Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lipca 2018 r.
9:07

Lublin: Rozpoczął się protest pielęgniarek w SPSK4 [wideo, zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora kp
251 113 A A

W szpitalu przy ul. Jaczewskiego trwa protest pielęgniarek i położnych. Przed i wewnątrz budynku bloku operacyjnego jest już ponad 300 pielęgniarek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Spodziewamy się, że może ich być nawet więcej bo można do nas dołączyć w każdej chwili - mówi Dorota Ronek, sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielegniarek i Położnych przy SPSK4 w Lublinie. - Świadczenia są zapewnione na odziale intensywnej terapii, oddziale intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz intenesywnego nadzoru noworodków a także szpitalnym oddziale ratunkowym. Tam jest pełna obsada - zapewnia.

- Mam 56 lat, wyższe wykształcenie, specjalizację, cały czas kończę nowe kursy i szkolenia. To jednak w ogóle nie jest doceniane, nie idą za tym żadne gratyfikacje finansowe – mówi pani Urszula, która pracuje w jednej z poradni specjalistycznych w SPSK4 i bierze udział w strajku. – Moje zasadnicze wynagrodzenie brutto wynosi 4150 zł z czego „na rękę” zostaje mi ok. 3300. Co to za zarobki, zwłaszcza po tylu latach pracy?

- Będziemy protestować do skutku, aż coś się zmieni. Nie mamy wyjścia, bo w ogóle się nas nie słucha – podkreśla inna pielęgniarka, która pracuje na oddziale neurologicznym.

- Od pielęgniarek się tylko wymaga. Cały czas musimy podnosić swoje kwalifikacje, nie możemy stać w miejscu. Oczekujemy jednak, że ktoś nas za to doceni – mówi pani Anita, która pracuje w SPSK4 ponad 20 lat.

Przedstawiciele pielęgniarek mają się dzisiaj spotkać z wojewodą i być może również z dyrekcją szpitala. – teraz jest ruch po stronie dyrekcji. My jesteśmy gotowe do rozmów w każdej chwili. Oczekujemy jednak konstruktywnej rozmowy a nie dialogu dla samego dialogu – mówi Ronek. – Wojewodę chcemy zapytać o jego deklaracje dotyczące średnich zarobków pielęgniarki specjalistki w naszym szpitalu w wysokości ok. 6 tys. zł brutto.

Szpital komentuje

– To bardzo nieodpowiedzialne zachowanie pielęgniarek, a przecież tu chodzi o bezpieczeństwo pacjentów. Nie dostaliśmy regulaminu strajku od organizacji związkowych, w związku z czym nie wiemy, jak on będzie przebiegał i które świadczenia zostaną zabezpieczone i w jakim zakresie, a także ile pielęgniarek będzie protestować w jednym czasie. Nie możemy się też skontaktować z pełnomocnikiem związkowców – powiedziała nam w piątek Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. Podgórska dodaje, że w szpitalu cały czas pracuje zespół kryzysowy, który monitoruje sytuację.

– Dla lepszej organizacji świadczeń podjęliśmy między innymi decyzję o połączeniu oddziałów: chirurgii, chirurgii naczyń, ortopedii oraz dwóch oddziałów ginekologicznych. Będziemy przesuwać pacjentów w ramach naszego szpitala albo innych jednostek. Od 25 czerwca informujemy o naszej sytuacji pogotowie i wojewodę. Prosimy, żeby nie przywozić do nas pacjentów, bo nie mamy gwarancji, że będziemy w stanie zapewnić świadczenia na szpitalnym oddziale ratunkowym – tłumaczy Marta Podgórska. – A nawet jeśli moglibyśmy je zabezpieczyć, to nie możemy ich skierować na oddział.

Pielęgniarki domagają się podwyżki zasadniczego wynagrodzenia o 1500 zł brutto (w tym momencie wynosi ono 2550-3150 zł brutto – przyp. aut.). Pielęgniarki proponują na przykład rozłożenie tej kwoty na trzy lata.

