Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 października 2019 r.
11:14

Nadużycia w Centrum Spotkania Kultur? Jest śledztwo prokuratury. "To gra polityczna"

10 60 A A
Podczas głośnej konferencji prasowej Marek Krakowski (z prawej), ówczesny dyrektor CSK, przez blisko godzinę wymieniał rzekome nieprawidłowości swojego poprzednika Piotra Franaszka
Podczas głośnej konferencji prasowej Marek Krakowski (z prawej), ówczesny dyrektor CSK, przez blisko godzinę wymieniał rzekome nieprawidłowości swojego poprzednika Piotra Franaszka (fot. Krzysztof Mazur)

Jest śledztwo dotyczące rzekomych nadużyć w Centrum Spotkania Kultur. Miało dojść m.in. do poświadczenia nieprawdy i oszustwa. – To stek bzdur – ripostują adresaci zarzutów. Zapowiadają pozwy i mówią o odszkodowaniach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo to pokłosie kontroli zarządzonej przez Marka Krakowskiego. W marcu z poparciem PiS zajął fotel dyrektora CSK. Zastąpił na tym stanowisku Piotra Franaszka (PO). Nowy szef zlecił audyt, który miał pokazać, w jakim stanie przejął instytucję. Krakowski mówił o tym podczas głośnej konferencji prasowej w maju. Pod adresem poprzednika i jego podwładnych padły oskarżenia o liczne nieprawidłowości. O swoich podejrzeniach nowe władze CSK zawiadomiły śledczych. Sprawa trafiła z Lublina do Prokuratury Rejonowej w Łukowie. Tam postanowiono, że są podstawy do wszczęcia śledztwa.

– Postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. Nikomu nie postawiono więc żadnych zarzutów – zastrzega Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Analizujemy zebrany materiał. Musimy również przesłuchać blisko 20 świadków.

Śledztwo ma kilka wątków. Pierwszy dotyczy poświadczenia nieprawdy oraz oszustwa. Chodzi o fakturę na holowanie, serwis i wymianę części w samochodzie należącym do CSK. Opiewała ona na ponad 6500 zł. Faktycznie jednak wspomniane usługi miały dotyczyć prywatnego samochodu dawnego szefa CSK. Na celowniku śledczych jest m.in. firma motoryzacyjna, która miała poświadczyć nieprawdę w fakturze za naprawę samochodu.

– W mojej ocenie jest to gra polityczna. Raz, czy dwa razy naprawialiśmy samochód z CSK w Lublinie. Od kilku lat serwisuję także prywatne auto pana Franaszka – mówi Dziennikowi Jarosław Kasperek, właściciel firmy Kas Car. A Franaszek dodaje: – To polityczna manipulacja i stek bzdur. Do tej pory nikt nie prosił mnie o żadne wyjaśnienia. Do naprawy trafił na pewno samochód służbowy. Miał pięćset tysięcy kilometrów przebiegu był kilka razy naprawiany w różnych warsztatach a upoważnionych do jazdy nim było z 10 osób w instytucji. Prawdopodobnie ktoś błędnie opisał fakturę. – mówi. Dodaje, że sam pozwał Krakowskiego o zniesławienie. Pierwsza rozprawa ma się odbyć jeszcze w październiku.

– Przerażające dla mnie jest to, że nowe władze zamiast skupić się na rozwoju i przedstawieniu swojego pomysłu na CSK i program, zajmują się tylko tym, żeby zdyskredytować mnie i osoby, które tworzyły tę instytucję praktycznie od zera.  Nawet jestem wycinany z filmów i druków. Metody jak z głębokiego PRL – mówi Franaszek. W prywatnym akcje oskarżenia zarzuca mu m.in. pomówienie oraz bezpodstawne ferowanie wyroków podczas majowej konferencji prasowej.

Prokuratura Rejonowa w Łukowie bada kilka wątków dotyczących rzekomych nieprawidłowości w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Jeden z nich dotyczy współpracy CSK z firmą Medialny24, która odpowiadała za przygotowanie i ekspozycję bilboardów reklamowych dla centrum. Spółka ta jest kontrolowana przez firmę Piotra Kowalczyka (PSL), byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin.

Wątpliwości śledczych wzbudziła faktura za kwiecień, opiewająca na ponad 10 tys. zł. Z ustaleń kontrolujących wynika, że zamówione wówczas usługi nie zostały wykonane.

Przedstawiciele spółki odpierają te zarzuty. Jak wyjaśniają, co miesiąc otrzymywali od CSK materiały do ekspozycji na konkretny miesiąc. Następnie przygotowywali próbne wydruki, zatwierdzane potem przez zleceniodawcę. Fotografie gotowych tablic były później przesyłane do CSK jako dowód wykonania usługi. Tak też miało być w kwietniu.

– Ponieważ CSK nie zgłosiło żadnej uwagi do sposobu czy jakości albo zakresu wykonanej usługi, 25 kwietnia przesłaliśmy prośbę o podpisanie raportu z wykonania usługi, a 26 kwietnia wystawiliśmy fakturę. Z chwilą przesłania do CSK prośby o podpisanie protokołu i doręczenia faktury, rozpoczęły się problemy – wyjaśnia Aleksandra Szyszko, rzecznik prasowy spółki Medialny24.

Problemem – jak utrzymuje – była nieobecność osoby upoważnionej do podpisania protokołu. Jednocześnie Marek Krakowski nie wskazał zastępcy. Finalnie jednak w połowie czerwca protokół został podpisany, co powinno zamknąć sprawę – utrzymuje spółka. – CSK nigdy nie kwestionowało wykonania tej usługi, a jedynie wskazywało na wewnętrzne własne problemy kadrowe, a więc problemy leżące wyłącznie po stronie CSK – dodaje Aleksandra Szyszko.

W odpowiedzi na nasze pytania firma przedstawiła szczegółową dokumentację z wykonania i ekspozycji plakatów dla CSK. – W związku ze złożeniem nieprawdziwego oskarżenia, w poniedziałek złożone zostanie zawiadomienie do organów ścigania o popełnieniu przestępstwa przez osobę oskarżającą, polegającego na fałszywym zawiadomieniu o przestępstwie, którego nie było – zapowiada Szyszko.

– Firma przed wystawieniem faktury powinna przedłożyć przewidziane w umowie dowody na to, że usługa została należycie wykonana – mówi tymczasem Marek Krakowski. – Takich dowodów nie otrzymałem, więc stwierdziłem, że wystawiona faktura może być próbą wyłudzenia pieniędzy. Niech rozstrzygnie to prokuratura – kwituje były dyrektor CSK.

Sprawa może jednak zakończyć się procesem.

– Ponieważ fałszywe zawiadomienie naraża spółkę na utratę dobrego imienia u kontrahentów, po ustaleniu osoby, która zawiadomiła prokuraturę, złożymy także pozew o naruszenie dóbr osobistych, w którym będziemy domagać się przeprosin i wpłaty 100.000 zł na cel charytatywny.

Prokuratorskie śledztwo dotyczy również kradzieży fotela kinowego, wartego ponad 4700 zł.

– Nie zawłaszczyłem żadnego fotela. Według mojej wiedzy znajduje się on w Centrum Spotkania Kultur – mówi Piotr Franaszek.

e-Wydanie

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 12:02
+13
... jak Bronek z "Gęsiarką" i sokowirówką?
Avatar
SOK Z OWADA / 7 października 2019 o 11:51
+10
Widać, że BREYZIAKi dostali premie w tym tygodniu...
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 11:51
+9
"DO WYROKU JESTEM PREZYDENTEM" - NSA już wydał wyrok, słowo się rzekło
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 11:21
+9
Krakowski - pupil posła Michałkiewicza narozrabiał.
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 12:33
+8
ile P0szlo na koncert SEAL'a?
Avatar
ZAORANE :) / 7 października 2019 o 12:26
+7
P0 - Sławomir Neumann: - Niech nas Pan, nie porównuje do PiSu, bo jesteśmy zupełnie inni. Red. Mazurek: - A to prawda. To akurat wszyscy wiedzą, że jesteście zupełnie inni niż PiS
Avatar
x / 7 października 2019 o 11:22
+6
Krakowski się doigra.
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 11:21
+6
Krakowski lubi kłamać?
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 15:38
+5
Kto jest miernotą Michalkiewicz, czy jego żona? Prokurator przyjdzie i to zakończy cały ten bajzel nazywany czasami CSK.
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 14:11
+5
Ile kosztowały zabawy w sztukę żony Michałkiewicz? Ponad pół miliona. Co tam fotel, czy lodówka..
Avatar
Gość / 8 października 2019 o 20:25
+2
Były dyrektor mówi o nieścisłościach w opisie faktury, prawnicy nazywają to poświadczeniem nieprawdy ...bo tak chyba należy zakwalifikować sytuację opisu zdarzenia które nie mogło mieć miejsca (naprawa auta w warsztacie w którym być nie mogło bo było w CSK w tym czasie).Chyba że pojazd został zmaterializowany jednocześnie w 2 miejscach czemu nawet najwytrwalsi obrońcy uczciwości byłego już dyrektora nie dadzą wiary.
Avatar
Gość / 8 października 2019 o 20:23
+1
Już widzę jak szef CSK wynosi tylnymi drzwiami fotel na plecach! Śmiech na sali w D.....pę z polityką
Avatar
Głosujemy na Burego / 8 października 2019 o 09:11
+2
Bury to kandydat niezależny i biznesmen. Nie przyszedł do polityki ( jak Michałkiewicz), dla kasy. Michałkiewicz współtworzy zresztą lubelski układ PO-PIS. Co do Górskiego to człowiek mówiący głosem pro-putinowskiej Konfederacji. Odpada!
Avatar
kz / 8 października 2019 o 08:31
+3
Krakowski miał rację z tym prywatnym folwarkiem w CSK. Niestety faktów nie da się wymazać. Były dyrektor PF tłumaczy się jak mały chłopiec złapany za rękę na kradzieży lizaka w sklepie społem
Krakowski przekroczył czerwoną linię i został odwołany przez Michałkiewicza. Powodem nie było PSL. Michałkiewicz przez całe lata wspłpracuje z lokalnym układem PO-PSL ( np. żona pracowała wcześniej dla Żuka w CK w Lublinie). Chodziło o to, że Krakowski blokował pseudoartystyczne projekty pani Michałkiewicz...
Avatar
Misio / 8 października 2019 o 00:12
-2
Nawet Krakowski nie mógł udawać, że nie widzi co wyprawia żona Michałkiewicza! A co wyprawia? Festiwal który zarobił więcej niz wszystkie wydarzenia w CSK za kadencji Kiełbasy? Wszystkie negatywne komentarze o Pani Michalkiewicz piszą miernoty powiązane z PSLem które pomagały Markowi niszczyć CSK. To grupa dwudziestu paru osób na czele z MGR. A może Marek opowie o umowach które podpisał z pewną firma medialną? Albo o nagrodach dla Pslu? 
 
Avatar
homo sovieticusy / 7 października 2019 o 23:11
+2
Skoro Bronek obraz i sokowirówkę podp z Pałacu Prezydenckiego, to o czym mowa...?
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 21:03
+3
Krakowski miał rację z tym prywatnym folwarkiem w CSK. Niestety faktów nie da się wymazać. Były dyrektor PF tłumaczy się jak mały chłopiec złapany za rękę na kradzieży lizaka w sklepie społem
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 20:57
+3
Co z tym fotelem co niby miał być na rzecz fundacji przekazany.Dlaczego dostał ,, nóg,, i wyjechał przy użyciu pomagierow z CSK
Avatar
daro / 7 października 2019 o 19:49
-5
Pan Dyrektor Franaszek jest czysty. Niczego nie zawłaszczył!
Avatar
Gość / 7 października 2019 o 16:17
+4
Nawet Krakowski nie mógł udawać, że nie widzi co wyprawia żona Michałkiewicza!
Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dumne rodziny i łzy wzruszenia. Nowi lubelscy policjanci złożyli ślubowanie [zdjęcia]
galeria
film

Dumne rodziny i łzy wzruszenia. Nowi lubelscy policjanci złożyli ślubowanie [zdjęcia] 1 2

W szeregi lubelskiej policji wstąpiło dziś 17 mężczyzn i 4 kobiety. Młodzi funkcjonariusze wypowiedzieli rotę ślubowania oraz odebrali odznaki i legitymacje służbowe.

Dawid Lampart zostaje w Speed Car Motorze Lublin. Nie będzie miał zagwarantowanych startów

Dawid Lampart zostaje w Speed Car Motorze Lublin. Nie będzie miał zagwarantowanych startów 0 1

Dawid Lampart zostaje w Speed Car Motorze Lublin. Starszy z żużlowych braci podpisał z klubem tzw. kontrakt warszawski, czyli bez gwarancji startów

Zmiany w KU AZS UMCS Lublin. Klub ma nowego prezesa

Zmiany w KU AZS UMCS Lublin. Klub ma nowego prezesa 0 0

Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin ma nowego prezesa. Po ośmiu latach ze stanowiska odchodzi Dariusz Gaweł, a jego miejsce zajmie dotychczasowy wiceprezes Rafał Walczyk.

11-piętrowy blok mógł wylecieć w powietrze. To mieszkanie było jak "bomba"
film

11-piętrowy blok mógł wylecieć w powietrze. To mieszkanie było jak "bomba" 5 1

Funkcjonariusze ABW wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji zapobiegli prawdopodobnej tragedii, do której mogło dojść po detonacji specjalnie przygotowanych ładunków wybuchowych w jednym z mieszkań w bloku w Płocku.

400 wykroczeń i 9 zatrzymanych praw jazdy. Jeden dzień pracy policjantów drogówki KMP w Lublinie

400 wykroczeń i 9 zatrzymanych praw jazdy. Jeden dzień pracy policjantów drogówki KMP w Lublinie 7 3

Tylko wczoraj policjanci drogówki Komendy Miejskiej Policji w Lublinie ujawnili ponad 400 wykroczeń w związku z ogólnopolskimi działaniami „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Motor gra z Hetmanem Zamość na zakończenie rundy jesiennej

Motor gra z Hetmanem Zamość na zakończenie rundy jesiennej 0 6

Ciekawe derby na koniec rundy jesiennej. W sobotę na Arenie Lublin Motor zmierzy się z Hetmanem Zamość (godz. 17)

Program TV 15-17 listopada 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Program TV 15-17 listopada 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 1

"Szybcy i wściekli 7", "Rio" czy kultowe "Psy" to tylko niektóre z weekendowych propozycji telewizyjnych. Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Po prześcieradle chciał zsunąć się z okna na drugim piętrze, spadł na ziemię. „Musiałem się napić”

Po prześcieradle chciał zsunąć się z okna na drugim piętrze, spadł na ziemię. „Musiałem się napić” 12 4

Do niecodziennego zdarzenia doszło w środę rano w Chełmie.

Biegacze ruszą w niedzielę na ulice Lublina. Będą utrudnienia w ruchu

Biegacze ruszą w niedzielę na ulice Lublina. Będą utrudnienia w ruchu 0 5

Druga Dycha Do Maratonu, która zgromadzi niemal 900 amatorów biegania, ruszy w Lublinie w niedzielę o godz. 12. Kierowcy oraz osoby podróżujące komunikacją miejską muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu.

Azoty Puławy zaczynają walkę o fazę grupową Pucharu EHF. Rywalem znowu Gwardia Opole

Azoty Puławy zaczynają walkę o fazę grupową Pucharu EHF. Rywalem znowu Gwardia Opole 0 0

W niedzielę o godz. 19 Azoty Puławy rozegrają pierwsze z dwóch najważniejszych spotkań jesieni. W trzeciej rundzie Pucharu EHF zmierzą się na wyjeździe z Gwardią Opole.

Tomaszów Lubelski. Cięcie etatów sposobem na podwyżki pensji minimalnej. Miasto wycofuje się z pomysłu

Tomaszów Lubelski. Cięcie etatów sposobem na podwyżki pensji minimalnej. Miasto wycofuje się z pomysłu 14 5

Plan był taki, że kilkadziesiąt osób miało przejść z całego etatu na ¾. Po to, by ratować budżet miasta po wzroście płacy minimalnej. Ale po medialnej burzy burmistrz Tomaszowa Lubelskiego wycofuje się z tego pomysłu

Koncert "Żeby Polska była Polską" w Puławach
16 listopada 2019, 16:00

Koncert "Żeby Polska była Polską" w Puławach 0 0

Dobiega końca XV edycja Przeglądu Poezji i Pieśni Niepodległościowej "Żeby Polska była Polską" w Puławach. 16 listopada o godz. 16 w hali MOSiR (al. Partyzantów 11) będzie koncert laureatów.

Znamy termin meczu Górnika z Legią Warszawa!

Znamy termin meczu Górnika z Legią Warszawa! 0 0

Telewizja Polsat ustaliła szczegółowy harmonogram meczów 1/8 Totolotek Pucharu Polski. Górnik Łęczna na tym szczeblu zmierzy się z Legią Warszawa

Dostał mandat za brak oświetlenia, dzień później potrąciło go auto

Dostał mandat za brak oświetlenia, dzień później potrąciło go auto 0 3

Kierowca citroena potrącił w czwartek 57-letniego rowerzystę, który jechał bez prawidłowego oświetlenia. Mieszkaniec gminy Łuków trafił do szpitala. Jak się okazało, dzień wcześniej dostał mandat za jazdę bez świateł.

Moment wypadku na al. Piłsudskiego w Lublinie. Motocyklista może mówić o wielkim szczęściu [wideo]
galeria
film

Moment wypadku na al. Piłsudskiego w Lublinie. Motocyklista może mówić o wielkim szczęściu [wideo] 20 15

Policja opublikowała film z czwartkowego wypadku na al. Piłsudskiego w Lublinie. Widać na nim, jak kierowca upada na motocyklu, który po chwili roztrzaskał się na betonowym śmietniku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.