Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 lipca 2019 r.
10:23

Urząd Miasta uznał, że drzewo zagraża ludziom. Mieszkanka: "Komu i w jaki sposób?"

27 47 A A

Mam uczucie, że oderwano mi rękę. Mnie i moją rodzinę to boli – skarży się mieszkanka jednego z bloków na Wieniawie, sprzed którego usunięto okazałą wierzbę. Zezwolenie na wycinkę wydał Urząd Miasta, Który uznał, że drzewo zagraża ludziom. Oburzeni mieszkańcy twierdzą, że żadnego zagrożenia nie było.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dla niektórych osób ta wierzba była częścią ich życia, ich historią, ponieważ towarzyszyła im przed oknami przez co najmniej 50 lat – pisze do naszej redakcji jedna z lokatorek. – Dla dzieci to było drzewo życia, związek z naturą w urbanistycznym mieście. Obserwowały ptaszki, kotki wspinające się na wysokie gałęzie, jak drzewo zmienia się zależności od pory roku: najpierw pojawiają się liście, wierzba kwitnie, potem cieszy oko zielenią przez całe lato, liście opadają i w końcu zima ozdabia gałęzie szronem. I nagle cały świat zawalił się przez decyzję kilku osób.

Wierzba rosła przy ul. Skautów 3 za blokiem Spółdzielni Mieszkaniowej „Centrum”. To spółdzielnia wnioskowała do Urzędu Miasta o pozwolenie na wycinkę dwóch drzew.

– Nie wycinamy zdrowych drzew – zapewnia Grzegorz Opolski, zastępca prezesa SM Centrum. – Jest kilka drzew, co do których mieszkańcy złożyli wnioski o usunięcie. Jedni twierdzą, że 20-letnie drzewa zagrażają bezpieczeństwu, inni są przeciwko. Trudno powiedzieć, kto ma rację. W każdym takim przypadku decyduje Biuro Miejskiego Architekta Zieleni – dodaje Opolski.

Wiceprezes spółdzielni podkreśla, że w tym przypadku urzędnicy nie mieli żadnych wątpliwości, że wycinka jest zasadna.

– Drzewa były w bardzo złym stanie zdrowotnym, miały liczne ubytki i były zagrzybiałe – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Na początku czerwca wydane zostało zezwolenie na ich usunięcie.

Ratusz zgodził się z tymi argumentami, że wskazane przez spółdzielnię drzewa są w złej kondycji i zagrażają ludziom. – Komu i w jaki sposób? – pyta oburzona mieszkanka, której zdaniem na pniu nie widać uszkodzeń dowodzących, że drzewo może się przewrócić. – Poza tym było ono usytuowane na takiej części trawnika, gdzie ani ludzie nie chodzą, ani samochody nie stoją.

Urzędnicy zapewniają, że dokładnie sprawdzili stan drzew zanim zgodzili się na ich usunięcie. – Decyzja jak zawsze wydawana jest po przeprowadzeniu wizji lokalnej w terenie, biuro Miejskiego Architekta Zieleni posiada dokumentację fotograficzną przedstawiającą stan zdrowotny drzewa – twierdzi Mazurek-Podleśna.

Ratusz oczekuje, że spółdzielnia posadzi w zamian dwa inne drzewa. Kiedy to zrobi? – W październiku – deklaruje Opolski. – Nie wiemy jeszcze, jakie to będą gatunki.

Wiosną, na wniosek tej samej spółdzielni Urząd Miasta zgodził się na wycięcie jednej wierzby przy Puławskiej 13. Losy drugiej nie zostały jeszcze przesądzone, urzędnicy wstrzymali się z wydaniem decyzji do czasu, gdy opustoszeją znajdujące się na tym drzewie gniazda.

