Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 kwietnia 2019 r.
12:04

Strajk nauczycieli trwa. "To, że jest nas dużo daje mi siłę i wiarę, że to ma sens"

0 70 A A

Rozmowa z nauczycielką nauczania początkowego w Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie*

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nauczyciele z Lublina i Lubelszczyzny, którzy nie mogli pojechać we wtorek na manifestację przez Ministerstwem Edukacji Narodowej, spotkali się wczoraj na placu Litewskim. O tym, dlaczego strajkują chętnie rozmawiali z dziennikarzami. Ale anonimowo.

• Jakie emocje towarzyszą strajkowi?

– Nasza szkoła się trzyma. Strajk trwa, końca nie widać, ale takie trwanie w zawieszeniu jest bardzo obciążające. Rodzi dużo złych emocji. Sił dodaje nam to, że strajkuje większość nauczycieli i ich liczba nie maleje. To, że jest nas dużo daje mi siłę i wiarę, że to ma sens. Podobnie jak spotykanie się na manifestacjach. To, że w innych szkołach też są ludzie, którzy czują tak samo jak my, podnosi nas na duchu. Pozwala trwać i wierzyć, że strajk skończy się sukcesem lub przynajmniej oczekiwaną zmianą.

• A ta nie dotyczy tylko pieniędzy?

– Nie. Wiadomo, że pieniądze są ważne, bo stawki, jakie otrzymujemy i o jakich wreszcie mówimy głośno, są zbyt niskie. Mówimy też jednak o coraz większej liczbie rzeczy, które nie funkcjonują tak jak powinny, i które chcielibyśmy zmienić. Nie cofniemy się w ich realizacji, bo jak nie teraz to kiedy?

• Najważniejsze rzeczy, które wymagają zmiany to…

– Szkoły, takie jak nasza, są przeładowane. A to przekłada się na sposób nauczania. Pozostawienie w podstawówkach uczniów siódmych i ósmych klas to nie był dobry pomysł. Chcielibyśmy też mniej pracować w domu. W szkole powinniśmy mieć warunki do tego, żeby zająć się przygotowaniem i sprawdzeniem sprawdzianów, uzupełnianiu dzienników i kart pracy. Ważne jest też podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela. Od tego zależy, jak traktują nas uczniowie. A z kolei od tego, jak my ich ukształtujemy, będzie zależał wygląd naszego społeczeństwa.

• Strajk pokazywany w mediach sprawia, że prestiż rośnie?

– W niektórych mediach nie. To, jak nas czasami pokazują, jest naprawdę upokarzające. Media mówią często rzeczy nieprawdziwe lub zmanipulowane. Czujemy się wciągani w politykę, a to nie jest potrzebne. Taki przekaz rodzi animozje w społeczeństwie, ale i w szkole, między nauczycielami i do niczego dobrego nie prowadzi. Chociaż, z drugiej strony, mam wrażenie, że im więcej słyszymy o sobie takich nieprawdziwych informacji, tym bardziej jesteśmy zgrani jako grupa zawodowa, bo narasta w nas wściekłość i frustracja przeciwko kłamstwom. Mówimy, jednym głosem, że trzeba siąść już teraz, wprowadzić zmiany i zakończyć strajk. Chcemy wracać do pracy! Przedłużanie strajku nie służy niczemu dobremu.

• Rodzice mają już dość? Narzekają?

Rodzice nas wspierają. Nie dostałam żadnego negatywnego sygnały ani od dzieci ani od ich rodziców. Od tych drugich słyszę natomiast: „Nie poddawajcie się. To ma sens. Jesteśmy z wami i wiemy, że szkołę trzeba zmienić. Musicie wytrwać”. Dla mnie prywatnie ważne jest też to, że mam wsparcie w domu. Mąż, nie mówi mi, że oszalałam, tylko, że mam walczyć, skoro zaczęłam.

• Internet huczy od hejtu. Czyta pani negartywne komentarze?

Już nie. Mamy swoje grupy łączące nauczycieli i je tylko przeglądam. Negatywne komentarze omijam, bo nauczyłam się już, że kogoś mającego inne poglądy nie jestem w stanie zmienić. Nie przekonam go, bo ma już swoje zdanie. Taka rozmowa nie ma sensu. Jak ktoś chciał się dowiedzieć ile zarabiamy i jak wygląda nasza praca to już spytał i wie. Takie osoby wspierają nas i są po naszej stronie. Inni wiedzą lepiej.

