Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 kwietnia 2019 r.
12:04

Strajk nauczycieli trwa. "To, że jest nas dużo daje mi siłę i wiarę, że to ma sens"

0 70 A A

Rozmowa z nauczycielką nauczania początkowego w Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie*

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nauczyciele z Lublina i Lubelszczyzny, którzy nie mogli pojechać we wtorek na manifestację przez Ministerstwem Edukacji Narodowej, spotkali się wczoraj na placu Litewskim. O tym, dlaczego strajkują chętnie rozmawiali z dziennikarzami. Ale anonimowo.

• Jakie emocje towarzyszą strajkowi?

– Nasza szkoła się trzyma. Strajk trwa, końca nie widać, ale takie trwanie w zawieszeniu jest bardzo obciążające. Rodzi dużo złych emocji. Sił dodaje nam to, że strajkuje większość nauczycieli i ich liczba nie maleje. To, że jest nas dużo daje mi siłę i wiarę, że to ma sens. Podobnie jak spotykanie się na manifestacjach. To, że w innych szkołach też są ludzie, którzy czują tak samo jak my, podnosi nas na duchu. Pozwala trwać i wierzyć, że strajk skończy się sukcesem lub przynajmniej oczekiwaną zmianą.

• A ta nie dotyczy tylko pieniędzy?

– Nie. Wiadomo, że pieniądze są ważne, bo stawki, jakie otrzymujemy i o jakich wreszcie mówimy głośno, są zbyt niskie. Mówimy też jednak o coraz większej liczbie rzeczy, które nie funkcjonują tak jak powinny, i które chcielibyśmy zmienić. Nie cofniemy się w ich realizacji, bo jak nie teraz to kiedy?

• Najważniejsze rzeczy, które wymagają zmiany to…

– Szkoły, takie jak nasza, są przeładowane. A to przekłada się na sposób nauczania. Pozostawienie w podstawówkach uczniów siódmych i ósmych klas to nie był dobry pomysł. Chcielibyśmy też mniej pracować w domu. W szkole powinniśmy mieć warunki do tego, żeby zająć się przygotowaniem i sprawdzeniem sprawdzianów, uzupełnianiu dzienników i kart pracy. Ważne jest też podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela. Od tego zależy, jak traktują nas uczniowie. A z kolei od tego, jak my ich ukształtujemy, będzie zależał wygląd naszego społeczeństwa.

• Strajk pokazywany w mediach sprawia, że prestiż rośnie?

– W niektórych mediach nie. To, jak nas czasami pokazują, jest naprawdę upokarzające. Media mówią często rzeczy nieprawdziwe lub zmanipulowane. Czujemy się wciągani w politykę, a to nie jest potrzebne. Taki przekaz rodzi animozje w społeczeństwie, ale i w szkole, między nauczycielami i do niczego dobrego nie prowadzi. Chociaż, z drugiej strony, mam wrażenie, że im więcej słyszymy o sobie takich nieprawdziwych informacji, tym bardziej jesteśmy zgrani jako grupa zawodowa, bo narasta w nas wściekłość i frustracja przeciwko kłamstwom. Mówimy, jednym głosem, że trzeba siąść już teraz, wprowadzić zmiany i zakończyć strajk. Chcemy wracać do pracy! Przedłużanie strajku nie służy niczemu dobremu.

• Rodzice mają już dość? Narzekają?

Rodzice nas wspierają. Nie dostałam żadnego negatywnego sygnały ani od dzieci ani od ich rodziców. Od tych drugich słyszę natomiast: „Nie poddawajcie się. To ma sens. Jesteśmy z wami i wiemy, że szkołę trzeba zmienić. Musicie wytrwać”. Dla mnie prywatnie ważne jest też to, że mam wsparcie w domu. Mąż, nie mówi mi, że oszalałam, tylko, że mam walczyć, skoro zaczęłam.

• Internet huczy od hejtu. Czyta pani negartywne komentarze?

Już nie. Mamy swoje grupy łączące nauczycieli i je tylko przeglądam. Negatywne komentarze omijam, bo nauczyłam się już, że kogoś mającego inne poglądy nie jestem w stanie zmienić. Nie przekonam go, bo ma już swoje zdanie. Taka rozmowa nie ma sensu. Jak ktoś chciał się dowiedzieć ile zarabiamy i jak wygląda nasza praca to już spytał i wie. Takie osoby wspierają nas i są po naszej stronie. Inni wiedzą lepiej.

• Trudne jest codzienne podejmowanie decyzje o kontynuowaniu strajku?

Bardzo! Każdego dnia idę do szkoły z nadzieją, że strajk skończy się dzisiaj, a może jutro. Miałam nadzieję, że rozmowy z rządem po rozpoczęciu strajku 8 kwietnia potoczą się bardzo szybko. Potem miałam nadzieję, że okrągły stół rozpocznie się zaraz po świętach, a teraz słyszę, że dopiero w piątek. To bardzo denerwujące. Nie rozumiem skąd takie odwlekanie. Maturzyści kończą naukę, my mamy program do zrealizowania, a tu brak chęci do rozmów i prawdziwego dialogu. Jest tylko granie na emocjach i na polityce, a to przecież nie o to chodzi.

• Dlaczego rząd nie chce naprawdę rozmawiać z nauczycielami?

Nie wiem. Może to jakieś rozgrywki polityczne, a może socjotechnika, która pomaga im kreować wizerunek polityki twardej ręki. Ja tego nie rozumiem.

• Mówi, się że to Wy uprawiacie politykę. Że szef ZNP to polityczny beton.

W naszej szkole na 180 strajkujących nauczycieli w związkach jest 10 osób. Reszta nie jest zrzeszona. O jakiej polityce więc mowa? Nikt ze związkowców do nas nie przyszedł mówiąc, że mamy strajkować, bo taka jest wizja pana Broniarza. Sami o tym zdecydowaliśmy, bo widzimy, że jest źle i postanowiliśmy to zmienić.

* imię i nazwisko do wiadomości redakcji

e-Wydanie

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:30
+54
A może model amerykański? Nauczyciel w szkole od 8 do 16. W tym czasie nie może opuścić terenu szkoły, gdy nie ma lekcji sprawdza prace, spotyka się z uczniami i rodzicami a przede wszystkim pomaga uczniom którzy mają problemy z nauką na zajęciach indywidualnych (coś jak nasze korepetycje)
Avatar
wychowawca 8c / 24 kwietnia 2019 o 12:36
+43
"Internet huczy od hejtu" Do strajkujących... proszę powiedzieć mi jak to jest... każdą krytykę w Waszą stronę odbieracie jako HEJT. Ale kiedy obrażacie, poniżacie, wyzywacie nauczycieli, którzy postanowili nie brać udziału w strajku to jest to krytyka. Stosujecie Państwo zasadę podwójnej moralności i co najgorsze dobrze się z tym czujecie. Pytacie się nas, czy możemy patrzeć w lustro... A to ja was pytam, jak Wy możecie spoglądać w lustro? Strajkujecie i obrażacie. M.in. dlatego ludzie się od Was odwracają. Nie potraficie w tym wszystkim zachować umiaru, a przede wszystkim, zdrowego rozsądku i szacunku dla drugiego człowieka. Co Państwo zrobicie po strajku? Usiądziemy wspólnie w pokoju nauczycielskim i będziemy udawać, że nic się nie stało. Czy któremuś z Was w ogóle przejdzie przez gardło słowo przepraszam? Podobno jesteście ludźmi wykształconymi...
"Internet huczy od hejtu" Do strajkujących... proszę powiedzieć mi jak to jest... każdą krytykę w Waszą stronę odbieracie jako HEJT. Ale kiedy obrażacie, poniżacie, wyzywacie nauczycieli, którzy postanowili nie brać udziału w strajku to jest to krytyka. Stosujecie Państwo zasadę podwójnej moralności i co najgorsze dobrze się z tym czujecie. Pytacie się nas, czy możemy patrzeć w lustro... A to ja was pytam, jak Wy możecie spoglądać w lustro? Strajkujecie i obrażacie. M.in. dlatego ludzie się od Was odwracają. Nie potraficie w tym ws... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:29
+34
Ja bym chciał zobaczyć jak taki opierd..acz szkolny zmienia prace i idzie do korpo gdzie ma 15 min przerwy z zegarkiem w ręku szefa , codziennie prace po godzinach , mnóstwo pracy w domu ( przygotowania do spotkań , raporty itp) do tego max 2 tyg wakacji ciągiem ( przeważnie 1 tydzień) a jak jesteś chory to nikt cie nie zastąpi , robote musisz zrobić, i to wszystko za 500-600 zl więcej niż ma nauczyciel. Oj szybko by się zatęskniło za państwową posadką. W dupach sie wam poprzewracało !!! każdy chodził do szkoły i widział to zaangażowanie nauczycieli !! ( byli i tacy pozytywni ale jak rodzynki na cieście) Reszta to obiboki z zerowym zaangażowaniem .
Ja bym chciał zobaczyć jak taki opierd..acz szkolny zmienia prace i idzie do korpo gdzie ma 15 min przerwy z zegarkiem w ręku szefa , codziennie prace po godzinach , mnóstwo pracy w domu ( przygotowania do spotkań , raporty itp) do tego max 2 tyg wakacji ciągiem ( przeważnie 1 tydzień) a jak jesteś chory to nikt cie nie zastąpi , robote musisz zrobić, i to wszystko za 500-600 zl więcej niż ma nauczyciel. Oj szybko by się zatęskniło za państwową posadką. W dupach sie wam poprzewracało !!! każdy chodził do szkoły i widział to zaangażow... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:21
+28
!. To jest strajk tylko i wyłącznie o pieniądze 2. W politykę to was wciągnął Broniarz - polityk opozycji nie związkowiec 3."Rodzice nas wspierają. Nie dostałam żadnego negatywnego sygnały ani od dzieci ani od ich rodziców" - bo co mają wam powiedzieć co o was myślą prosto w twarz?!! POWIE SIĘ WAM W TWARZ CO O WAS MYŚLI TE ZEMŚCICIE SIĘ NA DZIECKU !!!
Avatar
Rodo / 24 kwietnia 2019 o 12:41
+27
Patologia, w niektórych szkołach strajkuje 10% nauczycieli a lekcji nie ma, strajk będzie ttrwał do ostatnie strajkującej sprzątaczki, bawimy się do wakacji?
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:11
+25
W Polsce jest 700 tys nauczycieli , najwięcej w Europie na 1 ucznia. Należało by zwolnić tych najstarszych nauczycieli i zostawić młodych współczesnych i im podnieść płace. Niech te stare dewotki z SB idą szukać lepszej pracy na wolnym rynku i za lepsze wynagrodzenie. Dosyć przechowalni w szkołach za nasze podatki. Może wtedy po kilku miesiącach poszukiwań wróciły by z podkulonym ogonem bo nauczyciele mają ogólnie dobre warunki zatrudnienia. Komu się nie podoba droga wolna.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 13:21
+23
Jedno jest pewne , nauczyciele to nie jest grupa zawodowa która jest szczególnie poszkodowana w Polsce. Za średnie wymagania i kwalifikacje dostają średnie wynagrodzenie ( nie mylić ze średnim w gospodarce bo to jest fałsz) Do tego nauczyciele mają mnóstwo przywilejów o których inni mogą pomarzyć. To jest praca rodem z PRLu i tak tez jest wykonywana. Jedynym sposobem na ukrócenie tej politycznej hucpy to rozpoczęcie zwolnień w związku ze strajkiem. Szybko by się okazało że ta praca jednak nie jest taka zła i jednak szkoda by ja było stracić. A dla tych co czują się niedocenieni - miejcie jaja i zmieńcie pracę na lepszą tak ja robią miliony polaków a nie stoicie jak żebracy i dajecie dzieciom zły przykład !!!
Jedno jest pewne , nauczyciele to nie jest grupa zawodowa która jest szczególnie poszkodowana w Polsce. Za średnie wymagania i kwalifikacje dostają średnie wynagrodzenie ( nie mylić ze średnim w gospodarce bo to jest fałsz) Do tego nauczyciele mają mnóstwo przywilejów o których inni mogą pomarzyć. To jest praca rodem z PRLu i tak tez jest wykonywana. Jedynym sposobem na ukrócenie tej politycznej hucpy to rozpoczęcie zwolnień w związku ze strajkiem. Szybko by się okazało że ta praca jednak nie jest taka zła i jednak szkoda by ja było... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:55
+23
Co dziennie to samo niech strajkują jeśli ich na to stać. Trzeba będzie spłacać kredyty robić opłaty wrócą do pracy Zresztą śmieszny jest ten strajk cztery pięć godzin i do domu. Jeszcze 3 dni i długi weekend Może w końcu odpoczną
Avatar
nie negocjować z terrorystami / 24 kwietnia 2019 o 13:36
+20
Jakość nauczania matematyki i przedmiotów ścisłych: 1 Singapur 2 Finlandia 3 Szwajcaria 4 Liban 8 Estonia 11 Słowenia 27 Ukraina 39 Sri Lanka 44 Tunezja 45 Litwa.... 49 Polska !!! Tak dziś uczą specjaliści ZNP (World Economic Forum) - Płaćmy nauczycielom wedle wyników ich uczniów. Proste i uczciwe rozwiązanie. A jak komuś nie odpowiada płaca, może posłuchać rady wujka Bronka- weź kredyt i zmień pracę.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 13:03
+19
Jest już po południu więc większość jest już w domu lub na zakupach
Avatar
antygona / 25 kwietnia 2019 o 08:57
0
Z tego strajku wypływa jedno dobro... KATHARSIS. Poza tym wszystko inne zostanie pogrzebane...
Avatar
vox populi / 25 kwietnia 2019 o 08:50
+1
Rodzice na najbliższych wywiadówkach powinni jednoznacznie wyrazić swoje zdanie na temat tych strajków.
Avatar
Lolek / 25 kwietnia 2019 o 08:08
0
Jacy rodzice popieraja strajk nauczycieli?  Ja ich nie znam
Avatar
rozsadek podpowiada / 25 kwietnia 2019 o 07:21
+4
Zabrać dodatki wiejskie,karte nauczyciela,rozliczać raz do roku z efektów nauczania,założyć kasy fiskalne na korepetycje,zatrudnić w godzinach 8-16.,zabrać prawo do straju/dać prawo do zgromadzeń/,zabrać dopłaty do nauczycieli tzw 14 czyli jdu. Co oni robią z tą młodzieżą ,dziećmi,piociągnąć do odpowiedzialności karnej z powodztwa cywilnego wtedy zapanuje ład i porządek i podniesiona jakość nauczania. N i e r o b y.
Avatar
Holi / 25 kwietnia 2019 o 07:06
+5
Wszyscy uczestnicy strajku powinni być dyscyplinarnie zwolnieni z pracy
Avatar
Nauczycielka niedtrajkujaca / 25 kwietnia 2019 o 06:27
+5
Głupie baby w większości dały się wpuścić w czerwono ubecko kanał przez Broniarza - kelnera ryżego wermachtowca
Avatar
rodzic / 24 kwietnia 2019 o 23:47
+8
Ta "anonimowa" nauczycielka z sp51 mija się z prawdą niejednokrotnie... Łatwo sprawdzić ilu nauczycieli strajkuje w tej szkole i ilu strajkowało. Szczytem obłudy jest twierdzenie, że strajkujący mają poparcie rodziców. Jakie są prawdziwe nastroje to się Państwo przekonacie na najbliższych zebraniach.
Avatar
XXX / 24 kwietnia 2019 o 22:57
+5
W Puławach też był wiec poparcia dla nauczycieli. Też było dużo mieszkańców, ok. 20 emerytów i 10 pań w średnim wieku. Przemawiała jakaś pani w słomianym kapeluszu, chyba nauczycielka.
Avatar
zetenpowiec / 24 kwietnia 2019 o 22:32
-3
Uwaga, uwaga na oczekiwania nauczycieli podnosimy od dzisiaj prestiż zawodu nauczycielskiego. Nie patrzmy na to jak się nauczyciele zachowują i co sobą reprezentują. Prestiż należy podnieść, a najlepiej na mocy rozporządzenia Rady Ministrów lub ustawą sejmową.
Avatar
dyktatorek / 24 kwietnia 2019 o 21:55
-5
Ja bym chciał zobaczyć jak taki opierd..acz szkolny zmienia prace i idzie do korpo gdzie ma 15 min przerwy z zegarkiem w ręku szefa , codziennie prace po godzinach , mnóstwo pracy w domu  ( przygotowania do spotkań , raporty itp)   do tego max 2 tyg  wakacji ciągiem ( przeważnie 1 tydzień) a jak jesteś chory to nikt cie nie zastąpi , robote musisz zrobić,   i to wszystko za 500-600 zl więcej niż ma nauczyciel.  Oj szybko by się zatęskniło za państwową posadką.  W dupach sie wam poprzewracało !!! każdy chodził do szkoły i widział to zaangażowanie nauczycieli !! ( byli i tacy pozytywni ale jak rodzynki na cieście)  Reszta to obiboki z zerowym zaangażowaniem .
 Zostań nauczycielem będziesz miał super
 Zostań nauczycielem będziesz miał super rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Opera w parku i nowe wystawy. Noc Muzeów w Puławach [ZDJĘCIA]
galeria

Opera w parku i nowe wystawy. Noc Muzeów w Puławach [ZDJĘCIA] 0 1

Sobotni wieczór wielu mieszkańców Puław spędziło w parku, gdzie za złotówkę można było zwiedzić Świątynię Sybilli, czy Pałac Czartoryskich, a także obejrzeć operę "Walka Tankreda z Kloryndą" w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego w Lublinie.

Podaliśmy tlen przeciwnikowi, czyli opinie po meczu Chełmianka - Motor

Podaliśmy tlen przeciwnikowi, czyli opinie po meczu Chełmianka - Motor 0 1

Motor pokonał w sobotę na wyjeździe Chełmiankę 3:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Łowcy burz nagrali tornado. Trąba powietrzna uszkodziła kilkanaście domów
Stany Zjednoczone
film

Łowcy burz nagrali tornado. Trąba powietrzna uszkodziła kilkanaście domów 0 3

McCook, Nebraska, USA. Łowcy burz nagrali tornado w amerykańskim stanie Nebraska. O możliwości pojawienia się tornada ostrzegały służby meteorologiczne.

BMW uderzyło w latarnię. Nikomu nic sie nie stało

BMW uderzyło w latarnię. Nikomu nic sie nie stało 0 1

Do kolizji doszło dzisiaj ok. godz. 10 na al. Gen. Andersa w Lublinie, na wysokości sklepu Carrefour. Osoba kierująca BMW zjechała na pas zieleni i uderzyła przodem w słup oświetleniowy.

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje"
APEL O POMOC

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje" 80 11

Pisarze, malarze, muzycy, ludzie kultury, samorządowcy – jednym słowem znani i lubiani. Dziesiątki ludzi dobrej woli walczą o życie 13-lateniego Kacpra Drzazgi ze Świdnika. Pomóc możesz i Ty!

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem
film

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem 0 0

W niedzielę w całym kraju będą pojawiały się przelotne opady deszczu oraz burze.

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia
22 maja 2019, 18:00

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia 1 4

Już 22 maja w Puławach wystąpią najlepsi europejscy kaskaderzy podczas Monster Truck Show. W programie elementy pirotechniczne, świetlne i muzyczne. Start o godz. 18 przy na parkingach przy ul. Słowackiego.

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku?

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku? 1 5

Królowa Jadwiga lubiła poziomki i jabłka. Król Władysław Jagiełło jabłek nie lubił, uwielbiał za to gruszki. Oboje lubili śliwki. Owoce w kuchni mają w naszym regionie specjalnie miejsce. Jabłka lubelskie robią furorę w Polsce, w restauracjach znów pojawiają się pierogi ze śliwkami, naleśniki z jabłkami i cynamonem, a słynna kraśnicka szarytka w marynacie stoi w słojach w warszawskich restauracjach.

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach 5 8

Trwają prace remontowe strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąwolnicy, która pełni jednocześnie funkcję wiejskiej świetlicy. Rozebrany został już stary dach, który wkrótce zastąpi nowe poszycie.

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki 0 0

Dobrej formy zespołu ze Żmudzi ciąg dalszy. W sobotę Victoria zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem z Powiślakiem Końskowola (2:1). Co więcej, drużyna Piotra Molińskiego nie przegrała już od siedmiu kolejek

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ 0 3

W końcówce sezonu Stal Kraśnik nie musi się martwić o utrzymanie, dlatego koncentruje się na zbieraniu punktów w klasyfikacji Pro Junior System. W sobotę niebiesko-żółci w podstawowym składzie wystawili aż siedmiu młodzieżowców. Mimo to powalczyli z liderem tabeli i przegrali w Nowym Targu „tylko” 0:1.

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia] 0 1

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy 0 2

Kłos Chełm znowu złapał formę. Piłkarze Roberta Tarnowskiego nie pozwolili na wiele Lubliniance i pokonali wyżej notowanego rywala 2:0

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają!

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają! 0 1

To był mecz o być albo nie być dla Podlasia w III lidze. Bialczanie przed pierwszym gwizdkiem starcia w Oświęcimiu tracili do rywali siedem punktów. Łatwo policzyć, że w przypadku porażki nie byliby w stanie już prześcignąć Soły. Spotkanie potoczyło się jednak po myśli biało-zielonych, którzy wygrali 2:0 i zdecydowanie poprawili swoją sytuację w tabeli

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta 0 1

Znakomite widowisko stworzyli żużlowcy podczas inauguracyjnej rundy Speedway Grand Prix. Przy wypełnionych niemal do ostatniego miejsca trybunach PGE Stadionu Narodowego w Warszawie najszybszy w finale był debiutujący Duńczyk Leon Madsen

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.