Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 września 2015 r.
11:04

Tylko zdrowa żywność w szkołach? "Zarobią sklepy, my zbankrutujemy"

0 15 A A

- Efektem potrzebnej, ale nieprzemyślanej reformy będzie więc to, że dzieci będą zachodzić po słodkie napoje po drodze do szkoły. Właściciel sklepu się wzbogaci, my zbankrutujemy, a dzieci będą jadły byle co - mówi Tomasz Machoń, przedsiębiorca prowadzący sklepik i stołówkę w szkole

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z Tomaszem Machoniem, przedsiębiorcą prowadzącym sklepik i stołówkę w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie.

• Ma pan opinię osoby starającej się promować u uczniów zdrowe nawyki żywieniowe.

– W szkole przy ul. Zuchów pracuję od dwóch lat. Od samego początku postawionym mi celem było promowanie zdrowej żywności. Robiłem to w mądry sposób. Zamiast walczyć z tym, co dzieci jedzą w domu, staraliśmy się stosować mądre zamienniki. Zamiast wyrobów czekoladopodobnych sprzedawaliśmy 70 proc. gorzką czekoladę stanowiąca doskonałe źródło magnesu i minerałów. Zamiast batonów z dodatkiem szkodliwego tłuszczu palmowego sami produkowaliśmy batony z dodatkiem bogatych w składniki odżywcze orzechów.

• Dobrze się sprzedawały?

– Wszystko zależało od reklamy. Na kubeczek surowych pokrojonych w kostki owoców, który nazwaliśmy „Deserem owocowym” chętnych nie było. Kiedy nazwaliśmy go „Shake z kawałkami owoców” zaczęły być trendy.

• Reforma dotycząca sklepików szkolnych nie będzie więc dla pana problemem.

– Obawiam się, że nie ma pani racji. Po pierwsze wciąż dobrze nie wiem, co można sprzedawać, a co nie. Wielu moich pytań nie udało mi się rozwiać nawet w sanepidzie, do którego zwróciłem się o wykładnie prawa. Podam przykład. W sklepikach nie można sprzedawać drożdżówek, bo są zbyt słodkie. Ale ja mógłbym wypiekać drożdżówki z bogatym w białko serem, które będą miały mniej niż 10 proc. cukru i 10 proc tłuszczu. Czy będzie to zgodne z prawem? Wiążącej odpowiedzi nie otrzymałem, ale odradzono mi to.

• Podobno to samo dotyczy cebularzy.

– Tak, bo wprawdzie nie mają tłuszczy i cukru, ale mają za to zakazaną białą mąkę. To absurd, aby zakazać produktu lokalnego, po który dzieci sięgały bardzo często. Mogę za to zrobić kanapki z chudą wędliną. Też teoretycznie, bo na opakowaniach nie ma informacji ile procent tłuszczu zawiera szynka. Jeśli niechcący kupię produkt mający więcej niż 10 proc. mogę dostać nawet 5 tys. zł. kary. Przedsiębiorców, takich jak ja, to zniszczy. Efektem potrzebnej, ale nieprzemyślanej reformy będzie więc to, że dzieci będą zachodzić po słodkie napoje po drodze do szkoły. Właściciel sklepu się wzbogaci, my zbankrutujemy, a dzieci będą jadły byle co.

Przeczytaj także: 

Szkoły gotowe na uczniów. Nauczyciele gotowi na strajk

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 września 2015 r. o 12:35
0
Biedne dzieci. Czekolada z magneSem ;(((
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 20:54
0
Czekolada jest źródłem magneZu.
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 20:12
0
A ja myślę, że nie warto się wkurzać nic na to nie poradzimy, nie mamy wpływu. Ja już się rozglądam za jedzeniem dla mojego dziecka, żeby było zdrowe i w miarę tanie i znalazłam super sklep internetowy - biovitaland.pl super rzeczy tam mają i to BIO, a ostatnio to jedzenie jest nie do zniesienia. Polecam.
Avatar
TenCoMyśli / 2 września 2015 r. o 22:00
0

co za pomysł, można zaprowadzić konia do wodopoju, ale można go zmusić aby pił. Nikt nie ma prawa decydować za innych, każdy żyję na własny rachunek.

Popieram.

Avatar
TenCoMyśli / 2 września 2015 r. o 21:58
0

A po co dziecku codziennie pieniądze do szkoły? Żeby poszpanować wśród innych na co mnie stać a ciebie nie? Pomyślał ktoś, że drugie dziecko może stać z boku i patrzeć jak inni jedzą bo go nie stać ? Mądrzy rodzice przygotują śniadanie dla dziecka, dadzą jabłko i tyle. A nie tylko uczenie: masz kasę kup sobie co chcesz.

Ale ty masz prostackie myślenie.. że jak rodzic rano nie ma czasu i woli dać dziecku pieniądze, bo na tyle dobrze go wychował i mu ufa, że wie co dziecko kupi to źle? Jedni mają hajs drudzy nie taka kolej rzeczy ale to, że druga osoba nie ma nie znaczy, że mam głodować czy brać jedzenie z domu bo jakiemuś lewackiemu prostakowi to przeszkadza. Cała ta ustawa jest o kant d..y roztrzaskać, ponieważ tak jak pewien mądry sklepikarz powiedział dziecko zamiast kupić zwykła bułkę czy drożdżówkę w szkole pójdzie do sklepu i kupi tam. Nie dziwcie się później, że polak taki dobry w kombinowaniu jak wszystkie te ustawy nie dają innego wyjścia..

Ale ty masz prostackie myślenie.. że jak rodzic rano nie ma czasu i woli dać dziecku pieniądze, bo na tyle dobrze go wychował i mu ufa, że wie co dziecko kupi to źle? Jedni mają hajs drudzy nie taka kolej rzeczy ale to, że druga osoba nie ma nie znaczy, że mam głodować czy brać jedzenie z domu bo jakiemuś lewackiemu prostakowi to przeszkadza. Cała ta ustawa jest o kant d..y roztrzaskać, ponieważ tak jak pewien mądry sklepikarz powiedział dziecko zamiast kupić zwykła bułkę czy drożdżówkę w szkole pójdzie do sklepu i kupi tam.... rozwiń

Avatar
Gość / 2 września 2015 r. o 21:41
0
co za pomysł, można zaprowadzić konia do wodopoju, ale można go zmusić aby pił. Nikt nie ma prawa decydować za innych, każdy żyję na własny rachunek.
Avatar
sklepikarz szkolny / 1 września 2015 r. o 17:23
0

Do Guest i innych mądrali. Zapoznajcie się z rozporządzeniem http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1256/1 i odżywiajcie zgodnie z nim swoje dzieci chociaż przez miesiąc. Jeśli nie dacie rady to powinno powstać drugie rozporządzenie: zabierać takim rodzicom dzieci.

Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 17:19
0
Guest rozumiem ,ze jesteś właścicielem sklepu przy szkole i cały hapy. Teraz chipsy, energetyki i inne badziewia będziesz mógł swobodnie opychać dzieciakom.
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 16:25
0
A po co dziecku codziennie pieniądze do szkoły? Żeby poszpanować wśród innych na co mnie stać a ciebie nie? Pomyślał ktoś, że drugie dziecko może stać z boku i patrzeć jak inni jedzą bo go nie stać ? Mądrzy rodzice przygotują śniadanie dla dziecka, dadzą jabłko i tyle. A nie tylko uczenie: masz kasę kup sobie co chcesz.
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 15:15
0
A niech bankrutują! Jeżeli w sklepikach będą tylko zdrowe rzeczy to sprzedawcy aby móc w nich zaistnieć będą musieli zejść z ceny! Chcę żeby moje dziecko było zdrowe! A jeśli sklepikarz ma to w d... to jego problem, nie mój!
Avatar
Gość / 14 września 2015 r. o 12:35
0
Biedne dzieci. Czekolada z magneSem ;(((
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 20:54
0
Czekolada jest źródłem magneZu.
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 20:12
0
A ja myślę, że nie warto się wkurzać nic na to nie poradzimy, nie mamy wpływu. Ja już się rozglądam za jedzeniem dla mojego dziecka, żeby było zdrowe i w miarę tanie i znalazłam super sklep internetowy - biovitaland.pl super rzeczy tam mają i to BIO, a ostatnio to jedzenie jest nie do zniesienia. Polecam.
Avatar
TenCoMyśli / 2 września 2015 r. o 22:00
0

co za pomysł, można zaprowadzić konia do wodopoju, ale można go zmusić aby pił. Nikt nie ma prawa decydować za innych, każdy żyję na własny rachunek.

Popieram.

Avatar
TenCoMyśli / 2 września 2015 r. o 21:58
0

A po co dziecku codziennie pieniądze do szkoły? Żeby poszpanować wśród innych na co mnie stać a ciebie nie? Pomyślał ktoś, że drugie dziecko może stać z boku i patrzeć jak inni jedzą bo go nie stać ? Mądrzy rodzice przygotują śniadanie dla dziecka, dadzą jabłko i tyle. A nie tylko uczenie: masz kasę kup sobie co chcesz.

Ale ty masz prostackie myślenie.. że jak rodzic rano nie ma czasu i woli dać dziecku pieniądze, bo na tyle dobrze go wychował i mu ufa, że wie co dziecko kupi to źle? Jedni mają hajs drudzy nie taka kolej rzeczy ale to, że druga osoba nie ma nie znaczy, że mam głodować czy brać jedzenie z domu bo jakiemuś lewackiemu prostakowi to przeszkadza. Cała ta ustawa jest o kant d..y roztrzaskać, ponieważ tak jak pewien mądry sklepikarz powiedział dziecko zamiast kupić zwykła bułkę czy drożdżówkę w szkole pójdzie do sklepu i kupi tam. Nie dziwcie się później, że polak taki dobry w kombinowaniu jak wszystkie te ustawy nie dają innego wyjścia..

Ale ty masz prostackie myślenie.. że jak rodzic rano nie ma czasu i woli dać dziecku pieniądze, bo na tyle dobrze go wychował i mu ufa, że wie co dziecko kupi to źle? Jedni mają hajs drudzy nie taka kolej rzeczy ale to, że druga osoba nie ma nie znaczy, że mam głodować czy brać jedzenie z domu bo jakiemuś lewackiemu prostakowi to przeszkadza. Cała ta ustawa jest o kant d..y roztrzaskać, ponieważ tak jak pewien mądry sklepikarz powiedział dziecko zamiast kupić zwykła bułkę czy drożdżówkę w szkole pójdzie do sklepu i kupi tam.... rozwiń

Avatar
Gość / 2 września 2015 r. o 21:41
0
co za pomysł, można zaprowadzić konia do wodopoju, ale można go zmusić aby pił. Nikt nie ma prawa decydować za innych, każdy żyję na własny rachunek.
Avatar
sklepikarz szkolny / 1 września 2015 r. o 17:23
0

Do Guest i innych mądrali. Zapoznajcie się z rozporządzeniem http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1256/1 i odżywiajcie zgodnie z nim swoje dzieci chociaż przez miesiąc. Jeśli nie dacie rady to powinno powstać drugie rozporządzenie: zabierać takim rodzicom dzieci.

Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 17:19
0
Guest rozumiem ,ze jesteś właścicielem sklepu przy szkole i cały hapy. Teraz chipsy, energetyki i inne badziewia będziesz mógł swobodnie opychać dzieciakom.
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 16:25
0
A po co dziecku codziennie pieniądze do szkoły? Żeby poszpanować wśród innych na co mnie stać a ciebie nie? Pomyślał ktoś, że drugie dziecko może stać z boku i patrzeć jak inni jedzą bo go nie stać ? Mądrzy rodzice przygotują śniadanie dla dziecka, dadzą jabłko i tyle. A nie tylko uczenie: masz kasę kup sobie co chcesz.
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 15:15
0
A niech bankrutują! Jeżeli w sklepikach będą tylko zdrowe rzeczy to sprzedawcy aby móc w nich zaistnieć będą musieli zejść z ceny! Chcę żeby moje dziecko było zdrowe! A jeśli sklepikarz ma to w d... to jego problem, nie mój!
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rektorzy odpowiadają ministrowi Przemysławowi Czarnkowi. "Gorszący przejaw zapomnienia"

Rektorzy odpowiadają ministrowi Przemysławowi Czarnkowi. "Gorszący przejaw zapomnienia"

Apelujemy do władz państwowych o niezwłoczne znalezienie pokojowych dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego – piszą rektorzy polskich uczelni. I wyrażają oburzenie niedawnymi słowami ministra Przemysława Czarnka.

