Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2008 r.
21:17
Edytuj ten wpis

Towary z Chin rujnują firmy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 15 A A

Ośmiu ludzi już poszło na bruk, za nimi będą kolejni. Edward Górski z Lublina zwalnia pracowników, bo co miesiąc sprzedaje coraz mniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chińska taniocha bez atestów niszczy jego firmę.

EG "Brakes” z Lublina produkuje wyłącznie klocki i szczęki hamulcowe. Od czterech miesięcy obroty firmy gwałtownie spadają. - Musiałem zwolnić 8 ludzi. Kolejni także stracą pracę, bo nie daję rady nieuczciwej konkurencji - opowiada załamany właściciel, Edward Górski.

Żeby sprzedawać na rynkach Unii, Górski zainwestował grubo ponad 300 tys. zł w maszyny. Wszystkie swoje wyroby - w sumie 236 pozycji - poddał homologacji, zdobył certyfikat ISO.

- Co miesiąc sprzedawałem towar za 200-250 tys. zł, teraz ledwie za 90 - liczy straty przedsiębiorca.

Powodem załamania sprzedaży jest napływ tanich klocków i szczęk z Chin. - Nie mają żadnych badań technicznych, bo Państwowa Inspekcja Handlowa się nimi nie interesuje - tłumaczy Górski. - Na moich klockach można przejechać 50-60 tysięcy kilometrów, na chińskich najwyżej 15 tysięcy.

- Rzeczywiście, chińskie klocki są słabej jakości - przyznaje Małgorzata Kozak z serwisu Auto-Lux Kozak.

Według prof. Marka Opielaka, rektora elekta Politechniki Lubelskiej, to skandal, że azjatyckie klocki i okładziny mogą być sprzedawane bez homologacji. - Służby kontrolne i celne nie powinny wpuszczać do Polski niebezpiecznej tandety - zauważa profesor.

Dlaczego zatem są w obrocie chińskie produkty, choć polskie prawo wymaga obowiązkowego stosowania w samochodach części z homologacją? - Bo w tym prawie jest luka - wyjaśnia Anna Jawoszek z Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. - Nie ma bowiem zakazu sprzedaży części bez homologacji.

- To sprawa dla sejmowej komisji "Przyjazne Państwo” - ocenia Łukasz Pilaszkiewicz, asystent posła Janusza Palikota. - Zapraszamy pana Edwarda Górskiego na posiedzenie komisji. Prawo musi być równe dla wszystkich.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 12:37
0
Proponuję niektórym więcej rozwagi. Czasami warto przemyśleć niektóre kwestie, zanim podejmie się odpowiednie działania. Deb0308 - Wart to czytać:
Avatar
MichałK1 / 2 września 2016 o 13:48
0
Import towaru z Chin jest opłacalny i niekoniecznie towar z Chin musi być badziewiasty, jak znajdziesz dobrego producenta to i towar jest dobry, a cena nadal mniejsza niz w Polsce, sam importuje towar z Chin z pośrednikiem accbiznes-chiny.com i jeszcze nie zdarzyło mi się narzekać na jakość. Pozdrawiam.
Avatar
joede / 10 maja 2010 o 12:43
0
Tych, którzy chcieliby promować rodzime produkty, zarówno producentów jak i konsumentów, zapraszam na nową stronkę www.notmadeinchina.pl
Avatar
~marco-tychy / 20 sierpnia 2008 o 12:51
0
No sam nie wiem... Prowadze sklep z czesciami samochodowymi, od kilku lat sprzedaje szczeki hamulcowe od Pana Górskiego.
2 lata temu zaczolem sprzedawac chinskie szczeki ktore sa o niebo lepse niz nasze polskie.....poniweaz sa nitowane okładziny a od Gorskiego sa klejone i były przypadki odkleejenia sie okladzony i co za tym idzie zablokowanie koła (
Tyle ........
Avatar
WOJTEK / 6 czerwca 2008 o 09:14
0
Witam Wszystkich. Prowadzę warsztat samochodowy i kiedyś popełniłem założenie klocków "światowej jakości" EG "BRAKES" . Klocki tej znanej firmy mają kilka zamontowanych wynalazków tz. akustyczny wskażnik działania hamulców , który działa wszędzie i zawsze , nawet przy najlżejszym naciśnięciu na pedał hamulca . Klient pojechał w Bieszczady i opowiadał ,że z wielu kilometrów było słychać jak jedzie i hamuje . Straż leśna chciała mu mandat wlepic za płoszenie zwierząt . Musiałem założyć inne klocki mniej znanej firmy , która jest pikusiem przy firmie EG "BRAKES" . Nazwa tej firmy to" L...S" , nie podaję pełnej bo zaraz pojawią się głosy ,że to konkurencja pisze ten zjadliwy komentarz. Drugi wynalazek to niwelator tarcz hamulcowych , niweluje tarcze w mgnieniu oka . Nawet tarcze w/w firmy siadają w kontakcie z klockami firmy EG"BRAKES". Faktycznie Pan Górski ma rację mówiąc ,że na jego klockach można przejechać 50-60 tys. km. tylko ,że trzeba tarcze wymienić w między czasie dwa razy . Chyba trzeba najpierw popracować nad jakością i technologią , a potem marudzić ,że się nie sprzedają. Samo posiadanie ISO o niczym nie świadczy!! Rynek zawsze weryfikują klienci.Mało który warsztat pozwoli sobie na założenie klocków nie znanej i wątpliwej jakości, dotyczy to też innych części. Chyba ,że klient sobie tego życzy. A sprzedaż chińskiej tandety powinna być ZAKAZANA!! Drogi posiadaczu samochodu ,PAMIĘTAJ : SŁODYCZ NISKIEJ CENY MIJA SZYBKO, GDY GORYCZ ZŁEJ JAKOŚCI POZOSTAJE DŁUGO./CYT./
Witam Wszystkich. Prowadzę warsztat samochodowy i kiedyś popełniłem założenie klocków "światowej jakości" EG "BRAKES" . Klocki tej znanej firmy mają kilka zamontowanych wynalazków tz. akustyczny wskażnik działania hamulców , który działa wszędzie i zawsze , nawet przy najlżejszym naciśnięciu na pedał hamulca . Klient pojechał w Bieszczady i opowiadał ,że z wielu kilometrów było słychać jak jedzie i hamuje . Straż leśna chciała mu mandat wlepic za płoszenie zwierząt . Musiałem założyć inne klocki mniej znanej firmy , która... rozwiń
Avatar
janusz / 5 czerwca 2008 o 17:50
0
Gość napisał:
Jestem młodym kierowcą ale za to wiem jedno. Jeżeli ktoś do zmniejszania prędkości używa tylko hamulców to na pewno mu klocki 50 tys. km nie wytrzymają. Ale jest coś takiego jak jazda ekonomiczna, dojeżdżając do skrzyżowania hamujemy silnikiem, zaoszczędzając w ten sposób benzynę i hamulce.

