Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2018 r.
16:08

To już pewne. Będą podwyżki cen za wywóz śmieci w Lublinie. Ile zapłacimy?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 34 A A

To już postanowione: od 1 lutego wzrosną opłaty pobierane od mieszkańców za wywóz śmieci oraz ich zagospodarowanie. Nie będzie to mała podwyżka. Np. rodzina, która płaci dziś 39 zł miesięcznie, będzie wydawać 60 zł. Ci, którzy nie segregują odpadów i płacą 50 zł miesięcznie, będą musieli wydać 120 zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rada Miasta zgodziła się na wyższe stawki po wielogodzinnej dyskusji pełnej wątpliwości, czy podwyżka jest uzasadniona i konieczna. Prezydent i jego podwładni przekonywali, że są zmuszeni do podniesienia opłat. Tłumaczyli, że Ratusz może płacić za wywóz odpadów wyłącznie tymi pieniędzmi, które pobierze od mieszkańców w formie opłaty śmieciowej. – Ten system musi się bilansować – podkreślała Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin. Problem w tym, że „system się nie bilansuje”.

Pieniądze z opłaty śmieciowej przestały wystarczać Urzędowi Miasta na zapłatę dla firm wywozowych. Dlaczego? Opłata nie wzrosła od lat, tymczasem koszty odbioru odpadów radykalnie wzrosły wskutek wprowadzenia nowych zasad segregacji śmieci do pięciu pojemników, zamiast – jak dotąd – na dwa. Takie zasady nie są fanaberią samorządów, zostały wymuszone obowiązującą w całym kraju ustawą.

Radni na własną rękę zaczęli szukać pomysłów na obniżenie kosztów. Jedną z propozycji był rzadszy odbiór odpadów. Prezydent odpowiadał, że to ślepa uliczka, bo największym wydatkiem wcale nie jest sam wywóz śmieci, tylko ich późniejsze zagospodarowanie. Podkreślał też, że kontenery pełne śmieci czekających na wywiezienie byłoby uciążliwe dla mieszkańców. – Wyobraźcie sobie odpady bio i odpady zmieszane wywożone raz na dwa tygodnie – tłumaczył Krzysztof Żuk.

Zwolennicy prezydenta przekonywali, że niemożliwe jest utrzymanie opłat na obecnym poziomie i dołożenie brakującej kwoty wprost z budżetu miasta. – To jest oszukiwanie mieszkańców, że jak w systemie jest dziura, którą pokryjemy z budżetu, to jakby tej dziury nie było – mówił Bartosz Margul z prezydenckiego klubu radnych.

Padały też inne propozycje, jak choćby przejęcie usług wywozowych przez Ratusz, dzięki czemu miasto miałoby się uniezależnić od cen proponowanych przez firm wywozowych. – Czy nie warto jest pomyśleć o spółce miejskiej, żeby te zadania przejęła? – pytał Zbigniew Ławniczak (PiS).

– Nie sztuka stworzyć spółkę, która będzie odbierała odpady. Sztuką jest stworzyć spółkę, która te odpady przetworzy – odpowiadał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta. Przypominał też protesty, które wiele lat temu towarzyszyły w Lublinie pomysłowi na budowę zakładu termicznego przetwarzania odpadów zwanego szkliwiarnią: – Jaki był szum, że będziemy ludzi truć?

Nowe Stawki Dla SEGREGUJĄCYCH ODPADY

Zabudowa wielorodzinna• Gospodarstwo jednoosobowe: 21 zł (dzisiaj 12 zł) • Gospodarstwo dwuosobowe: 41 zł (dzisiaj 25 zł) • Gospodarstwo liczące trzy lub więcej osób: 63 zł (dzisiaj 39 zł).
Zabudowa jednorodzinna• Gospodarstwo jednoosobowe: 45 zł (dzisiaj 30 zł) • Gospodarstwo dwuosobowe: 60 zł (dzisiaj 39 zł) • Gospodarstwo liczące trzy lub więcej osób: 75 zł (dzisiaj 50 zł).