Puławy: Drugi mural także jest już gotowy

Puławy: Drugi mural także jest już gotowy

W ostatnim tygodniu zakończyły się prace przy malowaniu dwóch puławskich murali.

Biała Podlaska: Mieszkańcy chcą uchylenia Samorządowej Karty Praw Rodzin. Złożyli projekt uchwały

Biała Podlaska: Mieszkańcy chcą uchylenia Samorządowej Karty Praw Rodzin. Złożyli projekt uchwały

Obywatelska inicjatywa w sprawie uchylenia w Białej Podlaskiej Samorządowej Karty Praw Rodzin trafiła już do biura radnych. Autorzy projektu zebrali ponad 350 podpisów. – Niedopuszczalne jest, by osoby o innej orientacji seksualnej, (…) czuły strach, brak akceptacji czy były szykanowane tylko z tego powodu, że kochają niezgodnie z oczekiwaniami innych – podkreślają wnioskodawcy.

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

W sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze w całej Polsce będą zamknięte. W Chełmie, mającym groby bliskich na cmentarzu komunalnym pomogą miejscy pracownicy. Z kolei w Świdniku znicz na każdym grobie, na którym nie będzie światełka, zapalą pracownicy miejskiej spółki.

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

– To widmo bankructwa wielu gospodarstw indywidulanych – ostrzega Marek Sulima (PSL), radny powiatu bialskiego i rolnik. Radni jednomyślnie poparli apel do rządu w sprawie odrzucenia w całości projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Dzisiejszego wieczoru policjanci zauważają wzmożony ruch w okolicach największych lubelskich nekropolii – informuje kom. Kamil Gołębiowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]
galeria

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]

– Efekt jest dokładnie taki jaki chciałem – mówi autor muralu, który powstał przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. W piątek został namalowany ostatni element. Mająca około 80 metrów długości historia nieistniejącej fabryki samochodów, jest gotowa

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 wydłuży się o kolejne 63 kilometry. Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na pierwszy odcinek pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską.

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina
Magazyn

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina

Zacząłem jeździć bardziej agresywnie oraz lepiej zapoznałem się z ustawianiem samochodu. – Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina.

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK
5 listopada 2020, 20:00

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK

W czwartek, 5 listopada o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert Andrzej Zaucha Songbook w wykonaniu zespołu Janusza Szroma.

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ponad 27 mln zł przekaże Ministerstwo Zdrowia na prace związane z powstaniem tymczasowego szpitala w Targach Lublin. Miejsce do leczenia pacjentów z koronawirusem z nawet 480 łóżkami może być gotowe w ciągu trzech tygodni.

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"
Zdjęcia
galeria
film

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"

Na pl. Litewskim w centrum Lublina zbierają się uczestnicy kolejnego protestu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu
Zapis relacji na żywo
galeria
film

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu

Dziś kolejny dzień protestów kobiet w Lublinie. Jeden z nich organizują kierowcy.

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Fundacja pro-life chce wyrzucać ze studiów uczestniczących w protestach studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia zapewnia, nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania.

Lublin odwołał zmiany przy cmentarzach, nie będzie też specjalnych linii autobusowych
galeria

Lublin odwołał zmiany przy cmentarzach, nie będzie też specjalnych linii autobusowych

Urząd Miasta odwołuje wszystkie zmiany w komunikacji związane z okresem Wszystkich Świętych. Tylko dzisiaj po ulicach Lublina kursować będzie specjalna linia autobusowa nr 200

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!