Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 września 2008 r.
18:36
Edytuj ten wpis

Reforma MPK solą w oku załogi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A

Pracownicy MPK Lublin obawiają się zwolnień po wprowadzeniu zapowiadanej przez Ratusz reformy komunikacji miejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pracę mogą stracić pracownicy biurowi i mechanicy.

Zmiany zaproponowane przez Ratusz zakładają, że MPK stanie się typowo przewozową firmą. Zlecaniem druku biletów i ich kontrolą oraz całą papierkową robotą ma się zajmować nowa miejska instytucja - Zarząd Transportu Publicznego.

Utworzenie ZTP prezydent Lublina chce przeforsować w Radzie Miasta jeszcze tej jesieni tak, by nowy system zaczął działać od stycznia. Jeśli się uda, to od nowego roku pojazdach MPK i autobusów prywatnych będą obowiązywały te same bilety.

Przez pierwsze dwa lata MPK będzie miało uprzywilejowaną pozycję - ma zachować 80 proc. udział w rynku. A reszta tortu przypadnie przewoźnikom prywatnym.

Ale z takiego przywileju miejska spółka będzie mogła korzystać pod jednym warunkiem - zatrudniające 1300 osób MPK musi się zrestrukturyzować. Nieoficjalnie miejscy urzędnicy przyznają, że może to oznaczać m.in. zwolnienia mechaników. Część z nich będzie mogła dostać posadę kierowcy.

W piątkowej rozmowie z dziennikarzami wiceprezes MPK, Grzegorz Siemiński tematu zwolnień unikał.

- Koncentruję się na wzroście dochodów z innych źródeł. Cały czas ich szukam - mówi Siemiński. Na dowód przytacza deklarację współpracy z producentem trolejbusów solaris, które miały by być składane w lubelskich warsztatach.

Pytany o to, jak szukanie dodatkowego zarobku ma się do zapowiedzi Ratusza, że MPK będzie spółką typowo przewozową, wiceprezes odpowiada: - Nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że miasto zakaże nam dodatkowych działań.

Dzisiaj w zajezdni na Majdanie Tatarskim miejscy urzędnicy mają zaprezentować swe pomysły załodze MPK. Podobne spotkanie w zajezdni na Helenowie odbyło się w piątek.

- I nadal nie wiemy co z nami będzie - mówi jeden z pracowników spółki.

- Inne miasta się z takich rozwiązań wycofują. Przed laty, gdy przekształcano MPK z zakładu budżetowego w spółkę, już słyszeliśmy różne obietnice. I nie wszystkie zostały spełnione - stwierdza Andrzej Sokołowski, szef największego spośród działających w spółce związków zawodowych.

Z kolei władzom MPK podoba się pomysł utworzenia ZTP, który płaciłby przewoźnikom za przejechane kilometry pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży emitowanych przez siebie biletów. - Da nam to jasne zasady rozliczeń z miastem - mówi Siemiński.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ewcia / 23 września 2008 o 15:46
0
popieram Aldone i mam pytanie ???????????????????? kiedy ktoś wystąpi z propozycją do Władz o zabranie przywilejów DARMOWEJ jazdy rodzinom pracowników MPK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ile to by było oszczędnści A ILE BY WPLYNELO kasy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pracownocy PKP i ich rodziny zero pzywilejów a PRACOWNICY Służby Zdrowia- ZERO darmowych leków-ZERO przywilejów w kolejkach do lekarz A dLACZEGO MA takie MPK -które jest niepunktualne ,kierowcy aroganccya w autobusach brud i nie ogrzewanie ich a czasami złośliwość kierowców bo specjalnie otwierają okna ale swoje kabiny mają SZCZELNIE zamknięte i w nich ciepełko.KTO NAS POPRZE W TEJ "walce" a Ty pasażerze ????? CO TYM sądzisz????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????//
popieram Aldone i mam pytanie ???????????????????? kiedy ktoś wystąpi z propozycją do Władz o zabranie przywilejów DARMOWEJ jazdy rodzinom pracowników MPK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ile to by było oszczędnści A ILE BY WPLYNELO kasy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pracownocy PKP i ich rodziny zero pzywilejów a PRACOWNICY Służby Zdrowia- ZERO darmowych leków-ZERO przywilejów w kolejkach do lekarz... rozwiń
Avatar
~gość~ / 22 września 2008 o 21:05
0
Aldona napisał:
A kiedy pracownicy MPK i ich rodziny zaczną płacić za bilety???????????

