Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 września 2015 r.
10:55

Szkoły gotowe na uczniów. Nauczyciele gotowi na strajk

0 28 A A
– Na tym zamieszaniu skorzystają tylko właściciele sklepów działających w pobliżu szkół – uważa Tomasz Machoń, który prowadzi punkt gastronomiczny w SP nr 21 w Lublinie (Fot. Maciej Kaczanowski)
– Na tym zamieszaniu skorzystają tylko właściciele sklepów działających w pobliżu szkół – uważa Tomasz Machoń, który prowadzi punkt gastronomiczny w SP nr 21 w Lublinie (Fot. Maciej Kaczanowski)

W ławkach miały zasiąść wszystkie 6-latki, a szkolne sklepiki miały serwować tylko zdrową żywność. Jak jest w praktyce? Co trzeci 6-latek zostaje w przedszkolu, a ajenci sklepików wynoszą się ze szkół. Co gorsza – nauczyciele grożą strajkiem.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W samym Lublinie w szkolnych ławkach zasiądzie dziś 45 260 dzieci. – Tyle uczniów pójdzie w sumie do szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i szkół zawodowych – wylicza Agnieszka Adamska z wydziału oświaty i wychowania w Lublinie. – Tylko do klas pierwszych, na wszystkich etapach kształcenia przyjętych zostało 11811 uczniów. 2312 z nich to 6-latki rozpoczynające naukę w szkole podstawowej.

To ok. 62 proc. wszystkich dzieci z rocznika 2009 zameldowanych na terenie Lublina. Pozostałym zespół specjalistów (pedagog, logopeda, psycholog) odroczyli obowiązek szkolny.

Rok szkolny dopiero się zaczyna, a nauczyciele już mówią o strajku. – Dalecy jesteśmy od tego, żeby odchodzić od tablic, ale musimy się upominać o swoje – podkreśla Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, który dziś wchodzi w spór z rządem.

Znakiem tego będzie oflagowanie szkół i wyłożenie postulatów ZNP przy wejściach do szkół lub wywieszenie ich w tablicach informacyjnych.

Nauczyciele żądają zwiększenia nakładów na oświatę, zahamowania procesu przekazywania szkół publicznym osobom prywatnym i stowarzyszeniom, przywrócenia kompetencji kuratorów oświaty oraz podwyższenia wynagrodzenia o 10 proc. oraz zmiany w systemie wynagradzania pracowników samorządowych. Według ministra edukacji narodowej nauczycielskich postulatów zrealizować się nie da.

– Arogancja władzy jest w tym zakresie nieprawdopodobna – uważa Sosnowski. – Dlatego robimy pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia strajku.

Jeśli ZNP nie dogada się z rządem, 21 września nauczyciele wejdą w spór zbiorowy z dyrektorami szkół pisemnie informując ich o swoich postulatach. Osiem dni później zasiądą do okrągłego stołu z przedstawicielami wszystkich startujących w wyborach partii.

– Dowiemy się wtedy, które ugrupowania są nam przychylne i kogo w wyborach warto wspierać – przyznaje Sosnowski. – Po wyborach będziemy mogli ich rozliczyć.

Jeśli nowy rząd nie spełni żądań nauczycieli, to jeszcze w listopadzie mogą oni rozpocząć strajk.
Zaskoczeniem w tym roku szkolnym może być likwidacja wielu szkolnych sklepików i stołówek. Po tym, jak urzędnicy z ministerstwa postanowili zrobić porządek z niezdrowym jedzeniem, część ajentów wymówiło ich prowadzenie. Pozostali przewidują upadek swoich przedsiębiorstw.

– Na tym zamieszaniu skorzystają tylko właściciele sklepów działających w pobliżu szkół – uważa Tomasz Machoń, który prowadzi punkt gastronomiczny w SP nr 21 w Lublinie. (CAŁA ROZMOWA TUTAJ)

Co się zmieni od 1 września

• Od września lekarze nie będą mogli wypisywać uczniom tradycyjnych zwolnień z w-f. Zamiast tego będą musieli opisać zakres ćwiczeń, których uczniowi wykonywać nie wolno.