e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 10:53
+23
Pretensje należy kierować do spółdzielni mieszkaniowej, która wnioskowała o wycinkę. Widać powód jakiś konkretny był, skoro tak właśnie zrobiła.
Avatar
dziennikarstwo ala pudelek / 30 lipca 2019 o 10:52
+20
"mieszkańcy twierdzą, że żadnego zagrożenia nie było" zapytaliście wszystkich mieszkańców, że tak piszecie czy dziwnym zbiegiem okoliczności tylko tych którzy twierdzili, że zagrożenia nie było?
Avatar
luu / 30 lipca 2019 o 11:02
+18
"wycięli jedno drzewo - świat się zawalił" - dzisiaj jedno, jutro jedno, pojutrze jedno. Dasz sobie wybić jednego zęba?
 ale zrozum, że nikt tego drzewa nie wyciął tylko dlatego, że miał taki kaprys - idź do spółdzielni i spytaj dlaczego wnioskowała tak a nie inaczej to będzie wiadomo o co chodziło 
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 11:01
+15
spółdzielnie zazwyczaj usuwają wtedy gdy grupka mieszkańców się skrzyknie w sprawie wycinki konkretnego drzewa, które np: zaciemnia mieszkania, w sumie się trochę ludziom nie dziwię, nic przyjemnego mieszkać w chałupie w której przez cały dzień jest ciemno
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 10:58
+15
Moja rada jest taka: Nic nie wycinać. Niech drzewa spadają ludziom na głowy, samochody, włażą z konarami przez okna do mieszkań. Usuwać tylko te powalone. Może jak dojdzie do kilku tragedii, to część zidiociałych do reszty eko-terrorystów wreszcie przejrzy na oczy.
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 10:37
+15
u mnie pod blokiem wycięto 4 drzewa, Dzienniku Drzewny napisz o tym koniecznie
Avatar
PiłaTy / 30 lipca 2019 o 13:11
+13
Różnica temperatur w taki dzień jak dzisiejszy pod drzewem i bez drzewa wynosi około +20 stopni Celsjusza. Na zdrowie akceptującym i wycinajacym!
Avatar
wyciachać / 30 lipca 2019 o 15:58
+12
Ludziom w Kozim Grodzie zagraża przede wszystkim personel kierowniczy Urzędu Miasta.
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 17:04
+11
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Avatar
DP / 30 lipca 2019 o 11:07
+11
Ludzie są głupi i tyle. Jakby się złamało i przygniotło kogoś albo co gorsza ich nowego Passata to byłby krzyk dlaczego UM nic nie zrobił.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 11:18
+1
Kiedy dewelokamerdyner będzie już stary i lekko zgrzybiały to jego rodzina też podejmie taka drastyczną decyzję.
Avatar
kr / 1 sierpnia 2019 o 17:04
+2
Lublin to miasto zaniedbane. Codziennie chodzę przez wąwóz Jana Pawła II, i widzę bród, śmieci, psie odchody, niektóre trawniki koszone są co tydzień a inne np. skarpa przy wiadukcie z ulicą Jana Pawła nie była mimo że już siepień nie skoszone oni razu. Na osiedlach na trawnikach stoją tygodniami pojemniki z gruzem i śmieciami które Miasto ma obowiązek wywozić w terminach które Miasto wielokrotnie przekracza. Zupełny brak gospodarz, no ale już po wyborach... Ciekawe kiedy będzie plaga szczurów albo co innego. Wstyd....
Avatar
Melania / 31 lipca 2019 o 21:30
+5
Smutno patrzeć jak niszczona jest zieleń w Lublinie. Marzy mi się żeby każda dzielnica Lublina miała swój własny park, zieloną przestrzeń, gdzie można by było pobiegać, czy odpocząć czytając książkę w cieniu, tak jak to jest np. w Warszawie. Jako mieszkanka Sławinka (teoretycznie zielonej dzielnicy) aby zaznać tego luksusu muszę dojeżdżać do Ogrodu Saskiego, ewentualnie do Skansenu lub Ogrodu Botanicznego (w którym zamknięto wejście od strony Sławinka i żeby się tam dostać trzeba jechać na Botanik), lecz te ostatnie atrakcje są niestety płatne.
Avatar
Lubelok / 31 lipca 2019 o 17:35
+1
Naczelnym dendrologiem w lubelskim UM zdaje się jest rzecznika Żuka , Krzyżanowska. Pamiętacie jak polemizowała z dendrologami z Uniwersytetu Przyrodniczego w sprawie tzw. baobabu. Postawiła na swoim i wiecie jak to się dla tego pomnika przyrody skończyło.
Avatar
. / 31 lipca 2019 o 13:47
-1
na drzewie to albo kotek, albo ptaszek, ale nie razem :-).  A wierzba to chwast drzewny. Wiele drzew zasadziłem, wiem co mówię
 Dokładnie to samo słyszałem w kolejce w sklepie. Opowiadała o kolesiu co zasadził wiele drzew i jest trutniem i chwastem ludzkim.
Avatar
m / 30 lipca 2019 o 22:31
-11
na drzewie to albo kotek, albo ptaszek, ale nie razem :-). A wierzba to chwast drzewny. Wiele drzew zasadziłem, wiem co mówię
Avatar
niepatriota / 30 lipca 2019 o 22:05
-1
Wczoraj w Etiopii posadzono w ciągu jednego dnia posadzono 350 milionów drzew! 
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 17:04
+11
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Avatar
KoNary / 30 lipca 2019 o 16:59
-1
Różnica temperatur w taki dzień jak dzisiejszy pod drzewem i bez drzewa wynosi około +20 stopni Celsjusza. Na zdrowie akceptującym i wycinajacym!
Spadnie ci kiedyś na łeb konar z takiej wierzby, to przestaniesz wypisywać takie populistyczne dyrdymałki, pisowski fanatyku z Czechowa.
Uważaj, by tobie nie spadła cegła z drewnianego sufitu wykonanego z drzew zakwalifikowanych za zgodą stosownego wydziału Urzędu Miasta Lublin do wycięcia. Pamiętaj, że paląc w kominku takim drewnem produkujesz około 60% więcej pyłów zawieszonych niż sąsiad "kopciuchem", a najnowsze badania wskazują na ścisły związek ilorazu inteligencji z ekspozycją na zanieczyszczone powietrze.
Uważaj, by tobie nie spadła cegła z drewnianego sufitu wykonanego z drzew zakwalifikowanych za zgodą stosownego wydziału Urzędu Miasta Lublin do wycięcia. Pamiętaj, że paląc w kominku takim drewnem produkujesz około 60% więcej pyłów zawieszonych niż sąsiad "kopciuchem", a najnowsze badania wskazują na ścisły związek ilorazu inteligencji z ekspozycją na zanieczyszczone powietrze. rozwiń
Avatar
HI / 30 lipca 2019 o 16:45
+7
Na ul. Ponikwoda przed kościołem grube i wielkie drzewa zasłaniają wyjazd  z ul. Ustronie, niedługo dojdzie tam do wypadku. Między tymi drzewami rosną krzaki, które całkowicie zasłaniają wyjazd. Wystarczyłoby je wyciąć i byłoby ok.
 "(...) niedługo dojdzie tam do wypadku."*** Prorok jakiś czy jasnowidz? 
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców 0 1