Właśnie, powinni płacić nawet symbolicznie, podobnie emeryci jeżdżą sobie na wycieczki po mieście, często widzę takie grupy na trasie 26 Węglin-Real, niech płacą chociaż 1 zł jeśli ja mogę płacić 2,2 zł. I niech nikt nie mówi że emeryt nie ma pieniędzy bo to są bzdury, wystarczy popatrzeć jak w dużych marketach robią zakupy i to wcale nie koszykiem.
Avatar
Aldona / 22 września 2008 o 18:08
0
A kiedy pracownicy MPK i ich rodziny zaczną płacić za bilety???????????
Avatar
jakub / 22 września 2008 o 09:30
0
Kiedy wreszcie MPK puści jakiś autobus do Jakubowic Konińskich? Chociażby do Dworku Anna? Tyle ludzi tego potrzebuje, a władze jakoś nie widzą, że w ciągu ostatnich kilku lat na północ od Lublina powstało ogromne osiedle - i dzieci do szkoły nie mają jak dojechać - busiki są za mało pojemne i zbyt rzadko jeżdżą.
Avatar
Fang / 22 września 2008 o 09:12
0
Nie ważne kto będzie zatrudniony.Ważne żeby było taniej .Związkowcy, przecież wy też kosztujecie, a wasza niby działalność jest tylko po to by istnieć i brać pieniądze, również te od dyrekcji za przyzwolenie.
Avatar
~gość~ / 22 września 2008 o 08:16
0
Rodziny urzędników z magistratu muszą gdzieś pracować, najlepiej stworzyć spółkę zależną od magistratu i wtedy rodzina urzędnicza się bezkolizyjnie powiększy. A interesy mieszkańców mamy daleko w .........
Avatar
ewcia / 23 września 2008 o 15:46
0
popieram Aldone i mam pytanie ???????????????????? kiedy ktoś wystąpi z propozycją do Władz o zabranie przywilejów DARMOWEJ jazdy rodzinom pracowników MPK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ile to by było oszczędnści A ILE BY WPLYNELO kasy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pracownocy PKP i ich rodziny zero pzywilejów a PRACOWNICY Służby Zdrowia- ZERO darmowych leków-ZERO przywilejów w kolejkach do lekarz A dLACZEGO MA takie MPK -które jest niepunktualne ,kierowcy aroganccya w autobusach brud i nie ogrzewanie ich a czasami złośliwość kierowców bo specjalnie otwierają okna ale swoje kabiny mają SZCZELNIE zamknięte i w nich ciepełko.KTO NAS POPRZE W TEJ "walce" a Ty pasażerze ????? CO TYM sądzisz????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????//
popieram Aldone i mam pytanie ???????????????????? kiedy ktoś wystąpi z propozycją do Władz o zabranie przywilejów DARMOWEJ jazdy rodzinom pracowników MPK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ile to by było oszczędnści A ILE BY WPLYNELO kasy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pracownocy PKP i ich rodziny zero pzywilejów a PRACOWNICY Służby Zdrowia- ZERO darmowych leków-ZERO przywilejów w kolejkach do lekarz... rozwiń
Avatar
~gość~ / 22 września 2008 o 21:05
0
Aldona napisał:
A kiedy pracownicy MPK i ich rodziny zaczną płacić za bilety???????????

Właśnie, powinni płacić nawet symbolicznie, podobnie emeryci jeżdżą sobie na wycieczki po mieście, często widzę takie grupy na trasie 26 Węglin-Real, niech płacą chociaż 1 zł jeśli ja mogę płacić 2,2 zł. I niech nikt nie mówi że emeryt nie ma pieniędzy bo to są bzdury, wystarczy popatrzeć jak w dużych marketach robią zakupy i to wcale nie koszykiem.
Avatar
Aldona / 22 września 2008 o 18:08
0
A kiedy pracownicy MPK i ich rodziny zaczną płacić za bilety???????????
Avatar
jakub / 22 września 2008 o 09:30
0
Kiedy wreszcie MPK puści jakiś autobus do Jakubowic Konińskich? Chociażby do Dworku Anna? Tyle ludzi tego potrzebuje, a władze jakoś nie widzą, że w ciągu ostatnich kilku lat na północ od Lublina powstało ogromne osiedle - i dzieci do szkoły nie mają jak dojechać - busiki są za mało pojemne i zbyt rzadko jeżdżą.
Avatar
Fang / 22 września 2008 o 09:12
0
Nie ważne kto będzie zatrudniony.Ważne żeby było taniej .Związkowcy, przecież wy też kosztujecie, a wasza niby działalność jest tylko po to by istnieć i brać pieniądze, również te od dyrekcji za przyzwolenie.
Avatar
~gość~ / 22 września 2008 o 08:16
0
Rodziny urzędników z magistratu muszą gdzieś pracować, najlepiej stworzyć spółkę zależną od magistratu i wtedy rodzina urzędnicza się bezkolizyjnie powiększy. A interesy mieszkańców mamy daleko w .........
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 2 2

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 7

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 39 35

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 12 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 137 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!