Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2017 r.
18:00

Są pieniądze na remonty zabytków w woj. lubelskim. Już wiadomo gdzie trafią

220 16 A A
Prace w kościele przy ul. Królewskiej 9 w Lublinie będą kosztowały ok. 6 mln zł. Na zdjęciu ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła p.w. św. Piotra Apostoła
Prace w kościele przy ul. Królewskiej 9 w Lublinie będą kosztowały ok. 6 mln zł. Na zdjęciu ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła p.w. św. Piotra Apostoła (fot. Maciej Kaczanowski)

Są pieniądze na remonty zabytków w województwie lubelskim. Dofinansowanie dostało pięć projektów z naszego regionu. Odnowione zostaną kościoły, drewniane cerkwie i Akademia Zamojska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało właśnie listę projektów, które otrzymały dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Ołtarz, organy i polichromie w archikatedrze

13,7 mln zł otrzyma Archidiecezja Lubelska na ochronę i udostępnianie wybranych obiektów sakralnych Lublina i Kazimierza Dolnego. W ramach projektu zaplanowano m.in. prace w lubelskiej archikatedrze.

– Zostanie wykonany remont ołtarza głównego, organów łącznie z prospektem, a także polichromii na chórze – wylicza ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie.

– Zostanie przygotowana również ekspozycja zabytkowych przedmiotów. Na chórze będą prezentowane m.in. przedmioty z fary. To wota Krzyża Trybunalskiego czy krzyż, który został wykonany z belki sosnowej kościoła farnego, która zachowała się po rozbiórce. Będzie można obejrzeć również szaty liturgiczne.

W poniedziałek został rozstrzygnięty przetarg na przeprowadzenie prac. – W czwartek podpisujemy umowę z głównym wykonawcą – zapowiada ks. Lewandowski. – Prace przy ołtarzu głównym rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

W ramach tego samego projektu zaplanowano też prace w kościele rektoralnym p.w. św. Piotra Apostoła w Lublinie. Chodzi m.in. o remont prezbiterium, ołtarza głównego, ambony i XIX-wiecznych polichromii. W planach jest też wymiana posadzki i wykonanie ogrzewania podłogowego. Mają powstać też muzea – kościoła, Drogi Neokatechumenalnej oraz Muzeum Solidarności.

24 mln zł dla Akademii Zamojskiej

Najwyższą notę w kraju w ocenie merytorycznej konkursu otrzymała rewitalizacja Akademii Zamojskiej w Zamościu. Założona w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego placówka była czwartą wyższą uczelnią w granicach I Rzeczpospolitej. Autorami projektu budynku w stylu wczesnobarokowym w formie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem byli Jan Jaroszewicz i Jan Wolff. W połowie XVIII w. gmach został przebudowany w stylu późnego baroku i rokoka według projektu Jana Andrzeja Bema. Usunięto wtedy attyki i przebudowano dach na mansardowy. Po przejęciu budynku przez wojsko zamurowano arkady na dziedzińcu oraz usunięto wiele elementów dekoracyjnych, w tym fryz, portale, gzymsy, obramienia okienne.

Koszt rewitalizacji popadającej dziś w ruinę akademii wyceniono na ponad 41 mln zł. Blisko 24 mln zł to wsparcie z EFRR.

Miliony na zamojskie kościoły

– Na siódmym miejscu uplasowała się Parafia Rzymskokatolicka Zwiastowania NMP oo. Franciszkanów w Zamościu, która otrzymała ponad 20 mln zł na rewitalizację największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszków w Polsce – podkreśla Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa.

Kamień węgielny pod budowę świątyni położono w 1637 r. Pod koniec XIX w. zakonnicy musieli opuścić miasto. W budynku mieścił się m.in. Sejmik Powiatowy oraz Dom Ludowy. Ojcowie powrócili tu dopiero w 1994 r.

Dofinansowanie w wysokości ponad 11 mln zł dostanie też Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu na remont zabytkowego budynku Infułatki. Dom infułatów, dziekanów zamojskich, wybudowano pod koniec XVI wieku przy zamojskiej katedrze. Dziś mieści się w nim Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej.

