Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2017 r.
14:17

Wędliny "tradycyjne" i "naturalne" pełne chemii. Fatalne wyniki kontroli w lubelskich sklepach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2019 51 A A

Fatalnie wypadła kontrola żywności sprzedawanej jako „tradycyjna” czy „naturalna”. W przytłaczającej większości przypadków za ładnymi nazwami przetworów mięsnych kryła się chemia, a kiełbasa „bez fosforanów” wręcz była nimi naszpikowana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kontrolę prowadziła lubelska Inspekcja Handlowa, która bez uprzedzenia wkroczyła do dwunastu sklepów. Osiem z nich należało do sieci handlowych.

Sprawdzane były przetwory mięsne, rybne, mleczne, owocowo-warzywne, zbożowe, napoje i wyroby garmażeryjne. Ale tylko te oznakowane jako „chłopskie”, „swojskie”, „bez barwników” itd. Takie napisy sugerują klientom, że to produkt lepszy, bo wytworzony zgodnie z tradycyjną recepturą i prostą technologią.

– Nie ma zakazu stosowania takich oznaczeń – podkreśla Łukasz Drzewiecki z Inspekcji Handlowej w Lublinie. – Ale jeśli produkt jest oznaczony jako „tradycyjny”, „wiejski” lub „domowy”, to ma być wyprodukowany przy użyciu substancji, które używane są przy domowym wyrobie.

Okazuje się, że w przypadku przetworów mięsnych przeważnie są to obietnice bez pokrycia. Z 32 skontrolowanych partii zakwestionowano aż 26.

Czar pryskał, gdy odwracało się opakowanie obiecujące tradycyjny wyrób i czytało to, co zapisano drobnym drukiem. Na liście składników pełno było dodatków, które trudno uznać za „domowe”. Bo kto z nas ma w domu słoiczek z „preparatem aromatyzującym o smaku wędzonki staropolskiej” albo... hemoglobiną wieprzową?

– To dozwolone substancje. Ale jeśli są użyte, to nazwa produktu nie powinna sugerować, że jest on domowy – mówi Drzewiecki. – Chodzi m.in. o fosforany, konserwanty czy inne substancje nie stosowane przy domowym wyrobie, jak białko sojowe, dekstroza, skrobia modyfikowana.

Jeszcze większy był rozdźwięk między nazwą a składnikami sałatek oznaczonych „Jak u Mamy”, bo ich skład był niezbyt „maminy”: difosforany, octany sodu, guma ksantanowa, sorbinian potasu. – To ewidentne wprowadzanie konsumenta w błąd – przyznaje Drzewiecki.

W błąd wprowadzały też sklepowe wywieszki cenowe na stoiskach, gdzie towar podaje się na wagę. Pasztet drobiowy „domowy” składał się w 51,4 proc. z mięsa oddzielonego mechanicznie. Chemią naszpikowane były zarówno „kabanoski wiejskie”, jak też „kiełbasa wiejska”. Jeszcze ciekawszym przypadkiem był „kurczak bez dodatku fosforanów”, który miał w składzie trzy rodzaje… fosforanów.
– A to już zafałszowanie produktu – podkreśla rzecznik lubel skiej Inspekcji Handlowej.

Sprzedawcy może za to grozić wysoka kara finansowa, nawet 10 proc. ubiegłorocznych przychodów. Z karami – już o wiele niższymi – muszą się liczyć także sprzedawcy, którzy handlują produktami źle oznaczonymi przez wytwórcę. Na przykład paczkowanymi wędlinami, które z przodu opakowania kuszą napisem „domowy”, a z tyłu mają długą listę chemii spożywczej. Choć to nie sklep naklejał te etykiety, ale to on odpowiada ostatecznie za towar sprzedawany klientom.

Dla Dziennika

Agnieszka Dudkowska, dietetyczka, Go Diet w Lublinie

Na pewno nie powinniśmy się sugerować etykietami typu „swojska wędlina” czy „produkt light”. Zawsze powinniśmy czytać skład. Bo często płatki fitness czy jogurty light, zawierają bardzo dużo węglowodanów. Lepiej więc wybierać te, które mają więcej tłuszczu. Powinniśmy też wybierać produkty jak najmniej przetworzone, z jak najkrótszym składem. (kp)

Wideo: Dzień Dobry TVN / x-news

- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała, oświadczenie, w którym stwierdza, że konserwanty dodawane do szynek, które kupujemy w sklepach, są rakotwórcze - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" Katarzyna Bosacka. Naukowcy ciągle pracują nad mniej szkodliwymi zamiennikami, które również niwelowałyby zagrożenie pojawienia się jadu kiełbasianego w wędlinach. Czy powinniśmy całkowicie zrezygnować z szynek ze sklepu? Jak wybrać wędlinę, która zawiera w sobie możliwie najmniej konserwantów? Prowadząca program "Wiem, co jem i wiem, co kupuję" wyjaśniła też, dlaczego pieczone w domu mięso nie jest tak różowe, jak to ze sklepu.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty