Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 października 2005 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Strzeż się tych miejsc!

0 0 A A

Kuszą przeważnie dzieci. Ale nie tylko. Złodziei. Narkomanów. Piromanów. Wandali. Pijaków. O czym mowa? O lubelskich ruderach. To istny park rozrywki. A raczej ryzyka, bo nie ma gwarancji, że uda się wyjść. Nie, żeby tam zaraz zabójstwo. Można wpaść w dziurę, albo oberwać sufitem. Nikomu nie polecamy tych miejsc

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS: Dla widzów o mocnych nerwach

Od strony skrzyżowania ul. Pagi i Głębokiej widać tylko zwartą kępę żółknących drzew. Niczym w Górach Świętokrzyskich. Wystarczy skręcić w ścieżkę, by czar prysł.
W przyszłości mają tu stanąć nowe budynki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. To uczelnia jest właścicielem tego terenu i stojących tam budynków. A właściwie ruder po wojsku, które kiedyś tam stacjonowało.
Pierwszy budynek straszy spalonymi belkami stropu. Resztki sufitu w każdej chwili mogą się oberwać na głowę ciekawskich. Podłoga jest zasłana gruzem. Przy budynku są dwie niewielkie piwniczki. W jednej z nich porozrzucane dokumenty. Legitymacja emeryta-rencisty, ubezpieczeniowa. Rachunki za gaz, czynsz, telefon. Wszystko na jedno nazwisko. Ale różne imiona. Obok sterty katalogów AGD-RTV firmy Ducat. Widać, ktoś zamiast roznieść je na wycieraczki zwyczajnie je wyrzucił. Tak, jak walające się na ścieżce reklamówki kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu.
Następna rudera. A w niej skłębione izolacje po kablach energetycznych. I biało-czerwone taśmy, którymi grodzi się wykopy. Fetor moczu. Między następnymi trzema budynkami leżą prezerwatywy.
"Psycholodzy przestrzegają, że mężczyźni, którzy lubią się chwalić swoim penisem, na ogół nie mają czym zaimponować”. To najbardziej ambitny cytat ze strzępów pornograficznych gazet poukładanych skrzętnie na schodach do piwniczki. W środku oślizgły tapczan. Spódnica, strzępy szmat. Jakieś tabletki. Piwniczka znajduje się zaledwie kilka metrów od ogrodzenia jednostki wojskowej.
• Czy wie pan, co się tam dzieje?
- Podobno czasem zbierają się tam jakieś grupy - mówi Maciej Grudziński, kanclerz UMCS.
• Czy ogrodzicie ten teren?
- Przez dwa, trzy lub cztery lata na pewno nie. Ludzie wchodzą tam na własne ryzyko.
• Ale stan tych ruder zagraża życiu i zdrowiu.
- A to niech się tym zajmie policja.

Zespół Szkół Samochodowych: Uwaga, bydło!

Przy ul. Sulisławickiej nie ma już Zespołu Szkół Samochodowych. Pozostały po nim budynki, które są własnością miasta. W głównym gmachu rozlokowała się łódzka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna. Obok stoi kilka baraków.
Jeden z nich przeznaczony jest do rozbiórki. Znajdujemy otwarte okienko, wchodzimy do środka. W zniszczonych pomieszczeniach leżą połamane ławki. I tablice edukacyjne. Do jednej z nich przymocowana jest kierownica z atrapą poduszki powietrznej z pianki poliuretanowej obciągniętej białą tkaniną. Obok pożółkła gazeta z poprzedniego ustroju. Przez kolejne pomieszczenia dochodzimy do drzwi wyjściowych. Zamknięte. Ale wystarczy przekręcić zamek. I można wyjść na zewnątrz. Ale po co? Tu tak ciekawie.
Po wielu kablach elektrycznych jest tylko ślad na ścianie. Spora część przewodów jest wyraźnie przygotowana do kradzieży. Z niektórych ścian z płyty wiórowej pozostały... same wióry.
W niewielkiej sali leży stosik znaków drogowych. Jeden z nich pasuje jak ulał do tego miejsca: "uwaga, zwierzęta gospodarskie”. Bo o młodzieży zbierającej się w baraku, okoliczni mieszkańcy mówią zgodnie: bydło.
Przybysze przytargali tu nawet parkową ławkę. Sesję zdjęciową przerywają nam kroki. To portier.
• Gdyby nie to, że zostawiliśmy otwarte drzwi, pewnie by pan nawet tu nie zajrzał?
- Mi płacą za to, żebym siedział na portierni.
• A kto płaci? Szkoła z Łodzi?
- Tak.
• A z miasta ktoś tego pilnuje?
- Nie.
Portier odchodzi. Drzwi wciąż są otwarte.
Teren należy do miasta. - Wydzierżawiliśmy go uczelni na rok. To ona ma go pilnować - mówi Andrzej Jedziniak z Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta. I zapewnia: - Zwrócimy im uwagę.

Ul. Szczytowa: Drewno, kurnik i zboże

Czuby, osiedle Górki. Obok nowych bloków stoją stare chałupy. Jeszcze z czasów, gdy była tu wieś. Tylko kilka jest zamieszkanych.
Drewnianą szopę od balkonów blokowiska dzieli zaledwie kilkanaście metrów. Zapadnięta podłoga. Resztki kurnika. I ręczna, drewniana maszyna do przesiewania zboża. Drewno, drewno i jeszcze raz drewno. Idealny materiał na ognisko. Ktoś już to dostrzegł, bo ze stojącego po sąsiedzku niewielkiego domku został dziwaczny ogryzek. Z kanapą, a jakże. Bo młodzież z blokowiska gdzieś się musi wyszumieć.
Do kogo należy rudera? Żeby poznać jej właściciela, trzeba pójść do Urzędu Miasta. I zapłacić. - Co zrobić, żeby nie płacić? Zadzwonić do Straży Miejskiej. Namierzy winnego i przywoła go do porządku - mówi Mirosław Kalinowski z lubelskiego Ratusza.
- Możemy nakazać właścicielowi uprzątnięcie posesji - potwierdza Waldemar Wieprzowski, komendant Straży Miejskiej. Ale tu nie chodzi o uprzątnięcie, lecz o rozbiórkę. - A tego już nakazać nie możemy. Tym zajmuje się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego - odpowiada Janusz Mazurek, zastępca prezydenta Lublina. - Jeśli inspektorzy nie mogą skontaktować się z właścicielem, albo wymóc na nim rozbiórkę, wtedy zarządza się wykonanie prac przez wynajętą firmę. Na koszt właściciela rudery.
Dominik Smaga

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty