Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 stycznia 2011 r.
10:59
Edytuj ten wpis

Rektor Politechniki Lubelskiej dostał 4,7 tys. podwyżki

Autor: Zdjęcie autora (MB)
0 25 A A
Marek Opielak, rektor Politechniki Lubelskiej dostał 4,7 tys. podwyżki (Karol Zienkiewicz/ Archiwum)
Marek Opielak, rektor Politechniki Lubelskiej dostał 4,7 tys. podwyżki (Karol Zienkiewicz/ Archiwum)

Senat Politechniki Lubelskiej dał rektorowi tej uczelni podwyżkę – 4,7 tys. zł miesięcznie. Jeżeli minister nauki i szkolnictwa zgodzi się na to, prof. Marek Opielak będzie jednym z najlepiej zarabiających szefów lubelskich uczelni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zwiększeniem dodatku funkcyjnego dla rektora (o 100 proc.) senatorzy politechniki zajęli się 30 grudnia. Głosowanie w tej sprawie było jawne. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, pozostali członkowie senatu byli "za”. Rektora podczas głosowania nie było na sali.

– Z wnioskiem w sprawie podwyżki wystąpił prorektor ds. nauki PL prof. Zbigniew Pater – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej.

– Ustawa o szkolnictwie wyższym przewiduje taką możliwość, jeżeli uczelnia posiada na ten cel środki pochodzące z innych źródeł niż otrzymywane z budżetu państwa – wyjaśnia Czajkowska-Deneka.

– Politechnika takie środki posiada, pochodzą one m.in. z realizacji prac badawczo-rozwojowych prowadzonych na rzecz podmiotów gospodarczych, głównie naszego regionu. Udział środków z tych prac w budżecie uczelni zwiększa się z roku na rok, także dzięki aktywności rektora - dodaje.

Rzeczniczka tłumaczy też, że rektorowi przybyło obowiązków.

– Politechnika prowadzi szeroko zakrojone działania inwestycyjne realizowane z projektów unijnych. Ich wartość to ponad 140 mln zł. Koordynowanie tych prac stanowi zwiększenie obowiązków rektora oraz ciążącej na nim odpowiedzialności – mówi Czajkowska-Deneka.

– Ponadto, Politechnika Lubelska jest jedynym miejscem pracy rektora, podczas gdy inni pracownicy naukowi mogą podejmować dodatkowe zatrudnienie – zaznacza rzeczniczka.

Uchwałę musi zaakceptować ministerstwo nauki. Jeśli resort zgodzi się na podwyżkę, rektor Politechniki Lubelskiej będzie zarabiał 19 350 zł brutto miesięcznie. Więcej dostaje w Lublinie jedynie rektor Uniwersytetu Medycznego.

– To brak elementarnej przyzwoitości – oburzają się pracownicy zlikwidowanego niedawno Instytutu Fizyki PL. – Z jednej strony rektor likwiduje jednostki działające na uczelni, utrudnia pracę swoim podwładnym. Z drugiej jest za to nagradzany. Chyba nie tak powinno być.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mateusz / 6 października 2011 o 11:38
0
Najgorsze jest to że rektor Politechniki Lub. dzwoni cały czas na straż miejską i biedni studenci dostają mandaty. Czy opielak nie ma rozumu i w ogóle jest głupi, albo pewnie jest skorumpowany. Dostaje podwyżke ale miasto musi zarobić... na studentach...chore.
Avatar
bombka / 19 stycznia 2011 o 09:47
0
chcecie mieć inżyniera na dyplomie ukończenia studiów, to trzeba trochę przysiąść i pouczyć się a nie tylko narzekać i balować. na zarządzaniu PL mieli cybernetykę, budownictwo, spawalnictwo obok ekonomii i bankowość i tam jakoś nikt tak nie płakał ...
Avatar
olo / 19 stycznia 2011 o 09:29
0
A to ciekawe KUL nie podał ile rektor zarabia. To by się wszyscy zdziwili. Ten mnich jak został rektorem podniósł sobie funkcyjnego o 8 tys, a reszta pracowników zarabia grosze. To jest dopiero skandal.
Avatar
t-Student / 19 stycznia 2011 o 08:52
0
@jopla - a co do Waszych wojenek mają studenci ? Nie jesteśmy własnością żadnego instytutu czy wydziału, zainwestowaliśmy nasz czas i wysiłek w to by studiować kierunek, który wybraliśmy. Niestety z przyczyn NIEZALEŻNYCH OD NAS młodsze roczniki studiują w praktyce Inżynierię Środowiska (do której nic nie mam, ale to nie ten kierunek !) a starszym odbiera się II stopień, pomimo że uchwałą Rektora (sic!) zaklepaną przez Senat wyznaczona była nawet liczba przyjęć na ten rok akademicki. Władze zachowują się niepoważnie, nikt nic nie wie (gra na czas ?), wszystkie zapewnienia trzeba mieć na piśmie, a i nawet to nie pomaga. Może na innych kierunkach jest całkiem normalnie, ale chyba wszyscy studenci powinni być traktowani tak samo, pech chciał że trafiło akurat na FT. To nie my dajemy złe świadectwo o uczelni, to uczelnia sama wydaje opinię o sobie.
@jopla - a co do Waszych wojenek mają studenci ? Nie jesteśmy własnością żadnego instytutu czy wydziału, zainwestowaliśmy nasz czas i wysiłek w to by studiować kierunek, który wybraliśmy. Niestety z przyczyn NIEZALEŻNYCH OD NAS młodsze roczniki studiują w praktyce Inżynierię Środowiska (do której nic nie mam, ale to nie ten kierunek !) a starszym odbiera się II stopień, pomimo że uchwałą Rektora (sic!) zaklepaną przez Senat wyznaczona była nawet liczba przyjęć na ten rok akademicki. Władze zachowują się niepoważnie, nikt nic nie wie ... rozwiń
Avatar
asdfg / 19 stycznia 2011 o 08:46
0
[quote name='jopla' timestamp='1295385569' post='425896']
Szczekam?... Typowy język dla poddanych dyrektora rozwiązanego instytutu. Chamstwo, prostactwo na każdym kroku. Co za prymitywna nacja...
[/quote]

