Najwyższy budynek w naszym województwie będzie miał prawie 70 metrów wysokości. Stanie przy lubelskiej al. Spółdzielczości Pracy.
Obiekt zostanie wybudowany przy wyjeździe z Lublina w kierunku Lubartowa i Białegostoku. Nad istniejącym parkingiem centrum powstanie drugi, zadaszony poziom, a z niego wyrosną dwie wieże nowego gmachu. W niższej, 54-metrowej, znajdzie się hotel. W wyższej, 18-piętrowej, biura i apartamenty. Ta część będzie miała 68 metrów wysokości.
- Jak już budować, to coś najwyższego - śmieje się Grzegorz Dębiec, prezes Transhurtu. - Nasz obiekt ma być wizytówką tej części miasta. W północnej części Lublina rozwija się biznes: rozrasta się Olimp, wkrótce powstanie IKEA, a nie ma tu obiektu biurowo-hotelowego z prawdziwego zdarzenia. Teraz będzie.
Nowy gmach zostanie zbudowany głównie z aluminium i szkła. - Jak przystało na budynki XXI wieku - tłumaczy Dębiec. - Już patrząc na niego, będzie można nacieszyć oczy. Ale patrząc z niego na panoramę Lublina, jeszcze bardziej.
Planujemy zbudowanie zewnętrznej, przeszklonej windy. A na dachu wyższej wieży tarasu widokowego z kafejką.
W tej chwili powstaje koncepcja architektoniczna budynku. Budowa ma ruszyć w 2010 roku i potrwać ok. 12 miesięcy.
To kolejna inwestycja tego typu w Lublinie. Przy ul. Zana, obok 47-metrowego budynku ZUS, już powstaje 55-metrowy biurowiec Gray Office Park. A w planach są jeszcze co najmniej 60-metrowe wieżowce lubelskiego Urzędu Miasta i Centrum Plaza.
Lublinowi wciąż jednak daleko do innych polskich miast. Wrocław zapowiada wybudowanie najwyższego drapacza chmur w kraju (licząc do krawędzi dachu). Sky Tower będzie mieć pięćdziesiąt pięter i 203 metry wysokości. W Warszawie w planach jest już kilka budynków, które mają być wyższe od wciąż najwyższego w stolicy Pałacu Kultury (230 metrów z iglicą).