Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2015 r.
18:15
Edytuj ten wpis

Siedział niesłusznie trzy lata, stracił rodzinę. Nie dostanie milionów

Autor: Zdjęcie autora jsz
3 18 A A

Zbigniew Góra, niesłusznie skazany za morderstwo nie dostanie wyższej rekompensaty. We wtorek sąd oddalił jego apelację. Za blisko trzy lata za kratami mężczyzna dostał 323 tys. zł. Domagał się ponad 17 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Liczyłem na co najmniej 2 mln zł, ale sąd pokazał, że nic się nie stało - mówi Zbigniew Góra. - Widać można skazywać niewinnych ludzi. Nie czuję, by mi zadośćuczyniono. Jestem wściekły.

We wrześniu Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał Górze 48 tys. zł odszkodowania za utracone zarobki i 275 tys. zł zadośćuczynienia. Wcześniej ten sam sąd skazał mężczyznę na 25 lat za morderstwo. Proces był poszlakowy. Do zbrodni doszło we wrześniu 2004 roku w kamienicy przy ul. Leśnej w Lublinie. Ofiara to Halina B., zamożna lekarkę.

Sprawca ukradł obrączki, kilka pierścionków i telefon. Góra był wówczas lokatorem kamienicy należącej do kobiety. Widział się z nią na kilka godzin przed jej śmiercią. Mężczyzna został aresztowany z początkiem 2005 roku i został skazany. Kiedy uchylono wyszedł na wolność. Za kratami spędził prawie trzy lata. W 2011 roku został prawomocnie uniewinniony. Jak mówi, przez aresztowanie rozpadła mu się rodzina, musi żyć z piętnem mordercy.

320 tys. zł

Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że nieco ponad 320 tys. zł to właściwa rekompensata. Apelacja Góry została odrzucona i uznana za całkowicie bezzasadną.

- Zadośćuczynienie musi odpowiadać przeciętnej stopie życiowej społeczeństwa - uzasadniał sąd. - Kwota, jakiej domagał się Zbigniew Góra jest zbyt wygórowana. Stanowiłaby nieuzasadnione wzbogacenie.

W swojej apelacji mężczyzna zaznaczył, że skazano go za najcięższą zbrodnię. Zdaniem sądu, nie ma to znaczenia dla wysokości rekompensaty. Państwo odpowiada bowiem tylko za niesłuszny areszt, a nie za źle sformułowane zarzuty.

Rozpad małżeństwa

Argument o rozpadzie małżeństwa również nie przełożył się na wyższe zadośćuczynienie.

- Rozwód orzeczono z winy żony - przypomniał sąd. - Poznała innego partnera, a później z tego związku urodziło się dziecko.

- Przecież gdyby nie moje aresztowanie, nie poznałaby innego mężczyzny - komentował Góra po wyjściu z sali sądowej. - Tego, jak i mojej rozłąki z dziećmi nie brano pod uwagę.

Wtorkowy wyrok jest prawomocny. Nie wiadomo jeszcze, czy Zbigniew Góra wystąpi z wnioskiem o kasację. Mężczyzna zapowiada natomiast, że skieruje swoją sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Czytaj więcej o:

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
marcin / 21 stycznia 2015 o 10:31
0

nie robią juz tak bo zaczeli się bać

Avatar
W. / 21 stycznia 2015 o 08:23
0

Coś ostatnio mafia w togach rzadko stosuje znaną praktykę: 1.skazujemy niewinnego, 2.po odsiadce wyciągamy go i uniewinniamy, 3.przyznajemy mu ogromne odszkodowanie, którym się z nim dzielimy /on dostaje ok 25 do 30 %/, 4.wszyscy zadowoleni oprócz społeczeństwa, które zapłaciło.  

Avatar
Max / 21 stycznia 2015 o 08:19
0

Załączony film dokumentuje zupełnie inną sprawę - potrącenia przez policjanta pieszego w Wólce. Czemu redakcja wprowadza w błąd czytelników?

Avatar
rafff / 21 stycznia 2015 o 08:00
0

I tutaj Zbig ma rację to trzeba było od razu walić do Strasburga bo ty u nas to on nic się nie doczeka... Jakby to stało się gdzieś na zachodzie to samo to żeby taki siedział cicho i żeby nikt z zewnątrz się nie dowiedział dali by mu te miliony... A sędzia to niech sobie sam żyje za jakieś tam grosze....  

