Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 stycznia 2008 r.
19:22
Edytuj ten wpis

Śledztwo w taksówkach (mp3)

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 6 A A

Po naszej publikacji urzędnicy sprawdzają, ilu taksówkarzy w sylwestra przed godz. 22 przełączyło taksometry na wyższą taryfę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tym, którzy tak postąpili, grożą wysokie kary. Do zawyżania cen przyznaje się nawet największa lubelska korporacja: MPT.

Taksówkowy przekręt ujawniliśmy 2 stycznia. Ustaliliśmy, że w sylwestra korporacja Radio Taxi Fart pobierała od pasażerów opłaty według drugiej taryfy jeszcze przed godz. 22. A to nielegalne.

Sygnały o planowanym oszustwie mieliśmy jeszcze przed sylwestrem: taksówkarze mieli przełączyć liczniki już o godz. 18, a pasażerowie mieli być o tym uprzedzani już w momencie zamawiania kursu przez telefon. W ostatnią noc 2007 r. dzwoniliśmy do kilku korporacji. W "Farcie” usłyszeliśmy, że kurs będzie realizowany według drugiej taryfy, choć była godz. 20.43. W innych korporacjach cena była niższa. Ale do większości radiotaxi nie udało się nam dodzwonić, bo numery były staje zajęte.

Wczoraj do zawyżania cen przyznała się największa lubelska korporacja: Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe. - Według stawek drugiej taryfy kierowcy jeździli po godzinie 19, bo wtedy ludzie zaczynają już świętować. Ale była dżentelmeńska umowa z kierowcami, że jak zobaczą po tej godzinie kobiety wracające z pracy, np. w sklepie, to będą je liczyć według pierwszej - mówi Zbigniew Brzezicki, dyrektor MPT.

Tymczasem uchwała Rady Miasta jasno określa, kiedy można przełączyć taksometry na drugą taryfę. O ile w święta i dni wolne od pracy można pobierać wyższe stawki przez całą dobę, o tyle w dni powszednie tylko między godz. 22 a 6 rano.

- Nie uważam, żebyśmy złamali prawo. Jeździliśmy według drugiej taryfy, tak jak w święta. Bo sylwester to dzień świąteczny - mówi Brzezicki.

- 31 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy - zaprzecza Krzysztof Sudoł z Państwowej Inspekcji Pracy. - To normalny dzień roboczy.

Zaraz po naszej publikacji sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Wszczęliśmy już postępowanie wyjaśniające - mówi Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. Badane są dwa wątki: bezprawne zawyżanie cen i ewentualna zmowa między taksówkarzami, by razem przełączyli taksometry na wyższe stawki. - Wystąpiliśmy o listę wszystkich korporacji taksówkowych. Zwrócimy się do nich o przekazanie listy kierowców, którzy wozili ludzi tej nocy. A później będziemy sprawdzać rolki ich kas fiskalnych.

Urząd Miasta, który sprawuje nadzór nad taksówkarzami, nie zamierza karać tych, którzy złamali prawo. - Doniesienia prasowe nie są dla nas powodem do wszczynania jakichkolwiek działań - stwierdza Tadeusz Franaszczuk, dyrektor Wydziału Komunikacji. - Najpierw musi się do nas zgłosić pasażer z paragonem.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zbulwesowany stały pasażer / 8 stycznia 2008 o 20:09
0
Panie Prezesie! Jestem szefem firmy i nie wyobrażam sobie,żeby mój dyrektor dał taka plamę w mediach.Może powinien Pan zatrudnić rzecznika prasowego?! Co to za stwierdzenie? Dżentelmeńska umowa? Panie wracające z pracy? ciekawe, czy dyrektor zrobił szkolenie jak takie panie rozpoznać? Ta wypowiedź to przecież wstyd dla Pana i przemiłych (jeżdżę codziennie) Taksówkarzy z 919.Jak czytam co się wypisuje o Waszej pracy to mam chęć posadzić za kierownicą Pana Palikota i innych biurokratów, aby utrzymali "przy życiu" swoje rodziny.Ma Pan chyba honor i liczę na wyciągnięcie konsekwencji wobec dyrektora za kompromitującą , moim zdaniem wypowiedź.Życzę wytrwałości i wielu pasażerów.Jesteście najstarszym radiem i wypada, aby opinia zawsze była pozytywana.
Panie Prezesie! Jestem szefem firmy i nie wyobrażam sobie,żeby mój dyrektor dał taka plamę w mediach.Może powinien Pan zatrudnić rzecznika prasowego?! Co to za stwierdzenie? Dżentelmeńska umowa? Panie wracające z pracy? ciekawe, czy dyrektor zrobił szkolenie jak takie panie rozpoznać? Ta wypowiedź to przecież wstyd dla Pana i przemiłych (jeżdżę codziennie) Taksówkarzy z 919.Jak czytam co się wypisuje o Waszej pracy to mam chęć posadzić za kierownicą Pana Palikota i innych biurokratów, aby utrzymali "przy życiu" swoje rodzin... rozwiń
Avatar
lilek / 5 stycznia 2008 o 14:34
0
Może Borucha zapytać a nie jakiegoś podrzędnego pracowniczka MPT
Avatar
obciach / 5 stycznia 2008 o 10:50
0
Polska to nie kraj Zuli-Guli a nadal kraj cwaniaków, CWANIAKów którzy przy każdej okazji robią przekręty. To nie etyczne--niech teraz zapłacą KARY. Dla mnie nawet środa też może być świętem jak sobie tak wymyślę. Dosyc tego-----cwaniactwo polaczków jest już znane w Europie.
Avatar
arturro / 5 stycznia 2008 o 09:56
0
I bardzo dobrze!!!!!!! Prawo zostało złamane i należy to ścigać. Ba., należy ukarać kierowców za świadome zawyżanie cen oraz ewentualną zmowę cenową. I mam nadzieję, że kary będą surowe i więcej na takie pomysły wpadać nie będą.
Avatar
piter / 5 stycznia 2008 o 08:36
0
Całkowicie się zgadzam,tylko że wolności gospodarczej w Polsce nie było i niema.
Zawsze urzędasy będą wiedzieć lepiej od przedsiębiorców co jest dla nich lepsze
Avatar
radek r / 5 stycznia 2008 o 06:43
0
BRAWO DLA WAS !!! Ale wykryliście aferę !!!
O tej pory już będę spokojny że taksówkarz mnie nie oszwabi !!!
BRAWO
Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście ?
Każdy taksówkarz to oddzielna firma i nie Nam wtrącać się w zasady działania ich firm. "Polska to taka bardzo dziwna kraj" mówił Zulu Gula
nawet wolność gospodarcza musi być sterowana przez urzędników.
A Wy dziennikarze, powinniście bronić ludzi aktywnych, pomysłowych,
tych którzy nie czekają na datek od Urzędu Pracy tylko sami coś działają.
i dla wyjaśnienia - nie jestem taksówkarzem..... ba - nawet ich nie lubię...
pozdrawiam radek r
BRAWO DLA WAS !!! Ale wykryliście aferę !!!
O tej pory już będę spokojny że taksówkarz mnie nie oszwabi !!!
BRAWO
Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście ?
Każdy taksówkarz to oddzielna firma i nie Nam wtrącać się w zasady działania ich firm. "Polska to taka bardzo dziwna kraj" mówił Zulu Gula
nawet wolność gospodarcza musi być sterowana przez urzędników.
A Wy dziennikarze, powinniście bronić ludzi aktywnych, pomysłowych,
tych którzy nie czekają na... rozwiń
Avatar
zbulwesowany stały pasażer / 8 stycznia 2008 o 20:09
0
Panie Prezesie! Jestem szefem firmy i nie wyobrażam sobie,żeby mój dyrektor dał taka plamę w mediach.Może powinien Pan zatrudnić rzecznika prasowego?! Co to za stwierdzenie? Dżentelmeńska umowa? Panie wracające z pracy? ciekawe, czy dyrektor zrobił szkolenie jak takie panie rozpoznać? Ta wypowiedź to przecież wstyd dla Pana i przemiłych (jeżdżę codziennie) Taksówkarzy z 919.Jak czytam co się wypisuje o Waszej pracy to mam chęć posadzić za kierownicą Pana Palikota i innych biurokratów, aby utrzymali "przy życiu" swoje rodziny.Ma Pan chyba honor i liczę na wyciągnięcie konsekwencji wobec dyrektora za kompromitującą , moim zdaniem wypowiedź.Życzę wytrwałości i wielu pasażerów.Jesteście najstarszym radiem i wypada, aby opinia zawsze była pozytywana.
Panie Prezesie! Jestem szefem firmy i nie wyobrażam sobie,żeby mój dyrektor dał taka plamę w mediach.Może powinien Pan zatrudnić rzecznika prasowego?! Co to za stwierdzenie? Dżentelmeńska umowa? Panie wracające z pracy? ciekawe, czy dyrektor zrobił szkolenie jak takie panie rozpoznać? Ta wypowiedź to przecież wstyd dla Pana i przemiłych (jeżdżę codziennie) Taksówkarzy z 919.Jak czytam co się wypisuje o Waszej pracy to mam chęć posadzić za kierownicą Pana Palikota i innych biurokratów, aby utrzymali "przy życiu" swoje rodzin... rozwiń
Avatar
lilek / 5 stycznia 2008 o 14:34
0
Może Borucha zapytać a nie jakiegoś podrzędnego pracowniczka MPT
Avatar
obciach / 5 stycznia 2008 o 10:50
0
Polska to nie kraj Zuli-Guli a nadal kraj cwaniaków, CWANIAKów którzy przy każdej okazji robią przekręty. To nie etyczne--niech teraz zapłacą KARY. Dla mnie nawet środa też może być świętem jak sobie tak wymyślę. Dosyc tego-----cwaniactwo polaczków jest już znane w Europie.
Avatar
arturro / 5 stycznia 2008 o 09:56
0
I bardzo dobrze!!!!!!! Prawo zostało złamane i należy to ścigać. Ba., należy ukarać kierowców za świadome zawyżanie cen oraz ewentualną zmowę cenową. I mam nadzieję, że kary będą surowe i więcej na takie pomysły wpadać nie będą.
Avatar
piter / 5 stycznia 2008 o 08:36
0
Całkowicie się zgadzam,tylko że wolności gospodarczej w Polsce nie było i niema.
Zawsze urzędasy będą wiedzieć lepiej od przedsiębiorców co jest dla nich lepsze
Avatar
radek r / 5 stycznia 2008 o 06:43
0
BRAWO DLA WAS !!! Ale wykryliście aferę !!!
O tej pory już będę spokojny że taksówkarz mnie nie oszwabi !!!
BRAWO
Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście ?
Każdy taksówkarz to oddzielna firma i nie Nam wtrącać się w zasady działania ich firm. "Polska to taka bardzo dziwna kraj" mówił Zulu Gula
nawet wolność gospodarcza musi być sterowana przez urzędników.
A Wy dziennikarze, powinniście bronić ludzi aktywnych, pomysłowych,
tych którzy nie czekają na datek od Urzędu Pracy tylko sami coś działają.
i dla wyjaśnienia - nie jestem taksówkarzem..... ba - nawet ich nie lubię...
pozdrawiam radek r
BRAWO DLA WAS !!! Ale wykryliście aferę !!!
O tej pory już będę spokojny że taksówkarz mnie nie oszwabi !!!
BRAWO
Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście ?
Każdy taksówkarz to oddzielna firma i nie Nam wtrącać się w zasady działania ich firm. "Polska to taka bardzo dziwna kraj" mówił Zulu Gula
nawet wolność gospodarcza musi być sterowana przez urzędników.
A Wy dziennikarze, powinniście bronić ludzi aktywnych, pomysłowych,
tych którzy nie czekają na... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 1 0

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 0 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 0 2

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 27 12

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 1 0

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 4 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego 0 0

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim prowadzą poszukiwania za zaginionym Piotrem Szczurowskim z Janowa Lubelskiego.

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy 3 1

Do wypadku doszło w środę przed godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Sitnickiej, Glinki i Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej.

Pride of Poland i narodowy czempionat znowu razem w Janowie Podlaskim

Pride of Poland i narodowy czempionat znowu razem w Janowie Podlaskim 2 2

W przyszłym roku aukcja koni arabskich i narodowy czempionat odbędą się w jednym terminie w stadninie koni w Janowie Podlaskim. Tak zdecydował minister rolnictwa Jan Ardanowski na posiedzeniu rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce.

Koncert zespołu Kairos w Bazylice Dominikanów
17 listopada 2018, 19:00

Koncert zespołu Kairos w Bazylice Dominikanów 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 19 w Bazylice Dominikanów wystąpią Warszawski Chór Międzyuczelniany i Męski Zespół Wokalny KAIROS.

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia]
galeria

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia] 35 6

29 nowo przyjętych policjantów złożyło dziś ślubowanie w lubelskiej komendzie.

Koncert "Przemiany" w DDK Węglin
22 listopada 2018, 18:00

Koncert "Przemiany" w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. 22 listopada o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert Przemiany z cyklu Zawsze klasyka.

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje 9 37

Janusz Grobel w ubiegłym tygodniu przyjął rezygnację z pracy wiceprezydent Ewy Wójcik, a w czwartek wręczył wypowiedzenie drugiemu ze swoich zastępców Tadeuszowi Koconiowi. Zrobił to wbrew woli prezydenta-elekta, który przez jakiś czas planował jeszcze zatrzymać przy sobie byłego wójta gminy Janowiec.

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent!

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent! 132 25

Zdrożało masło, pieczywo, niektóre warzywa. Drastyczne wzrosty cen jednak dopiero przed nami. Niektórzy przedsiębiorcy w przyszłym roku mogą dostawać rachunki za energię elektryczną nawet o 60 proc. wyższe. Odczujemy to wszyscy w swoich portfelach.

"Zgnilec. Obszar zapowietrzony". Nietypowe tablice na ulicach Lublina. O co chodzi?

"Zgnilec. Obszar zapowietrzony". Nietypowe tablice na ulicach Lublina. O co chodzi? 23 5

Na tablice informujące o zgnilcu amerykańskim pszczół i tzw. obszarze zapowietrzonym można się natknąć w Lublinie, Niemcach, Wólce i Jastkowie. Ognisko tej groźnej choroby odnotowano w podlubelskim Dysie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!