Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2014 r.
16:00
Edytuj ten wpis

Uczniowie poznawali zwyczaje Bożego Narodzenia i Chanuki

Autor: Zdjęcie autora PAP
6 22 A A

Tradycje i zwyczaje związane z żydowskim świętem Chanuka oraz chrześcijańskim Bożym Narodzeniem poznawali uczniowie w Lublinie we współpracy z młodzieżą z Izraela na warsztatach w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Organizowane corocznie warsztaty pod hasłem "Jedna Brama - Dwa Święta” przypominać mają młodzieży w Lublinie o dawnych żydowskich mieszkańcach miasta, ich kulturze i zwyczajach - powiedziała koordynatorka warsztatów Dominika Majuk.

- Chcemy pokazywać jak świętują ludzie innej religii, przypomnieć, że przed wojną jedna trzecia mieszkańców Lublina świętowała Chanukę. Te żydowskie święta przypadały prawie w tym samym terminie, co Boże Narodzenie. W domach chrześcijańskich zapalano świeczki na choince, a w żydowskich - chanukowe świeczki - dodała Majuk.

Tegoroczne warsztaty trwały od początku listopada. Uczniowie z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej "Paderewski” w Lublinie przygotowywali prace plastyczne i zbierali historie związane ze świętami Bożego Narodzenia, zaś uczniowie szkoły Afek School w Rosh-Ha'ayin w Izraelu - związane ze świętami Chanuka. Prace, opisy i filmiki umieszczone zostały na specjalnie stworzonej stronie internetowej. W Lublinie niektóre prace zostały też wydrukowane w postaci książki, prezentującej oba święta, z opisami w języku polskim i hebrajskim.

W piątek książka o Bożym Narodzeniu i Chanuce została zaprezentowana w Lublinie na spotkaniu uczniów z przedstawicielami lokalnej społeczności żydowskiej. Młodzi słuchali opowieści o historii święta Chanuka i sami opowiadali o tradycjach i zwyczajach związanych z obchodzeniem Bożego Narodzenia. Zgodnie z żydowskim zwyczajem zapalili świeczkę na dziewięcioramiennym świeczniku, chanukiji, bawili się drejdlem, rodzajem bączka używanym do tradycyjnej gry w święto Chanuki. Nakryli też tradycyjnie stół wigilijny.

Obchodzenie Bożego Narodzenia i Chanuki ma wiele cech wspólnych. Oba te święta gromadzą rodziny, są im przypisane tradycyjne potrawy, śpiewane są specjalne pieśni, odmawiane modlitwy, wręczane prezenty. W obu świętach obecne są symbole światła.

Chanuka jest świętem ruchomym, trwa osiem dni, zazwyczaj wypada w grudniu. W tym roku pierwszy dzień świąt Chanuka wypadł 16 grudnia. Jest to święto upamiętniające oczyszczenie świątyni jerozolimskiej przez Judę Machabeusza z posągów obcych bóstw, po zwycięstwie nad wojskami Seleucydów w II wieku p.n.e. Nazywane jest też Świętem Świateł z powodu cudownego wydarzenia, kiedy to w jerozolimskiej świątyni, po jej oczyszczeniu, w lampce przez osiem dni paliła się oliwa, której ilość mogła wystarczyć tylko na jeden dzień.

Głównym rytuałem święta jest zapalanie codziennie kolejnych świeczek na specjalnym świeczniku nazywanym chanukija.

Tradycyjne potrawy chanukowe mają związek z oliwą, są to placki ziemniaczane, pączki, racuchy Chanuka.

Dzielnica żydowska

Przed wojną w Lublinie wśród ponad 110 tys. mieszkańców było 40 tys. Żydów. W czasie wojny w dzielnicy żydowskiej wokół Zamku hitlerowcy utworzyli getto, a po wywiezieniu jego mieszkańców do obozów zagłady, dzielnicę zburzyli. Nigdy potem nie została odbudowana.

Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, który odtwarza pamięć o żydowskich mieszkańcach Lublina, mieści się w bramie na Starym Mieście, która niegdyś leżała na granicy dzielnicy żydowskiej. (pap)

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
folkatka / 12 stycznia 2015 o 19:45
0

Nie widze powodu, aby dzieci i młodziez indoktrynować Chanuką. W Polsce ważne są święta Bożego Narodzenia, a nie Chanuka. Proszę bez komentarzy typu "antysemita"


Bez przesady, to żadna indoktrynacja. Co jest złego w tym, że dzieciaki bedą wiedzieć coś wiecej o otaczającym je świecie? Tym bardziej, ze przeciez tradycje żydowskie to rownież kawał historii Lublina, czy komus sie to podoba, czy nie.
Avatar
Marek / 12 stycznia 2015 o 19:39
0

Nie widze powodu, aby dzieci i młodziez indoktrynować Chanuką. W Polsce ważne są święta Bożego Narodzenia, a nie Chanuka. Proszę bez komentarzy typu "antysemita"

Avatar
bor / 22 grudnia 2014 o 12:44
0

Widzę, że przyzwyczaja się młodych, iż obchodzimy teraz podwójne święta - Bożego Narodzenia i Chanuki. Później będą Chanuki i Boże Narodzenia, a po kolejnych kilku latach tylko Chanuki.

I po co tak wciskacie młodym Polakom żydowskie święta? Religii na świecie wiele, w tym chrześcijańskich, czyli najbardziej zbliżonych do katolickich, więc jak już piszecie o świętach żydowskich to piszcie i o innych chrześcijańskich, a także o świętach w Islamie.

NIc dodać, nic ująć....

NIc dodać, nic ująć....

rozwiń
Avatar
Jaga / 21 grudnia 2014 o 21:22
0

a po co nam ta wiedza o hanuka pytam sie czy w israel poznają moje Świeta

Avatar
gościu2 / 21 grudnia 2014 o 17:43
0

Dla mnie chrześcijaństwo zaczęło się od zwiastowania, a to, że dopiero wykonane zostało wraz z ukrzyżowaniem JCH, to zupełnie inna sprawa./.../

Możesz co najwyżej dodać, ze jestem antysemitką, bo nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych Polaków.

Dla Ciebie chrześcijaństwo może się zaczynać od Adama i Ewy, ale historia temu przeczy. 

W drugiej części jesteśmy zgodni. Nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych. Efekty widać. Strach się bać przyszłości. 

Dla Ciebie chrześcijaństwo może się zaczynać od Adama i Ewy, ale historia temu przeczy. 

W drugiej części jesteśmy zgodni. Nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych. Efekty widać. Strach się bać przyszłości. 

rozwiń
Avatar
gościu2 / 21 grudnia 2014 o 17:21
0

Jak napisałem - Żydzi mają dwa Talmudy. Nie żyją Torą, ale przestrzegają nakazy i zakazy tam zapisane. Nie przeceniaj roli Talmudu, nie jest wyrocznią a jedynie interpretacją i dyskusjami uczonych, nie zawsze prowadzących do wspólnych wniosków.

Mieszko I formalnie ochrzcił w obrządku łacińskim Polskę (tzn. swoją drużynę i dwór). Wcześniej i później istniał i dobrze się miał cyrylo-metodianizm, słowiański ryt chrześcijaństwa dość długo uznawany przez papiestwo. Przy okazji, pogaństwo nie jest brakiem wiary. Mieliśmy własną, słowiańską - wierzenia, tradycje i obrzędy sprytnie ukryły się w chrześcijaństwie. I trwają do dziś.

Prezent dla Ciebie. Link do różnic i podobieństw trzech religii monoteistycznych. Ups, komentarz nie przyjmuje linka. Szukaj pod hasłem: wielkie religie świętej księgi judaizm chrześcijaństwo islam podobieństwa i tolerancja. portal wiedzy onet

Jak napisałem - Żydzi mają dwa Talmudy. Nie żyją Torą, ale przestrzegają nakazy i zakazy tam zapisane. Nie przeceniaj roli Talmudu, nie jest wyrocznią a jedynie interpretacją i dyskusjami uczonych, nie zawsze prowadzących do wspólnych wniosków.

Mieszko I formalnie ochrzcił w obrządku łacińskim Polskę (tzn. swoją drużynę i dwór). Wcześniej i później istniał i dobrze się miał cyrylo-metodianizm, słowiański ryt chrześcijaństwa dość długo uznawany przez papiestwo. Przy okazji, pogaństwo nie jest brakiem wiary. Mieliśmy własną, słowiańs... rozwiń

Avatar
monika / 21 grudnia 2014 o 17:12
0

Dla mnie chrześcijaństwo zaczęło się od zwiastowania, a to, że dopiero wykonane zostało wraz z ukrzyżowaniem JCH, to zupełnie inna sprawa.

Zauważyłam Twój fragment Księgi Wyjścia, ale Żydzi nie żyją samą Torą.

Chanuka, czy Hanuka to tylko ortografia z mojego punktu widzenia, ale przepraszam, bo powinnam napisać Święto Świateł i wszyscy byliby zadowoleni. Rozumiem, że tytuł tego artykułu też nie jest prawidłowy, ale najważniejsze, że jest.

Skoro to święto jest ruchome i akurat w tym roku przypada także w nasze BN nie oznacza, iż od razu mamy je poznawać bardziej niż znamy święta chrześcijańskie innych doktryn.

Nie troszcz się tak o moją wiedzę. Od tego mam innych katolików. Możesz co najwyżej dodać, ze jestem antysemitką, bo nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych Polaków.

Dla mnie chrześcijaństwo zaczęło się od zwiastowania, a to, że dopiero wykonane zostało wraz z ukrzyżowaniem JCH, to zupełnie inna sprawa.

Zauważyłam Twój fragment Księgi Wyjścia, ale Żydzi nie żyją samą Torą.

Chanuka, czy Hanuka to tylko ortografia z mojego punktu widzenia, ale przepraszam, bo powinnam napisać Święto Świateł i wszyscy byliby zadowoleni. Rozumiem, że tytuł tego artykułu też nie jest prawidłowy, ale najważniejsze, że jest.

Skoro to święto jest ruchome i akurat w tym roku przypada także w nasze&nbs... rozwiń

Avatar
monika / 21 grudnia 2014 o 17:01
0

Zanim Mieszko I wprowadził chrzest na ziemiach podległych jego ojcu wyznawano inną wiarę i miano różnych bogów, ale po zjednoczeniu plemion, ze względów czysto politycznych, wprowadzono chrześcijaństwo. Dla innych państw do tego czasu byliśmy uznawani za pogan. Niektóre zwyczaje pozostały, inne się zmieniły, ale nie przeszkadzają one naszej wierze, o ile nie stają się istotniejsze od samego Bożego Narodzenia.

Co do ST, to dla nas najważniejsze są tam 10 przykazań, zaś historia Żydów ma znaczenie drugorzędne. Poza tym jak napisałam Żydzi nie żyją tylko Torą. Mają Talmud. My zaś mamy Nowy Testament i to On wraz z 10 przykazaniami są dla nas najważniejsze.

Zanim Mieszko I wprowadził chrzest na ziemiach podległych jego ojcu wyznawano inną wiarę i miano różnych bogów, ale po zjednoczeniu plemion, ze względów czysto politycznych, wprowadzono chrześcijaństwo. Dla innych państw do tego czasu byliśmy uznawani za pogan. Niektóre zwyczaje pozostały, inne się zmieniły, ale nie przeszkadzają one naszej wierze, o ile nie stają się istotniejsze od samego Bożego Narodzenia.

Co do ST, to dla nas najważniejsze są tam 10 przykazań, zaś historia Żydów ma znaczenie drugorzędne. Poza tym jak napis... rozwiń

Avatar
gościu2 / 21 grudnia 2014 o 16:57
0

Po pierwsze, nie jestem agresywny, dostosowałem się do Twojego tonu.

Po drugie, Chanuka nie Hanuka. Święto Świateł nie zawsze zbiega się w czasie z BN. Żydzi posługują się innym kalendarzem, święta są ruchome. 

Po trzecie, Tora/Biblia jest własnością wszystkich, którzy chcą ją czytać, rozumieć i komentować.

Po czwarte, zajrzyj (bez uprzedzeń) do Starego Testamentu. Dałem cytat, którego nie zauważyłaś.

Po piąte, chrześcijaństwo nie zaczęło się od Zwiastowania. Jeśli piszesz nową historię, rób to z sensem.

Po ostatnie, wiedzą o religiach chleb smaruję. Nie uczę za darmo. Komentarze pod artykułem nie są miejscem na naukę. Szukaj sama, nie jest to trudne. Zapewniam. :)

Po pierwsze, nie jestem agresywny, dostosowałem się do Twojego tonu.

Po drugie, Chanuka nie Hanuka. Święto Świateł nie zawsze zbiega się w czasie z BN. Żydzi posługują się innym kalendarzem, święta są ruchome. 

Po trzecie, Tora/Biblia jest własnością wszystkich, którzy chcą ją czytać, rozumieć i komentować.

Po czwarte, zajrzyj (bez uprzedzeń) do Starego Testamentu. Dałem cytat, którego nie zauważyłaś.

Po piąte, chrześcijaństwo nie zaczęło się od Zwiastowania. Jeśli piszesz nową historię, rób to z sensem.rozwiń

Avatar
monika / 21 grudnia 2014 o 16:43
0

To nie ja powtarzam to czego nie wiem, ale Ty. Agresywny i trzymający się utartej maksymy, iż katolik ma wiedzę tylko z katechezy.

Napisałeś, że dasz spokój mojej religii, ale nie możesz. Ja za to dam spokój Twojemu Talmudowi i święcie Hanuki. Świętuj sobie, a mnie pozostaw moje Boże Narodzenie i Nowy Testament, bo dla mnie znaczy to tyle co dla Ciebie Talmud i Hanuki. Natomiast Twoja Tora i mój ST to już inna sprawa.

Zapytałabym gdzie w Twojej Torze są 2 przykazania miłości, miłosierdzie Boże, ale nie zapytam, bo aż tak bardzo mnie to nie interesuje. Natomiast z wielką ciekawością poznałabym różnice pomiędzy moją religią, a islamem, prawosławiem, czy protestantyzm.

To nie ja powtarzam to czego nie wiem, ale Ty. Agresywny i trzymający się utartej maksymy, iż katolik ma wiedzę tylko z katechezy.

Napisałeś, że dasz spokój mojej religii, ale nie możesz. Ja za to dam spokój Twojemu Talmudowi i święcie Hanuki. Świętuj sobie, a mnie pozostaw moje Boże Narodzenie i Nowy Testament, bo dla mnie znaczy to tyle co dla Ciebie Talmud i Hanuki. Natomiast Twoja Tora i mój ST to już inna sprawa.

Zapytałabym gdzie w Twojej Torze są 2 przykazania miłości, miłosierdzie Boże, ale nie zapytam, bo aż tak bar... rozwiń

Avatar
folkatka / 12 stycznia 2015 o 19:45
0

Nie widze powodu, aby dzieci i młodziez indoktrynować Chanuką. W Polsce ważne są święta Bożego Narodzenia, a nie Chanuka. Proszę bez komentarzy typu "antysemita"


Bez przesady, to żadna indoktrynacja. Co jest złego w tym, że dzieciaki bedą wiedzieć coś wiecej o otaczającym je świecie? Tym bardziej, ze przeciez tradycje żydowskie to rownież kawał historii Lublina, czy komus sie to podoba, czy nie.
Avatar
Marek / 12 stycznia 2015 o 19:39
0

Nie widze powodu, aby dzieci i młodziez indoktrynować Chanuką. W Polsce ważne są święta Bożego Narodzenia, a nie Chanuka. Proszę bez komentarzy typu "antysemita"

Avatar
bor / 22 grudnia 2014 o 12:44
0

Widzę, że przyzwyczaja się młodych, iż obchodzimy teraz podwójne święta - Bożego Narodzenia i Chanuki. Później będą Chanuki i Boże Narodzenia, a po kolejnych kilku latach tylko Chanuki.

I po co tak wciskacie młodym Polakom żydowskie święta? Religii na świecie wiele, w tym chrześcijańskich, czyli najbardziej zbliżonych do katolickich, więc jak już piszecie o świętach żydowskich to piszcie i o innych chrześcijańskich, a także o świętach w Islamie.

NIc dodać, nic ująć....

NIc dodać, nic ująć....

rozwiń
Avatar
Jaga / 21 grudnia 2014 o 21:22
0

a po co nam ta wiedza o hanuka pytam sie czy w israel poznają moje Świeta

Avatar
gościu2 / 21 grudnia 2014 o 17:43
0

Dla mnie chrześcijaństwo zaczęło się od zwiastowania, a to, że dopiero wykonane zostało wraz z ukrzyżowaniem JCH, to zupełnie inna sprawa./.../

Możesz co najwyżej dodać, ze jestem antysemitką, bo nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych Polaków.

Dla Ciebie chrześcijaństwo może się zaczynać od Adama i Ewy, ale historia temu przeczy. 

W drugiej części jesteśmy zgodni. Nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych. Efekty widać. Strach się bać przyszłości. 

Dla Ciebie chrześcijaństwo może się zaczynać od Adama i Ewy, ale historia temu przeczy. 

W drugiej części jesteśmy zgodni. Nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych. Efekty widać. Strach się bać przyszłości. 

rozwiń
Avatar
gościu2 / 21 grudnia 2014 o 17:21
0

Jak napisałem - Żydzi mają dwa Talmudy. Nie żyją Torą, ale przestrzegają nakazy i zakazy tam zapisane. Nie przeceniaj roli Talmudu, nie jest wyrocznią a jedynie interpretacją i dyskusjami uczonych, nie zawsze prowadzących do wspólnych wniosków.

Mieszko I formalnie ochrzcił w obrządku łacińskim Polskę (tzn. swoją drużynę i dwór). Wcześniej i później istniał i dobrze się miał cyrylo-metodianizm, słowiański ryt chrześcijaństwa dość długo uznawany przez papiestwo. Przy okazji, pogaństwo nie jest brakiem wiary. Mieliśmy własną, słowiańską - wierzenia, tradycje i obrzędy sprytnie ukryły się w chrześcijaństwie. I trwają do dziś.

Prezent dla Ciebie. Link do różnic i podobieństw trzech religii monoteistycznych. Ups, komentarz nie przyjmuje linka. Szukaj pod hasłem: wielkie religie świętej księgi judaizm chrześcijaństwo islam podobieństwa i tolerancja. portal wiedzy onet

Jak napisałem - Żydzi mają dwa Talmudy. Nie żyją Torą, ale przestrzegają nakazy i zakazy tam zapisane. Nie przeceniaj roli Talmudu, nie jest wyrocznią a jedynie interpretacją i dyskusjami uczonych, nie zawsze prowadzących do wspólnych wniosków.

Mieszko I formalnie ochrzcił w obrządku łacińskim Polskę (tzn. swoją drużynę i dwór). Wcześniej i później istniał i dobrze się miał cyrylo-metodianizm, słowiański ryt chrześcijaństwa dość długo uznawany przez papiestwo. Przy okazji, pogaństwo nie jest brakiem wiary. Mieliśmy własną, słowiańs... rozwiń

Avatar
monika / 21 grudnia 2014 o 17:12
0

Dla mnie chrześcijaństwo zaczęło się od zwiastowania, a to, że dopiero wykonane zostało wraz z ukrzyżowaniem JCH, to zupełnie inna sprawa.

Zauważyłam Twój fragment Księgi Wyjścia, ale Żydzi nie żyją samą Torą.

Chanuka, czy Hanuka to tylko ortografia z mojego punktu widzenia, ale przepraszam, bo powinnam napisać Święto Świateł i wszyscy byliby zadowoleni. Rozumiem, że tytuł tego artykułu też nie jest prawidłowy, ale najważniejsze, że jest.

Skoro to święto jest ruchome i akurat w tym roku przypada także w nasze BN nie oznacza, iż od razu mamy je poznawać bardziej niż znamy święta chrześcijańskie innych doktryn.

Nie troszcz się tak o moją wiedzę. Od tego mam innych katolików. Możesz co najwyżej dodać, ze jestem antysemitką, bo nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych Polaków.

Dla mnie chrześcijaństwo zaczęło się od zwiastowania, a to, że dopiero wykonane zostało wraz z ukrzyżowaniem JCH, to zupełnie inna sprawa.

Zauważyłam Twój fragment Księgi Wyjścia, ale Żydzi nie żyją samą Torą.

Chanuka, czy Hanuka to tylko ortografia z mojego punktu widzenia, ale przepraszam, bo powinnam napisać Święto Świateł i wszyscy byliby zadowoleni. Rozumiem, że tytuł tego artykułu też nie jest prawidłowy, ale najważniejsze, że jest.

Skoro to święto jest ruchome i akurat w tym roku przypada także w nasze&nbs... rozwiń

Avatar
monika / 21 grudnia 2014 o 17:01
0

Zanim Mieszko I wprowadził chrzest na ziemiach podległych jego ojcu wyznawano inną wiarę i miano różnych bogów, ale po zjednoczeniu plemion, ze względów czysto politycznych, wprowadzono chrześcijaństwo. Dla innych państw do tego czasu byliśmy uznawani za pogan. Niektóre zwyczaje pozostały, inne się zmieniły, ale nie przeszkadzają one naszej wierze, o ile nie stają się istotniejsze od samego Bożego Narodzenia.

Co do ST, to dla nas najważniejsze są tam 10 przykazań, zaś historia Żydów ma znaczenie drugorzędne. Poza tym jak napisałam Żydzi nie żyją tylko Torą. Mają Talmud. My zaś mamy Nowy Testament i to On wraz z 10 przykazaniami są dla nas najważniejsze.

Zanim Mieszko I wprowadził chrzest na ziemiach podległych jego ojcu wyznawano inną wiarę i miano różnych bogów, ale po zjednoczeniu plemion, ze względów czysto politycznych, wprowadzono chrześcijaństwo. Dla innych państw do tego czasu byliśmy uznawani za pogan. Niektóre zwyczaje pozostały, inne się zmieniły, ale nie przeszkadzają one naszej wierze, o ile nie stają się istotniejsze od samego Bożego Narodzenia.

Co do ST, to dla nas najważniejsze są tam 10 przykazań, zaś historia Żydów ma znaczenie drugorzędne. Poza tym jak napis... rozwiń

Avatar
gościu2 / 21 grudnia 2014 o 16:57
0

Po pierwsze, nie jestem agresywny, dostosowałem się do Twojego tonu.

Po drugie, Chanuka nie Hanuka. Święto Świateł nie zawsze zbiega się w czasie z BN. Żydzi posługują się innym kalendarzem, święta są ruchome. 

Po trzecie, Tora/Biblia jest własnością wszystkich, którzy chcą ją czytać, rozumieć i komentować.

Po czwarte, zajrzyj (bez uprzedzeń) do Starego Testamentu. Dałem cytat, którego nie zauważyłaś.

Po piąte, chrześcijaństwo nie zaczęło się od Zwiastowania. Jeśli piszesz nową historię, rób to z sensem.

Po ostatnie, wiedzą o religiach chleb smaruję. Nie uczę za darmo. Komentarze pod artykułem nie są miejscem na naukę. Szukaj sama, nie jest to trudne. Zapewniam. :)

Po pierwsze, nie jestem agresywny, dostosowałem się do Twojego tonu.

Po drugie, Chanuka nie Hanuka. Święto Świateł nie zawsze zbiega się w czasie z BN. Żydzi posługują się innym kalendarzem, święta są ruchome. 

Po trzecie, Tora/Biblia jest własnością wszystkich, którzy chcą ją czytać, rozumieć i komentować.

Po czwarte, zajrzyj (bez uprzedzeń) do Starego Testamentu. Dałem cytat, którego nie zauważyłaś.

Po piąte, chrześcijaństwo nie zaczęło się od Zwiastowania. Jeśli piszesz nową historię, rób to z sensem.rozwiń

Avatar
monika / 21 grudnia 2014 o 16:43
0

To nie ja powtarzam to czego nie wiem, ale Ty. Agresywny i trzymający się utartej maksymy, iż katolik ma wiedzę tylko z katechezy.

Napisałeś, że dasz spokój mojej religii, ale nie możesz. Ja za to dam spokój Twojemu Talmudowi i święcie Hanuki. Świętuj sobie, a mnie pozostaw moje Boże Narodzenie i Nowy Testament, bo dla mnie znaczy to tyle co dla Ciebie Talmud i Hanuki. Natomiast Twoja Tora i mój ST to już inna sprawa.

Zapytałabym gdzie w Twojej Torze są 2 przykazania miłości, miłosierdzie Boże, ale nie zapytam, bo aż tak bardzo mnie to nie interesuje. Natomiast z wielką ciekawością poznałabym różnice pomiędzy moją religią, a islamem, prawosławiem, czy protestantyzm.

To nie ja powtarzam to czego nie wiem, ale Ty. Agresywny i trzymający się utartej maksymy, iż katolik ma wiedzę tylko z katechezy.

Napisałeś, że dasz spokój mojej religii, ale nie możesz. Ja za to dam spokój Twojemu Talmudowi i święcie Hanuki. Świętuj sobie, a mnie pozostaw moje Boże Narodzenie i Nowy Testament, bo dla mnie znaczy to tyle co dla Ciebie Talmud i Hanuki. Natomiast Twoja Tora i mój ST to już inna sprawa.

Zapytałabym gdzie w Twojej Torze są 2 przykazania miłości, miłosierdzie Boże, ale nie zapytam, bo aż tak bar... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Powiślak Końskowola znowu na drodze Motoru w Pucharze Polski

Powiślak Końskowola znowu na drodze Motoru w Pucharze Polski 0 0

Piłkarze Motoru w środę rozegrają ćwierćfinałowy mecz Pucharu Polski LZPN. Ich rywalem będzie Powiślak Końskowola, który przed rokiem wyeliminował żółto-biało-niebieskich, ale na etapie półfinału. Mecz rozpocznie się o godz. 16

Skazany za morderstwo, na przepustce zabił matkę z dzieckiem
film

Skazany za morderstwo, na przepustce zabił matkę z dzieckiem 0 1

To podwójne zabójstwo wstrząsnęło całą Polską. Mężczyzna, który odsiadywał wyrok za zamordowanie swojej dziewczyny, w ostatnim czasie otrzymał 96 przepustek z więzienia. Na ostatniej zamordował kolejną kobietę i jej trzyletniego syna.

Bakłażany, dynie i patisony. Przepisy na 7 jesiennych dań

Bakłażany, dynie i patisony. Przepisy na 7 jesiennych dań 0 0

Na horyzoncie złota, polska jesień. Na targu bakłażany, dynie i patisony mienią się kolorami i smakami. Oto siedem smakowitych dań z regionalną kuchnią w tle

Food Trucki pożegnają lato w Puławach
28 września 2018, 0:00

Food Trucki pożegnają lato w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 28-30 września w Galerii Zielonej w Puławach zorganizowany zostanie ostatni w tym sezonie zlot Food Trucków.

Muszą emigrować, żeby ratować dziecko. W Polsce leczenie kosztuje ponad 2 mln zł rocznie

Muszą emigrować, żeby ratować dziecko. W Polsce leczenie kosztuje ponad 2 mln zł rocznie 4 2

Ponad dwa miliony złotych mogłoby kosztować w kraju roczne leczenie 11-miesięcznego Krystiana ze Świdnika, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Jedyną szansą w walce ze śmiertelną chorobą jest lek, który w Polsce nie jest refundowany. – Jeśli nic się nie zmieni, będziemy zmuszeni do emigracji i leczenia dziecka za granicą – mówią zdesperowani rodzice

Na kawę albo na kotleta. Nowe miejsca w Lublinie

Na kawę albo na kotleta. Nowe miejsca w Lublinie 0 0

Już dziś gości zaprosi marka ogólnopolska - Organic Coffee. W połowie października otwarcie nowego baru lubelskiej marki. Swoje czwarte miejsce będzie miał Bar Promyk