 

Czytaj więcej o:

Komentarze 113

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Marta / 9 lipca 2018 o 20:31
+3
Pozdrawiam Pięgniarki z Radzynia Podlaskiego, nie wiem jakie mają wynagrodzenia, czy ma tym samym poziomie co w lubelskich szpitalach.. Opieka, fachowość, empatia, życzliwość.. choć część personelu to emerytki.. Jest się od kogo uczyć
Avatar
Tomasz / 9 lipca 2018 o 19:27
+3
Nie rozumiem oburzania pielegniarek na nieprzychylne opinie o pielegniarkach? Jak was widza, tak was pisza. Wykonujecie swoja prace zle, niperoofesjonalnie, jestescie niedouczone, leniwe, opryskliwe, chamskie i pazerne. Wy myslicie, ze pacjenci sami sobie wymyslaja historie o chamskich pielegniarkach? Nie , to wy same je tworzycie. Pacjenci tylko opisuja i maja do tego pelne prawo. Same robicie z siebie idiotki to macie. A co to znaczy roszczeniowy pacjent? Taki ktory chce byc traktowany z godnoscia i szacunkiem, ktorego wy nie potraficie z siebie wykrzesic nawet odrobiny. W Polsce juz powstaja agencje pracy, ktore beda rekrutowaly pielegniarki z Ukrainy i chetnych jest cala masa, takze niedlugo i tak spakujecie walizki (nareszcie). 
Nie rozumiem oburzania pielegniarek na nieprzychylne opinie o pielegniarkach? Jak was widza, tak was pisza. Wykonujecie swoja prace zle, niperoofesjonalnie, jestescie niedouczone, leniwe, opryskliwe, chamskie i pazerne. Wy myslicie, ze pacjenci sami sobie wymyslaja historie o chamskich pielegniarkach? Nie , to wy same je tworzycie. Pacjenci tylko opisuja i maja do tego pelne prawo. Same robicie z siebie idiotki to macie. A co to znaczy roszczeniowy pacjent? Taki ktory chce byc traktowany z godnoscia i szacunkiem, ktorego wy nie potraficie z ... rozwiń
Avatar
Wiolrytk / 9 lipca 2018 o 19:22
+3
Pacjenici was nie doceniaja bo nie maja za co doceniac (czyt.nic specjalnego nie robicie) oprocz polecen wydanych przez lekarza ( nie skomplikowanych specjalnie zreszta) Jak sie nie podoba to zmienic prace.Szczesliwej drogi juz czas, zegnamy 
Avatar
hsp / 9 lipca 2018 o 16:55
+3
Jedyny ratunek to prywatyzacja całej słuzby zdrowia. Inne metody to tylko pudrowanie trupa.
Avatar
heniek / 9 lipca 2018 o 22:45
+2
płaca za pracé dobra praca dobra płaca wsròd pielégniarek teź sa osoby ktòre ròźniepracujã sã opryskliwe do pacjenta sa niekomoetentne ale sa I te profesjonalne miłe I takim trzeba naprawde podniešć pensje bo to bardzo potrzebny ludziom personel a Pan Minister Zdrowia niech zredukuje urzednikòw w swoim resorcie bo ma tam przerost biur inspekcji od spraw źadnych niech zrobi tam konkretny remont kadr I urzednikow I da kasr dla pielegniarek bo ich brak
Avatar
Gość / 9 lipca 2018 o 21:31
+2
Dokładnie widać ze nie jesteście potrzebne. Zwolnić Was bo za darmo wam płacimy. Podnieść pensje salowym i sanitariuszom i pielegniaroom które zostały a pozostałych dyscyplinarnie zwolnić.
Avatar
@+@ / 9 lipca 2018 o 19:31
+2
DLACZEGO PIELEGNIARKI NIGDY NIE PRZYJMUJA ZADNEJ KRYTYKI POD SWOIM ADRESEM? JESTESCIE TAKIE IDEALNE? CZASEM MOZE WARTO BYLOBY POSLUCHAC TEGO, ZE JAK PACJENT MOWI ZE JESTESCIE CHUJOWE W TYM CO ROBICIE TO ZNACZY ZE JESTESCIE FAKTYCZNIE CHUJOWE I ZROBIC COS W KIERUNKU TYM ABY TO ZMIENIC? MOZE WTEDY I PACJENCI BARDZIEJ POPIERALIBY WASZE POSTULATY? ALE JAK JEST SIE GLUPIA, NADENTA PIELEGNIARA TRUDNO OCZEKIWAC ZE KTOS TAKI SIE DOMYSLI I WYCIAGNIE WNIOSKI Z TEGO, ZE FAKTYCZNIE COS ROBI ZLE, ZA GLUPIE NA TO JESTESCIE. 
Avatar
555 / 9 lipca 2018 o 19:28
+2
Polskie pielegniarki = TRAGEDIA!!!
Avatar
Krystyna B / 9 lipca 2018 o 19:20
+2
Pielegniatki, ktore odchodza od lozek pacjentow, powinny byc w trybie natychmiastowym wyrzucone z miejsca pracy z dozywotnim zakazem wykonywania zawodu. To jest skandal, kim wy jestescie zostawiajac pacjentow bez opieki? To jest wasz zasrany obowiazek opiekowac sie pacjentem, bo za to macie placone, w mysl zasady `dupa jest od srania, pielegniarka jest do opiekowania` tyle. Jak nisko trzeba upasc, zeby zostawic schorowanych pacjentow bez opieki, tylko dlatego, ze jestescie pazerne i wiecznie wam malo. 
Avatar
Gość / 9 lipca 2018 o 16:50
+2
Panie mgr pielęgniarstwa. To wstyd dla lubelskiej uczelni. Gdzie ETYKA, poczekajcie a też się zestarzejecie, wtedy wasze córki będą strajkować ! Całkiem na mózg wam padło! Szpital od tygodnia sparaliżowany, oddziały pozamykane, a ludzie czekajcie sobie na zabieg kolejne 1/2 roku. Paniusia co tak jęczy "Moje zasadnicze wynagrodzenie brutto wynosi 4150 zł" - dołóż sobie dyżury to zarobisz jak prawnik lub prezydent ! Nie chce się ! Lepiej pierdzieć w stołek związkowy !
Avatar
Szok / 11 lipca 2018 o 16:15
+1
Do grytauu- jeśli pielęgniarki są najgorsze, niedoswiadczone to po jaką cholere leczysz się pan/Pani w Polsce?????? Jedz za granicę tam będą biegały koło ciebie profesjonalistki.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 23:34
0
3300 na rękę to za mało??? Bezczelna baba od zastrzyków chce zarabiać tyle ile ordynator pewnie?Wiedziały jaki wybierają zawód i jak jest płatny .Trzeba było wybrać inny.A jak nie to cichosza bo na ich miejsce jest 30 takich jak one i na pewno mniej aroganckich .
Avatar
Pielęgniarka. / 10 lipca 2018 o 19:02
0
Dla wszystkich mądrych komentarzy. Skoro jestesmy głupie, niedouczone i w ogóle nie potrzebne to pielęgnujcie i poddawajcie sobie leki sami !!!
Avatar
Hej / 10 lipca 2018 o 15:36
0
A wypiepszyc je do fabryki i tam niech popracuje troszkę a na oddziały ratowników medycznych przyjąć maja większe uprawnienia niż pielęgniarki i nie będą ciągle mordy Darki, że chcą podwyżek
 A gdzie masz w Lublinie fabryki? 
Avatar
Aja / 10 lipca 2018 o 15:35
-1
Ja jako pacjentka PSK 4 mam renty mniej na miesiąc do przeżycia niż te Panie żadaja podwyżki. Nie mają sumienia zostawiac pacjentow? Jeśli ta praca nie odpowiada to niech idą sprzątac do przedszkola np. za 1500 mies. Wstyd puelęgniarki, nie musiałyscie wybierac tego zawodu
 Typowo polskie. Ja mam mało to inny też musi mieć mało i jeszcze mniej. Trzeba było pracować a nie udawać chorą.  To coś słabo sprzątają te panie w przedszkolu, bo zakładam dziecku białe spodnie i wychodzi z przedszkola w szarych. No nie mają sumienia! Narażają mnie tylko na wydatki na wybielacz.  
 Typowo polskie. Ja mam mało to inny też musi mieć mało i jeszcze mniej. Trzeba było pracować a nie udawać chorą.  To coś słabo sprzątają te panie w przedszkolu, bo zakładam dziecku białe spodnie i wychodzi z przedszkola w szarych. No nie mają sumienia! Narażają mnie tylko na wydatki na wybielacz.   rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 14:58
0
Dlatego najlepszy system wynagradzania to opinie pacjentów, wtedy kazdej by zalezalo na dobrej pracy. A tak wogole te panie, ktore pracuja w poradniach to sie chyba nie przepracowują, ze placza 3300 na rękę to za mało. Przychodzi taka na 8 napisze troche w komputerze pacjenta zawoła, a reszte na plotkach spędzi i o 15 już w domu.
Avatar
Dd / 10 lipca 2018 o 11:13
0
A wypiepszyc je do fabryki i tam niech popracuje troszkę a na oddziały ratowników medycznych przyjąć maja większe uprawnienia niż pielęgniarki i nie będą ciągle mordy Darki, że chcą podwyżek
 I za darmo będą pracować ci ratownicy ? A co oni tacy fachowcy? Chyba od robienia zastrzyków i sztucznego oddychania bo w kartce za dużo więcej się nie da. 
Avatar
Dd / 10 lipca 2018 o 11:09
0
A za ile tych ratowników? Na służbę i bez pieniędzy? I co oni z innej gliny? 
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 10:12
0
3300 na rękę to mało?
Avatar
Czytelnik / 10 lipca 2018 o 06:31
0
A wypiepszyc je do fabryki i tam niech popracuje troszkę a na oddziały ratowników medycznych przyjąć maja większe uprawnienia niż pielęgniarki i nie będą ciągle mordy Darki, że chcą podwyżek
Zobacz wszystkie komentarze 113

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem 0 0

Lubelscy artyści włączają się w walkę o życie i zdrowie niespełna 3-letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, chorej na nowotwór móżdżku. Podczas niedzielnego Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla Marysi w Centrum Spotkania Kultur wystąpi kilkuset muzyków. Można już kupić bilety

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17 0 0

Blisko promocji do Centralnej Ligi Juniorów U-17 są także piłkarze Motoru. Lublinianie w pierwszym starciu barażowym z SMS Jarosław pokonali rywali na ich boisku aż 5:1. A to stawia ich w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach
23 listopada 2018, 19:00

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach 0 0

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-up w wykonaniu komika Krzysztofa Jahnsa. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól 1 6

Kierowcy 20 ciężarówek nie będą mile wspominać nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez opady śniegu i brak reakcji drogowców utknęli na całą noc Tarnawatce. Ciężarówki nie mogły podjechać pod ośnieżony podjazd na drodze 842. Piaskarek nie było, więc sami kupili sól.

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15 0 0

Górnik Łęczna zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W ramach drugiego meczu barażowego o awans zielono-czarni znowu pokonali Orlęta Kielce. Tym razem u siebie 4:0. W dwumeczu drużyna Daniela Ruska rozbiła rywali aż 8:1

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie
15 grudnia 2018, 0:00

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie 0 0

W dniach 15-16 grudnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach 0 0

Zawodnicy AZS UMCS Lublin będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć o weekendowej wyprawie na Górny Śląsk. Dziki przegrały bowiem w Gliwicach z tamtejszym GSF aż 1:9

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie 0

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs 5 0

W puławskim szpitalu wkrótce może dojść do zmiany na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa. Zainteresowani kandydaci mogą już składać swoje dokumenty aplikacyjne w sekretariacie dyrektora SP ZOZ.

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom 0 0

O zwycięstwie rezerw TBV Startu w meczu z Sokołem Ostrów Mazowiecka przesądziły posiłki z pierwszego zespołu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu 33 8

26-letnia kobieta odpowie za spowodowanie kolizji po pijanemu. Ale okazało się, że na sumieniu może mieć znacznie więcej.

Piłkarki Górnika Łęczna rozbiły w derbach AZS PSW

Piłkarki Górnika Łęczna rozbiły w derbach AZS PSW 0 0

Górnik Łęczna z kolejnym kompletem punktów. Tym razem podopieczne Piotra Mazurkiewicza rozbiły AZS PSW Biała Podlaska. Mistrzynie Polski w tym sezonie nie straciły jeszcze nawet punktu

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana 23 6

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ma ona polegać na utworzeniu prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

MKS AZS UMCS Lublin przegrał akademickie derby w karnych

MKS AZS UMCS Lublin przegrał akademickie derby w karnych 0 0

MKS AZS UMCS Lublin gorszy od AZS AWF Warszawa. Podopiecznym Patryka Maliszewskiego udało się jednak uratować jeden punkt.

Innowacyjny biznes 2019 – sięgnij po środki UE

Innowacyjny biznes 2019 – sięgnij po środki UE 0 0