Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2015 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Waloryzacja rent i emerytur. O ile wzrosną świadczenia?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
4 18 A A

Od 1 marca każda emerytura i renta wzrośnie o co najmniej 36 zł brutto. - Niewiele, ale na lody dla wnuków będzie - komentuje pani Małgorzata z podlubelskiej Turki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Podwyżka jest po prostu śmieszna, ale dla emeryta liczy się każdy grosz - mówi pani Małgorzata z Turki. Obecnie jej emerytura to 2180 złotych brutto, po 1 marca będzie to 2216 zł.

W 2015 roku waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS będzie procentowo-kwotowa. - To znaczy, że wszystkie świadczenia zostaną pomnożone przez procentowy wskaźnik waloryzacji, ale kwota podwyżki wyniesie minimum 36 zł brutto - tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału ZUS. - Nie znamy jeszcze oficjalnego wskaźnika waloryzacji procentowej. Minister Pracy i Polityki Społecznej publikuje go zwykle w lutym. Ten wskaźnik zależy od wysokości inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia - dodaje Korba.

Szacuje się, że wskaźnik może wynieść od 1,06 do 1,08 procenta. - Wprowadzając ten sposób waloryzacji rząd uniknął skutków deflacji, czyli zjawiska umacniającej się złotówki. Wskaźnik waloryzacji oblicza się m.in. na podstawie inflacji, a tej w minionym roku w Polsce nie było - mówi Robert Wolanin, ekonomista i makler papierów wartościowych. - Moim zdaniem wskaźnik wyniesie 1,06. Jeżeli ktoś ma emeryturę lub rentę wyższą niż 3333 zł brutto, to wystarczy, że kwotę swojego świadczenia pomnoży przez 101,06 proc. Tak dowie się, o ile więcej wpłynie na jego konto po 1 marca - dodaje.

Zdecydowana większość, bo ponad 90 proc. polskich rencistów i emerytów dostaje świadczenia niższe niż 3333 zł brutto. Obejmie ich ustawowa waloryzacja - 36 zł brutto.

Jest jednak kilka wyjątków od tej zasady. W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy podwyżka wyniesie, 27 zł brutto. Natomiast emerytura częściowa wzrośnie o 18 zł brutto.

- Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, co znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku, by otrzymać podwyżkę -dodaje Małgorzata Korba.
Przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS w listopadzie 2014 roku wynosiło 1931 zł brutto. Po marcowej waloryzacji będzie to 1967 zł brutto.

Wysokość minimalnych świadczeń od 1 marca 2015:

* minimalna emerytura gwarantowana i minimalna renta rodzinna - 880,45 zł brutto
* renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - 880,45 zł brutto
* renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 675,13 zł brutto
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 lutego 2015 r. o 21:59
0

szkoda tylko, że leki (które bierze większość emerytow i rencistów) podrożało o wiele więcej ,niż te 1,06%...


Dokładnie, ale nikt tego nie bierze pod uwagę.

Avatar
dziad z fioletovymi uszami / 10 lutego 2015 r. o 12:53
0

szkoda tylko, że leki (które bierze większość emerytow i rencistów) podrożało o wiele więcej ,niż te 1,06%...

Avatar
były minister / 10 lutego 2015 r. o 08:11
0

Emeryci i renciści powinni wyjść na ulice, tak jak rolnicy i górnicy teraz przed wyborami by coś wywalczyli, jakieś większe podwyżki. 

Nie tylko emeryci i renciści, WSZYSCY !!!!  tylko POjebom i tuskojebom- złodziejom i oszustom, jest w tym kraju dobrze !!!  tylko to czerwone bydło nie jest zainteresowane zmianami w tym,jedynie słusznym kierunku.

Avatar
Gość / 10 lutego 2015 r. o 01:36
0

Emeryci i renciści powinni wyjść na ulice, tak jak rolnicy i górnicy teraz przed wyborami by coś wywalczyli, jakieś większe podwyżki. 

Avatar
Jelonek / 12 stycznia 2015 r. o 11:00
0

Wysokość waloryzacji zależy od inflacji i tempa wzrostu gospodarczego. Obydwa niskie, więc waloryzacja niska. Sytuacja jak co roku. Nie ma się czym emocjonować.

Avatar
ja n / 12 stycznia 2015 r. o 10:59
0

"Nie znamy jeszcze oficjalnego wskaźnika waloryzacji procentowej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej publikuje go zwykle w lutym.

Ten wskaźnik zależy od wysokości inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Szacuje się, że wskaźnik może wynieść od 1,06 do 1,08 procenta."

... ho ho. Waloryzacja świadczeń o 1 procent.

Pokażcie mi Polaka który stwierdzi, że koszta jego egzystencji wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy ledwo o 1 procent.


"Nie znamy jeszcze oficjalnego wskaźnika waloryzacji procentowej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej publikuje go zwykle w lutym.

Ten wskaźnik zależy od wysokości inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Szacuje się, że wskaźnik może wynieść od 1,06 do 1,08 procenta."

... ho ho. Waloryzacja świadczeń o 1 procent.

Pokażcie mi Polaka który stwierdzi, że koszta jego egzystencji wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy ledwo o 1 procent.

1,06% to MNOŻNIK, więc realnie jeśli coś pomożysz przez 1 to wyjdzie Ci to samo. Więc emerytury wzrosną o to co po przecinku czyli 0,6% co z 1000 zł da wzrost o 6 zł. Ja mam 2000 zł emerytury /bogacz jestem/ więc wzrośnie mi o 12 zł - minus podatek i składka zdrowotna- więc bedę o 7 zł do przodu. Już snuję plany na co to wydam. :D

c realnie jeśli coś pomożysz przez 1 to wyjdzie Ci to samo. Więc emerytury wzrosną o to co po przecinku czyli 0,6% co z 1000 zł da wzrost o 6 zł. Ja mam 2000 zł emerytury /bogacz jestem/ więc wzrośnie mi o 12 zł - minus podatek i składka zdrowotna- więc bedę o 7 zł do przodu. Już snuję plany na co to wydam. :D

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2015 r. o 10:56
0

nie róbcie jaj, ksiądz na tace dostaje więcej od babci emerytki

Avatar
gienek / 12 stycznia 2015 r. o 10:25
0

"Nie znamy jeszcze oficjalnego wskaźnika waloryzacji procentowej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej publikuje go zwykle w lutym.

Ten wskaźnik zależy od wysokości inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Szacuje się, że wskaźnik może wynieść od 1,06 do 1,08 procenta."

... ho ho. Waloryzacja świadczeń o 1 procent.

Pokażcie mi Polaka który stwierdzi, że koszta jego egzystencji wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy ledwo o 1 procent.

"Nie znamy jeszcze oficjalnego wskaźnika waloryzacji procentowej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej publikuje go zwykle w lutym.

Ten wskaźnik zależy od wysokości inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Szacuje się, że wskaźni... rozwiń

Avatar
maczeta / 12 stycznia 2015 r. o 10:08
0

Zabrać,oczywiście że jest komu, POlitykom,diety,kilometrówki,premie itd,uwierz że naprawdę jest z czego,przecież Sikorski nie musi palić kubańskich cygar,no i trochę mniej afer kręconych dzisiaj przez tych złodziei.

Dobrze piszesz,ale ciśnienie na tą żydokomunę musi wyjść od nas,z dołu !!!!

Avatar
statystyk / 12 stycznia 2015 r. o 10:05
0

wmawiają nam że inflacja niska bo ceny żywności /samolotów,statków i czołgów-też/ nie wzrastają. Emeryt czy rencista wiele żywności nie potrzebuje więc niewiele wydatków na to przeznacza. Ale nie biorą pod uwagę, że wzrastają opłaty związane z utrzymaniem mieszkania /czynsz,woda,ścieki,gaz,prąd/, i drożeją wszystkie leki. 

