Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2014 r.
13:30
Edytuj ten wpis

Uczelnie kuszą: Zacznij studia bez matury, zdasz za rok. Ministerstwo: To naruszanie prawa

2 19 A A

- Nie zdałeś matury? Nie szkodzi, i tak możesz studiować - zachęcają prywatne uczelnie. I proponują tym, którym nie powiodło się na egzaminie dojrzałości, studia w charakterze wolnego słuchacza. - To naruszenie prawa - kwituje takie praktyki ministerstwo

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ofertę dla tych, którym powinęła się noga na maturze, można znaleźć np. na stronie internetowej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Mimo braku świadectwa dojrzałości można zostać wolnym słuchaczem na dowolnym kierunku, chodzić na zajęcia, podchodzić do zaliczeń i egzaminów. A po zaliczeniu pierwszego roku i zdaniu matury automatycznie znaleźć się na II roku. Na podobną propozycję natknęliśmy się też na stronie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego o takich praktykach mówi wprost: "To naruszenie obowiązujących przepisów”. I przypomina, że polskie prawo nie dopuszcza możliwości odbywania studiów w charakterze wolnego słuchacza.

- Sporadycznie, w okresie rekrutacji na studia, telefonują do nas osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego z pytaniem, czy mogą podjąć studia w charakterze "wolnego słuchacza”. Zawsze udzielamy informacji, że brak jest podstaw do podjęcia studiów bez świadectwa dojrzałości - tłumaczy zespół prasowy resortu.

Takich praktyk nie stosują uczelnie państwowe. - Samo uczęszczanie na zajęcia jest dozwolone, bo wykłady mają charakter otwarty. Ale niemożliwe byłoby dopuszczenie takiej osoby do jakichkolwiek egzaminów. Na taką formułę nie mógłbym się zgodzić - komentuje prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Władze WSPiA w swojej ofercie nie widzą jednak nic złego. - Obowiązuje ona od dwóch lub trzech lat. Zazwyczaj korzystało z niej zaledwie kilka osób - mówi Grzegorz Wójcikowski, kanclerz uczelni. - Trzeba na to spojrzeć z punktu widzenia człowieka, który zaliczył potknięcie i nie chce tracić roku. Nie chcemy przeszkadzać młodym ludziom, tylko dać im szansę - dodaje.

- Jesteśmy otwartą instytucją i stwarzamy możliwość uczestnictwa w zajęciach bez nadawania statusu studenta i możliwości korzystania wynikających z tego tytułu przywilejów - mówi z kolei prof. Mirosław Jarosz, rektor WSEI. Zaznacza jednak, że wolny słuchacz nie może podchodzić do egzaminów, a po zdaniu matury nie jest przyjmowany na drugi, ale na pierwszy rok studiów.

Tymczasem jeszcze wczoraj na stronie uczelni można było przeczytać, że wolnym słuchaczom po uzyskaniu świadectwa maturalnego uznane zostaną wszystkie zaliczone przedmioty i zdane egzaminy, będą mogli też liczyć na przyjęcie na indywidualny tok studiów. Po naszej rozmowie z rektorem Jaroszem te informacje zniknęły z witryny.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 grudnia 2014 o 16:59
0

Może bierzmy na studia od razu po przedszkolu? Ja skończyłam dwa kierunki na uczelniach państwowych i jestem zadowolona :) a jak ktoś nie ma matury jest osioł totalny nic dodać nic ująć jak nie pojmuje rzeczy z wiedzy ogólnej jak pojmie rzeczy specjalistyczne? Ludzie bez matury którzy chcą iść na studia są żenujący :) serdecznie pozdrawiam :)

z twojego tekstu mogę tylko wnioskować że twój nos nosisz na czole i do tego brak tobie dystansu do ludzi nazywając ich osłami... pytanie" gdzie tobie przyszyli uszy... 

