Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 stycznia 2008 r.
19:22
Edytuj ten wpis

Śledztwo w taksówkach (mp3)

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 6 A A

Po naszej publikacji urzędnicy sprawdzają, ilu taksówkarzy w sylwestra przed godz. 22 przełączyło taksometry na wyższą taryfę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tym, którzy tak postąpili, grożą wysokie kary. Do zawyżania cen przyznaje się nawet największa lubelska korporacja: MPT.

Taksówkowy przekręt ujawniliśmy 2 stycznia. Ustaliliśmy, że w sylwestra korporacja Radio Taxi Fart pobierała od pasażerów opłaty według drugiej taryfy jeszcze przed godz. 22. A to nielegalne.

Sygnały o planowanym oszustwie mieliśmy jeszcze przed sylwestrem: taksówkarze mieli przełączyć liczniki już o godz. 18, a pasażerowie mieli być o tym uprzedzani już w momencie zamawiania kursu przez telefon. W ostatnią noc 2007 r. dzwoniliśmy do kilku korporacji. W "Farcie” usłyszeliśmy, że kurs będzie realizowany według drugiej taryfy, choć była godz. 20.43. W innych korporacjach cena była niższa. Ale do większości radiotaxi nie udało się nam dodzwonić, bo numery były staje zajęte.

Wczoraj do zawyżania cen przyznała się największa lubelska korporacja: Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe. - Według stawek drugiej taryfy kierowcy jeździli po godzinie 19, bo wtedy ludzie zaczynają już świętować. Ale była dżentelmeńska umowa z kierowcami, że jak zobaczą po tej godzinie kobiety wracające z pracy, np. w sklepie, to będą je liczyć według pierwszej - mówi Zbigniew Brzezicki, dyrektor MPT.

Tymczasem uchwała Rady Miasta jasno określa, kiedy można przełączyć taksometry na drugą taryfę. O ile w święta i dni wolne od pracy można pobierać wyższe stawki przez całą dobę, o tyle w dni powszednie tylko między godz. 22 a 6 rano.

- Nie uważam, żebyśmy złamali prawo. Jeździliśmy według drugiej taryfy, tak jak w święta. Bo sylwester to dzień świąteczny - mówi Brzezicki.

- 31 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy - zaprzecza Krzysztof Sudoł z Państwowej Inspekcji Pracy. - To normalny dzień roboczy.

Zaraz po naszej publikacji sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Wszczęliśmy już postępowanie wyjaśniające - mówi Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. Badane są dwa wątki: bezprawne zawyżanie cen i ewentualna zmowa między taksówkarzami, by razem przełączyli taksometry na wyższe stawki. - Wystąpiliśmy o listę wszystkich korporacji taksówkowych. Zwrócimy się do nich o przekazanie listy kierowców, którzy wozili ludzi tej nocy. A później będziemy sprawdzać rolki ich kas fiskalnych.

