Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2019 r.
20:00

Takich braków kadrowych nie było od lat. Kogo potrzeba w służbie zdrowia?

64 24 A A
Młodzi ludzie, którzy studiują ratownictwo medyczne, wcale nie myślą o pracy w pogotowiu czy w szpitalu<br />
Młodzi ludzie, którzy studiują ratownictwo medyczne, wcale nie myślą o pracy w pogotowiu czy w szpitalu
(fot. Krzysztof Mazur)

Absolwenci ratownictwa medycznego coraz częściej wybierają pracę w służbach mundurowych. Brakuje też lekarzy, więc zamiast karetek specjalistycznych do pacjentów jeżdżą podstawowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takich braków kadrowych w naszej grupie zawodowej nie było od lat – przyznaje Mariusz Fidura, ratownik medyczny z Białej Podlaskiej, przewodniczący Polskiego Związku Ratowników Medycznych. – Nawet kilka lat temu, gdy walczyliśmy o podwyżki sytuacja była lepsza. Problem dotyczy całego województwa. Ratownicy często muszą rezygnować z urlopu, bo nie ma kto pracować. Sam jestem teraz w takiej sytuacji – przyznaje.

Wiele wskazuje na to, że sytuacja się nie zmieni. Raczej, że może być gorzej.

– Młodzi ludzie, którzy studiują ratownictwo medyczne, wcale nie myślą o pracy w pogotowiu czy w szpitalu. Takich jest garstka – mówi Fidura. I tłumaczy, że większość wybiera ten kierunek po to, żeby łatwiej dostać się do służb mundurowych np. straży granicznej czy straży pożarnej.

– 95 proc. osób, które przychodzą do nas na praktyki, ma takie właśnie podejście. Ponadto wielu ratowników medycznych przekwalifikowuje się i kończy pielęgniarstwo. W tej grupie zawodowej są lepsze zarobki. Ratownik ma średnio 2200 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, a u pielęgniarki stawki zaczynają się od 3300 zł brutto.

Innym powodem, dla którego sporo ratowników rezygnuje z pracy w pogotowiu, to ograniczenie obsady do zespołów dwuosobowych. Taka praca jest o wiele bardziej wyczerpująca. 

– Karetki w takiej obsadzie jeżdżą najczęściej. Nie przekłada się to jednak na większe pieniądze. Dodatek do pracy w takim zespole to jedynie 2 zł do stawki godzinowej – tłumaczy Fidura.

Brakuje nie tylko ratowników, ale też lekarzy.

– W naszej stacji główny problem to brak lekarzy do zespołów karetek specjalistycznych. W sytuacji kiedy taka karetka jest wzywana do pacjenta, a nie mamy lekarza, to wysyłamy karetkę podstawową. W sezonie urlopowym jest znacznie gorzej, ok. 15-20 proc. wszystkich wyjazdów to sytuacje kiedy brakuje lekarza – mówi Tomasz Kazimierczak, p.o. dyrektora Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie. – Co ciekawe od 2020 roku w zespołach karetek specjalistycznych mają jeździć tylko lekarze specjaliści w dziedzinie medycyny ratunkowej. Biorąc pod uwagę aktualne braki i fakt, że takich specjalistów jest w województwie lubelskim garstka, będzie to po prostu niewykonalne.

e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 20:52
+16
Po wprowadzeniu ustawy o PRM w 2006 roku przez każdy rząd sprawujący władze roztrwonił potencjał ludzki w tym zawodzie. Polacy ratownicy są jeszcze wobecnej chwili najlepiej wykształconymi ratownikami w Europie a nawet na świecie. Zakres obowiązków wykonywanych zabiegów oraz możliwość podawania leków które są wykazie medykamentów nie mają równych w całym świecie. Są bardzo cenieni i doceniani oraz darzeni szacunkiem przez pracodawców jak i przez samych pacjentów Europy zachodniej. W Polsce jest inna sytuacja są poniewierani obrażani a nawet bici bo nasze społeczeństwo przyjęło jeszcze komunistyczne standardy. Należy również zaznaczyć że jest to jedyna grupa zawodowa która w okresie strajków w ochronie zdrowia nie odeszła od pacjentów i nie odmawiała pomocy. Z roku na rok będzie coraz gorzej co najbardziej odczują mieszkańcy wschodniej Polski jest to podyktowane że po drugiej stronie Wisły zarobki ratowników wzrastają. Poznań Wrocław czy Szczecin są bardziej atrakcyjne finansowo niż Lublin Rzeszów czy Białystok. Duża część ratowników wyjeżdża zaa granicę by tam pracować za większe pieniądze niż w Polsce. Jeszcze może 10-15 lat i będzie ciężko wysłać karetkę bo nie będzie obsad. To jest rzeczywistość z którą zderzą się nie tylko potencjalni pacjenci ale również rządzący.
Po wprowadzeniu ustawy o PRM w 2006 roku przez każdy rząd sprawujący władze roztrwonił potencjał ludzki w tym zawodzie. Polacy ratownicy są jeszcze wobecnej chwili najlepiej wykształconymi ratownikami w Europie a nawet na świecie. Zakres obowiązków wykonywanych zabiegów oraz możliwość podawania leków które są wykazie medykamentów nie mają równych w całym świecie. Są bardzo cenieni i doceniani oraz darzeni szacunkiem przez pracodawców jak i przez samych pacjentów Europy zachodniej. W Polsce jest inna sytuacja są poniewierani obrażani a nawet ... rozwiń
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 22:23
+11
KOCHANI SZEROKIM LUKIEM OMIJAJCIE PSK1 W LUBLINIE TO JEST OBOZ PRACY CALE KLANY ODDZIALOWYCH LACZNIE Z NACZELNYMI CZLOWIEKA TRAKTUJA JAK GOWNO PACJENTA ROWNIEZ KIEDY WRESZCIE PANIE WOJEWODO WEZNIESZ SIE WRESZCIE ZA TEN SZPITAL ZEBY W PANSTWIE POLSKIM TAK PONIEWIERANO PRACOWNIKAMI ZEBY NIE BYLO SZACUNKU DLA DRUGIEGO CZLOWIEKA SIEDZA PO 20 LAT NA STANOWISKACH I MYSLA ZE WSZYSTKIE ROZUMY POZJADALY PRZYMIERZAM SIE DO NAPISANIA ARTYKULU NA TEMAT PRACY W TYM SZPITALU POZDRAWIAM WSZYSTKICH PRACOWNIKOW
Avatar
Lekarz / 7 sierpnia 2019 o 23:21
+6
Jutro czternasty dzień z rzędu do pracy na siódmą rano. Wychodzi mi 11zł i 70 groszy za godzinę. Jesienią zmieniam szpital na normalną pracę.
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 20:47
+6
Nikt nie chce kształcić się i pracować w ochronie zdrowia bo raz że kokosów niema chyba że pracujesz na kilku etatach dwa nasze społeczeństwo które jest nastawione nieprzychylnie przez rząd media jeśli tylko jakaś grupa medyczna odważy się strajkować.
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 20:23
+5
Sytuacja będzie jeszcze gorsza jeśli ratownicy przestaną pracować po kilkaset godzin miesięcznie. Na razie dają radę choć pomimo że to w większości młodzi ludzie widać frustrację wypalenie zawodowe tylko czekać aż zaczną umierać na dyżurze. Niektórzy szukają alternatywy bo zdają sobie sprawę że w obecnych realiach emerytury nie doczekają.
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 20:09
+5
Jakoś na Lubelszczyźnie w pogotowiu to raczej wolnych etatów to nie ma co innego na zachodzie polski
Avatar
kazik / 7 sierpnia 2019 o 22:06
+4
Po jesiennej wymianie totalnych sabotarzystów powinno zacząć się poprawiać.
Avatar
Z. / 8 sierpnia 2019 o 09:25
+3
Autorzy artykułu, tak samo jak i komentujący, zwłaszcza ci, którzy są niby z "branży", niech się dokształcą, czym się różni służba zdrowia od systemu ochrony zdrowia, bo jednak paradygmat się w ostatnich latach znacząco zmienił...
Avatar
D / 8 sierpnia 2019 o 07:38
+3
Zeszły miesiąc zakończyłem 360 g. Etat plus kontrakt niestety tak się podoba rację w służbie zdrowia. Gdybyśmy wszyscy zrezygnowali z kontraktów to nasza służba zdrowia leży.
Avatar
Noname / 7 sierpnia 2019 o 20:32
+3
Dyrektorzy lokalnych szpitali, czy stacji pogotowia maja w d.... Pracowników bo wiedzą że mało kto się postawi. Na stolkach od lat z lokalnym poparciem władz gwizdza na pracownika. Byle kasa się zgadzala a ty za drobne biały murzynie pracuj.... Zaraz ktoś napisze to zmień pracę.... Owszem ale kto do Ciebie przyjedzie, gdy zabraknie obsady karetki pogotowia? Już na skraju zapaści wielu zastanawia się czy nie zostawić tego bałaganu.A lata lecą, wielu jest w wieku emerytalnym, nowych chętnych brak... Po 320h w pracy...
