Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 października 2019 r.
11:14

Nadużycia w Centrum Spotkania Kultur? Jest śledztwo prokuratury. "To gra polityczna"

10 60 A A
Podczas głośnej konferencji prasowej Marek Krakowski (z prawej), ówczesny dyrektor CSK, przez blisko godzinę wymieniał rzekome nieprawidłowości swojego poprzednika Piotra Franaszka
Podczas głośnej konferencji prasowej Marek Krakowski (z prawej), ówczesny dyrektor CSK, przez blisko godzinę wymieniał rzekome nieprawidłowości swojego poprzednika Piotra Franaszka (fot. Krzysztof Mazur)

Jest śledztwo dotyczące rzekomych nadużyć w Centrum Spotkania Kultur. Miało dojść m.in. do poświadczenia nieprawdy i oszustwa. – To stek bzdur – ripostują adresaci zarzutów. Zapowiadają pozwy i mówią o odszkodowaniach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo to pokłosie kontroli zarządzonej przez Marka Krakowskiego. W marcu z poparciem PiS zajął fotel dyrektora CSK. Zastąpił na tym stanowisku Piotra Franaszka (PO). Nowy szef zlecił audyt, który miał pokazać, w jakim stanie przejął instytucję. Krakowski mówił o tym podczas głośnej konferencji prasowej w maju. Pod adresem poprzednika i jego podwładnych padły oskarżenia o liczne nieprawidłowości. O swoich podejrzeniach nowe władze CSK zawiadomiły śledczych. Sprawa trafiła z Lublina do Prokuratury Rejonowej w Łukowie. Tam postanowiono, że są podstawy do wszczęcia śledztwa.

– Postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. Nikomu nie postawiono więc żadnych zarzutów – zastrzega Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Analizujemy zebrany materiał. Musimy również przesłuchać blisko 20 świadków.

Śledztwo ma kilka wątków. Pierwszy dotyczy poświadczenia nieprawdy oraz oszustwa. Chodzi o fakturę na holowanie, serwis i wymianę części w samochodzie należącym do CSK. Opiewała ona na ponad 6500 zł. Faktycznie jednak wspomniane usługi miały dotyczyć prywatnego samochodu dawnego szefa CSK. Na celowniku śledczych jest m.in. firma motoryzacyjna, która miała poświadczyć nieprawdę w fakturze za naprawę samochodu.

– W mojej ocenie jest to gra polityczna. Raz, czy dwa razy naprawialiśmy samochód z CSK w Lublinie. Od kilku lat serwisuję także prywatne auto pana Franaszka – mówi Dziennikowi Jarosław Kasperek, właściciel firmy Kas Car. A Franaszek dodaje: – To polityczna manipulacja i stek bzdur. Do tej pory nikt nie prosił mnie o żadne wyjaśnienia. Do naprawy trafił na pewno samochód służbowy. Miał pięćset tysięcy kilometrów przebiegu był kilka razy naprawiany w różnych warsztatach a upoważnionych do jazdy nim było z 10 osób w instytucji. Prawdopodobnie ktoś błędnie opisał fakturę. – mówi. Dodaje, że sam pozwał Krakowskiego o zniesławienie. Pierwsza rozprawa ma się odbyć jeszcze w październiku.

– Przerażające dla mnie jest to, że nowe władze zamiast skupić się na rozwoju i przedstawieniu swojego pomysłu na CSK i program, zajmują się tylko tym, żeby zdyskredytować mnie i osoby, które tworzyły tę instytucję praktycznie od zera.  Nawet jestem wycinany z filmów i druków. Metody jak z głębokiego PRL – mówi Franaszek. W prywatnym akcje oskarżenia zarzuca mu m.in. pomówienie oraz bezpodstawne ferowanie wyroków podczas majowej konferencji prasowej.

Prokuratura Rejonowa w Łukowie bada kilka wątków dotyczących rzekomych nieprawidłowości w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Jeden z nich dotyczy współpracy CSK z firmą Medialny24, która odpowiadała za przygotowanie i ekspozycję bilboardów reklamowych dla centrum. Spółka ta jest kontrolowana przez firmę Piotra Kowalczyka (PSL), byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin.

Wątpliwości śledczych wzbudziła faktura za kwiecień, opiewająca na ponad 10 tys. zł. Z ustaleń kontrolujących wynika, że zamówione wówczas usługi nie zostały wykonane.

Przedstawiciele spółki odpierają te zarzuty. Jak wyjaśniają, co miesiąc otrzymywali od CSK materiały do ekspozycji na konkretny miesiąc. Następnie przygotowywali próbne wydruki, zatwierdzane potem przez zleceniodawcę. Fotografie gotowych tablic były później przesyłane do CSK jako dowód wykonania usługi. Tak też miało być w kwietniu.

– Ponieważ CSK nie zgłosiło żadnej uwagi do sposobu czy jakości albo zakresu wykonanej usługi, 25 kwietnia przesłaliśmy prośbę o podpisanie raportu z wykonania usługi, a 26 kwietnia wystawiliśmy fakturę. Z chwilą przesłania do CSK prośby o podpisanie protokołu i doręczenia faktury, rozpoczęły się problemy – wyjaśnia Aleksandra Szyszko, rzecznik prasowy spółki Medialny24.

Problemem – jak utrzymuje – była nieobecność osoby upoważnionej do podpisania protokołu. Jednocześnie Marek Krakowski nie wskazał zastępcy. Finalnie jednak w połowie czerwca protokół został podpisany, co powinno zamknąć sprawę – utrzymuje spółka. – CSK nigdy nie kwestionowało wykonania tej usługi, a jedynie wskazywało na wewnętrzne własne problemy kadrowe, a więc problemy leżące wyłącznie po stronie CSK – dodaje Aleksandra Szyszko.

W odpowiedzi na nasze pytania firma przedstawiła szczegółową dokumentację z wykonania i ekspozycji plakatów dla CSK. – W związku ze złożeniem nieprawdziwego oskarżenia, w poniedziałek złożone zostanie zawiadomienie do organów ścigania o popełnieniu przestępstwa przez osobę oskarżającą, polegającego na fałszywym zawiadomieniu o przestępstwie, którego nie było – zapowiada Szyszko.

– Firma przed wystawieniem faktury powinna przedłożyć przewidziane w umowie dowody na to, że usługa została należycie wykonana – mówi tymczasem Marek Krakowski. – Takich dowodów nie otrzymałem, więc stwierdziłem, że wystawiona faktura może być próbą wyłudzenia pieniędzy. Niech rozstrzygnie to prokuratura – kwituje były dyrektor CSK.

Sprawa może jednak zakończyć się procesem.

– Ponieważ fałszywe zawiadomienie naraża spółkę na utratę dobrego imienia u kontrahentów, po ustaleniu osoby, która zawiadomiła prokuraturę, złożymy także pozew o naruszenie dóbr osobistych, w którym będziemy domagać się przeprosin i wpłaty 100.000 zł na cel charytatywny.

Prokuratorskie śledztwo dotyczy również kradzieży fotela kinowego, wartego ponad 4700 zł.

