Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2014 r.
14:15
Edytuj ten wpis

W Sylwestra Lublin tańczy! Na czterech scenach

24 5 A A

W tym roku Lublin będzie się bawił w co najmniej w czterech miejscach. Kubańska Noc na Placu Litewskim, Retro Dancing w Wirydarzu Centrum Kultury, hip-hop i reggae w Ogrodzie Saskim, a w Dziwnie Ukrytej Przestrzeni Artystycznej ulokuje się alternatywny Rdzeń. Hasło miejskiej zabawy sylwestrowej to "Lublin tańczy!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Około pół miliona - tyle w tym roku będzie kosztowała organizowana przez miasto i Centrum Kultury zabawa sylwestrowa. Z kasy Ratusza zostanie wydane 400 tys., dodatkowe ponad 100 tys. zł udało się pozyskać od sponsorów. W poprzednich latach koszty organizacji imprezy w plenerze były podobne, ale na tym podobieństwa się kończą.

W tym roku Lublin rezygnuje ze sprawdzonej formuły (jedna duża scena z dużą gwiazdą) i decyduje się na eksperyment. W mieście pojawi się nie jedna, a cztery zróżnicowane muzycznie sceny, a wspólną zabawę w plenerze poprzedzają darmowe lekcje tańca. Czy nowatorska propozycja trafi w gusta Lublinian? Okaże się 31 grudnia.

Litewski tańczy salsę

Największa scena stanie na Placu Litewskim. Od godz. 20 będą stąd płynąć gorące rytmy prosto z Kuby. - Ta scena dedykowana jest muzyce kubańskiej - mówi Janek Taraszkiewicz, koordynator Sceny salsa. - Zapraszamy nie tylko na koncerty i pokazy tańca. Lublin jest zagłębiem szkół latynoamerykańskich, chcemy namówić wszystkich, którzy pojawią się na placu, do odtańczenia o północy prostej choreografii.

Impreza rozpocznie i zakończy się salsoteką, którą poprowadzą dwaj DJ-e: Blond i Senior Efebo. O 22.30 pierwszy koncert: Ritmodelia, czyli specjalizująca się w kubańskich rytmach formacja perkusyjna z Warszawy. Pół godziny później na scenę wyjdzie Rei Ceballo & Calle Sol, kubańsko-polska orkiestra salsowa. O północy noworoczne życzenia i pokaz fajerwerków. Na tym zabawa się nie skończy.

O godz. 1 główny punkt programu: wspólny występ muzyków perkusyjnych zespołu Ritmodelia i sekcji dętej i wokalnej Reia Ceballo & Calle Sol. To Comparse - kubańska odpowiedź na brazylijski karnawał. Do muzyków dołączą szkoły salsy i najlepsi tancerze z publiczności.

Potańcówka

Żadnej elektroniki, tylko instrumenty akustyczne - tak reklamuje się Scena swing/jazz. Początkowo Retro dancing był planowany na Rynku Starego Miasta, ale nad ambitnymi planami przeważyły argumenty ekonomiczne. Po podliczeniu wszystkich kosztów okazało się, że miasta nie stać na wynajęcie kolejnej dużej grupy ochroniarzy. I tak scena wylądowała na wirydarzu Centrum Kultury (Peowiaków 12) - tu odbędzie się potańcówka w klimacie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, a dziedziniec oświetlą setki kolorowych żarówek.

- Muzycznie będzie królować swing - mówi Kamil Filipowski, koordynator sceny retro. - Zaczynamy o godz. 20 koncertem Czarnych Lwów z Przedmieścia.

Potem dwukrotnie (godz. 23 i 00.15) na scenę wyjdą muzycy z Umlaut Big Band. 14-osobowa orkiestra z Francji zagra też na ostatnich warsztatach tanecznych (28, 29 i 30 grudnia, godz. 17, Sala Widowiskowa CK).

- Zajęcia poprowadzi Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca bazując na liście utworów, jakie dostaliśmy od muzyków. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy przyjść - dodaje Filipowski.

Organizatorzy szacują, że na wirydarzu zmieści się około tysiąca osób.

Spragnieni lata

Do Ogrodu Saskiego warto się przespacerować z kilku powodów. To tutaj zagrają Chonabibe i Marika, a swoimi umiejętnościami popisywać się będą tancerze z New Boogie Down School Południe (hip-hop break dance/house) oraz Passa Passa Dance Studio (dancehall). Imprezę w muszli poprowadzi Ryfa.

- Zaczynamy o godzinie 21 występami tanecznymi - mówi Arek Kaźmierak, koordynator Sceny hip-hop/ reggae "Spragnieni Lata”. - Łącznie na scenie pojawi się 20 tancerzy. W ciągu całego wieczoru będą występować w różnych kombinacjach: w parach, kilkunastoosobowych grupach, jeden na jednego. Ich zadanie to nie tylko taneczne popisy, ale też animowanie publiczności.

Do 22.30 będzie miksował pochodzący z Lublina "kolekcjoner czarnych płyt” DJ DBT. Potem na scenę wyjdą muzycy z Chonabibe, a tuż przed północą widowiskowa bitwa taneczna Hip-hop vs. Dancehall. Po wspólnym odliczaniu i życzeniach od prezydenta miasta (transmitowane ze sceny na placu Litewskim na telebimie) ok. godz. 00.20 rozpocznie się koncert Mariki.

Planowany koniec imprezy w Muszli Koncertowej: 1.30. Spodziewana publiczność: 1,5-2 tys. osób.

Ostatnia szansa na zapoznanie się z technikami tańca pod okiem doświadczonych instruktorów we wtorek, 30 grudnia. W sali prób nr 4 w CK o godz. 14 zajęcia z dancehall poprowadzi Passa Passa Dance Studio, a o hip-hop New Boogie Down School. Zapisy: lublintanczy2014@gmail.com

Alternatywny Rdzeń

Muzyka podziemia trafiła do podziemi. W mieszczącym się na poziomie -1 Centrum Kultury klubie D.U.P.A. (Dziwnie Ukryta Przestrzeń Artystyczna) ulokuje się scena alternatywna.

Fanom elektronicznych brzmień sety w klimacie dub i techno serwować będzie ekipa lubelskiego soundsustemu Subspace (Anansi, Rekin, Pan Dobrodziej, Doktor Szron) i pochodzący z Lublina - a mieszkający w Oslo - DJ Rrapf.

Muzycy przearanżują też przestrzeń. Piwniczne wnętrza zostaną pokryte "starosłowiańskimi symbolami solarnymi".

- Scenografia będzie symbolicznie nawiązywać do przesilenia zimowego, gdy dzień robi się coraz dłuższy, a wszystko wokół powoli budzi się do życia - mówi Paweł Hadrian, koordynator sceny w podziemiach CK.

Symboliczny rytuał przejścia ze starego do nowego roku poprowadzi znany lubelski artysta Robert Kuśmirowski. Performance muzyczno-wizualny "Wattlaut” to wszystkie dekady muzyki elektronicznej w jednym zlepku fonicznym.

- Zbiór kompozycji Kuśmirowskiego to ukłon i hołd składany dla estetyk czysto elektronautycznych, czyli wczesnych lat 50. Większość instrumentów będzie zainstalowana na ciele artysty, a warstwa muzyczna z utworu na utwór będzie coraz mocniejsza - zapowiadają koordynatorzy Sceny Alternatywnej pt. "Rdzeń”.

Start o godzinie 20, koniec o brzasku.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Gdzie jeszcze Sylwester w plenerze

W Zamościu w ostatnich latach miejskich imprez sylwestrowych nie było, ale w tym roku urzędnicy zdecydowali inaczej: będzie impreza i fajerwerki. Gwiazdą plenerowej imprezy będzie Urszula. Na Rynku Wielkim wystąpią także Seeking Dreams, DJ Jabcok, Teatr Ognia, Zespół Daymos i Veegas.

Sylwestrowa zabawa na Placu Wolności w Białej Podlaskiej będzie kosztowała ok. 15 tys. zł. Będzie pokaz sztucznych ogni i muzyka.
W dniu, kiedy wysyłaliśmy to wydanie gazety do drukarni, pozostałe atrakcje nie były jeszcze znane.

Na placu Chopina w Puławach od godz. 22.30 sylwestrową imprezę poprowadzi Łukasz Tomaszewski, didżej z Góry Puławskiej. W rozkręcaniu zabawy będzie mu pomagał wodzirej. Nowy Rok zacznie się pokazem fajerwerków. Zabawa potrwa do godz. 1.30.