• W sklepikach szkolnych nie znajdziemy już chipsów, czekolady, czy napojów gazowanych. Ich miejsce zajmą kanapki z ciemnym, warzywa i owoce

• Z darmowego elementarza uczyć będą się już nie tylko pierwszo-, ale i drugoklasiści. Bezpłatne podręczniki otrzymają także czwartoklasiści i uczniowie pierwszych klas gimnazjów.

• W ubiegłym roku szkolnym oceny opisowe wystawiano jedynie na etapie edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej). Teraz możliwe będzie wprowadzenie ocen opisowych na wszystkich etapach nauczania.

Przeczytaj także: 

Sklepik ani stołówka w tej szkole nie ruszą. Właściciel zrezygnował

 

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
as / 1 września 2015 o 23:36
0

Po dużych podwyżkach, jakie pedagodzy otrzymali w ostatnich latach, ponad 
56 proc. spośród nich zarabia ponad 5 tys. zł, a kolejne 
26 proc. nie mniej niż 3,9 tys. zł. Tymczasem związki, grożąc strajkiem, argumentują, że nauczyciele powinni zarabiać przynajmniej tyle, ile wynosi średnia krajowa (3,9 tys. zł). Dane związkowców o płacach są jednak liczone jako średnie uposażenie wszystkich grup nauczycieli, a ponieważ najmniej zarabiający stażyści stanowią niewielką grupę (3,4 proc. ogółu), to wyliczona w ten sposób średnia nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Z danych resortu oświaty wynika, że nauczyciele obok podstawowego uposażenia dostają także różne dodatki do wynagrodzeń. Okazuje się, że niemal wszyscy pedagodzy (558 tys.) otrzymują miesięcznie 250 zł z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (m.in. gwarantowane świadczenie urlopowe w wysokości 1093 zł), kolejne 184 tys. pedagogów dostaje 285 zł miesięcznie dodatku wiejskiego, a 180 tys. – 58 zł dodatku mieszkaniowego. Na podstawie tych danych przyjęliśmy, że polski nauczyciel zarabia średnio ok. 4,7 
tys. zł miesięcznie.

Zarabiasz jako propagandzista?

skoro zarabiają 3900 to zarabiają mniej niż Ty, bo Ty zarabiasz powyżej 4000 (dane GUS i rządu). 

56%???? Jak to liczyłeś? na palcach? Spr szkoły w Lublinie i luknij kto ile zarabia. Ze świecą szukać osób, które zarabiają na rekę pow. 4000 i to nawet z nadgodzinami.

Miesięcznie nie otrzymują 250 pln z funduszu socjalnego ale im zabierają :) mała róznica. Jak każdemu zresztą, kto pracuje na etat (sumy różne). Potem im oddają na wakacje, faktycznie niebotyczny biznes:) w dodatku nie 1093 ale różne sumy zalezne od ilosci dzieci, dochodów itp.

Dodatki wiejskie??? Od kilku lat już ich nie ma, mają je jedynie starsze roczniki, pracujące po 20 lat i więcej.

Dodatek mieszkaniowy? patrz wyżej.

Zatem mit kłamstwem mit pogania..

Zarabiasz jako propagandzista?

skoro zarabiają 3900 to zarabiają mniej niż Ty, bo Ty zarabiasz powyżej 4000 (dane GUS i rządu). 

56%???? Jak to liczyłeś? na palcach? Spr szkoły w Lublinie i luknij kto ile zarabia. Ze świecą szukać osób, które zarabiają na rekę pow. 4000 i to nawet z nadgodzinami.

