Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2013 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Plac Litewski w Lublinie - projekt przebudowy. Zobacz wizualizacje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Plac ma być gotowy jesienią 2014 roku
Plac ma być gotowy jesienią 2014 roku

Właśnie tak za niecałe półtora roku ma wyglądać pl. Litewski. Ratusz przedstawił we wtorek ostateczną koncepcję przebudowy. Prace mają kosztować ponad 30 mln złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolejnej wersji ma już nie być. Wcześniej projektanci przedstawili Ratuszowi dwie koncepcje, bo tyle przewidywała umowa. Ratusz uznał je za zbyt podobne i zażądał kolejnej. Na jej podstawie powstał ostateczny wariant. – Uwzględnia większość zgłaszanych uwag – mówi Stanisław Kalinowski, zastępca prezydenta. Pewne jest, że deptak będzie przedłużony do ul. 3 Maja, a wszystkie pomniki zostaną na swoim miejscu. Zniknie uliczka wzdłuż budynków UMCS


Od strony ul. 3 Maja


W podobnym co teraz miejscu znajdą się urządzenia dla dzieci. – Projektowane przez dobrych designerów – zastrzega Jacek Ciepliński z biura architektonicznego Idea. Tuż obok, idąc w stronę fontanny, będzie drewniany plac np. dla wystaw, ale mniejszy, niż planowano. Na nim, koło budynku UMCS, staną świecące meble sezonowego ogródka. W miejscu starego szaletu powstanie nowy z naziemnym wejściem w formie przeszklonego pawilonu z windą. Od przystanku będzie można przejść na skos przez plac do narożnika hotelu Europa i dalej do deptaka. Nie ma to żadnego historycznego uzasadnienia, ale dla mieszkańców jest wygodne. >>> Co dokładnie się zmieni? Nowy plac Litewski w szczegółach [ZDJĘCIA]


W środku placu


Główną atrakcją będzie fontanna w kształcie liścia przedzielona mostkiem na dwie części. Jedna z nich, ta bliżej poczty będzie w formie kaskady. – Będą w niej kamienne elementy, będzie można po nich biegać, albo na nich usiąść – mówi Tomasz Pirzański, projektant fontann. Druga część może zarówno być niecką wypełnioną wodą, a równie dobrze można będzie ustawić dysze tak, by tworzyły tzw. suchy plac ze strzelającymi słupami wody. – Dysz będzie od 250 do 300 – dodaje Pirzański. Wszystko ma być podświetlane lampami LED. W środku tej drugiej połowy ma się znaleźć główna wodna atrakcja, uruchamiana w pełni tylko dwa razy w tygodniu. – Bo będzie przyciągać wielu ludzi, którzy utrudnialiby przejście – wyjaśnia projektant. Jedne jej dysze mają wystrzeliwać krótkie strumienie wody układające się w różne kształty, inne strumienie mają wić się w powietrzu, mowa jest też o wodnym ekranie, na którym da się wyświetlać różne rzeczy. Całość ma mienić się kolorami, a nawet grać.


I nieco dalej


Między pomnikiem Unii Lubelskiej a gmachem Wydziału Politologii UMCS będzie sieć ścieżek, ale nie będzie to proponowana wcześniej plątanina alejek. Drzewa mają zyskać iluminację, a latarnie będą działać na czujniki ruchu "prowadząc” przechodniów. Pozostanie tu stacja meteorologiczna UMCS. – Chodzi o ciągłość prowadzonych badań – wyjaśnia prezydent Krzysztof Żuk. Na uliczce wzdłuż Europy powstać mają kawiarniane ogródki. Przed "Politologią” powstanie plac dla młodzieży. Baobab będzie otoczony owalnym trawnikiem wokół którego staną ławki. Siedziska mają też otaczać prostokątne trawniki, które powstaną wzdłuż nowej części deptaka po stronie poczty. Naprzeciw nich będą rzędy podświetlanych dysz wodnych wystrzeliwujących wodę na wysokość do 1,5 m. Z kolei do 3 ma sięgać ma woda z dysz ułożonych w kształt spirali w nowym wodotrysku o styku deptaka i Kapucyńskiej koło Europy. Dojazd do hotelu biec ma ul. Staszica przy pl. Krąpca, który zyska ogrodowy charakter.


Kiedy i za ile?


Komplet projektów ma być gotowy we wrześniu, rok później plac ma być gotowy. Ile to będzie kosztować? – Mówimy o kwocie przekraczającej 30 mln zł, ale trudno ją jeszcze dokładnie oszacować – mówi Żuk.


Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sb / 6 czerwca 2013 o 08:07
0

ciekawe czy przetarg wygra znowu spec od lania wody i przekrętów czyli wodrol

Avatar
Projket jest ideolo! / 5 czerwca 2013 o 22:58
0

Projekt jest super! A co lepsze było krakowskie dziwadło? Wielki beton? Tutaj jest wszystko: zieleń, funkcja reprezentacyjna, pomysłowa fontanna, zachowana historia..., ale co będę tu pisać trzeba wam (ci co krytykują) zrobić i pokazać jak będzie wglądał plac na żywo, a potem pytać czy się podoba czy nie. Nie macie wyobraźni przestrzennej to nie krytykujcie zwłaszcza ten co biadoli o Polsce B, którą sam ją tworzy.

Plac na 5+ a nawet na 6!

Avatar
uwaga / 5 czerwca 2013 o 15:55
0

przy takim lęku przed jakąkolwiek zmianą (stacja meteo zostanie, szalet zostanie, plac zabaw zostanie, konik zostanie, każdy krzaczor zostanie) nie da się zrobić nic sensownego i nowoczesnego!!!!!!!!!!!

Zlękniona Polsko B...

To że nie zdajesz sobie sprawy jak bardzo jesteś głupi nie znaczy że jak coś napiszesz to stanie się to mądre.

Avatar
lol / 5 czerwca 2013 o 12:51
0

Dokładnie. Do d... jednym słowem.

Sam jesteś do dupy, jak każdy dupek.

Avatar
ds / 5 czerwca 2013 o 12:43
0

Osobiście to poza wymiana materiałów to koncepcja jest jak pudełko które ktos przyozdobił niby to samo, ale coś zmienione

Dokładnie. Do d... jednym słowem.

Avatar
dfdd / 5 czerwca 2013 o 12:41
0

przy takim lęku przed jakąkolwiek zmianą (stacja meteo zostanie, szalet zostanie, plac zabaw zostanie, konik zostanie, każdy krzaczor zostanie) nie da się zrobić nic sensownego i nowoczesnego!!!!!!!!!!!

Zlękniona Polsko B...

Avatar
tata / 4 czerwca 2013 o 23:42
0

Olaboga plac liteski projektujo :ph34r:

Avatar
as / 4 czerwca 2013 o 18:22
0

Ta, na pewno. Lublin miastem wizualizacji.

Tunek na Kunickiego też ładnie wyglądał na wizualizacji, i o ile pamietam juz nim jździmy pop przebudowie (nie? niemożliwe!).

Avatar
boska / 4 czerwca 2013 o 16:45
0

Rozumiem, że konia Marszałka na placu nie bedzie, bo jak koń zostaje to projekt do kitu.

Avatar
Mr_G / 4 czerwca 2013 o 16:40
0

bardzo podoba mi się plan przebudowy, ale czy plac zabaw dla dzieci musi być tak blisko ruchliwej ulicy? Na projekcie nie dostrzegłem pomnika Józefa Piłsudskiego, am nadzieję że on pozostanie.

Avatar
sb / 6 czerwca 2013 o 08:07
0

ciekawe czy przetarg wygra znowu spec od lania wody i przekrętów czyli wodrol

Avatar
Projket jest ideolo! / 5 czerwca 2013 o 22:58
0

Projekt jest super! A co lepsze było krakowskie dziwadło? Wielki beton? Tutaj jest wszystko: zieleń, funkcja reprezentacyjna, pomysłowa fontanna, zachowana historia..., ale co będę tu pisać trzeba wam (ci co krytykują) zrobić i pokazać jak będzie wglądał plac na żywo, a potem pytać czy się podoba czy nie. Nie macie wyobraźni przestrzennej to nie krytykujcie zwłaszcza ten co biadoli o Polsce B, którą sam ją tworzy.

Plac na 5+ a nawet na 6!

Avatar
uwaga / 5 czerwca 2013 o 15:55
0

przy takim lęku przed jakąkolwiek zmianą (stacja meteo zostanie, szalet zostanie, plac zabaw zostanie, konik zostanie, każdy krzaczor zostanie) nie da się zrobić nic sensownego i nowoczesnego!!!!!!!!!!!

Zlękniona Polsko B...

To że nie zdajesz sobie sprawy jak bardzo jesteś głupi nie znaczy że jak coś napiszesz to stanie się to mądre.

Avatar
lol / 5 czerwca 2013 o 12:51
0

Dokładnie. Do d... jednym słowem.

Sam jesteś do dupy, jak każdy dupek.

Avatar
ds / 5 czerwca 2013 o 12:43
0

Osobiście to poza wymiana materiałów to koncepcja jest jak pudełko które ktos przyozdobił niby to samo, ale coś zmienione

Dokładnie. Do d... jednym słowem.

Avatar
dfdd / 5 czerwca 2013 o 12:41
0

przy takim lęku przed jakąkolwiek zmianą (stacja meteo zostanie, szalet zostanie, plac zabaw zostanie, konik zostanie, każdy krzaczor zostanie) nie da się zrobić nic sensownego i nowoczesnego!!!!!!!!!!!

Zlękniona Polsko B...

Avatar
tata / 4 czerwca 2013 o 23:42
0

Olaboga plac liteski projektujo :ph34r:

Avatar
as / 4 czerwca 2013 o 18:22
0

Ta, na pewno. Lublin miastem wizualizacji.

Tunek na Kunickiego też ładnie wyglądał na wizualizacji, i o ile pamietam juz nim jździmy pop przebudowie (nie? niemożliwe!).

Avatar
boska / 4 czerwca 2013 o 16:45
0

Rozumiem, że konia Marszałka na placu nie bedzie, bo jak koń zostaje to projekt do kitu.

Avatar
Mr_G / 4 czerwca 2013 o 16:40
0

bardzo podoba mi się plan przebudowy, ale czy plac zabaw dla dzieci musi być tak blisko ruchliwej ulicy? Na projekcie nie dostrzegłem pomnika Józefa Piłsudskiego, am nadzieję że on pozostanie.

Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 150 17

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 408 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 28 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 9 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 23 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!