Bogatszy emeryt trzyma w jakimś banku oszczędności "na czarną godzinę" i tu złodziejscy bankierzy wmawiają mu że na lokacie dadzą mu 2% na rok -  bo niska inflacja. Sami te oszczędności pożyczą innemu biedakowi biorąc już od niego 15% w skali roku !  Więc pytam- co realnie ma inflacja do oprocentowania lokaty CZY NIŻSZEJ WALORYZACJI RENT I EMERYTUR ?   NIC.  

 Kopalnie sprzedają węgiel pośrednikom za 300 zł/tana, a po przejściu przez ręce pośredników cena węgla dla odbiorcy wzrasta do 900 zł. za tonę. POLSKA TO RAJ-ALE DLA KOMBINATORÓW I ZŁODZIEI-NIE DLA UCZCIWEGO I EMERYTA

Statystycznie na czterech górników przypada jeden prezes.

órników przypada jeden prezes.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 lutego 2015 r. o 21:59
0

szkoda tylko, że leki (które bierze większość emerytow i rencistów) podrożało o wiele więcej ,niż te 1,06%...


Dokładnie, ale nikt tego nie bierze pod uwagę.

Avatar
dziad z fioletovymi uszami / 10 lutego 2015 r. o 12:53
0

szkoda tylko, że leki (które bierze większość emerytow i rencistów) podrożało o wiele więcej ,niż te 1,06%...

Avatar
były minister / 10 lutego 2015 r. o 08:11
0

Emeryci i renciści powinni wyjść na ulice, tak jak rolnicy i górnicy teraz przed wyborami by coś wywalczyli, jakieś większe podwyżki. 

Nie tylko emeryci i renciści, WSZYSCY !!!!  tylko POjebom i tuskojebom- złodziejom i oszustom, jest w tym kraju dobrze !!!  tylko to czerwone bydło nie jest zainteresowane zmianami w tym,jedynie słusznym kierunku.

Avatar
Gość / 10 lutego 2015 r. o 01:36
0

Emeryci i renciści powinni wyjść na ulice, tak jak rolnicy i górnicy teraz przed wyborami by coś wywalczyli, jakieś większe podwyżki. 

Avatar
Jelonek / 12 stycznia 2015 r. o 11:00
0

Wysokość waloryzacji zależy od inflacji i tempa wzrostu gospodarczego. Obydwa niskie, więc waloryzacja niska. Sytuacja jak co roku. Nie ma się czym emocjonować.

Avatar
ja n / 12 stycznia 2015 r. o 10:59
0

"Nie znamy jeszcze oficjalnego wskaźnika waloryzacji procentowej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej publikuje go zwykle w lutym.

Ten wskaźnik zależy od wysokości inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Szacuje się, że wskaźnik może wynieść od 1,06 do 1,08 procenta."

... ho ho. Waloryzacja świadczeń o 1 procent.

Pokażcie mi Polaka który stwierdzi, że koszta jego egzystencji wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy ledwo o 1 procent.


"Nie znamy jeszcze oficjalnego wskaźnika waloryzacji procentowej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej publikuje go zwykle w lutym.

Ten wskaźnik zależy od wysokości inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Szacuje się, że wskaźnik może wynieść od 1,06 do 1,08 procenta."

... ho ho. Waloryzacja świadczeń o 1 procent.

Pokażcie mi Polaka który stwierdzi, że koszta jego egzystencji wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy ledwo o 1 procent.

1,06% to MNOŻNIK, więc realnie jeśli coś pomożysz przez 1 to wyjdzie Ci to samo. Więc emerytury wzrosną o to co po przecinku czyli 0,6% co z 1000 zł da wzrost o 6 zł. Ja mam 2000 zł emerytury /bogacz jestem/ więc wzrośnie mi o 12 zł - minus podatek i składka zdrowotna- więc bedę o 7 zł do przodu. Już snuję plany na co to wydam. :D

c realnie jeśli coś pomożysz przez 1 to wyjdzie Ci to samo. Więc emerytury wzrosną o to co po przecinku czyli 0,6% co z 1000 zł da wzrost o 6 zł. Ja mam 2000 zł emerytury /bogacz jestem/ więc wzrośnie mi o 12 zł - minus podatek i składka zdrowotna- więc bedę o 7 zł do przodu. Już snuję plany na co to wydam. :D

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2015 r. o 10:56
0

nie róbcie jaj, ksiądz na tace dostaje więcej od babci emerytki

Avatar
gienek / 12 stycznia 2015 r. o 10:25
0

"Nie znamy jeszcze oficjalnego wskaźnika waloryzacji procentowej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej publikuje go zwykle w lutym.

Ten wskaźnik zależy od wysokości inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Szacuje się, że wskaźnik może wynieść od 1,06 do 1,08 procenta."

... ho ho. Waloryzacja świadczeń o 1 procent.

Pokażcie mi Polaka który stwierdzi, że koszta jego egzystencji wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy ledwo o 1 procent.

"Nie znamy jeszcze oficjalnego wskaźnika waloryzacji procentowej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej publikuje go zwykle w lutym.

Ten wskaźnik zależy od wysokości inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Szacuje się, że wskaźni... rozwiń

Avatar
maczeta / 12 stycznia 2015 r. o 10:08
0

Zabrać,oczywiście że jest komu, POlitykom,diety,kilometrówki,premie itd,uwierz że naprawdę jest z czego,przecież Sikorski nie musi palić kubańskich cygar,no i trochę mniej afer kręconych dzisiaj przez tych złodziei.

Dobrze piszesz,ale ciśnienie na tą żydokomunę musi wyjść od nas,z dołu !!!!

Avatar
statystyk / 12 stycznia 2015 r. o 10:05
0

wmawiają nam że inflacja niska bo ceny żywności /samolotów,statków i czołgów-też/ nie wzrastają. Emeryt czy rencista wiele żywności nie potrzebuje więc niewiele wydatków na to przeznacza. Ale nie biorą pod uwagę, że wzrastają opłaty związane z utrzymaniem mieszkania /czynsz,woda,ścieki,gaz,prąd/, i drożeją wszystkie leki. 

Bogatszy emeryt trzyma w jakimś banku oszczędności "na czarną godzinę" i tu złodziejscy bankierzy wmawiają mu że na lokacie dadzą mu 2% na rok -  bo niska inflacja. Sami te oszczędności pożyczą innemu biedakowi biorąc już od niego 15% w skali roku !  Więc pytam- co realnie ma inflacja do oprocentowania lokaty CZY NIŻSZEJ WALORYZACJI RENT I EMERYTUR ?   NIC.  

 Kopalnie sprzedają węgiel pośrednikom za 300 zł/tana, a po przejściu przez ręce pośredników cena węgla dla odbiorcy wzrasta do 900 zł. za tonę. POLSKA TO RAJ-ALE DLA KOMBINATORÓW I ZŁODZIEI-NIE DLA UCZCIWEGO I EMERYTA

Statystycznie na czterech górników przypada jeden prezes.

órników przypada jeden prezes.

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polski Cukier Pszczółka Start – Arged BM Stal 77:88. U siebie ciągle na zero
galeria
film

Polski Cukier Pszczółka Start – Arged BM Stal 77:88. U siebie ciągle na zero

Siódmy występ przed własną publicznością mają za sobą koszykarze z Lublina. Niestety, ciągle pozostają bez zwycięstwa w hali Globus. W czwartek Polski Cukier Pszczółka Start musiała uznać wyższość rywali z Ostrowa Wielkopolskiego. Arged BM Stal wygrała 88:77. Goście świetnie spisali się zwłaszcza w czwartej kwarcie, którą rozstrzygnęli na swoją korzyść aż 26:10.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 grudnia 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 grudnia 2021 roku

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Jest odpowiedź komisarza wyborczego na wniosek radnego, który chciał wygaszenia mandatu prezydenta miasta. Chodziło o obecność Andrzeja Wnuka w Radzie ds. spółek skarbu państwa.

Kto nie chce Passiniego w teatrze?

Kto nie chce Passiniego w teatrze?

