Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2025 r.
8:10

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

12 stycznia 1985 roku to ważna data dla lubelskiego oddziału TVP. Tego dnia wyemitowano pierwsze wydanie „Panoramy Lubelskiej”. Świat się zmienia, postęp technologiczny przyspiesza, ale jubileusz pozwala nam cofnąć się w czasie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

40 lat temu rzeczywistość wyglądała inaczej. Nie było Internetu ani światłowodów, a informacje z kraju i świata docierały do nas znacznie wolniej. Często nawet nie wiedzieliśmy, co dzieje się w sąsiednich miejscowościach. Wszystko zmieniło się 12 stycznia 1985 roku, gdy na antenie zadebiutowała „Panorama Lubelska” – pierwszy program informacyjny, który stał się oknem na świat dla mieszkańców regionu. Był to czas, gdy kamery były ogromne i nieporęczne, a montażyści pracowali na taśmach wymagających niezwykłej precyzji.

Przez lata wiele się zmieniło – lubelski oddział rozwijał się dynamicznie i dziś może szczycić się wysoką oglądalnością oraz zaufaniem widzów.

Rzetelnie i blisko ludzi

– Jesteśmy największą telewizją informacyjną relacjonującą wydarzenia z całego województwa. Profesor Bartoszewski powiedział kiedyś: „Bądźcie przyzwoitymi ludźmi”. To motto mi przyświeca. Chcę tworzyć telewizję rzetelną i obiektywną – mówi Piotr Adamczuk, dyrektor TVP Lublin.

Dziś TVP Lublin to nie tylko klasyczne studio telewizyjne, ale nowoczesne centrum medialne, które stale się rozwija. Niedawno otwarto trzy nowe studia, wdrożono zaawansowane systemy transmisji na żywo, a integracja z mediami społecznościowymi pozwala na dynamiczne reagowanie na potrzeby widzów.TVP Lublin to okno na Lubelszczyznę dla całej Polski i świata.

Materiały przygotowywane przez zespół są wykorzystywane w ogólnopolskich programach, takich jak „Teleexpress” „19.30” czy „Panorama”. Newsy z Lubelszczyzny trafiają także do Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, skąd dalej wysyłane są w świat. „Panoramę Lubelską” można oglądać cztery razy dziennie od poniedziałku do piątku oraz dwa razy w weekendy. Stacja jako jedyny regionalny oddział TVP w Polsce oferuje także popołudniowy program „Miłego Popołudnia”.

– Zaczynamy o godzinie 16 i jesteśmy z widzami do 18. Zapraszamy mieszkańców regionu, by pokazywali swoje talenty i pasje. Nasze nowe studio kuchenne gości restauratorów, cukierników i koła gospodyń wiejskich. Dzięki temu promujemy ich nie tylko w województwie, ale i w całym kraju, a nawet za granicą – dodaje Adamczuk.

40 lat i jeden dzień

Okrągły jubileusz to doskonała okazja do świętowania. A wiadomo, że celebrowanie urodzin jest lepsze jak uczestniczą w tym wszyscy. Lubelski oddział TVP zaprasza do wspólnego świętowania i wspominania. W poniedziałek, 13 stycznia, a więc 40 lat i jeden dzień od pierwszej emisji Panoramy, od godziny 15:30 widzowie będą mogli odbyć podróż w czasie. Na antenie TVP Lublin pojawi się specjalny, jubileuszowy program.

– Przez cztery godziny będziemy nadawać z czterech studiów, łącząc się między nimi. Odbędą się rozmowy z osobami, które tworzyły lubelski oddział TVP. ​Wyemitujemy pierwszy odcinek „Panoramy Lubelskiej” oraz inne materiały archiwalne, w tym zakulisowe ciekawostki. Pokażemy, jak wyglądały początki pracy w telewizji – zachęca Adamczuk.

W programie znajdą się rozmowy z pierwszymi pracownikami TVP, którzy tworzyli i budowali oddział, wyemitowane zostaną materiały archiwalne wyciągnięte z przepastnych magazynów. Nie tylko newsy, ale też wpadki, smaczki, różnego rodzaju przypominajki, jak to kiedyś się budowało telewizję, jak się ją tworzyło oraz jak wyglądał pierwszy wóz satelitarny stacji.

Lista zaproszonych gości jest imponująca. Znaleźli się na niej m.in. dyrektorzy regionalnych ośrodków TVP, prezes TVP, dziennikarze, władze miejskie, samorządowe oraz artyści. Na scenie wystąpią m.in. Budka Suflera, która swoje pierwsze teledyski nagrywała w studiach TVP, Lubelska Federacja Bardów, Łukasz Jemioła, Zespół VOX i Magdalena Dobrzańska. – Znajdzie się coś zarówno dla ucha, jak i oka, więc każdy będzie zadowolony – podkreśla Adamczuk.

Jeśli po obejrzeniu będziemy czuć niedosyt, każdy może przyjść do lubelskiego oddziału TVP i wybrać się w małą podróż w czasie, gdzie wystawione zostały pierwsze kamery oraz wóz transmisyjny jakich używali dziennikarze lata temu.

Kolejne 40 lat

Lubelski oddział Telewizji Polskiej nie staje w miejscu, tylko chce iść dalej i rozwijać się. Planów jest dużo, a wśród nich nowe produkcje, nie tylko informacyjne, ale także lifestylowe czy dokumentalne. A to wszystko po to by promować Lubelszczyznę i województwo lubelskie. Dodatkowo oddział zamierza rozwijać współpracę z TVP Historia oraz TVP Wilno, tworząc produkcje o charakterze edukacyjnym i historycznym.

Ale zmiany są już widoczne gołym okiem. TVP Lublin aktywnie włącza się w tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniu finału, czyli 26 stycznia będziemy mogli oglądać relacje z lubelskich sztabów, ale już teraz możemy wziąć udział w aukcjach charytatywnych. Wśród rzeczy do wylicytowania znalazł się dzień z dyrektorem lubelskiego oddziału TVP Piotrem Adamczukiem, współprowadzenie programu „Miłego Popołudnia”, czy gadżety związane z lubelskim oddziałem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty