Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 marca 2011 r.
13:22
Edytuj ten wpis

Remont Centrum Kultury stanął w miejscu. Warbud zerwał umowę

0 10 A A
Remont Centrum Kultury stanął w miejscu (Wojciech Nieśpiałowski)
Remont Centrum Kultury stanął w miejscu (Wojciech Nieśpiałowski)

Warbud opuszcza plac budowy. Firma remontująca zabytek uznała, że nie skończy prac za ustaloną cenę po tym, jak okazało się, że gmach jest w złym stanie i wymaga większych prac. Miasto ma szukać nowego wykonawcy i zapewnia: Nie grozi nam utrata dotacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Remont dawnego klasztoru zaczął się w grudniu 2009 r. Przetarg na roboty wygrała firma Warbud, oferując cenę 27 mln zł, podczas gdy miasto w swym kosztorysie zakładało, że roboty pochłoną 47 mln zł.

– Problemy zaczęły się po pierwszych robotach rozbiórkowych i uzupełniających badaniach architektonicznych – mówi Zbigniew Węgier z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta. Archeolodzy odkryli resztki starych murów i kryptę pod dawnym ołtarzem. Okazało się, że gmach jest w gorszym stanie niż pokazywał to projekt i trzeba dodatkowo wzmocnić ściany i sklepienia. – Musieliśmy zrobić nowy projekt.

– Znaleźliśmy się w pułapce formalnoprawnej – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Ratusz sam proponował Warbudowi, by odstąpił od umowy. – Wykonawca nie był w stanie, prowadzić robót za tę kwotę, a my nie byliśmy w stanie jej zwiększyć bez naruszania prawa zamówień publicznych.

Ratusz ma szukać innej firmy. – Nowy przetarg chcemy ogłosić w kwietniu – zapowiada Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich.

Inwestycja będzie opóźniona

– Zgodnie z umową z Warbudem miała się zakończyć w sierpniu tego roku – informuje Węgier. To, że termin jest nierealny, pewne było już po badaniach zabytku. Nowy przetarg tylko zwiększy opóźnienie. – Teraz planujemy, że prace zakończą się w pierwszym kwartale 2013 r. – dodaje.

Większość kosztów miała pokryć unijna dotacja (ok. 17 mln zł) przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czy w związku z tym, że nie zdążymy w ustalonym terminie, możemy tę dotację stracić? – Nie ma takiego zagrożenia. Ministerstwo wyraziło wstępną zgodę na wydłużenie terminu do połowy 2013 r. – uspokaja Krzysztofik. Prezydent przyznaje jednak, że miasto najprawdopodobniej będzie musiało więcej dołożyć własnych pieniędzy. Ile? Okaże się po przetargu.

Magistrat w pośpiechu szuka firmy, która ma dozorować obiekt. Musi też zapłacić Warbudowi za to, co dotąd zrobił. W zeszłym roku firma dostała 1,7 mln zł. Ile dostanie za tegoroczne roboty – jeszcze nie wiadomo.

Poważny problem ma też Centrum Kultury, które musiało wynieść się z budynku na czas remontu. Na wygnaniu będzie dłużej. – Łatwo nie będzie. Zwłaszcza, że życie kulturalne w Lublinie zaczęło się intensyfikować, a przestrzeni jest mało – stwierdza Grzegorz Rzepecki z CK.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
najkon / 23 marca 2011 o 15:34
0
Lublin to światowej sławy miasto wielkich planów i wielkich makiet. Codziennie słyszymy, ile to by nie chcieli zrobić. Wielki aquapark, kopiec na Czechowie, obwodnica, remont dróg, kolejka podwieszana, wielkie inwestycje. Jak mamy w to wierzyć, skoro nawet aktualnych nie potrafią zakończyć? Może wszyscy powinniśmy na dźwig wejść?
Avatar
obserwator dna / 22 marca 2011 o 22:49
0
[size="3"][font="Arial"]Jeżeli projekt nie odzwierciedlał rzeczywistości a projektanci nie wykonali kompletu profesjonalnych prac przedprojektowych do których byli zobowiązani umową w tym tak elementarnych jak badania architektoniczne to nic dziwnego że wykonawca zrezygnował z łykania tej żaby.
Badania architektoniczne były elementem umowy na prace projektowe i należało je wykonać przed wykonaniem projektu a nie w trakcie prac budowlanych - to elementarz remontów w obiektach zabytkowych.
Ale Ratusz osłania firmę projektową CZEGEKO z Krakowa parasolem ochronnym od samego początku tego skandalu: nie było problemu z tym że sąd unieważnił ustawiony przetarg, że krakowscy architekci wybrani w tym przetargu nie mieli uprawnień projektowych a badania architektoniczne wykonywał im urzędnik Wydziału Architektury UM bo kiedy się to wydało włos mu nie spadł z głowy. Teraz WARBUD zorientował się że ten projekt to bubel niezgodny z rzeczywistym stanem budynku i spakował manatki a Ratusz wciska nam kit że powstały trudności obiektywne bo ten budynek jest zabytkiem!!!
To i tak cud że WARBUD nie zażądał odszkodowania, a może jednak je po cichutku dostał, żeby prawda nie wyszła na jaw ?????
Pewnie już podpisali z CZEGEKO nie wiadomo który już z kolei aneks na poprawki w projekcie, niech sobie chłopaki dorobią!!! Pieniędzy i czasu mamy w Lublinie od lat w nadmiarze, ogłosi się nowy przetarg na wykonawcę oczywiście za podwójną stawkę,żeby się ktokolwiek skusił na kończenie rozbabranej roboty i zabawa trwa!!! A plebsowi opowie się bajeczkę o gnuśnym, niewdzięcznym Smoku WARBUDZIE albo postraszy Konserwatorem Zabytków![/font][/size]
[size="3"][font="Arial"]Jeżeli projekt nie odzwierciedlał rzeczywistości a projektanci nie wykonali kompletu profesjonalnych prac przedprojektowych do których byli zobowiązani umową w tym tak elementarnych jak badania architektoniczne to nic dziwnego że wykonawca zrezygnował z łykania tej żaby.
Badania architektoniczne były elementem umowy na prace projektowe i należało je wykonać przed wykonaniem projektu a nie w trakcie prac budowlanych - to elementarz remontów w obiektach zabytkowych.
Ale Ratusz osłania fir... rozwiń
Avatar
takaprawda / 22 marca 2011 o 21:17
0
TO JUŻ TRADYCJA ŻE W POLSCE A ZWŁASZCZA NA LUBELSZCZYŹNIE NIC NIE JEST ZROBIONE OD A DO Z. NA KAŻDYM KROKU WIECZNY BURDEL JAK NIE W PAPIERACH TO W LUDZIACH. WSTYD. CHYBA ZACZNĘ ZAPISYWAĆ, CO ROZPOCZĘTO A CZEGO NIE ZAKOŃCZONO NA LUBELSZCZYŹNIE. MYŚLĘ, ŻE LISTA RZECZY I INWESTYCJI NIE DOKOŃCZONYCH BYŁABY MOCNO PORAŻAJĄCA.
Avatar
Gość / 22 marca 2011 o 18:24
0
"WARBUD stwierdził, że nie jest w stanie wykonać robót w ustalonej wcześniej cenie. Okazało się bowiem, że budynek jest w znacznie gorszym stanie, niż wcześniej sądzono"

Czy w tym WARBUD-zie pracują Maćki z "Klanu", że nie potrafią ocenić i skosztorysować zakresu swojej pracy ? Najpierw wygrali przetrag, a teraz każą dopłacać. To typowe dla cwaniaczków.
Parodia biznesu ze wsi Lublin.
Avatar
lool / 22 marca 2011 o 17:25
0
Marian nie denerwuj się chłopie. Ważne że za rządów pisuarów przez 8 lat pruszon zrobił mnóstwo dla LBN, wystarczy na lata
Avatar
TADO / 22 marca 2011 o 16:48
0
A cóż to za centrum kultury to wygląda jak więzienie dla skazanych .Do kompletu przyjąć nazwę placu z propozycji pis i dać sobie spokój .Moja propozycja jest taka :Wynająć ekipę , która wysadzi dynamitem taki monument i na tym miejscu postawić ładny nowoczesny budynek ze szkła i aluminium o ciekawej architekturze .A obecnych propagatorów zaściankowej kultury wysłać na wcześniejszą emeryturę . Amen .
Avatar
mosquito / 22 marca 2011 o 15:35
0
Jak zwykle, rozkrok prawno organizacyjny. Ale biurokracja musi stwarzać problemy bo bez nich nie istniałaby.
Avatar
obserwator dna / 22 marca 2011 o 15:11
0
[size="3"]Zaczęło się od ustawionego miejskiego przetargu na projekt który po protestach i odwołaniach lubelskich architektów został unieważniony przez sąd.(BARDZO PODOBNA HISTORIA Z PRZEKRĘTEM JAK TERAZ Z KONKURSEM NA REWITALIZACJĘ PLACU LITEWSKIEGO!) Pruszkowski oczywiście olał protesty lubelskich architektów i konserwatora a na końcu także zlekceważył wyrok sądu i podpisał umowę z krakowskimi partaczami architektami z firmy CZEGEKO którzy nie mieli pojęcia jak ten projekt zrobić ale za to jak się okazało dawali zarobić urzędnikom miejskim zlecając im np badania architektoniczne (to bardzo ciekawy i obiecujący wątek bo ich brak jest jednym z powodów zerwania umowy przez WARBUD!!!). Powstał z tego projekt-bubel którego najpierw nie chciał zatwierdzić Konserwator Zabytków a gdy po wielu poprawkach zatwierdził to okazuje się ze go wprowadzili w błąd i wyszło szydło z worka kiedy na budowę wszedł WARBUD i okazało się że projekt nie odzwierciedla rzeczywistości.
Oczywiście projekt zamiast w pół roku powstawał coś około dwa i pół roku więc przepadły wszystkie terminy dofinansowania unijnego! Ale co tam, nie stać nas?!
Na forum Gazety wyborczej jest dyskusja na ten temat tocząca się od 2005 roku gdzie wszystko opisano czarno na białym w ponad 300 postach:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,62,22607772,,SKANDAL_Z_PROJEKTEM_CENTRUM_KULTURY.html?v=2
Nie rozumiem dlaczego tym skandalem nie zajęły się jeszcze odpowiednie służby antykorupcyjne,chociażby CBA??!!! Sukces murowany panowie agenci. [/size]
[size="3"]Zaczęło się od ustawionego miejskiego przetargu na projekt który po protestach i odwołaniach lubelskich architektów został unieważniony przez sąd.(BARDZO PODOBNA HISTORIA Z PRZEKRĘTEM JAK TERAZ Z KONKURSEM NA REWITALIZACJĘ PLACU LITEWSKIEGO!) Pruszkowski oczywiście olał protesty lubelskich architektów i konserwatora a na końcu także zlekceważył wyrok sądu i podpisał umowę z krakowskimi partaczami architektami z firmy CZEGEKO którzy nie mieli pojęcia jak ten projekt zrobić ale za to jak się okazało dawali zarobić urzęd... rozwiń
Avatar
Marian / 22 marca 2011 o 14:44
0
Lublin Europejską Stolicą Kultury!! Za rządów PO nawet kibla na Litewskim nie wyremontowano!! Nic się gamoniom nie udało.
Avatar
sowa / 22 marca 2011 o 14:23