A jak to nazwać? Postaw jakiś zarzut jak już musisz a nie tylko gadasz takie głupoty. Dziecko pracownika IF - co to ma do rzeczy? Jak nic nie masz do powiedzenia to nic nie mów, jak Cię się sprawa nie tyczy. Chyba że masz coś istotnego, a nie jakieś pierdoły.

P.S. Rozczaruję Cię, nie jestem "poddanym" dyrektora rozwiązanego instytutu.
[quote name='jopla' timestamp='1295385569' post='425896']
Szczekam?... Typowy język dla poddanych dyrektora rozwiązanego instytutu. Chamstwo, prostactwo na każdym kroku. Co za prymitywna nacja...
[/quote]

A jak to nazwać? Postaw jakiś zarzut jak już musisz a nie tylko gadasz takie głupoty. Dziecko pracownika IF - co to ma do rzeczy? Jak nic nie masz do powiedzenia to nic nie mów, jak Cię się sprawa nie tyczy. Chyba że masz coś istotnego, a nie jakieś pierdoły.

P.S. Rozczaruję Ci... rozwiń
Avatar
Hubert / 19 stycznia 2011 o 08:12
0
A może zamiast 5 tys podwyżki dać mu od razu 10 tys?!!!!!!! Przecież to taki biedaczekk... Tragedia!!!! I jak ma w tej Polsce być dobrze...????!!!
Avatar
adam / 19 stycznia 2011 o 08:02
0
no i co za problem. Przecież byle jaki Wójt gminy, który z reguły nic nie robi ma pensję w wysokości 8 lub nawet 10 tys. Rektor uczelni wyższej powinien tyle zarabiać. W końcu to "kuźnie" inteligencji Rzeczpospolitej. Uważam, że należy w samorządach zmienic przepisy dot. wynagradzania prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jest sprawą oczywistą, że Prezydent miast ma więcej obowiązków, zadań niż taki burmistrz lub wójt. Wójtowie nie powinni więcej zarabiać niż 6 tys. brutto. Podobnie Starostowie, którzy mają niewiele obowiązków, ponieważ budżety Samorządów Powiatowych są sztywne i niewiele można wykonać zadań inwestycyjnych. W ogóle, to samorząd na poziomie powiatu nie powinien istnieć, bo to strata pieniędzy.
no i co za problem. Przecież byle jaki Wójt gminy, który z reguły nic nie robi ma pensję w wysokości 8 lub nawet 10 tys. Rektor uczelni wyższej powinien tyle zarabiać. W końcu to "kuźnie" inteligencji Rzeczpospolitej. Uważam, że należy w samorządach zmienic przepisy dot. wynagradzania prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jest sprawą oczywistą, że Prezydent miast ma więcej obowiązków, zadań niż taki burmistrz lub wójt. Wójtowie nie powinni więcej zarabiać niż 6 tys. brutto. Podobnie Starostowie, którzy mają niewiele obowiązków, poniew... rozwiń
Avatar
Adam / 19 stycznia 2011 o 01:25
0
uważam, że część tych pieniędzy dostał, to procent mandatów nakładanych przez straż miejską na parkujących studentów na terenie politechniki i okolicy w skutek zamknięcia parkingów na uczelni i dzięki temu ma podwyżkę. Strażacy mają tam prawdziwe żniwo codzienne, powinni im budkę wybudować i herbatę ciepłą rozdawać za ciężką pracę)
Avatar
jopla / 18 stycznia 2011 o 22:19
0
[quote name='asdfg' timestamp='1295382972' post='425862']
jopla: Jaśnie oświecony(a), okaż swą wspaniałomyślność i powiedz nam prostym ludziom o co chodzi... Po jak na razie to aby szczekasz i nic poza tym.
[/quote]

Szczekam?... Typowy język dla poddanych dyrektora rozwiązanego instytutu. Chamstwo, prostactwo na każdym kroku. Co za prymitywna nacja...
Avatar
milka / 18 stycznia 2011 o 22:09
0
Wielkie zasługi w pozyskiwaniu środków dla uczelni - co za KPINA!!! - a ktoś może wie w jakich to grantach jego wysokość oświecona magnificencja brał udział, a może był chociaż raz kierownikiem?
Avatar
Mateusz / 6 października 2011 o 11:38
0
Najgorsze jest to że rektor Politechniki Lub. dzwoni cały czas na straż miejską i biedni studenci dostają mandaty. Czy opielak nie ma rozumu i w ogóle jest głupi, albo pewnie jest skorumpowany. Dostaje podwyżke ale miasto musi zarobić... na studentach...chore.
Avatar
bombka / 19 stycznia 2011 o 09:47
0
chcecie mieć inżyniera na dyplomie ukończenia studiów, to trzeba trochę przysiąść i pouczyć się a nie tylko narzekać i balować. na zarządzaniu PL mieli cybernetykę, budownictwo, spawalnictwo obok ekonomii i bankowość i tam jakoś nikt tak nie płakał ...
Avatar
olo / 19 stycznia 2011 o 09:29
0
A to ciekawe KUL nie podał ile rektor zarabia. To by się wszyscy zdziwili. Ten mnich jak został rektorem podniósł sobie funkcyjnego o 8 tys, a reszta pracowników zarabia grosze. To jest dopiero skandal.
Avatar
t-Student / 19 stycznia 2011 o 08:52
0
@jopla - a co do Waszych wojenek mają studenci ? Nie jesteśmy własnością żadnego instytutu czy wydziału, zainwestowaliśmy nasz czas i wysiłek w to by studiować kierunek, który wybraliśmy. Niestety z przyczyn NIEZALEŻNYCH OD NAS młodsze roczniki studiują w praktyce Inżynierię Środowiska (do której nic nie mam, ale to nie ten kierunek !) a starszym odbiera się II stopień, pomimo że uchwałą Rektora (sic!) zaklepaną przez Senat wyznaczona była nawet liczba przyjęć na ten rok akademicki. Władze zachowują się niepoważnie, nikt nic nie wie (gra na czas ?), wszystkie zapewnienia trzeba mieć na piśmie, a i nawet to nie pomaga. Może na innych kierunkach jest całkiem normalnie, ale chyba wszyscy studenci powinni być traktowani tak samo, pech chciał że trafiło akurat na FT. To nie my dajemy złe świadectwo o uczelni, to uczelnia sama wydaje opinię o sobie.
@jopla - a co do Waszych wojenek mają studenci ? Nie jesteśmy własnością żadnego instytutu czy wydziału, zainwestowaliśmy nasz czas i wysiłek w to by studiować kierunek, który wybraliśmy. Niestety z przyczyn NIEZALEŻNYCH OD NAS młodsze roczniki studiują w praktyce Inżynierię Środowiska (do której nic nie mam, ale to nie ten kierunek !) a starszym odbiera się II stopień, pomimo że uchwałą Rektora (sic!) zaklepaną przez Senat wyznaczona była nawet liczba przyjęć na ten rok akademicki. Władze zachowują się niepoważnie, nikt nic nie wie ... rozwiń
Avatar
asdfg / 19 stycznia 2011 o 08:46
0
[quote name='jopla' timestamp='1295385569' post='425896']
Szczekam?... Typowy język dla poddanych dyrektora rozwiązanego instytutu. Chamstwo, prostactwo na każdym kroku. Co za prymitywna nacja...
[/quote]

A jak to nazwać? Postaw jakiś zarzut jak już musisz a nie tylko gadasz takie głupoty. Dziecko pracownika IF - co to ma do rzeczy? Jak nic nie masz do powiedzenia to nic nie mów, jak Cię się sprawa nie tyczy. Chyba że masz coś istotnego, a nie jakieś pierdoły.

P.S. Rozczaruję Cię, nie jestem "poddanym" dyrektora rozwiązanego instytutu.
[quote name='jopla' timestamp='1295385569' post='425896']
Szczekam?... Typowy język dla poddanych dyrektora rozwiązanego instytutu. Chamstwo, prostactwo na każdym kroku. Co za prymitywna nacja...
[/quote]

A jak to nazwać? Postaw jakiś zarzut jak już musisz a nie tylko gadasz takie głupoty. Dziecko pracownika IF - co to ma do rzeczy? Jak nic nie masz do powiedzenia to nic nie mów, jak Cię się sprawa nie tyczy. Chyba że masz coś istotnego, a nie jakieś pierdoły.

P.S. Rozczaruję Ci... rozwiń
Avatar
Hubert / 19 stycznia 2011 o 08:12
0
A może zamiast 5 tys podwyżki dać mu od razu 10 tys?!!!!!!! Przecież to taki biedaczekk... Tragedia!!!! I jak ma w tej Polsce być dobrze...????!!!
Avatar
adam / 19 stycznia 2011 o 08:02
0
no i co za problem. Przecież byle jaki Wójt gminy, który z reguły nic nie robi ma pensję w wysokości 8 lub nawet 10 tys. Rektor uczelni wyższej powinien tyle zarabiać. W końcu to "kuźnie" inteligencji Rzeczpospolitej. Uważam, że należy w samorządach zmienic przepisy dot. wynagradzania prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jest sprawą oczywistą, że Prezydent miast ma więcej obowiązków, zadań niż taki burmistrz lub wójt. Wójtowie nie powinni więcej zarabiać niż 6 tys. brutto. Podobnie Starostowie, którzy mają niewiele obowiązków, ponieważ budżety Samorządów Powiatowych są sztywne i niewiele można wykonać zadań inwestycyjnych. W ogóle, to samorząd na poziomie powiatu nie powinien istnieć, bo to strata pieniędzy.
no i co za problem. Przecież byle jaki Wójt gminy, który z reguły nic nie robi ma pensję w wysokości 8 lub nawet 10 tys. Rektor uczelni wyższej powinien tyle zarabiać. W końcu to "kuźnie" inteligencji Rzeczpospolitej. Uważam, że należy w samorządach zmienic przepisy dot. wynagradzania prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jest sprawą oczywistą, że Prezydent miast ma więcej obowiązków, zadań niż taki burmistrz lub wójt. Wójtowie nie powinni więcej zarabiać niż 6 tys. brutto. Podobnie Starostowie, którzy mają niewiele obowiązków, poniew... rozwiń
Avatar
Adam / 19 stycznia 2011 o 01:25
0
uważam, że część tych pieniędzy dostał, to procent mandatów nakładanych przez straż miejską na parkujących studentów na terenie politechniki i okolicy w skutek zamknięcia parkingów na uczelni i dzięki temu ma podwyżkę. Strażacy mają tam prawdziwe żniwo codzienne, powinni im budkę wybudować i herbatę ciepłą rozdawać za ciężką pracę)
Avatar
jopla / 18 stycznia 2011 o 22:19
0
[quote name='asdfg' timestamp='1295382972' post='425862']
jopla: Jaśnie oświecony(a), okaż swą wspaniałomyślność i powiedz nam prostym ludziom o co chodzi... Po jak na razie to aby szczekasz i nic poza tym.
[/quote]

Szczekam?... Typowy język dla poddanych dyrektora rozwiązanego instytutu. Chamstwo, prostactwo na każdym kroku. Co za prymitywna nacja...
Avatar
milka / 18 stycznia 2011 o 22:09
0
Wielkie zasługi w pozyskiwaniu środków dla uczelni - co za KPINA!!! - a ktoś może wie w jakich to grantach jego wysokość oświecona magnificencja brał udział, a może był chociaż raz kierownikiem?
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 25 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 27 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!