Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 marca 2009 r.
16:23
Edytuj ten wpis

Rząd nie opłaci badań nad lubelskim patentem na tanie paliwa

0 23 A A

Nasi naukowcy wiedzą jak wytwarzać paliwa silnikowe ze spalin. Wicepremier obiecał, że sfinansuje badania nad tym patentem. Okazuje się, że pieniędzy jednak nie da. Naukowcy ogłaszają "plan B".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o sztuczną fotosyntezę, którą opracowali naukowcy z lubelskiego UMCS pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka. Zamiast emitować dwutlenek węgla do atmosfery, można go wykorzystać. - Łącząc CO2 z wodą bez trudu uzyskamy benzynę lub olej napędowy - tłumaczy prof. Nazimek.

Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki

Szef resortu wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się w Lublinie z autorem pomysłu. Efekt? Jak pisaliśmy w lutym, wdrożeniem technologii miało się zająć gigantyczne konsorcjum powołane właśnie przez Ministerstwo Gospodarki. Resort i firmy, które weszłyby w jego skład, miały dać 100 mln zł na realizację projektu.

Teraz okazuje się, że ministerstwo nie da ani złotówki

Powód: kryzys gospodarczy. -Wszyscy ministrowie musieli szukać oszczędności. Minister Pawlak także - tłumaczy prof. Nazimek. I dodaje: - Ale nie możemy siedzieć z założonymi rękami. Przystępujemy do planu "B”.

Naukowcy sami zajmą się powołaniem konsorcjum. W jego skład wejdzie UMCS (właściciel patentu na technologię), inne jednostki naukowe (m.in. z Krakowa), a także firmy, głównie z sektora energetycznego. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie to m.in. jeden z koncernów energetycznych oraz kilka elektrowni. To one sypną pieniędzmi.

Pierwsza testowa fabryka

Testowa fabryka powstanie w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim. Południowy Koncern Energetyczny buduje tam instalację do magazynowania dwutlenku węgla.
Pierwsza benzyna z dwutlenku węgla ma popłynąć w 2011 r. - W tym samym roku jedna czwarta CO2 emitowanego w Polsce będzie już przerabiana na paliwo - zapowiada Nazimek.
Jeśli tak się stanie, na pomyśle lubelskich naukowców zarobi UMCS, a także wszystkie firmy, które zainwestowały w jego realizację. Niestety, żadna z Lubelszczyzny. Dlaczego? - U nas bardzo ciężko rozmawia się na ten temat - mówi prof. Nazimek. - A na Śląsku przyjęli nas z otwartymi ramionami.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Andrzej / 22 marca 2011 o 12:36
0
Do połączenia CO2 i wody ,aby powstało paliwo potrzebna jest energia. Tu chodzi o jakieś perpetum mobile, przykładowo mamy elektrownię z wytwarzanego przez nią CO2 syntezujemy paliwo, a nastepnie tym paliwem napędzamy tą elektrownię mamy CO2 i tak w kółko, czy przypadkiem ktoś tu nie pozamieniał się na głowy.
Avatar
Gość / 29 listopada 2009 o 11:52
0
Ten rząd nie zrobi nic co nie jest w interesie Niemiec czy Rosji. Przecież nie płacilibyśmy characzu za emisję CO2 aprzecież nie o to Unii chodzi. To, że ten rząd nie działa w interesie Polski jes tjasne co najmniej od 2 lat. Jeżeli można wydać 100mil a zarobić miliardy... Przypomnę tylko, ze Pawlak właśnie podpisał kontrakt gazowy z Rosjanami, który na 20 lat amoże na zawsze uzaleznia nas od Gaspromu! Brawo - kolejny cud, no a przy okazji ocieplenie stosunków z sąsiadem. Tylko dlaczego każde takie ocieplenie nastepuje naszym kosztem?
Avatar
Gość / 26 marca 2009 o 08:57
0
no i dobrze że rząd nie będzie maczał w tym paluchów. Firmy same sobie lepiej poradzą a i model zarządzania będzie na pewno efektywniejszy
Avatar
bit / 25 marca 2009 o 18:04
0
Świetnie nie ma pieniędzy na taki projekt a 100mln wydali na jakieś głupie Muzeum Historii Zydow Polskich!! Skandal ile jeszcze będziemy rozpamiętywać 2 Wojnę Światową i ile jeszcze Żydzi będą robić z siebie jedyne ofiary? I wreszcie ile kretyni na których głosuje społeczeństwo idiotów będą jeszcze niszczyć nasze państwo? Ludzie! Opanujcie się i nie głosujcie na PO, PIS, SLD i inne złodziejskie partie!
Avatar
luiza / 25 marca 2009 o 17:03
0
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WSZYSTKICH MOŻLIWYCH INTERNETOWYCH FORACH CAŁEGO ŚWIATA..........