Urząd Miasta, który sprawuje nadzór nad taksówkarzami, nie zamierza karać tych, którzy złamali prawo. - Doniesienia prasowe nie są dla nas powodem do wszczynania jakichkolwiek działań - stwierdza Tadeusz Franaszczuk, dyrektor Wydziału Komunikacji. - Najpierw musi się do nas zgłosić pasażer z paragonem.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zbulwesowany stały pasażer / 8 stycznia 2008 o 20:09
0
Panie Prezesie! Jestem szefem firmy i nie wyobrażam sobie,żeby mój dyrektor dał taka plamę w mediach.Może powinien Pan zatrudnić rzecznika prasowego?! Co to za stwierdzenie? Dżentelmeńska umowa? Panie wracające z pracy? ciekawe, czy dyrektor zrobił szkolenie jak takie panie rozpoznać? Ta wypowiedź to przecież wstyd dla Pana i przemiłych (jeżdżę codziennie) Taksówkarzy z 919.Jak czytam co się wypisuje o Waszej pracy to mam chęć posadzić za kierownicą Pana Palikota i innych biurokratów, aby utrzymali "przy życiu" swoje rodziny.Ma Pan chyba honor i liczę na wyciągnięcie konsekwencji wobec dyrektora za kompromitującą , moim zdaniem wypowiedź.Życzę wytrwałości i wielu pasażerów.Jesteście najstarszym radiem i wypada, aby opinia zawsze była pozytywana.
Panie Prezesie! Jestem szefem firmy i nie wyobrażam sobie,żeby mój dyrektor dał taka plamę w mediach.Może powinien Pan zatrudnić rzecznika prasowego?! Co to za stwierdzenie? Dżentelmeńska umowa? Panie wracające z pracy? ciekawe, czy dyrektor zrobił szkolenie jak takie panie rozpoznać? Ta wypowiedź to przecież wstyd dla Pana i przemiłych (jeżdżę codziennie) Taksówkarzy z 919.Jak czytam co się wypisuje o Waszej pracy to mam chęć posadzić za kierownicą Pana Palikota i innych biurokratów, aby utrzymali "przy życiu" swoje rodzin... rozwiń
Avatar
lilek / 5 stycznia 2008 o 14:34
0
Może Borucha zapytać a nie jakiegoś podrzędnego pracowniczka MPT
Avatar
obciach / 5 stycznia 2008 o 10:50
0
Polska to nie kraj Zuli-Guli a nadal kraj cwaniaków, CWANIAKów którzy przy każdej okazji robią przekręty. To nie etyczne--niech teraz zapłacą KARY. Dla mnie nawet środa też może być świętem jak sobie tak wymyślę. Dosyc tego-----cwaniactwo polaczków jest już znane w Europie.
Avatar
arturro / 5 stycznia 2008 o 09:56
0
I bardzo dobrze!!!!!!! Prawo zostało złamane i należy to ścigać. Ba., należy ukarać kierowców za świadome zawyżanie cen oraz ewentualną zmowę cenową. I mam nadzieję, że kary będą surowe i więcej na takie pomysły wpadać nie będą.
Avatar
piter / 5 stycznia 2008 o 08:36
0
Całkowicie się zgadzam,tylko że wolności gospodarczej w Polsce nie było i niema.
Zawsze urzędasy będą wiedzieć lepiej od przedsiębiorców co jest dla nich lepsze
Avatar
radek r / 5 stycznia 2008 o 06:43
0
BRAWO DLA WAS !!! Ale wykryliście aferę !!!
O tej pory już będę spokojny że taksówkarz mnie nie oszwabi !!!
BRAWO
Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście ?
Każdy taksówkarz to oddzielna firma i nie Nam wtrącać się w zasady działania ich firm. "Polska to taka bardzo dziwna kraj" mówił Zulu Gula
nawet wolność gospodarcza musi być sterowana przez urzędników.
A Wy dziennikarze, powinniście bronić ludzi aktywnych, pomysłowych,
tych którzy nie czekają na datek od Urzędu Pracy tylko sami coś działają.
i dla wyjaśnienia - nie jestem taksówkarzem..... ba - nawet ich nie lubię...
pozdrawiam radek r
BRAWO DLA WAS !!! Ale wykryliście aferę !!!
O tej pory już będę spokojny że taksówkarz mnie nie oszwabi !!!
BRAWO
Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście ?
Każdy taksówkarz to oddzielna firma i nie Nam wtrącać się w zasady działania ich firm. "Polska to taka bardzo dziwna kraj" mówił Zulu Gula
nawet wolność gospodarcza musi być sterowana przez urzędników.
A Wy dziennikarze, powinniście bronić ludzi aktywnych, pomysłowych,
tych którzy nie czekają na... rozwiń
Avatar
zbulwesowany stały pasażer / 8 stycznia 2008 o 20:09
0
Panie Prezesie! Jestem szefem firmy i nie wyobrażam sobie,żeby mój dyrektor dał taka plamę w mediach.Może powinien Pan zatrudnić rzecznika prasowego?! Co to za stwierdzenie? Dżentelmeńska umowa? Panie wracające z pracy? ciekawe, czy dyrektor zrobił szkolenie jak takie panie rozpoznać? Ta wypowiedź to przecież wstyd dla Pana i przemiłych (jeżdżę codziennie) Taksówkarzy z 919.Jak czytam co się wypisuje o Waszej pracy to mam chęć posadzić za kierownicą Pana Palikota i innych biurokratów, aby utrzymali "przy życiu" swoje rodziny.Ma Pan chyba honor i liczę na wyciągnięcie konsekwencji wobec dyrektora za kompromitującą , moim zdaniem wypowiedź.Życzę wytrwałości i wielu pasażerów.Jesteście najstarszym radiem i wypada, aby opinia zawsze była pozytywana.
Panie Prezesie! Jestem szefem firmy i nie wyobrażam sobie,żeby mój dyrektor dał taka plamę w mediach.Może powinien Pan zatrudnić rzecznika prasowego?! Co to za stwierdzenie? Dżentelmeńska umowa? Panie wracające z pracy? ciekawe, czy dyrektor zrobił szkolenie jak takie panie rozpoznać? Ta wypowiedź to przecież wstyd dla Pana i przemiłych (jeżdżę codziennie) Taksówkarzy z 919.Jak czytam co się wypisuje o Waszej pracy to mam chęć posadzić za kierownicą Pana Palikota i innych biurokratów, aby utrzymali "przy życiu" swoje rodzin... rozwiń
Avatar
lilek / 5 stycznia 2008 o 14:34
0
Może Borucha zapytać a nie jakiegoś podrzędnego pracowniczka MPT
Avatar
obciach / 5 stycznia 2008 o 10:50
0
Polska to nie kraj Zuli-Guli a nadal kraj cwaniaków, CWANIAKów którzy przy każdej okazji robią przekręty. To nie etyczne--niech teraz zapłacą KARY. Dla mnie nawet środa też może być świętem jak sobie tak wymyślę. Dosyc tego-----cwaniactwo polaczków jest już znane w Europie.
Avatar
arturro / 5 stycznia 2008 o 09:56
0
I bardzo dobrze!!!!!!! Prawo zostało złamane i należy to ścigać. Ba., należy ukarać kierowców za świadome zawyżanie cen oraz ewentualną zmowę cenową. I mam nadzieję, że kary będą surowe i więcej na takie pomysły wpadać nie będą.
Avatar
piter / 5 stycznia 2008 o 08:36
0
Całkowicie się zgadzam,tylko że wolności gospodarczej w Polsce nie było i niema.
Zawsze urzędasy będą wiedzieć lepiej od przedsiębiorców co jest dla nich lepsze
Avatar
radek r / 5 stycznia 2008 o 06:43
0
BRAWO DLA WAS !!! Ale wykryliście aferę !!!
O tej pory już będę spokojny że taksówkarz mnie nie oszwabi !!!
BRAWO
Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście ?
Każdy taksówkarz to oddzielna firma i nie Nam wtrącać się w zasady działania ich firm. "Polska to taka bardzo dziwna kraj" mówił Zulu Gula
nawet wolność gospodarcza musi być sterowana przez urzędników.
A Wy dziennikarze, powinniście bronić ludzi aktywnych, pomysłowych,
tych którzy nie czekają na datek od Urzędu Pracy tylko sami coś działają.
i dla wyjaśnienia - nie jestem taksówkarzem..... ba - nawet ich nie lubię...
pozdrawiam radek r
BRAWO DLA WAS !!! Ale wykryliście aferę !!!
O tej pory już będę spokojny że taksówkarz mnie nie oszwabi !!!
BRAWO
Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście ?
Każdy taksówkarz to oddzielna firma i nie Nam wtrącać się w zasady działania ich firm. "Polska to taka bardzo dziwna kraj" mówił Zulu Gula
nawet wolność gospodarcza musi być sterowana przez urzędników.
A Wy dziennikarze, powinniście bronić ludzi aktywnych, pomysłowych,
tych którzy nie czekają na... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina 4 0