Nowe STAWKI DLA TYCH, KTÓRZY NIE SEGREGUJĄ

Zabudowa wielorodzinna • Gospodarstwo jednoosobowe: 42 zł (dzisiaj 16 zł) • Gospodarstwo dwuosobowe: 82 zł (dzisiaj 33 zł) • Gospodarstwo liczące trzy lub więcej osób: 126 zł (dzisiaj 50 zł).
Zabudowa jednorodzinna • Gospodarstwo jednoosobowe: 90 zł (dzisiaj 38 zł) • Gospodarstwo dwuosobowe: 120 zł (dzisiaj 50 zł) • Gospodarstwo liczące trzy lub więcej osób: 150 zł (dzisiaj 69 zł).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Arkadiusz / 24 grudnia 2018 r. o 20:00
+34
Typowa PiSowska logika - Zmuś samorządy ustawą do wprowadzenia regulacji, za które zapłacą mieszkańcy, a później napluj na samorządy za to, że wprowadziły to, czego nie miały prawa nie wprowadzić. Najlepsze jest to, że ten dzbanowaty elektorat nie widzi ciągu przyczynowo skutkowego.
Avatar
Jakub / 24 grudnia 2018 r. o 20:11
+29
Co to za skowyt? Co wy myślicie w ogolę? Obwiniacie Żuka, bo wprowadził to co ustawa PiSu mu kazała? A gdzie byliście jak poszły w gore ceny wody? prądu? gazu? paliwa? Jak Vat utrzymali na 23%? Jak pojedynczo zwiększają Vat na wszystko? Najpierw napoje do jakiś 20 paru %, teraz normalne soki. Vat w gore na to, Vat w gore na tamto? Gdzie byliście? Malo? A wyższe ubezpieczenia? Leki? Nikt tyle podatków nie wprowadził w wolnej Polsce co PiS w 3 lata. Podatki PiSu wam nie śmierdzą?
Avatar
stefan / 24 grudnia 2018 r. o 17:42
+20
Też bym tak chciał - np. na 500+ powinni się zrzucać tylko młotki co głosowali na PiS...
Avatar
Gość / 24 grudnia 2018 r. o 16:25
+17
W związku z tym przestaje segregować śmieci bo skoro tłumaczenie podwyżek jest idiotyczne " bo musimy więcej pojemników wywozić i jest to spowodowane tym że segregujemy" więc ja chce tak jak po dawnemu wszystko do jed
Avatar
Mariolka / 24 grudnia 2018 r. o 21:18
+16
Smieci jest mało bo jest segregacja.Teraz firmy zarabiają na głupolach którzy oddzielają im netale,makulaturę ,plastik które ci sprzedają .
Avatar
MAFIA / 24 grudnia 2018 r. o 16:36
+10
...JAK W RODZINIE SOPPRANO...ŚMIECI TO KASA....
Avatar
White Fang / 24 grudnia 2018 r. o 16:29
+9
No cóż jedyne co należy zrobić to skierować sprawę do prokuratury./jeżeli to czytają t a czytają to niech to potraktują tak jak powinni/ .Pan żuk mówi o składowaniu.Drogi włodarzu .Dziś na składowiska jest wywożonych mniej ponieważ jak pewnie wiesz jest segregacja nieczystości stałych a to co jest już posegregowane nie jest śmieciem tylko surowcem wtórnym do odsprzedaży i zagospodarowania.Zażycz sobie od tych firm ile wywożą i co na wysypisko a co odsprzedają jako np.paliwo do cementowni nie wspomnę o złomie czy szkle.Zbliża się nowy rok więc niech urzędnicy podlegli i wyłonieni nie w konkursie ale po znajomości wreszcie uruchomia mózgi i niech działają .Masz przecież doradców mgz mylić z mgr.,ale to nie znaczy ze nie mają oni robić tego czego oczekują mieszkańcy.Może zamiast doradcy ds inwestycji mgz/magazynier/ lepiej zatrudnić techników normowania którzy udowodnią firmom że jeżdżenie po śmieci pod ten sam, numer trzy razy w tygodniu to błąd.
No cóż jedyne co należy zrobić to skierować sprawę do prokuratury./jeżeli to czytają t a czytają to niech to potraktują tak jak powinni/ .Pan żuk mówi o składowaniu.Drogi włodarzu .Dziś na składowiska jest wywożonych mniej ponieważ jak pewnie wiesz jest segregacja nieczystości stałych a to co jest już posegregowane nie jest śmieciem tylko surowcem wtórnym do odsprzedaży i zagospodarowania.Zażycz sobie od tych firm ile wywożą i co na wysypisko a co odsprzedają jako np.paliwo do cementowni nie wspomnę o złomie czy szkle.Zbliża się nowy rok wię... rozwiń
Avatar
Gość / 24 grudnia 2018 r. o 16:09
+6
Kolejny sukces Zuka.
Avatar
rob / 24 grudnia 2018 r. o 17:39
+5
Kiedyś była miejska spółka, a nazywała się MPO. Ale nasi mądrzy rządzący sprzedali ją tym niesłownym bandytom żabojadom, no i jest problem.
Avatar
Memoriał / 25 grudnia 2018 r. o 13:33
+3
Za Łysonia opłata za śmieci wzrosła o + 67% z 15 PLN/m-c do 25 PLN/m-c. Minęło 6 lat i do tej pory nie ma pod moim blokiem pojemnika na suchą frakcję. I muszę oraz moi sąsiedzi składać suchą frakcję w miejscu gdzie taki pojemnik jest. Odległość do pojemnika wynosi od mojego bloku ca 200 mb. Rocznie przejdę karnie za płaconą POdwyżkę ca 53 km . A gdzie jest RIO czy Prokurator za taki fałsz jak dali nam Ratusz z Rajcami.
Avatar
ZamowMariana.pl / 7 stycznia 2019 r. o 14:26
+2
Niestety rosną także koszty także firm zajmujących się wywozem gruzu czy szamba, takich jak moja: ***s://zamowmariana.pl/. Ale tu o klienta walczy się ceną usług, a zysk to już zmartwienie przedsiębiorcy.
Avatar
Tomek / 27 grudnia 2018 r. o 08:37
+2
A ostrzegałem że takie będą rządy Żuka. Wyciągać kasę bo trzeba spłacać gigantyczne zadłużenie Lublina którego sam narobił żeby mieszkańcy myśleli że jest "dobrym gospodarzem". Zobaczycie co będzie jak Lublin ogłosi niewypłacalność i będzie zarząd komisaryczny. A tak marginesie, firmy wywożące śmieci kiedyś były samorządu. POtem zostały sprzedane i zarabiają. Czy w Lublinie to własność Francuzów ? 
Avatar
P.M. / 26 grudnia 2018 r. o 23:06
+1
Skoro przedsiębiorstwo wywożące śmieci nie zapewni mi kontenera na odpady tylko wyłącznie worki (a taki jest argument za podwyżką) moja opłata miesięczna pozostaje bez zmian? 
Avatar
dziesiąta / 25 grudnia 2018 r. o 23:20
+1
I się w domkach sefgreguje, a mimo to płaci się wielokrotność tego, co w zabudowie wielorodzinnej. Dla mnie to niezły przekręt. Bio prawie nie mam bo mam własny kompostownik i  wolę to od sztucznych nawozów, a jeszcze karzą mnie za rodzaj budownictwa, jakbym za sam fakt posiadania działki już nie płaciła podatku. Nie każdy ma willę i go stac, czsem ma się skromny domek i skromne dochody. Raz bo Lublin to nagle kilka razy drożej niż w regionie, dwa rodzaj budownictwa, tez razy 2-3, to przeciez nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Ktoś z tym kiedyś skończy?
Avatar
Jola / 25 grudnia 2018 r. o 21:57
+1
Jak ustawodawca wyobraża sobie segregację w kilku workach w małych mieszkaniach w bloku ? Segregować w kilku workach to można jak się mieszka w domku i ma na to miejsce ale nie w mieszkaniu w kuchni. W zabudowie wielorodzinnej to będzie pusty przepis.
Avatar
dziesiąta / 25 grudnia 2018 r. o 20:01
+1
Mam pomysł na najbliższe wybory dla walczących o nasze głosy. Zamiast "gadać" o polityce obiecajcie, ze za śmieci, wodociągi itd itp zapłacimy tyle, co mieszkańcy ościennych gmin. Bo póki co jesteśmy najdrosi w regionie :/ I nawet karty miejskiej na tańsze przejazy MPK dla mieszkańców nie mamy, choć większość większych miast to wprowadziło. Płcilibysmy jakieś 50 % tego co dziś za przejazdówkę. Sami krezusi w LBN mieszkają? Szkoda tylko, ze do wyborów jeszcze daleko... :(
Avatar
dziesiąta / 25 grudnia 2018 r. o 19:24
+1
