Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 października 2017 r.
11:06

Wojewoda: Władze Lublina przekroczyły prawo, dając korzystne warunki deweloperom

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 83 A A
 Chodzi o plan zagospodarowania terenów położonych na północ od al. Solidarności między al. Kompozytorów Polskich a ul. Prusa
Chodzi o plan zagospodarowania terenów położonych na północ od al. Solidarności między al. Kompozytorów Polskich a ul. Prusa (fot. Maciej Kaczanowski)

Dając korzystne warunki deweloperom, władze Lublina przekroczyły prawo – uznał wojewoda. Unieważnił on miejski przepis dotyczący zabudowy atrakcyjnych gruntów przy al. Solidarności, Północnej, Szeligowskiego i Prusa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uchwała, do której zastrzeżenia ma wojewoda, zapadła w Radzie Miasta we wrześniu. Chodzi o plan zagospodarowania terenów położonych na północ od al. Solidarności między al. Kompozytorów Polskich a ul. Prusa. Mowa o terenie sięgającym ul. Północnej i dalej, wzdłuż ul. Szeligowskiego, obok komendy policji. Wyznaczono tu miejsca pod nową zabudowę. Ta sama uchwała określa też, co może kiedyś powstać w miejscu dzisiejszej komendy i sąsiadującego z nią Instytutu Medycyny Wsi.

Co było nie tak z miejskimi przepisami? Plan zagospodarowania mówi o tym, gdzie i co można budować (czy bloki, czy sklepy, czy biurowce itp.) i jak duże mogą to być obiekty. To właśnie przepis określający wielkość nowych budynków miał być napisany niezgodnie z polskim prawem. W taki sposób, że samorząd Lublina umożliwił deweloperom budowę większych obiektów, niż wynikałoby to – w ocenie wojewody – z ogólnopolskich przepisów.

Chodzi o tzw. wskaźnik intensywności zabudowy. Brzmi to jak czarna magia, ale jest dziecinnie proste. Jeżeli dla jakiegoś terenu określono wskaźnik 2, to budynek może mieć metraż dwukrotnie większy od powierzchni działki, na której powstaje. Jeśli wskaźnik wynosi 3, to metraż może być trzykrotnie większy od działki. I tak dalej.

Diabeł tkwi w szczegółach, a konkretnie w tym, co się wlicza do powierzchni budynku. Planiści Ratusza uznali, że nie będą się do niej wliczać kondygnacje podziemne, a Rada Miasta to zatwierdziła. W efekcie ograniczenia dotyczyłyby tylko tego, co widać nad ziemią. Poniżej każdy inwestor mógłby budować, ile dusza zapragnie.

Na to nie zgodził się wojewoda, na którego biurko trafiła uchwała miejskich radnych. – Pojęcie „intensywności zabudowy” zostało sformułowane w sposób odmienny, niż czyni to ustawodawca – stwierdza wojewoda Przemysław Czarnek w wydanym ostatnio rozstrzygnięciu nadzorczym. Tłumaczy, że miejski przepis jest niezgodny z ustawą, która „nie zawiera ograniczenia wyłącznie do kondygnacji nadziemnych”.

Ratusz bronił się, że „jedynie uściślił pojęcie powierzchni całkowitej zabudowy”. Wojewoda nie zgodził się z taką argumentacją i stwierdził nieważność tego punktu miejskiej uchwały. Ale na razie niczym to nie skutkuje.

– Mamy 30 dni na to, żeby się odwołać od rozstrzygnięcia wojewody do sądu administracyjnego – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Nie wie jeszcze, czy Ratusz będzie namawiał Radę Miasta, by skierowała sprawę do sądu. – Decyzja zapadnie w listopadzie – mówi Krzyżanowska.

Jeżeli radni nie odwołają się do sądu, zakwestionowany przez wojewodę punkt zniknie z miejskiej uchwały. Jeśli zaś sprawa trafi do sądu, to przepis będzie obowiązywać, dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok stwierdzający jego nieważność.

