Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2017 r.
18:00

Są pieniądze na remonty zabytków w woj. lubelskim. Już wiadomo gdzie trafią

220 16 A A
Prace w kościele przy ul. Królewskiej 9 w Lublinie będą kosztowały ok. 6 mln zł. Na zdjęciu ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła p.w. św. Piotra Apostoła
Prace w kościele przy ul. Królewskiej 9 w Lublinie będą kosztowały ok. 6 mln zł. Na zdjęciu ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła p.w. św. Piotra Apostoła (fot. Maciej Kaczanowski)

Są pieniądze na remonty zabytków w województwie lubelskim. Dofinansowanie dostało pięć projektów z naszego regionu. Odnowione zostaną kościoły, drewniane cerkwie i Akademia Zamojska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało właśnie listę projektów, które otrzymały dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Ołtarz, organy i polichromie w archikatedrze

13,7 mln zł otrzyma Archidiecezja Lubelska na ochronę i udostępnianie wybranych obiektów sakralnych Lublina i Kazimierza Dolnego. W ramach projektu zaplanowano m.in. prace w lubelskiej archikatedrze.

– Zostanie wykonany remont ołtarza głównego, organów łącznie z prospektem, a także polichromii na chórze – wylicza ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie.

– Zostanie przygotowana również ekspozycja zabytkowych przedmiotów. Na chórze będą prezentowane m.in. przedmioty z fary. To wota Krzyża Trybunalskiego czy krzyż, który został wykonany z belki sosnowej kościoła farnego, która zachowała się po rozbiórce. Będzie można obejrzeć również szaty liturgiczne.

W poniedziałek został rozstrzygnięty przetarg na przeprowadzenie prac. – W czwartek podpisujemy umowę z głównym wykonawcą – zapowiada ks. Lewandowski. – Prace przy ołtarzu głównym rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

W ramach tego samego projektu zaplanowano też prace w kościele rektoralnym p.w. św. Piotra Apostoła w Lublinie. Chodzi m.in. o remont prezbiterium, ołtarza głównego, ambony i XIX-wiecznych polichromii. W planach jest też wymiana posadzki i wykonanie ogrzewania podłogowego. Mają powstać też muzea – kościoła, Drogi Neokatechumenalnej oraz Muzeum Solidarności.

24 mln zł dla Akademii Zamojskiej

Najwyższą notę w kraju w ocenie merytorycznej konkursu otrzymała rewitalizacja Akademii Zamojskiej w Zamościu. Założona w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego placówka była czwartą wyższą uczelnią w granicach I Rzeczpospolitej. Autorami projektu budynku w stylu wczesnobarokowym w formie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem byli Jan Jaroszewicz i Jan Wolff. W połowie XVIII w. gmach został przebudowany w stylu późnego baroku i rokoka według projektu Jana Andrzeja Bema. Usunięto wtedy attyki i przebudowano dach na mansardowy. Po przejęciu budynku przez wojsko zamurowano arkady na dziedzińcu oraz usunięto wiele elementów dekoracyjnych, w tym fryz, portale, gzymsy, obramienia okienne.

Koszt rewitalizacji popadającej dziś w ruinę akademii wyceniono na ponad 41 mln zł. Blisko 24 mln zł to wsparcie z EFRR.

Miliony na zamojskie kościoły

– Na siódmym miejscu uplasowała się Parafia Rzymskokatolicka Zwiastowania NMP oo. Franciszkanów w Zamościu, która otrzymała ponad 20 mln zł na rewitalizację największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszków w Polsce – podkreśla Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa.

Kamień węgielny pod budowę świątyni położono w 1637 r. Pod koniec XIX w. zakonnicy musieli opuścić miasto. W budynku mieścił się m.in. Sejmik Powiatowy oraz Dom Ludowy. Ojcowie powrócili tu dopiero w 1994 r.

Dofinansowanie w wysokości ponad 11 mln zł dostanie też Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu na remont zabytkowego budynku Infułatki. Dom infułatów, dziekanów zamojskich, wybudowano pod koniec XVI wieku przy zamojskiej katedrze. Dziś mieści się w nim Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej.

19 drewnianych cerkwi

Dofinansowanie (blisko 20 mln zł) otrzymał projekt Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, która zaplanowała konserwację, renowację i digitalizację drewnianych cerkwi w Małopolsce, na Podkarpaciu, Podlasiu i województwie lubelskim.

– Projekt przewiduje przeprowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich na 19 zabytkowych drewnianych obiektach tj. 17 cerkwiach, kapliczce i budynku klasztornym – informuje Grzegorz Szwed, kierownik Biura ds. Projektów Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. – Są w tym dwie cerkwie UNESCO tj. Białowieża i Turzański. Wszystkie obiekty są wpisane do rejestru zabytków.

W województwie lubelskim chodzi o cerkwie w Hrubieszowie, Horostycie, Holi, Jabłecznej, Dobratyczach, Kobylanach i Terespolu.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 10:32
0
Pieniądze na remonty zabytków trafią na remonty kościołów a przy okazji... Akademia Zamojska, coś tam....
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 09:42
0
Gościu nie czepiaj się brody księdza, bo to wcale nie świadczy o jego niechlujnym wyglądzie, ale tylko i wyłącznie o twojej małości i głupocie. Każdy rozsądny dobrze wie, że nie szata czyni człowieka, ale ty wiesz lepiej, "że to wygląd człowieka definiuje to co mamy wewnątrz". Jeśli ty tak na poważnie, to się gościu ogarnij, najwyższy czas!
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 08:29
0
Nie znalazłem nawet jednego z obiektów, którego by można nazwać jako "infrastuktura i środowisko " czyżby ktoś miał zeza czy na tyle nas ogłupia i myśli, że jesteśmy jak ludzie pislamu ślepi na sygnał guru wykonać wszystko jak jakąś świętość ! To czysta bolszewia i pośmiewisko z "suwerena", który tak pilnie im potakuje ! Obrzydliwe ohydne okropne i nie pojęte !
Avatar
Znawca / 16 marca 2017 o 08:17
0
A co to jest "wyzywający makijaż"? A zakonnicy katoliccy nie noszą bród? Brody noszą też grekokatolicy i prawosławni księża,dlaczego od razu z Żydami się broda kojarzy? A co do mody na brody-dobrze przycięta i zadbana wymaga więcej zachodu niż szybkie ogolenie zarostu. Nie każdy dobrze wygląda z brodą a ktoś inny lepiej wygląda wlaśnie z nią.
Avatar
d / 16 marca 2017 o 08:13
0
Idź do swojego radnego i go tematem zaintetesuj,albo sam się tym zajmij
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 08:09
0
Dobrze, że nie muszę golić obok brody- tonsury :))
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 07:13
0
Odbiegnę od tematu, ale nawiążę do zamieszczonego zdjęcia księdza i zadam pytanie, dlaczego władze kościelne dozwalają księżom kościoła rzymsko-katolickiego noszenie zarostu, które upodabnia ich do ludzi innego wyznania? A może niech jeszcze zaczną nosić spiralki? Nie jestem broń Boże antysemitą, ale uważam, że księżom i w ogóle katolikom to nie przystoi. Chyba, że ktoś wyraźnie identyfikuje się z inną wiarą. Napadną na mnie niektórzy i będą przywoływać przykład Jezusa, ale przepraszam, dawniej nie było golarek. Ta moda, która ostatnio zapanowała na te nieogolone twarze i często niechlujny wygląd, nawet wśród polityków, księży i in. jest okropna, bo taki mężczyzna nie wygląda przyjaźnie, sympatycznie, tylko jak jakiś zbir lub włóczęga. Uważam, że wygląd człowieka definiuje to co mamy wewnątrz. Nasz papież wygląda sympatycznie, przyjemnie i księża wg mnie powinni go naśladować. Jednocześnie przepraszam tego księdza, że na podstawie jego zdjęcia ten temat został poruszony. Ale na pewno wierni pochwalą zgolenie zarostu. A księży proszę, aby jasno wyrażali swój sprzeciw przeciwko ludziom przychodzącym do kościoła w szortach, paniom z obnażonymi ramionami i głębokimi dekoltami (też w strojach ślubnych) i wyzywającym makijażem lub wyglądem. Takie ogłoszenia powinny wisieć w przedsionkach kościołów i nikt tego nie powinien krytykować.
Odbiegnę od tematu, ale nawiążę do zamieszczonego zdjęcia księdza i zadam pytanie, dlaczego władze kościelne dozwalają księżom kościoła rzymsko-katolickiego noszenie zarostu, które upodabnia ich do ludzi innego wyznania? A może niech jeszcze zaczną nosić spiralki? Nie jestem broń Boże antysemitą, ale uważam, że księżom i w ogóle katolikom to nie przystoi. Chyba, że ktoś wyraźnie identyfikuje się z inną wiarą. Napadną na mnie niektórzy i będą przywoływać przykład Jezusa, ale przepraszam, dawniej nie było golarek. Ta moda, która ostatnio zapan... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 21:00
0
Jakoś nie mogę tego doczytać - ale czy chodzi o program "infrastruktura i środowisko katabasów"?
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 20:58
0
Tak kościoły i cerkwie ....To już tylko budowle sakralne są zabytkami?....Pislam w czystej postaci.Ładowanie kasy klechom którzy i tak nie wiedzą już co z kasą robić.Ale jak wiadomo apetyt na pieniądze to mają nie ograniczony. Kościół nie powinien być w żaden sposób dotowany przez państwo!!!A jeśli już to państwo powinno dotować wszystkie religie i wyznania (również meczety,synagogi i inne świątynie)
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 19:53
0
Miłe wiadomości, wreszcie coś ambitniejszego niż pincet. Czekamy na efekty...
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 10:32
0
Pieniądze na remonty zabytków trafią na remonty kościołów a przy okazji... Akademia Zamojska, coś tam....
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 09:42
0
Gościu nie czepiaj się brody księdza, bo to wcale nie świadczy o jego niechlujnym wyglądzie, ale tylko i wyłącznie o twojej małości i głupocie. Każdy rozsądny dobrze wie, że nie szata czyni człowieka, ale ty wiesz lepiej, "że to wygląd człowieka definiuje to co mamy wewnątrz". Jeśli ty tak na poważnie, to się gościu ogarnij, najwyższy czas!
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 08:29
0
Nie znalazłem nawet jednego z obiektów, którego by można nazwać jako "infrastuktura i środowisko " czyżby ktoś miał zeza czy na tyle nas ogłupia i myśli, że jesteśmy jak ludzie pislamu ślepi na sygnał guru wykonać wszystko jak jakąś świętość ! To czysta bolszewia i pośmiewisko z "suwerena", który tak pilnie im potakuje ! Obrzydliwe ohydne okropne i nie pojęte !
Avatar
Znawca / 16 marca 2017 o 08:17
0
A co to jest "wyzywający makijaż"? A zakonnicy katoliccy nie noszą bród? Brody noszą też grekokatolicy i prawosławni księża,dlaczego od razu z Żydami się broda kojarzy? A co do mody na brody-dobrze przycięta i zadbana wymaga więcej zachodu niż szybkie ogolenie zarostu. Nie każdy dobrze wygląda z brodą a ktoś inny lepiej wygląda wlaśnie z nią.
Avatar
d / 16 marca 2017 o 08:13
0
Idź do swojego radnego i go tematem zaintetesuj,albo sam się tym zajmij
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 08:09
0
Dobrze, że nie muszę golić obok brody- tonsury :))
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 07:13
0
Odbiegnę od tematu, ale nawiążę do zamieszczonego zdjęcia księdza i zadam pytanie, dlaczego władze kościelne dozwalają księżom kościoła rzymsko-katolickiego noszenie zarostu, które upodabnia ich do ludzi innego wyznania? A może niech jeszcze zaczną nosić spiralki? Nie jestem broń Boże antysemitą, ale uważam, że księżom i w ogóle katolikom to nie przystoi. Chyba, że ktoś wyraźnie identyfikuje się z inną wiarą. Napadną na mnie niektórzy i będą przywoływać przykład Jezusa, ale przepraszam, dawniej nie było golarek. Ta moda, która ostatnio zapanowała na te nieogolone twarze i często niechlujny wygląd, nawet wśród polityków, księży i in. jest okropna, bo taki mężczyzna nie wygląda przyjaźnie, sympatycznie, tylko jak jakiś zbir lub włóczęga. Uważam, że wygląd człowieka definiuje to co mamy wewnątrz. Nasz papież wygląda sympatycznie, przyjemnie i księża wg mnie powinni go naśladować. Jednocześnie przepraszam tego księdza, że na podstawie jego zdjęcia ten temat został poruszony. Ale na pewno wierni pochwalą zgolenie zarostu. A księży proszę, aby jasno wyrażali swój sprzeciw przeciwko ludziom przychodzącym do kościoła w szortach, paniom z obnażonymi ramionami i głębokimi dekoltami (też w strojach ślubnych) i wyzywającym makijażem lub wyglądem. Takie ogłoszenia powinny wisieć w przedsionkach kościołów i nikt tego nie powinien krytykować.
Odbiegnę od tematu, ale nawiążę do zamieszczonego zdjęcia księdza i zadam pytanie, dlaczego władze kościelne dozwalają księżom kościoła rzymsko-katolickiego noszenie zarostu, które upodabnia ich do ludzi innego wyznania? A może niech jeszcze zaczną nosić spiralki? Nie jestem broń Boże antysemitą, ale uważam, że księżom i w ogóle katolikom to nie przystoi. Chyba, że ktoś wyraźnie identyfikuje się z inną wiarą. Napadną na mnie niektórzy i będą przywoływać przykład Jezusa, ale przepraszam, dawniej nie było golarek. Ta moda, która ostatnio zapan... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 21:00
0
Jakoś nie mogę tego doczytać - ale czy chodzi o program "infrastruktura i środowisko katabasów"?
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 20:58
0
Tak kościoły i cerkwie ....To już tylko budowle sakralne są zabytkami?....Pislam w czystej postaci.Ładowanie kasy klechom którzy i tak nie wiedzą już co z kasą robić.Ale jak wiadomo apetyt na pieniądze to mają nie ograniczony. Kościół nie powinien być w żaden sposób dotowany przez państwo!!!A jeśli już to państwo powinno dotować wszystkie religie i wyznania (również meczety,synagogi i inne świątynie)
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 19:53
0
Miłe wiadomości, wreszcie coś ambitniejszego niż pincet. Czekamy na efekty...
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 7 0

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 4 0

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 0

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 7 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 1 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 3

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę 69 16

Motor Lublin miałby wyemitować akcje do kupienia przez wszystkich zainteresowanych, dzięki temu zyskałby pieniądze na działalność. Taką propozycję podsuwa prezydentowi lubelska Fundacja Wolności, która woli, żeby klub nie był – jak obecnie – finansowany z pieniędzy podatników.

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 9 13

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie