Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 marca 2020 r.
8:27

Lublin: Urząd Miasta w dużym pokoju lub kuchni. Samorządowcy pójdą do pracy zdalnej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
5 38 A A
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski)

Już ponad 200 pracowników opuściło biura Urzędu Miasta z obawy przed wirusem. Większość z nich wzięła wolne na opiekę nad dzieckiem, część wybrała pracę zdalną, którą umożliwił im prezydent miasta. Jego zarządzenie wzbudziło wątpliwości urzędników, którzy nie byli pewni, czy jest to szansa dla wszystkich.

Aktualizacja artykułu: 18 marca 2020 r. 15:39
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mający dokładnie 1638 pracowników Urząd Miasta jest jednym z największych w Lublinie zakładów pracy. Decyzja prezydenta nie oznacza, że z dnia na dzień wszyscy zostaną w domach. O tym, który urzędnik może pracować zdalnie, będzie decydować dyrektor jego wydziału, bo to na nim spoczywa odpowiedzialność za ciągłość pracy. Za każdym razem informacja o zgodzie na pracę zdalną musi być jednak przekazana do samego Ratusza.

Takie zasady wprowadził prezydent Krzysztof Żuk, wydając zarządzenie „w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie organizacji pracy w Urzędzie Miasta Lublin mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń”. Prezydent zdecydował, że pracownicy Urzędu Miasta mogą być kierowani do pracy zdalnej na czas nie dłuższy niż 14 dni roboczych.

Wątpliwości urzędników wzbudziły użyte w zarządzeniu sformułowania dotyczące tego, kto może dostać zgodę na pracę z domu. W jednym punkcie czytamy, że pracownikowi urzędu „można polecić wykonywanie” pracy zdalnej. W drugim punkcie zapisano, że „polecenie wykonywania pracy zdalnej następuje w przypadku, gdy pracownik poddany jest kwarantannie domowej albo nadzorowi epidemiologicznemu”. Właśnie z tego zrodziły się pytania o to, czy o zgodę na pracę z domu może się starać każdy urzędnik, którego obowiązki możliwe są do wykonywania z domu, czy tylko osoby poddane kwarantannie bądź nadzorowi epidemiologicznemu.

Według prezydenta miasta zarządzenie jest klarowne i jednoznaczne. – Jego tekst został przez niektóre osoby całkowicie niezrozumiany lub celowo przekręcają jego znaczenie – komentuje Krzysztof Żuk na Facebooku. Tłumaczy, że osoby objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym są automatycznie wysyłane do pracy z domu, a wszyscy pozostali mogą poprosić swojego szefa o zgodę na pracę w tym trybie.

– Czyli zarządzenie opisuje dwa przypadki, w których pracownik urzędu rozpoczyna wykonywanie pracy zdalnej – tłumaczy Żuk i zapewnia, że dokument został przygotowany prawników i nie wymaga zmian. – Nie szukajmy kontrowersji, gdzie ich nie ma. Zarządzenie wprowadza możliwość zdalnej pracy dla każdego pracownika urzędu a dyrektorzy wydziałów i biur zobowiązani są do zapewnienia ciągłości ich pracy oraz właściwego organizowania procesu zdalnej pracy.

Do pracy z domu będą mogli być wysłani wyłącznie ci urzędnicy, którzy mają odpowiednią łączność adekwatną do ich obowiązków, oczywiście pod warunkiem, że te obowiązki można wykonywać na odległość. Jak wiele osób korzysta z tej formy pracy? – 86 osób otrzymało polecenie wykonywania pracy w sposób zdalny – informuje Monika Głazik z lubelskiego Ratusza. Znacznie więcej osób skorzystało z innej możliwości, jaką daje specustawa w sprawie koronawirusa. – Aktualnie wpłynęło 116 oświadczeń od pracowników urzędu o skorzystaniu w trybie specustawy z opieki nad dziećmi do lat 8.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 08:49
+13
Prawidłowo, kto może ten powinien pracować zdalnie
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 08:38
+11
bardzo dobra decyzja
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 09:31
+10
myślę, że to roztropna decyzja
Avatar
Filantrop / 18 marca 2020 r. o 13:38
+6
K...mać w ostatnich dniach 3 klientów na krzyż, siedzą zamknięci w biurze między sobą i jeszcze im źle. Po południu wracają do domu, maja czas by wypocząć i się wyspać. Co mają powiedzieć ludzie co wykonują pracę zmianową,  jeden tydzień do roboty na 6.00, drugi tydzień na 14.00, a trzeci na 22.00. Zaburzony rytm dnia i rozregulowany organizm. Albo panie kasjerki w sklepach co mają w ciągu dnia kontakt z setkami klientów, przekładaja towary, które ktoś dotykał itd.
  Jest wiele konkursów do pracy w urzędach. Idź zatem popracuj w tym raju, ktoś ci broni? Czy może nie spełniasz wymagań?
  Jest wiele konkursów do pracy w urzędach. Idź zatem popracuj w tym raju, ktoś ci broni? Czy może nie spełniasz wymagań? rozwiń
Avatar
Ewkamarchewka / 18 marca 2020 r. o 10:01
+5
Jaka zdalna praca...żeby była zdalna praca muszą być służbowe laptopy których nie ma.
  zrób szybką sondę, ilu nauczcieli w całym kraju dostało służbowe laptopy- oni codziennie zdalnie, z domu kontaktują się z rodzicami,  uczniami, tworzą i przesyłają niezliczoną ilość "niezbędnych" dokumentów, m.in. dla urzędu miasta czy kuratorium, i nie narzekaj, jakiś komputer chba w domu masz, skoro komentarz napisałaś
Avatar
House / 18 marca 2020 r. o 08:58
+5
Dziennik widzę juz się nawet nie kryje z tym, że jawnie krytykuje absolutnie wszystko, co jest związane z Prezydentem Żukiem. Robicie się zwykłym szmatławcem jak Wyborcza.
Avatar
Anka / 18 marca 2020 r. o 13:45
+3
jak to jest instytucje państwa zamykają się przed petentami a ja pracując na pierwszej linii walki z wirusem mam brać urlop co drugi dzień bo wprowadzono podział na dwa zespoły - robię 2x więcej godzin mam mniej i albo urlop albo bez połowy wypłaty bo takie widzimisię dyrektor ...!!! - paranoja czy głupota...????????????????
  Pierwsza linia? Jesteś lekarzem? Ratownikiem? Czy kim? Bo mam wątpliwości czy człowiek z  wyższym wykształceniem medycznym wypocił by tak bzdurny komentarz. Cały Lublin ma pracować tak jak Ty żebyś poczuł sprawiedliwość? Jak to jest, że urzędnik, nauczyciel czy nawet ksiądz od zawsze są solą w oku największych nierobów...
  Pierwsza linia? Jesteś lekarzem? Ratownikiem? Czy kim? Bo mam wątpliwości czy człowiek z  wyższym wykształceniem medycznym wypocił by tak bzdurny komentarz. Cały Lublin ma pracować tak jak Ty żebyś poczuł sprawiedliwość? Jak to jest, że urzędnik, nauczyciel czy nawet ksiądz od zawsze są solą w oku największych nierobów... rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 10:19
+3
zdrowy rozsądek górą i bardzo dobrze, lepiej dmuchać na zimne
Avatar
HI / 18 marca 2020 r. o 10:03
+3
Kilka dni wystarczyło na przeorganizowanie ratuszowej farmy trolli. Ratuszowe trolle już rozpoczęły pracę zdalną. Macie płacone tyle samo co wcześniej czy może więcej za pracę w szkodliwych warunkach?
 Praca zdalna w szkodliwych warunkach to tylko wtedy, gdy mieszkamy razem z teściową . . .
Avatar
urzędas / 18 marca 2020 r. o 08:46
+3
Nie 1400. W urzędzie pracuje ponad 1700 urzędników, w tym tabun dyrektorów i kierowników.
Avatar
Agnieszka / 18 marca 2020 r. o 16:12
+2
Panie ze żłobków. A może zamiast ciągle mącić i wymyślać problemy zajmiecie się pracą, czyli porządkami itp. Taraz macie czas na to, zamiast szukać pretakstu.
Avatar
Anka / 18 marca 2020 r. o 16:09
0
To było do tych pań ze żłobków. Bo ciągle marudzą i wszczynają kłótnie.
Avatar
Anka / 18 marca 2020 r. o 15:35
+1
Pewnie, wolne dla was. Wam ciągle mało i tylko narzekacie i mącicie. Róbcie pomoce. Róbcie porządki. A jak nie pasuje to do biedronki. Zwłaszcza te "najmądrzejsze". 
Avatar
Anka / 18 marca 2020 r. o 15:33
+1
Pewnie, wolne dla was. Wam ciągle mało i tylko narzekacie i mącicie. Róbcie pomoce. Róbcie porządki. A jak nie pasuje to do biedronki. Zwłaszcza te "najmądrzejsze". 
Avatar
Absolwent / 18 marca 2020 r. o 14:27
+1
K...mać w ostatnich dniach 3 klientów na krzyż, siedzą zamknięci w biurze między sobą i jeszcze im źle. Po południu wracają do domu, maja czas by wypocząć i się wyspać. Co mają powiedzieć ludzie co wykonują pracę zmianową,  jeden tydzień do roboty na 6.00, drugi tydzień na 14.00, a trzeci na 22.00. Zaburzony rytm dnia i rozregulowany organizm. Albo panie kasjerki w sklepach co mają w ciągu dnia kontakt z setkami klientów, przekładaja towary, które ktoś dotykał itd.
Jest wiele konkursów do pracy w urzędach. Idź zatem popracuj w tym raju, ktoś ci broni? Czy może nie spełniasz wymagań?
Praca w urzędach w Lublinie to w 90% po układach i znajomościach. A jakbyś nie wiedział połowa ludzi przed 35 r.ż zatrudnionych w restauracjach, marketach to są ludzie z wykształceniem wyższym. A conajmniej średnie wykształcenie to ma pewnie z 90%. Znam takich co pokończyli  prawo, politologię i zasuwają na budowach fizycznie na równi z tymi co zakończyli swoją edukację na zawodówie czy gimnazjum. A wśród urzędników starszej daty 50+ są i tacy co zostali przyjęci do pracy po szkole średniej i dopiero później uzupełniali wykształcenie na  uczelniach wyższych. W Lublinie może nie, ale już w takich urzędach gmin, Kraśniku, Łęcznej już tak.
  90%, większość itp... czyli dane w przysłowiowej du**y. Jeżeli ktoś posiadając tytuł magistra prawa pracuje na budowie, to masz już odpowiedź co wyniósł ze studiów. Lepiej być dobrym budowalańcem niż kiepskim prawnikiem. Logiczne jest, że w czasach kiedy wszyscy mają "jakieś studia" liczy się jakość wykształcenia, utrwalona wiedza, jakakolwiek praktyka, a nie papier z napisem "dyplom" po wyższej szkole lansu.  W służbie cywilnej nie ma wymogu wyższego wykształcenia, a chętnych do pracy również brak. Jak myślisz dlaczego?
  90%, większość itp... czyli dane w przysłowiowej du**y. Jeżeli ktoś posiadając tytuł magistra prawa pracuje na budowie, to masz już odpowiedź co wyniósł ze studiów. Lepiej być dobrym budowalańcem niż kiepskim prawnikiem. Logiczne jest, że w czasach kiedy wszyscy mają "jakieś studia" liczy się jakość wykształcenia, utrwalona wiedza, jakakolwiek praktyka, a nie papier z napisem "dyplom" po wyższej szkole lansu.  W służbie cywilnej nie ma wymogu wyższego wykształcenia, a chętnych do pracy również brak. ... rozwiń
Avatar
Łukasz / 18 marca 2020 r. o 13:52
+1
Dzieczyna ma magistra po WSEI i pracuje w Biedronce. Praca zmianowa. A zarabia tyle samo co jej koleżanki po samej zawodówce bez matury. Ja po Politechnice Lubelskiej pracuje jako operator koparki. W aplikowaniu na stanowisko był wymóg wykształcenie minimum zasadnicze zawodowe. Roboty dla ludzi po studiach nie ma więc każdy się ima tego co jest. Na koparkę czy fizycznego na budowę wolą  zatrudnić osobę po politechnice niż magistra socjologii. A że jest praca w Polsce dla inżynierów to g... prawda. Masz inżyniera i wykonujesz taką samą pracę jak 30 lat temu technik czy osoba z wykształceniem zawodowym.
Dzieczyna ma magistra po WSEI i pracuje w Biedronce. Praca zmianowa. A zarabia tyle samo co jej koleżanki po samej zawodówce bez matury. Ja po Politechnice Lubelskiej pracuje jako operator koparki. W aplikowaniu na stanowisko był wymóg wykształcenie minimum zasadnicze zawodowe. Roboty dla ludzi po studiach nie ma więc każdy się ima tego co jest. Na koparkę czy fizycznego na budowę wolą  zatrudnić osobę po politechnice niż magistra socjologii. A że jest praca w Polsce dla inżynierów to g... prawda. Masz inżyniera i wykonujesz taką samą pracę ... rozwiń
Avatar
Paweł / 18 marca 2020 r. o 13:46
0
K...mać w ostatnich dniach 3 klientów na krzyż, siedzą zamknięci w biurze między sobą i jeszcze im źle. Po południu wracają do domu, maja czas by wypocząć i się wyspać. Co mają powiedzieć ludzie co wykonują pracę zmianową,  jeden tydzień do roboty na 6.00, drugi tydzień na 14.00, a trzeci na 22.00. Zaburzony rytm dnia i rozregulowany organizm. Albo panie kasjerki w sklepach co mają w ciągu dnia kontakt z setkami klientów, przekładaja towary, które ktoś dotykał itd.
Jest wiele konkursów do pracy w urzędach. Idź zatem popracuj w tym raju, ktoś ci broni? Czy może nie spełniasz wymagań?
 Praca w urzędach w Lublinie to w 90% po układach i znajomościach. A jakbyś nie wiedział połowa ludzi przed 35 r.ż zatrudnionych w restauracjach, marketach to są ludzie z wykształceniem wyższym. A conajmniej średnie wykształcenie to ma pewnie z 90%. Znam takich co pokończyli  prawo, politologię i zasuwają na budowach fizycznie na równi z tymi co zakończyli swoją edukację na zawodówie czy gimnazjum. A wśród urzędników starszej daty 50+ są i tacy co zostali przyjęci do pracy po szkole średniej i dopiero później uzupełniali wykształcenie na  uczelniach wyższych. W Lublinie może nie, ale już w takich urzędach gmin, Kraśniku, Łęcznej już tak.
 Praca w urzędach w Lublinie to w 90% po układach i znajomościach. A jakbyś nie wiedział połowa ludzi przed 35 r.ż zatrudnionych w restauracjach, marketach to są ludzie z wykształceniem wyższym. A conajmniej średnie wykształcenie to ma pewnie z 90%. Znam takich co pokończyli  prawo, politologię i zasuwają na budowach fizycznie na równi z tymi co zakończyli swoją edukację na zawodówie czy gimnazjum. A wśród urzędników starszej daty 50+ są i tacy co zostali przyjęci do pracy po szkole średniej i dopiero później uzupełniali wyksz... rozwiń
Avatar
Anka / 18 marca 2020 r. o 13:45
+3
jak to jest instytucje państwa zamykają się przed petentami a ja pracując na pierwszej linii walki z wirusem mam brać urlop co drugi dzień bo wprowadzono podział na dwa zespoły - robię 2x więcej godzin mam mniej i albo urlop albo bez połowy wypłaty bo takie widzimisię dyrektor ...!!! - paranoja czy głupota...????????????????
  Pierwsza linia? Jesteś lekarzem? Ratownikiem? Czy kim? Bo mam wątpliwości czy człowiek z  wyższym wykształceniem medycznym wypocił by tak bzdurny komentarz. Cały Lublin ma pracować tak jak Ty żebyś poczuł sprawiedliwość? Jak to jest, że urzędnik, nauczyciel czy nawet ksiądz od zawsze są solą w oku największych nierobów...
  Pierwsza linia? Jesteś lekarzem? Ratownikiem? Czy kim? Bo mam wątpliwości czy człowiek z  wyższym wykształceniem medycznym wypocił by tak bzdurny komentarz. Cały Lublin ma pracować tak jak Ty żebyś poczuł sprawiedliwość? Jak to jest, że urzędnik, nauczyciel czy nawet ksiądz od zawsze są solą w oku największych nierobów... rozwiń
Avatar
Filantrop / 18 marca 2020 r. o 13:38
+6
K...mać w ostatnich dniach 3 klientów na krzyż, siedzą zamknięci w biurze między sobą i jeszcze im źle. Po południu wracają do domu, maja czas by wypocząć i się wyspać. Co mają powiedzieć ludzie co wykonują pracę zmianową,  jeden tydzień do roboty na 6.00, drugi tydzień na 14.00, a trzeci na 22.00. Zaburzony rytm dnia i rozregulowany organizm. Albo panie kasjerki w sklepach co mają w ciągu dnia kontakt z setkami klientów, przekładaja towary, które ktoś dotykał itd.
  Jest wiele konkursów do pracy w urzędach. Idź zatem popracuj w tym raju, ktoś ci broni? Czy może nie spełniasz wymagań?
  Jest wiele konkursów do pracy w urzędach. Idź zatem popracuj w tym raju, ktoś ci broni? Czy może nie spełniasz wymagań? rozwiń
Avatar
Dariusz / 18 marca 2020 r. o 12:48
0
Prezydent Żuk dzielnie nas broni przed koronawirusem. W Lublinie (mieście) nie stwierdzono jeszcze żądnego przypadku zachorowania. Wirus jest w powiecie lubelskim,  Zamościu, Tomaszowie, Janowie, Biłgoraju. To zasługa naszego Prezydenta i miejskich służb. Gdyby tacy ludzie jak Krzysztof Żuk sprawowali władzę w kraju byłoby dużo lepiej.