Ustawa, ustawą, ale jest taka sama dla całej Polski. To jak w miejszych gminach można nadal wywozić śmieci za kwotę jednocyfrową lub niewielę wyższą, a u nas tak drastyczne podwyżki? Po prostu spółki kombinują, by mnozyć koszta, a UM to "łyka" i jak zwykle za PO, jest śpiewka, że to wina innych, albo się nie da. W małycch gminach się da, jakoś ... te same śmieci, te same wysypiska i opłaty, tylko by wybrać z koszów trzeba wiecej km nakręcić na liczniku, a benzyna nie tania. W Lublinie powinno być taniej, a jest wielokrotność opłat z gmin mniejszych. Zrobi się więcej kursów, czy trzeba czy nie, wyższą stawkę i się będzie je... ludzi na śmieciach w biały dzień i przy błogosłwaieństwie UM, który wcale naszych interesów nie reprezentuje. Gdyby reprezentował już by były prace nad powołaniem spółki miasta i okazałoby się, ze albo 'prywaciarze' zeszliby z cen, albo taka spółka nie drylowałaby by naszych kieszeni. Znajoma z pod Łodzi śmieje się mi w twarz, bo ona mimo, że do niej po śmieci jadą kilkadziesiąt km płaci 12 zeta od domku. U nas niestegregowane 90 zeta ... Inny gospodarz, nie ustawa. Tylko śmieci te same i tyle samo.
Ustawa, ustawą, ale jest taka sama dla całej Polski. To jak w miejszych gminach można nadal wywozić śmieci za kwotę jednocyfrową lub niewielę wyższą, a u nas tak drastyczne podwyżki? Po prostu spółki kombinują, by mnozyć koszta, a UM to "łyka" i jak zwykle za PO, jest śpiewka, że to wina innych, albo się nie da. W małycch gminach się da, jakoś ... te same śmieci, te same wysypiska i opłaty, tylko by wybrać z koszów trzeba wiecej km nakręcić na liczniku, a benzyna nie tania. W Lublinie powinno być taniej, a jest wielokrotność opła... rozwiń
Avatar
Pidel / 25 grudnia 2018 r. o 14:29
+1
Jak dobrze, że w nasi Polsce jest PiS. Rządzy czy nie rządzi zawsze POkraki, mośki i kmiotki zganiają wszystko co złe na PiS.
Avatar
wzburzony / 25 grudnia 2018 r. o 14:23
+1
Panie Zuk, śmieciarze jezdzą jak oszalali  po 1/4 worka butelek. po puste pojemniki i inne odpady, po puste worki z papierem i do połowy napełnione pojemniki z odpadami bio. Harmonogram na 2019 r, to jedno wielkie oszustwo firm odbierających smiecie. Pan Prezydent płaci im za puste kursy, przez miesiąc sparwdzałem na Ponikwodzie jak sa napełniane w dniu odbiorów worki i pojemniki, i wyszło, ze albo wcale nie są wystawiane alboe max w 1/2. Iaka była podstawa naliczenia opłat , myśle ze ilość kursów. Na dzień dzisiejszy można zmniejszyć ilość kursów o 40 % i wtedy podwyżka nie będzie duża. Czekamu na korektę harmonogramu, jeżeli Pan nie zrobu zgłoszę sprawę do prokuratury.
Panie Zuk, śmieciarze jezdzą jak oszalali  po 1/4 worka butelek. po puste pojemniki i inne odpady, po puste worki z papierem i do połowy napełnione pojemniki z odpadami bio. Harmonogram na 2019 r, to jedno wielkie oszustwo firm odbierających smiecie. Pan Prezydent płaci im za puste kursy, przez miesiąc sparwdzałem na Ponikwodzie jak sa napełniane w dniu odbiorów worki i pojemniki, i wyszło, ze albo wcale nie są wystawiane alboe max w 1/2. Iaka była podstawa naliczenia opłat , myśle ze ilość kursów. Na dzień dzisiejszy można zmniejszyć ilość ... rozwiń
Avatar
Memoriał / 25 grudnia 2018 r. o 13:33
+3
Za Łysonia opłata za śmieci wzrosła o + 67% z 15 PLN/m-c do 25 PLN/m-c. Minęło 6 lat i do tej pory nie ma pod moim blokiem pojemnika na suchą frakcję. I muszę oraz moi sąsiedzi składać suchą frakcję w miejscu gdzie taki pojemnik jest. Odległość do pojemnika wynosi od mojego bloku ca 200 mb. Rocznie przejdę karnie za płaconą POdwyżkę ca 53 km . A gdzie jest RIO czy Prokurator za taki fałsz jak dali nam Ratusz z Rajcami.