Miesięcznie nie otrzymują 250 pln z funduszu socjalnego ale im zabierają :) mała róznica. Jak każdemu zresztą, kto pracuje na etat (sumy różne). Potem im oddają na wakacje, faktycznie niebotyczny biznes:) w... rozwiń

Avatar
zamojski / 1 września 2015 o 23:30
0

Nie wiem dlaczego kłamiesz, bo podwyżki były dla nauczycieli w ostatnich latach. 1700 zł "na rękę" plus stażowe zarabiają osoby, które unikają awansu zawodowego (głupie, leniwe?) i tkwią na stanowiskach nauczyciela kontraktowego. Tak naprawdę takich nauczycieli powinno się eliminować ze szkół, bo tylko demoralizują dzieci  (pokazują nieuctwo, nieudacznictwo, brak ambicji).

Piszesz pierdoły by nie powiedzieć łżesz.

Poczytaj jak można zrobić awans zawodowy (ile to trwa), jak się w szkołach utrudnia od jakiegoś czasu, o przedszkolach nawet nie wspomnę.

Gdybyś miał jakiekolwiek pojecie o szkołach wiedziałbyś, że nie wiedza decyduje i umiejętnosci o pracy ale znajomości i legitymacja partyjna. Nie tylko na wsi ale i w Lublinie.

Piszesz pierdoły by nie powiedzieć łżesz.

Poczytaj jak można zrobić awans zawodowy (ile to trwa), jak się w szkołach utrudnia od jakiegoś czasu, o przedszkolach nawet nie wspomnę.

Gdybyś miał jakiekolwiek pojecie o szkołach wiedziałbyś, że nie wiedza decyduje i umiejętnosci o pracy ale znajomości i legitymacja partyjna. Nie tylko na wsi ale i w Lublinie.

rozwiń
Avatar
as / 1 września 2015 o 23:26
0

Powiedz tylko gdzie pracujesz i kiedy chcesz zrezygnować a chętnie cię zastąpię. Dzieci w końcu czegoś by się nauczyły. Praca w szkole niebezpieczna? Jak nie umiesz postępować z dziećmi to na głowę ci wejdą. Lekcją trzeba umieć zaciekawić ale ty tych umiejętności nie posiadasz skoro tak piszesz. Nawet nie wiesz ilu chętnych na twoje miejsce. 

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Napisał, że nie jest nauczycielem. 

A co do pracy w szkole, owszem jest niebezpieczna, kto ma dzieci wie jak jest, reszta żyje mitem z PRLu...

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Napisał, że nie jest nauczycielem. 

A co do pracy w szkole, owszem jest niebezpieczna, kto ma dzieci wie jak jest, reszta żyje mitem z PRLu...

rozwiń
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 18:29
0
Po dużych podwyżkach, jakie pedagodzy otrzymali w ostatnich latach, ponad 
56 proc. spośród nich zarabia ponad 5 tys. zł, a kolejne 
26 proc. nie mniej niż 3,9 tys. zł. Tymczasem związki, grożąc strajkiem, argumentują, że nauczyciele powinni zarabiać przynajmniej tyle, ile wynosi średnia krajowa (3,9 tys. zł). Dane związkowców o płacach są jednak liczone jako średnie uposażenie wszystkich grup nauczycieli, a ponieważ najmniej zarabiający stażyści stanowią niewielką grupę (3,4 proc. ogółu), to wyliczona w ten sposób średnia nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Z danych resortu oświaty wynika, że nauczyciele obok podstawowego uposażenia dostają także różne dodatki do wynagrodzeń. Okazuje się, że niemal wszyscy pedagodzy (558 tys.) otrzymują miesięcznie 250 zł z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (m.in. gwarantowane świadczenie urlopowe w wysokości 1093 zł), kolejne 184 tys. pedagogów dostaje 285 zł miesięcznie dodatku wiejskiego, a 180 tys. – 58 zł dodatku mieszkaniowego. Na podstawie tych danych przyjęliśmy, że polski nauczyciel zarabia średnio ok. 4,7 
tys. zł miesięcznie.
Po dużych podwyżkach, jakie pedagodzy otrzymali w ostatnich latach, ponad 
56 proc. spośród nich zarabia ponad 5 tys. zł, a kolejne 
26 proc. nie mniej niż 3,9 tys. zł. Tymczasem związki, grożąc strajkiem, argumentują, że nauczyciele powinni zarabiać przynajmniej tyle, ile wynosi średnia krajowa (3,9 tys. zł). Dane związkowców o płacach są jednak liczone jako średnie uposażenie wszystkich grup nauczycieli, a ponieważ najmniej zarabiający stażyści stanowią niewielką grupę (3,4 proc. ogółu), to wyliczona w ten sposób średnia nie ma nic wspólne... rozwiń
Avatar
też nauczyciel / 1 września 2015 o 18:14
0

Od kilku lat podwyżek nie mieli, zatem nie pisz bajek.

Praca w szkole jest niebezpieczna, wystarczy podejśc pod jakieś gimnazjum,albo pod SP po wywiadówce, zobacz jak Tacy jak Ty rozmawiaja z nauczycielami. uczeń nie musi nic i tak musi zdać, nauczyciel wg twojej logiki musi wszystko włacznie z cudem aby ktoś wygrał olimpiade.

Masz rację, nauczyciele się nie przygotowują do lekcji, lekcje robią się same. Nie dopisałaś tylko, czy w tej bajce były smoki. Bo chyba były?

I zasadniczo, chcesz zobaczyć jak to jest, idź popracuj jako nauczyciel przez rok, zobaczysz. Dostaniesz 1700 na rekę plus stażowe, które sobie wypracowałaś. I uzeranie z biurokracją, rodzicami i niektórymi dziecmi.

Nie wiem dlaczego kłamiesz, bo podwyżki były dla nauczycieli w ostatnich latach. 1700 zł "na rękę" plus stażowe zarabiają osoby, które unikają awansu zawodowego (głupie, leniwe?) i tkwią na stanowiskach nauczyciela kontraktowego. Tak naprawdę takich nauczycieli powinno się eliminować ze szkół, bo tylko demoralizują dzieci  (pokazują nieuctwo, nieudacznictwo, brak ambicji).

Nie wiem dlaczego kłamiesz, bo podwyżki były dla nauczycieli w ostatnich latach. 1700 zł "na rękę" plus stażowe zarabiają osoby, które unikają awansu zawodowego (głupie, leniwe?) i tkwią na stanowiskach nauczyciela kontraktowego. Tak naprawdę takich nauczycieli powinno się eliminować ze szkół, bo tylko demoralizują dzieci  (pokazują nieuctwo, nieudacznictwo, brak ambicji).

rozwiń
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 18:04
0
Pierwszy września i na ulicach lublina od rana gigantyczne korki! "Najbiedniejsza" grupa zawodowa wyruszyła do pracy! Jestem nauczycielem akademickim, więc mogę śmiało powiedzieć, że z roku na rok spada poziom wiedzy absolwentów szkół średnich. Jeśli nauczyciele zaczną uczyć jak należy, to można rozważyć wzrost zarobków. Tymczasem proponuję kontrolę wiedzy nauczycieli i ich kompetencji!
Avatar
mewa / 1 września 2015 o 16:59
0

Od kilku lat podwyżek nie mieli, zatem nie pisz bajek.

Praca w szkole jest niebezpieczna, wystarczy podejśc pod jakieś gimnazjum,albo pod SP po wywiadówce, zobacz jak Tacy jak Ty rozmawiaja z nauczycielami. uczeń nie musi nic i tak musi zdać, nauczyciel wg twojej logiki musi wszystko włacznie z cudem aby ktoś wygrał olimpiade.

Masz rację, nauczyciele się nie przygotowują do lekcji, lekcje robią się same. Nie dopisałaś tylko, czy w tej bajce były smoki. Bo chyba były?

I zasadniczo, chcesz zobaczyć jak to jest, idź popracuj jako nauczyciel przez rok, zobaczysz. Dostaniesz 1700 na rekę plus stażowe, które sobie wypracowałaś. I uzeranie z biurokracją, rodzicami i niektórymi dziecmi.

