Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 września 2019 r.
18:03

Worki na zwłoki przed Ratuszem w Lublinie. Aktywiści chcą zwężenia pasów jezdni

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
113 124 A A

Czarne worki na zwłoki zaległy w poniedziałek przed schodami Ratusza. Worków było 13, czyli tyle, ile śmiertelnych ofiar zeszłorocznych wypadków drogowych na ulicach Lublina. O zapobieżenie kolejnym tragediom apelowali w ten sposób aktywiści Porozumienia Rowerowego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 – Statystyki są porażające. Przez ostatnich pięć lat aż 53 osoby zginęły na ulicach Lublina – mówi Michał Wolny, jeden z organizatorów happeningu. Przypomina, że szczególnie tragiczny był miniony rok, gdy podwoiła się liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na terenie Lublina. – Trzy najbardziej śmiercionośne ulice to Kunickiego, Droga Męczenników Majdanka i al. Andersa.

Aktywiści, którzy przyszli w poniedziałek przed Ratusz apelowali głównie o zatroszczenie się o bezpieczeństwo pieszych na przejściach. – 90 proc. wypadków na przejściach jest z winy kierowcy – podkreśla Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego.

Jego zdaniem władze miasta powinny stosować różne metody wymuszenia na kierowcach wolniejszej jazdy w pobliżu przejść. – Nie jakieś światełka, nie doświetlenie, tylko optyczne zwężenie jezdni. Wtedy kierowca zwalnia.

Uczestnicy demonstracji przekonywali, że należy zmienić sposób projektowania ulic. – W Polsce drogi międzydzielnicowe projektuje się tak, że zachęcają do szybkiej jazdy. Nie ma czegoś takiego, że jak na drodze mam jechać 50 km/h, to ona nie pozwala pojechać szybciej – krytykuje Kowalik i proponuje wręcz zwężanie jezdni i wprowadzanie rozwiązań zakrzywiających tor jazdy, wymuszających wolniejszą jazdę.

Działacze Porozumienia Rowerowego oczekują od władz miasta dokładnego audytu bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. – Naszym zdaniem nie wszystkie przejścia są bezpieczne. Przykładowo mamy w Lublinie bardzo dużo wypadków w ciągu nocy, ale na oświetlonych ulicach. No to w czymś mamy problem – dodaje Kowalik. – Z drugiej strony chcielibyśmy, żeby władze miasta same opracowały plan, jak w ciągu trzech lat poprawić bezpieczeństwo pieszych. I chcielibyśmy, żeby do końca 2021 r. z własnej inicjatywy poprawiły bezpieczeństwo na 10 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach.

W poniedziałek aktywiści w całym kraju odwiedzili także wojewodów, którym zostawili apel o zmiany w polskim prawie. – Trzeba to zrobić centralnie – wyjaśnia Krzysztof Lipka z grupy Pieszy Lublin. – Wojewodowie dostali listę z takimi postulatami, jak obniżenie limitów prędkości w nocy. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który ma 60 km/h w nocy, a część poważnych wypadków w miastach jest właśnie po godz. 22. Przez całą dobę powinno obowiązywać ograniczenie do 50 km/h – dodaje Lipka.

Jego zdaniem mandaty dla kierowców są zbyt niskie, koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC powinny być powiązane ze stylem jazdy kierowców, a piesi powinni mieć pierwszeństwo jeszcze zanim wejdą na przejście przez jezdnię.

e-Wydanie

Komentarze 124

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
/ 16 września 2019 o 21:45
+24
Jestem za a nawet przeciw bo o ile kierowcy są dojną krową przynoszacą państwu i samorządom górę pieniędzy to cyklisci nie wnoszą absolutnie niczego ale roszceniowi sa niesamowicie. Za czyje pieniądze chcecie nowych dróg i zmian na dotychczasowych ? Miłośnicy pedałów zauważcie ilu z was jeździ ze słuchawkami w uszach nie zwracając uwagi na otoczenie nie używacie oświetlenia a lusterka wsteczne wg mnie konieczne są dla was pase. Najpierw zróbcie coś sami dla poprawy bezpieczeństwa a dopiero później włączajcie szczekaczki przy okazji pozdrawiam idiotoow na jednośladach z Mełgiewskiej, naprawdę życie wam nie miłe między tymi autobusami i cieżarówkami.
A ty sobie lepiej obejrzyj statystyki policyjne. To kierowcy najcześciej powodują wypadki również te z udziałem pieszych lub rowerzystów. Ilu kierowców rozmawia podczas jazdy przez telefony komórkowe? To nie kierowcy przynoszą dochód, ale przede wszystkich VAT, PIT i CIT. Koszty wypadków w Polsce idą w miliardy złotych. A na ile cwaniaczku wyceniasz ludzkie życie?
Jasne ten VAT, PIT, CIT to rowery wypracowują, pomyśl trochę przecież bez transportu samochodowego gospodarka padnie kto dowiezie materiały do firm, pracowników mieszkających dalej niż 15 min rowerem, zaopatrzenie do sklepów itd wczuj się w rolę kierowców samochodów ciężarowych, dostawczych, karetek, autobusów i zobacz jak im sie współżyje z rowerzystami na ciasnych ulicach i na tej Mełgiewskiej. Oczywiście zawsze w starciu duży bardzo ciężki i rozpędzony a mały i lekki ucierpi ten drugi więc statystyki odnośnie czyja to była wina nie do końca mówią prawdę. Odrobina wyobraźni przydaje się zarówno kierowcom jak i rowerzystom ale wpychanie sie na trzeciego między kilkudziesięciotonowe pojazdy to już szczyt głupoty często widziany na naszych ulicach i pieprzenie że miałem też prawo nikomu życia i zdrowia nie zwróci. Rowerzyści jeżeli sami o siebie nie zadbacie unikając niepotrzebnego zagrożenie to nikt inny o was nie zadba. Najlepiej byłoby zupełne oddzielić drogi rowerowe od samochodowych wtedy nie byłoby sytuacji konfliktowych a życie ludzkie jest bezcenne chociaż amerykanie wyceniają je na 40 mln dolarów cwaniaczku. Przy okazji spytam czemu rowerzyści nie muszą mieć uprawnień i obowiązkowego ubezpieczenia przecież zdarza się że to oni są sprawcami wypadków skoro chcą mieć równe prawa to pewne wymogi powinny obejmować wszystkich uczestników ruchu.
Państwo czerpie dochody głownie z podatków PIT, VAT i CIT który placą wszyscy w tym rowerzyśći. A gdzie chcesz te drogi rowerowe w centrum wydzielić? Rowerzyści mają takie same prawa i obowiązki jak wszyscy uczestnicy ruchu, które reguluje Kodeks Drogowy. A dziecko na rowerku też ma mieć OC? Wy kierowcy zacznijcie w końcu przestrzegać przepisów np. jeździć w mieście 50 km/h. Wszędzie szukacie winy tylko nie u siebie.
Wiesz co dyskusja z tobą to obraza ludzkiej inteligencji, ja pokazuję patologiczne zachowania bezmyślnych rowerzystów między ciężkimi pojazdami nie przekraczającymi tych 50 km/h jednocześnie prosząc o rozwagę wszystkich na drogach a ty dalej że tylko kierowcy winni tym sposobem niczego nie zmienisz tylko niepotrzebnie nakręcasz spiralę nienawiści. Sam także jeżdżę rowerem mam na własne życzenie pełne i dobrej klasy oświetlenie oraz lusterko wsteczne niewielkie ale spełniające swoje zadanie i nigdy nie wpycham się między ciężarówki pomimo iż czasami muszę się z tego powodu zatrzymać te kilkadziesiąt sekund na poboczu  to nic wielkiego ale dzieki temu ograniczam niebezpieczeństwo podobnie na skrzyżowaniach pomimo mojego pierwszeństwa zawsze się rozgladam dająć i sobie i kierowcom którzy mnie nie zauważyli szansę. Na codzien jeżdżę  po Lublinie samochodem dostawczym i osobowym