Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2015 r.
12:27

Stare Miasto. Chcą zrobić hotel i restaurację, odkryli starodawne malowidła (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 8 A A
Malowidła można w stu procentach odtworzyć (Fot. Maciej Kaczanowski)
Malowidła można w stu procentach odtworzyć (Fot. Maciej Kaczanowski)

– To jedno z najcenniejszych tego typu znalezisk na Starym Mieście – tak o polichromiach w kamienicy przy Rynku 9 mówią konserwatorzy. Nie wykluczają, że malowidła to tylko początek odkryć.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdzie nie stuknąć młotkiem, tam wychodzi jakaś dekoracja – mówi Monika Konkolewska, konserwator dzieł sztuki, która prowadzi badania przy Rynku 9. – Wszystkie malowidła nadają się do oczyszczenia. To co odkryliśmy to pierwsza warstwa od muru. Na dwóch kolejnych warstwach także są dekoracje, ale gorzej zachowane i mniej wartościowe.

Malowidła odsłonięto podczas badań konserwatorskich. Kamienica Pod Lwami w większości należy do prywatnej spółki, która chce tam urządzić hotel i restaurację. Plan adaptacji gmachu musi dostać zielone światło od służb ochrony zabytków. Do tego niezbędne są badania konserwatorskie. Ich efektem są właśnie odkryte malowidła.

– Jest to bardzo bogate znalezisko. Dekoracje zachowały się bowiem na obydwu piętrach, w każdym pomieszczeniu – dodaje Konkolewska. – To świadczy o zamożności dawnych właścicieli oraz o ich zamiłowaniu do sztuki. Poza malowidłami szukamy jeszcze innych rzeczy.
Chodzi przede wszystkim o elementy architektoniczne.

– Pomiędzy podłogą drugiego piętra, a sufitem pierwszego będzie duża odkrywka – zapowiada Konkolewska. – Szukamy gotyckiego stropu. Możemy znaleźć np. krajnik, czyli dekorację pod stropem oraz sam strop gotycki. Bardzo byśmy chcieli, bo gotyku w Lublinie jest niewiele.

W wyniku badań, inwestor będzie musiał nieco zmienić swoje plany.

– W pomieszczeniach zdobionych polichromiami nie będzie można wstawić ścian działowych – wyjaśnia Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Polichromie po pełnym przebadaniu powinny być poddane pracom konserwatorskim, a następnie wyeksponowane.

– Malowidła można w stu procentach odtworzyć – zapewnia Konkolewska. – Nie ma z tym najmniejszego problemu. Są bardzo czytelne. Zachowało się mnóstwo kolorów i detali.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że również główny właściciel kamienicy chce w jak największym stopniu wyeksponować malowidła. Możliwe, że część z nich będą mogli podziwiać nie tylko goście hotelu, ale i turyści. 

Historia

Pierwsze wzmianki o budynku u zbiegu Rynku i ul. Złotej pochodzą z 1521 roku. Po wielkim pożarze w 1575 roku gmach został odbudowany. W latach 1699–1721 kamienica była zajmowana przez ojców augustianów. Specjaliści nie wykluczają więc, że część z odsłoniętych malowideł mogła zdobić zakonną kaplicę. Według konserwatorów, freski pochodzą właśnie z przełomu XVII i XVIII wieku. Przed drugą wojną światową kamienica należała do Ludwika Księżackiego, który udostępniał salony na spotkania literatów.

Monika Konkolewska, konserwator dzieł sztuki, prowadzi badania przy Rynku 9
Monika Konkolewska, konserwator dzieł sztuki, prowadzi badania przy Rynku 9

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ucholudek / 2 sierpnia 2015 o 08:56
0

pis cały czas w komentarzach udowadnia, że nie ma pojęcia, do kogo należą jakie kompetencje, kto czym zarządza i skąd biorą się takie decyzje a nie inne, strach się bać gdyby doszli do władzy, jeden wielki burdel.

Ratuszowa sirotko nie jestem z PiSu. Moja rodzina mieszka w tym grodzie od 1863 r. Ja urodziłem się , mieszkam, uczyłem się tu to i wolno mi swoje obserwacje czasami przelać na papier. Ilu było Prezydentów Miasta Lublin ale takiej marnizny jak Łysoń dbający jak najeżdża tylko o POkraki, rodziny POkrak i judaszy w Lublinie nie było. I Panie szanowny :" PO co te mowa" Jak mawiał Warszawiak Grzesiuk.

Ratuszowa sirotko nie jestem z PiSu. Moja rodzina mieszka w tym grodzie od 1863 r. Ja urodziłem się , mieszkam, uczyłem się tu to i wolno mi swoje obserwacje czasami przelać na papier. Ilu było Prezydentów Miasta Lublin ale takiej marnizny jak Łysoń dbający jak najeżdża tylko o POkraki, rodziny POkrak i judaszy w Lublinie nie było. I Panie szanowny :" PO co te mowa" Jak mawiał Warszawiak Grzesiuk.

rozwiń
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 05:42
0
Czy Te samochwały z sekty " Pancernej brzozy" słyszeli coś o prawie antymonopolowym jakie obowiązuje w świecie? Mimo, że Łysoń jest drobnym wykładowcą nauk ekonomicznych to o gospodarowaniu czy przedsiębiorczości ma marne POjęcie. Czyli stara maksyma rzymska :" nie wszystko złoto co się świeci" ma byt w Kozim Grodzie. Przyjmujemy do Lublina monopolistów a swoich odstrzelamy jako watachę dikich świń bo żrą nasz finans. Mentalność godna POkrak. Inna sprawa podejście POkrak do potrzeb mieszkańców Lublina. Nie budujmy lokali komunalnych bo to rozdawnictwo jak zaraz krzyczą klakierzy Rayusza. Dobrze, że poprzednicy Łysonia służyli mieszkańcom Lublina i swą władzę kierowali do zaspokajania potrzeb mieszkańców. I tak P.P. Bryłowski, Pruszkowski czy Wasilewski nie rozdawali mieszkań tylko powiększyli mieszkaniowe zasoby Gminy Lublin kilkanaście razy więcej niż Łysoń. Za władzy Łysonia kolejka oczekujących na lokale komunalne niemiłosiernie wydłużyła się. Od lat słyszę jaki to "Pruszon" ksywa Pana Pruszkowskiego w wydaniu POkrak zły nic nie robił. A wczoraj mecz Polska- Portoriko i komplet widowni w obiekcie wybudowanym przez Pruszona. Czyli Pruszon - Łysoń 1:0. Na siatkówce było na 1 meczu więcej kibiców niż na 4 meczach na piłki nożnej z okazji turnieju Lotto. Czyli ko dla przechwałek klakierów Łysonia.
Czy Te samochwały z sekty " Pancernej brzozy" słyszeli coś o prawie antymonopolowym jakie obowiązuje w świecie? Mimo, że Łysoń jest drobnym wykładowcą nauk ekonomicznych to o gospodarowaniu czy przedsiębiorczości ma marne POjęcie. Czyli stara maksyma rzymska :" nie wszystko złoto co się świeci" ma byt w Kozim Grodzie. Przyjmujemy do Lublina monopolistów a swoich odstrzelamy jako watachę dikich świń bo żrą nasz finans. Mentalność godna POkrak. Inna sprawa podejście POkrak do potrzeb mieszkańców Lublina. Nie budujmy lokali ... rozwiń
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2015 o 19:52
0
Tak piknie w tym POkracznym Lublinie za władzy POkrak. I tak : Wieniawska i inwestycja Pana Leńczuka jak ostatnio pisali klakierzy "Wspólna" z Ratuszem. Super sprawa ale dlaczego Łysoń wspólnie z PKP nie zakończy remontu tunelu ( wiaduktu jak kto woli to skreślić ) tylko biedna PKP tyle lat grzebie się nad drogą miejską co należy do Miasta. Współczuję mieszkańco dzielnicy za tunelem jak popularnie tę dzielnicę zwią Lublinianie. Wegetować 5 rok z taką kaszanką i to POd rzundami "Wspólnej Kasy" to żyć nie umierać. Ile dodatkowych pieniędzy poszło na benzynę w związku z objazdami. Gdyby to było we Francji to mieszkańcy tego regionu wnieśliby zbiorowy proces i UM Lublin musiałby zwrócić ten nadnormatywną spaloną benzynę z uwagi na obijanie się Ratusza. 3 lata trwał remont ulicy 3 Maja , 3 lata kończono remont CK itp. Czy mnie nie wolno POkazywać palcem te niedoróbki wspólnej kasy. Od 5 lat słyszę: Pruszon to, Tułajew to a POkraki zgarniają finans i opierniczają się. Wydatki na rowerki autobusy to u Nich normalka. W PRL szanowano każdy grosz Miasta Lublina. Ikarusy, Jelcze latami jeżdziły i były remontowane na bieżąco. Szanowano każdą śrubkę od pojazdów no i mechanicy uczciwie pracując mieli dobrze opłaconą pracę. Ale najlepiej zwolnić dużo mechaników i w to miejsce zrobić zakup nowych lub odresaurowanych autobusów z zagranicy. A, że finans miejski POszedł w świat to dla Wspólnej Kasy małe piwo .
Tak piknie w tym POkracznym Lublinie za władzy POkrak. I tak : Wieniawska i inwestycja Pana Leńczuka jak ostatnio pisali klakierzy "Wspólna" z Ratuszem. Super sprawa ale dlaczego Łysoń wspólnie z PKP nie zakończy remontu tunelu ( wiaduktu jak kto woli to skreślić ) tylko biedna PKP tyle lat grzebie się nad drogą miejską co należy do Miasta. Współczuję mieszkańco dzielnicy za tunelem jak popularnie tę dzielnicę zwią Lublinianie. Wegetować 5 rok z taką kaszanką i to POd rzundami "Wspólnej Kasy" to żyć nie umierać. Ile dodat... rozwiń
Avatar
Hitman / 1 sierpnia 2015 o 16:06
0

pis cały czas w komentarzach udowadnia, że nie ma pojęcia, do kogo należą jakie kompetencje, kto czym zarządza i skąd biorą się takie decyzje a nie inne, strach się bać gdyby doszli do władzy, jeden wielki burdel.

Od 5 lat mamy burdel ala Lublin jak POkraka udaje, że coś robi .

Avatar
Młot / 1 sierpnia 2015 o 16:03
0

Ale cię pogięło. Co ma Prezydent i przewodniczący Rady Miasta do prywatnej budowy dewelopera jakim jest Jacek Wysokiński o którym oficjalnie napisali w prasie.

Dlaczego doszukujesz się czarnej dziury na błękitnym niebie?.

Co ma prezydent do frekwencji w hotelach?. 

Zastanów się o czym piszesz!.

Normalny Prezydent Miasta widzi przede wszystkim interes swoich mieszkańców ,  pracodawców mających  zakłady w zarządzanej Gminie. No ale czy Wspólna Kasa to normalność ? Zezwalając  budowę Hiltona podkopuje dochody naszych lubelskich hotelarzy. A jak przyjadą do Lublina zespoły sportowe na mecze na Arenie i  cały tabor przyjezdnych zostanie skierowany do Hiltona. A naszym hotelarzom zostaną bezdomni. Czy Wspólna Kasa konsultowała budowę Hiltona z hotelarzami? Ostatnio POkraki uaktywnili się i krytykowali prywatnych przewożników, że pozbawili PolBus kursów warszafka - Lublin - Rzeszów i te nasi komentarze antyprzewożnikowe. To jest cacy ale jak skrytykujesz zamierzoną "nieudolność" cwaniaków z Ratusza to aj waj giewałt.  Nawet te teksty szefa MOSiR, że nie ma hotelu dla drużyn co grały na Arenie w ostatnim turnieju ( Monaco, Szachtar, Lechia i niemiecka drużyna ) i potrzebny jest Hilton nic nie mówią nikomu. W Lublinie nie ma hoteli żeby umieścić w nich raptem 150 gości. Ale po co dać zrobić swoim jak można światowej firmie jak klepali klakierzy. Jeżeli ten Wasz Łysoń nie ma kompetencji na pozwolenie budowy hoteli to jest wyrobnik a nie Prezydent Miasta.

Normalny Prezydent Miasta widzi przede wszystkim interes swoich mieszkańców ,  pracodawców mających  zakłady w zarządzanej Gminie. No ale czy Wspólna Kasa to normalność ? Zezwalając  budowę Hiltona podkopuje dochody naszych lubelskich hotelarzy. A jak przyjadą do Lublina zespoły sportowe na mecze na Arenie i  cały tabor przyjezdnych zostanie skierowany do Hiltona. A naszym hotelarzom zostaną bezdomni. Czy Wspólna Kasa konsultowała budowę Hiltona z hotelarzami? Ostatnio POkraki uaktywnili się i krytykowali... rozwiń

Avatar
Gość / 1 sierpnia 2015 o 15:19
0
pis cały czas w komentarzach udowadnia, że nie ma pojęcia, do kogo należą jakie kompetencje, kto czym zarządza i skąd biorą się takie decyzje a nie inne, strach się bać gdyby doszli do władzy, jeden wielki burdel.
Avatar
deff / 1 sierpnia 2015 o 13:45
0

Przecież "Wspólna Kasa" ( Łysoń i Kowalczyk ) już zdecydowali, że Hilton wybuduje hotel na Czechowie. Więc lubelskie hotele będą noclegowniami dla bezdomnych. No nieżle mają nasi władze. Już mają otwartą furtkę u Hiltona. Teraz wyjazd do Paryża czy innej metropolii nie taki straszny. Nocleg w Hiltonie gratis lub PO promocyjnej cenie 1 euro za noc. Ile jeszcze lat "Wspólna Kasa" będzie ślizgać się na tyłkach Lublinian. A co zrobili, żeby lubelscy hotelarze mieli więcej klientów?

Ale cię pogięło. Co ma Prezydent i przewodniczący Rady Miasta do prywatnej budowy dewelopera jakim jest Jacek Wysokiński o którym oficjalnie napisali w prasie.

Dlaczego doszukujesz się czarnej dziury na błękitnym niebie?.

Co ma prezydent do frekwencji w hotelach?. 

Zastanów się o czym piszesz!.

Ale cię pogięło. Co ma Prezydent i przewodniczący Rady Miasta do prywatnej budowy dewelopera jakim jest Jacek Wysokiński o którym oficjalnie napisali w prasie.

Dlaczego doszukujesz się czarnej dziury na błękitnym niebie?.

Co ma prezydent do frekwencji w hotelach?. 

Zastanów się o czym piszesz!.

rozwiń
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2015 o 12:44
0
Przecież "Wspólna Kasa" ( Łysoń i Kowalczyk ) już zdecydowali, że Hilton wybuduje hotel na Czechowie. Więc lubelskie hotele będą noclegowniami dla bezdomnych. No nieżle mają nasi władze. Już mają otwartą furtkę u Hiltona. Teraz wyjazd do Paryża czy innej metropolii nie taki straszny. Nocleg w Hiltonie gratis lub PO promocyjnej cenie 1 euro za noc. Ile jeszcze lat "Wspólna Kasa" będzie ślizgać się na tyłkach Lublinian. A co zrobili, żeby lubelscy hotelarze mieli więcej klientów?
Avatar
Ucholudek / 2 sierpnia 2015 o 08:56
0

pis cały czas w komentarzach udowadnia, że nie ma pojęcia, do kogo należą jakie kompetencje, kto czym zarządza i skąd biorą się takie decyzje a nie inne, strach się bać gdyby doszli do władzy, jeden wielki burdel.

Ratuszowa sirotko nie jestem z PiSu. Moja rodzina mieszka w tym grodzie od 1863 r. Ja urodziłem się , mieszkam, uczyłem się tu to i wolno mi swoje obserwacje czasami przelać na papier. Ilu było Prezydentów Miasta Lublin ale takiej marnizny jak Łysoń dbający jak najeżdża tylko o POkraki, rodziny POkrak i judaszy w Lublinie nie było. I Panie szanowny :" PO co te mowa" Jak mawiał Warszawiak Grzesiuk.

Ratuszowa sirotko nie jestem z PiSu. Moja rodzina mieszka w tym grodzie od 1863 r. Ja urodziłem się , mieszkam, uczyłem się tu to i wolno mi swoje obserwacje czasami przelać na papier. Ilu było Prezydentów Miasta Lublin ale takiej marnizny jak Łysoń dbający jak najeżdża tylko o POkraki, rodziny POkrak i judaszy w Lublinie nie było. I Panie szanowny :" PO co te mowa" Jak mawiał Warszawiak Grzesiuk.

rozwiń
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 05:42
0
Czy Te samochwały z sekty " Pancernej brzozy" słyszeli coś o prawie antymonopolowym jakie obowiązuje w świecie? Mimo, że Łysoń jest drobnym wykładowcą nauk ekonomicznych to o gospodarowaniu czy przedsiębiorczości ma marne POjęcie. Czyli stara maksyma rzymska :" nie wszystko złoto co się świeci" ma byt w Kozim Grodzie. Przyjmujemy do Lublina monopolistów a swoich odstrzelamy jako watachę dikich świń bo żrą nasz finans. Mentalność godna POkrak. Inna sprawa podejście POkrak do potrzeb mieszkańców Lublina. Nie budujmy lokali komunalnych bo to rozdawnictwo jak zaraz krzyczą klakierzy Rayusza. Dobrze, że poprzednicy Łysonia służyli mieszkańcom Lublina i swą władzę kierowali do zaspokajania potrzeb mieszkańców. I tak P.P. Bryłowski, Pruszkowski czy Wasilewski nie rozdawali mieszkań tylko powiększyli mieszkaniowe zasoby Gminy Lublin kilkanaście razy więcej niż Łysoń. Za władzy Łysonia kolejka oczekujących na lokale komunalne niemiłosiernie wydłużyła się. Od lat słyszę jaki to "Pruszon" ksywa Pana Pruszkowskiego w wydaniu POkrak zły nic nie robił. A wczoraj mecz Polska- Portoriko i komplet widowni w obiekcie wybudowanym przez Pruszona. Czyli Pruszon - Łysoń 1:0. Na siatkówce było na 1 meczu więcej kibiców niż na 4 meczach na piłki nożnej z okazji turnieju Lotto. Czyli ko dla przechwałek klakierów Łysonia.
Czy Te samochwały z sekty " Pancernej brzozy" słyszeli coś o prawie antymonopolowym jakie obowiązuje w świecie? Mimo, że Łysoń jest drobnym wykładowcą nauk ekonomicznych to o gospodarowaniu czy przedsiębiorczości ma marne POjęcie. Czyli stara maksyma rzymska :" nie wszystko złoto co się świeci" ma byt w Kozim Grodzie. Przyjmujemy do Lublina monopolistów a swoich odstrzelamy jako watachę dikich świń bo żrą nasz finans. Mentalność godna POkrak. Inna sprawa podejście POkrak do potrzeb mieszkańców Lublina. Nie budujmy lokali ... rozwiń
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2015 o 19:52
0
Tak piknie w tym POkracznym Lublinie za władzy POkrak. I tak : Wieniawska i inwestycja Pana Leńczuka jak ostatnio pisali klakierzy "Wspólna" z Ratuszem. Super sprawa ale dlaczego Łysoń wspólnie z PKP nie zakończy remontu tunelu ( wiaduktu jak kto woli to skreślić ) tylko biedna PKP tyle lat grzebie się nad drogą miejską co należy do Miasta. Współczuję mieszkańco dzielnicy za tunelem jak popularnie tę dzielnicę zwią Lublinianie. Wegetować 5 rok z taką kaszanką i to POd rzundami "Wspólnej Kasy" to żyć nie umierać. Ile dodatkowych pieniędzy poszło na benzynę w związku z objazdami. Gdyby to było we Francji to mieszkańcy tego regionu wnieśliby zbiorowy proces i UM Lublin musiałby zwrócić ten nadnormatywną spaloną benzynę z uwagi na obijanie się Ratusza. 3 lata trwał remont ulicy 3 Maja , 3 lata kończono remont CK itp. Czy mnie nie wolno POkazywać palcem te niedoróbki wspólnej kasy. Od 5 lat słyszę: Pruszon to, Tułajew to a POkraki zgarniają finans i opierniczają się. Wydatki na rowerki autobusy to u Nich normalka. W PRL szanowano każdy grosz Miasta Lublina. Ikarusy, Jelcze latami jeżdziły i były remontowane na bieżąco. Szanowano każdą śrubkę od pojazdów no i mechanicy uczciwie pracując mieli dobrze opłaconą pracę. Ale najlepiej zwolnić dużo mechaników i w to miejsce zrobić zakup nowych lub odresaurowanych autobusów z zagranicy. A, że finans miejski POszedł w świat to dla Wspólnej Kasy małe piwo .
Tak piknie w tym POkracznym Lublinie za władzy POkrak. I tak : Wieniawska i inwestycja Pana Leńczuka jak ostatnio pisali klakierzy "Wspólna" z Ratuszem. Super sprawa ale dlaczego Łysoń wspólnie z PKP nie zakończy remontu tunelu ( wiaduktu jak kto woli to skreślić ) tylko biedna PKP tyle lat grzebie się nad drogą miejską co należy do Miasta. Współczuję mieszkańco dzielnicy za tunelem jak popularnie tę dzielnicę zwią Lublinianie. Wegetować 5 rok z taką kaszanką i to POd rzundami "Wspólnej Kasy" to żyć nie umierać. Ile dodat... rozwiń
Avatar
Hitman / 1 sierpnia 2015 o 16:06
0

pis cały czas w komentarzach udowadnia, że nie ma pojęcia, do kogo należą jakie kompetencje, kto czym zarządza i skąd biorą się takie decyzje a nie inne, strach się bać gdyby doszli do władzy, jeden wielki burdel.

Od 5 lat mamy burdel ala Lublin jak POkraka udaje, że coś robi .

Avatar
Młot / 1 sierpnia 2015 o 16:03
0

Ale cię pogięło. Co ma Prezydent i przewodniczący Rady Miasta do prywatnej budowy dewelopera jakim jest Jacek Wysokiński o którym oficjalnie napisali w prasie.

Dlaczego doszukujesz się czarnej dziury na błękitnym niebie?.

Co ma prezydent do frekwencji w hotelach?. 

Zastanów się o czym piszesz!.

Normalny Prezydent Miasta widzi przede wszystkim interes swoich mieszkańców ,  pracodawców mających  zakłady w zarządzanej Gminie. No ale czy Wspólna Kasa to normalność ? Zezwalając  budowę Hiltona podkopuje dochody naszych lubelskich hotelarzy. A jak przyjadą do Lublina zespoły sportowe na mecze na Arenie i  cały tabor przyjezdnych zostanie skierowany do Hiltona. A naszym hotelarzom zostaną bezdomni. Czy Wspólna Kasa konsultowała budowę Hiltona z hotelarzami? Ostatnio POkraki uaktywnili się i krytykowali prywatnych przewożników, że pozbawili PolBus kursów warszafka - Lublin - Rzeszów i te nasi komentarze antyprzewożnikowe. To jest cacy ale jak skrytykujesz zamierzoną "nieudolność" cwaniaków z Ratusza to aj waj giewałt.  Nawet te teksty szefa MOSiR, że nie ma hotelu dla drużyn co grały na Arenie w ostatnim turnieju ( Monaco, Szachtar, Lechia i niemiecka drużyna ) i potrzebny jest Hilton nic nie mówią nikomu. W Lublinie nie ma hoteli żeby umieścić w nich raptem 150 gości. Ale po co dać zrobić swoim jak można światowej firmie jak klepali klakierzy. Jeżeli ten Wasz Łysoń nie ma kompetencji na pozwolenie budowy hoteli to jest wyrobnik a nie Prezydent Miasta.

Normalny Prezydent Miasta widzi przede wszystkim interes swoich mieszkańców ,  pracodawców mających  zakłady w zarządzanej Gminie. No ale czy Wspólna Kasa to normalność ? Zezwalając  budowę Hiltona podkopuje dochody naszych lubelskich hotelarzy. A jak przyjadą do Lublina zespoły sportowe na mecze na Arenie i  cały tabor przyjezdnych zostanie skierowany do Hiltona. A naszym hotelarzom zostaną bezdomni. Czy Wspólna Kasa konsultowała budowę Hiltona z hotelarzami? Ostatnio POkraki uaktywnili się i krytykowali... rozwiń

Avatar
Gość / 1 sierpnia 2015 o 15:19
0
pis cały czas w komentarzach udowadnia, że nie ma pojęcia, do kogo należą jakie kompetencje, kto czym zarządza i skąd biorą się takie decyzje a nie inne, strach się bać gdyby doszli do władzy, jeden wielki burdel.
Avatar
deff / 1 sierpnia 2015 o 13:45
0

Przecież "Wspólna Kasa" ( Łysoń i Kowalczyk ) już zdecydowali, że Hilton wybuduje hotel na Czechowie. Więc lubelskie hotele będą noclegowniami dla bezdomnych. No nieżle mają nasi władze. Już mają otwartą furtkę u Hiltona. Teraz wyjazd do Paryża czy innej metropolii nie taki straszny. Nocleg w Hiltonie gratis lub PO promocyjnej cenie 1 euro za noc. Ile jeszcze lat "Wspólna Kasa" będzie ślizgać się na tyłkach Lublinian. A co zrobili, żeby lubelscy hotelarze mieli więcej klientów?

Ale cię pogięło. Co ma Prezydent i przewodniczący Rady Miasta do prywatnej budowy dewelopera jakim jest Jacek Wysokiński o którym oficjalnie napisali w prasie.

Dlaczego doszukujesz się czarnej dziury na błękitnym niebie?.

Co ma prezydent do frekwencji w hotelach?. 

Zastanów się o czym piszesz!.

Ale cię pogięło. Co ma Prezydent i przewodniczący Rady Miasta do prywatnej budowy dewelopera jakim jest Jacek Wysokiński o którym oficjalnie napisali w prasie.

Dlaczego doszukujesz się czarnej dziury na błękitnym niebie?.

Co ma prezydent do frekwencji w hotelach?. 

Zastanów się o czym piszesz!.

rozwiń
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2015 o 12:44
0
Przecież "Wspólna Kasa" ( Łysoń i Kowalczyk ) już zdecydowali, że Hilton wybuduje hotel na Czechowie. Więc lubelskie hotele będą noclegowniami dla bezdomnych. No nieżle mają nasi władze. Już mają otwartą furtkę u Hiltona. Teraz wyjazd do Paryża czy innej metropolii nie taki straszny. Nocleg w Hiltonie gratis lub PO promocyjnej cenie 1 euro za noc. Ile jeszcze lat "Wspólna Kasa" będzie ślizgać się na tyłkach Lublinian. A co zrobili, żeby lubelscy hotelarze mieli więcej klientów?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kierowcy jeszcze nie nauczyli się tędy jeździć. Wjechał w naukę jazdy [zdjęcia]
galeria
film

Kierowcy jeszcze nie nauczyli się tędy jeździć. Wjechał w naukę jazdy [zdjęcia] 6 0

Do wypadku doszło w poniedziałek rano w Zamościu na rondzie im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Ulewny deszcz, burze, grad. Kiedy zmieni się pogoda? [nowe ostrzeżenie]
film

Ulewny deszcz, burze, grad. Kiedy zmieni się pogoda? [nowe ostrzeżenie] 4 0

Kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego wydało IMGW.

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina 4 0

Uwaga na utrudnienia w ruchu w okolicach Płouszowic na drodze S19 między węzłami Lublin Sławinek a Lublin Węglin.

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin
20 lipca 2018, 19:00

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert Poli Rise.

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami
galeria

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami 0 1

3,3 mln widzów zgromadził przed telewizorami pilot serialu „Drogi Wolności”, do którego zdjęcia kręcone były m.in. na lubelskim Starym Mieście.

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją 1 0

Najwyższą władzą administracyjną dla wszystkich okupowanych przez Austro-Węgry obszarów była Naczelna Komenda Armii (Armeeoberokommando – AOK). Natomiast na terenie Królestwa Polskiego najwyższą władzą administracyjną w pierwszym roku wojny komendy etapowe armii (Armeeetappenkommando – AEK) i gubernatorstwa wojskowe (Militärgouvernement), zaś od 1 września 1915r. Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Polsce (Militärgeneralgouvernement in Polen).

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem 0 0

W wyznaczone dni w lipcu sierpniu i wrześniu turyści indywidualni mogą zwiedzać były niemiecki nazistowski obóz.

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej?
Tylko u nas

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej? 15 6

Policjanci z Lublina wożą zatrzymanych na ogólne badania lekarskie aż do Łęcznej. Żaden z lubelskich szpitali nie zdecydował się współpracę z mundurowymi. Lecznice postawiły zaporowe ceny. Jak słyszymy nieoficjalnie, medycy nie chcieli mieć do czynienia z brudnymi i często agresywnymi pacjentami.

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie?

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie? 22 16

W sobotę pielęgniarki ze szpitala przy Jaczewskiego zawarły wstępne porozumienie z dyrekcją kończące pięciodniowy strajk. Czy ich koleżanki z pozostałych szpitali klinicznych pójdą w ich ślady i zaostrzą swoje działania?

Koncert Companions w Akwarela Cafe
20 lipca 2018, 19:30

Koncert Companions w Akwarela Cafe 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19.30 na letniej scenie Akwarela Cafe (Rynek 6) wystąpi zespół Companions.

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów?

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów? 1 0

Do końca sierpnia można zgłaszać propozycje lokalizacji trzech domków dla kotów. Na sygnały od mieszkańców czeka Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców 1 1

AZS AWF Biała Podlaska i MKS Padwa Zamość w nowym sezonie występować będą w grupie C. Na kibiców piłki ręcznej na tym poziomie rozgrywkowym czekają trzy nowe grupy, w każdej znalazło się 12 drużyn

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA
film

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA 0 0

– Nasze stosunki nigdy nie były tak złe, ale to się zmieniło cztery godziny temu – ocenił po spotkaniu z prezydentem Rosji Donald Trump.

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem 0 0

Pasażerowie miejskiej komunikacji w Białej Podlaskiej mogą kupować bilety za pomocą aplikacji mobilnej mPay. Ceny biletów są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza 0 2

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Zelwerowicza 27 w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.