– Nie zawłaszczyłem żadnego fotela. Według mojej wiedzy znajduje się on w Centrum Spotkania Kultur – mówi Piotr Franaszek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 12:02
+13
... jak Bronek z "Gęsiarką" i sokowirówką?
Avatar
SOK Z OWADA / 7 października 2019 r. o 11:51
+10
Widać, że BREYZIAKi dostali premie w tym tygodniu...
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 11:51
+9
"DO WYROKU JESTEM PREZYDENTEM" - NSA już wydał wyrok, słowo się rzekło
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 11:21
+9
Krakowski - pupil posła Michałkiewicza narozrabiał.
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 12:33
+8
ile P0szlo na koncert SEAL'a?
Avatar
ZAORANE :) / 7 października 2019 r. o 12:26
+7
P0 - Sławomir Neumann: - Niech nas Pan, nie porównuje do PiSu, bo jesteśmy zupełnie inni. Red. Mazurek: - A to prawda. To akurat wszyscy wiedzą, że jesteście zupełnie inni niż PiS
Avatar
x / 7 października 2019 r. o 11:22
+6
Krakowski się doigra.
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 11:21
+6
Krakowski lubi kłamać?
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 15:38
+5
Kto jest miernotą Michalkiewicz, czy jego żona? Prokurator przyjdzie i to zakończy cały ten bajzel nazywany czasami CSK.
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 14:11
+5
Ile kosztowały zabawy w sztukę żony Michałkiewicz? Ponad pół miliona. Co tam fotel, czy lodówka..
Avatar
Gość / 8 października 2019 r. o 20:25
+2
Były dyrektor mówi o nieścisłościach w opisie faktury, prawnicy nazywają to poświadczeniem nieprawdy ...bo tak chyba należy zakwalifikować sytuację opisu zdarzenia które nie mogło mieć miejsca (naprawa auta w warsztacie w którym być nie mogło bo było w CSK w tym czasie).Chyba że pojazd został zmaterializowany jednocześnie w 2 miejscach czemu nawet najwytrwalsi obrońcy uczciwości byłego już dyrektora nie dadzą wiary.
Avatar
Gość / 8 października 2019 r. o 20:23
+1
Już widzę jak szef CSK wynosi tylnymi drzwiami fotel na plecach! Śmiech na sali w D.....pę z polityką
Avatar
Głosujemy na Burego / 8 października 2019 r. o 09:11
+2
Bury to kandydat niezależny i biznesmen. Nie przyszedł do polityki ( jak Michałkiewicz), dla kasy. Michałkiewicz współtworzy zresztą lubelski układ PO-PIS. Co do Górskiego to człowiek mówiący głosem pro-putinowskiej Konfederacji. Odpada!
Avatar
kz / 8 października 2019 r. o 08:31
+3
Krakowski miał rację z tym prywatnym folwarkiem w CSK. Niestety faktów nie da się wymazać. Były dyrektor PF tłumaczy się jak mały chłopiec złapany za rękę na kradzieży lizaka w sklepie społem
Krakowski przekroczył czerwoną linię i został odwołany przez Michałkiewicza. Powodem nie było PSL. Michałkiewicz przez całe lata wspłpracuje z lokalnym układem PO-PSL ( np. żona pracowała wcześniej dla Żuka w CK w Lublinie). Chodziło o to, że Krakowski blokował pseudoartystyczne projekty pani Michałkiewicz...
Avatar
Misio / 8 października 2019 r. o 00:12
-2
Nawet Krakowski nie mógł udawać, że nie widzi co wyprawia żona Michałkiewicza! A co wyprawia? Festiwal który zarobił więcej niz wszystkie wydarzenia w CSK za kadencji Kiełbasy? Wszystkie negatywne komentarze o Pani Michalkiewicz piszą miernoty powiązane z PSLem które pomagały Markowi niszczyć CSK. To grupa dwudziestu paru osób na czele z MGR. A może Marek opowie o umowach które podpisał z pewną firma medialną? Albo o nagrodach dla Pslu? 
 
Avatar
homo sovieticusy / 7 października 2019 r. o 23:11
+2
Skoro Bronek obraz i sokowirówkę podp z Pałacu Prezydenckiego, to o czym mowa...?
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 21:03
+3
Krakowski miał rację z tym prywatnym folwarkiem w CSK. Niestety faktów nie da się wymazać. Były dyrektor PF tłumaczy się jak mały chłopiec złapany za rękę na kradzieży lizaka w sklepie społem
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 20:57
+3
Co z tym fotelem co niby miał być na rzecz fundacji przekazany.Dlaczego dostał ,, nóg,, i wyjechał przy użyciu pomagierow z CSK
Avatar
daro / 7 października 2019 r. o 19:49
-5
Pan Dyrektor Franaszek jest czysty. Niczego nie zawłaszczył!
Avatar
Gość / 7 października 2019 r. o 16:17
+4
Nawet Krakowski nie mógł udawać, że nie widzi co wyprawia żona Michałkiewicza!
Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Unia Tarnów – Tomasovia 2:1. Punkt stracony w ostatniej chwili

Unia Tarnów – Tomasovia 2:1. Punkt stracony w ostatniej chwili

Kolejną gorzką pigułkę muszą przełknąć piłkarze i kibice Tomasovii. W sobotę wydawało się, że podopieczni Pawła Babiarza dopiszą do swojego konta punkt po wizycie w Tarnowie. Niestety, rywale zdobyli gola na 2:1 w piątej minucie doliczonego czasu gry.

Gryf Gmina Zamość – Brat Cukrownik Siennica Nadolna 4:1. Strzelanina w końcówce

Gryf Gmina Zamość – Brat Cukrownik Siennica Nadolna 4:1. Strzelanina w końcówce

Długo w Zawadzie zanosiło się na niespodziankę. Aż do 69 minuty Gryf Gmina Zamość bezbramkowo remisował z ostatnim w tabeli grupy drugiej Bratem Cukrownikiem. Defensywa beniaminka z Siennicy Nadolnej padła jednak w końcówce i gospodarze zdążyli jeszcze zaaplikować rywalowi… cztery gole.

Kłos Gmina Chełm – Granit Bychawa 2:0. Najlepszy występ w sezonie

Kłos Gmina Chełm – Granit Bychawa 2:0. Najlepszy występ w sezonie

Niespodzianka w Rożdżałowie. Kłos Gmina Chełm pokonał wyżej notowany Granit Bychawa 2:0. Co ciekawe, drużyna Jana Konojackiego w tym sezonie wywalczyła pięć ze swoich dziewięciu punktów w meczach z kandydatami do czołowych lokat: Świdniczanką, Stalą Kraśnik i teraz Granitem.

Sparta Rejowiec Fabryczny – Motor II Lublin 2:2. Zaczęli grać po stracie drugiej bramki

Sparta Rejowiec Fabryczny – Motor II Lublin 2:2. Zaczęli grać po stracie drugiej bramki

Ciekawy mecz w Rejowcu Fabrycznym. Wydawało się, że rezerwy Motoru zapiszą na swoim koncie kolejny komplet punktów. Goście prowadzili ze Spartą 2:0. W przeciągu kilkudziesięciu sekund drużyna Bartosza Bodysa wyrównała i mogła nawet przechylić szalę na swoją stronę. Ostatecznie obie ekipy dopisały jednak do swoich kont po punkcie.

Hetman Zamość – Kryształ Werbkowice 1:4. Gol już w 20 sekundzie!

Hetman Zamość – Kryształ Werbkowice 1:4. Gol już w 20 sekundzie!

Siódme ligowe zwycięstwo z rzędu zespołu z Werbkowic. Kryształ bez najmniejszych problemów pokonał w sobotę na wyjeździe Hetmana Zamość 4:1. Co ciekawe, przyjezdni już po czterech minutach mieli w zapasie dwie bramki.

Stal Stalowa Wola – Orlęta Spomlek 2:2. Cenny punkt, ale mogły być trzy

Stal Stalowa Wola – Orlęta Spomlek 2:2. Cenny punkt, ale mogły być trzy

W takich sytuacjach mówi się, że punkt przed meczem drużyna brałaby w ciemno. Po końcowym gwizdku jest jednak niedosyt. Orlęta Spomlek na kwadrans przed zakończeniem meczu w Stalowej Woli prowadziły z tamtejszą Stalą 2:0. Gospodarze grali jednak do końca i uratowali remis.

Świętuj z nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich!
galeria

Świętuj z nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich!

Mija kolejny rok, odkąd Fundusze Europejskie zmieniają na lepsze rzeczywistość wokół nas. Nie są to czcze słowa. Często przecież nawet nie zdajemy sobie sprawy, że każdego dnia, w naszym najbliższym otoczeniu, mijamy namacalne efekty zmian możliwych dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to doskonała okazja, by dokonać podsumowań i pokazać jak zmienia się województwo lubelskie wspólnie z Funduszami.

