Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 marca 2009 r.
16:23
Edytuj ten wpis

Rząd nie opłaci badań nad lubelskim patentem na tanie paliwa

0 23 A A

Nasi naukowcy wiedzą jak wytwarzać paliwa silnikowe ze spalin. Wicepremier obiecał, że sfinansuje badania nad tym patentem. Okazuje się, że pieniędzy jednak nie da. Naukowcy ogłaszają "plan B".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o sztuczną fotosyntezę, którą opracowali naukowcy z lubelskiego UMCS pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka. Zamiast emitować dwutlenek węgla do atmosfery, można go wykorzystać. - Łącząc CO2 z wodą bez trudu uzyskamy benzynę lub olej napędowy - tłumaczy prof. Nazimek.

Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki

Szef resortu wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się w Lublinie z autorem pomysłu. Efekt? Jak pisaliśmy w lutym, wdrożeniem technologii miało się zająć gigantyczne konsorcjum powołane właśnie przez Ministerstwo Gospodarki. Resort i firmy, które weszłyby w jego skład, miały dać 100 mln zł na realizację projektu.

Teraz okazuje się, że ministerstwo nie da ani złotówki

Powód: kryzys gospodarczy. -Wszyscy ministrowie musieli szukać oszczędności. Minister Pawlak także - tłumaczy prof. Nazimek. I dodaje: - Ale nie możemy siedzieć z założonymi rękami. Przystępujemy do planu "B”.

Naukowcy sami zajmą się powołaniem konsorcjum. W jego skład wejdzie UMCS (właściciel patentu na technologię), inne jednostki naukowe (m.in. z Krakowa), a także firmy, głównie z sektora energetycznego. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie to m.in. jeden z koncernów energetycznych oraz kilka elektrowni. To one sypną pieniędzmi.

Pierwsza testowa fabryka

Testowa fabryka powstanie w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim. Południowy Koncern Energetyczny buduje tam instalację do magazynowania dwutlenku węgla.
Pierwsza benzyna z dwutlenku węgla ma popłynąć w 2011 r. - W tym samym roku jedna czwarta CO2 emitowanego w Polsce będzie już przerabiana na paliwo - zapowiada Nazimek.
Jeśli tak się stanie, na pomyśle lubelskich naukowców zarobi UMCS, a także wszystkie firmy, które zainwestowały w jego realizację. Niestety, żadna z Lubelszczyzny. Dlaczego? - U nas bardzo ciężko rozmawia się na ten temat - mówi prof. Nazimek. - A na Śląsku przyjęli nas z otwartymi ramionami.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Andrzej / 22 marca 2011 r. o 12:36
Do połączenia CO2 i wody ,aby powstało paliwo potrzebna jest energia. Tu chodzi o jakieś perpetum mobile, przykładowo mamy elektrownię z wytwarzanego przez nią CO2 syntezujemy paliwo, a nastepnie tym paliwem napędzamy tą elektrownię mamy CO2 i tak w kółko, czy przypadkiem ktoś tu nie pozamieniał się na głowy.
Avatar
Gość / 29 listopada 2009 r. o 11:52
Ten rząd nie zrobi nic co nie jest w interesie Niemiec czy Rosji. Przecież nie płacilibyśmy characzu za emisję CO2 aprzecież nie o to Unii chodzi. To, że ten rząd nie działa w interesie Polski jes tjasne co najmniej od 2 lat. Jeżeli można wydać 100mil a zarobić miliardy... Przypomnę tylko, ze Pawlak właśnie podpisał kontrakt gazowy z Rosjanami, który na 20 lat amoże na zawsze uzaleznia nas od Gaspromu! Brawo - kolejny cud, no a przy okazji ocieplenie stosunków z sąsiadem. Tylko dlaczego każde takie ocieplenie nastepuje naszym kosztem?
Avatar
Gość / 26 marca 2009 r. o 08:57
no i dobrze że rząd nie będzie maczał w tym paluchów. Firmy same sobie lepiej poradzą a i model zarządzania będzie na pewno efektywniejszy
Avatar
bit / 25 marca 2009 r. o 18:04
Świetnie nie ma pieniędzy na taki projekt a 100mln wydali na jakieś głupie Muzeum Historii Zydow Polskich!! Skandal ile jeszcze będziemy rozpamiętywać 2 Wojnę Światową i ile jeszcze Żydzi będą robić z siebie jedyne ofiary? I wreszcie ile kretyni na których głosuje społeczeństwo idiotów będą jeszcze niszczyć nasze państwo? Ludzie! Opanujcie się i nie głosujcie na PO, PIS, SLD i inne złodziejskie partie!
Avatar
luiza / 25 marca 2009 r. o 17:03
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WSZYSTKICH MOŻLIWYCH INTERNETOWYCH FORACH CAŁEGO ŚWIATA..........

Zobaczymy co się będzie działo.............. no i skoro to takie mało interesujące i nieopłacalne - to niech "jacyś"
INNI poniosą koszty.........a może tym INNYM będzie się opłacało.......
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WS... rozwiń
Avatar
dabi / 25 marca 2009 r. o 16:49
Boże zlituj się nad idiotami z naszego rządu. Przecież ten sposób wytwarzania paliwa może być prawdziwą rewolucją, dać nam niezliczone miliony/miliardy euro dochodów, pomóc ograniczyć emisję co2 do atmosfery i uniezależnić się od dostaw z Rosji itp. SAME PLUSY!!!!!!!!!! Posłowie mówią, że nie dadzą pieniędzy przez kryzys!!?!?!??!!? przecież to jest recepta na zażegnanie kryzysu.
Avatar
anty / 25 marca 2009 r. o 15:57
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
BNQ2 / 25 marca 2009 r. o 12:39
NO JA PIER****** ole !!! Jak patrze na ten cały rząd to jestem pewien tylko jednego! Im bardziej ta banda pier** olonych idiotów się rozpędza tym mocniej w końcu pierdo*** lnie o ściane!!! Ten paten to nieograniczone możliwości!!! Można uniezależnić się energetycznie od innych państw, mało może będzie można nawet exportowa paliwo!!! Ogromnie pieniądze dla polski !!! oczywiście wszystko w d***…. Się dziwice ze ludzie wyjeżdżają…. Ale poco siedzieć w tak chorym kraju….
Avatar
~Tom~ / 25 marca 2009 r. o 12:14
na badania pieniędzy nie ma, jednak dla urzędników na premie zabraknąć nie może. Co za deb***e rządzą w Polsce i blokują rozwój kraju skoro naukowcy przedstawiają działający model, który po wdrożeniu w zakładach dałby Polsce niezależność od sowieckiej ropy, zredukowałby emisję CO2 i pozwoliłby zaoszczędzić miliony dolarów, które teraz pompujemy na wschód dla wielkiego brata. Ten rząd działa na szkodę państwa polskiego i wszystkich Polaków! Takie działanie kwalifikuje się pod Trybunał Stanu i wieloletnie więzienie.
Avatar
Filozof /ale nie TW/ / 25 marca 2009 r. o 07:52
"Bez trudu uzyskamy benzynę" Nie ośmieszajcie już Lublina. Tu bez trudu jak widać uzyskuje się stopnie profesorskie.
Avatar
Andrzej / 22 marca 2011 r. o 12:36
Do połączenia CO2 i wody ,aby powstało paliwo potrzebna jest energia. Tu chodzi o jakieś perpetum mobile, przykładowo mamy elektrownię z wytwarzanego przez nią CO2 syntezujemy paliwo, a nastepnie tym paliwem napędzamy tą elektrownię mamy CO2 i tak w kółko, czy przypadkiem ktoś tu nie pozamieniał się na głowy.
Avatar
Gość / 29 listopada 2009 r. o 11:52
Ten rząd nie zrobi nic co nie jest w interesie Niemiec czy Rosji. Przecież nie płacilibyśmy characzu za emisję CO2 aprzecież nie o to Unii chodzi. To, że ten rząd nie działa w interesie Polski jes tjasne co najmniej od 2 lat. Jeżeli można wydać 100mil a zarobić miliardy... Przypomnę tylko, ze Pawlak właśnie podpisał kontrakt gazowy z Rosjanami, który na 20 lat amoże na zawsze uzaleznia nas od Gaspromu! Brawo - kolejny cud, no a przy okazji ocieplenie stosunków z sąsiadem. Tylko dlaczego każde takie ocieplenie nastepuje naszym kosztem?
Avatar
Gość / 26 marca 2009 r. o 08:57
no i dobrze że rząd nie będzie maczał w tym paluchów. Firmy same sobie lepiej poradzą a i model zarządzania będzie na pewno efektywniejszy
Avatar
bit / 25 marca 2009 r. o 18:04
Świetnie nie ma pieniędzy na taki projekt a 100mln wydali na jakieś głupie Muzeum Historii Zydow Polskich!! Skandal ile jeszcze będziemy rozpamiętywać 2 Wojnę Światową i ile jeszcze Żydzi będą robić z siebie jedyne ofiary? I wreszcie ile kretyni na których głosuje społeczeństwo idiotów będą jeszcze niszczyć nasze państwo? Ludzie! Opanujcie się i nie głosujcie na PO, PIS, SLD i inne złodziejskie partie!
Avatar
luiza / 25 marca 2009 r. o 17:03
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WSZYSTKICH MOŻLIWYCH INTERNETOWYCH FORACH CAŁEGO ŚWIATA..........