Zobaczymy co się będzie działo.............. no i skoro to takie mało interesujące i nieopłacalne - to niech "jacyś"
INNI poniosą koszty.........a może tym INNYM będzie się opłacało.......
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WS... rozwiń
Avatar
dabi / 25 marca 2009 o 16:49
0
Boże zlituj się nad idiotami z naszego rządu. Przecież ten sposób wytwarzania paliwa może być prawdziwą rewolucją, dać nam niezliczone miliony/miliardy euro dochodów, pomóc ograniczyć emisję co2 do atmosfery i uniezależnić się od dostaw z Rosji itp. SAME PLUSY!!!!!!!!!! Posłowie mówią, że nie dadzą pieniędzy przez kryzys!!?!?!??!!? przecież to jest recepta na zażegnanie kryzysu.
Avatar
anty / 25 marca 2009 o 15:57
0
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
BNQ2 / 25 marca 2009 o 12:39
0
NO JA PIER****** ole !!! Jak patrze na ten cały rząd to jestem pewien tylko jednego! Im bardziej ta banda pier** olonych idiotów się rozpędza tym mocniej w końcu pierdo*** lnie o ściane!!! Ten paten to nieograniczone możliwości!!! Można uniezależnić się energetycznie od innych państw, mało może będzie można nawet exportowa paliwo!!! Ogromnie pieniądze dla polski !!! oczywiście wszystko w d***…. Się dziwice ze ludzie wyjeżdżają…. Ale poco siedzieć w tak chorym kraju….
Avatar
~Tom~ / 25 marca 2009 o 12:14
0
na badania pieniędzy nie ma, jednak dla urzędników na premie zabraknąć nie może. Co za deb***e rządzą w Polsce i blokują rozwój kraju skoro naukowcy przedstawiają działający model, który po wdrożeniu w zakładach dałby Polsce niezależność od sowieckiej ropy, zredukowałby emisję CO2 i pozwoliłby zaoszczędzić miliony dolarów, które teraz pompujemy na wschód dla wielkiego brata. Ten rząd działa na szkodę państwa polskiego i wszystkich Polaków! Takie działanie kwalifikuje się pod Trybunał Stanu i wieloletnie więzienie.
Avatar
Filozof /ale nie TW/ / 25 marca 2009 o 07:52
0
"Bez trudu uzyskamy benzynę" Nie ośmieszajcie już Lublina. Tu bez trudu jak widać uzyskuje się stopnie profesorskie.
Avatar
Andrzej / 22 marca 2011 o 12:36
0
Do połączenia CO2 i wody ,aby powstało paliwo potrzebna jest energia. Tu chodzi o jakieś perpetum mobile, przykładowo mamy elektrownię z wytwarzanego przez nią CO2 syntezujemy paliwo, a nastepnie tym paliwem napędzamy tą elektrownię mamy CO2 i tak w kółko, czy przypadkiem ktoś tu nie pozamieniał się na głowy.
Avatar
Gość / 29 listopada 2009 o 11:52
0
Ten rząd nie zrobi nic co nie jest w interesie Niemiec czy Rosji. Przecież nie płacilibyśmy characzu za emisję CO2 aprzecież nie o to Unii chodzi. To, że ten rząd nie działa w interesie Polski jes tjasne co najmniej od 2 lat. Jeżeli można wydać 100mil a zarobić miliardy... Przypomnę tylko, ze Pawlak właśnie podpisał kontrakt gazowy z Rosjanami, który na 20 lat amoże na zawsze uzaleznia nas od Gaspromu! Brawo - kolejny cud, no a przy okazji ocieplenie stosunków z sąsiadem. Tylko dlaczego każde takie ocieplenie nastepuje naszym kosztem?
Avatar
Gość / 26 marca 2009 o 08:57
0
no i dobrze że rząd nie będzie maczał w tym paluchów. Firmy same sobie lepiej poradzą a i model zarządzania będzie na pewno efektywniejszy
Avatar
bit / 25 marca 2009 o 18:04
0
Świetnie nie ma pieniędzy na taki projekt a 100mln wydali na jakieś głupie Muzeum Historii Zydow Polskich!! Skandal ile jeszcze będziemy rozpamiętywać 2 Wojnę Światową i ile jeszcze Żydzi będą robić z siebie jedyne ofiary? I wreszcie ile kretyni na których głosuje społeczeństwo idiotów będą jeszcze niszczyć nasze państwo? Ludzie! Opanujcie się i nie głosujcie na PO, PIS, SLD i inne złodziejskie partie!
Avatar
luiza / 25 marca 2009 o 17:03
0
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WSZYSTKICH MOŻLIWYCH INTERNETOWYCH FORACH CAŁEGO ŚWIATA..........