Podhale Nowy Targ – Chełmianka 1:5. Wreszcie zagrali na miarę swoich możliwości

Podhale Nowy Targ – Chełmianka 1:5. Wreszcie zagrali na miarę swoich możliwości

Jeżeli piłkarze Chełmianki w Nowym Targu chcieli się zrehabilitować za stratę punktów w domowym meczu z Podlasiem, to w pełni im się to udało. Biało-zieloni rozbili na wyjeździe Podhale aż 5:1. Bohaterem gości był Ezana Kashay, który zapisał na swoim koncie hat-tricka.

Avia Świdnik – Siarka Tarnobrzeg 2:2. Mogli ograć lidera

Avia Świdnik – Siarka Tarnobrzeg 2:2. Mogli ograć lidera

Niewiele brakowało, a lider z Tarnobrzega poniósłby pierwszą porażkę w sezonie. Chociaż Siarka dwa razy prowadziła z Avią, to w drugiej połowie bliżej zdobycia zwycięskiej bramki byli żółto-niebiescy. Ostatecznie mecz zakończył się jednak remisem 2:2.

Politycy uszczelniają zakaz handlu w niedziele. Koniec z pocztą przy kasie

Politycy uszczelniają zakaz handlu w niedziele. Koniec z pocztą przy kasie

Sejm przyjął nowelizację ustawy zaostrzający zakaz handlu. Teraz będzie znacznie trudniej otworzyć sklep w taki dzień.

Lubelscy lekarze, ratownicy, pielęgniarki nagrodzeni
zdjęcia
galeria

Lubelscy lekarze, ratownicy, pielęgniarki nagrodzeni

109 medyków i 49 placówek medycznych zostało nagrodzonych podczas dzisiejszej gali „Lubelskie dla Medyków” w Centrum Spotkania Kultur. Zostali wyróżnieni za walkę z pandemią COVID-19.

Motor Lublin – Garbarnia Kraków 3:0. Do lidera coraz bliżej
galeria

Motor Lublin – Garbarnia Kraków 3:0. Do lidera coraz bliżej

Znowu pewna wygrana piłkarzy Motoru i kolejne czyste konto. W sobotę żółto-biało-niebiescy pokonali u siebie Garbarnię Kraków 3:0. A to oznacza, że w czterech ostatnich występach dopisali do swojego konta 10 punktów i mają bilans bramkowy 10-0. Co więcej, po porażce Stali Rzeszów w Puławach lublinianie mają już tylko pięć „oczek” straty do lidera.

Górnik II Łęczna – Huragan Międzyrzec Podlaski 7:1. Demolka już do przerwy

Górnik II Łęczna – Huragan Międzyrzec Podlaski 7:1. Demolka już do przerwy

Kto zobaczy wysoki wynik meczu Górnika II z Huraganem pomyśli, że zielono-czarni musieli dostać solidne wsparcie z ekstraklasy. To jednak nie do końca prawda. Ekipa z Łęcznej rozbiła wyżej notowanych rywali 7:1, a główne role odegrali młodzi zawodnicy

Lubelskie. W szkołach zdumienie. Sanepid przeszarżował

Lubelskie. W szkołach zdumienie. Sanepid przeszarżował

Szef puławskiego sanepidu chciał szczegółowych informacji o szczepieniach przeciwko COVID-19 pracowników, nauczycieli i uczniów. Wystąpił o to do dyrektorów szkół, a także przedszkoli i żłobków. - Do takiej sytuacji nigdy nie powinno dojść - przyznaje dyrekcja wojewódzkiej stacji.

Wisła Puławy – Stal Rzeszów 3:1. Pierwsza porażka lidera!

Wisła Puławy – Stal Rzeszów 3:1. Pierwsza porażka lidera!

Piłkarze Mariusza Pawlaka po dobrej, drugiej połowie w Ostródzie poszli za ciosem. W sobotę Wisła pokonała u siebie lidera tabeli Stal Rzeszów 3:1. Puławianie mieli dwóch bohaterów: Adriana Paluchowskiego i Dominika Banacha, ale w wielu fragmentach dobrze spisywała się też defensywa. I ostatecznie pierwsza porażka lidera stała się faktem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.