Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 stycznia 2015 r.
21:00
Edytuj ten wpis

W Ratuszu się kłócą, a opłaty za wodę i tak wzrosną

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
55 30 A A

Podwyżkami cen wody zająć ma się w czwartek Rada Miasta Lublin. W porządku obrad znalazł się projekt cennika przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a zaakceptowany przez prezydenta Lublina. Nawet jeśli radni odrzucą dokument lub w ogóle nie wypowiedzą się w jego sprawie, nowe stawki i tak 1 marca wejdą w życie i będą obowiązywać przez rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stawka za metr sześcienny wody miałaby wzrosnąć z 3,66 na 3,72 zł, zaś za odprowadzone ścieki z 4,84 zł na 5 zł za metr sześcienny. - Ta podwyżka jest nieuzasadniona. Opowiadamy się za tym, żeby utrzymać obecne stawki - mówi Sylwester Tułajew, szef opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta.

Planowany wzrost cen nazywa "parapodatkiem”, który ma na celu "ratowanie budżetu”. Uzasadnia to tym, że z zysku miejskich spółek Ratusz planuje ściągnąć do swojej kasy 15 milionów złotych.

- To działanie, do którego właściciel ma prawo - stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. - Prezydent pyta więc PiS, czy jest przeciwko inwestycjom dla mieszkańców, ponieważ m.in. z tych środków są finansowane inwestycje realizowane w dzielnicach - dodaje.

Tłumaczy też, że MPWiK musi być rentowne, żeby móc zdobyć kolejne pożyczki i dotacje na planowane inwestycje opiewające na ok. 300 mln zł.

Opozycja stawia jeszcze jeden zarzut dotyczący prezydenckiego uzasadnienia projektu uchwały zatwierdzającej cennik. Czytamy w nim, że pierwotnie spółka zaproponowała inne ceny, ale prezydent polecił jej przedstawienie nowego projektu uwzględniającego marżę "na poziomie nie wyższym niż 1 proc.” i dopiero tak poprawiony projekt zyskał jego akceptację.

- W ubiegłym roku ta marża wynosiła 0,1 proc. Tak naprawdę mamy do czynienia z 10-krotnym wzrostem marży - stwierdza Tomasz Pitucha, miejski radny PiS.
- Mamy do czynienia z szopką - kwituje Tułajew.

Nie wiadomo, czy w Radzie Miasta w ogóle dojdzie do głosowania nad cennikiem. Przepisy dotyczące taryfy opłat za dostawę wody i odprowadzenie ścieków są takie, że jeśli cennik nie zostanie zatwierdzony przez Radę Miasta, to i tak wejdzie on w życie w kształcie zaproponowanym przez miejskie wodociągi.

W ostatnich latach tradycją stało się, że radni zdejmują z porządku obrad głosowanie nad cennikiem.
Czytaj więcej o:

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gonzo / 29 stycznia 2015 o 12:09
0

Pisiory jak rządzą to podnoszą podatki a jak przypada im rola opozycji to zaczynają bredzić o obniżkach. Jadąc klasykiem "ten typ tak ma". Najlepszym przykładem jest tutaj Tułajew i sprawa stadionu. Głosował za budową nowego stadionu, po gazetach łazi i przekonuje, że to zbędna inwestycja a jak tylko zorganizowali mecz u21 Polska-Włochy to poleciał na stadion, się lansować przed wyborcami. Mogę się założyć, że jak do Lublina przyjedzie Borussia Dortmund albo jakiś włoski klub to też poleci na stadion. A gdy będziemy organizować Euro u21 pewnie będzie na każdym meczu odbywającym się na Arenie Lublin. To tak jakby zdrowy człowiek jednego dnia przekonywał, że nie lubi wątróbki, a drugiego szedł do sklepu i ją kupował by następnie ją skonsumować. Parodia do kwadratu.

Pisiory jak rządzą to podnoszą podatki a jak przypada im rola opozycji to zaczynają bredzić o obniżkach. Jadąc klasykiem "ten typ tak ma". Najlepszym przykładem jest tutaj Tułajew i sprawa stadionu. Głosował za budową nowego stadionu, po gazetach łazi i przekonuje, że to zbędna inwestycja a jak tylko zorganizowali mecz u21 Polska-Włochy to poleciał na stadion, się lansować przed wyborcami. Mogę się założyć, że jak do Lublina przyjedzie Borussia Dortmund albo jakiś włoski klub to też poleci na stadion. A gdy będziemy organizować Euro u21 p... rozwiń

Avatar
Gość / 29 stycznia 2015 o 11:38
0

A ja się pytam dlaczego skoro mamy "deflację" drożeją podstawowe produkty? Czy w związku z taniejącym paliwem te mundrołki z ratusza obniżą ceny biletów komunikacji miejskiej?

A jeśli obniżą to różnicę zwrócisz swojemu pracodawcy?

Avatar
Gość / 29 stycznia 2015 o 11:27
0

~BudŻet zdarzało ci się już tyle razy pisać nieprawdę, że nie wierzę w ani jedno twoje słowo  :) jesteś zwykłym manipulantem i propagandzistą  :)

Avatar
BudŻet / 29 stycznia 2015 o 11:09
0

każdy by chciał mieć równe jak stół drogi i wszystko zrobione w dzielnicy tylko kto za to zapłaci? dziadek mróz? podwyżka niewielka, do przełknięcia... o ile Lublin dalej będzie się tak pięknie rozwijał

Szkoda, że zapomniałeś o zaplanowanej przez prezydenta i przyklepanej przez radnych na ten rok miejskiej dotacji dla MPWiK w wysokości 10 milionów złotych.

Byłoby 5 milionów więcej ale inne spółki są już kwalifikowanymi bankrutami i tam trzeba było tę różnicę "włożyć".

Ten piękny rozwój oparty jest o przelewanie publicznych pieniędzy z pustego w próżne, które w normalnych warunkach jest nazywane kreatywną księgowością albo karuzelą podatkową.

Dotacja z budżetu gminy w wysokości 10 milionów i jeszcze do tego podwyżka cen - przecież jest to podwójne opodatkowanie, które w UE jest zakazane.

Szkoda, że zapomniałeś o zaplanowanej przez prezydenta i przyklepanej przez radnych na ten rok miejskiej dotacji dla MPWiK w wysokości 10 milionów złotych.

Byłoby 5 milionów więcej ale inne spółki są już kwalifikowanymi bankrutami i tam trzeba było tę różnicę "włożyć".

Ten piękny rozwój oparty jest o przelewanie publicznych pieniędzy z pustego w próżne, które w normalnych warunkach jest nazywane kreatywną księgowością albo karuzelą podatkową.

Dotacja z budżetu gminy w wysokości 10 milionów i jeszcze d... rozwiń

Avatar
mieszkaniec / 29 stycznia 2015 o 11:04
0
"PiS chce, aby opłaty za wodę i ścieki zostały "zamrożone" na obecnym poziomie. - To możliwe. Miasto zapisało w tegorocznym budżecie 15 mln zł dochodów z zysków wypracowanych przez MPWiK i LPEC. Gdyby zrezygnować z tych pieniędzy, podwyżka nie byłaby potrzebna - wskazywał Tułajew."
 
Ok, z których inwestycji zatem rezygnujemy? Proponuję cięcia zacząć od dzielnicy Tułajewa. Niech się tłumaczy swoim wyborcom. Myślę, że będą dumni ze swojego wybrańca, z tego, że kosztem wszystkich inwestycji w dzielnicy, nie będą płacić więcej za wodę i ścieki. To jest chyba dobry pomysł?
"PiS chce, aby opłaty za wodę i ścieki zostały "zamrożone" na obecnym poziomie. - To możliwe. Miasto zapisało w tegorocznym budżecie 15 mln zł dochodów z zysków wypracowanych przez MPWiK i LPEC. Gdyby zrezygnować z tych pieniędzy, podwyżka nie byłaby potrzebna - wskazywał Tułajew."
 
Ok, z których inwestycji zatem rezygnujemy? Proponuję cięcia zacząć od dzielnicy Tułajewa. Niech się tłumaczy swoim wyborcom. Myślę, że będą dumni ze swojego wybrańca, z tego, że kosztem wszystkich inwestycji w dzielnicy, nie będą... rozwiń
Avatar
anna / 29 stycznia 2015 o 10:57
0

Czy Pan Tułajew mógłby osobiście dopilnować remontu ul.Kaskadowej?Zapraszamy na wizję lokalną!

Avatar
Gość / 29 stycznia 2015 o 10:46
0

mirk ano po to, żebyś mógł chodzić po wyremontowanym pl. Litewskim, żebyś nie stał w korku na Ducha-Solidarności, by na Podzamczu powstała nowoczesna hala a nie straszyły obdrapane stragany

Avatar
mirk / 29 stycznia 2015 o 10:40
0

A ja się pytam dlaczego skoro mamy "deflację" drożeją podstawowe produkty? Czy w związku z taniejącym paliwem te mundrołki z ratusza obniżą ceny biletów komunikacji miejskiej?

Avatar
wieśniak / 29 stycznia 2015 o 10:34
0

Rzeczywiście jest nad czym płakać, są wiochy ze stawką dochodzącą do 10 zł. Cieszcie się buraki że paliwo tanieje.

Avatar
Gość / 29 stycznia 2015 o 10:31
0

każdy by chciał mieć równe jak stół drogi i wszystko zrobione w dzielnicy tylko kto za to zapłaci? dziadek mróz? podwyżka niewielka, do przełknięcia... o ile Lublin dalej będzie się tak pięknie rozwijał

Avatar
gonzo / 29 stycznia 2015 o 12:09
0

Pisiory jak rządzą to podnoszą podatki a jak przypada im rola opozycji to zaczynają bredzić o obniżkach. Jadąc klasykiem "ten typ tak ma". Najlepszym przykładem jest tutaj Tułajew i sprawa stadionu. Głosował za budową nowego stadionu, po gazetach łazi i przekonuje, że to zbędna inwestycja a jak tylko zorganizowali mecz u21 Polska-Włochy to poleciał na stadion, się lansować przed wyborcami. Mogę się założyć, że jak do Lublina przyjedzie Borussia Dortmund albo jakiś włoski klub to też poleci na stadion. A gdy będziemy organizować Euro u21 pewnie będzie na każdym meczu odbywającym się na Arenie Lublin. To tak jakby zdrowy człowiek jednego dnia przekonywał, że nie lubi wątróbki, a drugiego szedł do sklepu i ją kupował by następnie ją skonsumować. Parodia do kwadratu.

Pisiory jak rządzą to podnoszą podatki a jak przypada im rola opozycji to zaczynają bredzić o obniżkach. Jadąc klasykiem "ten typ tak ma". Najlepszym przykładem jest tutaj Tułajew i sprawa stadionu. Głosował za budową nowego stadionu, po gazetach łazi i przekonuje, że to zbędna inwestycja a jak tylko zorganizowali mecz u21 Polska-Włochy to poleciał na stadion, się lansować przed wyborcami. Mogę się założyć, że jak do Lublina przyjedzie Borussia Dortmund albo jakiś włoski klub to też poleci na stadion. A gdy będziemy organizować Euro u21 p... rozwiń

Avatar
Gość / 29 stycznia 2015 o 11:38
0

A ja się pytam dlaczego skoro mamy "deflację" drożeją podstawowe produkty? Czy w związku z taniejącym paliwem te mundrołki z ratusza obniżą ceny biletów komunikacji miejskiej?

A jeśli obniżą to różnicę zwrócisz swojemu pracodawcy?

Avatar
Gość / 29 stycznia 2015 o 11:27
0

~BudŻet zdarzało ci się już tyle razy pisać nieprawdę, że nie wierzę w ani jedno twoje słowo  :) jesteś zwykłym manipulantem i propagandzistą  :)

Avatar
BudŻet / 29 stycznia 2015 o 11:09
0

każdy by chciał mieć równe jak stół drogi i wszystko zrobione w dzielnicy tylko kto za to zapłaci? dziadek mróz? podwyżka niewielka, do przełknięcia... o ile Lublin dalej będzie się tak pięknie rozwijał

Szkoda, że zapomniałeś o zaplanowanej przez prezydenta i przyklepanej przez radnych na ten rok miejskiej dotacji dla MPWiK w wysokości 10 milionów złotych.

Byłoby 5 milionów więcej ale inne spółki są już kwalifikowanymi bankrutami i tam trzeba było tę różnicę "włożyć".

Ten piękny rozwój oparty jest o przelewanie publicznych pieniędzy z pustego w próżne, które w normalnych warunkach jest nazywane kreatywną księgowością albo karuzelą podatkową.

Dotacja z budżetu gminy w wysokości 10 milionów i jeszcze do tego podwyżka cen - przecież jest to podwójne opodatkowanie, które w UE jest zakazane.

Szkoda, że zapomniałeś o zaplanowanej przez prezydenta i przyklepanej przez radnych na ten rok miejskiej dotacji dla MPWiK w wysokości 10 milionów złotych.

Byłoby 5 milionów więcej ale inne spółki są już kwalifikowanymi bankrutami i tam trzeba było tę różnicę "włożyć".

Ten piękny rozwój oparty jest o przelewanie publicznych pieniędzy z pustego w próżne, które w normalnych warunkach jest nazywane kreatywną księgowością albo karuzelą podatkową.

Dotacja z budżetu gminy w wysokości 10 milionów i jeszcze d... rozwiń

Avatar
mieszkaniec / 29 stycznia 2015 o 11:04
0
"PiS chce, aby opłaty za wodę i ścieki zostały "zamrożone" na obecnym poziomie. - To możliwe. Miasto zapisało w tegorocznym budżecie 15 mln zł dochodów z zysków wypracowanych przez MPWiK i LPEC. Gdyby zrezygnować z tych pieniędzy, podwyżka nie byłaby potrzebna - wskazywał Tułajew."
 
Ok, z których inwestycji zatem rezygnujemy? Proponuję cięcia zacząć od dzielnicy Tułajewa. Niech się tłumaczy swoim wyborcom. Myślę, że będą dumni ze swojego wybrańca, z tego, że kosztem wszystkich inwestycji w dzielnicy, nie będą płacić więcej za wodę i ścieki. To jest chyba dobry pomysł?
"PiS chce, aby opłaty za wodę i ścieki zostały "zamrożone" na obecnym poziomie. - To możliwe. Miasto zapisało w tegorocznym budżecie 15 mln zł dochodów z zysków wypracowanych przez MPWiK i LPEC. Gdyby zrezygnować z tych pieniędzy, podwyżka nie byłaby potrzebna - wskazywał Tułajew."
 
Ok, z których inwestycji zatem rezygnujemy? Proponuję cięcia zacząć od dzielnicy Tułajewa. Niech się tłumaczy swoim wyborcom. Myślę, że będą dumni ze swojego wybrańca, z tego, że kosztem wszystkich inwestycji w dzielnicy, nie będą... rozwiń
Avatar
anna / 29 stycznia 2015 o 10:57
0

Czy Pan Tułajew mógłby osobiście dopilnować remontu ul.Kaskadowej?Zapraszamy na wizję lokalną!

Avatar
Gość / 29 stycznia 2015 o 10:46
0

mirk ano po to, żebyś mógł chodzić po wyremontowanym pl. Litewskim, żebyś nie stał w korku na Ducha-Solidarności, by na Podzamczu powstała nowoczesna hala a nie straszyły obdrapane stragany

Avatar
mirk / 29 stycznia 2015 o 10:40
0

A ja się pytam dlaczego skoro mamy "deflację" drożeją podstawowe produkty? Czy w związku z taniejącym paliwem te mundrołki z ratusza obniżą ceny biletów komunikacji miejskiej?

Avatar
wieśniak / 29 stycznia 2015 o 10:34
0

Rzeczywiście jest nad czym płakać, są wiochy ze stawką dochodzącą do 10 zł. Cieszcie się buraki że paliwo tanieje.

Avatar
Gość / 29 stycznia 2015 o 10:31
0

każdy by chciał mieć równe jak stół drogi i wszystko zrobione w dzielnicy tylko kto za to zapłaci? dziadek mróz? podwyżka niewielka, do przełknięcia... o ile Lublin dalej będzie się tak pięknie rozwijał

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 4 3

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 0 2

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 4 8

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 7

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 21 10

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 36 4

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 3 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 6

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 16

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 1

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 18 17

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 1 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!