Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2017 r.
20:53

Sprawcy nie żyją. Zbrodnia wołyńska do umorzenia?

Autor: Zdjęcie autora ask
86 18 A A

Niewykrycie sprawców lub brak żyjących sprawców – z tych powodów może zostać umorzone śledztwo w sprawie zbrodni wołyńskiej, które prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. W ten sposób kończą się też postępowania prowadzone przez inne oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec ubiegłego roku wrocławski oddział OKŚZpNP umorzył dwa śledztwa. Pierwsze dotyczyło zbrodni ludobójstwa blisko tysiąca osób w woj. tarnopolskim w latach 1939-1946. Zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Drugie prowadzone było w sprawie ludobójstwa blisko 300 Polaków w woj. lwowskim. Zostały umorzone z powodu niewykryciu sprawców przestępstwa.

W lubelskim oddziale IPN wciąż toczy się śledztwo dotyczące ludobójstwa na Wołyniu w latach 1939-1945. Szacuje się, że zamordowanych zostało wtedy 60-80 tysięcy osób narodowości polskiej. Dziesiątki tysięcy, którym udało się przeżyć, zostało zmuszonych do porzucenia dorobku całego życia i ucieczki. Duża część tych osób trafiła potem na roboty do Niemiec. Akcja nacjonalistów ukraińskich objęła setki miejscowości, wsi i kolonii na terenie woj. wołyńskiego.

Śledztwo dotyczy „w szczególności dopuszczenia się zabójstw kilkudziesięciu tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci narodowości polskiej, znęcania się fizycznego, psychicznego nad członkami polskiej grupy narodowej, zniszczenia lub kradzieży ich mienia oraz stosowania innych represji i czynów nieludzkich w celu stworzenia warunków życia grożących im biologicznym wyniszczeniem bądź zmuszających do opuszczenia swoich siedzib i ucieczki z terenów byłego województwa wołyńskiego” – czytamy w komunikacie IPN.

Szanse na postawienie zarzutów konkretnym osobom są niewielkie.

– Wciąż gromadzimy materiał dowodowy, ale jeśli nie znajdziemy żyjących sprawców to śledztwo zostanie umorzone – przyznaje Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. –W przypadku spraw dotyczących odległych wydarzeń trudno przesądzać o tym, jaki będzie los sprawy. Podczas śledztw dotyczących zbrodni nazistowskich, które prowadził nasz oddział, nie odnaleźliśmy żadnych żyjących sprawców. W przypadku zbrodni komunistycznych z lat 40. udało się ustalić kilkudziesięciu sprawców, a niektóre z tych śledztw zakończyły się wydaniem aktu oskarżenia i wyroku.

Śledczy z IPN uważają, że istnieje prawdopodobieństwo ustalenia sprawstwa niektórych osób. Chodzi szczególnie o ludzi usytuowanych niżej w hierarchii wojskowej i politycznej OUN-UPA. Skuteczne ich oskarżenie jest możliwe, gdyż zgodnie z zasadami prawa norymberskiego, działanie na rozkaz nie zwalnia od odpowiedzialności karnej. Może mieć jedynie wpływ na złagodzenie kary.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 07:34
+1
Nie żyją? Żyją, żyją... Żyją i organizują w UA uroczyste marsze banderowców i SS manów. IPN trzeba zamknąć. Instytucja skrajnie upolityczniona, służy do wewnętrznych wojenek w PL. A jak chodzi o ludobójstwo na Polakach to się umorzy...
Avatar
Drzazga / 10 lutego 2017 o 14:36
0
Bardzo przykro to stwierdzić, ale zarówno IPN jak też i obecny rząd uformowany przez rzekomo najbardziej patiotyczną partię, w sprawie zbrodni wołyńskiej całkowicie się skompromitowały!
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 12:11
0
Żadna zbrodnia nie powinna być przedawniana ani umarzana. Dekalog przetrwał tysiące lat nie po to, żeby umarzać cokolwiek. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu, bo tylko w ten sposób zachowamy człowieczeństwo.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 10:09
0
NIE CHODZI O ZEMSTĘ, CHODZI O PRAWDĘ HISTORYCZNĄ!!
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 08:33
0
Przeciez zyje wciaz syn oprawcy i kata nr.2 z wolynia z polska karta polaka-szuchewicz,a prawy sektor to nic innego jak wyznawcy upa i bandery pod sad innych
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 08:11
0
To hańba instytutu zdrady Narodowej ! To bydło obsadzone przez tow. kaczyńskiego bolszewika z krwi i kości !
Avatar
hrabiaski / 10 lutego 2017 o 08:07
0
Polska,to jakaś pomyłka!u nas obywatel ma płacic podatki!a co dalej?!a no,ma siedzieć cicho!żadnych odzywek na temat innych nacji,muzułmanów czy ukraińców(tych szczególnie się chołubi) jeżeli ktoś wyrazi swoje poglądy w bardzej zdecydowany sposób,to jest sąd,i wyrok,za nawoływanie do nienawiści rasowej!Ukraińcy urządzają w polsce bezkarnie swoje hucpy,paradują z banderowwskimi medalami,wychwalają UPA i Banderę,rezunów z wolynia!głośno upominają się o naszy tereny(ziemia lubaczowska i nadsanie,co bardziej zaborczy chcą połowy małopolski),moze by tak nasi kresowiacy w ramach wymiany pojechali studiować do Lwowa i tam manifestowali jego polskość,a może by tak zorganizować podobne manifestacja do tej jaką pomioty banderowskie urządziły w polskim przemyślu?!ciekawe ilu by z nich wróciło w workach foliowych,a ilu zaginęło bez wieści? a nasz rzd pomaga ty rezunom!popiera ich na arenie miądzynarodowej!trzeba szybko zmienić nastawienie do tej nacji!i łeb urwać hydrze dokąd jeszczeczas,inaczej historia zatoczy koło i będziemy mieli drugą syrię w polsce!
Polska,to jakaś pomyłka!u nas obywatel ma płacic podatki!a co dalej?!a no,ma siedzieć cicho!żadnych odzywek na temat innych nacji,muzułmanów czy ukraińców(tych szczególnie się chołubi) jeżeli ktoś wyrazi swoje poglądy w bardzej zdecydowany sposób,to jest sąd,i wyrok,za nawoływanie do nienawiści rasowej!Ukraińcy urządzają w polsce bezkarnie swoje hucpy,paradują z banderowwskimi medalami,wychwalają UPA i Banderę,rezunów z wolynia!głośno upominają się o naszy tereny(ziemia lubaczowska i nadsanie,co bardziej zaborczy chcą połowy małopolski),moze... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 07:48
0
matka bandery to qurwa ojciec był pijakiem a bandera był sadystą co dusił koty. to nie jest kłamstwo ale fakty o których mówią wspomnienia ludzi z tamtych lat
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 07:22
0
ipn tylko sprawców zbrodni komunistycznych potrafi ścigać
Avatar
obywatel / 10 lutego 2017 o 07:15
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Żyją ...żyją ....i w dodatku paradują na banderowskich imprezach. Jak się czegoś lub kogoś znaleźć nie chce to się nie znajdzie. Cały ten IPN itd to jedno wielki g..... . i zwykła obłuda.
Dokładnie.IPN do niczego nie jest potrzebny.Szkoda pieniędzy podatnika.
Avatar
Drzazga / 10 lutego 2017 o 14:36
0
Bardzo przykro to stwierdzić, ale zarówno IPN jak też i obecny rząd uformowany przez rzekomo najbardziej patiotyczną partię, w sprawie zbrodni wołyńskiej całkowicie się skompromitowały!
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 12:11
0
Żadna zbrodnia nie powinna być przedawniana ani umarzana. Dekalog przetrwał tysiące lat nie po to, żeby umarzać cokolwiek. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu, bo tylko w ten sposób zachowamy człowieczeństwo.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 10:09
0
NIE CHODZI O ZEMSTĘ, CHODZI O PRAWDĘ HISTORYCZNĄ!!
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 08:33
0
Przeciez zyje wciaz syn oprawcy i kata nr.2 z wolynia z polska karta polaka-szuchewicz,a prawy sektor to nic innego jak wyznawcy upa i bandery pod sad innych
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 08:11
0
To hańba instytutu zdrady Narodowej ! To bydło obsadzone przez tow. kaczyńskiego bolszewika z krwi i kości !
Avatar
hrabiaski / 10 lutego 2017 o 08:07
0
Polska,to jakaś pomyłka!u nas obywatel ma płacic podatki!a co dalej?!a no,ma siedzieć cicho!żadnych odzywek na temat innych nacji,muzułmanów czy ukraińców(tych szczególnie się chołubi) jeżeli ktoś wyrazi swoje poglądy w bardzej zdecydowany sposób,to jest sąd,i wyrok,za nawoływanie do nienawiści rasowej!Ukraińcy urządzają w polsce bezkarnie swoje hucpy,paradują z banderowwskimi medalami,wychwalają UPA i Banderę,rezunów z wolynia!głośno upominają się o naszy tereny(ziemia lubaczowska i nadsanie,co bardziej zaborczy chcą połowy małopolski),moze by tak nasi kresowiacy w ramach wymiany pojechali studiować do Lwowa i tam manifestowali jego polskość,a może by tak zorganizować podobne manifestacja do tej jaką pomioty banderowskie urządziły w polskim przemyślu?!ciekawe ilu by z nich wróciło w workach foliowych,a ilu zaginęło bez wieści? a nasz rzd pomaga ty rezunom!popiera ich na arenie miądzynarodowej!trzeba szybko zmienić nastawienie do tej nacji!i łeb urwać hydrze dokąd jeszczeczas,inaczej historia zatoczy koło i będziemy mieli drugą syrię w polsce!
Polska,to jakaś pomyłka!u nas obywatel ma płacic podatki!a co dalej?!a no,ma siedzieć cicho!żadnych odzywek na temat innych nacji,muzułmanów czy ukraińców(tych szczególnie się chołubi) jeżeli ktoś wyrazi swoje poglądy w bardzej zdecydowany sposób,to jest sąd,i wyrok,za nawoływanie do nienawiści rasowej!Ukraińcy urządzają w polsce bezkarnie swoje hucpy,paradują z banderowwskimi medalami,wychwalają UPA i Banderę,rezunów z wolynia!głośno upominają się o naszy tereny(ziemia lubaczowska i nadsanie,co bardziej zaborczy chcą połowy małopolski),moze... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 07:48
0
matka bandery to qurwa ojciec był pijakiem a bandera był sadystą co dusił koty. to nie jest kłamstwo ale fakty o których mówią wspomnienia ludzi z tamtych lat
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 07:34
+1
Nie żyją? Żyją, żyją... Żyją i organizują w UA uroczyste marsze banderowców i SS manów. IPN trzeba zamknąć. Instytucja skrajnie upolityczniona, służy do wewnętrznych wojenek w PL. A jak chodzi o ludobójstwo na Polakach to się umorzy...
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 07:22
0
ipn tylko sprawców zbrodni komunistycznych potrafi ścigać
Avatar
obywatel / 10 lutego 2017 o 07:15
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Żyją ...żyją ....i w dodatku paradują na banderowskich imprezach. Jak się czegoś lub kogoś znaleźć nie chce to się nie znajdzie. Cały ten IPN itd to jedno wielki g..... . i zwykła obłuda.
Dokładnie.IPN do niczego nie jest potrzebny.Szkoda pieniędzy podatnika.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 2 0

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 5 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 4

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 12 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 45 18

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 7

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!