Powiedz tylko gdzie pracujesz i kiedy chcesz zrezygnować a chętnie cię zastąpię. Dzieci w końcu czegoś by się nauczyły. Praca w szkole niebezpieczna? Jak nie umiesz postępować z dziećmi to na głowę ci wejdą. Lekcją trzeba umieć zaciekawić ale ty tych umiejętności nie posiadasz skoro tak piszesz. Nawet nie wiesz ilu chętnych na twoje miejsce. 

Powiedz tylko gdzie pracujesz i kiedy chcesz zrezygnować a chętnie cię zastąpię. Dzieci w końcu czegoś by się nauczyły. Praca w szkole niebezpieczna? Jak nie umiesz postępować z dziećmi to na głowę ci wejdą. Lekcją trzeba umieć zaciekawić ale ty tych umiejętności nie posiadasz skoro tak piszesz. Nawet nie wiesz ilu chętnych na twoje miejsce. 

rozwiń
Avatar
nnki / 1 września 2015 o 16:52
0

O strajku mowa od roku, zatem coś Cie ominęło jak sama widzisz...

Nie znam nauczyciela, który miał 2 miesiące wakacji, ale skąd możesz o tym wiedzieć... Narzekać każdy potrafi.

Najbardziej roszczeniowa grupa społeczna. Jeszcze nie zaczęli pracować a już chcą strajkować. Zlikwidowań kartę nauczyciela i jak każdy zgodnie z kodeksem pracy

Avatar
btre / 1 września 2015 o 16:49
0

A w wakacje nie mogli strajkować?

Właśnie. Ledwo przyszli do pracy po ponad 2 miesiącach wakacji i już strajkują. To się napracowali... a jakie postulaty... Szkoda że takiego planu nie zrobili odnośnie priorytetów przekazywania wiedzy dzieciom. Dwa miesiące myśleli tylko o sobie. NAUCZYCIELE ZA GROSZ POKORY. Komu nie pasuje to do biedronki na pełny etat. Wolny kraj.

Avatar
eryk / 1 września 2015 o 14:34
0

Owszem druga kula w płot dla Ciebie, bo inaczej nie broniłbyś tak nauczycieli, aż tak nie podawał konkretów. Wynika z tego że kłamiesz Ty.

Nie trzeba być nauczycielem aby wiedzieć kto kiedy dostał podwyżkę w budżetówce:)

Nikogo nie bronie tylko prostuję...

Bardzo skrótowo myślisz...

Avatar
as / 1 września 2015 o 23:36
0

Po dużych podwyżkach, jakie pedagodzy otrzymali w ostatnich latach, ponad 
56 proc. spośród nich zarabia ponad 5 tys. zł, a kolejne 
26 proc. nie mniej niż 3,9 tys. zł. Tymczasem związki, grożąc strajkiem, argumentują, że nauczyciele powinni zarabiać przynajmniej tyle, ile wynosi średnia krajowa (3,9 tys. zł). Dane związkowców o płacach są jednak liczone jako średnie uposażenie wszystkich grup nauczycieli, a ponieważ najmniej zarabiający stażyści stanowią niewielką grupę (3,4 proc. ogółu), to wyliczona w ten sposób średnia nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Z danych resortu oświaty wynika, że nauczyciele obok podstawowego uposażenia dostają także różne dodatki do wynagrodzeń. Okazuje się, że niemal wszyscy pedagodzy (558 tys.) otrzymują miesięcznie 250 zł z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (m.in. gwarantowane świadczenie urlopowe w wysokości 1093 zł), kolejne 184 tys. pedagogów dostaje 285 zł miesięcznie dodatku wiejskiego, a 180 tys. – 58 zł dodatku mieszkaniowego. Na podstawie tych danych przyjęliśmy, że polski nauczyciel zarabia średnio ok. 4,7 
tys. zł miesięcznie.

Zarabiasz jako propagandzista?

skoro zarabiają 3900 to zarabiają mniej niż Ty, bo Ty zarabiasz powyżej 4000 (dane GUS i rządu). 

