Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2011 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Słaby popyt na biura w Lublinie. Poczekamy na biurowiec przy ul. Rusałka

0 7 A A
Nowy biurowiec będzie liczył ok. 2 tys. mkw. Na parterze zaplanowano lokale handlowe i usługowe (Woj
Nowy biurowiec będzie liczył ok. 2 tys. mkw. Na parterze zaplanowano lokale handlowe i usługowe (Woj

Maleją szanse na szybkie rozpoczęcie budowy biurowca przy ul. Rusałka. Przedstawiciel inwestora zapewnia, że rozmawia z potencjalnymi najemcami. Ale fachowcy studzą nadzieje. – Popyt na biura jest w Lublinie niemal zerowy – mówią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Biurowiec Epsilon Center ma stanąć u zbiegu ulic Dolnej Panny Marii, Mościckiego i Rusałka. Inwestycję realizuje irlandzka firma Boxelder.

Już w połowie ubiegłego roku przedstawiciele spółki zapewniali, że budowa niebawem się ruszy. Gdyby udało im się spełnić obietnice, to dziś do nowego gmachu wprowadzaliby się pierwsi najemcy. Niestety, firmie do tej pory nie udało się rozpocząć prac.

Przedstawiciele inwestora, odpowiedzialni za wynajem powierzchni zapewniają, że mimo późnienia, nie ma mowy o rezygnacji z inwestycji. – Pracujemy nad pierwszą umową z głównym najemcą – mówi Włodzimierz Jędruszak z firmy Fisheye Properties. – Od jej podpisania uzależniony jest termin rozpoczęcia prac.

Szczegóły umów są objęte tajemnicą. – Rozmawiamy z partnerami z różnych branż. Jest pewne zainteresowanie, ale nie mogę mówić o konkretach – dodaje Jędruszak. – Podchodzimy do sprawy bardzo elastycznie. Możemy wynająć cały obiekt jednej firmie, lub kilku mniejszym. Jeśli dojdziemy do porozumienia z głównym partnerem, to budowa zakończy się w ciągu półtora roku.

Nowy biurowiec będzie miał pięć naziemnych kondygnacji i dwa poziomy podziemnych garaży. Na parterze zaplanowano lokale handlowe i usługowe. Cały obiekt będzie liczył ok. 2 tys. mkw. Koszty inwestycji szacowane są na ok. 10 mln zł.

Słaby popyt na biura w Lublinie

– Z popytem na biura jest u nas bardzo słabo – ocenia Tomasz Iwan z biura nieruchomości Kleczkowski. – Z powodu kryzysu duże firmy wstrzymały decyzje. Robią tak na przykład banki.

Według ekspertów, lubelski rynek jest w stanie zagospodarować kilka tysięcy mkw biur rocznie.

– Jeśli ktoś postawi obiekt na kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych, to wysysa wszystkich klientów – dodaje Iwan. – Tak jest np. ze spółką Centrum Zana, która obecnie dyktuje warunki. Co prawda jej nowy obiekt, Gray Office ma jeszcze sporo wolnej powierzchni, ale z taką ofertą firma i tak rozkłada konkurencję na najbliższe lata.

Biura nieruchomości od trzech lat obserwują znaczny spadek zainteresowania inwestorów budową nowych biurowców. Przykład? Inwestycja firmy TBV przy ul. Pana Balcera. Pierwotnie miały tam stanąć eleganckie biura, ale zamiast nich wznoszony jest apartamentowiec Metropolitan Park. Na mieszkania jest bowiem znacznie większy popyt.