Zobaczymy co się będzie działo.............. no i skoro to takie mało interesujące i nieopłacalne - to niech "jacyś"
INNI poniosą koszty.........a może tym INNYM będzie się opłacało.......
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WS... rozwiń
Avatar
dabi / 25 marca 2009 r. o 16:49
Boże zlituj się nad idiotami z naszego rządu. Przecież ten sposób wytwarzania paliwa może być prawdziwą rewolucją, dać nam niezliczone miliony/miliardy euro dochodów, pomóc ograniczyć emisję co2 do atmosfery i uniezależnić się od dostaw z Rosji itp. SAME PLUSY!!!!!!!!!! Posłowie mówią, że nie dadzą pieniędzy przez kryzys!!?!?!??!!? przecież to jest recepta na zażegnanie kryzysu.
Avatar
anty / 25 marca 2009 r. o 15:57
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
BNQ2 / 25 marca 2009 r. o 12:39
NO JA PIER****** ole !!! Jak patrze na ten cały rząd to jestem pewien tylko jednego! Im bardziej ta banda pier** olonych idiotów się rozpędza tym mocniej w końcu pierdo*** lnie o ściane!!! Ten paten to nieograniczone możliwości!!! Można uniezależnić się energetycznie od innych państw, mało może będzie można nawet exportowa paliwo!!! Ogromnie pieniądze dla polski !!! oczywiście wszystko w d***…. Się dziwice ze ludzie wyjeżdżają…. Ale poco siedzieć w tak chorym kraju….
Avatar
~Tom~ / 25 marca 2009 r. o 12:14
na badania pieniędzy nie ma, jednak dla urzędników na premie zabraknąć nie może. Co za deb***e rządzą w Polsce i blokują rozwój kraju skoro naukowcy przedstawiają działający model, który po wdrożeniu w zakładach dałby Polsce niezależność od sowieckiej ropy, zredukowałby emisję CO2 i pozwoliłby zaoszczędzić miliony dolarów, które teraz pompujemy na wschód dla wielkiego brata. Ten rząd działa na szkodę państwa polskiego i wszystkich Polaków! Takie działanie kwalifikuje się pod Trybunał Stanu i wieloletnie więzienie.
Avatar
Filozof /ale nie TW/ / 25 marca 2009 r. o 07:52
"Bez trudu uzyskamy benzynę" Nie ośmieszajcie już Lublina. Tu bez trudu jak widać uzyskuje się stopnie profesorskie.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym
galeria

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz VI zorganizowała konkurs fotograficzny #LublinTravel. Znamy jego zwycięzców.

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Nadal nie znamy mistrza w Olimp Lidze Oldbojów. Od kilku tygodni lider Progres Lublin prowadzi korespondencyjny pojedynek z obrońcami tytułu czyli Dywanami Łuszczów.

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

IMGW wydali alert pogodowy dla 14 powiatów województwa lubelskiego. Chodzi o sytuację w nocy.

Nowość w zamojskiej galerii handlowej. Zakupy z dzieckiem będą wygodniejsze

Nowość w zamojskiej galerii handlowej. Zakupy z dzieckiem będą wygodniejsze

Dla małych dzieci zakupy w centrum handlowym mogą być męczące, jeśli pieszo mają z rodzicami chodzić od sklepu do sklepu. W Galerii Twierdza w Zamościu postanowili tę kwestię rozwiązać. Klienci mogą wypożyczać dla swoich pociech wózki.

Azoty Puławy w sobotę zagrają w Kaliszu. Konieczna pełna koncentracja

Azoty Puławy w sobotę zagrają w Kaliszu. Konieczna pełna koncentracja

W pierwszym meczu rundy rewanżowej Azoty Puławy zmierzą się w sobotę z Energą MKS Kalisz. Początek spotkania o godzinie 15. Transmisja na emocje.pl.

Mieszkańcy protestują przeciwko kurnikom, a politycy obiecują

Mieszkańcy protestują przeciwko kurnikom, a politycy obiecują