56%???? Jak to liczyłeś? na palcach? Spr szkoły w Lublinie i luknij kto ile zarabia. Ze świecą szukać osób, które zarabiają na rekę pow. 4000 i to nawet z nadgodzinami.

Miesięcznie nie otrzymują 250 pln z funduszu socjalnego ale im zabierają :) mała róznica. Jak każdemu zresztą, kto pracuje na etat (sumy różne). Potem im oddają na wakacje, faktycznie niebotyczny biznes:) w dodatku nie 1093 ale różne sumy zalezne od ilosci dzieci, dochodów itp.

Dodatki wiejskie??? Od kilku lat już ich nie ma, mają je jedynie starsze roczniki, pracujące po 20 lat i więcej.

Dodatek mieszkaniowy? patrz wyżej.

Zatem mit kłamstwem mit pogania..

Zarabiasz jako propagandzista?

skoro zarabiają 3900 to zarabiają mniej niż Ty, bo Ty zarabiasz powyżej 4000 (dane GUS i rządu). 

56%???? Jak to liczyłeś? na palcach? Spr szkoły w Lublinie i luknij kto ile zarabia. Ze świecą szukać osób, które zarabiają na rekę pow. 4000 i to nawet z nadgodzinami.

Miesięcznie nie otrzymują 250 pln z funduszu socjalnego ale im zabierają :) mała róznica. Jak każdemu zresztą, kto pracuje na etat (sumy różne). Potem im oddają na wakacje, faktycznie niebotyczny biznes:) w... rozwiń

Avatar
zamojski / 1 września 2015 o 23:30
0

Nie wiem dlaczego kłamiesz, bo podwyżki były dla nauczycieli w ostatnich latach. 1700 zł "na rękę" plus stażowe zarabiają osoby, które unikają awansu zawodowego (głupie, leniwe?) i tkwią na stanowiskach nauczyciela kontraktowego. Tak naprawdę takich nauczycieli powinno się eliminować ze szkół, bo tylko demoralizują dzieci  (pokazują nieuctwo, nieudacznictwo, brak ambicji).

Piszesz pierdoły by nie powiedzieć łżesz.

Poczytaj jak można zrobić awans zawodowy (ile to trwa), jak się w szkołach utrudnia od jakiegoś czasu, o przedszkolach nawet nie wspomnę.

Gdybyś miał jakiekolwiek pojecie o szkołach wiedziałbyś, że nie wiedza decyduje i umiejętnosci o pracy ale znajomości i legitymacja partyjna. Nie tylko na wsi ale i w Lublinie.

Piszesz pierdoły by nie powiedzieć łżesz.

Poczytaj jak można zrobić awans zawodowy (ile to trwa), jak się w szkołach utrudnia od jakiegoś czasu, o przedszkolach nawet nie wspomnę.

Gdybyś miał jakiekolwiek pojecie o szkołach wiedziałbyś, że nie wiedza decyduje i umiejętnosci o pracy ale znajomości i legitymacja partyjna. Nie tylko na wsi ale i w Lublinie.

rozwiń
Avatar
as / 1 września 2015 o 23:26
0

Powiedz tylko gdzie pracujesz i kiedy chcesz zrezygnować a chętnie cię zastąpię. Dzieci w końcu czegoś by się nauczyły. Praca w szkole niebezpieczna? Jak nie umiesz postępować z dziećmi to na głowę ci wejdą. Lekcją trzeba umieć zaciekawić ale ty tych umiejętności nie posiadasz skoro tak piszesz. Nawet nie wiesz ilu chętnych na twoje miejsce. 

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Napisał, że nie jest nauczycielem. 

A co do pracy w szkole, owszem jest niebezpieczna, kto ma dzieci wie jak jest, reszta żyje mitem z PRLu...

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Napisał, że nie jest nauczycielem. 

