Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 lipca 2019 r.
7:55

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej"

206 40 A A
- Przyjął już maksymalną dawkę promieniowania, więc radioterapia jest już wykluczona - dodaje pani Ewa. <br />
<br />
- Przyjął już maksymalną dawkę promieniowania, więc radioterapia jest już wykluczona - dodaje pani Ewa.

Syn kładzie się z bólem i z bólem wstaje. Najgorsze jest to, że to ogromne cierpienie nie ustąpi. Będzie jutro i w kolejnych dniach – mówi ze łzami w oczach Ewa Smalira, matka 33-latka z Lublina. Mężczyzna od 6 lat walczy ze bardzo rzadkim złośliwym nowotworem żuchwy. Potrzebne są szczegółowe badania, by móc dokładnie określić śmiertelnego przeciwnika

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piotr był zdrowy. Studiował informatykę, później zaczął pracować w tym zawodzie – opowiada Ewa Smalira, mama 33-latka. – Od kiedy pamiętam, informatyka była jego pasją. Mógł zajmować się tym godzinami. Czytał dużo książek, głównie obcojęzycznych, robił kursy. Szkolił się, podnosząc swoje umiejętności. Miał niesamowitą pamięć. Po tych wszystkich cyklach leczenia i przebytej sepsie niestety pamięć jest dużo gorsza, słuch również.

Usunięta żuchwa

Mężczyzna zachorował 6 lat temu. – Na dziąśle zrobiło mu się coś w rodzaju afty – opisuje pani Ewa. – Syn trafił do stomatologa i lekarz tę narośl przeciął. Dziś wiemy, że prawdopodobnie nie powinno się tego robić. Później wszystko potoczyło się już bardzo szybko. Było coraz gorzej.

Guz zaczął rosnąć. – Piotr trafił do Kliniki Twarzowo-Szczękowej w Lublinie, gdzie wycięto część guza. Niestety po pewnym czasie znowu odrósł. Do tego stopnia, że Piotr nie mógł zamykać buzi. Dusił się – mówi ze złami w oczach matka ciężko chorego mężczyzny. – Konieczne były radykalne decyzje.

Pan Piotr był operowany w Katowicach, gdzie lekarze usunęli mu w całości żuchwę, ślinianki, język i węzły chłonne. Założyli też gastrostomię. Lekarze próbowali zrekonstruować żuchwę kością z bioder. Niestety – przeszczep się nie przyjął.

– Ostatecznie skutecznej rekonstrukcji dokonano w Lublinie kością strzałkową umocowaną płytą tytanową, która po 3 latach w znacznej mierze jest przyczyną infekcji w jamie ustnej – mówi pani Ewa.

Chory jest po wielokrotnej, bardzo wyniszczającej organizm chemioterapii i radioterapii. – Przyjął już maksymalną dawkę promieniowania, więc radioterapia jest już wykluczona – dodaje pani Ewa. 

Światełko w tunelu

Guz jednak nie odpuszcza. Rodzina szukała pomocy w wielu ośrodkach i klinikach w całej Polsce. Ciągłe wizyty u specjalistów, dojazdy, zakup leków i środków opatrunkowych jak też preparatów spożywczych wysokobiałkowych, które są przeznaczone dla pacjentów onkologicznych z gastrostomią, pochłaniają nawet kilka tys. zł miesięcznie.

Mężczyzna jest cały czas na leczeniu. – Od kwietnia 2018 r. do końca marca 2019 r. Piotr przyjmował regularnie w blokach chemię. Od czasu, kiedy pojawiły się bardzo bolesne ropnie na twarzy i w buzi, leczenie zaczęło być nieregularne, a terminy przesuwane – mówi pani Ewa. – Jeśli to potrwa dłużej, to boję się, że guz, który ma 5x4x6 cm, znowu zacznie rosnąć. A do tego dopuścić nie można.

– Na szczęście w całej tej dramatycznej sytuacji, bo trudno wyobrazić sobie jeszcze bardziej cierpiącego człowieka niż Piotr, jest światełko w tunelu – zaznacza Bożena Siuda, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Samopomocy w Lublinie, które pomaga zebrać pieniądze na szczegółowe badania za granicą. Musimy zebrać 20 tys. zł.

– Jest to tzw. profilowanie guza – wyjaśnia pani Ewa. – To badanie jest wykonywane w Niemczech, za pośrednictwem kliniki w Otwocku. Dzięki niemu na 100 procent wiadomo, z jakim nowotworem mamy do czynienia. I dodaje: Diagnoza w przypadku mojego syna była już zmieniana czterokrotnie.

Wynik badania będzie dawać nadzieję na skuteczne leczenie. – Łącznie z immunoterapią – dodaje mama 33-latka.

Jak pomóc?

• Trwa publiczna zbiórka.

W najbliższy piątek i sobotę w sklepie Leclerc przy ul. Turystycznej w Lublinie odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz Piotra Smaliry

• można również wpłacać pieniądze na konto Lubelskiego Stowarzyszenia Samopomocy
Nr konta: 83 8693 0006 2004 3000 3839 0001
z dopiskiem „dla Piotra Smaliry”

• Jest prowadzona też zbiórka w Internecie za pośrednictwem zrzutka.pl  - „Pomagamy Piotrkowi Smalira”

e-Wydanie

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
M / 17 lipca 2019 o 16:09
+31
Znam Piotrka osobiście super chłopak kto nie chce niech nie wpłaca i niech nie pisze bredni bo tu nie ma na to miejsca wolny wybór
Avatar
abc123 / 17 lipca 2019 o 15:42
+24
Ile jadu i nienawiści w ludziach. Szkoda, że jakby każdy musiał podpisać się pod swoimi postami imieniem i nazwiskiem, to pewnie wątek miałby zero postów. Pamiętam tego człowieka z liceum na Czechowie (XIV), chłopak bardzo pomocny, już wtedy z dużą wiedzą i umiejętnościami jeśli chodzi o komputery, do tego skromny. Naprawdę warto pomóc. Ja już wpłaciłem, zachęcam.
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 10:21
+24
W zderzeniu z ogromnym ludzkim cierpieniem ludzie czasem zaczynają się koncentrować na jakichś wątkach pobocznych albo reagować agresją. To podświadomy mechanizm radzenia sobie z własnym lękiem i poczuciem zagrożenia, bo "jeżeli temu człowiekowi się to przydarzyło, to znaczy, że mogłoby i mnie". Zamiast opowiadać głupoty o darwinizmie i kłócić się w internecie lepiej wpłacić parę złotych dla tego człowieka, co sam zrobię i wszystkim polecam.
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 08:19
+22
Ja pier....ole najpierw gościa powycinali, potem chemi, promieniowanie a na końcu teraz dopiero diagnostyka co to za guz, ręce opadają
Avatar
. / 17 lipca 2019 o 08:25
+15
W normalnym naturalnym srodowisku ten czlowiek by po prostu umarl i skonczyla by sie jego gehenna. Ale czlowiek stworzyl mechanizm " przedluzania zycia" i przedluzania  cierpienia. Bo to niby takie humanitarne. Narodziny i smierc to naturalny proces. Silne jednostki maja przezyc i dac nowe zycie a slabe umżeć. A czlowiek utrzymuje sztucznie slabe jednostki a silne wysyla na wojny aby zginely.
 Racja, w normalnych warunkach rodzice by cie porzucili po urodzeniu tuż po odkryciu upośledzenia umysłowego. Niestety utrzymali cie przy życiu.
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 12:13
+14
Człowiekowi wydaje się, że ma problemy - ale jak przeczytałem tą historię to moje wyglądają na błache
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 19:48
+13
Piotr to wspaniały facet, bardzo pomocny i oddany pracy. Pomóżcie jak możecie. Proszę. Ja wpłaciłam
Avatar
Ula / 17 lipca 2019 o 21:52
+12
Piotruś trzymam kciuki żeby się udało Jesteś super!
Avatar
Neoo / 17 lipca 2019 o 12:31
+10
W normalnym naturalnym srodowisku ten czlowiek by po prostu umarl i skonczyla by sie jego gehenna. Ale czlowiek stworzyl mechanizm " przedluzania zycia" i przedluzania  cierpienia. Bo to niby takie humanitarne. Narodziny i smierc to naturalny proces. Silne jednostki maja przezyc i dac nowe zycie a slabe umżeć. A czlowiek utrzymuje sztucznie slabe jednostki a silne wysyla na wojny aby zginely.
 TY GNIDO! ZOBACZYMY JAK SAM ZACHORUJESZ NA TO! A CZEKA CIĘ TO ZATO. ZA TWOJĄ PODŁOSCI. NIE JESTES CZLOWIEKIEM DLA MNIE. 
Avatar
Aaa / 17 lipca 2019 o 08:24
+10
W normalnym naturalnym srodowisku ten czlowiek by po prostu umarl i skonczyla by sie jego gehenna. Ale czlowiek stworzyl mechanizm " przedluzania zycia" i przedluzania  cierpienia. Bo to niby takie humanitarne. Narodziny i smierc to naturalny proces. Silne jednostki maja przezyc i dac nowe zycie a slabe umżeć. A czlowiek utrzymuje sztucznie slabe jednostki a silne wysyla na wojny aby zginely.
 Rozumiem, że jak ciebie dotknie choroba, to się po prostu położysz do łóżka i umrzesz? Tak samo zrobisz że swoimi dziećmi?
Avatar
gosc / 19 lipca 2019 o 07:54
+3
Jedyna nadzieja w Bogu bo ludzka ręka jest już chyba bezsilna.
Najpierw Bóg daje chorobę a później za to mamy sie wiernie modlić i czekać na jego litość, 
Avatar
Dr_Aqula / 19 lipca 2019 o 00:48
+2
Dlaczego Państwo polskie nie ratuje chorych na raka a do *** nędzy rozdaje pieniądze na jakieś chore 500+. To sie nie mieści w głowie. Dopóki czlowiek pracował i płacił podatki to byl ok a teraz niech zdycha ???
Prosty rachunek ekonomiczny. Inwestycja (nie "rozdawanie") w większości zdrowe, młode dzieci jest szansą na utrzymanie polskich obywateli (zdrowych i chorych) w przyszłości. "Ratowanie" chorych (nie tylko na raka, ale też na wiele chorób rzadkich) przy obecnych kosztach procedur medycznych to pozbawianie obywateli o przeciętnym stanie zdrowia ograniczonych środków na: [li]  rolnictwo  ,[/li] [li]  nauka  ,[/li] [li]  oświata   i wychowanie,[/li] [li]  szkolnictwo wyższe  ,[/li] [li]  ochrona zdrowia  ,[/li] [li]  opieka społeczna  ,[/li] [li]  administracja publiczna  ,[/li] [li]  wymiar sprawiedliwości  ,[/li] [li]urzędy naczelnych organów władzy,[/li] [li]  ubezpieczenia społeczne  ,[/li] [li]  obrona narodowa  ,[/li] [li]  bezpieczeństwo publiczne  [/li]   Jeśli to się nie mieści w Twojej głowie, to polecam reedukację w zakresie wiedzy o społeczeństwie.
 Hmmm....ogarnołeś może statystyki urodzeń od czasu wprowadzenia 500+. Tak trochę dokłądniej niż populistycznie. Ilość kobiet w wieku rozrodczym do urodzeń w analogicznych okresach z przeszłości. Bo z moich danych to wynika tyle, że wydano miliardy PLN na coś co nie zadziałało. To tak jakbyś zamówił sportowy samochód, ktory miał się rozpędzać do 350 km/h a dostał byś taki co jedzie 30km/h ale za to fajnie grzeje. Też powiedziałbyś, że sukces, że o to właśnie chodziło? Kużwa kupiono głosy wyborcze i tyle. Sukces 500+ to 40% PIS w wyborach a nie sukces programu, który miał promować dzietność polskich rodzin. Nawet procent dzieci się dzieki temu programowi nie urodził nie mówiąć już o jakichmś pracowaniu w przyszłości na Twoją emeryturę......
 Hmmm....ogarnołeś może statystyki urodzeń od czasu wprowadzenia 500+. Tak trochę dokłądniej niż populistycznie. Ilość kobiet w wieku rozrodczym do urodzeń w analogicznych okresach z przeszłości. Bo z moich danych to wynika tyle, że wydano miliardy PLN na coś co nie zadziałało. To tak jakbyś zamówił sportowy samochód, ktory miał się rozpędzać do 350 km/h a dostał byś taki co jedzie 30km/h ale za to fajnie grzeje. Też powiedziałbyś, że sukces, że o to właśnie chodziło? Kużwa kupiono głosy wyborcze i tyle. Sukces 500+ to 40% PIS... rozwiń
Avatar
wyznanieTOsamokosciołINNY / 18 lipca 2019 o 15:14
+5
pytanie do poprzedników--------------------------------------------------------- Czemu trzeba być katolikiem żeby wierzyć w Boga?
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 12:13
+14
Człowiekowi wydaje się, że ma problemy - ale jak przeczytałem tą historię to moje wyglądają na błache
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 00:11
-3
Dlaczego Państwo polskie nie ratuje chorych na raka a do *** nędzy rozdaje pieniądze na jakieś chore 500+. To sie nie mieści w głowie. Dopóki czlowiek pracował i płacił podatki to byl ok a teraz niech zdycha ???
