Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2019 r.
19:27

Stacja Lublin zmienia nazwę od niedzieli. A pociągi do Warszawy wracają na trasę przez Puławy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
150 33 A A

Kończą się przygotowania do wznowienia ruchu pociągów między Lublinem a Puławami. Od środy kładziony jest asfalt na dojeździe do peronu Lublina Zachodniego, trwają też prace przy dworcu głównym. Choć w niedzielę pociągi mają wrócić na starą trasę, to daleko jest wciąż do końca przebudowy linii do Warszawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W niedzielę ma się zakończyć 2,5-letnia przerwa w kursowaniu pociągów z Lublina przez Nałęczów, Puławy i Dęblin do Warszawy. Bez przesiadek w autobusową komunikację zastępczą dotrzemy także do wielu innych miast: Radomia, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, czy też Szczecina. Na tory wrócić mają również osobowe połączenia regionalne do Dęblina.

Na razie pociągi pojadą jednym torem, drugi jest w budowie. – Na koniec przyszłego roku będzie przygotowana jazda dwutorowa – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, ale nawet to nie będzie jeszcze finałem inwestycji. – Zakończenie wszystkich prac na odcinku do Otwocka planowane jest w 2022 r. – dodaje rzecznik.

Ponadto od podstaw zbudowana ma być łącznica między linią biegnącą do Warszawy a linią do Stalowej Woli, co ma uwolnić stację Lublin od zmieniających kierunek pociągów towarowych.

Dziś kolejarze skupiają się na przygotowaniach do wznowienia ruchu pasażerskiego od 15 grudnia. – Prace prowadzone są do ostatniego momentu – zapewnia Arnold Bresch z zarządu PKP PLK.

W środę zaczęło się układanie asfaltu na błotnistej dotąd drodze do nowego przystanku Lublin Zachodni, chociaż jezdnia miała być gotowa do 15 października.

– Nie udało się, bo wykonawcy prowadzili intensywne prace i położenie asfaltu w tamtym okresie wiązałoby się z jego zniszczeniem – mówi Andrzej Kuśmierczyk, dyrektor kontraktu.

W środę gorący asfalt z rozkładarki trafiał wprost na zmarzniętą podbudowę z ubitego tłucznia i wspomnianego błota. – Do niedzieli prace się zakończą – deklaruje Kuśmierczyk.

Kolejowa droga, o ile wytrzyma, nie rozwiąże w pełni problemu z dojazdem, bo dotrze tylko do ul. Węglinek. Dalszy ciąg do Granitowej ma budować miasto, ale nie ma na razie projektu, a prezydent Lublina nie wpisał nawet drogi do wstępnego planu wydatków na 2020 r.

Przygotowania trwają także na stacji Lublin, która od niedzieli zmieni nazwę na Lublin Główny. Tablica z tym napisem stoi już na lśniącym nowością peronie trzecim, który ma być otwarty w niedzielę wraz z prowadzącym do niego przejściem podziemnym.

Jeszcze przez wiele miesięcy mogą potrwać w Lublinie utrudnienia w rejonie przebudowywanych wiaduktów kolejowych nad ul. Diamentową i Drogą Męczenników Majdanka.

– Termin ich ukończenia to październik 2020 r. – mówi Kuśmierczyk.