z twojego tekstu mogę tylko wnioskować że twój nos nosisz na czole i do tego brak tobie dystansu do ludzi nazywając ich osłami... pytanie" gdzie tobie przyszyli uszy... 

rozwiń
Avatar
Karyzma39 / 29 grudnia 2014 o 16:55
0

Absolwenci tych uczelni posiadają wiedzę na poziomie żenady.

jak możesz tak się wypowiadać... jeśli studiujesz na państwowej to jaki poziom pokazujesz sam.... czyżby " student" pisze się przez

" ó ".... supiiii. Ja studiuję w Berlinie nie posiadając matury jestem zadowolony tym bardziej że wiadomości teoretyczne wzbogacam przez staż praktyczny już od 7 lat.

Avatar
Aga / 7 lipca 2014 o 15:40
0

Może bierzmy na studia od razu po przedszkolu? Ja skończyłam dwa kierunki na uczelniach państwowych i jestem zadowolona :) a jak ktoś nie ma matury jest osioł totalny nic dodać nic ująć jak nie pojmuje rzeczy z wiedzy ogólnej jak pojmie rzeczy specjalistyczne? Ludzie bez matury którzy chcą iść na studia są żenujący :) serdecznie pozdrawiam :)

Avatar
K.S. / 4 lipca 2014 o 00:41
0

..i dzięki takiemu systemowi edukacji każda, bez mała, kasjerka w Piotr i Paweł, IKEA tudzież podobnych może zabłysnąć dyplomem magistra... Z ciężkim sercem napisać muszę, że i moja kochana Alma Mater (KUL) od jakiegoś czasu prezentuje podobny poziom....

Avatar
Gość / 4 lipca 2014 o 00:36
0

kasa kasa kasa nic inego po co rezygnować z studenta skoro płaci nie umie matymatyki to nic zapłaci za warunek może tą matme z 1 roku poprawi na 3 roku  ale pieniądze przez następne 2 lata płyną i o co chodzi

Avatar
pierdzik / 4 lipca 2014 o 00:07
0

Prawdopodobnie nie masz po prostu porównania z państwową uczelnią, poziomem państwowych studiów. Różnica jest ogromna! Z korzyścią dla państwowych. Studiowałam rok prywatnie i szybko przeniosłam się na państwową, bo szkoda mi było pieniędzy na taki poziom jak oferowała mi jedna z najlepszych prywatnych lubelskich uczelni. Nie żałuję swojego wyboru. Po państwowej uczelni od razu po obronie dostałam pracę, znajomi z prywatnej do tej pory są bezrobotni (to już 4 lata!), albo pracują w marketach.

Na prywatnych uczelniach liczy się płacenie kasy, Na państwowej mimo wszystko trzeba wykazać się jakąś, choćby minimalną, wiedzą.

Na prywatnych uczelniach liczy się płacenie kasy, Na państwowej mimo wszystko trzeba wykazać się jakąś, choćby minimalną, wiedzą.

rozwiń
Avatar
Czekista / 3 lipca 2014 o 21:45
0

Jeżeli prywatne nie będą brały kasy to nie ma problemu. Ale to niemozliwe. Jak tak dalej pójdzie to prywatne będą przyjmować już po przedszkolu. Ważne aby szła kasa

Avatar
r / 3 lipca 2014 o 21:32
0

jak ktoś się nie obija przez 3 4 lata to mature zda bez problemu no chyba że obudzi się miesiąc czy 2 przed  to wtedy jest ciężko

i oczywiście że między uczelnią prywatną jest różnica i nie bez powodu na prywatnej jest taniej o połowe  a wątpie żeby pan prof pracował tyle samo godzin na uczelni prywatnej co na państwowej a zarabiał połowe mniej bo nie będzie mu to odpowiadało  .