Policję zaalarmowała matka 33-letniego mieszkańca gminy Kąkolewnica (powiat radzyński). Kobieta w piwnicy swojego domu znalazła bowiem przedmiot przypominający niewybuch.

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:1. Remis ze wskazaniem na gospodarzy

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:1. Remis ze wskazaniem na gospodarzy 0 1

Jeden z najciekawszych, sobotnich meczów w III lidze zakończył się remisem. Wisła Puławy prowadziła w Zamościu 1:0, ale Hetman szybko wyrównał. Później to piłkarze Jacka Ziarkowskiego byli bliżej wygranej, ale ostatecznie obie ekipy dopisały do swoich kont po jednym „oczku”.

Jutrzenka Giebułtów – Motor Lublin 1:0. Beniaminek zbyt silny

Jutrzenka Giebułtów – Motor Lublin 1:0. Beniaminek zbyt silny 0 47

Kibice Motoru muszą przełknąć kolejną, gorzką pigułkę. W sobotę żółto-biało-niebiescy przegrali na wyjeździe z beniaminkiem grupy czwartej – Jutrzenką Giebułtów 0:1

"Sztuczna kość". Kiedy lubelski wynalazek trafi na rynek?

"Sztuczna kość". Kiedy lubelski wynalazek trafi na rynek? 0 2

Działamy w specyficznej dziedzinie jaką jest biotechnologia, gdzie czas ma kluczowe znaczenie. Na efekty eksperymentów czy badań trzeba czekać, nie mamy gotowych odpowiedzi z dnia na dzień - rozmowa z Anną Kasprzak-Czelej, wiceprezes lubelskiej spółki Medical Inventi.

Marihuana w domku na działce. "Mężczyzna był zaskoczony wizytą policjantów"
galeria

Marihuana w domku na działce. "Mężczyzna był zaskoczony wizytą policjantów" 0 1

Pod nadzorem policji znalazł się 33-letni mieszkaniec Ryk. W trakcie przeszukania domku na działce należącej do mężczyzny policjanci odnaleźli i zabezpieczyli narkotyki.

Tajemnicza śmierć w lubelskim areszcie. Służba Więzienna: To nie był świadek koronny

Tajemnicza śmierć w lubelskim areszcie. Służba Więzienna: To nie był świadek koronny 14 11

Nie żyje jeden z osadzonych, z Aresztu Śledczego w Lublinie. Mężczyzna najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. – Nie był to tzw. mały świadek koronny, zapewnia Służba Więzienna, dementując medialne doniesienia w tej sprawie.

Weekend wolny od auta w Lublinie. Wystawa pojazdów elektrycznych i bezpłatna komunikacja
ZDJĘCIA
galeria

Weekend wolny od auta w Lublinie. Wystawa pojazdów elektrycznych i bezpłatna komunikacja 1 3

Na Krakowskim Przedmieściu między Ewangelicką a Wieniawską można oglądać "wystawę elektromobilności". Jutro w ramach kończącego się Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie można poruszać się za darmo miejską komunikacją. Zamiast biletu należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny własnego pojazdu.

Zwłoki mężczyzny odnalezione w pustostanie. Trwa śledztwo w sprawie śmierci 45-latka

Zwłoki mężczyzny odnalezione w pustostanie. Trwa śledztwo w sprawie śmierci 45-latka 4 1

Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają jak doszło do śmierci 45-letniego mężczyzny. Zwłoki bezdomnego zostały znalezione w pustostanie u zbiegu al. Lotników Polskich i ul. Marszałka J. Piłsudskiego w Świdniku.

Avia chce podtrzymać dobrą passę, Chełmianka kontra Hutnik

Avia chce podtrzymać dobrą passę, Chełmianka kontra Hutnik 0 0

Ciekawa sobota na trzecioligowych boiskach, zwłaszcza dla kibiców z województwa lubelskiego. Większość naszych ekip gra u siebie. Avia podejmuje Podlasie Biała Podlaska (godz. 16).

Panie senatorze, gdzie jest pałac? Sławomir Sosnowski rozlicza konkurenta z obietnic wyborczych
Wybory 2019

Panie senatorze, gdzie jest pałac? Sławomir Sosnowski rozlicza konkurenta z obietnic wyborczych 2 80

Sławomir Sosnowski, były marszałek województwa lubelskiego rozlicza senatora Grzegorza Biereckiego (PiS) z niespełnionych obietnic wyborczych. Chodzi o pałac w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej.

Kierowca groził policjantom śmiercią. Nie chciał by sprawdzili czy jest pijany

Kierowca groził policjantom śmiercią. Nie chciał by sprawdzili czy jest pijany 0 2

Nie chciał aby policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości i zaczął grozić funkcjonariuszom pozbawieniem życia i zdrowia. 34-letni kierowca z powiatu kraśnickiego stanie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 3 lat więzienia.

Na te studia decydują się najczęściej ludzie z powołaniem. Lubelska weterynaria ma 75 lat
Magazyn

Na te studia decydują się najczęściej ludzie z powołaniem. Lubelska weterynaria ma 75 lat 0 4

75 lat Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Rozmowa z dziekanem, prof. dr hab. Andrzejem Wernickim.

Prawica: "Jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem". Miasto odpowiada, że stworzyło nowe wydarzenie

Prawica: "Jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem". Miasto odpowiada, że stworzyło nowe wydarzenie 7 8

Radni Zjednoczonej Prawicy krytykują zmienioną formułę Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W ubiegłym roku trwał on tydzień, a tegoroczna edycja zamknie się w jeden wieczór. Jednak, miasto tłumaczy, że tegoroczny festiwal nie jest kontynuacją tego ubiegłorocznego.

Historycznie na Arenie Lublin. Legiony rzymskie walczyły z barbarzyńcami [ZDJĘCIA]
galeria

Historycznie na Arenie Lublin. Legiony rzymskie walczyły z barbarzyńcami [ZDJĘCIA] 32 18

Były nie tylko obrady i dyskusje, przegląd filmowy i targi książki. Wczoraj, na zakończenie XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie na miejskim stadionie został wystawiony spektakl historyczny "Bogowie Wojny". To największy w Polsce Spektakl Rekonstrukcji Historycznych.

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny [zdjęcia]
galeria

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny [zdjęcia] 0 11

W rozegranym w 40-rocznicę założenia klubu z Łęcznej  Górnik pokonał u siebie Gryfa Wejherowo 1:0. Mecz z outsiderem tabeli nie był dla „zielono-czarnych” łatwym spotkaniem tym bardziej, że Leandro i spółka przez ponad 30 minut grali w osłabieniu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.