25 kwietnia poznamy nowego rektora UMCS. Wcześniej zmieni się władza w Akademii Rolniczej i Politechnice Lubelskiej.
Jeszcze nie wiadomo, czy do walki o najwyższe stanowisko na UMCS przystąpi dotychczasowy rektor tej uczelni. - Wyjaśniam pewne sprawy osobiste i plany związane z przyszłością zawodową - mówi tajemniczo prof. Wiesław Kamiński. - Ale startu w wyborach nie wykluczam. Ostateczną decyzję podejmę wkrótce.
Jako jego potencjalnych kandydatów w uczelnianych kuluarach wymienia się m.in. prof. Andrzeja Dąbrowskiego, dziekana Wydziału Chemii i prof. Andrzeja Kokowskiego, dyrektora Instytutu Archeologii. Kandydatów można zgłaszać do 11 kwietnia.
Do wyborów szykują się też cztery inne lubelskie uczelnie. Katolicki Uniwersytet Lubelski po raz pierwszy po wojnie wybierze rektora w tym samym roku, co inne uczelnie. Kończąca się kadencja jest ostatnią, która trwa trzy lata. Kolejna - zgodnie z Ustawą o szkolnictwie wyższym - będzie o rok dłuższa.
Dlatego władze KUL zdecydowały o wydłużeniu o rok urzędowania obecnego rektora ks. prof. Wilka. - Głównie z powodów administracyjnych - tłumaczy Beata Górka, rzecznik KUL. - Dostosowanie terminu naszych wyborów do innych uczelni ułatwi współpracę np. w ramach Konferencji Akademickich Szkół Polskich.
Na KUL wybory zostaną przeprowadzone na początku maja. W Akademii Rolniczej miesiąc wcześniej - 14 kwietnia. Wiadomo, że o reelekcję nie będzie ubiegał się dotychczasowy rektor prof. Zdzisław Targoński. - Ponieważ pełnił tę funkcję przez dwie ostatnie kadencję i prawo zabrania mu startować po raz trzeci - tłumaczy prof. Krzysztof Czernaś, prorektor ds. kadr i organizacji AR.
Wśród kandydatów na nowego rektora wymienia się m.in. prof. Andrzeja Wernickiego (dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej) i prof. Grażynę Jeżewską (prorektor ds. studenckich i dydaktyki).
14 marca w wyborach na Politechnice Lubelskiej nie wystartuje dotychczasowy rektor prof. Józef Kuczmaszewski, który kierował uczelnią przez dwie ostatnie kadencje. Do walki o fotel rektora może stanąć: prof. Marek Opielak (prorektor ds. ogólnych) i prof. Witold Stępniewski (prorektor ds. nauki).
- Jeszcze nikt mnie nie zgłosił, więc nie jestem kandydatem. Ale nie wykluczam, że będę chciał startować - mówi prof. Stępniewski. I dodaje, że rywalizacji z kolegą się nie obawia. - Jeśli którykolwiek z nas wygrałby te wybory, to myślę, że i tak będziemy współpracować.
Takiego problemu nie ma za to w Akademii Medycznej. - U nas o fotel rektora ubiega się tylko jeden kandydat: dotychczasowy rektor prof. Andrzej Książek - tłumaczy Włodzimierz Matysiak, rzecznik AM. - O jego ewentualnym wyborze zdecyduje kolegium elektorów, które zbierze się 10 marca.
Nowo wybrani rektorzy wszystkich uczelni obejmą stanowiska 1 września