19 drewnianych cerkwi

Dofinansowanie (blisko 20 mln zł) otrzymał projekt Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, która zaplanowała konserwację, renowację i digitalizację drewnianych cerkwi w Małopolsce, na Podkarpaciu, Podlasiu i województwie lubelskim.

– Projekt przewiduje przeprowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich na 19 zabytkowych drewnianych obiektach tj. 17 cerkwiach, kapliczce i budynku klasztornym – informuje Grzegorz Szwed, kierownik Biura ds. Projektów Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. – Są w tym dwie cerkwie UNESCO tj. Białowieża i Turzański. Wszystkie obiekty są wpisane do rejestru zabytków.

W województwie lubelskim chodzi o cerkwie w Hrubieszowie, Horostycie, Holi, Jabłecznej, Dobratyczach, Kobylanach i Terespolu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 10:32
0
Pieniądze na remonty zabytków trafią na remonty kościołów a przy okazji... Akademia Zamojska, coś tam....
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 09:42
0
Gościu nie czepiaj się brody księdza, bo to wcale nie świadczy o jego niechlujnym wyglądzie, ale tylko i wyłącznie o twojej małości i głupocie. Każdy rozsądny dobrze wie, że nie szata czyni człowieka, ale ty wiesz lepiej, "że to wygląd człowieka definiuje to co mamy wewnątrz". Jeśli ty tak na poważnie, to się gościu ogarnij, najwyższy czas!
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 08:29
0
Nie znalazłem nawet jednego z obiektów, którego by można nazwać jako "infrastuktura i środowisko " czyżby ktoś miał zeza czy na tyle nas ogłupia i myśli, że jesteśmy jak ludzie pislamu ślepi na sygnał guru wykonać wszystko jak jakąś świętość ! To czysta bolszewia i pośmiewisko z "suwerena", który tak pilnie im potakuje ! Obrzydliwe ohydne okropne i nie pojęte !
Avatar
Znawca / 16 marca 2017 r. o 08:17
0
A co to jest "wyzywający makijaż"? A zakonnicy katoliccy nie noszą bród? Brody noszą też grekokatolicy i prawosławni księża,dlaczego od razu z Żydami się broda kojarzy? A co do mody na brody-dobrze przycięta i zadbana wymaga więcej zachodu niż szybkie ogolenie zarostu. Nie każdy dobrze wygląda z brodą a ktoś inny lepiej wygląda wlaśnie z nią.
Avatar
d / 16 marca 2017 r. o 08:13
0
Idź do swojego radnego i go tematem zaintetesuj,albo sam się tym zajmij
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 08:09
0
Dobrze, że nie muszę golić obok brody- tonsury :))
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 07:13
0
Odbiegnę od tematu, ale nawiążę do zamieszczonego zdjęcia księdza i zadam pytanie, dlaczego władze kościelne dozwalają księżom kościoła rzymsko-katolickiego noszenie zarostu, które upodabnia ich do ludzi innego wyznania? A może niech jeszcze zaczną nosić spiralki? Nie jestem broń Boże antysemitą, ale uważam, że księżom i w ogóle katolikom to nie przystoi. Chyba, że ktoś wyraźnie identyfikuje się z inną wiarą. Napadną na mnie niektórzy i będą przywoływać przykład Jezusa, ale przepraszam, dawniej nie było golarek. Ta moda, która ostatnio zapanowała na te nieogolone twarze i często niechlujny wygląd, nawet wśród polityków, księży i in. jest okropna, bo taki mężczyzna nie wygląda przyjaźnie, sympatycznie, tylko jak jakiś zbir lub włóczęga. Uważam, że wygląd człowieka definiuje to co mamy wewnątrz. Nasz papież wygląda sympatycznie, przyjemnie i księża wg mnie powinni go naśladować. Jednocześnie przepraszam tego księdza, że na podstawie jego zdjęcia ten temat został poruszony. Ale na pewno wierni pochwalą zgolenie zarostu. A księży proszę, aby jasno wyrażali swój sprzeciw przeciwko ludziom przychodzącym do kościoła w szortach, paniom z obnażonymi ramionami i głębokimi dekoltami (też w strojach ślubnych) i wyzywającym makijażem lub wyglądem. Takie ogłoszenia powinny wisieć w przedsionkach kościołów i nikt tego nie powinien krytykować.
Odbiegnę od tematu, ale nawiążę do zamieszczonego zdjęcia księdza i zadam pytanie, dlaczego władze kościelne dozwalają księżom kościoła rzymsko-katolickiego noszenie zarostu, które upodabnia ich do ludzi innego wyznania? A może niech jeszcze zaczną nosić spiralki? Nie jestem broń Boże antysemitą, ale uważam, że księżom i w ogóle katolikom to nie przystoi. Chyba, że ktoś wyraźnie identyfikuje się z inną wiarą. Napadną na mnie niektórzy i będą przywoływać przykład Jezusa, ale przepraszam, dawniej nie było golarek. Ta moda, która ostatnio zapan... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 r. o 21:00
0
Jakoś nie mogę tego doczytać - ale czy chodzi o program "infrastruktura i środowisko katabasów"?
Avatar
Gość / 15 marca 2017 r. o 20:58
0
Tak kościoły i cerkwie ....To już tylko budowle sakralne są zabytkami?....Pislam w czystej postaci.Ładowanie kasy klechom którzy i tak nie wiedzą już co z kasą robić.Ale jak wiadomo apetyt na pieniądze to mają nie ograniczony. Kościół nie powinien być w żaden sposób dotowany przez państwo!!!A jeśli już to państwo powinno dotować wszystkie religie i wyznania (również meczety,synagogi i inne świątynie)
Avatar
Gość / 15 marca 2017 r. o 19:53
0
Miłe wiadomości, wreszcie coś ambitniejszego niż pincet. Czekamy na efekty...
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 10:32
0
Pieniądze na remonty zabytków trafią na remonty kościołów a przy okazji... Akademia Zamojska, coś tam....
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 09:42
0
Gościu nie czepiaj się brody księdza, bo to wcale nie świadczy o jego niechlujnym wyglądzie, ale tylko i wyłącznie o twojej małości i głupocie. Każdy rozsądny dobrze wie, że nie szata czyni człowieka, ale ty wiesz lepiej, "że to wygląd człowieka definiuje to co mamy wewnątrz". Jeśli ty tak na poważnie, to się gościu ogarnij, najwyższy czas!
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 08:29
0
Nie znalazłem nawet jednego z obiektów, którego by można nazwać jako "infrastuktura i środowisko " czyżby ktoś miał zeza czy na tyle nas ogłupia i myśli, że jesteśmy jak ludzie pislamu ślepi na sygnał guru wykonać wszystko jak jakąś świętość ! To czysta bolszewia i pośmiewisko z "suwerena", który tak pilnie im potakuje ! Obrzydliwe ohydne okropne i nie pojęte !
Avatar
Znawca / 16 marca 2017 r. o 08:17
0
A co to jest "wyzywający makijaż"? A zakonnicy katoliccy nie noszą bród? Brody noszą też grekokatolicy i prawosławni księża,dlaczego od razu z Żydami się broda kojarzy? A co do mody na brody-dobrze przycięta i zadbana wymaga więcej zachodu niż szybkie ogolenie zarostu. Nie każdy dobrze wygląda z brodą a ktoś inny lepiej wygląda wlaśnie z nią.
Avatar
d / 16 marca 2017 r. o 08:13
0
Idź do swojego radnego i go tematem zaintetesuj,albo sam się tym zajmij
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 08:09
0
Dobrze, że nie muszę golić obok brody- tonsury :))
Avatar
Gość / 16 marca 2017 r. o 07:13
0
Odbiegnę od tematu, ale nawiążę do zamieszczonego zdjęcia księdza i zadam pytanie, dlaczego władze kościelne dozwalają księżom kościoła rzymsko-katolickiego noszenie zarostu, które upodabnia ich do ludzi innego wyznania? A może niech jeszcze zaczną nosić spiralki? Nie jestem broń Boże antysemitą, ale uważam, że księżom i w ogóle katolikom to nie przystoi. Chyba, że ktoś wyraźnie identyfikuje się z inną wiarą. Napadną na mnie niektórzy i będą przywoływać przykład Jezusa, ale przepraszam, dawniej nie było golarek. Ta moda, która ostatnio zapanowała na te nieogolone twarze i często niechlujny wygląd, nawet wśród polityków, księży i in. jest okropna, bo taki mężczyzna nie wygląda przyjaźnie, sympatycznie, tylko jak jakiś zbir lub włóczęga. Uważam, że wygląd człowieka definiuje to co mamy wewnątrz. Nasz papież wygląda sympatycznie, przyjemnie i księża wg mnie powinni go naśladować. Jednocześnie przepraszam tego księdza, że na podstawie jego zdjęcia ten temat został poruszony. Ale na pewno wierni pochwalą zgolenie zarostu. A księży proszę, aby jasno wyrażali swój sprzeciw przeciwko ludziom przychodzącym do kościoła w szortach, paniom z obnażonymi ramionami i głębokimi dekoltami (też w strojach ślubnych) i wyzywającym makijażem lub wyglądem. Takie ogłoszenia powinny wisieć w przedsionkach kościołów i nikt tego nie powinien krytykować.
Odbiegnę od tematu, ale nawiążę do zamieszczonego zdjęcia księdza i zadam pytanie, dlaczego władze kościelne dozwalają księżom kościoła rzymsko-katolickiego noszenie zarostu, które upodabnia ich do ludzi innego wyznania? A może niech jeszcze zaczną nosić spiralki? Nie jestem broń Boże antysemitą, ale uważam, że księżom i w ogóle katolikom to nie przystoi. Chyba, że ktoś wyraźnie identyfikuje się z inną wiarą. Napadną na mnie niektórzy i będą przywoływać przykład Jezusa, ale przepraszam, dawniej nie było golarek. Ta moda, która ostatnio zapan... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 r. o 21:00
0
Jakoś nie mogę tego doczytać - ale czy chodzi o program "infrastruktura i środowisko katabasów"?
Avatar
Gość / 15 marca 2017 r. o 20:58
0
Tak kościoły i cerkwie ....To już tylko budowle sakralne są zabytkami?....Pislam w czystej postaci.Ładowanie kasy klechom którzy i tak nie wiedzą już co z kasą robić.Ale jak wiadomo apetyt na pieniądze to mają nie ograniczony. Kościół nie powinien być w żaden sposób dotowany przez państwo!!!A jeśli już to państwo powinno dotować wszystkie religie i wyznania (również meczety,synagogi i inne świątynie)
Avatar
Gość / 15 marca 2017 r. o 19:53
0
Miłe wiadomości, wreszcie coś ambitniejszego niż pincet. Czekamy na efekty...
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 lipca 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 lipca 2021 roku

Biała Podlaska: Plac przy ul. Zagrodowej z nazwą Ofiar Pacyfikacji Sielczyka 1944 roku?

Biała Podlaska: Plac przy ul. Zagrodowej z nazwą Ofiar Pacyfikacji Sielczyka 1944 roku?

Radni Zjednoczonej Prawicy chcą nazwać teren przy ulicy Zagrodowej placem Ofiar Pacyfikacji Sielczyka 1944 roku. Jest już projekt uchwały w tej sprawie.

Puławy walczą o stół Marszałka. Mamy odpowiedź ministerstwa

Puławy walczą o stół Marszałka. Mamy odpowiedź ministerstwa

Zaskoczenie i dezaprobata, że komuś taki pomysł przyszedł do głowy – Towarzystwo Przyjaciół Puław reaguje na artykuł Dziennika Wschodniego o sprawie przenosin stołu związanego Józefem Piłsudskim z Pałacu Czartoryskich w Puławach do Muzeum w Sulejówku.

Spektakl i koncert w Muszli Koncertowej
29 lipca 2021, 15:00

Spektakl i koncert w Muszli Koncertowej

W ramach projektu Muzyczne Czwartki w Zielonym Ogrodzie 29 lipca będzie można uczestniczyć w spektaklu i koncercie. W Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego wystąpią Teatr Seniora oraz Sokołowski & Menet.

Nikt nie chce karmić studentów w Kampusie Zachodnim UMCS. Co odstrasza przedsiębiorców?

Nikt nie chce karmić studentów w Kampusie Zachodnim UMCS. Co odstrasza przedsiębiorców?

Znów nie było chętnych do poprowadzenia lokali gastronomicznych w nowych obiektach UMCS przy ul. Głębokiej. Uczelnia oficjalnie tego nie potwierdza, ale przedsiębiorców najprawdopodobniej odstraszył brak pewności, że od października studenci wrócą do zajęć stacjonarnych

W Lublinie testowany jest autobus elektryczny

W Lublinie testowany jest autobus elektryczny

Do 20 sierpnia na lubelskich ulicach testowany będzie elektryczny autobus eCitaro marki Mercedes Benz.

Puławy: Parking zamiast galerii handlowej z multipleksem?

Puławy: Parking zamiast galerii handlowej z multipleksem?

Na jednej z ostatnich niezagospodarowanych, prywatnych działek przy ul. Fieldorfa-Nila w Puławach miało powstać centrum handlowe. Na to się jednak nie zanosi. Przybyło natomiast miejsc postojowych.

Trzy karetki znowu w pogotowiu. Ratownicy wrócili do pracy, ale negocjują wynagrodzenia

Trzy karetki znowu w pogotowiu. Ratownicy wrócili do pracy, ale negocjują wynagrodzenia

Szpital w Bychawie może już wysłać do pacjentów wszystkie karetki. Ratownicy medyczni wrócili do pracy, ale negocjacje płacowe z dyrektorem trwają

Terespol: Konowica wypiękniała. Jest plenerowa siłownia, plac zabaw czy skatepark
galeria

Terespol: Konowica wypiękniała. Jest plenerowa siłownia, plac zabaw czy skatepark

Mieszkańcy Terespola mają nowe miejsce do rekreacji. Samorząd zakończył właśnie prace rewitalizacyjne na Konowicy.

Meeting of Styles po raz 11. w Lublinie
31 lipca 2021, 11:00

Meeting of Styles po raz 11. w Lublinie

Największy na świecie międzynarodowy festiwal street-artu już po raz 11. zostanie zorganizowany w Lublinie. W tym roku Meeting of Styles odbędzie się w dwóch terminach: 31 lipca na terenach zielonych Skende oraz w dniach 7-8 sierpnia przy obwodnicy miasta za Muzeum Wsi Lubelskiej.

Wciąż nie wiadomo ile drużyn zagra w Keeza chełmskiej klasie okręgowej

Wciąż nie wiadomo ile drużyn zagra w Keeza chełmskiej klasie okręgowej

KEEZA CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Beniaminek GKS Pławanice Kamień zrezygnował z rozgrywek. Miejsce zwycięzcy rozgrywek chełmskiej klasy A mógłby zająć ktoś z dwójki: Hutnik Ruda-Huta, Victoria Żmudź

Lublin: Nie ma domków dla kotów, są szczury na placu zabaw. "Biegają wszędzie"

Lublin: Nie ma domków dla kotów, są szczury na placu zabaw. "Biegają wszędzie"

O pladze szczurów ostrzegają informacje umieszczone na placu zabaw na lubelskim Czechowie. Furtka zamknięta jest na kłódkę, a obiekt ogrodzony biało-czerwoną taśmą

Komunikacja miejska w Łukowie. Urzędnicy pytają mieszkańców o opinie

Komunikacja miejska w Łukowie. Urzędnicy pytają mieszkańców o opinie

Urzędnicy chcą poznać opinie mieszkańców odnośnie pilotażowej komunikacji miejskiej. Proszą o wypełnienie internetowej ankiety.

Meble na wymiar nie tylko do kuchni

Meble na wymiar nie tylko do kuchni

Dzięki meblom na wymiar łatwiej stworzyć w domu przestrzeń dopasowaną do potrzeb i gustu mieszkańców. Podpowiadamy, co zrobić, aby cieszyć się pięknym i spersonalizowanym wyposażeniem.

XXII Wojewódzkie Igrzyska Rekreacyjno Sportowe LZS dla powiatu tomaszowskiego

XXII Wojewódzkie Igrzyska Rekreacyjno Sportowe LZS dla powiatu tomaszowskiego

W Tomaszowie Lubelskim rozegrane zostały XXII Wojewódzkie Igrzyska Rekreacyjno Sportowe LZS oraz VII Letnie Igrzyska Seniorów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.