W Chełmie wspólnego powitania Nowego Roku nie ma od kilku lat. W tym roku to się nie zmieni.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
andy / 31 grudnia 2014 r. o 14:01

A co mają powiedzieć CHEŁMOFONY tam  się nic ni dzieje

Avatar
Tomek / 31 grudnia 2014 r. o 09:22

***  ZYDZI  ROZBILI  TRADYCYJNEGO  LUBELSKIEGO  SYLWESTRA ! ******  Jednak  dopieli  swego  i  tradycyjny  Lubelski  Sylwester  został...zlikwidowany (sic?).  D L A C Z E G O ? .           Lublinianie  chcą  się  BAWIC  TRADYCZJNIE  a  nie  propozycjami  D.U.P.Y. ! .   Tak  się  nazywa  źydowski  Klub  Kultury .   DOMAGAMY   SIE   O   TRADYCYJNEGO   SYLWESTRA   NA   PLA CU  LITEWSKIM   W   LUBLINIE !.

Tradycyjnego pijaństwa rozwydrzonej pseudokatolickiej chołoty się zachciewa? Kiedy ostatnio widziałeś Żyda? Ostatnio się dowiedziałem, że w lubelskiej gminie jest ich AŻ trzydziestu kilku - to chyba mniej niż decyzyjnych stołków w mieście.

Tradycyjnego pijaństwa rozwydrzonej pseudokatolickiej chołoty się zachciewa? Kiedy ostatnio widziałeś Żyda? Ostatnio się dowiedziałem, że w lubelskiej gminie jest ich AŻ trzydziestu kilku - to chyba mniej niż decyzyjnych stołków w mieście.

rozwiń
Avatar
Romek / 24 grudnia 2014 r. o 20:58
No to bydło żucające co roku butelkami po ulicach w okolicy placu będzie miało szersze pole działania.Bo trzeba każdą scenę zaliczyć.
Avatar
SYLWESTER / 24 grudnia 2014 r. o 18:10

***  ZYDZI  ROZBILI  TRADYCYJNEGO  LUBELSKIEGO  SYLWESTRA ! ******  Jednak  dopieli  swego  i  tradycyjny  Lubelski  Sylwester  został...zlikwidowany (sic?).  D L A C Z E G O ? .           Lublinianie  chcą  się  BAWIC  TRADYCZJNIE  a  nie  propozycjami  D.U.P.Y. ! .   Tak  się  nazywa  źydowski  Klub  Kultury .   DOMAGAMY   SIE   O   TRADYCYJNEGO   SYLWESTRA   NA   PLA CU  LITEWSKIM   W   LUBLINIE !.

***  ZYDZI  ROZBILI  TRADYCYJNEGO  LUBELSKIEGO  SYLWESTRA ! ******  Jednak  dopieli  swego  i  tradycyjny  Lubelski  Sylwester  został...zlikwidowany (sic?).  D L A C Z E G O ? .           Lublinianie  chcą  się  BAWIC  TRADYCZJNIE  a  nie  propozycjami  D.U.P.Y. ! .   Tak  się  nazywa  źydowski  Klub  Kultury .   DOMAGAMY   SI... rozwiń

Avatar
Gość / 24 grudnia 2014 r. o 15:59

Puławy  - normalnie wstyd z takim Sylwestrem. Z roku na rok większe dziadostwo. Jak nie Ziemnicka, to Boguś to dj z Góry Puławskiej. Co wy robicie z tego miasta? za co biorą kasę urzędnicy od kultury typu pani Wróbel? Po co ta kilkudziesięcioosobowa kadra Domu Chemika? Robicie z Puław Kozią Wólkę. Obciach i żenada. Zobaczcie co organizuje na Sylwka Zamość. Lepiej nic nie robić niż serwować taki badziew

Avatar
andy / 31 grudnia 2014 r. o 14:01

A co mają powiedzieć CHEŁMOFONY tam  się nic ni dzieje

Avatar
Tomek / 31 grudnia 2014 r. o 09:22

***  ZYDZI  ROZBILI  TRADYCYJNEGO  LUBELSKIEGO  SYLWESTRA ! ******  Jednak  dopieli  swego  i  tradycyjny  Lubelski  Sylwester  został...zlikwidowany (sic?).  D L A C Z E G O ? .           Lublinianie  chcą  się  BAWIC  TRADYCZJNIE  a  nie  propozycjami  D.U.P.Y. ! .   Tak  się  nazywa  źydowski  Klub  Kultury .   DOMAGAMY   SIE   O   TRADYCYJNEGO   SYLWESTRA   NA   PLA CU  LITEWSKIM   W   LUBLINIE !.

Tradycyjnego pijaństwa rozwydrzonej pseudokatolickiej chołoty się zachciewa? Kiedy ostatnio widziałeś Żyda? Ostatnio się dowiedziałem, że w lubelskiej gminie jest ich AŻ trzydziestu kilku - to chyba mniej niż decyzyjnych stołków w mieście.

Tradycyjnego pijaństwa rozwydrzonej pseudokatolickiej chołoty się zachciewa? Kiedy ostatnio widziałeś Żyda? Ostatnio się dowiedziałem, że w lubelskiej gminie jest ich AŻ trzydziestu kilku - to chyba mniej niż decyzyjnych stołków w mieście.

rozwiń
Avatar
Romek / 24 grudnia 2014 r. o 20:58
No to bydło żucające co roku butelkami po ulicach w okolicy placu będzie miało szersze pole działania.Bo trzeba każdą scenę zaliczyć.
Avatar
SYLWESTER / 24 grudnia 2014 r. o 18:10

***  ZYDZI  ROZBILI  TRADYCYJNEGO  LUBELSKIEGO  SYLWESTRA ! ******  Jednak  dopieli  swego  i  tradycyjny  Lubelski  Sylwester  został...zlikwidowany (sic?).  D L A C Z E G O ? .           Lublinianie  chcą  się  BAWIC  TRADYCZJNIE  a  nie  propozycjami  D.U.P.Y. ! .   Tak  się  nazywa  źydowski  Klub  Kultury .   DOMAGAMY   SIE   O   TRADYCYJNEGO   SYLWESTRA   NA   PLA CU  LITEWSKIM   W   LUBLINIE !.

***  ZYDZI  ROZBILI  TRADYCYJNEGO  LUBELSKIEGO  SYLWESTRA ! ******  Jednak  dopieli  swego  i  tradycyjny  Lubelski  Sylwester  został...zlikwidowany (sic?).  D L A C Z E G O ? .           Lublinianie  chcą  się  BAWIC  TRADYCZJNIE  a  nie  propozycjami  D.U.P.Y. ! .   Tak  się  nazywa  źydowski  Klub  Kultury .   DOMAGAMY   SI... rozwiń

Avatar
Gość / 24 grudnia 2014 r. o 15:59

Puławy  - normalnie wstyd z takim Sylwestrem. Z roku na rok większe dziadostwo. Jak nie Ziemnicka, to Boguś to dj z Góry Puławskiej. Co wy robicie z tego miasta? za co biorą kasę urzędnicy od kultury typu pani Wróbel? Po co ta kilkudziesięcioosobowa kadra Domu Chemika? Robicie z Puław Kozią Wólkę. Obciach i żenada. Zobaczcie co organizuje na Sylwka Zamość. Lepiej nic nie robić niż serwować taki badziew

Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż
z kraju
film

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż

Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice (woj. śląskie). 15- i 17-latek z Wodzisławia Śląskiego zostali ugodzeni nożem. Nastolatkowie zostali przetransportowani do szpitali. Jak informuje policja, prawdopodobnym sprawcą jest 12-latek. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, a sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej
30 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej

W piątek, 30 września o godz. 17 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem.

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Najpierw demonstracja przed siedzibą premiera, później wyłączanie latarń. Takie działania zapowiadają samorządowcy ze stowarzyszenia Tak dla Polski, jeśli nie dogadają się z rządem. A chodzi o duże pieniądze.

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski
dużo zdjęć z niedzielnego meczu
galeria

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski

Dwanaście punktów straty z pierwszego meczu udało się odrobić żużlowcom Motoru Lublin w rewanżowym spotkaniu finałowym PGE Ekstraligi. Lublinianie sięgnęli po złoto Drużynowych Mistrzostw Polski po raz pierwszy w historii.

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?
zdjęcia
galeria

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?

Dawny Syndykat Rolniczy w Hrubieszowie jest już po remoncie. – Mogę śmiało powiedzieć, że to obecnie najpiękniejszy budynek w naszym mieście – mówi burmistrz Marta Majewska i zdradza, kiedy przy ul. 3 Maja nastąpi oficjalne otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego
galeria

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego

Rozmowa z Jackiem Ziółkowskim, menadżerem Motoru Lublin

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje
film

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje

Nie żyje 3-letni chłopczyk, który został przygnieciony przez bramę automatyczną. Do tragicznego wypadku doszło w gminie Ksawerów w województwie łódzkim. Szczegóły zdarzenia wyjaśnia policja.

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

W meczu z KPR Gminy Kobierzyce na boisko wróciła Daria Szynkaruk. To kolejna po Oktawii Płomińskiej zawodniczka, która wraca do zespołu po urazie.

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Na początku przyszłego miesiąca powinien się zacząć montaż nowej wiaty na przystanku komunikacji miejskiej obok szpitala przy al. Kraśnickiej. Zarząd Transportu Miejskiego zapłaci za nią niemal 72 tys. zł.