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
harkie / 12 grudnia 2019 r. o 08:31
+20
Będą premie na święta. W miliadrach to wypadnie nawet. I w dzienniku powiedzą. Taki sukces. TAKI SUUUKCES!!!! Tutaj powinien wejść Prokurator. Dwa i pół roku. nie ma sterowania nie ma dwóch torów. Ale za to będzie zima. Jak obejdzie się z pociągami, wkrótce zobaczymy. Będą przeskakiwały, czy stały w polu czekając na zmiłowanie? Miało nie być błędów po Astaldi. Jest jeden za drugim. Będą mega opóźnienia, bo zamiast dowozić ludzi do Dęblina, Puław, Nałęczowa - po kolei. Robi się prowizorkę. nie ma ciągle 160 km\h. Jest hurra-optymizm i głęboki lubelski patriotyzm. Brawo kolejarze. Ten jeden tor na zdjęciach wygląda żałośnie. Czekamy na gorące tytuły w prasie. Oby bez krwi, tylko zdenerwowani pasażerowie. Dobra zmiana i republika bananowa. Pana Redaktora zadowala to wybitne osiągnięcie. Ja zaś czekam na serię tekstów, w którym pokażą gigantyczną niegospodarność (ile kosztują dodatkowe kontrakty - wiadomo - napisałem na początku) i niekompetencję.
Będą premie na święta. W miliadrach to wypadnie nawet. I w dzienniku powiedzą. Taki sukces. TAKI SUUUKCES!!!! Tutaj powinien wejść Prokurator. Dwa i pół roku. nie ma sterowania nie ma dwóch torów. Ale za to będzie zima. Jak obejdzie się z pociągami, wkrótce zobaczymy. Będą przeskakiwały, czy stały w polu czekając na zmiłowanie? Miało nie być błędów po Astaldi. Jest jeden za drugim. Będą mega opóźnienia, bo zamiast dowozić ludzi do Dęblina, Puław, Nałęczowa - po kolei. Robi się prowizorkę. nie ma ciągle 160 km\h. Jest hurra-optymizm i głębo... rozwiń
Avatar
kol90 / 12 grudnia 2019 r. o 01:11
+18
Normalnie wszystkie witki opadają jak się porówna w jakim tempie Chiny budują u siebie infrastrukturę kolejową i to od zera.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 22:03
+18
To czy nawierzchnia może popękać zależy tak naprawdę od wielu czynników. Grubości warstw podbudowy, warunków gruntowo-wodnych, temperatury wbudowywanej mieszanki, składu mieszanki, głębokości przemarzania gruntu itp. Naprawdę wielu czynników. Ogólnie w branży przyjęło się, że poniżej pewnych niskich wartości temepratur 5C, 0C nie powinno się wbudowywać masy bitumicznej. Jednak tutaj bym się tym nie przejmował bo ten odcinek który wykonywany jest w ramach przetargu kolejowego jest tak naprawdę serwisową utwardzoną drogą (nawet nie dojazdem) aż do momentu wykonania przez miasto Lublin połączenia z ulicą Granitową. Bardziej martwiłbym się remontem odcinka Otwock-Warszawa bo remont Lublin - Otwock kiedyś się skończy ale kiedy faktycznie zacznie się modernizacja II etapu tego już nie wiadomo.
To czy nawierzchnia może popękać zależy tak naprawdę od wielu czynników. Grubości warstw podbudowy, warunków gruntowo-wodnych, temperatury wbudowywanej mieszanki, składu mieszanki, głębokości przemarzania gruntu itp. Naprawdę wielu czynników. Ogólnie w branży przyjęło się, że poniżej pewnych niskich wartości temepratur 5C, 0C nie powinno się wbudowywać masy bitumicznej. Jednak tutaj bym się tym nie przejmował bo ten odcinek który wykonywany jest w ramach przetargu kolejowego jest tak naprawdę serwisową utwardzoną drogą (nawet nie dojazdem) a... rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 20:42
+17
Pytanie do fachowców: czy rozkładanie asfaltu przy niskich temperaturach nie spowoduje, że ten asfalt za rok albo szybciej już będzie do wymiany?
Avatar
kirk / 12 grudnia 2019 r. o 09:59
+15
Kiedy zaczynała istnieć kolej na świecie, nie było tyle maszyn, sprzętów i pojazdów do jej budowy a jednak - mam wrażenie- powstawała szybciej niż teraźniejsze remonty w Polsce się toczą. AAAA... już wiem czemu! Wtedy jeszcze nie wiedzieli że prawdziwe pieniądze robi się cały czas budując, anie zbudować i już. Wszak jak mówi przysłowie "nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by gonić go". Prezes Ryszard Ochódzki mówił zaś : "pieniądze robi się na wielkich słomianych inwestycjach ...". Dziękuję za wypowiedź.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 20:55
+14
Ten remont to taka wizytówka obecnego rządu. Wszystko czego się czerpią będzie tak wyglądać. Październik 2020 czyli 3,5 roku utrudnień na Diamentowej. Miasto powinno od PKP zażądać odszkodowania.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 19:51
+14
Hehe, całe szczęście ze nie skończą w 2032 roku. Co by nie mówić o ruskim carze, ale koleje potrafili budować szybciej. Z linia kolejowa z Warszawy do Radomia zreszta podobnie - zaczęli w 2012 a skończą w 2023...
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 23:17
+13
Ta stacja w lesie to trochę jak w komedii "Nic śmiesznego". Planisci zapomnieli zajrzeć w aktualne mapy i wybudowali ekologiczną stację przyszłości w lesie.
