Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 kwietnia 2019 r.
19:20

Strajk nauczycieli trwa, ale matury będą

0 89 A A

Rozpoczął się trzeci tydzień strajku nauczycieli. Nikt nie udaje już, że wie, ile jeszcze może trwać protest i w jaki sposób może się skończyć. Pewne jest tylko to, że egzamin dojrzałości nie jest zagrożony

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W grę wchodzą dwa scenariusze: zawieszenie strajku lub jego kontynuacja. Pomysł strajku rotacyjnego ma mało zwolenników – mówił wczoraj Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jak dodał, decyzja o tym co dalej zapadnie najwcześniej w środę rano.

Członkowie ZNP z całej Polski manifestowali we wtorek przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie. Ci, co na manifestację do Warszawy nie pojechali, zebrali się na pl. Litewskim w Lublinie (na zdjęciu).

– Najgorsza jest niepewność i to codzienne czekanie – przyznaje polonistka z Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie. – Nie wiesz, czy „na górze” się dogadają. Nie wiesz, czy jutro będziesz prowadzić lekcje, czy nadal strajkować.

– Duże nadzieje wiążę z piątkowym okrągłym stołem – przyznaje nauczyciel matematyki w jednej z lubelskich podstawówek. – Jeśli się dogadamy, to 6 maja ruszą normalne lekcje. Naprawdę na to liczę.

Według ostatnich danych zebranych przez lubelski ratusz akcja protestacyjna prowadzona była w 80 ze 155 placówek oświatowych. To o 30 mniej niż w pierwszym dniu protestu (8 kwietnia). Po kilku dniach ze strajku rezygnowały głównie przedszkola. W piątek w proteście uczestniczyło ok. 97 proc. podstawówek: wszystkie licea, ok. 70 proc. zespołów szkół, 3 z 5 Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, 4 z 13 burs, poradni i MDK oraz 17 proc. przedszkoli.

A strajk może się przedłużyć, bo szanse na porozumienie się z rządem z każdym dniem maleją. Centrale związkowe oraz organizacje pracodawców zapowiedziały, że nie będą uczestniczyć w obradach tzw. Okrągłego Stołu ds. oświaty w formule zaproponowanej przez premiera „debaty o charakterze stadionowym”.

– Taka formuła dyskusji w żaden sposób nie wpłynie na rozwiązanie problemów oświaty – podkreślają zgodnie członkowie Związku Pracodawców Business Centre Club, OPZZ, FZZ, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego.

Matury zgodnie z planem

Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy, zrzeszający strajkujących nauczycieli nienależących do związków zawodowych, zdecydował we wtorek o przeprowadzeniu klasyfikacji maturzystów.

– Strajk nie zostaje zawieszony. Możemy tylko mówić o przerwaniu strajku wyłącznie na ten dzień, w którym odbędzie się rada – mówi Maciej Rusicki z OMKS.

W większości szkół rady pedagogiczne odbędą się dzisiaj. W piątek maturzyści świętować będą zakończenie roku. Matury rozpoczną się 6 maja.

 

 

e-Wydanie

Komentarze 89

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 o 19:46
+41
Dobra, kończcie ten cyrk i bierzcie sie za robote! Z głodu zaden z Was nie umrze, tragedii nie ma. Oczywiście kasa za strajk się nie należy.
Avatar
Gosc / 23 kwietnia 2019 o 20:21
+35
Zaczyna docierać do nauczycieli fakt że zostali wykorzystani przez totalna opozycję. Tym strajkiem zwrócili się nie tylko przeciw uczniom ale przeciw władzy a co za tym idzie przeciw państwu. Zapowiedź Broniarza o odstąpieniu od negocjacji zaplanowanych na 26.04 pokazuje że nie chodzi o dialog ale o halas i próbę destabilizację państwa co zakładała totalna opozycja. Broniarza nie obchodzą nauczyciele ale są mu potrzebni do wypromowania go na polityka i do próby wywołania niepotrzebnych napięć podobnych do tych do których był powołany KOD czy zorganizowany pucz w sejmie. Mi osobiście wracając w przeszłość nauczyciel kojarzył się z nauką patriotyzmu kształtowaniu postawy patrioty oraz przekazania wiedzy bym mógł być wyedukowany i swoje nabytą w szkole wiedzę mógł wykorzystać w sposób właściwy dla rozwoju mojego kraju. Pozostaje wam drodzy nauczyciele godnie zakończyć to w co zostaliscie wplątani choć wasz wizerunek i autorytet został zhańbiony. Będzie wam ciężko odbudować zaufanie społeczeństwa Polskiego. Mam nadzieję że będziecie kierować się własnym rozumieniem tej sytuacji by nie powtórzyły się podobnie historię w waszej bogatej historii polskiej edukacji.
Zaczyna docierać do nauczycieli fakt że zostali wykorzystani przez totalna opozycję. Tym strajkiem zwrócili się nie tylko przeciw uczniom ale przeciw władzy a co za tym idzie przeciw państwu. Zapowiedź Broniarza o odstąpieniu od negocjacji zaplanowanych na 26.04 pokazuje że nie chodzi o dialog ale o halas i próbę destabilizację państwa co zakładała totalna opozycja. Broniarza nie obchodzą nauczyciele ale są mu potrzebni do wypromowania go na polityka i do próby wywołania niepotrzebnych napięć podobnych do tych do których był powołany KOD cz... rozwiń
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 o 19:46
+33
Towarzysze nauczyciele tylko PO zrobi wam Zieloną Wyspę.Hahhaaaaaa.
Avatar
Nauczyciel / 24 kwietnia 2019 o 01:55
+26
Podnieść pensum, bo najniższe w Unii Europejskiej, znieść Kartę Nauczyciela, zakazać strajków, podnieść płace. I rozliczać z prawdziwych wyników nauczania, bo to co jest dzisiaj to skandal.
Avatar
Henio / 23 kwietnia 2019 o 21:01
+26
Na transparentach częste słowo "godność". Niezła ta godność , zwłaszcza w niektórych piosenkach nagranych przez nauczycieli. Żenada!
Avatar
Krystyna B / 23 kwietnia 2019 o 20:10
+26
Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć za co ja w pracy mogę dostać podwyżkę? Chcę bowiem mieć 18 godzin tygodniowo 3 miesiące wolnego , odpowiednią Kartę i możliwość płatnego urlopu chorobowego 1 rok co najmniej. Do domu też biorę robotę i zaczynam o 7.00, Często wychodzę o 17. Zarobki porównywalne
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 o 19:36
+26
Kod i LGBT to już kumulacja
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 o 23:23
+25
Nie mam już na szczęście dzieci w wieku szkolnym ale jak widzę co się dzieje to mnie coś trafia. Pracuję od 30 lat zarabiam dużo mniej niż bym chciała posiadam wyższe wykształcenie również podyplomowe w kilku specjalnościach za które sama musiałam zapłacić i nikt się nie przejmie tym że zarabiam za mało w stosunku do oczekiwań, własnego wkładu i wysiłku który wkładam aby wykonywany zawód dawał mi satysfakcję. Dlaczego nauczyciele nie zastrajkują w wakacje tylko kosztem uczniów próbują wygrać swoją bitwę. Niestety nie wojnę. Nie solidaryzują się z innymi zawodami. Mają to w nosie.
Nie mam już na szczęście dzieci w wieku szkolnym ale jak widzę co się dzieje to mnie coś trafia. Pracuję od 30 lat zarabiam dużo mniej niż bym chciała posiadam wyższe wykształcenie również podyplomowe w kilku specjalnościach za które sama musiałam zapłacić i nikt się nie przejmie tym że zarabiam za mało w stosunku do oczekiwań, własnego wkładu i wysiłku który wkładam aby wykonywany zawód dawał mi satysfakcję. Dlaczego nauczyciele nie zastrajkują w wakacje tylko kosztem uczniów próbują wygrać swoją bitwę. Niestety nie wojnę. Nie solidaryzuj... rozwiń
Avatar
wun / 23 kwietnia 2019 o 20:42
+25
Teraz mają dużo wolnego czasu żeby na zapas przygotować się do lekcji i klasówek, bo ponoć nauczyciel uczący od 20 lat do każdej lekcji przygotowuje się jakby nie znał tematu, specjaliści z Broniarzem zarabiającym krocie. Nauczcie swojego Broniarza, że mówi się "tę informację", a nie "tą informację" - wielki erudyta
Avatar
Tomasz Z / 24 kwietnia 2019 o 06:33
+24
Ta młoda nauczycielka mówi na filmiku o propagandzie i o tym , że dawała z siebie wszystko! A tak na marginesie co pani uprawia bredząc przez mikrofon? A to tak daje pani z siebie wszystko nie pracując trzeci tydzień i mając gdzieś uczniów? Trochę pokory! Obawiam się, że chodzi pani o kasę a pani wystąpienie nie jest tak zupełnie spontaniczne.
Avatar
xxxx / 24 kwietnia 2019 o 19:53
+3
dobra strajk strajkiem weźmy scenariusz nie będzie matur i klasyfikacji i ciekawe czy uczniowie będą tacy zadowoleni z tego że musza powtarzać cały rok z młodszymi klasami albo niech dojdzie do tego że trzeba będzie odrabiac w wakacje według mnie nikomu to nie będzie na rękę i zaczną sie strajki uczniów rodziców itd   ciekawe co by zrobili jakby musieli pójśc do pracy na budowe , na zbiory, do sklepu , fabryki itd  itp pracować po 12 h  za najniższą krajową ciekawe czy nadal będzie chciało im się strajkować. Z drugiej strony ciekawe co by było gdyby własnia ta klasa pracownicza zaczeła strajkowac robotnicy sklepikarze itd itp co pracują za najniższą krajową i wogóle.
dobra strajk strajkiem weźmy scenariusz nie będzie matur i klasyfikacji i ciekawe czy uczniowie będą tacy zadowoleni z tego że musza powtarzać cały rok z młodszymi klasami albo niech dojdzie do tego że trzeba będzie odrabiac w wakacje według mnie nikomu to nie będzie na rękę i zaczną sie strajki uczniów rodziców itd   ciekawe co by zrobili jakby musieli pójśc do pracy na budowe , na zbiory, do sklepu , fabryki itd  itp pracować po 12 h  za najniższą krajową ciekawe czy nadal będzie chciało im się strajkować. Z drugiej strony ciekawe co by by... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 17:26
+8
Mam do was drodzy nauczyciele prośbę serdeczną; skończcie już to widowisko strajkowe, nieraz bywa, że trzeba przegrać z godnością i teraz jest na taką przegraną odpowiednia chwila
Avatar
rk / 24 kwietnia 2019 o 17:11
+2
Ja nie wiem, co myśleć o tym wszystkim. Z jednej strony chcę, żeby nauczyciel zarabiał i nie czuł się poniżany wypłatą i żeby do zawodu trafiali ludzie, którzy wyróżniali się na studiach i którym się chce. To jedna strona. Druga strona to ta, że w dzisiejszych czasach, kiedy inne zawody dają potencjalnie większą szansę na dorobienie się, jest ryzyko, że podniesienie pensji niewiele zmieni. Ta szkolna mentalność, jakas taka bezradnośc nauczyciela w dzisiejszych czasach, bezwolność szkoły, nieegzekwowanie wiedzy, udzielanie promocji pomimo braku wiedzy, nieumiejętnośc przekazania wiedzy, te pogłębiające się zaległości u dzieciaków..brak zajęc wyrównawczych, wytrącenie nauczycielom z rąk wszelkich narzędzi do egzekwowania czegokolwiek, brak autorytetu dyrektora, fakt że dyrektor nie tworzy zespołu ze swoimi nauczycielami..to wszystko jest smutne. Nauczycielskośc kojarzy mi się z cierpiącą wegetacją.. 
Ja nie wiem, co myśleć o tym wszystkim. Z jednej strony chcę, żeby nauczyciel zarabiał i nie czuł się poniżany wypłatą i żeby do zawodu trafiali ludzie, którzy wyróżniali się na studiach i którym się chce. To jedna strona. Druga strona to ta, że w dzisiejszych czasach, kiedy inne zawody dają potencjalnie większą szansę na dorobienie się, jest ryzyko, że podniesienie pensji niewiele zmieni. Ta szkolna mentalność, jakas taka bezradnośc nauczyciela w dzisiejszych czasach, bezwolność szkoły, nieegzekwowanie wiedzy, udzielanie promocji pomimo bra... rozwiń
Avatar
antytotal / 24 kwietnia 2019 o 16:25
+8
Nauczycielom należą się godne zarobki za ich pracę. Tu nie chodzi tylko o nich. Tu chodzi o przyszłość naszych dzieci i naszego Kraju ! Dlatego całym sercem popieram ich protest !
 Ojczulku dwóch uczennic. Prawdę mówisz w pierwszym zdaniu. POzostałe zdania to kłamstwa. Tu chodzi o "rozwalenie" rządu. Tak w tym rozwalaniu chodzi o odzyskanie KORYTA. Jaka będzie wtedy przyszłość naszych dzieci i naszego kraju. Dlatego jestem przeciwny SZANTAŻOWI tych niby-nauczycieli.
Avatar
antytotal / 24 kwietnia 2019 o 16:17
+6
To totalna kompromitacja Morawieckiego, że nie jest w stanie dogadać się z nauczycielami i zakończyć tego strajku! Przecież tu chodzi o nasze dzieci i przyszłość naszego kraju. Dlaczego rząd mówi jednego dnia że ma tyle kasy, wydaje je na jakieś idiotyczne programy, a drugiego nie ma na podwyżki dla nauczycieli, aby w końcu mogli godnie zarabiać !
 To jest totalna klapa poke i pzn . Przecież nawet ślepy i głupi zauważy ,że zmanipulowanym nauczycielom i ich wodzowi nie chodzi o dogadanie się. Uważacie że 500+ , emerytura + to są idiotyczne programy?. Kreujecie się na następną kastę nadzwyczajną. Zawiść, zazdrość wami targa, miota, bo średnia krajowa zbliżyła się do waszych wynagrodzeń - czy się stoi, czy się leży. Karta nauczyciela do likwidacji. Szkoły należy sprywatyzować. Wprowadzić bon edukacyjny dla każdego ucznia. Miernota ucząca musi odejść. 
 To jest totalna klapa poke i pzn . Przecież nawet ślepy i głupi zauważy ,że zmanipulowanym nauczycielom i ich wodzowi nie chodzi o dogadanie się. Uważacie że 500+ , emerytura + to są idiotyczne programy?. Kreujecie się na następną kastę nadzwyczajną. Zawiść, zazdrość wami targa, miota, bo średnia krajowa zbliżyła się do waszych wynagrodzeń - czy się stoi, czy się leży. Karta nauczyciela do likwidacji. Szkoły należy sprywatyzować. Wprowadzić bon edukacyjny dla każdego ucznia. Miernota ucząca musi odejść.  rozwiń
Avatar
tzw. katol / 24 kwietnia 2019 o 16:06
+7
Szkoda, że nie sledzisz na bieżąco "negocjacji" z rządem, który na wszystkie rozmowy do Centrum Dialogu przychodzi z TYMI SAMYMI propozycjami. Bez żadnej woli porozumienia, nie robi ani kroku w tył! To NIE SĄ NEGOCJACJE  Z zapowiedzi premiera wiadomo już, że podczas okrągłego stołu znowu związki zawodowe dostaną do podpisania TO SAMO porozumienie  Dlatego związki nie chcą brać udziału w tym cyrku na Narodowym.Szkoda,ze czerpiesz swoją wiedzę na temat strajku jedynie z przekazu tvpis.
 Szkoda, zę nie śledzisz na bieżąco "negocjacji" rządu z znp, który na wszystkie rozmowy do CDS przychodzi z tym samym żądaniem 1000 zł/ 30% . Bez ządnej woli POrozumienia , nie robi ani kroku w tył !. To nie są negocjacje - to są NEGACJE. Szkoda,że czerpiesz swoją wiedzę na temat strajku (szantażu) jedynie z przekazu tvn. 
 Szkoda, zę nie śledzisz na bieżąco "negocjacji" rządu z znp, który na wszystkie rozmowy do CDS przychodzi z tym samym żądaniem 1000 zł/ 30% . Bez ządnej woli POrozumienia , nie robi ani kroku w tył !. To nie są negocjacje - to są NEGACJE. Szkoda,że czerpiesz swoją wiedzę na temat strajku (szantażu) jedynie z przekazu tvn.  rozwiń
Avatar
WA GA / 24 kwietnia 2019 o 15:57
+8
To dobrze, że nauczyciele zdecydowali się przerwać na dzień strajk, aby sklasyfikować maturzystów. Za arogancję i bezmyślność rządu nie mogą cierpień uczniowie. Nauczyciele pokazali Klasę, a rząd się ośmieszył po raz kolejny.
 Ty obserwator wierzysz w to co piszesz?. Jaką to klasę POkazali ?, chyba mniej niż zero. Uzasadnię to - obserwatorze nie patrz (nie obserwuj) bezmyślnie tylko jeszcze wyciągaj właściwe wnioski.    Nauczycielu!. POrzuciłeś swoich wychowanków w najważniejszym momencie. Miałeś być dla nich przewodnikiem i mistrzem, tymczasem przewodnik okazał się ślepy, a i mistrz z niego żaden bo uczy złych rzeczy. Tego pęknięcia nie da się skleić. 
 Ty obserwator wierzysz w to co piszesz?. Jaką to klasę POkazali ?, chyba mniej niż zero. Uzasadnię to - obserwatorze nie patrz (nie obserwuj) bezmyślnie tylko jeszcze wyciągaj właściwe wnioski.    Nauczycielu!. POrzuciłeś swoich wychowanków w najważniejszym momencie. Miałeś być dla nich przewodnikiem i mistrzem, tymczasem przewodnik okazał się ślepy, a i mistrz z niego żaden bo uczy złych rzeczy. Tego pęknięcia nie da się skleić.  rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 11:20
-7
KTO PŁACI ZA TĘ DEZINFORMACJĘ?! NAUCZYCIELE NIE POPIERAJĄ OMKS! TO NIEOFICJALNY TWÓR, NIKT NIE WIE PRZEZ KOGO I W JAKIM TRYBIE USTANOWIONY!
Avatar
Pozdrawiam / 24 kwietnia 2019 o 11:02
+12
W tym strajku wcale nie chodzi o poprawę bytu nauczycieli, tylko o walkę lewactwa z rządem PiS-u i grzanie tematu aż do destabilizacji sytuacji kraju. Jeśli rząd zgasi strajk, to wypełzną inni pzprowicze z czerwonymi sztandarami i opozycją na czele. V kolumna i targowica - taki mamy klimat
Avatar
Piotr / 24 kwietnia 2019 o 10:56
+7
Niektóre nauczycielki chodziły z nami do szkoły. Orłami nie były. Niejednokrotnie wyciskano z nich sok jak z tych buraków w wykonaniu nauczycieli. Oj niedouczona ELITO
Zobacz wszystkie komentarze 89

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin
23 maja 2019, 19:00

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin 0 0

Przed nami kolejna odsłona cyklu "Zawsze klasyka" w DDK Węglin (ul. Judyma 2a). 23 maja o godz. 19 odbędzie się koncert "Kameralnie" ukazujący twórczość Stanisława Moniuszki.

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika 0 0

Lubelski beniaminek kompletuje skład na sezon 2019/2020. Nowym zawodnikiem będzie przyjmujący Lechii Tomaszów Mazowiecki 27-leni Paweł Rusin

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie
galeria

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie 8 3

Pijany mężczyzna rzucił się z siekierą na mundurowych. Wcześniej jeździł samochodem i uszkodził ciężarówkę sąsiada.

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników
Prognoza

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników 1 6

Najwięcej mandatów otrzyma Koalicja Europejska, drugie w kolejności będzie Prawo i Sprawiedliwość, a podium zamknie Wiosna Roberta Biedronia – wynika z prognozy wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego przygotowanej przez portal stanpolityki.pl.

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie 4 1

Od godz. 11 ponownie możemy się spodziewać burz z opadami deszczu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Miejscami może także sypać grad.

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o...

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o... 7 11

Nagi i pijany 18-latek biegał po zamojskim rynku. Wsiadł również na rower i jeździł nim po płycie. Okazało się, że zrobił to by wygrać skrzynkę piwa.

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala 4 0

Pięć osób trafiło do szpitala po zderzeniu trzech aut w miejscowości Tuligłowy (pow. krasnostawski).

Rewolucja w TBV Starcie Lublin?

Rewolucja w TBV Starcie Lublin? 0 3

W TBV Starcie Lublin może dojść do sporych zmian. Zagrożona jest m.in. posada trenera Davida Dedka na miejsce którego przymierzany jest Artur Gronek

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do wynajmujących. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku"

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do wynajmujących. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku" 55 1

Lokal przy ul. Dominikańskiej 5 nie miał szczęścia do wynajmujących. Restauratorzy zmieniali się regularnie. Teraz adres upodobały sobie dwie przedsiębiorcze kobiety, które chcą zadbać o wyborny smak tego miejsca

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS 0 14

Aż 70% Polaków jest za wypłacaniem przez Kościół odszkodowań dla ofiar księży-pedofilii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazeta Prawna.

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej
23 maja 2019, 19:00

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej 0 0

Księgarnia Dosłowna (ul. Peowiaków 12) zaprasza na spotkanie autorskie z poetami Januszem Radwańskim i Maciejem Meleckim. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 maja o godz. 19.

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie
film

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie 14 4

Kraków. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na świat przyszły sześcioraczki. Niemowlęta urodziły się przez cesarskie cięcie. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Piaskownica gnije, drabinki pleśnieją, a dzieci się bawią
alarm24

Piaskownica gnije, drabinki pleśnieją, a dzieci się bawią 0 7

W ciągu miesiąca 15 placów zabaw w gminie Lubycza Królewska zostanie wyremontowanych. Burmistrz obiecuje, że natychmiast zajmie się sprawą, chociaż gminna kasa świeci pustkami

Pogoń Awenta Siedlce – Budowlani Lublin 20:20. Ciągle są w grze o medal

Pogoń Awenta Siedlce – Budowlani Lublin 20:20. Ciągle są w grze o medal 0 0

W wyjazdowym spotkaniu Budowlani Lublin zremisowali z brązowym medalistą mistrzostw Polski Pogonią Siedlce. Przed ostatnią kolejką zaplanowaną na pierwszy weekend czerwca lublinianie wciąż mają szansę na walkę o brązowy medal

Niki Lauda nie żyje. Miał 70 lat
film

Niki Lauda nie żyje. Miał 70 lat 97 5

Nie żyje austriacki kierowca wyścigowy Niki Lauda, trzykrotny mistrz świata Formuły 1 (1975, 1977, 1984).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.