• Trudne jest codzienne podejmowanie decyzje o kontynuowaniu strajku?

Bardzo! Każdego dnia idę do szkoły z nadzieją, że strajk skończy się dzisiaj, a może jutro. Miałam nadzieję, że rozmowy z rządem po rozpoczęciu strajku 8 kwietnia potoczą się bardzo szybko. Potem miałam nadzieję, że okrągły stół rozpocznie się zaraz po świętach, a teraz słyszę, że dopiero w piątek. To bardzo denerwujące. Nie rozumiem skąd takie odwlekanie. Maturzyści kończą naukę, my mamy program do zrealizowania, a tu brak chęci do rozmów i prawdziwego dialogu. Jest tylko granie na emocjach i na polityce, a to przecież nie o to chodzi.

• Dlaczego rząd nie chce naprawdę rozmawiać z nauczycielami?

Nie wiem. Może to jakieś rozgrywki polityczne, a może socjotechnika, która pomaga im kreować wizerunek polityki twardej ręki. Ja tego nie rozumiem.

• Mówi, się że to Wy uprawiacie politykę. Że szef ZNP to polityczny beton.

W naszej szkole na 180 strajkujących nauczycieli w związkach jest 10 osób. Reszta nie jest zrzeszona. O jakiej polityce więc mowa? Nikt ze związkowców do nas nie przyszedł mówiąc, że mamy strajkować, bo taka jest wizja pana Broniarza. Sami o tym zdecydowaliśmy, bo widzimy, że jest źle i postanowiliśmy to zmienić.

* imię i nazwisko do wiadomości redakcji

e-Wydanie

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:30
+54
A może model amerykański? Nauczyciel w szkole od 8 do 16. W tym czasie nie może opuścić terenu szkoły, gdy nie ma lekcji sprawdza prace, spotyka się z uczniami i rodzicami a przede wszystkim pomaga uczniom którzy mają problemy z nauką na zajęciach indywidualnych (coś jak nasze korepetycje)
Avatar
wychowawca 8c / 24 kwietnia 2019 o 12:36
+43
"Internet huczy od hejtu" Do strajkujących... proszę powiedzieć mi jak to jest... każdą krytykę w Waszą stronę odbieracie jako HEJT. Ale kiedy obrażacie, poniżacie, wyzywacie nauczycieli, którzy postanowili nie brać udziału w strajku to jest to krytyka. Stosujecie Państwo zasadę podwójnej moralności i co najgorsze dobrze się z tym czujecie. Pytacie się nas, czy możemy patrzeć w lustro... A to ja was pytam, jak Wy możecie spoglądać w lustro? Strajkujecie i obrażacie. M.in. dlatego ludzie się od Was odwracają. Nie potraficie w tym wszystkim zachować umiaru, a przede wszystkim, zdrowego rozsądku i szacunku dla drugiego człowieka. Co Państwo zrobicie po strajku? Usiądziemy wspólnie w pokoju nauczycielskim i będziemy udawać, że nic się nie stało. Czy któremuś z Was w ogóle przejdzie przez gardło słowo przepraszam? Podobno jesteście ludźmi wykształconymi...
"Internet huczy od hejtu" Do strajkujących... proszę powiedzieć mi jak to jest... każdą krytykę w Waszą stronę odbieracie jako HEJT. Ale kiedy obrażacie, poniżacie, wyzywacie nauczycieli, którzy postanowili nie brać udziału w strajku to jest to krytyka. Stosujecie Państwo zasadę podwójnej moralności i co najgorsze dobrze się z tym czujecie. Pytacie się nas, czy możemy patrzeć w lustro... A to ja was pytam, jak Wy możecie spoglądać w lustro? Strajkujecie i obrażacie. M.in. dlatego ludzie się od Was odwracają. Nie potraficie w tym ws... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:29
+34
Ja bym chciał zobaczyć jak taki opierd..acz szkolny zmienia prace i idzie do korpo gdzie ma 15 min przerwy z zegarkiem w ręku szefa , codziennie prace po godzinach , mnóstwo pracy w domu ( przygotowania do spotkań , raporty itp) do tego max 2 tyg wakacji ciągiem ( przeważnie 1 tydzień) a jak jesteś chory to nikt cie nie zastąpi , robote musisz zrobić, i to wszystko za 500-600 zl więcej niż ma nauczyciel. Oj szybko by się zatęskniło za państwową posadką. W dupach sie wam poprzewracało !!! każdy chodził do szkoły i widział to zaangażowanie nauczycieli !! ( byli i tacy pozytywni ale jak rodzynki na cieście) Reszta to obiboki z zerowym zaangażowaniem .
Ja bym chciał zobaczyć jak taki opierd..acz szkolny zmienia prace i idzie do korpo gdzie ma 15 min przerwy z zegarkiem w ręku szefa , codziennie prace po godzinach , mnóstwo pracy w domu ( przygotowania do spotkań , raporty itp) do tego max 2 tyg wakacji ciągiem ( przeważnie 1 tydzień) a jak jesteś chory to nikt cie nie zastąpi , robote musisz zrobić, i to wszystko za 500-600 zl więcej niż ma nauczyciel. Oj szybko by się zatęskniło za państwową posadką. W dupach sie wam poprzewracało !!! każdy chodził do szkoły i widział to zaangażow... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:21
+28
!. To jest strajk tylko i wyłącznie o pieniądze 2. W politykę to was wciągnął Broniarz - polityk opozycji nie związkowiec 3."Rodzice nas wspierają. Nie dostałam żadnego negatywnego sygnały ani od dzieci ani od ich rodziców" - bo co mają wam powiedzieć co o was myślą prosto w twarz?!! POWIE SIĘ WAM W TWARZ CO O WAS MYŚLI TE ZEMŚCICIE SIĘ NA DZIECKU !!!
Avatar
Rodo / 24 kwietnia 2019 o 12:41
+27
Patologia, w niektórych szkołach strajkuje 10% nauczycieli a lekcji nie ma, strajk będzie ttrwał do ostatnie strajkującej sprzątaczki, bawimy się do wakacji?
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:11
+25
W Polsce jest 700 tys nauczycieli , najwięcej w Europie na 1 ucznia. Należało by zwolnić tych najstarszych nauczycieli i zostawić młodych współczesnych i im podnieść płace. Niech te stare dewotki z SB idą szukać lepszej pracy na wolnym rynku i za lepsze wynagrodzenie. Dosyć przechowalni w szkołach za nasze podatki. Może wtedy po kilku miesiącach poszukiwań wróciły by z podkulonym ogonem bo nauczyciele mają ogólnie dobre warunki zatrudnienia. Komu się nie podoba droga wolna.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 13:21
+23
Jedno jest pewne , nauczyciele to nie jest grupa zawodowa która jest szczególnie poszkodowana w Polsce. Za średnie wymagania i kwalifikacje dostają średnie wynagrodzenie ( nie mylić ze średnim w gospodarce bo to jest fałsz) Do tego nauczyciele mają mnóstwo przywilejów o których inni mogą pomarzyć. To jest praca rodem z PRLu i tak tez jest wykonywana. Jedynym sposobem na ukrócenie tej politycznej hucpy to rozpoczęcie zwolnień w związku ze strajkiem. Szybko by się okazało że ta praca jednak nie jest taka zła i jednak szkoda by ja było stracić. A dla tych co czują się niedocenieni - miejcie jaja i zmieńcie pracę na lepszą tak ja robią miliony polaków a nie stoicie jak żebracy i dajecie dzieciom zły przykład !!!