A co do pracy w szkole, owszem jest niebezpieczna, kto ma dzieci wie jak jest, reszta żyje mitem z PRLu...

rozwiń
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 18:29
0
Po dużych podwyżkach, jakie pedagodzy otrzymali w ostatnich latach, ponad 
56 proc. spośród nich zarabia ponad 5 tys. zł, a kolejne 
26 proc. nie mniej niż 3,9 tys. zł. Tymczasem związki, grożąc strajkiem, argumentują, że nauczyciele powinni zarabiać przynajmniej tyle, ile wynosi średnia krajowa (3,9 tys. zł). Dane związkowców o płacach są jednak liczone jako średnie uposażenie wszystkich grup nauczycieli, a ponieważ najmniej zarabiający stażyści stanowią niewielką grupę (3,4 proc. ogółu), to wyliczona w ten sposób średnia nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Z danych resortu oświaty wynika, że nauczyciele obok podstawowego uposażenia dostają także różne dodatki do wynagrodzeń. Okazuje się, że niemal wszyscy pedagodzy (558 tys.) otrzymują miesięcznie 250 zł z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (m.in. gwarantowane świadczenie urlopowe w wysokości 1093 zł), kolejne 184 tys. pedagogów dostaje 285 zł miesięcznie dodatku wiejskiego, a 180 tys. – 58 zł dodatku mieszkaniowego. Na podstawie tych danych przyjęliśmy, że polski nauczyciel zarabia średnio ok. 4,7 
tys. zł miesięcznie.
Po dużych podwyżkach, jakie pedagodzy otrzymali w ostatnich latach, ponad 
56 proc. spośród nich zarabia ponad 5 tys. zł, a kolejne 
26 proc. nie mniej niż 3,9 tys. zł. Tymczasem związki, grożąc strajkiem, argumentują, że nauczyciele powinni zarabiać przynajmniej tyle, ile wynosi średnia krajowa (3,9 tys. zł). Dane związkowców o płacach są jednak liczone jako średnie uposażenie wszystkich grup nauczycieli, a ponieważ najmniej zarabiający stażyści stanowią niewielką grupę (3,4 proc. ogółu), to wyliczona w ten sposób średnia nie ma nic wspólne... rozwiń
Avatar
też nauczyciel / 1 września 2015 o 18:14
0

Od kilku lat podwyżek nie mieli, zatem nie pisz bajek.

Praca w szkole jest niebezpieczna, wystarczy podejśc pod jakieś gimnazjum,albo pod SP po wywiadówce, zobacz jak Tacy jak Ty rozmawiaja z nauczycielami. uczeń nie musi nic i tak musi zdać, nauczyciel wg twojej logiki musi wszystko włacznie z cudem aby ktoś wygrał olimpiade.

Masz rację, nauczyciele się nie przygotowują do lekcji, lekcje robią się same. Nie dopisałaś tylko, czy w tej bajce były smoki. Bo chyba były?

I zasadniczo, chcesz zobaczyć jak to jest, idź popracuj jako nauczyciel przez rok, zobaczysz. Dostaniesz 1700 na rekę plus stażowe, które sobie wypracowałaś. I uzeranie z biurokracją, rodzicami i niektórymi dziecmi.

Nie wiem dlaczego kłamiesz, bo podwyżki były dla nauczycieli w ostatnich latach. 1700 zł "na rękę" plus stażowe zarabiają osoby, które unikają awansu zawodowego (głupie, leniwe?) i tkwią na stanowiskach nauczyciela kontraktowego. Tak naprawdę takich nauczycieli powinno się eliminować ze szkół, bo tylko demoralizują dzieci  (pokazują nieuctwo, nieudacznictwo, brak ambicji).

Nie wiem dlaczego kłamiesz, bo podwyżki były dla nauczycieli w ostatnich latach. 1700 zł "na rękę" plus stażowe zarabiają osoby, które unikają awansu zawodowego (głupie, leniwe?) i tkwią na stanowiskach nauczyciela kontraktowego. Tak naprawdę takich nauczycieli powinno się eliminować ze szkół, bo tylko demoralizują dzieci  (pokazują nieuctwo, nieudacznictwo, brak ambicji).

rozwiń
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 18:04
0
Pierwszy września i na ulicach lublina od rana gigantyczne korki! "Najbiedniejsza" grupa zawodowa wyruszyła do pracy! Jestem nauczycielem akademickim, więc mogę śmiało powiedzieć, że z roku na rok spada poziom wiedzy absolwentów szkół średnich. Jeśli nauczyciele zaczną uczyć jak należy, to można rozważyć wzrost zarobków. Tymczasem proponuję kontrolę wiedzy nauczycieli i ich kompetencji!
Avatar
mewa / 1 września 2015 o 16:59
0

Od kilku lat podwyżek nie mieli, zatem nie pisz bajek.

Praca w szkole jest niebezpieczna, wystarczy podejśc pod jakieś gimnazjum,albo pod SP po wywiadówce, zobacz jak Tacy jak Ty rozmawiaja z nauczycielami. uczeń nie musi nic i tak musi zdać, nauczyciel wg twojej logiki musi wszystko włacznie z cudem aby ktoś wygrał olimpiade.

Masz rację, nauczyciele się nie przygotowują do lekcji, lekcje robią się same. Nie dopisałaś tylko, czy w tej bajce były smoki. Bo chyba były?

I zasadniczo, chcesz zobaczyć jak to jest, idź popracuj jako nauczyciel przez rok, zobaczysz. Dostaniesz 1700 na rekę plus stażowe, które sobie wypracowałaś. I uzeranie z biurokracją, rodzicami i niektórymi dziecmi.

Powiedz tylko gdzie pracujesz i kiedy chcesz zrezygnować a chętnie cię zastąpię. Dzieci w końcu czegoś by się nauczyły. Praca w szkole niebezpieczna? Jak nie umiesz postępować z dziećmi to na głowę ci wejdą. Lekcją trzeba umieć zaciekawić ale ty tych umiejętności nie posiadasz skoro tak piszesz. Nawet nie wiesz ilu chętnych na twoje miejsce. 

Powiedz tylko gdzie pracujesz i kiedy chcesz zrezygnować a chętnie cię zastąpię. Dzieci w końcu czegoś by się nauczyły. Praca w szkole niebezpieczna? Jak nie umiesz postępować z dziećmi to na głowę ci wejdą. Lekcją trzeba umieć zaciekawić ale ty tych umiejętności nie posiadasz skoro tak piszesz. Nawet nie wiesz ilu chętnych na twoje miejsce. 

rozwiń
Avatar
nnki / 1 września 2015 o 16:52
0

O strajku mowa od roku, zatem coś Cie ominęło jak sama widzisz...

Nie znam nauczyciela, który miał 2 miesiące wakacji, ale skąd możesz o tym wiedzieć... Narzekać każdy potrafi.

Najbardziej roszczeniowa grupa społeczna. Jeszcze nie zaczęli pracować a już chcą strajkować. Zlikwidowań kartę nauczyciela i jak każdy zgodnie z kodeksem pracy

Avatar
btre / 1 września 2015 o 16:49
0

A w wakacje nie mogli strajkować?

Właśnie. Ledwo przyszli do pracy po ponad 2 miesiącach wakacji i już strajkują. To się napracowali... a jakie postulaty... Szkoda że takiego planu nie zrobili odnośnie priorytetów przekazywania wiedzy dzieciom. Dwa miesiące myśleli tylko o sobie. NAUCZYCIELE ZA GROSZ POKORY. Komu nie pasuje to do biedronki na pełny etat. Wolny kraj.

Avatar
eryk / 1 września 2015 o 14:34
0

Owszem druga kula w płot dla Ciebie, bo inaczej nie broniłbyś tak nauczycieli, aż tak nie podawał konkretów. Wynika z tego że kłamiesz Ty.

Nie trzeba być nauczycielem aby wiedzieć kto kiedy dostał podwyżkę w budżetówce:)

Nikogo nie bronie tylko prostuję...

Bardzo skrótowo myślisz...

Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 3 2

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na osłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalna, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 1

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana 8 0

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Według informacji policjantów kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 7 7

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 10 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 32 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 41 19

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce