Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 stycznia 2020 r.
8:38

Szklany kościół na Starym Mieście w Lublinie? Arcybiskup zdradził, że dostał taką propozycję

Autor: Zdjęcie autora aa drs
48 39 A A
Kościół farny św. Michała <br />
<br />
Powstał w XIII w. w miejscu istniejącego wcześniej cmentarza. W XV w. świątynia została przebudowana, w tym czasie otrzymała wieżę. Pożary powodowały, że fara była wielokrotnie odbudowywana i przebudowywana. Niestety w 2 połowie XVII w. ze względu na braki pieniędzy i klęski pojawiły się trudności w utrzymaniu budowli w odpowiednim stanie, zaś kolejne lata stały się początkiem popadania w ruinę budowli. Do ostatecznego upadku przyczyniła się bulla papieża Piusa VII powołująca do życia w 1805 roku diecezję lubelską. Katedrą ustanowiono nie farę lecz kościół pojezuicki św. Jana. Fara, ze względu na fatalny stan obiektu została rozebrana w połowie XIX w. Obecnie w tym miejscu znajdują się jedynie zrekonstruowane fundamenty dawnej świątyni i jej makieta
Kościół farny św. Michała

Powstał w XIII w. w miejscu istniejącego wcześniej cmentarza. W XV w. świątynia została przebudowana, w tym czasie otrzymała wieżę. Pożary powodowały, że fara była wielokrotnie odbudowywana i przebudowywana. Niestety w 2 połowie XVII w. ze względu na braki pieniędzy i klęski pojawiły się trudności w utrzymaniu budowli w odpowiednim stanie, zaś kolejne lata stały się początkiem popadania w ruinę budowli. Do ostatecznego upadku przyczyniła się bulla papieża Piusa VII powołująca do życia w 1805 roku diecezję lubelską. Katedrą ustanowiono nie farę lecz kościół pojezuicki św. Jana. Fara, ze względu na fatalny stan obiektu została rozebrana w połowie XIX w. Obecnie w tym miejscu znajdują się jedynie zrekonstruowane fundamenty dawnej świątyni i jej makieta

Odbudować farę czy tego nie robić? Pomysłów na przywrócenie w przestrzeni Starego Miasta rozebranej w XIX wieku świątyni było kilka. Ostatni to... szklany kościół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tematu odbudowy XIII-wiecznego kościoła farnego św. Michała Archanioła w Lublinie nawiązał podczas uroczystego otwarcia wystawy na chórze archikatedry metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. Na ekspozycji są bowiem m.in. zabytki związane z tym XIII-wiecznym kościołem, wśród nich Krzyż Trybunalski.

– Od 6 lat kopia tego krzyża wędruje po wszystkich parafiach naszej archidiecezji – mówił zebranym metropolita lubelski – Przy okazji misji ewangelizacyjnych ten krzyż przebywa zawsze tydzień w każdej parafii. Jest niezwykle omodlony przez setki tysięcy ludzi.

Po zakończeniu peregrynacji Krzyż św. będzie umieszczony w kościele św. Michała Archanioła. – Który jest jakby kontynuacją fary, która została kiedyś rozebrana. Ten krzyż wróci tam skąd niejako przyszedł do katedry – mówi arcybiskup Budzik.

Ma się to stać za kilka miesięcy, bo w marcu kończy się peregrynacja Krzyża św. – W kwietniu rozpoczniemy w archikatedrze III Synod Archidiecezji Lubelskiej. I chyba połączymy uroczystość otwarcia synodu z zaniesieniem Krzyża Trybunalskiego do kościoła św. Michała Archanioła – zapowiedział metropolita lubelski.

Zdaniem arcybiskupa Stanisława Budzika przy ul. Fabrycznej jest właśnie taką „współczesną farą”.

– Uważam, że świątynia została odbudowana przed wojną, w miejscu, w którym kościół był potrzebny – podkreślił metropolita lubelski, choć zdradził także, że od architektów z Warszawy otrzymał propozycję aby w miejscu, gdzie stała fara „wznieść szklany kościół św. Michała”. Inwestycja pochłonęła by ok. 60 mln zł.

Kilka lat temu, o czym informowały wszystkie lubelskie media, pojawił się pomysł odbudowy lubelskiej fary. Z inicjatywą wyszło stowarzyszenie Lubelska Fara, którego głównym celem było „przywrócenie w świadomości lublinian obecności fary” i odbudowa tej świątyni.

– Jest to społeczny projekt grupy osób – stwierdza Monika Głazik z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Nie wpłynęły do nas żadne wnioski, ani inne dokumenty w tym zakresie – podkreśla.

Sonda: Czy kościół farny na Starym Mieście w Lublinie powinien zostać odbudowany?

Liczba głosów: 862
54.64%
Nie
45.36%
Tak

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 10:22
+15
Jestem za, tylko żeby był taki wysoki, jak ten maszt na rondzie albo wyższy, jedno i drugie jest bardziej potrzebne niż na przykład takie tam domy pomocy czy opieki dla ludzi starszych itp,
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 08:41
+14
Proponuję nie szklany a gumowy.
Avatar
sam / 28 stycznia 2020 o 08:51
+13
Czyj to teren? Jak miasta ( a chyba tak, bo sam KK  pozbyl sie go po zruinowaniu  miejsca przebywania P. Boga )  to drodzy ksieża -  WYPAD.  Ale znajac pazernośc i wlazenie z butami  wszedzie gdzie sie da matkinaszej i Boska
Avatar
lublanka / 28 stycznia 2020 o 09:43
+10
Arcybiskup i sekundujący mu dostojnicy powinni wysiąść z limuzyn i zrobić sobie spacer po lubelskim Starym Mieście. Popatrzeć na nasze staromiejskie kamieniczki oczami mieszkańców i turystów. Co widzę ja i znajomi, z którymi zaglądam na Grodzką, Trybunalską, Złotą.... ? Widzimy ziejące dziury w miejscach okien, gdzieniegdzie przysłonięte malunkami, które jednak nie odciągają wzroku od odrapanych, brudnych murów z odpadającym płatami tynkiem. Wokół Trybunału żadnej ławeczki, na której może przysiąść człowiek i odpocząć. Zieleni nie ma, zwyczajnie, kamienny bruk i nawet roślinności w donicach brak. Tak, to efekt braku pieniędzy. W takim to otoczeniu plany budowy szklanego czy srebrnego kościoła są mocno zastanawiające. Nie stawiamy we własnych domach szafy gdańskiej na podłodze z czterdziestoletniego linoleum przy stole z ikei i krzesłach odkupionych od Kosmosu przy likwidacji kina.
Arcybiskup i sekundujący mu dostojnicy powinni wysiąść z limuzyn i zrobić sobie spacer po lubelskim Starym Mieście. Popatrzeć na nasze staromiejskie kamieniczki oczami mieszkańców i turystów. Co widzę ja i znajomi, z którymi zaglądam na Grodzką, Trybunalską, Złotą.... ? Widzimy ziejące dziury w miejscach okien, gdzieniegdzie przysłonięte malunkami, które jednak nie odciągają wzroku od odrapanych, brudnych murów z odpadającym płatami tynkiem. Wokół Trybunału żadnej ławeczki, na której może przysiąść człowiek i odpocząć. Zieleni nie ma, zwycza... rozwiń
Avatar
towaarzysz p. / 28 stycznia 2020 o 09:35
+10
Szklany ?? Fuj... wszystko będzie widać... a na tyłach tych budynków uzdrawia się nieletnie dzieci przez dotyk w miejscach intymnych oraz przez niewinne ciumki...
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 12:41
+9
Kiedys fare rozebrano i wysadzono dynamitem ZA ZGODA KOSCIOLA a teraz za ogromne pieniadze ja odbudowywac? Przeciez to i tak juz nie bedzie zaden zabytek.
Avatar
KK / 28 stycznia 2020 o 09:01
+9
Ktoś kiedyś podjął decyzję o rozebraniu tego kościoła i należy ją uszanować. Mało jest kościołów w okolicy?
Avatar
. / 29 stycznia 2020 o 08:08
+7
Te 60 milionów to ten Budzik ma?
 30 milionów Rydzyk dołoży 
Avatar
Kamli / 28 stycznia 2020 o 10:44
+7
Pani/Panie "Redaktorze", nie "pochłonęła by" tylko "pochłonęłaby", partykułę by z formami osobowymi czasownika piszemy łącznie, za moich czasów 5 klasa szkoły podstawowej + ustawa o ochronie języka polskiego, pozdrawiam
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 09:28
+7
Dajcie już spokój z tymi złotymi cielcami. Zaorać ten teren bo nie spełnia żadnej funkcji. Zróbcie tam zielony skwerek z nasadzeniami drzew bo zieleni to najbardziej brakuje na Starym Mieście. Takiego miejsca z cieniem do wytchnienia. Może jeszcze jakiś nieduży zdrój/fontanna ale bez fajerwerków, taka klasyczna.
Avatar
i ten / 3 lutego 2020 o 12:53
+2
Albo taki jak był (prawie taki, a danych jest sporo wbrew pozorom) albo żaden. I nie dla celów sakralnych a bardziej kulturalno-turystycznych. Turystów nie obchodzi, że rekonstrukcja, a turystyki nigdy za mało. A zawsze milej popatrzeć na kościół niż na kartony luka przy pólnocnej lub COZL. I jeden warunek gdy nie będziemy mieli co zrobić z kasą jak w Berlinie gdzie odbudowują Pałac miejski, albo z dobrowolnych datków.
Avatar
Ula / 29 stycznia 2020 o 11:05
+3
Po co budować nowy kościół który już nie będzie zabytkiem i nawet nie bardzo wiadomo jak kiedyś wyglądał. Dla modlących się jest dość kościołów w śródmieściu. Ten teren można zagospodarować ławkami i zielenią, jeśli nie można posadzić to w donicach. Nie każdy spacerujący czy zwiedzający Sare Miasto chce przesiadywać w okolicznych knajpkach i tam wydawać pieniądze. Miejsce wytchnienia w tym miejscu bardzo pasuje. Na pewno nie dodatkowy kościół.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 10:42
+2
"I po co nastepny kościół? Na starym miescie jest juz jeden. Obok katedra, na krakowskim dwa. Paranoja. " Do tego Narutowicza i Bernardyńska.
Avatar
fiejo / 29 stycznia 2020 o 09:46
0
Szpital na kraśnickiej zlikwidować,a w to miejsce postawić kościół,a najlepiej ze dwa,mohery niech leczą się woda święconą,niech już zakładaja burki,zresztą duchowni wiedza jak to zrobić,żeby nie ,,kusili,, urzedników Pana Boga
Avatar
T / 29 stycznia 2020 o 08:19
0
I po co nastepny kościół? Na starym miescie jest juz jeden. Obok katedra, na krakowskim dwa. Paranoja.
Avatar
. / 29 stycznia 2020 o 08:08
+7
Te 60 milionów to ten Budzik ma?
 30 milionów Rydzyk dołoży 
Avatar
K / 29 stycznia 2020 o 08:07
0
Nie wiem czy szklany to dobry pomysl, wszystko bedzie widac. I to na zachrystii tez. Chyba ze ta czesc bedzie ze złota.  No i niech bedzie koniecznie wysoki, do samego nieba.
Avatar
Jj / 29 stycznia 2020 o 08:04
+3
Te 60 milionów to ten Budzik ma?
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 21:32
+2
A może ze złota? Wtedy będzie mógł biskup powiedzieć to samo co biskup z filmu Kler o krzyżu: "ze złota, a skromny".
Avatar
_K_ / 28 stycznia 2020 o 18:38
-6
Niedopuszczalne jest aby po fundamentach kościoła łazili sobie wszyscy ot tak jak jest teraz. Kościół powinien być odbudowany i to nie ze szkła, ale w tak aby najbardziej przypominał dawną postać, choćby z ryciny. Może kamienny ?
A dlaczego jest niedopuszczalne? Może od razu z porcelany niech go zbudują.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego 0 0

Ponad 541 tys. zł będzie kosztować Urząd Miasta w Chełmie modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Przetarg, do którego przystąpiło siedem firm z całej Polski, wygrało przedsiębiorstwo Supreme Sport z Warszawy.

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 2

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 10 2

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 18 7

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 6 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 18 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.