Avatar
L / 12 grudnia 2019 r. o 08:05
+12
a dlaczego Ci Panowie leją asfalt na ziemię?
Avatar
Jaś / 11 grudnia 2019 r. o 21:55
+12
"Od środy kładziony jest asfalt na dojeździe do peronu Lublina Zachodniego" skąd wy bierzecie tych dziennikarzy? Toż dziecko z podstawówki napisało by lepszy artykuł.
Avatar
art / 27 stycznia 2020 r. o 12:35
0
Miałem ostatnio okazję podróżować szynobusem z Lublina do Rzeszowa. Wsiadając do szynobusu na peronie nr 3 trzeba zejść w dół, bo peron jest wyżej niż podłoga w szynobusie. Jadąc z powrotem do Lublina (  przy wysiadaniu ) musiałem z kolei dać krok w górę. Co mają zrobić ludzie starsi, niepełnosprawni czy małe dzieci? Różnica wysokości to przynajmniej 20 cm. 
Avatar
Dęblin i Ryki to wiochy / 5 stycznia 2020 r. o 21:29
-1
Trasa przez Dęblin jest zbędna! Dęblin i Ryki to wiochy!Trasa przez Siedlce i Lubartów jest bardzo dobra, niech tak zostanie jak jest teraz! Dobudować drugi tor, zelektryfikować i tyle! Dęblin i Ryki to wiochy, gdzie psy dupami szczekają, a krowy robią placki na ulicach!Wszędzie tam śmierdzi gnojówką!
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 r. o 16:56
0
Ktoś wie czy wróci bezpośredni do Bielska- Białej?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 22:19
0
Jeee! Lux malina..pozytywnie!
Avatar
abb666 / 13 grudnia 2019 r. o 08:33
+4
O budowie przystanku na Czubach /Rurach mowa była odkąd pamiętam, czyli co najmniej od 40 lat. Także ten, no miasto miało dużo czasu na przygotowanie infrastruktury. A że były "pilniejsze" wydatki to mamy co mamy.
Avatar
Chronos51 / 12 grudnia 2019 r. o 13:02
+8
Mam pytanie ile ludzi musi zginąć na przejazdach niestrzeżonych, żeby decydenci zrozumieli, że cała ta modernizacja jest wielkim nieporozumieniem. Miało być bezpiecznie i dla szybkich pociągów a więc bezkolizyjnie a jest gorzej niż poprzednio. Zlikwidowano sygnalizacje i rogatki w miejscach gdzie były przez 100 lat jak np. w Klementowicach.
Avatar
Zenon / 12 grudnia 2019 r. o 12:03
+8
Lublin Zachodni w lesie będzie bezpieczny? Kieszonkowców w lesie będzie ścigać Policja z Bełżyc? Trochę daleko, ale z Lublina przez tory nie przeskoczą!
 Na policję z Bełżyc bym nie liczył. Na PKP zresztą też. Straszne cieniasy.
Avatar
kirk / 12 grudnia 2019 r. o 09:59
+15
Kiedy zaczynała istnieć kolej na świecie, nie było tyle maszyn, sprzętów i pojazdów do jej budowy a jednak - mam wrażenie- powstawała szybciej niż teraźniejsze remonty w Polsce się toczą. AAAA... już wiem czemu! Wtedy jeszcze nie wiedzieli że prawdziwe pieniądze robi się cały czas budując, anie zbudować i już. Wszak jak mówi przysłowie "nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by gonić go". Prezes Ryszard Ochódzki mówił zaś : "pieniądze robi się na wielkich słomianych inwestycjach ...". Dziękuję za wypowiedź.
Avatar
harkie / 12 grudnia 2019 r. o 08:31
+20
Będą premie na święta. W miliadrach to wypadnie nawet. I w dzienniku powiedzą. Taki sukces. TAKI SUUUKCES!!!! Tutaj powinien wejść Prokurator. Dwa i pół roku. nie ma sterowania nie ma dwóch torów. Ale za to będzie zima. Jak obejdzie się z pociągami, wkrótce zobaczymy. Będą przeskakiwały, czy stały w polu czekając na zmiłowanie? Miało nie być błędów po Astaldi. Jest jeden za drugim. Będą mega opóźnienia, bo zamiast dowozić ludzi do Dęblina, Puław, Nałęczowa - po kolei. Robi się prowizorkę. nie ma ciągle 160 km\h. Jest hurra-optymizm i głęboki lubelski patriotyzm. Brawo kolejarze. Ten jeden tor na zdjęciach wygląda żałośnie. Czekamy na gorące tytuły w prasie. Oby bez krwi, tylko zdenerwowani pasażerowie. Dobra zmiana i republika bananowa. Pana Redaktora zadowala to wybitne osiągnięcie. Ja zaś czekam na serię tekstów, w którym pokażą gigantyczną niegospodarność (ile kosztują dodatkowe kontrakty - wiadomo - napisałem na początku) i niekompetencję.
Będą premie na święta. W miliadrach to wypadnie nawet. I w dzienniku powiedzą. Taki sukces. TAKI SUUUKCES!!!! Tutaj powinien wejść Prokurator. Dwa i pół roku. nie ma sterowania nie ma dwóch torów. Ale za to będzie zima. Jak obejdzie się z pociągami, wkrótce zobaczymy. Będą przeskakiwały, czy stały w polu czekając na zmiłowanie? Miało nie być błędów po Astaldi. Jest jeden za drugim. Będą mega opóźnienia, bo zamiast dowozić ludzi do Dęblina, Puław, Nałęczowa - po kolei. Robi się prowizorkę. nie ma ciągle 160 km\h. Jest hurra-optymizm i głębo... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 08:25
+9
Niektóre kursy komunikacją zastępczą będą nadal.Całe szczęście.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zupełnie nowy i inny Dom Chemika w Puławach od środka [zobacz]
zdjęcia
galeria

Zupełnie nowy i inny Dom Chemika w Puławach od środka [zobacz]

Prawie trzydziestu fotografów zgłosiło się do pierwszego Photo Day po zakończeniu przebudowy Puławskiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję wykonać zdjęcia niemal wszystkich zakątków gmachu, podglądając m.in. próby tancerzy, solistek i recytatorek.

GKS Tychy - Górnik Łęczna 3:1. Piątek strzelał w piątek

GKS Tychy - Górnik Łęczna 3:1. Piątek strzelał w piątek

Trwa zła seria Górnika Łęczna. Zielono-czarni w kolejnym meczu na szczycie zaplecza PKO BP Ekstraklasy przegrali w Tychach z tamtejszym GKS 1:3

Omamił kobietę z Lublina. „Policjant’ wpadł na Starym Mieście

Omamił kobietę z Lublina. „Policjant’ wpadł na Starym Mieście

Osiem lat więzienia grozi 37-latkowi, który metodą „na policjanta” oszukał kobietę.

Krzysztof Cugowski w oczach przyjaciół. „Zawsze jest na 100 proc.”
wideo
film

Krzysztof Cugowski w oczach przyjaciół. „Zawsze jest na 100 proc.”

Zaśpiewał i nagrał ponad 300 utworów! I wciąż tworzy nowe projekty muzyczne. Krzysztof Cugowski z samą Budką Suflera nagrał ponad 20 płyt.

Lubelskie. Restaurator ma zapłacić 30 tys. zł kary. Zbiera pieniądze w internecie

Lubelskie. Restaurator ma zapłacić 30 tys. zł kary. Zbiera pieniądze w internecie

30 tys. złotych kary nałożył na łukowską restaurację Warka sanepid. Właściciele nie żałują jednak otwarcia lokalu w czasie pandemii, ale pieniędzy na spłatę kary nie mają.

Puławska jadłodzielnia uruchomiona. Stoi przy Hali Targowej
zdjęcia
galeria

Puławska jadłodzielnia uruchomiona. Stoi przy Hali Targowej

W ostatni czwartek przy ul. Piaskowej otwarto pierwszą jadłodzielnię w Puławach. To ogólnodostępna lodówka, w której można zostawiać żywność dla potrzebujących. Jej obsługą będą zajmowały się dwie wolontariuszki. Sprzęt z własnych środków zakupił radny Andrzej Kuszyk.

Zabójca z Macedonii zmienił nazwisko i przyjechał do Polski. Namierzyli go policjanci z Kraśnika

Zabójca z Macedonii zmienił nazwisko i przyjechał do Polski. Namierzyli go policjanci z Kraśnika

Mężczyzna zabił swoją partnerkę i groził jej matce.

Pogrzeb policjanta zastrzelonego na służbie w Raciborzu
wideo
galeria
film

Pogrzeb policjanta zastrzelonego na służbie w Raciborzu

Michał Kędzierski został pośmiertnie odznaczony "Krzyżem Zasługi za Dzielność".

Tragedia w Hrubieszowie. Rowerzysta wjechał wprost pod dostawczaka

Tragedia w Hrubieszowie. Rowerzysta wjechał wprost pod dostawczaka

Nie żyje starszy mężczyzna, który został potrącony na jednej z ulic Hrubieszowa.

Odległość między stolikami albo przegrody. Zasady dla restauracji

Odległość między stolikami albo przegrody. Zasady dla restauracji

Od soboty hotele znów będą mogły przyjmować gości. Za tydzień będzie można zjeść obiad w ogródki przy restauracji. Jakie będą obowiązywały zasady?

Padwa Zamość z szansami na turniej mistrzów

Padwa Zamość z szansami na turniej mistrzów

MKS Padwa Zamość jest już pewna występu w przyszłym sezonie w centralnej I lidze, która powstanie w wyniku reformy rozgrywek przygotowanej przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

Ciało mężczyzny w lesie koło Biłgoraja

Ciało mężczyzny w lesie koło Biłgoraja

Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna zasłabł i zmarł podczas prac leśnych.

Wystawa "Nasza Polska Dzisiejsza" Chrisa Niedenthala w Galerii Rozdroża
7 maja 2021, 0:00

Wystawa "Nasza Polska Dzisiejsza" Chrisa Niedenthala w Galerii Rozdroża

Od 7 maja w Galerii Rozdroża (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) można oglądać prace fotograficzne Chrisa Niedenthala w ramach ekspozycji "Nasza Polska Dzisiejsza". Wystawa na razie dostępna będzie tylko online.

Lublin. Sobotnie zamknięcie pętli odwołane

Lublin. Sobotnie zamknięcie pętli odwołane

– Nie dojdzie do zapowiadanych na sobotę utrudnień w ruchu komunikacji miejskiej na Sławinie. Prace mające być przyczyną tych utrudnień zostały przełożone na później z powodu złej pogody

Na znak solidarności z zastrzelonym policjantem w Lublinie zawyły syreny [zdjęcia, wideo]
galeria

Na znak solidarności z zastrzelonym policjantem w Lublinie zawyły syreny [zdjęcia, wideo]

Zginął na służbie, chociaż nic nie wskazywało na to, że zwyczajna z pozoru interwencja zakończy się tak tragicznie. W piątek, w samo południe, lubelscy policjanci oddali hołd funkcjonariuszowi z Raciborza, zastrzelonemu trzy dni wcześniej na służbie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!