Uwaga na utrudnienia w ruchu w okolicach Płouszowic na drodze S19 między węzłami Lublin Sławinek a Lublin Węglin.

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin
20 lipca 2018, 19:00

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert Poli Rise.

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami
galeria

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami 0 1

3,3 mln widzów zgromadził przed telewizorami pilot serialu „Drogi Wolności”, do którego zdjęcia kręcone były m.in. na lubelskim Starym Mieście.

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją 1 0

Najwyższą władzą administracyjną dla wszystkich okupowanych przez Austro-Węgry obszarów była Naczelna Komenda Armii (Armeeoberokommando – AOK). Natomiast na terenie Królestwa Polskiego najwyższą władzą administracyjną w pierwszym roku wojny komendy etapowe armii (Armeeetappenkommando – AEK) i gubernatorstwa wojskowe (Militärgouvernement), zaś od 1 września 1915r. Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Polsce (Militärgeneralgouvernement in Polen).

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem 0 0

W wyznaczone dni w lipcu sierpniu i wrześniu turyści indywidualni mogą zwiedzać były niemiecki nazistowski obóz.

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej?
Tylko u nas

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej? 13 3

Policjanci z Lublina wożą zatrzymanych na ogólne badania lekarskie aż do Łęcznej. Żaden z lubelskich szpitali nie zdecydował się współpracę z mundurowymi. Lecznice postawiły zaporowe ceny. Jak słyszymy nieoficjalnie, medycy nie chcieli mieć do czynienia z brudnymi i często agresywnymi pacjentami.

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie?

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie? 16 1

W sobotę pielęgniarki ze szpitala przy Jaczewskiego zawarły wstępne porozumienie z dyrekcją kończące pięciodniowy strajk. Czy ich koleżanki z pozostałych szpitali klinicznych pójdą w ich ślady i zaostrzą swoje działania?

Koncert Companions w Akwarela Cafe
20 lipca 2018, 19:30

Koncert Companions w Akwarela Cafe 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19.30 na letniej scenie Akwarela Cafe (Rynek 6) wystąpi zespół Companions.

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów?

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów? 1 0

Do końca sierpnia można zgłaszać propozycje lokalizacji trzech domków dla kotów. Na sygnały od mieszkańców czeka Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców 1 1

AZS AWF Biała Podlaska i MKS Padwa Zamość w nowym sezonie występować będą w grupie C. Na kibiców piłki ręcznej na tym poziomie rozgrywkowym czekają trzy nowe grupy, w każdej znalazło się 12 drużyn

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA
film

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA 0 0

– Nasze stosunki nigdy nie były tak złe, ale to się zmieniło cztery godziny temu – ocenił po spotkaniu z prezydentem Rosji Donald Trump.

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem 0 0

Pasażerowie miejskiej komunikacji w Białej Podlaskiej mogą kupować bilety za pomocą aplikacji mobilnej mPay. Ceny biletów są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza 0 2

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Zelwerowicza 27 w Lublinie.

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać 5 7

Mieszkańcy dwóch bloków z ul. Centralnej zwrócili się do radnego Ignacego Czeżyka (PiS) o pomoc w sprawie zakłócania ciszy nocnej. Chodzi o zbyt głośne przejazdy motocyklistów.

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym
film

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym 45 13

Kierowca autobusu linii 32 w Lublinie przez kilka przystanków prowadził oglądając film w telefonie komórkowym. Odłożył go dopiero po interwencji pasażera. Teraz kierowcy grożą konsekwencje służbowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!