Komentarze 83

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Urbanista / 30 października 2017 o 13:33
0
Po pierwsze nie tylko władze Lublina bo tego typu rozumienie intensywności zabudowy funkcjonuje już od dawna w bardzo wielu miejscach w Polsce. W Lublinie tak liczono intensywnośc takze za czasow Pruszkowskiego więc wszelkie zarzuty ad personam w stosunku do Żuka sa jak kulą w płot. Po drugie ustawa mówi , że intensywność zabudowy to stosunek powierzchni całkowitej zabudowy do powierzchni terenu. Powierzchnia całkowita zabudowy to pojęcie niezdefiniowane. Zdefiniowana jest tylko powierzchnia zabudowy jako powierzchnia obrysu budynku. Z tego wniosek, że powierzchnia całkowita zabudowa to suma powierzchni zabudowy wszystkich budynków istniejących na działce a intensywność zabudowy zgodnie zresztą z gramatycznym i intuicyjnym rozumieniem tego pojęcia to stosunek sumy powierzchni zabudowy wszystkich budynków na działce do powierzchni tej działki. Wojewoda miesza tu dwa pojęcia powierzchni całkowitej budynku i powierzchni zabudowy , w definicji intensywności zabudowy nie chodzi o sumę powierzchni całkowitych budynków a o sumę ich powierzchni zabudowy. Gdyby było tak jak chce Wojewoda to ustawodawca zdefiniował by intensywnośc zabudowy jako stosunek sumy powierzchni całkowitej wszystkich budynków na terenie do powierzchni tego terenu. A w ustawie  chodzi o całkowitą powierzchnię zabudowy czyli sumę powierzchni zabudowy poszczególnych budynków  
Po pierwsze nie tylko władze Lublina bo tego typu rozumienie intensywności zabudowy funkcjonuje już od dawna w bardzo wielu miejscach w Polsce. W Lublinie tak liczono intensywnośc takze za czasow Pruszkowskiego więc wszelkie zarzuty ad personam w stosunku do Żuka sa jak kulą w płot. Po drugie ustawa mówi , że intensywność zabudowy to stosunek powierzchni całkowitej zabudowy do powierzchni terenu. Powierzchnia całkowita zabudowy to pojęcie niezdefiniowane. Zdefiniowana jest tylko powierzchnia zabudowy jako powierzchnia obrysu budynku. Z tego ... rozwiń
Avatar
Heniek / 29 października 2017 o 18:28
0
Mylisz pojęcia -powierzchnia zabudowy i powierzchnia całkowita budynku to zupełnie różne pojęcia.
Avatar
Dość marnotrawstwa gruntów. / 28 października 2017 o 20:49
0
Co ten wojewoda znów wymyślił? Chyba lepiej będzie gdy samochody ukryte zostaną w podziemnych garażach niż miałyby zajeżdżać place i trawniki. Wolę z okien patrzeć na zieleń niż na kupę żelastwa. Miasto musi się rozwijać, ale komuś chyba zależy na tym by było prowincjonalnym miasteczkiem.
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 20:41
0
"Cytując klasyka gatunku politycznej groteski trzeba jednoznacze podkreślić, że debila może rozpoznać tylko inny debil. " To coś kiepsko cytujesz, albo nie rozumiesz tego co cytujesz, co niewykluczone. Debila może rozpoznać tylko człowiek inteligentny, bo podstawową cechą bycia debilem jest brak świadomości własnego debilizmu.
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 20:09
0
Bardzo współczuję z powodu deficytów logicznego myślenia doradcom pana wojewody (który zamiast zrobić coś dobrego dla województwa, z zapałem bierze udział w konkursie na symbol obciachu)!
Avatar
doktóry / 27 października 2017 o 19:07
0
nie troll napisał:
undefined napisał:
Jak czytam komentarze to pan żuk i TBV i Centrum Zana mają bardzo duży budżet na zatrudnianie marketingowców oczerniających osoby myślących inaczej niż oni. Tak się stało z Kinem Kosmos (kiedyś było takie kino w Lublinie dopuki pan żuk z przyjaciółmi nie uznał że można na tym zarobić i zmienił plan zagospodarowania