Prosty rachunek ekonomiczny. Inwestycja (nie "rozdawanie") w większości zdrowe, młode dzieci jest szansą na utrzymanie polskich obywateli (zdrowych i chorych) w przyszłości. "Ratowanie" chorych (nie tylko na raka, ale też na wiele chorób rzadkich) przy obecnych kosztach procedur medycznych to pozbawianie obywateli o przeciętnym stanie zdrowia ograniczonych środków na: [li]  rolnictwo  ,[/li] [li]  nauka  ,[/li] [li]  oświata   i wychowanie,[/li] [li]  szkolnictwo wyższe  ,[/li] [li]  ochrona zdrowia  ,[/li] [li]  opieka społeczna  ,[/li] [li]  administracja publiczna  ,[/li] [li]  wymiar sprawiedliwości  ,[/li] [li]urzędy naczelnych organów władzy,[/li] [li]  ubezpieczenia społeczne  ,[/li] [li]  obrona narodowa  ,[/li] [li]  bezpieczeństwo publiczne  [/li]   Jeśli to się nie mieści w Twojej głowie, to polecam reedukację w zakresie wiedzy o społeczeństwie.
SRAM BARANIE NA ROLNICTWO! CHŁOP ZE WSI ITAK SIE WYZYWI. TOSAMO SIE TYCZY INNYCH.  NATOMIAST RATOWANIE CHOREGO CZŁOWIEKA TO DOMENA CYWILIZACJI! TO JEST CZLOWIECZESTWO.  TY ZAPEWNE NIE JESTES KATOLIKIEM NIE WIERZYSZ W BOGA. TYLKO W PIENIĄDZE. CÓŻ..
 To wprawdzie brzmi brutalnie, ale skoro srasz na rolnictwo, to podejdź do tego w inny sposób - weź jedną osobę, na leczenie której trzeba pół bańki i 50 takich, na których terapię trzeba po 10k. Czujesz różnicę? Ja nie chcę powiedzieć, że powinno się odmawiać chorym itd. Rozumiem też wszystkich rozżalonych, których refundacja nie obejmuje. Ale mimo wszystko budżet to nie jest worek bez dna i potrzebujący będą zawsze, ile by w tym worku nie było. A już czego sobie wycierasz mordę Bogiem i katolicyzmem to już zupełnie nie rozumiem... 
 To wprawdzie brzmi brutalnie, ale skoro srasz na rolnictwo, to podejdź do tego w inny sposób - weź jedną osobę, na leczenie której trzeba pół bańki i 50 takich, na których terapię trzeba po 10k. Czujesz różnicę? Ja nie chcę powiedzieć, że powinno się odmawiać chorym itd. Rozumiem też wszystkich rozżalonych, których refundacja nie obejmuje. Ale mimo wszystko budżet to nie jest worek bez dna i potrzebujący będą zawsze, ile by w tym worku nie było. A już czego sobie wycierasz mordę Bogiem i katolicyzmem to już zupełnie nie rozum... rozwiń
Avatar
Ula / 17 lipca 2019 o 21:52
+12
Piotruś trzymam kciuki żeby się udało Jesteś super!
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 19:48
+13
Piotr to wspaniały facet, bardzo pomocny i oddany pracy. Pomóżcie jak możecie. Proszę. Ja wpłaciłam
Avatar
Zdegustowany / 17 lipca 2019 o 19:15
+6
Przeczytajcie co za brednie wypisujecie. Miejcie litość. "Mowa srebrem a milczenie zlotem"
Avatar
stara dewota / 17 lipca 2019 o 16:33
-18
Jest rada. Nieglosujcie na pis! Wszyscy bulimy na chordy bachorow i nigdzie nie pracujące baby! Płacimy i utrzymujemy luksusowe limuzyny, które są rozbijane na potęgę! Oni to robią bezkarnie. Należy się zmobilizować i iść na wybory!! Za nas chodzi wiocha! Stare dewoty, dziecioroby..   Błędem jest ze ludzie wykształceni, młodzi, inteligentni w Polsce nie idą do wyborów. I mamy to co mamy...
 Jestem starą dwota sae jakbym mogla to tych przy korycie za to rozdawnictwo na 500 plus i emeryturę plus lałabym po mordzie tylko by im łeb odskakiwał. Pomoc tylko i wyłącznie ludziom chorym, a młodych zdrowych jak byk jak mają siłę sie rozmnażać to pały i do pracy.
ote>  Jestem starą dwota sae jakbym mogla to tych przy korycie za to rozdawnictwo na 500 plus i emeryturę plus lałabym po mordzie tylko by im łeb odskakiwał. Pomoc tylko i wyłącznie ludziom chorym, a młodych zdrowych jak byk jak mają siłę sie rozmnażać to pały i do pracy. rozwiń
Avatar
M / 17 lipca 2019 o 16:09
+31
Znam Piotrka osobiście super chłopak kto nie chce niech nie wpłaca i niech nie pisze bredni bo tu nie ma na to miejsca wolny wybór