodać ze najlepszy przyjaciel Marcina
Avatar
vitek / 24 stycznia 2011 o 14:05
0
Dlaczego ludzie którzy na co dzień narażają swoje życie pracując w Pogotowiu Ratunkowym bo jeżdżą do różnych przypadków do tego stres, wypadki, reanimacje zarabiają w naszym kraju 1900 zł na rękę- Ratownicy Medyczni a jakiś cymbał z telewizji z wadą wymowy zarabia w naszym kraju 120000 zł miesięcznie. I gdzie tu ku*** sprawiedliwość?????
Avatar
marek / 24 stycznia 2011 o 12:18
0
oo ludzie co wy się kłócicie tu??pojechał bo chciał.... o Zmarłych źle się nie mówi więc...
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 27 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 1

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!