Według fachowców, większych inwestycji w biurowce można się spodziewać dopiero w 2015 roku.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Johny / 7 listopada 2011 o 09:51
0
[quote name='sf' timestamp='1320649678' post='555491']
No to może ty kolego rzucisz się w wir businessu i wybudujesz coś dla Lublina(i siebie).Bo wydaje mi się że spokojnie siedzisz przed kompem i wypisujesz swoje teorie.
[/quote]

Wydaje Ci się. Obecnie próbuje rozkręcić własny biznes (produkcję). Nie jest łatwo, ale się nie poddaję. Jak dobrze pójdzie to dla siebie będę miał pracę, ale o zatrudnianiu kogoś na razie mogę zapomnieć. Moja wypowiedź ukierunkowana była w stronę naszych polityków i businessmanów którzy potencjalnie mają możliwości ściągnięcia do nas tego typu inwestycje, a nie bardzo im się chce... Strefa ekonomiczna w Lbn to kpina!
Tak na marginesie sami sobie też jesteśmy winni! znam wielu młodych Lublinian, którzy maja pomysł i chęci na biznes, a zostawiają to w fazie "kiedyś otworze firmę". I tym sposobem osoby mające jakiś kapitał i nie wiele w tym momencie do stracenia, bo nie maja rodzin na utrzymaniu, siedzą na du***, a za kilka, kilkanaście lat będą siedzieć na tym forum i narzekać jak im życiu ciężko. Nie mówię, ze musi im to od razu wyjść, ale niech chociaż spróbują!
[quote name='sf' timestamp='1320649678' post='555491']
No to może ty kolego rzucisz się w wir businessu i wybudujesz coś dla Lublina(i siebie).Bo wydaje mi się że spokojnie siedzisz przed kompem i wypisujesz swoje teorie.
[/quote]

Wydaje Ci się. Obecnie próbuje rozkręcić własny biznes (produkcję). Nie jest łatwo, ale się nie poddaję. Jak dobrze pójdzie to dla siebie będę miał pracę, ale o zatrudnianiu kogoś na razie mogę zapomnieć. Moja wypowiedź ukierunkowana była w stronę naszych polityków i... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2011 o 08:13
0
[quote name='Tomasz' timestamp='1320610073' post='555424']
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
[/quote]

... zapomniałeś jeszcze o : gabinetach stomatologicznych, ciuchlandach, Biedronkach i Lidlach.
W Lublinie nie potrzeba żadnych biurowców, bo to miasto nie ma żadnej przyszłości.
Obserwuję to od lat 80-tych.
[quote name='Tomasz' timestamp='1320610073' post='555424']
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
[/quote]

... zapomniałeś jeszcze o : gabinetach stomatologicznych, ciuchlandach, Biedronkach i Lidlach.
W Lublinie nie potrzeba żadnych biurowców, bo to miasto nie ma żadnej przyszłości.
Obserwuję to od lat 80-tych. rozwiń
Avatar
sf / 7 listopada 2011 o 08:07
0
[quote name='Johny' timestamp='1320617047' post='555455']
Dobrze mówisz Kolego!
Jak widzę wiadomości, że chcą wybudować kolejne centrum handlowe czy biurowiec to mnie coś trafia! Sama konsumpcja i zero nowej produkcji, a obecna jest niezauważalna. Idąc takim tropem, woj. lubelskie wpędzane jest do grobu. Zostaną tu biedni studenci i emeryci. Po cholerę nam kolejne tego typu inwestycje skoro obecne mają problem z klientami! Potrzebujemy TYLKO dobrej, nowoczesnej i innowacyjnej produkcji!!!
[/quote]
No to może ty kolego rzucisz się w wir businessu i wybudujesz coś dla Lublina(i siebie).Bo wydaje mi się że spokojnie siedzisz przed kompem i wypisujesz swoje teorie.
[quote name='Johny' timestamp='1320617047' post='555455']
Dobrze mówisz Kolego!
Jak widzę wiadomości, że chcą wybudować kolejne centrum handlowe czy biurowiec to mnie coś trafia! Sama konsumpcja i zero nowej produkcji, a obecna jest niezauważalna. Idąc takim tropem, woj. lubelskie wpędzane jest do grobu. Zostaną tu biedni studenci i emeryci. Po cholerę nam kolejne tego typu inwestycje skoro obecne mają problem z klientami! Potrzebujemy TYLKO dobrej, nowoczesnej i innowacyjnej produkcji!!... rozwiń
Avatar
Johny / 6 listopada 2011 o 23:04
0
[quote name='Tomasz' timestamp='1320610073' post='555424']
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
[/quote]

Dobrze mówisz Kolego!
Jak widzę wiadomości, że chcą wybudować kolejne centrum handlowe czy biurowiec to mnie coś trafia! Sama konsumpcja i zero nowej produkcji, a obecna jest niezauważalna. Idąc takim tropem, woj. lubelskie wpędzane jest do grobu. Zostaną tu biedni studenci i emeryci. Po cholerę nam kolejne tego typu inwestycje skoro obecne mają problem z klientami! Potrzebujemy TYLKO dobrej, nowoczesnej i innowacyjnej produkcji!!!
[quote name='Tomasz' timestamp='1320610073' post='555424']
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
[/quote]

Dobrze mówisz Kolego!
Jak widzę wiadomości, że chcą wybudować kolejne centrum handlowe czy biurowiec to mnie coś trafia! Sama konsumpcja i zero nowej produkcji, a obecna jest niezauważalna. Idąc takim tropem, woj. lubelskie wpędzane jest do grobu. Zostaną ... rozwiń
Avatar
pff / 6 listopada 2011 o 21:29
0
Oj oj oj nie ma chętnych banków i agencji ubezpieczeniowych? Wolą dalej kisic sie przy deptaku i al. Racławickich?
Avatar
Tomasz / 6 listopada 2011 o 21:07
0
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
Avatar
bakcyl / 6 listopada 2011 o 20:33
0
Napiszcie lepiej o Bakcynaliach. W tym roku były tam tłumy! I były piękne piosenki!

http://www.youtube.com/watch?v=juKkNpbFno4
Avatar
Johny / 7 listopada 2011 o 09:51
0
[quote name='sf' timestamp='1320649678' post='555491']
No to może ty kolego rzucisz się w wir businessu i wybudujesz coś dla Lublina(i siebie).Bo wydaje mi się że spokojnie siedzisz przed kompem i wypisujesz swoje teorie.
[/quote]

Wydaje Ci się. Obecnie próbuje rozkręcić własny biznes (produkcję). Nie jest łatwo, ale się nie poddaję. Jak dobrze pójdzie to dla siebie będę miał pracę, ale o zatrudnianiu kogoś na razie mogę zapomnieć. Moja wypowiedź ukierunkowana była w stronę naszych polityków i businessmanów którzy potencjalnie mają możliwości ściągnięcia do nas tego typu inwestycje, a nie bardzo im się chce... Strefa ekonomiczna w Lbn to kpina!
Tak na marginesie sami sobie też jesteśmy winni! znam wielu młodych Lublinian, którzy maja pomysł i chęci na biznes, a zostawiają to w fazie "kiedyś otworze firmę". I tym sposobem osoby mające jakiś kapitał i nie wiele w tym momencie do stracenia, bo nie maja rodzin na utrzymaniu, siedzą na du***, a za kilka, kilkanaście lat będą siedzieć na tym forum i narzekać jak im życiu ciężko. Nie mówię, ze musi im to od razu wyjść, ale niech chociaż spróbują!
[quote name='sf' timestamp='1320649678' post='555491']
No to może ty kolego rzucisz się w wir businessu i wybudujesz coś dla Lublina(i siebie).Bo wydaje mi się że spokojnie siedzisz przed kompem i wypisujesz swoje teorie.
[/quote]

Wydaje Ci się. Obecnie próbuje rozkręcić własny biznes (produkcję). Nie jest łatwo, ale się nie poddaję. Jak dobrze pójdzie to dla siebie będę miał pracę, ale o zatrudnianiu kogoś na razie mogę zapomnieć. Moja wypowiedź ukierunkowana była w stronę naszych polityków i... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2011 o 08:13
0
[quote name='Tomasz' timestamp='1320610073' post='555424']
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
[/quote]

... zapomniałeś jeszcze o : gabinetach stomatologicznych, ciuchlandach, Biedronkach i Lidlach.
W Lublinie nie potrzeba żadnych biurowców, bo to miasto nie ma żadnej przyszłości.
Obserwuję to od lat 80-tych.
[quote name='Tomasz' timestamp='1320610073' post='555424']
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
[/quote]

... zapomniałeś jeszcze o : gabinetach stomatologicznych, ciuchlandach, Biedronkach i Lidlach.
W Lublinie nie potrzeba żadnych biurowców, bo to miasto nie ma żadnej przyszłości.
Obserwuję to od lat 80-tych. rozwiń
Avatar
sf / 7 listopada 2011 o 08:07
0
[quote name='Johny' timestamp='1320617047' post='555455']
Dobrze mówisz Kolego!
Jak widzę wiadomości, że chcą wybudować kolejne centrum handlowe czy biurowiec to mnie coś trafia! Sama konsumpcja i zero nowej produkcji, a obecna jest niezauważalna. Idąc takim tropem, woj. lubelskie wpędzane jest do grobu. Zostaną tu biedni studenci i emeryci. Po cholerę nam kolejne tego typu inwestycje skoro obecne mają problem z klientami! Potrzebujemy TYLKO dobrej, nowoczesnej i innowacyjnej produkcji!!!
[/quote]
No to może ty kolego rzucisz się w wir businessu i wybudujesz coś dla Lublina(i siebie).Bo wydaje mi się że spokojnie siedzisz przed kompem i wypisujesz swoje teorie.
[quote name='Johny' timestamp='1320617047' post='555455']
Dobrze mówisz Kolego!
Jak widzę wiadomości, że chcą wybudować kolejne centrum handlowe czy biurowiec to mnie coś trafia! Sama konsumpcja i zero nowej produkcji, a obecna jest niezauważalna. Idąc takim tropem, woj. lubelskie wpędzane jest do grobu. Zostaną tu biedni studenci i emeryci. Po cholerę nam kolejne tego typu inwestycje skoro obecne mają problem z klientami! Potrzebujemy TYLKO dobrej, nowoczesnej i innowacyjnej produkcji!!... rozwiń
Avatar
Johny / 6 listopada 2011 o 23:04
0
[quote name='Tomasz' timestamp='1320610073' post='555424']
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
[/quote]

Dobrze mówisz Kolego!
Jak widzę wiadomości, że chcą wybudować kolejne centrum handlowe czy biurowiec to mnie coś trafia! Sama konsumpcja i zero nowej produkcji, a obecna jest niezauważalna. Idąc takim tropem, woj. lubelskie wpędzane jest do grobu. Zostaną tu biedni studenci i emeryci. Po cholerę nam kolejne tego typu inwestycje skoro obecne mają problem z klientami! Potrzebujemy TYLKO dobrej, nowoczesnej i innowacyjnej produkcji!!!
[quote name='Tomasz' timestamp='1320610073' post='555424']
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
[/quote]

Dobrze mówisz Kolego!
Jak widzę wiadomości, że chcą wybudować kolejne centrum handlowe czy biurowiec to mnie coś trafia! Sama konsumpcja i zero nowej produkcji, a obecna jest niezauważalna. Idąc takim tropem, woj. lubelskie wpędzane jest do grobu. Zostaną ... rozwiń
Avatar
pff / 6 listopada 2011 o 21:29
0
Oj oj oj nie ma chętnych banków i agencji ubezpieczeniowych? Wolą dalej kisic sie przy deptaku i al. Racławickich?
Avatar
Tomasz / 6 listopada 2011 o 21:07
0
Biura? Biura nie produkują nic, żeby były biura musi być produkcja która jest przez nie obsługiwana, a w Lublinie to jak na razie banki, apteki i hipermarkety.
Avatar
bakcyl / 6 listopada 2011 o 20:33
0
Napiszcie lepiej o Bakcynaliach. W tym roku były tam tłumy! I były piękne piosenki!

http://www.youtube.com/watch?v=juKkNpbFno4
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce. Są wiaty, będzie biurowiec
Tylko u nas

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce. Są wiaty, będzie biurowiec 0 0

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 19 10

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 14 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 495 44

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 18 10

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 9

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 1

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!