Odnośnie artykułu wydaję mi się że polskie prawo jest niesprawiedliwe. Towar chiński też powinien podlegać homologacji. Co z tego, że nie istnieje zakaz handlu w Polsce takimi częściami. Chyba logiczne po co ludzie to kupują.

W naszym prawie jest nawet przepis, że niektóre używane elementy nie mogą być montowane ponownie innym pojeździe np. amortyzatory i inne tego typu. Co z tego jak na giełdzie samochodowej można zawsze taką część kupić. A gdzie bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego??


Proszę panstwa sami jestesmy sobie winni nikt mondry chinskich towarów nie kupuje wsztstkie te wyroby to buble
dlaczego my ten szajs kupujemy


Proszę panstwa sami jestesmy sobie winni nikt mondry chinskich towarów nie kupuje wsztstkie te wyroby to buble
dlaczego my ten szajs kupujemy rozwiń
Avatar
Gość / 5 czerwca 2008 o 12:58
0
Jestem młodym kierowcą ale za to wiem jedno. Jeżeli ktoś do zmniejszania prędkości używa tylko hamulców to na pewno mu klocki 50 tys. km nie wytrzymają. Ale jest coś takiego jak jazda ekonomiczna, dojeżdżając do skrzyżowania hamujemy silnikiem, zaoszczędzając w ten sposób benzynę i hamulce.

Odnośnie artykułu wydaję mi się że polskie prawo jest niesprawiedliwe. Towar chiński też powinien podlegać homologacji. Co z tego, że nie istnieje zakaz handlu w Polsce takimi częściami. Chyba logiczne po co ludzie to kupują.

W naszym prawie jest nawet przepis, że niektóre używane elementy nie mogą być montowane ponownie innym pojeździe np. amortyzatory i inne tego typu. Co z tego jak na giełdzie samochodowej można zawsze taką część kupić. A gdzie bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego??
Jestem młodym kierowcą ale za to wiem jedno. Jeżeli ktoś do zmniejszania prędkości używa tylko hamulców to na pewno mu klocki 50 tys. km nie wytrzymają. Ale jest coś takiego jak jazda ekonomiczna, dojeżdżając do skrzyżowania hamujemy silnikiem, zaoszczędzając w ten sposób benzynę i hamulce.

Odnośnie artykułu wydaję mi się że polskie prawo jest niesprawiedliwe. Towar chiński też powinien podlegać homologacji. Co z tego, że nie istnieje zakaz handlu w Polsce takimi częściami. Chyba logiczne po co ludzie to kupują.

W n... rozwiń
Avatar
konsument / 5 czerwca 2008 o 09:37
0
To bardzo nie sprawiedliwe podejście do sprawy wychodzi, że polskie produkty muszą spełniać wymogi jakościowe a chińskie nie. Jężeli na rynku jest wielu producentów to powinni mieć takie same szanse sprzedaży, jeśli certyfikaty to wszyscy.
Avatar
klok / 5 czerwca 2008 o 09:12
0
Nic nie da zablokowanie importu na poziomie jednego państwa w Unii. Jak jest gwarancja, że jutro chińskie klocki nie przyjadą z Rumunii, która może nie mieć żadnych ograniczeń w tej kwestii. A Unia jako całość nie pójdzie na wojnę z kitajcem w imię paru klocków. Brutalne ale prawdziwe.
Avatar
plox / 5 czerwca 2008 o 08:40
0
Pajac Palikot to jest skoncentrowany na swej obecności w mediach, a nie na problemach wyborców ....
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 12:37
0
Proponuję niektórym więcej rozwagi. Czasami warto przemyśleć niektóre kwestie, zanim podejmie się odpowiednie działania. Deb0308 - Wart to czytać:
Avatar
MichałK1 / 2 września 2016 o 13:48
0
Import towaru z Chin jest opłacalny i niekoniecznie towar z Chin musi być badziewiasty, jak znajdziesz dobrego producenta to i towar jest dobry, a cena nadal mniejsza niz w Polsce, sam importuje towar z Chin z pośrednikiem accbiznes-chiny.com i jeszcze nie zdarzyło mi się narzekać na jakość. Pozdrawiam.
Avatar
joede / 10 maja 2010 o 12:43
0
Tych, którzy chcieliby promować rodzime produkty, zarówno producentów jak i konsumentów, zapraszam na nową stronkę www.notmadeinchina.pl
Avatar
~marco-tychy / 20 sierpnia 2008 o 12:51
0
No sam nie wiem... Prowadze sklep z czesciami samochodowymi, od kilku lat sprzedaje szczeki hamulcowe od Pana Górskiego.
2 lata temu zaczolem sprzedawac chinskie szczeki ktore sa o niebo lepse niz nasze polskie.....poniweaz sa nitowane okładziny a od Gorskiego sa klejone i były przypadki odkleejenia sie okladzony i co za tym idzie zablokowanie koła (
Tyle ........
Avatar
WOJTEK / 6 czerwca 2008 o 09:14
0
Witam Wszystkich. Prowadzę warsztat samochodowy i kiedyś popełniłem założenie klocków "światowej jakości" EG "BRAKES" . Klocki tej znanej firmy mają kilka zamontowanych wynalazków tz. akustyczny wskażnik działania hamulców , który działa wszędzie i zawsze , nawet przy najlżejszym naciśnięciu na pedał hamulca . Klient pojechał w Bieszczady i opowiadał ,że z wielu kilometrów było słychać jak jedzie i hamuje . Straż leśna chciała mu mandat wlepic za płoszenie zwierząt . Musiałem założyć inne klocki mniej znanej firmy , która jest pikusiem przy firmie EG "BRAKES" . Nazwa tej firmy to" L...S" , nie podaję pełnej bo zaraz pojawią się głosy ,że to konkurencja pisze ten zjadliwy komentarz. Drugi wynalazek to niwelator tarcz hamulcowych , niweluje tarcze w mgnieniu oka . Nawet tarcze w/w firmy siadają w kontakcie z klockami firmy EG"BRAKES". Faktycznie Pan Górski ma rację mówiąc ,że na jego klockach można przejechać 50-60 tys. km. tylko ,że trzeba tarcze wymienić w między czasie dwa razy . Chyba trzeba najpierw popracować nad jakością i technologią , a potem marudzić ,że się nie sprzedają. Samo posiadanie ISO o niczym nie świadczy!! Rynek zawsze weryfikują klienci.Mało który warsztat pozwoli sobie na założenie klocków nie znanej i wątpliwej jakości, dotyczy to też innych części. Chyba ,że klient sobie tego życzy. A sprzedaż chińskiej tandety powinna być ZAKAZANA!! Drogi posiadaczu samochodu ,PAMIĘTAJ : SŁODYCZ NISKIEJ CENY MIJA SZYBKO, GDY GORYCZ ZŁEJ JAKOŚCI POZOSTAJE DŁUGO./CYT./
Witam Wszystkich. Prowadzę warsztat samochodowy i kiedyś popełniłem założenie klocków "światowej jakości" EG "BRAKES" . Klocki tej znanej firmy mają kilka zamontowanych wynalazków tz. akustyczny wskażnik działania hamulców , który działa wszędzie i zawsze , nawet przy najlżejszym naciśnięciu na pedał hamulca . Klient pojechał w Bieszczady i opowiadał ,że z wielu kilometrów było słychać jak jedzie i hamuje . Straż leśna chciała mu mandat wlepic za płoszenie zwierząt . Musiałem założyć inne klocki mniej znanej firmy , która... rozwiń
Avatar
janusz / 5 czerwca 2008 o 17:50
0
Gość napisał:
Jestem młodym kierowcą ale za to wiem jedno. Jeżeli ktoś do zmniejszania prędkości używa tylko hamulców to na pewno mu klocki 50 tys. km nie wytrzymają. Ale jest coś takiego jak jazda ekonomiczna, dojeżdżając do skrzyżowania hamujemy silnikiem, zaoszczędzając w ten sposób benzynę i hamulce.

Odnośnie artykułu wydaję mi się że polskie prawo jest niesprawiedliwe. Towar chiński też powinien podlegać homologacji. Co z tego, że nie istnieje zakaz handlu w Polsce takimi częściami. Chyba logiczne po co ludzie to kupują.

W naszym prawie jest nawet przepis, że niektóre używane elementy nie mogą być montowane ponownie innym pojeździe np. amortyzatory i inne tego typu. Co z tego jak na giełdzie samochodowej można zawsze taką część kupić. A gdzie bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego??


Proszę panstwa sami jestesmy sobie winni nikt mondry chinskich towarów nie kupuje wsztstkie te wyroby to buble
dlaczego my ten szajs kupujemy


Proszę panstwa sami jestesmy sobie winni nikt mondry chinskich towarów nie kupuje wsztstkie te wyroby to buble
dlaczego my ten szajs kupujemy rozwiń
Avatar
Gość / 5 czerwca 2008 o 12:58
0
Jestem młodym kierowcą ale za to wiem jedno. Jeżeli ktoś do zmniejszania prędkości używa tylko hamulców to na pewno mu klocki 50 tys. km nie wytrzymają. Ale jest coś takiego jak jazda ekonomiczna, dojeżdżając do skrzyżowania hamujemy silnikiem, zaoszczędzając w ten sposób benzynę i hamulce.

Odnośnie artykułu wydaję mi się że polskie prawo jest niesprawiedliwe. Towar chiński też powinien podlegać homologacji. Co z tego, że nie istnieje zakaz handlu w Polsce takimi częściami. Chyba logiczne po co ludzie to kupują.

W naszym prawie jest nawet przepis, że niektóre używane elementy nie mogą być montowane ponownie innym pojeździe np. amortyzatory i inne tego typu. Co z tego jak na giełdzie samochodowej można zawsze taką część kupić. A gdzie bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego??
Jestem młodym kierowcą ale za to wiem jedno. Jeżeli ktoś do zmniejszania prędkości używa tylko hamulców to na pewno mu klocki 50 tys. km nie wytrzymają. Ale jest coś takiego jak jazda ekonomiczna, dojeżdżając do skrzyżowania hamujemy silnikiem, zaoszczędzając w ten sposób benzynę i hamulce.

Odnośnie artykułu wydaję mi się że polskie prawo jest niesprawiedliwe. Towar chiński też powinien podlegać homologacji. Co z tego, że nie istnieje zakaz handlu w Polsce takimi częściami. Chyba logiczne po co ludzie to kupują.

W n... rozwiń
Avatar
konsument / 5 czerwca 2008 o 09:37
0
To bardzo nie sprawiedliwe podejście do sprawy wychodzi, że polskie produkty muszą spełniać wymogi jakościowe a chińskie nie. Jężeli na rynku jest wielu producentów to powinni mieć takie same szanse sprzedaży, jeśli certyfikaty to wszyscy.
Avatar
klok / 5 czerwca 2008 o 09:12
0
Nic nie da zablokowanie importu na poziomie jednego państwa w Unii. Jak jest gwarancja, że jutro chińskie klocki nie przyjadą z Rumunii, która może nie mieć żadnych ograniczeń w tej kwestii. A Unia jako całość nie pójdzie na wojnę z kitajcem w imię paru klocków. Brutalne ale prawdziwe.
Avatar
plox / 5 czerwca 2008 o 08:40
0
Pajac Palikot to jest skoncentrowany na swej obecności w mediach, a nie na problemach wyborców ....