No debile, debile... I jeszcze bezczelnie narzekają na "oczernianie" i rzekomy brak kultury. Nie ma niczego bardziej niekulturalnego niż brak znajomości języka w którym się człowiek wypowiada (pisze się "dopóki", nie "nie dopuki" pajacu) i pisanie kompletnych bzdur. Można napisac sto razy k..rwa i nie będzie to nawet w promilu równie niekulturalne, co pisanie kłamstw jak widać na powyższym przykładzie. Drogi Debilu, w miejscu dawnego kina "Kosmos" nie ma i nie było planu zagospodarowania przestrzennego, więc nie było czego zmieniać i nigdy nie zmieniono.  Zatem łżesz jak pies po prostu. Druga sprawa to obwinianie o zniknięcie "Kosmosu" prezydenta Żuka, który nie miał nic do gadania w tej sprawie, bo kino "Kosmos" nie było ani miejskie ani Skarbu Państwa właścicielem działki była... spółka prawa handlowego Maxfilm. Której głównym udziałowcem był samorząd wojewóztwa mazowieckiego. Co się odezwiesz to łgarstwo. Kiepskich tych troli w PiS robią. Jeżeli jakaś partia ma tak marnych propagandystów jak widac powyżej, to do rządzenia miastem wojewódzkim też się nie nadaje. A już nazywanie wypowiedzi kazdego kto wie, że po prostu bredzicie bzdury "marketingiem" to już szczyt szczytów bezczelności.
 Cytując klasyka gatunku politycznej groteski trzeba jednoznacze podkreślić, że debila może rozpoznać tylko inny debil. W tym konkretnym przypdaku opinia konsylium wydaje się zbędna.
 Cytując klasyka gatunku politycznej groteski trzeba jednoznacze podkreślić, że debila może rozpoznać tylko inny debil. W tym konkretnym przypdaku opinia konsylium wydaje się zbędna. rozwiń
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 19:02
0
Przede wszystkim naruszeniem UOZiPP było uchwalenie MPZP w czasie prac nad zmianami Studium. W efekcie nie jest ono zgodne ani z obowiązującym ani z projektem nowego Studium.
Avatar
nie troll / 27 października 2017 o 17:23
0
undefined napisał:
Jak czytam komentarze to pan żuk i TBV i Centrum Zana mają bardzo duży budżet na zatrudnianie marketingowców oczerniających osoby myślących inaczej niż oni. Tak się stało z Kinem Kosmos (kiedyś było takie kino w Lublinie dopuki pan żuk z przyjaciółmi nie uznał że można na tym zarobić i zmienił plan zagospodarowania
No debile, debile... I jeszcze bezczelnie narzekają na "oczernianie" i rzekomy brak kultury. Nie ma niczego bardziej niekulturalnego niż brak znajomości języka w którym się człowiek wypowiada (pisze się "dopóki", nie "nie dopuki" pajacu) i pisanie kompletnych bzdur. Można napisac sto razy k..rwa i nie będzie to nawet w promilu równie niekulturalne, co pisanie kłamstw jak widać na powyższym przykładzie. Drogi Debilu, w miejscu dawnego kina "Kosmos" nie ma i nie było planu zagospodarowania przestrzennego, więc nie było czego zmieniać i nigdy nie zmieniono.  Zatem łżesz jak pies po prostu. Druga sprawa to obwinianie o zniknięcie "Kosmosu" prezydenta Żuka, który nie miał nic do gadania w tej sprawie, bo kino "Kosmos" nie było ani miejskie ani Skarbu Państwa właścicielem działki była... spółka prawa handlowego Maxfilm. Której głównym udziałowcem był samorząd wojewóztwa mazowieckiego. Co się odezwiesz to łgarstwo. Kiepskich tych troli w PiS robią. Jeżeli jakaś partia ma tak marnych propagandystów jak widac powyżej, to do rządzenia miastem wojewódzkim też się nie nadaje. A już nazywanie wypowiedzi kazdego kto wie, że po prostu bredzicie bzdury "marketingiem" to już szczyt szczytów bezczelności.
No debile, debile... I jeszcze bezczelnie narzekają na "oczernianie" i rzekomy brak kultury. Nie ma niczego bardziej niekulturalnego niż brak znajomości języka w którym się człowiek wypowiada (pisze się "dopóki", nie "nie dopuki" pajacu) i pisanie kompletnych bzdur. Można napisac sto razy k..rwa i nie będzie to nawet w promilu równie niekulturalne, co pisanie kłamstw jak widać na powyższym przykładzie. Drogi Debilu, w miejscu dawnego kina "Kosmos" nie ma i nie było planu zagospodarowania... rozwiń
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 15:58
0
Wytyczne od prezesa nic nie mówią o zgłaszaniu czegokolwiek,tam jest tylko zdejmowanie flagi i rzucanie kłód pod nogi totalnego ratusza (lol)
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 14:26
0
Moze to panie wojeodow też zgłosić 1. Remont drogi do domu P. Premier we wsi Przecieszyn – zapłacili podatnicy ok 140 tys. zł za 700 metrów 2. 1. 719 974,22 zł - za 800 metrów drogi do szkoły ojca Rydzyka i jego nowego kościoła
Avatar
Urbanista / 30 października 2017 o 13:33
0
Po pierwsze nie tylko władze Lublina bo tego typu rozumienie intensywności zabudowy funkcjonuje już od dawna w bardzo wielu miejscach w Polsce. W Lublinie tak liczono intensywnośc takze za czasow Pruszkowskiego więc wszelkie zarzuty ad personam w stosunku do Żuka sa jak kulą w płot. Po drugie ustawa mówi , że intensywność zabudowy to stosunek powierzchni całkowitej zabudowy do powierzchni terenu. Powierzchnia całkowita zabudowy to pojęcie niezdefiniowane. Zdefiniowana jest tylko powierzchnia zabudowy jako powierzchnia obrysu budynku. Z tego wniosek, że powierzchnia całkowita zabudowa to suma powierzchni zabudowy wszystkich budynków istniejących na działce a intensywność zabudowy zgodnie zresztą z gramatycznym i intuicyjnym rozumieniem tego pojęcia to stosunek sumy powierzchni zabudowy wszystkich budynków na działce do powierzchni tej działki. Wojewoda miesza tu dwa pojęcia powierzchni całkowitej budynku i powierzchni zabudowy , w definicji intensywności zabudowy nie chodzi o sumę powierzchni całkowitych budynków a o sumę ich powierzchni zabudowy. Gdyby było tak jak chce Wojewoda to ustawodawca zdefiniował by intensywnośc zabudowy jako stosunek sumy powierzchni całkowitej wszystkich budynków na terenie do powierzchni tego terenu. A w ustawie  chodzi o całkowitą powierzchnię zabudowy czyli sumę powierzchni zabudowy poszczególnych budynków  
Po pierwsze nie tylko władze Lublina bo tego typu rozumienie intensywności zabudowy funkcjonuje już od dawna w bardzo wielu miejscach w Polsce. W Lublinie tak liczono intensywnośc takze za czasow Pruszkowskiego więc wszelkie zarzuty ad personam w stosunku do Żuka sa jak kulą w płot. Po drugie ustawa mówi , że intensywność zabudowy to stosunek powierzchni całkowitej zabudowy do powierzchni terenu. Powierzchnia całkowita zabudowy to pojęcie niezdefiniowane. Zdefiniowana jest tylko powierzchnia zabudowy jako powierzchnia obrysu budynku. Z tego ... rozwiń
Avatar
Heniek / 29 października 2017 o 18:28
0
Mylisz pojęcia -powierzchnia zabudowy i powierzchnia całkowita budynku to zupełnie różne pojęcia.
Avatar
Dość marnotrawstwa gruntów. / 28 października 2017 o 20:49
0
Co ten wojewoda znów wymyślił? Chyba lepiej będzie gdy samochody ukryte zostaną w podziemnych garażach niż miałyby zajeżdżać place i trawniki. Wolę z okien patrzeć na zieleń niż na kupę żelastwa. Miasto musi się rozwijać, ale komuś chyba zależy na tym by było prowincjonalnym miasteczkiem.
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 20:41
0
"Cytując klasyka gatunku politycznej groteski trzeba jednoznacze podkreślić, że debila może rozpoznać tylko inny debil. " To coś kiepsko cytujesz, albo nie rozumiesz tego co cytujesz, co niewykluczone. Debila może rozpoznać tylko człowiek inteligentny, bo podstawową cechą bycia debilem jest brak świadomości własnego debilizmu.
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 20:09
0
Bardzo współczuję z powodu deficytów logicznego myślenia doradcom pana wojewody (który zamiast zrobić coś dobrego dla województwa, z zapałem bierze udział w konkursie na symbol obciachu)!
Avatar
doktóry / 27 października 2017 o 19:07
0
nie troll napisał:
undefined napisał:
Jak czytam komentarze to pan żuk i TBV i Centrum Zana mają bardzo duży budżet na zatrudnianie marketingowców oczerniających osoby myślących inaczej niż oni. Tak się stało z Kinem Kosmos (kiedyś było takie kino w Lublinie dopuki pan żuk z przyjaciółmi nie uznał że można na tym zarobić i zmienił plan zagospodarowania
No debile, debile... I jeszcze bezczelnie narzekają na "oczernianie" i rzekomy brak kultury. Nie ma niczego bardziej niekulturalnego niż brak znajomości języka w którym się człowiek wypowiada (pisze się "dopóki", nie "nie dopuki" pajacu) i pisanie kompletnych bzdur. Można napisac sto razy k..rwa i nie będzie to nawet w promilu równie niekulturalne, co pisanie kłamstw jak widać na powyższym przykładzie. Drogi Debilu, w miejscu dawnego kina "Kosmos" nie ma i nie było planu zagospodarowania przestrzennego, więc nie było czego zmieniać i nigdy nie zmieniono.  Zatem łżesz jak pies po prostu. Druga sprawa to obwinianie o zniknięcie "Kosmosu" prezydenta Żuka, który nie miał nic do gadania w tej sprawie, bo kino "Kosmos" nie było ani miejskie ani Skarbu Państwa właścicielem działki była... spółka prawa handlowego Maxfilm. Której głównym udziałowcem był samorząd wojewóztwa mazowieckiego. Co się odezwiesz to łgarstwo. Kiepskich tych troli w PiS robią. Jeżeli jakaś partia ma tak marnych propagandystów jak widac powyżej, to do rządzenia miastem wojewódzkim też się nie nadaje. A już nazywanie wypowiedzi kazdego kto wie, że po prostu bredzicie bzdury "marketingiem" to już szczyt szczytów bezczelności.
 Cytując klasyka gatunku politycznej groteski trzeba jednoznacze podkreślić, że debila może rozpoznać tylko inny debil. W tym konkretnym przypdaku opinia konsylium wydaje się zbędna.
 Cytując klasyka gatunku politycznej groteski trzeba jednoznacze podkreślić, że debila może rozpoznać tylko inny debil. W tym konkretnym przypdaku opinia konsylium wydaje się zbędna. rozwiń
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 19:02
0
Przede wszystkim naruszeniem UOZiPP było uchwalenie MPZP w czasie prac nad zmianami Studium. W efekcie nie jest ono zgodne ani z obowiązującym ani z projektem nowego Studium.
Avatar
nie troll / 27 października 2017 o 17:23
0
undefined napisał:
Jak czytam komentarze to pan żuk i TBV i Centrum Zana mają bardzo duży budżet na zatrudnianie marketingowców oczerniających osoby myślących inaczej niż oni. Tak się stało z Kinem Kosmos (kiedyś było takie kino w Lublinie dopuki pan żuk z przyjaciółmi nie uznał że można na tym zarobić i zmienił plan zagospodarowania
No debile, debile... I jeszcze bezczelnie narzekają na "oczernianie" i rzekomy brak kultury. Nie ma niczego bardziej niekulturalnego niż brak znajomości języka w którym się człowiek wypowiada (pisze się "dopóki", nie "nie dopuki" pajacu) i pisanie kompletnych bzdur. Można napisac sto razy k..rwa i nie będzie to nawet w promilu równie niekulturalne, co pisanie kłamstw jak widać na powyższym przykładzie. Drogi Debilu, w miejscu dawnego kina "Kosmos" nie ma i nie było planu zagospodarowania przestrzennego, więc nie było czego zmieniać i nigdy nie zmieniono.  Zatem łżesz jak pies po prostu. Druga sprawa to obwinianie o zniknięcie "Kosmosu" prezydenta Żuka, który nie miał nic do gadania w tej sprawie, bo kino "Kosmos" nie było ani miejskie ani Skarbu Państwa właścicielem działki była... spółka prawa handlowego Maxfilm. Której głównym udziałowcem był samorząd wojewóztwa mazowieckiego. Co się odezwiesz to łgarstwo. Kiepskich tych troli w PiS robią. Jeżeli jakaś partia ma tak marnych propagandystów jak widac powyżej, to do rządzenia miastem wojewódzkim też się nie nadaje. A już nazywanie wypowiedzi kazdego kto wie, że po prostu bredzicie bzdury "marketingiem" to już szczyt szczytów bezczelności.
No debile, debile... I jeszcze bezczelnie narzekają na "oczernianie" i rzekomy brak kultury. Nie ma niczego bardziej niekulturalnego niż brak znajomości języka w którym się człowiek wypowiada (pisze się "dopóki", nie "nie dopuki" pajacu) i pisanie kompletnych bzdur. Można napisac sto razy k..rwa i nie będzie to nawet w promilu równie niekulturalne, co pisanie kłamstw jak widać na powyższym przykładzie. Drogi Debilu, w miejscu dawnego kina "Kosmos" nie ma i nie było planu zagospodarowania... rozwiń
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 15:58
0
Wytyczne od prezesa nic nie mówią o zgłaszaniu czegokolwiek,tam jest tylko zdejmowanie flagi i rzucanie kłód pod nogi totalnego ratusza (lol)
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 14:26
0
Moze to panie wojeodow też zgłosić 1. Remont drogi do domu P. Premier we wsi Przecieszyn – zapłacili podatnicy ok 140 tys. zł za 700 metrów 2. 1. 719 974,22 zł - za 800 metrów drogi do szkoły ojca Rydzyka i jego nowego kościoła
Zobacz wszystkie komentarze 83

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska 0 0

„Królewscy” udanie zainaugurowali walkę o obronę tytuły najlepszej drużyny w Europie i pokonali na swoim stadionie AS Romę 3:0. Łupem bramkowym podzielili się: Isco, Gareth Bale i Mariano Diaz. Natomiast o swoim debiucie w barwach Juventusu w europejskich rozgrywkach będzie chciał zapomnieć Cristiano Ronaldo

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego 3 4

Masz firmę i wielkie ambicje? Chcesz wejść na amerykański rynek? Województwo lubelskie i amerykański stan Nevada sfinansują 10 start-upom z naszego województwa dwutygodniowy wyjazd do USA oraz pomoc znalezieniu partnerów i inwestorów.

Posłowie w Puławach o Romach. Ogromne emocje i burzliwa dyskusja [wideo]
galeria
film

Posłowie w Puławach o Romach. Ogromne emocje i burzliwa dyskusja [wideo] 101 56

Puławy w środę gościły posłów sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Dyskusję na temat problemów z integracją romskiej społeczności w mieście zdominował temat działalności radnego Pawła Maja. Cyganie obarczyli go winą za "podburzanie mieszkańców" przeciwko nim.

II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Naukowcy, publicyści i artyści dyskutują w Lublinie
galeria

II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Naukowcy, publicyści i artyści dyskutują w Lublinie 1 1

W środę w Centrum Spotkania Kultur rozpoczął się II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Przyjechali naukowcy, publicyści, artyści i aktywiści. W programie prelekcje, panele dyskusyjne i koncerty. Kongres potrwa jeszcze w czwartek. Wstęp wolny.

Budowa nowego przystanku kolejowego w Lublinie. Ani peronu, ani dojazdu [zdjęcia]
galeria

Budowa nowego przystanku kolejowego w Lublinie. Ani peronu, ani dojazdu [zdjęcia] 23 21

Nie będzie prowizorycznego dojazdu do przystanku kolejowego Lublin Zachód od strony ul. Granitowej. Do urządzenia takiej drogi Ratusz próbował zobowiązać firmę przebudowującą tory, ale sugestie pozostały bez odpowiedzi. Sam przystanek Lublin Zachód będzie gotowy z opóźnieniem.

UKS PCM Kościerzyna – MKS Perła Lublin 21:43. Rozstrzelały kolejnego rywala

UKS PCM Kościerzyna – MKS Perła Lublin 21:43. Rozstrzelały kolejnego rywala 10 0

MKS Perła Lublin ma na swoim koncie kolejne ligowe zwycięstwo. Tym razem podopieczne trenera Roberta Lisa nie dały żadnych szans UKS PCM Kościerzyna wygrywając 43:21

Pierwsze 20 minut parkowania w Lublinie za darmo? Pomysł kandydata

Pierwsze 20 minut parkowania w Lublinie za darmo? Pomysł kandydata 31 15

Wprowadzenie bezpłatnych 20-minutowych biletów parkingowych obiecał w środę poseł Jakub Kulesza kandydujący na prezydenta Lublina z komitetu Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie.

Lublin: Wypadek na skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września
galeria

Lublin: Wypadek na skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września 5 6

Po godz. 18 na skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza z Bohaterów Września w Lublinie doszło do wypadku.

Raz, Dwa, Trzy "Ważne piosenki". Koncert w Filharmonii Lubelskiej
14 października 2018, 19:00

Raz, Dwa, Trzy "Ważne piosenki". Koncert w Filharmonii Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już 14 października o godz. 19 na scenie Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi formacja Raz, Dwa, Trzy z koncertem Ważne piosenki.

Speed Car Motor Lublin - ROW Rybnik. Bilety wyprzedane, nie wystarczyło dla wszystkich
Zdjęcia
galeria
film

Speed Car Motor Lublin - ROW Rybnik. Bilety wyprzedane, nie wystarczyło dla wszystkich 17 17

Ogromna kolejka, której końca nie było widać – tak wyglądała środowa walka o bilety na niedzielny mecz żużlowy Speed Car Motor Lublin z ROW Rybnik. Wiele osób odeszło od kasy z kwitkiem i mecz będzie mogło obejrzeć tylko w telewizji.

Bez niespodzianek. Motor i Wisła grają dalej w Pucharze Polski

Bez niespodzianek. Motor i Wisła grają dalej w Pucharze Polski 19 3

W środę w regionie rozegrano kolejne spotkania w ramach okręgowego Pucharu Polski w okręgu lubelskim i zamojskim. W pierwszym z wymienionych obyło się bez niespodzianek – zarówno Motor Lublin jak i Wisła Puławy pokonały niżej notowanych rywali, w drugim doszło do jednej niespodzianki

Mieszkańcy Lublina wypowiedzą się o przyszłości Unii Europejskiej

Mieszkańcy Lublina wypowiedzą się o przyszłości Unii Europejskiej 0 23

Lublin będzie gospodarzem jednego z 20 ogólnoeuropejskich paneli obywatelskich poświęconych przyszłości Unii Europejskiej. Stolica województwa lubelskiego została wyróżniona w ten sposób przez Komisję Europejską jako jedyne z polskich miast.

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie
5 października 2018, 18:00

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 5 października o godz. 18 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędzie się wernisaż wystawy Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu.

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej 32 9

Andrzej Czapski będzie kandydował na urząd prezydenta Białej Podlaskiej, ale nie z komitetu Kukiz'15, tylko z KWW Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych.

W Białej Podlaskiej odbędą się Akademickie Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów

W Białej Podlaskiej odbędą się Akademickie Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów 1 0

Zawody potrwają dd czwartku do niedzieli. Weźmie w nich udział 16-osobowa reprezentacja Polski

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.