A osoba przekazująca wiedzę ma ogromne znaczenie

Avatar
Gość / 3 lipca 2014 o 19:26
0

a po cholerę ta matura, to po co sie uczy 3-4 lata i co, nic się nie umie, głupia matura ma zaważyć na 3-4 letniej nauce, 

Avatar
anna / 3 lipca 2014 o 16:53
0

Wypraszam sobie, studiuje na prywatnej uczelni, gdyz jest o polowe taniej oplacajac studia niestacjonarne niz na panstwowej, nie uwazam sie przez to gorsza ani mniej wyksztalcona

Prawdopodobnie nie masz po prostu porównania z państwową uczelnią, poziomem państwowych studiów. Różnica jest ogromna! Z korzyścią dla państwowych. Studiowałam rok prywatnie i szybko przeniosłam się na państwową, bo szkoda mi było pieniędzy na taki poziom jak oferowała mi jedna z najlepszych prywatnych lubelskich uczelni. Nie żałuję swojego wyboru. Po państwowej uczelni od razu po obronie dostałam pracę, znajomi z prywatnej do tej pory są bezrobotni (to już 4 lata!), albo pracują w marketach.

Prawdopodobnie nie masz po prostu porównania z państwową uczelnią, poziomem państwowych studiów. Różnica jest ogromna! Z korzyścią dla państwowych. Studiowałam rok prywatnie i szybko przeniosłam się na państwową, bo szkoda mi było pieniędzy na taki poziom jak oferowała mi jedna z najlepszych prywatnych lubelskich uczelni. Nie żałuję swojego wyboru. Po państwowej uczelni od razu po obronie dostałam pracę, znajomi z prywatnej do tej pory są bezrobotni (to już 4 lata!), albo pracują w marketach.

rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2014 o 16:59
0

Może bierzmy na studia od razu po przedszkolu? Ja skończyłam dwa kierunki na uczelniach państwowych i jestem zadowolona :) a jak ktoś nie ma matury jest osioł totalny nic dodać nic ująć jak nie pojmuje rzeczy z wiedzy ogólnej jak pojmie rzeczy specjalistyczne? Ludzie bez matury którzy chcą iść na studia są żenujący :) serdecznie pozdrawiam :)

z twojego tekstu mogę tylko wnioskować że twój nos nosisz na czole i do tego brak tobie dystansu do ludzi nazywając ich osłami... pytanie" gdzie tobie przyszyli uszy... 

z twojego tekstu mogę tylko wnioskować że twój nos nosisz na czole i do tego brak tobie dystansu do ludzi nazywając ich osłami... pytanie" gdzie tobie przyszyli uszy... 

rozwiń
Avatar
Karyzma39 / 29 grudnia 2014 o 16:55
0

Absolwenci tych uczelni posiadają wiedzę na poziomie żenady.

jak możesz tak się wypowiadać... jeśli studiujesz na państwowej to jaki poziom pokazujesz sam.... czyżby " student" pisze się przez

" ó ".... supiiii. Ja studiuję w Berlinie nie posiadając matury jestem zadowolony tym bardziej że wiadomości teoretyczne wzbogacam przez staż praktyczny już od 7 lat.

Avatar
Aga / 7 lipca 2014 o 15:40
0

Może bierzmy na studia od razu po przedszkolu? Ja skończyłam dwa kierunki na uczelniach państwowych i jestem zadowolona :) a jak ktoś nie ma matury jest osioł totalny nic dodać nic ująć jak nie pojmuje rzeczy z wiedzy ogólnej jak pojmie rzeczy specjalistyczne? Ludzie bez matury którzy chcą iść na studia są żenujący :) serdecznie pozdrawiam :)

Avatar
K.S. / 4 lipca 2014 o 00:41
0

..i dzięki takiemu systemowi edukacji każda, bez mała, kasjerka w Piotr i Paweł, IKEA tudzież podobnych może zabłysnąć dyplomem magistra... Z ciężkim sercem napisać muszę, że i moja kochana Alma Mater (KUL) od jakiegoś czasu prezentuje podobny poziom....

Avatar
Gość / 4 lipca 2014 o 00:36
0

kasa kasa kasa nic inego po co rezygnować z studenta skoro płaci nie umie matymatyki to nic zapłaci za warunek może tą matme z 1 roku poprawi na 3 roku  ale pieniądze przez następne 2 lata płyną i o co chodzi

Avatar
pierdzik / 4 lipca 2014 o 00:07
0

Prawdopodobnie nie masz po prostu porównania z państwową uczelnią, poziomem państwowych studiów. Różnica jest ogromna! Z korzyścią dla państwowych. Studiowałam rok prywatnie i szybko przeniosłam się na państwową, bo szkoda mi było pieniędzy na taki poziom jak oferowała mi jedna z najlepszych prywatnych lubelskich uczelni. Nie żałuję swojego wyboru. Po państwowej uczelni od razu po obronie dostałam pracę, znajomi z prywatnej do tej pory są bezrobotni (to już 4 lata!), albo pracują w marketach.

Na prywatnych uczelniach liczy się płacenie kasy, Na państwowej mimo wszystko trzeba wykazać się jakąś, choćby minimalną, wiedzą.

Na prywatnych uczelniach liczy się płacenie kasy, Na państwowej mimo wszystko trzeba wykazać się jakąś, choćby minimalną, wiedzą.

rozwiń
Avatar
Czekista / 3 lipca 2014 o 21:45
0

Jeżeli prywatne nie będą brały kasy to nie ma problemu. Ale to niemozliwe. Jak tak dalej pójdzie to prywatne będą przyjmować już po przedszkolu. Ważne aby szła kasa

Avatar
r / 3 lipca 2014 o 21:32
0

jak ktoś się nie obija przez 3 4 lata to mature zda bez problemu no chyba że obudzi się miesiąc czy 2 przed  to wtedy jest ciężko

i oczywiście że między uczelnią prywatną jest różnica i nie bez powodu na prywatnej jest taniej o połowe  a wątpie żeby pan prof pracował tyle samo godzin na uczelni prywatnej co na państwowej a zarabiał połowe mniej bo nie będzie mu to odpowiadało  .

A osoba przekazująca wiedzę ma ogromne znaczenie

Avatar
Gość / 3 lipca 2014 o 19:26
0

a po cholerę ta matura, to po co sie uczy 3-4 lata i co, nic się nie umie, głupia matura ma zaważyć na 3-4 letniej nauce, 

Avatar
anna / 3 lipca 2014 o 16:53
0

Wypraszam sobie, studiuje na prywatnej uczelni, gdyz jest o polowe taniej oplacajac studia niestacjonarne niz na panstwowej, nie uwazam sie przez to gorsza ani mniej wyksztalcona

Prawdopodobnie nie masz po prostu porównania z państwową uczelnią, poziomem państwowych studiów. Różnica jest ogromna! Z korzyścią dla państwowych. Studiowałam rok prywatnie i szybko przeniosłam się na państwową, bo szkoda mi było pieniędzy na taki poziom jak oferowała mi jedna z najlepszych prywatnych lubelskich uczelni. Nie żałuję swojego wyboru. Po państwowej uczelni od razu po obronie dostałam pracę, znajomi z prywatnej do tej pory są bezrobotni (to już 4 lata!), albo pracują w marketach.

Prawdopodobnie nie masz po prostu porównania z państwową uczelnią, poziomem państwowych studiów. Różnica jest ogromna! Z korzyścią dla państwowych. Studiowałam rok prywatnie i szybko przeniosłam się na państwową, bo szkoda mi było pieniędzy na taki poziom jak oferowała mi jedna z najlepszych prywatnych lubelskich uczelni. Nie żałuję swojego wyboru. Po państwowej uczelni od razu po obronie dostałam pracę, znajomi z prywatnej do tej pory są bezrobotni (to już 4 lata!), albo pracują w marketach.

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 2 0

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 4 0

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 0

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 10 10

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 5 12

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 7

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 4 9

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 12

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 25 14

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 51 5

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 5 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 2 17

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!