Avatar
Irek / 16 sierpnia 2019 o 20:35
0
Ja tam sie nawet nie dziwię, że pracownicy szpitali albo wyjeżdzaja albo próbuja sie zalapać w prywatnych placówkach. Żona na szczescie nie wyjechała, bo w miedzyczasie znalazło sie miejsce w medicover. Wreszcie wraca do domu o normalnych porach. I chociaz ma dalej do pracy to jednak idzie do niej z innym nastawieniem, bo standardy sa na duzo wyzszym poziomie. Ludzie sie znaja i szanuja, organizowane sa konkury wewnatrzfirmowe czy jest też platny program poleceń
Avatar
Ola / 10 sierpnia 2019 o 12:04
+1
Nie istnieje coś takiego jak SŁUŻBA zdrowia, tylko OCHRONA zdrowia. Warto to rozróżniać.
Avatar
Ja Cek / 8 sierpnia 2019 o 11:09
-1
Sytuacje może naprawić jedynie rząd zmniejszajac pozwolenie na kształcenie obcokrajowców do max 20% studentów. Lekarzom to na rękę bo jest kasą od arabów i Azjatów, a do tego nie rośnie im polska konkurencja. Ukrócić ten chory proceder przez który nie mamy naszych specjalistów!!!
 Multukilti sami już rezygnują. Zdążyli już poznać jakość nauczania w Lublinie. 
Avatar
R / 8 sierpnia 2019 o 09:36
-2
Sytuacje może naprawić jedynie rząd zmniejszajac pozwolenie na kształcenie obcokrajowców do max 20% studentów. Lekarzom to na rękę bo jest kasą od arabów i Azjatów, a do tego nie rośnie im polska konkurencja. Ukrócić ten chory proceder przez który nie mamy naszych specjalistów!!!
Avatar
Z. / 8 sierpnia 2019 o 09:25
+3
Autorzy artykułu, tak samo jak i komentujący, zwłaszcza ci, którzy są niby z "branży", niech się dokształcą, czym się różni służba zdrowia od systemu ochrony zdrowia, bo jednak paradygmat się w ostatnich latach znacząco zmienił...
Avatar
Solo / 8 sierpnia 2019 o 09:15
-4
Nie ma co utyskiwać, tylko po prostu zastrajkować przez tydzień i może ludzie zrozumieją, w jak okrutny sposób zostali oszukani! Moi obaj synowie natychmiast po ukończeniu specjalizacji w 4 PSK wyjechali z kraju i bardzo sobie tę decyzję chwalą. Oczywiście część prawdziwych Polaków może liczyć na przychylność Air Kuchciński i po lekarstwa lub do specjalisty polecieć samolotem, ale czy wszyscy? W moim wypadku mogę liczyć na przyjaciół lekarzy w imię zawodowej solidarności gotowych poświęcić swój czas prywatny, ale doba liczy tylko 24h.
 no więc powinieneś zwrócić całkowity koszt kształcenia Twoich synów do budżetu Państwa.....zachowanie jak zwykła kradzież.... Moim zdaniem medycyna powinna być pełnopłatna lub zobowiązanie do odpracowania kosztów poniesionych przez Państwo na wykształcenie lekarza przez okres 10 lat po uzyskaniu specjalizacji.....
 no więc powinieneś zwrócić całkowity koszt kształcenia Twoich synów do budżetu Państwa.....zachowanie jak zwykła kradzież.... Moim zdaniem medycyna powinna być pełnopłatna lub zobowiązanie do odpracowania kosztów poniesionych przez Państwo na wykształcenie lekarza przez okres 10 lat po uzyskaniu specjalizacji..... rozwiń
Avatar
..... / 8 sierpnia 2019 o 09:13
+2
Dla pracodawcy kontraktowy pracownik jest oszczędnością dlatego stosowany jest przede wszystkim mechanizm konkursów co równa się jak napisałeś 360 g wypracowane przekłada się na dwa etaty...tokiem myślenia jeden ratownik jest bez pracy...tu jest problem a nie to że nie ma kto pracować!!!
Avatar
D / 8 sierpnia 2019 o 07:38
+3
Zeszły miesiąc zakończyłem 360 g. Etat plus kontrakt niestety tak się podoba rację w służbie zdrowia. Gdybyśmy wszyscy zrezygnowali z kontraktów to nasza służba zdrowia leży.
Avatar
Lekarz / 7 sierpnia 2019 o 23:21
+6
Jutro czternasty dzień z rzędu do pracy na siódmą rano. Wychodzi mi 11zł i 70 groszy za godzinę. Jesienią zmieniam szpital na normalną pracę.
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 22:23
+11
KOCHANI SZEROKIM LUKIEM OMIJAJCIE PSK1 W LUBLINIE TO JEST OBOZ PRACY CALE KLANY ODDZIALOWYCH LACZNIE Z NACZELNYMI CZLOWIEKA TRAKTUJA JAK GOWNO PACJENTA ROWNIEZ KIEDY WRESZCIE PANIE WOJEWODO WEZNIESZ SIE WRESZCIE ZA TEN SZPITAL ZEBY W PANSTWIE POLSKIM TAK PONIEWIERANO PRACOWNIKAMI ZEBY NIE BYLO SZACUNKU DLA DRUGIEGO CZLOWIEKA SIEDZA PO 20 LAT NA STANOWISKACH I MYSLA ZE WSZYSTKIE ROZUMY POZJADALY PRZYMIERZAM SIE DO NAPISANIA ARTYKULU NA TEMAT PRACY W TYM SZPITALU POZDRAWIAM WSZYSTKICH PRACOWNIKOW
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie"

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie" 0 0

Mecz walki można było w niedzielę obejrzeć w Hrubieszowie. Tamtejsza Unia uległa Kryształowi Werbkowice 0:1.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r. 0 0

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy 0 0

Trzeci mecz z rzędu bez strzelonej bramki, a co za tym idzie bez zwycięstwa. Lublinianka niespodziewanie w niedzielę przegrała u siebie z Ładą Biłgoraj 0:1.

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut 0 0

Tomasovia pokonała w niedzielę Granit Bychawa 2:1. Jednego z goli dla gospodarzy zdobył Wesley Cain – Kanadyjczyk i najnowszy nabytek niebiesko-białych

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept 0 2

Blisko 2,5 miliony elektronicznych recept wystawili od początku roku lekarze w całej Polsce. W województwie lubelskim było ich blisko 560 tysięcy.

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena
26 sierpnia 2019, 0:00

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena 0 0

Przedstawienia dla dzieci w różnym wieku, premiery, spotkania z artystami i warsztaty tematyczne - to wszystko czeka na gości Teatru Andersena w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się już we wrześniu.

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”
Alarm 24

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość” 13 18

Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”. Na drogach zaroiło się od samozwańczych „szeryfów”

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu!

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu! 0 0

Mistrzostwa Polski w Radomiu dla akademików. Klub z Lublina wygrał klasyfikację medalową z dorobkiem ośmiu krążków, w tym aż pięciu złotych

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 6

Świdniczanka Świdnik Mały rozgromiła kolejnego rywala. Tym razem w meczu derbowym rozbiła rezerwy Avii Świdnik aż 8:0

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka 0 1

Beniaminek z Bełżyc zaliczył fantastyczny start i po trzech kolejkach ma komplet punktów. W sobotę wygrał z MKS Ryki, choć kończył mecz w dziewiątkę

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Wielkie emocje w meczu beniaminków z Krasnobrodu i Łaszczówki. Losy meczu zmieniały się jak w kalejdoskopie i gdy wydawało się że po wygraną sięgną miejscowi goście w ostatnich sekundach doprowadzili do remisu

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar 17 10

Na najbardziej niebezpiecznym odcinku ul. Nadbystrzyckiej wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Na obu jezdniach pojawiło się oznakowanie mające skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. Wprowadzono też ograniczenie prędkości. Zbyt szybka jazda jest tu główną przyczyną śmiertelnych wypadków.

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu 45 11

Tyle podpisów zebrał społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. To przeciwnicy inwestycji Veolii Wschód, która chce rozbudować ciepłownię. W poniedziałek na sesji też będzie mowa o terenie przy ul. Hrubieszowskiej. Chodzi o zmiany, które uniemożliwią tu utylizację odpadów komunalnych.

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom 6 9

Od początku sierpnia w Tesco trwa wielka wyprzedaż towaru. Sprzedawcy części małych sklepów działających na terenie centrum handlowego obawiają się, że jeśli główna hala sprzedaży zostanie zlikwidowana to klienci przestaną odwiedzać galerię przy ul. Orkana. Reszta jednak uspokaja: teraz klientów jest nawet więcej niż w ostatnich miesiącach.

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia]
galeria

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia] 23 1

Na boisku szkolnym w Kurowie w niedzielę można było obejrzeć dożynkowe wieńce ze wszystkich stron powiatu puławskiego, skosztować lokalnych przysmaków, a także domowej roboty nalewek. Imprezę wspólnie otworzyli starosta Danuta Smaga i wójta Kurowa Arkadiusz Małecki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.