Oburzenie w świecie teatru. Znany reżyser z Lublina Paweł Passini na renomowanym festiwalu występuje pod pseudonimem. Kilka miesięcy temu był antybohaterem głośnego artykułu o niewłaściwych zachowaniach wobec aktorek. – Nie ukrywam się – mówi artysta.

Szacunek dziewczyny! Zdziesiątkowana Pszczółka Polski Cukier wygrywa na Białorusi i gra dalej w EuroCup

Szacunek dziewczyny! Zdziesiątkowana Pszczółka Polski Cukier wygrywa na Białorusi i gra dalej w EuroCup

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin dokonały wielkiej rzeczy. Mimo braku niemal połowy składu i bez głównego szkoleniowca na ławce, pokonały na wyjeździe białoruski BC Horizont Mińsk 70:61. Awansowały do play-off europejskich rozgrywek

Skarby z Wawelu na lubelskim Zamku
zdjęcia
galeria

Skarby z Wawelu na lubelskim Zamku

Wiele z nich można nazwać jedynymi lub jednymi z kilku zachowanych egzemplarzy na świecie. Od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać eksponaty z Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa potrwa do końca lutego

Pieniądze dla medyków. 5 tys. zł za walkę z COVID-19

Pieniądze dla medyków. 5 tys. zł za walkę z COVID-19

Personel niemedyczny otrzyma jednorazowo 5 tys. zł brutto dodatku covidowego – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lublin. Lekarze nadal na L4, a pacjenci czekają

Lublin. Lekarze nadal na L4, a pacjenci czekają

Nadal nie ma porozumienia między pracownikami SOR przy ul. Jaczewskiego w Lublinie a dyrekcją szpitala. Oznacza to, że oddział ratunkowy wciąż będzie zamknięty dla większości pacjentów, a sytuację będą musiały ratować inne lecznice. Na zwolnieniach lekarskich jest tam blisko 60 osób.

Supersamochody na ulicach Lublina
4 grudnia 2021, 11:00

Supersamochody na ulicach Lublina

W sobotę w Lublinie będzie można zobaczyć "superauta". Muscle cary, auta sportowe i premium pojawią się m.in. na parkingu Galerii Olimp oraz na placu przed Galerią Centrum. Wszystko z powodu akcji charytatywnej.

Lubelskie: Ilu przedsiębiorców dostało rekompensaty za stan wyjątkowy?

Lubelskie: Ilu przedsiębiorców dostało rekompensaty za stan wyjątkowy?

Ponad 1,1 mln zł rekompensat wypłacił do tej pory wojewoda lubelski przedsiębiorcom za straty związane ze stanem wyjątkowym. – Dostałem tyle, o ile wnioskowałem – przyznaje Marek Pomietło, właściciel wypożyczalni kajaków nad Bugiem.

W Chełmie można już śmigać na łyżwach [cennik na lodowisku]

W Chełmie można już śmigać na łyżwach [cennik na lodowisku]

Od czwartku działa miejskie lodowisko przy ul. Sienkiewicza. Atrakcja ma być czynna co najmniej do końca lutego.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin w finale Grand Press 2021

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin w finale Grand Press 2021

Reportażystka Radia Lublin jest w ścisłym finale najważniejszego konkursu dziennikarskiego w Polsce. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet jest nominowana dwa razy. Jednym z reportaży jest ten o sytuacji w "Dzienniku Wschodnim".

Kto chce zaprojektować bloki na Felinie?

Kto chce zaprojektować bloki na Felinie?

Trzy pracownie zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie nowych bloków komunalnych na Felinie. Taką dokumentację zamawia Zarząd Nieruchomości Komunalnych, który zakładał, że na projekty wyda najwyżej 350 tys. zł.

Lubelski beniaminek sieje strach w PlusLidze

Lubelski beniaminek sieje strach w PlusLidze

LUK Lublin odniósł trzy zwycięstwa z rzędu w PlusLidze i pnie się w górę ligowej tabeli. Z 11 punktami lublinianie awansowali już na ósme miejsce

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym
4 grudnia 2021, 20:00

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym

Paweł Szymański będzie gwiazdą sobotniego koncertu w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1). Artysta wystąpi na scenie bistro o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!