0
nie ma obawy: Z...K znowu podniesie ceny wody, zabierze komunikacji, zamknie pare szkół i pieniądze się znajdą
Avatar
najkon / 23 marca 2011 o 15:34
0
Lublin to światowej sławy miasto wielkich planów i wielkich makiet. Codziennie słyszymy, ile to by nie chcieli zrobić. Wielki aquapark, kopiec na Czechowie, obwodnica, remont dróg, kolejka podwieszana, wielkie inwestycje. Jak mamy w to wierzyć, skoro nawet aktualnych nie potrafią zakończyć? Może wszyscy powinniśmy na dźwig wejść?
Avatar
obserwator dna / 22 marca 2011 o 22:49
0
[size="3"][font="Arial"]Jeżeli projekt nie odzwierciedlał rzeczywistości a projektanci nie wykonali kompletu profesjonalnych prac przedprojektowych do których byli zobowiązani umową w tym tak elementarnych jak badania architektoniczne to nic dziwnego że wykonawca zrezygnował z łykania tej żaby.
Badania architektoniczne były elementem umowy na prace projektowe i należało je wykonać przed wykonaniem projektu a nie w trakcie prac budowlanych - to elementarz remontów w obiektach zabytkowych.
Ale Ratusz osłania firmę projektową CZEGEKO z Krakowa parasolem ochronnym od samego początku tego skandalu: nie było problemu z tym że sąd unieważnił ustawiony przetarg, że krakowscy architekci wybrani w tym przetargu nie mieli uprawnień projektowych a badania architektoniczne wykonywał im urzędnik Wydziału Architektury UM bo kiedy się to wydało włos mu nie spadł z głowy. Teraz WARBUD zorientował się że ten projekt to bubel niezgodny z rzeczywistym stanem budynku i spakował manatki a Ratusz wciska nam kit że powstały trudności obiektywne bo ten budynek jest zabytkiem!!!
To i tak cud że WARBUD nie zażądał odszkodowania, a może jednak je po cichutku dostał, żeby prawda nie wyszła na jaw ?????
Pewnie już podpisali z CZEGEKO nie wiadomo który już z kolei aneks na poprawki w projekcie, niech sobie chłopaki dorobią!!! Pieniędzy i czasu mamy w Lublinie od lat w nadmiarze, ogłosi się nowy przetarg na wykonawcę oczywiście za podwójną stawkę,żeby się ktokolwiek skusił na kończenie rozbabranej roboty i zabawa trwa!!! A plebsowi opowie się bajeczkę o gnuśnym, niewdzięcznym Smoku WARBUDZIE albo postraszy Konserwatorem Zabytków![/font][/size]
[size="3"][font="Arial"]Jeżeli projekt nie odzwierciedlał rzeczywistości a projektanci nie wykonali kompletu profesjonalnych prac przedprojektowych do których byli zobowiązani umową w tym tak elementarnych jak badania architektoniczne to nic dziwnego że wykonawca zrezygnował z łykania tej żaby.
Badania architektoniczne były elementem umowy na prace projektowe i należało je wykonać przed wykonaniem projektu a nie w trakcie prac budowlanych - to elementarz remontów w obiektach zabytkowych.
Ale Ratusz osłania fir... rozwiń
Avatar
takaprawda / 22 marca 2011 o 21:17
0
TO JUŻ TRADYCJA ŻE W POLSCE A ZWŁASZCZA NA LUBELSZCZYŹNIE NIC NIE JEST ZROBIONE OD A DO Z. NA KAŻDYM KROKU WIECZNY BURDEL JAK NIE W PAPIERACH TO W LUDZIACH. WSTYD. CHYBA ZACZNĘ ZAPISYWAĆ, CO ROZPOCZĘTO A CZEGO NIE ZAKOŃCZONO NA LUBELSZCZYŹNIE. MYŚLĘ, ŻE LISTA RZECZY I INWESTYCJI NIE DOKOŃCZONYCH BYŁABY MOCNO PORAŻAJĄCA.
Avatar
Gość / 22 marca 2011 o 18:24
0
"WARBUD stwierdził, że nie jest w stanie wykonać robót w ustalonej wcześniej cenie. Okazało się bowiem, że budynek jest w znacznie gorszym stanie, niż wcześniej sądzono"