Jedno jest pewne , nauczyciele to nie jest grupa zawodowa która jest szczególnie poszkodowana w Polsce. Za średnie wymagania i kwalifikacje dostają średnie wynagrodzenie ( nie mylić ze średnim w gospodarce bo to jest fałsz) Do tego nauczyciele mają mnóstwo przywilejów o których inni mogą pomarzyć. To jest praca rodem z PRLu i tak tez jest wykonywana. Jedynym sposobem na ukrócenie tej politycznej hucpy to rozpoczęcie zwolnień w związku ze strajkiem. Szybko by się okazało że ta praca jednak nie jest taka zła i jednak szkoda by ja było... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 12:55
+23
Co dziennie to samo niech strajkują jeśli ich na to stać. Trzeba będzie spłacać kredyty robić opłaty wrócą do pracy Zresztą śmieszny jest ten strajk cztery pięć godzin i do domu. Jeszcze 3 dni i długi weekend Może w końcu odpoczną
Avatar
nie negocjować z terrorystami / 24 kwietnia 2019 o 13:36
+20
Jakość nauczania matematyki i przedmiotów ścisłych: 1 Singapur 2 Finlandia 3 Szwajcaria 4 Liban 8 Estonia 11 Słowenia 27 Ukraina 39 Sri Lanka 44 Tunezja 45 Litwa.... 49 Polska !!! Tak dziś uczą specjaliści ZNP (World Economic Forum) - Płaćmy nauczycielom wedle wyników ich uczniów. Proste i uczciwe rozwiązanie. A jak komuś nie odpowiada płaca, może posłuchać rady wujka Bronka- weź kredyt i zmień pracę.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 13:03
+19
Jest już po południu więc większość jest już w domu lub na zakupach
Avatar
antygona / 25 kwietnia 2019 o 08:57
0
Z tego strajku wypływa jedno dobro... KATHARSIS. Poza tym wszystko inne zostanie pogrzebane...
Avatar
vox populi / 25 kwietnia 2019 o 08:50
+1
Rodzice na najbliższych wywiadówkach powinni jednoznacznie wyrazić swoje zdanie na temat tych strajków.
Avatar
Lolek / 25 kwietnia 2019 o 08:08
0
Jacy rodzice popieraja strajk nauczycieli?  Ja ich nie znam
Avatar
rozsadek podpowiada / 25 kwietnia 2019 o 07:21
+4
Zabrać dodatki wiejskie,karte nauczyciela,rozliczać raz do roku z efektów nauczania,założyć kasy fiskalne na korepetycje,zatrudnić w godzinach 8-16.,zabrać prawo do straju/dać prawo do zgromadzeń/,zabrać dopłaty do nauczycieli tzw 14 czyli jdu. Co oni robią z tą młodzieżą ,dziećmi,piociągnąć do odpowiedzialności karnej z powodztwa cywilnego wtedy zapanuje ład i porządek i podniesiona jakość nauczania. N i e r o b y.
Avatar
Holi / 25 kwietnia 2019 o 07:06
+5
Wszyscy uczestnicy strajku powinni być dyscyplinarnie zwolnieni z pracy
Avatar
Nauczycielka niedtrajkujaca / 25 kwietnia 2019 o 06:27
+5
Głupie baby w większości dały się wpuścić w czerwono ubecko kanał przez Broniarza - kelnera ryżego wermachtowca
Avatar
rodzic / 24 kwietnia 2019 o 23:47
+8
Ta "anonimowa" nauczycielka z sp51 mija się z prawdą niejednokrotnie... Łatwo sprawdzić ilu nauczycieli strajkuje w tej szkole i ilu strajkowało. Szczytem obłudy jest twierdzenie, że strajkujący mają poparcie rodziców. Jakie są prawdziwe nastroje to się Państwo przekonacie na najbliższych zebraniach.
Avatar
XXX / 24 kwietnia 2019 o 22:57
+5
W Puławach też był wiec poparcia dla nauczycieli. Też było dużo mieszkańców, ok. 20 emerytów i 10 pań w średnim wieku. Przemawiała jakaś pani w słomianym kapeluszu, chyba nauczycielka.
Avatar
zetenpowiec / 24 kwietnia 2019 o 22:32
-3
Uwaga, uwaga na oczekiwania nauczycieli podnosimy od dzisiaj prestiż zawodu nauczycielskiego. Nie patrzmy na to jak się nauczyciele zachowują i co sobą reprezentują. Prestiż należy podnieść, a najlepiej na mocy rozporządzenia Rady Ministrów lub ustawą sejmową.
Avatar
dyktatorek / 24 kwietnia 2019 o 21:55
-5
Ja bym chciał zobaczyć jak taki opierd..acz szkolny zmienia prace i idzie do korpo gdzie ma 15 min przerwy z zegarkiem w ręku szefa , codziennie prace po godzinach , mnóstwo pracy w domu  ( przygotowania do spotkań , raporty itp)   do tego max 2 tyg  wakacji ciągiem ( przeważnie 1 tydzień) a jak jesteś chory to nikt cie nie zastąpi , robote musisz zrobić,   i to wszystko za 500-600 zl więcej niż ma nauczyciel.  Oj szybko by się zatęskniło za państwową posadką.  W dupach sie wam poprzewracało !!! każdy chodził do szkoły i widział to zaangażowanie nauczycieli !! ( byli i tacy pozytywni ale jak rodzynki na cieście)  Reszta to obiboki z zerowym zaangażowaniem .
 Zostań nauczycielem będziesz miał super
 Zostań nauczycielem będziesz miał super rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Opera w parku i nowe wystawy. Noc Muzeów w Puławach [ZDJĘCIA]
galeria

Opera w parku i nowe wystawy. Noc Muzeów w Puławach [ZDJĘCIA] 0 1

Sobotni wieczór wielu mieszkańców Puław spędziło w parku, gdzie za złotówkę można było zwiedzić Świątynię Sybilli, czy Pałac Czartoryskich, a także obejrzeć operę "Walka Tankreda z Kloryndą" w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego w Lublinie.

Podaliśmy tlen przeciwnikowi, czyli opinie po meczu Chełmianka - Motor

Podaliśmy tlen przeciwnikowi, czyli opinie po meczu Chełmianka - Motor 0 1

Motor pokonał w sobotę na wyjeździe Chełmiankę 3:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Łowcy burz nagrali tornado. Trąba powietrzna uszkodziła kilkanaście domów
Stany Zjednoczone
film

Łowcy burz nagrali tornado. Trąba powietrzna uszkodziła kilkanaście domów 0 3

McCook, Nebraska, USA. Łowcy burz nagrali tornado w amerykańskim stanie Nebraska. O możliwości pojawienia się tornada ostrzegały służby meteorologiczne.

BMW uderzyło w latarnię. Nikomu nic sie nie stało

BMW uderzyło w latarnię. Nikomu nic sie nie stało 0 1

Do kolizji doszło dzisiaj ok. godz. 10 na al. Gen. Andersa w Lublinie, na wysokości sklepu Carrefour. Osoba kierująca BMW zjechała na pas zieleni i uderzyła przodem w słup oświetleniowy.

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje"
APEL O POMOC

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje" 80 11

Pisarze, malarze, muzycy, ludzie kultury, samorządowcy – jednym słowem znani i lubiani. Dziesiątki ludzi dobrej woli walczą o życie 13-lateniego Kacpra Drzazgi ze Świdnika. Pomóc możesz i Ty!

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem
film

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem 0 0

W niedzielę w całym kraju będą pojawiały się przelotne opady deszczu oraz burze.

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia
22 maja 2019, 18:00

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia 1 4

Już 22 maja w Puławach wystąpią najlepsi europejscy kaskaderzy podczas Monster Truck Show. W programie elementy pirotechniczne, świetlne i muzyczne. Start o godz. 18 przy na parkingach przy ul. Słowackiego.

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku?

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku? 1 5

Królowa Jadwiga lubiła poziomki i jabłka. Król Władysław Jagiełło jabłek nie lubił, uwielbiał za to gruszki. Oboje lubili śliwki. Owoce w kuchni mają w naszym regionie specjalnie miejsce. Jabłka lubelskie robią furorę w Polsce, w restauracjach znów pojawiają się pierogi ze śliwkami, naleśniki z jabłkami i cynamonem, a słynna kraśnicka szarytka w marynacie stoi w słojach w warszawskich restauracjach.

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach 5 8

Trwają prace remontowe strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąwolnicy, która pełni jednocześnie funkcję wiejskiej świetlicy. Rozebrany został już stary dach, który wkrótce zastąpi nowe poszycie.

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki 0 0

Dobrej formy zespołu ze Żmudzi ciąg dalszy. W sobotę Victoria zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem z Powiślakiem Końskowola (2:1). Co więcej, drużyna Piotra Molińskiego nie przegrała już od siedmiu kolejek

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ 0 3

W końcówce sezonu Stal Kraśnik nie musi się martwić o utrzymanie, dlatego koncentruje się na zbieraniu punktów w klasyfikacji Pro Junior System. W sobotę niebiesko-żółci w podstawowym składzie wystawili aż siedmiu młodzieżowców. Mimo to powalczyli z liderem tabeli i przegrali w Nowym Targu „tylko” 0:1.

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia] 0 1

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy 0 2

Kłos Chełm znowu złapał formę. Piłkarze Roberta Tarnowskiego nie pozwolili na wiele Lubliniance i pokonali wyżej notowanego rywala 2:0