Zobaczymy co się będzie działo.............. no i skoro to takie mało interesujące i nieopłacalne - to niech "jacyś"
INNI poniosą koszty.........a może tym INNYM będzie się opłacało.......
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WS... rozwiń
Avatar
dabi / 25 marca 2009 o 16:49
0
Boże zlituj się nad idiotami z naszego rządu. Przecież ten sposób wytwarzania paliwa może być prawdziwą rewolucją, dać nam niezliczone miliony/miliardy euro dochodów, pomóc ograniczyć emisję co2 do atmosfery i uniezależnić się od dostaw z Rosji itp. SAME PLUSY!!!!!!!!!! Posłowie mówią, że nie dadzą pieniędzy przez kryzys!!?!?!??!!? przecież to jest recepta na zażegnanie kryzysu.
Avatar
anty / 25 marca 2009 o 15:57
0
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
BNQ2 / 25 marca 2009 o 12:39
0
NO JA PIER****** ole !!! Jak patrze na ten cały rząd to jestem pewien tylko jednego! Im bardziej ta banda pier** olonych idiotów się rozpędza tym mocniej w końcu pierdo*** lnie o ściane!!! Ten paten to nieograniczone możliwości!!! Można uniezależnić się energetycznie od innych państw, mało może będzie można nawet exportowa paliwo!!! Ogromnie pieniądze dla polski !!! oczywiście wszystko w d***…. Się dziwice ze ludzie wyjeżdżają…. Ale poco siedzieć w tak chorym kraju….
Avatar
~Tom~ / 25 marca 2009 o 12:14
0
na badania pieniędzy nie ma, jednak dla urzędników na premie zabraknąć nie może. Co za deb***e rządzą w Polsce i blokują rozwój kraju skoro naukowcy przedstawiają działający model, który po wdrożeniu w zakładach dałby Polsce niezależność od sowieckiej ropy, zredukowałby emisję CO2 i pozwoliłby zaoszczędzić miliony dolarów, które teraz pompujemy na wschód dla wielkiego brata. Ten rząd działa na szkodę państwa polskiego i wszystkich Polaków! Takie działanie kwalifikuje się pod Trybunał Stanu i wieloletnie więzienie.
Avatar
Filozof /ale nie TW/ / 25 marca 2009 o 07:52
0
"Bez trudu uzyskamy benzynę" Nie ośmieszajcie już Lublina. Tu bez trudu jak widać uzyskuje się stopnie profesorskie.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polscy piłkarze ręczni pokonali Izrael 26:23 i wywalczyli awans na Euro 2020
film

Polscy piłkarze ręczni pokonali Izrael 26:23 i wywalczyli awans na Euro 2020 0 0

W niedzielę polscy piłkarze ręczni pokonali w Płocku Izrael 26:23 (10:11).

450. rocznica Unii Lubelskiej. Niedługo rozpoczną się oficjalne obchody

450. rocznica Unii Lubelskiej. Niedługo rozpoczną się oficjalne obchody 0 0

Poczuć się jak w prawdziwym obozie szlacheckim, uciąć sobie pogawędkę z rycerzem oraz zakosztować w dźwiękach z dawnej epoki – niespełna dwa tygodnie dzielą nas od oficjalnych, miejskich obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Świętowanie rozpocznie się jednak już kilka dni wcześniej.

Lubelskie: To miasto da 1000 zł co roku na każde dziecko. Jest jednak warunek

Lubelskie: To miasto da 1000 zł co roku na każde dziecko. Jest jednak warunek 1 1

1000 zł na jedno dziecko rocznie. Na taką finansową pomoc od miasta mogą liczyć rodzice trojaczków czy czworaczków, którzy mieszkają w Świdniku

Lubelski ONR zamieścił wpis upamiętniający hitlerowskiego kolaboranta. "To plucie w twarz pomordowanym..."

Lubelski ONR zamieścił wpis upamiętniający hitlerowskiego kolaboranta. "To plucie w twarz pomordowanym..." 10 6

Wpis upamiętniający hitlerowskiego kolaboranta Leona Degrelle umieścili w internecie członkowie Brygady Lubelskiej Obozu Narodowo-Radykalnego. Post został już usunięty, ale w sieci zawrzało. Ośrodek Monitorowania Zachowań rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Pił alkohol, a potem pływał w jeziorze. Trwają poszukiwania 33-latka

Pił alkohol, a potem pływał w jeziorze. Trwają poszukiwania 33-latka 0 2

Trwają poszukiwania 33-letniego mężczyzny, który pływał w jeziorze w Firleju.

Letni rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Lublinie. Co się zmieni od czwartku?

Letni rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Lublinie. Co się zmieni od czwartku? 1 10

W czwartek zaczną obowiązywać wakacyjne rozkłady jazdy. Jak zwykle przewidują one mniej kursów niż rozkłady z roku szkolnego, a niektóre linie w ogóle nie będą jeździć w weekendy.

Karolina Kołeczek i Paweł Fajdek najlepsi podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego
film

Karolina Kołeczek i Paweł Fajdek najlepsi podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego 0 0

Świetne wyniki Karoliny Kołeczek i Pawła Fajdka przy okazji Memoriału Janusza Kusocińskiego w Chorzowie.

"Fire Party" w Ogrodzie Saskim w Lublinie
21 czerwca 2019, 21:00

"Fire Party" w Ogrodzie Saskim w Lublinie 0 0

Fundacja Sztukmistrze zaprasza na Variete "Fire Party", czyli widowiskowy pokaz z wykorzystaniem okna, który zostanie zaprezentowany w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego, 21 czerwca o godz. 21.

Chwilowki.pl największym polskim rankingiem chwilówek

Chwilowki.pl największym polskim rankingiem chwilówek 0 0

Zapewne każdy człowiek przynajmniej raz w życiu wpadł w swoisty "dołek finansowy". Nieprzewidziane wydatki, organizacja uroczystości rodzinnej lub nadchodzące święta mogą skutecznie wywołać dziurę domowym w budżecie. W takich sytuacjach większość Polek i Polaków sięga po tzw. chwilówki. Wybierając pożyczkodawcę, biorący pożyczkę najczęściej kierują się rozpoznawalnością danej firmy, rzadko kiedy sprawdzają ofertę u konkurencji.

Szokujący widok w przymierzalni sklepu. Młody mężczyzna przyłapany przez ekspedientkę
Lubelskie

Szokujący widok w przymierzalni sklepu. Młody mężczyzna przyłapany przez ekspedientkę 63 22

Nietypowe zdarzenie w Chełmie. Mężczyzna, który przymierzał spodenki w przymierzalni... zaczął się onanizować. Zauważyła go jedna z ekspedientek.

Zabójstwo 10-letniej dziewczynki. Jest nagranie z zatrzymania 22-latka [wideo]
film

Zabójstwo 10-letniej dziewczynki. Jest nagranie z zatrzymania 22-latka [wideo] 127 11

W niedzielę w godzinach popołudniowych na terenie Dolnego Śląska funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zabójstwo dziecka w Mrowinach

Prezenty komunijne – trendy w 2019 roku

Prezenty komunijne – trendy w 2019 roku 0 0

Komunia to wielkie wydarzenie w życiu rodziny. Uroczystość wymaga wielu przygotowań, które dotyczą nie tylko dzieci, ale również rodziców. Ci ostatni organizują bowiem najczęściej mniejsze lub większe przyjęcie dla gości. Komunia to również prezenty. Przed laty dzieci chciały otrzymać nowoczesny zegarek i rower, dziś oczekiwania są zupełnie inne. Co zatem podarować na komunię? A może dać pieniądze? Sprawdzamy trendy komunijne w 2019 roku.

Bad Boys Zastawie – Grom Kąkolewnica 0:3, wyniki bialskiej okręgówki

Bad Boys Zastawie – Grom Kąkolewnica 0:3, wyniki bialskiej okręgówki 0 0

Cztery trafienia Piotra Wałachowskiego dla ŁKS Łazy. Klasycznego hat tricka dorzucił również Radosław Szustek

Coraz bliżej do nowego Domu Chemika w Puławach

Coraz bliżej do nowego Domu Chemika w Puławach 27 0

Przebudowa Domu Chemika jest coraz bardziej zaawansowana. Na miejscu codziennie pracuje około 50-60 osób.

Po raz pierwszy w Polsce kobieta szefem Playboya