Czy w tym WARBUD-zie pracują Maćki z "Klanu", że nie potrafią ocenić i skosztorysować zakresu swojej pracy ? Najpierw wygrali przetrag, a teraz każą dopłacać. To typowe dla cwaniaczków.
Parodia biznesu ze wsi Lublin.
Avatar
lool / 22 marca 2011 o 17:25
0
Marian nie denerwuj się chłopie. Ważne że za rządów pisuarów przez 8 lat pruszon zrobił mnóstwo dla LBN, wystarczy na lata
Avatar
TADO / 22 marca 2011 o 16:48
0
A cóż to za centrum kultury to wygląda jak więzienie dla skazanych .Do kompletu przyjąć nazwę placu z propozycji pis i dać sobie spokój .Moja propozycja jest taka :Wynająć ekipę , która wysadzi dynamitem taki monument i na tym miejscu postawić ładny nowoczesny budynek ze szkła i aluminium o ciekawej architekturze .A obecnych propagatorów zaściankowej kultury wysłać na wcześniejszą emeryturę . Amen .
Avatar
mosquito / 22 marca 2011 o 15:35
0
Jak zwykle, rozkrok prawno organizacyjny. Ale biurokracja musi stwarzać problemy bo bez nich nie istniałaby.
Avatar
obserwator dna / 22 marca 2011 o 15:11
0
[size="3"]Zaczęło się od ustawionego miejskiego przetargu na projekt który po protestach i odwołaniach lubelskich architektów został unieważniony przez sąd.(BARDZO PODOBNA HISTORIA Z PRZEKRĘTEM JAK TERAZ Z KONKURSEM NA REWITALIZACJĘ PLACU LITEWSKIEGO!) Pruszkowski oczywiście olał protesty lubelskich architektów i konserwatora a na końcu także zlekceważył wyrok sądu i podpisał umowę z krakowskimi partaczami architektami z firmy CZEGEKO którzy nie mieli pojęcia jak ten projekt zrobić ale za to jak się okazało dawali zarobić urzędnikom miejskim zlecając im np badania architektoniczne (to bardzo ciekawy i obiecujący wątek bo ich brak jest jednym z powodów zerwania umowy przez WARBUD!!!). Powstał z tego projekt-bubel którego najpierw nie chciał zatwierdzić Konserwator Zabytków a gdy po wielu poprawkach zatwierdził to okazuje się ze go wprowadzili w błąd i wyszło szydło z worka kiedy na budowę wszedł WARBUD i okazało się że projekt nie odzwierciedla rzeczywistości.
Oczywiście projekt zamiast w pół roku powstawał coś około dwa i pół roku więc przepadły wszystkie terminy dofinansowania unijnego! Ale co tam, nie stać nas?!
Na forum Gazety wyborczej jest dyskusja na ten temat tocząca się od 2005 roku gdzie wszystko opisano czarno na białym w ponad 300 postach:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,62,22607772,,SKANDAL_Z_PROJEKTEM_CENTRUM_KULTURY.html?v=2
Nie rozumiem dlaczego tym skandalem nie zajęły się jeszcze odpowiednie służby antykorupcyjne,chociażby CBA??!!! Sukces murowany panowie agenci. [/size]
[size="3"]Zaczęło się od ustawionego miejskiego przetargu na projekt który po protestach i odwołaniach lubelskich architektów został unieważniony przez sąd.(BARDZO PODOBNA HISTORIA Z PRZEKRĘTEM JAK TERAZ Z KONKURSEM NA REWITALIZACJĘ PLACU LITEWSKIEGO!) Pruszkowski oczywiście olał protesty lubelskich architektów i konserwatora a na końcu także zlekceważył wyrok sądu i podpisał umowę z krakowskimi partaczami architektami z firmy CZEGEKO którzy nie mieli pojęcia jak ten projekt zrobić ale za to jak się okazało dawali zarobić urzęd... rozwiń
Avatar
Marian / 22 marca 2011 o 14:44
0
Lublin Europejską Stolicą Kultury!! Za rządów PO nawet kibla na Litewskim nie wyremontowano!! Nic się gamoniom nie udało.
Avatar
sowa / 22 marca 2011 o 14:23
0
nie ma obawy: Z...K znowu podniesie ceny wody, zabierze komunikacji, zamknie pare szkół i pieniądze się znajdą
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 3

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 4 2

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia. 

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek 0 1

Do tragicznego wypadku doszło na wesołym miasteczku w Szczytnie. 9-latek wypadł z karuzeli, nie przeżył

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie
galeria

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie 0 3

W końcu znamy datę uruchomienia krytej pływalni w Wólce Rokickiej: pierwsze kąpiele 8 sierpnia o godzinie 14 lub 14.30.

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS 15 10

400 mieszkań może powstać przy ul. Głębokiej naprzeciw os. Słowackiego. Ratusz zgodził się na budowę sporego osiedla na terenie sprzedanym przez UMCS prywatnemu inwestorowi. Uczelnia liczy na to, że nabywca ziemi zbuduje tu akademiki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 29 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 29 2

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 183 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 448 18

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.