Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 lipca 2019 r.
10:23

Urząd Miasta uznał, że drzewo zagraża ludziom. Mieszkanka: "Komu i w jaki sposób?"

27 47 A A

Mam uczucie, że oderwano mi rękę. Mnie i moją rodzinę to boli – skarży się mieszkanka jednego z bloków na Wieniawie, sprzed którego usunięto okazałą wierzbę. Zezwolenie na wycinkę wydał Urząd Miasta, Który uznał, że drzewo zagraża ludziom. Oburzeni mieszkańcy twierdzą, że żadnego zagrożenia nie było.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dla niektórych osób ta wierzba była częścią ich życia, ich historią, ponieważ towarzyszyła im przed oknami przez co najmniej 50 lat – pisze do naszej redakcji jedna z lokatorek. – Dla dzieci to było drzewo życia, związek z naturą w urbanistycznym mieście. Obserwowały ptaszki, kotki wspinające się na wysokie gałęzie, jak drzewo zmienia się zależności od pory roku: najpierw pojawiają się liście, wierzba kwitnie, potem cieszy oko zielenią przez całe lato, liście opadają i w końcu zima ozdabia gałęzie szronem. I nagle cały świat zawalił się przez decyzję kilku osób.

Wierzba rosła przy ul. Skautów 3 za blokiem Spółdzielni Mieszkaniowej „Centrum”. To spółdzielnia wnioskowała do Urzędu Miasta o pozwolenie na wycinkę dwóch drzew.

– Nie wycinamy zdrowych drzew – zapewnia Grzegorz Opolski, zastępca prezesa SM Centrum. – Jest kilka drzew, co do których mieszkańcy złożyli wnioski o usunięcie. Jedni twierdzą, że 20-letnie drzewa zagrażają bezpieczeństwu, inni są przeciwko. Trudno powiedzieć, kto ma rację. W każdym takim przypadku decyduje Biuro Miejskiego Architekta Zieleni – dodaje Opolski.

Wiceprezes spółdzielni podkreśla, że w tym przypadku urzędnicy nie mieli żadnych wątpliwości, że wycinka jest zasadna.

– Drzewa były w bardzo złym stanie zdrowotnym, miały liczne ubytki i były zagrzybiałe – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Na początku czerwca wydane zostało zezwolenie na ich usunięcie.

Ratusz zgodził się z tymi argumentami, że wskazane przez spółdzielnię drzewa są w złej kondycji i zagrażają ludziom. – Komu i w jaki sposób? – pyta oburzona mieszkanka, której zdaniem na pniu nie widać uszkodzeń dowodzących, że drzewo może się przewrócić. – Poza tym było ono usytuowane na takiej części trawnika, gdzie ani ludzie nie chodzą, ani samochody nie stoją.

Urzędnicy zapewniają, że dokładnie sprawdzili stan drzew zanim zgodzili się na ich usunięcie. – Decyzja jak zawsze wydawana jest po przeprowadzeniu wizji lokalnej w terenie, biuro Miejskiego Architekta Zieleni posiada dokumentację fotograficzną przedstawiającą stan zdrowotny drzewa – twierdzi Mazurek-Podleśna.

Ratusz oczekuje, że spółdzielnia posadzi w zamian dwa inne drzewa. Kiedy to zrobi? – W październiku – deklaruje Opolski. – Nie wiemy jeszcze, jakie to będą gatunki.

Wiosną, na wniosek tej samej spółdzielni Urząd Miasta zgodził się na wycięcie jednej wierzby przy Puławskiej 13. Losy drugiej nie zostały jeszcze przesądzone, urzędnicy wstrzymali się z wydaniem decyzji do czasu, gdy opustoszeją znajdujące się na tym drzewie gniazda.

e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 10:53
+23
Pretensje należy kierować do spółdzielni mieszkaniowej, która wnioskowała o wycinkę. Widać powód jakiś konkretny był, skoro tak właśnie zrobiła.
Avatar
dziennikarstwo ala pudelek / 30 lipca 2019 o 10:52
+20
"mieszkańcy twierdzą, że żadnego zagrożenia nie było" zapytaliście wszystkich mieszkańców, że tak piszecie czy dziwnym zbiegiem okoliczności tylko tych którzy twierdzili, że zagrożenia nie było?
Avatar
luu / 30 lipca 2019 o 11:02
+18
"wycięli jedno drzewo - świat się zawalił" - dzisiaj jedno, jutro jedno, pojutrze jedno. Dasz sobie wybić jednego zęba?
 ale zrozum, że nikt tego drzewa nie wyciął tylko dlatego, że miał taki kaprys - idź do spółdzielni i spytaj dlaczego wnioskowała tak a nie inaczej to będzie wiadomo o co chodziło 
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 11:01
+15
spółdzielnie zazwyczaj usuwają wtedy gdy grupka mieszkańców się skrzyknie w sprawie wycinki konkretnego drzewa, które np: zaciemnia mieszkania, w sumie się trochę ludziom nie dziwię, nic przyjemnego mieszkać w chałupie w której przez cały dzień jest ciemno
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 10:58
+15
Moja rada jest taka: Nic nie wycinać. Niech drzewa spadają ludziom na głowy, samochody, włażą z konarami przez okna do mieszkań. Usuwać tylko te powalone. Może jak dojdzie do kilku tragedii, to część zidiociałych do reszty eko-terrorystów wreszcie przejrzy na oczy.
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 10:37
+15
u mnie pod blokiem wycięto 4 drzewa, Dzienniku Drzewny napisz o tym koniecznie
Avatar
PiłaTy / 30 lipca 2019 o 13:11
+13
Różnica temperatur w taki dzień jak dzisiejszy pod drzewem i bez drzewa wynosi około +20 stopni Celsjusza. Na zdrowie akceptującym i wycinajacym!
Avatar
wyciachać / 30 lipca 2019 o 15:58
+12
Ludziom w Kozim Grodzie zagraża przede wszystkim personel kierowniczy Urzędu Miasta.
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 17:04
+11
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Avatar
DP / 30 lipca 2019 o 11:07
+11
Ludzie są głupi i tyle. Jakby się złamało i przygniotło kogoś albo co gorsza ich nowego Passata to byłby krzyk dlaczego UM nic nie zrobił.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 11:18
0
Kiedy dewelokamerdyner będzie już stary i lekko zgrzybiały to jego rodzina też podejmie taka drastyczną decyzję.
Avatar
kr / 1 sierpnia 2019 o 17:04
+2
Lublin to miasto zaniedbane. Codziennie chodzę przez wąwóz Jana Pawła II, i widzę bród, śmieci, psie odchody, niektóre trawniki koszone są co tydzień a inne np. skarpa przy wiadukcie z ulicą Jana Pawła nie była mimo że już siepień nie skoszone oni razu. Na osiedlach na trawnikach stoją tygodniami pojemniki z gruzem i śmieciami które Miasto ma obowiązek wywozić w terminach które Miasto wielokrotnie przekracza. Zupełny brak gospodarz, no ale już po wyborach... Ciekawe kiedy będzie plaga szczurów albo co innego. Wstyd....
Avatar
Melania / 31 lipca 2019 o 21:30
+4
Smutno patrzeć jak niszczona jest zieleń w Lublinie. Marzy mi się żeby każda dzielnica Lublina miała swój własny park, zieloną przestrzeń, gdzie można by było pobiegać, czy odpocząć czytając książkę w cieniu, tak jak to jest np. w Warszawie. Jako mieszkanka Sławinka (teoretycznie zielonej dzielnicy) aby zaznać tego luksusu muszę dojeżdżać do Ogrodu Saskiego, ewentualnie do Skansenu lub Ogrodu Botanicznego (w którym zamknięto wejście od strony Sławinka i żeby się tam dostać trzeba jechać na Botanik), lecz te ostatnie atrakcje są niestety płatne.
Avatar
Lubelok / 31 lipca 2019 o 17:35
+1
Naczelnym dendrologiem w lubelskim UM zdaje się jest rzecznika Żuka , Krzyżanowska. Pamiętacie jak polemizowała z dendrologami z Uniwersytetu Przyrodniczego w sprawie tzw. baobabu. Postawiła na swoim i wiecie jak to się dla tego pomnika przyrody skończyło.
Avatar
. / 31 lipca 2019 o 13:47
-1
na drzewie to albo kotek, albo ptaszek, ale nie razem :-).  A wierzba to chwast drzewny. Wiele drzew zasadziłem, wiem co mówię
 Dokładnie to samo słyszałem w kolejce w sklepie. Opowiadała o kolesiu co zasadził wiele drzew i jest trutniem i chwastem ludzkim.
Avatar
m / 30 lipca 2019 o 22:31
-10
na drzewie to albo kotek, albo ptaszek, ale nie razem :-). A wierzba to chwast drzewny. Wiele drzew zasadziłem, wiem co mówię
Avatar
niepatriota / 30 lipca 2019 o 22:05
-1
Wczoraj w Etiopii posadzono w ciągu jednego dnia posadzono 350 milionów drzew! 
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 17:04
+11
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Avatar
KoNary / 30 lipca 2019 o 16:59
-1
Różnica temperatur w taki dzień jak dzisiejszy pod drzewem i bez drzewa wynosi około +20 stopni Celsjusza. Na zdrowie akceptującym i wycinajacym!
Spadnie ci kiedyś na łeb konar z takiej wierzby, to przestaniesz wypisywać takie populistyczne dyrdymałki, pisowski fanatyku z Czechowa.
Uważaj, by tobie nie spadła cegła z drewnianego sufitu wykonanego z drzew zakwalifikowanych za zgodą stosownego wydziału Urzędu Miasta Lublin do wycięcia. Pamiętaj, że paląc w kominku takim drewnem produkujesz około 60% więcej pyłów zawieszonych niż sąsiad "kopciuchem", a najnowsze badania wskazują na ścisły związek ilorazu inteligencji z ekspozycją na zanieczyszczone powietrze.
Uważaj, by tobie nie spadła cegła z drewnianego sufitu wykonanego z drzew zakwalifikowanych za zgodą stosownego wydziału Urzędu Miasta Lublin do wycięcia. Pamiętaj, że paląc w kominku takim drewnem produkujesz około 60% więcej pyłów zawieszonych niż sąsiad "kopciuchem", a najnowsze badania wskazują na ścisły związek ilorazu inteligencji z ekspozycją na zanieczyszczone powietrze. rozwiń
Avatar
HI / 30 lipca 2019 o 16:45
+7
Na ul. Ponikwoda przed kościołem grube i wielkie drzewa zasłaniają wyjazd  z ul. Ustronie, niedługo dojdzie tam do wypadku. Między tymi drzewami rosną krzaki, które całkowicie zasłaniają wyjazd. Wystarczyłoby je wyciąć i byłoby ok.
 "(...) niedługo dojdzie tam do wypadku."*** Prorok jakiś czy jasnowidz? 
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Burmistrz Włodawy broni planu rewitalizacji. I zarzuca aktywistom kłamstwa

Burmistrz Włodawy broni planu rewitalizacji. I zarzuca aktywistom kłamstwa 0 1

Burmistrz pisze do mieszkańców w sprawie głośnej przebudowy czworoboku i planowanej w związku z tym wycinki drzew: „Kilka osób wybrało protest, budując atmosferę konfliktu. Tak się nie robi, to nieuczciwe”. – Jesteśmy kompletnie zaskoczeni tonem i treścią listu – odpowiadają aktywiści

Odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy

Odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy 0 0

Kolizja lub wypadek samochodowy to nieprzyjemne zdarzenia, które niosą ze sobą kolejne konsekwencje. Aby ograniczyć dyskomfort związany z wystąpieniem szkody, trzeba postępować zgodnie z odpowiednią kolejnością.

Lublin-Dęblin. Ruch pociągów wznowią jeszcze przed wyborami? Prace trwają nawet w niedziele i nocami

Lublin-Dęblin. Ruch pociągów wznowią jeszcze przed wyborami? Prace trwają nawet w niedziele i nocami 0 6

Najpóźniej 20 października, a być może jeszcze przed wyborami, wznowiony ma być ruch pociągów pasażerskich na linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Takie kursy znalazły się w zaktualizowanym kilka dni temu rozkładzie jazdy. Nie widać w nim jednak dalekobieżnych pociągów przez Nałęczów i Puławy, a wyłącznie połączenia regionalne

Uwaga! TVN: Hanię zamordowano po domowym porodzie
film

Uwaga! TVN: Hanię zamordowano po domowym porodzie 0 0

Hania została zamordowana tuż po domowym porodzie. Rodzina, która była w domu twierdzi, że nic nie widziała i nic nie słyszała. Jedyną podejrzaną o popełnienie zbrodni jest matka dziecka.

Kierowca BMW odpowie za znieważenie i próbę przekupstwa policjantów

Kierowca BMW odpowie za znieważenie i próbę przekupstwa policjantów 2 2

Mieszkaniec gminy Milejów najpierw znieważył policjantów, a później proponował im łapówkę. Odpowie przed sądem

Udana inauguracja piłkarek Górnika Łęczna

Udana inauguracja piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Górnik Łęczna w znakomitym stylu rozpoczął rozgrywki. Podopieczne Piotra Mazurkiewicza w swoim pierwszym meczu pokonały na własnym stadionie Mitech Żywiec aż 6:0

Lublin: Od dziś mocno zwężona jest ul. Diamentowa

Lublin: Od dziś mocno zwężona jest ul. Diamentowa 0 0

Do jednego pasa ruchu zwężona jest od dzisiejszego poranka jezdnia ul. Diamentowej prowadząca w kierunku Krochmalnej.

Biała Podlaska: Możesz kupić swój własny rój pszczół i mieć ekologiczny miód

Biała Podlaska: Możesz kupić swój własny rój pszczół i mieć ekologiczny miód 1 1

Ewa i Artur z Bordziłówki (gmina Rossosz) planują założyć pasiekę, ale nie tylko dla siebie. Roje pszczół będą sprzedawać chętnym na ekologiczny miód.

Lubelskie: Horror 4-miesięcznego dziecka. Lekarze zawiadomili sąd

Lubelskie: Horror 4-miesięcznego dziecka. Lekarze zawiadomili sąd 8 5

W ciężkim stanie trafiło do szpitala w Lublinie 4-miesięczne dziecko. Lekarze uznali, że chłopczyk może być ofiarą przemocy

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczyna przygotowania do sezonu

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczyna przygotowania do sezonu 0 7

Pierwszy mecz rozegrają 5 października, a ich rywalem będzie Artego Bydgoszcz. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczyna dzisiaj przygotowania do nowego sezonu w Energa Basket Lidze Kobiet. Wiemy już, jak w tym roku będą wyglądały zmagania w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce

Ustawka kiboli w Kędzierzynie Koźlu. Ośmiu pseudokibiców zatrzymanych [wideo]
film

Ustawka kiboli w Kędzierzynie Koźlu. Ośmiu pseudokibiców zatrzymanych [wideo] 0 6

Kędzierzyn-Koźle (woj. opolskie). Bójka kilkudziesięciu pseudokibiców w Kędzierzynie-Koźlu w województwie Opolskim. Policja zatrzymała osiem osób, zabezpieczyła narkotyki i "przedmioty niebezpieczne". Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane.

Nowy budynek w parku w Lublinie. Miasto chce dopuścić tu częściową zabudowę

Nowy budynek w parku w Lublinie. Miasto chce dopuścić tu częściową zabudowę 35 47

Ratusz chce dopuścić częściową zabudowę parku na Węglinie, gdzie mogłyby powstać m.in. sklepy, biura i mieszkania. Takie inwestycje miałby dopuścić nowy plan zagospodarowania terenu, którego projekt został w poniedziałek upubliczniony przez Urząd Miasta. Park wraz ze stojącym tu dworkiem jest własnością prywatną

Kołyska 500+. Niecodzienny wieniec dożynkowy. "Kto mądry, to podszedł i ruszył"

Kołyska 500+. Niecodzienny wieniec dożynkowy. "Kto mądry, to podszedł i ruszył" 11 5

– Kto mądry, to podszedł i kołyskę ruszył. A jeśli nie, to stał i patrzył. A cała sprawa, że wieniec się ruszał – tłumaczy Janusz Kowalczuk, autor jednego z oryginalniejszych wieńców dożynkowych prezentowanych w niedzielę w Starym Zamościu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019 0 0

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata"

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata" 20 53

Przemysław Litwiniuk, radny sejmiku i szef PSL w powiecie bialskim krytykuje wystawienie posła Jarosława Sachajki z Kukiz’15 jako „jedynki” ludowców w naszym regionie. W mediach społecznościowych wyznał nawet, że szybciej zagłosowałby na Dariusza Stefaniuka (PiS), wicemarszałka województwa z Białej Podlaskiej, który również startuje do Sejmu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.