Avatar
Janek / 21 stycznia 2015 o 00:23
0
Do oburzonych.
Przecież ta rekompensata idzie z naszych podatków.
Niech odda urzędnik który popełnił błąd a nie my wszyscy.
Avatar
łomatko / 20 stycznia 2015 o 23:10
0

A może tak szanowny Wysoki Sąd postawił by się w roli poszkodowanego i przynajmniej spróbował wyobrazić sobie, czy za 3 lata przesiedziane w pace za niewinność + utrata żony i zszargana opinia, satysfakcjonowała by Go kwota 320 tys. + rogi gratis???

Avatar
edzia / 20 stycznia 2015 o 22:52
0

fajna żona...mąż w ciupie a ta już z innnym brzucha robi...

Avatar
andrzej / 20 stycznia 2015 o 22:12
0

Czy zarobki sędziów w polsce nie powinny odpowiadać przeciętnej stopie życiowej społeczeństwa??? jakim trzeba być człowiekiem żeby używać takiej argumentacji?czy ktoś mi może powiedzieć???

Avatar
Zbig / 20 stycznia 2015 o 21:34
0
Szuka sprawiedliwości w sądzie ? W polskim sądzie ? Ha ha ha .... ,
Avatar
MGD / 20 stycznia 2015 o 21:22
0

PAŃSTWO PRAWA !  OBIEKTYWNY I NIEZAWISŁY SĄD ! KLAWO EGON JAK CHOLERA !

Avatar
marcin / 21 stycznia 2015 o 10:31
0

nie robią juz tak bo zaczeli się bać

Avatar
W. / 21 stycznia 2015 o 08:23
0

Coś ostatnio mafia w togach rzadko stosuje znaną praktykę: 1.skazujemy niewinnego, 2.po odsiadce wyciągamy go i uniewinniamy, 3.przyznajemy mu ogromne odszkodowanie, którym się z nim dzielimy /on dostaje ok 25 do 30 %/, 4.wszyscy zadowoleni oprócz społeczeństwa, które zapłaciło.  

Avatar
Max / 21 stycznia 2015 o 08:19
0

Załączony film dokumentuje zupełnie inną sprawę - potrącenia przez policjanta pieszego w Wólce. Czemu redakcja wprowadza w błąd czytelników?

Avatar
rafff / 21 stycznia 2015 o 08:00
0

I tutaj Zbig ma rację to trzeba było od razu walić do Strasburga bo ty u nas to on nic się nie doczeka... Jakby to stało się gdzieś na zachodzie to samo to żeby taki siedział cicho i żeby nikt z zewnątrz się nie dowiedział dali by mu te miliony... A sędzia to niech sobie sam żyje za jakieś tam grosze....  

Avatar
Janek / 21 stycznia 2015 o 00:23
0
Do oburzonych.
Przecież ta rekompensata idzie z naszych podatków.
Niech odda urzędnik który popełnił błąd a nie my wszyscy.
Avatar
łomatko / 20 stycznia 2015 o 23:10
0

A może tak szanowny Wysoki Sąd postawił by się w roli poszkodowanego i przynajmniej spróbował wyobrazić sobie, czy za 3 lata przesiedziane w pace za niewinność + utrata żony i zszargana opinia, satysfakcjonowała by Go kwota 320 tys. + rogi gratis???

Avatar
edzia / 20 stycznia 2015 o 22:52
0

fajna żona...mąż w ciupie a ta już z innnym brzucha robi...

Avatar
andrzej / 20 stycznia 2015 o 22:12
0

Czy zarobki sędziów w polsce nie powinny odpowiadać przeciętnej stopie życiowej społeczeństwa??? jakim trzeba być człowiekiem żeby używać takiej argumentacji?czy ktoś mi może powiedzieć???

Avatar
Zbig / 20 stycznia 2015 o 21:34
0
Szuka sprawiedliwości w sądzie ? W polskim sądzie ? Ha ha ha .... ,
Avatar
MGD / 20 stycznia 2015 o 21:22
0

PAŃSTWO PRAWA !  OBIEKTYWNY I NIEZAWISŁY SĄD ! KLAWO EGON JAK CHOLERA !

Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 6 2

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 2

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 8 7

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 23 6

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 18

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 30 11

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!