prawko mam już 35 lat oraz ponad mln kilometrów na kołach. Pomyśl logicznie nie tylko kierowcy są winni czasami to są też rowerzyści gdy wszyscy zaczniemy mieć do siebie wiekszy szacunek życie stanie się prostsze a drogi bezpieczniejsze. Ślepa wiara w nieomylność kodeksu drogowego już wielu przeniosła na tamten świat. Dziecko na rowerku nie powinno samo poruszać sie drogą publiczną więc argument o OC w tym przypadku jest śmieszny ale chyba czas rozważyć to dla pełnoletnich rowerzystów przed wojną rowery miały tablice rejestracyjne więc może ... Pozdrawiam wszystkich rozsądnych na drogach i tych na dwóch i tych na czterech kółkach.
 Tylko najpierw trzeba ten kodeks znać. Dziecko jak najbardziej może (a nawet musi) poruszać się po chodniku, który stanowi cześć drogi. I to pisze ktoś kto podobno spędził 35 lat za kólkiem. Jesteś najlpeszym przykładem tego, że wielu kierowców nie zna i nie stosuje Kodeksu Drogowego, a potem mają pretensje do innych.
 Tylko najpierw trzeba ten kodeks znać. Dziecko jak najbardziej może (a nawet musi) poruszać się po chodniku, który stanowi cześć drogi. I to pisze ktoś kto podobno spędził 35 lat za kólkiem. Jesteś najlpeszym przykładem tego, że wielu kierowców nie zna i nie stosuje Kodeksu Drogowego, a potem mają pretensje do innych. rozwiń
Avatar
Mar / 16 września 2019 o 18:11
+16
Moze karta rowerowa i oc dla pedalistow?
Avatar
Lorkarz / 17 września 2019 o 06:59
+14
W związku z dużą ilością zagrożeń i wypadków spowodowanych przez rowerzystów jestem za obowiązkiem posiadania przez nich karty rowerowej i OC. Są również uczestnikami ruchu drogowego i poruszają się często pasami ruchu. Moją żonę kiedyś potrącił rowerzysta jadący chodnikiem koło E.Leclerc. Nawet nie przeprosił tylko wskoczył na rower i odjechał. Co do pieszych- ktoś głupotę powiedział "że pieszy ma zawsze pierwszeństwo" i reszta powtarza.... Nie, nie ma. Zdrowego rozsądku też nic nie zastąpi. Z 50 km na godzinę trudno zatrzymać auto, które waży 1,5 tony na kilkunastu metrach. Następne jest zestawienie świateł - w niektórych miejscach aż się prosi o wypadek - zielona strzałka (oczywiście wiem co oznacza) i za kilkanaście sekund zielone dla pieszych. Jeśli zapalałyby się dla pieszych w tej samej chwili lub wcześniej nie byłoby problemu. Ale jak już kierowcy ruszą i widzą czerwone dla pieszych a piesi widząc zielone wchodzą- to może doprowadzić do tragedii. Założę się, że większość z tych rowerzystów i ruchów pieszych dostałoby nerwicy po tygodniu jeżdżenia. Robię rocznie 50 tys. kilometrów, jeżdżę od 26 lat i widzę pogorszenie stylu jazdy kierowców i coraz bardziej większą bezmyślność rowerzystów i pieszych. Myślę, że to też problem społeczny- ludzie są najmądrzejsi bo pokończyli studia, wszystko im się należy- tak ich nauczyli rodzice i rozdawnictwo rządu, są najpiękniejsi i najlepsi- taka propaganda sukcesu mimo, że wybija się mało jednostek z tej rzeszy magistrów.
W związku z dużą ilością zagrożeń i wypadków spowodowanych przez rowerzystów jestem za obowiązkiem posiadania przez nich karty rowerowej i OC. Są również uczestnikami ruchu drogowego i poruszają się często pasami ruchu. Moją żonę kiedyś potrącił rowerzysta jadący chodnikiem koło E.Leclerc. Nawet nie przeprosił tylko wskoczył na rower i odjechał. Co do pieszych- ktoś głupotę powiedział "że pieszy ma zawsze pierwszeństwo" i reszta powtarza.... Nie, nie ma. Zdrowego rozsądku też nic nie zastąpi. Z 50 km na godzinę trudno zatrzymać aut... rozwiń
Avatar
. / 17 września 2019 o 11:17
+12
Zwężenie pasów jezdni? A może zaczęliby od wymiany latarni na niższe i ledowe na ulicach Kaliny i Ponikwody? Co z tego, że przy każdym przejściu dla pieszych jest latarnia skoro świeci ona w korony drzew a pieszych dalej nie widać? Ludzie zamiast wyskakiwać z jakimiś głupimi pomysłami pomyślcie o oświetleniu żeby ten pieszy był widoczny! Ktoś kto będzie chciał jechać 100km/h to i zwężenia się nie przestraszy... A kolejne przebudowy tylko spowodują większe korki i większe zdenerwowanie kierowców.
 Czyli zdenerwowanie kierowców jest ważniejsze od życia i zdrowia ludzi?
 Czyli zdenerwowanie kierowców jest ważniejsze od życia i zdrowia ludzi? rozwiń
Avatar
Gość / 17 września 2019 o 12:09
+10
lublin 112.pl/omijal-stojacy-przed-przejsciem-pojazd-obywatel-ukrainy-potracil-dwie-osoby-foto/
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 20:52
+10
A myślałem że to jakieś porachunki mafijne pod ratuszem za jakąś złą decyzję o warunkach zabudowy dla dewelopera.
Avatar
Gość / 17 września 2019 o 12:08
+9
***.pl/omijal-stojacy-przed-przejsciem-pojazd-obywatel-ukrainy-potracil-dwie-osoby-foto/
Avatar
Gość / 17 września 2019 o 12:00
+8
A tak jeżdżą kierowcy: dziennikwschodni.pl/lublin/mlody-kierowca-szalal-w-bmw-na-al-solidarnosci-nie-wiedzial-kogo-wyprzedza-wideo,n,1000250792.html
Avatar
Uu / 16 września 2019 o 21:15
+8
Sam jeżdżę na rowerze po Lublinie, ale staram się korzystać jak tylko mogę ze ścieżek rowerowych i z chodników, o ile nikt po nim nie idzie. Używam zdrowego rozsądku, przecież nawet jak mam pierwszeństwo to w zderzeniu z samochodem będzie ze mnie miazga.
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 19:29
+8
"lublin-rowerzystka-wjechala-pieszego-polamany-mezczyzna-trafil-szpitala-zdjecia" - jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Dzwoń na policję, jeżeli jesteś świadkiem popełniania wykroczenia.
Avatar
Gość / wczoraj o 10:02
+1
Pedalrzy chyba siodełko za mocno uwiera w krocze i wymyślają głupoty. Może zrobić pasy na szerokość roweru najlepiej? Jezdnie są i tak mega wąskie, gdzie często nie ma możliwości nawet wyprzedzenia rowerzysty w bezpieczny sposób. Rozumiem że samochód ciężarowy będzie jechał trochę po chodniku a trochę po ulicy bo chcą wąskich uliczek...
Avatar
ŁW / 22 września 2019 o 11:00
+6
A ja bym postawił przed przejściami policję incognito i powinni wlepiać mandaty takie między 200 a 500 PLN za podchodzenie do przejścia z telefonem w ręce i przechodzenie przez przejście z telefonem w ręce. Do tego trzeba wziąć się jeszcze za rowerzystów którym nie chce się schodzić z roweru na przejściu dla pieszych. Napewno dzięki temu zmniejszy się ilość wypadków. Piratów też trzeba ścigać ale nie tylko oni są tu winni. Ludzie są przekonani, że bezwarunkowo mają pierwszeństwo na przejściu. Jest to wina władz ponieważ ludzie nie mają tej świadomości, są poprostu nie do informowani. W szkołach powinna być edukacja o ruchu drogowym od podstawówki, aż do studiów. Ludzie mieliby świadomość o niebezpieczenstwach ich zachowań.
A ja bym postawił przed przejściami policję incognito i powinni wlepiać mandaty takie między 200 a 500 PLN za podchodzenie do przejścia z telefonem w ręce i przechodzenie przez przejście z telefonem w ręce. Do tego trzeba wziąć się jeszcze za rowerzystów którym nie chce się schodzić z roweru na przejściu dla pieszych. Napewno dzięki temu zmniejszy się ilość wypadków. Piratów też trzeba ścigać ale nie tylko oni są tu winni. Ludzie są przekonani, że bezwarunkowo mają pierwszeństwo na przejściu. Jest to wina władz ponieważ ludzie nie mają tej ś... rozwiń
Avatar
maciejjo / 18 września 2019 o 08:17
+2
zaczyna sie pedalartswo jak w warszawie widze uruchamiac w naszym Lublinie. Gonić tych komuchów jak sie da!!
Avatar
. / 17 września 2019 o 14:07
-1
Roweraki jak zwykle - świete krowy. A może by tak zaczęli płacic OC!?
A na jakiej podstawie mają płacić? A kierowcy to nie są święte krowy?
Avatar
nabucco / 17 września 2019 o 13:40
+7
Roweraki jak zwykle - świete krowy. A może by tak zaczęli płacic OC!?
Avatar
ji / 17 września 2019 o 12:50
+5
Samochód osobowy nie jest idealnym środkiem transportu, ale lepszego jak dotąd nie wymyślono. Każda władza powinna działać w interesie obywateli, więc skoro duża część obywateli porusza się samochodami, to władza musi stworzyć kierowcom odpowiednie warunki do poruszania się. Dlatego właśnie projektuje się ulice w taki sposób, żeby zapewnić płynność ruchu. Kolejne ograniczenia dozwolonej prędkości, całkowite "wszechpierwszeństwo" pieszych i rowerzystów odbije się negatywnie na płynności ruchu w mieście. Poza tym kierowcy w ostatniej chwili hamujący przed przejściami by przepuścić pieszego stanowią zagrożenie dla kierowców jadących za nimi. Jeśli na przejeździe kolejowym samochód  musi ustąpić pociągowi, to na przejściu pieszy powinien ustąpić pierwszeństwa samochodowi. Drodzy rowerzyści i piesi, wpierw sami musicie zadbać o swoje bezpieczeństwo, a nie liczyć, że w pierwszej kolejności zapewni je wam władza lub inni uczestnicy ruchu. No, ale patrząc na to jak się poruszacie się po drogach to widać, że z tym u was trudno. Jazda rowerem środkiem pasa, a nie przy prawej krawędzi jezdni to naprawdę proszenie się o tragedię. Pamiętajcie, nie jesteście świętymi krowami.
Jesli chodzi o jazdę rowerem środkiem pasa to wyjaśnię ci dlaczego rowerzysci to robią, otóż tylko dlatego ze jazda zbyt uprzejma czyli przy krawedzi jezdni szybko okazuje się bardzo niebezpieczna dla uprzejmego rowerzysty poniewaz bardzo szybko kierowcy zaczynają go wyprzedzac na trzeciego. Na drodze nie ma miejsca dla dwóch samochodów i rowerzysty a przede wszystkim jest to wyprzedzanie niezgodne z przepisami. Rowerzysta jadąc srodkiem pasa uniemozliwia wyprzedzanie na trzeciego w trosce o własne bezpieczenstwo bo niestety ale nie moze liczyć na kierowców znających podobno przepisy.
Kolejny przykłąd nbraku znajomości kodeksu drogowego na który się powołujecie. W Polsce ruch jest prawostrony i kierujący powinien jechać maksymalnie najbliżej prawej krawędzie jezdni. To nie jest twoja ,,uprzejmość'' a twój obowiązek !!!
 Szczegółowo ci wyjasnię obowiązek wg przepisów w odległosci do ok 1 metra od krawedzi jezdni, a jesli są dziury czy inne przeszkody to tak aby było bezpiecznie dla rowerzysty i ten metr nie bedzie obowiązujący. Dodaj do tego szerokośc roweru(rowerzysty) plus min 1 metr przy wyprzedzaniu od rowerzysty i nie bedzie tam miejsca do wyprzedzenia na trzeciego. 
 Szczegółowo ci wyjasnię obowiązek wg przepisów w odległosci do ok 1 metra od krawedzi jezdni, a jesli są dziury czy inne przeszkody to tak aby było bezpiecznie dla rowerzysty i ten metr nie bedzie obowiązujący. Dodaj do tego szerokośc roweru(rowerzysty) plus min 1 metr przy wyprzedzaniu od rowerzysty i nie bedzie tam miejsca do wyprzedzenia na trzeciego.  rozwiń
Avatar
. / 17 września 2019 o 12:39
+6
Co ciekawe nie zginęła żadna osoba niewidoma. A niewidomi też przechodzą przez pasy. Winni kierowcy?
Zródło???!!!
 Nie podoba się prośba o źródło takich sensacyjnych informacji?? To inaczej: 1. Ile wypadków z udziałem niewidomych widziałeś (na żywo?) 2. Ile wypadków widziałeś w ogóle na przejściach (na żywo?) 3. Ilu widziałeś niewidomych przechodzących przez pasy (na żywo)? 4. Ilu w ogóle widziałeś niewidomych (na żywo?) Co z matoł wymyślił taki argument!?A reszta przygłupów to plusuje!
Avatar
Gość / 17 września 2019 o 12:21
+5
"zdenerwowanie kierowców" - do kierowania pojazdem (szczególnie samochodem) należy posiadać predyspozycje zdrowotne. Jeżeli ktoś nie panuje nad emocjami i denerwuje go stanie w korkach - to trzeba przesiąść się do komunikacji miejskiej. Ewentualnie na rower. Choć i tu trzeba panować nad emocjami. Może nawet jeszcze bardziej. Podczas jazdy rowerem zdenerwowanie można rozładować na wysiłku fizycznym. Przechodzi, a poziom endorfin rośnie po wysiłku.
Avatar
Gość / 17 września 2019 o 12:09
+10
lublin 112.pl/omijal-stojacy-przed-przejsciem-pojazd-obywatel-ukrainy-potracil-dwie-osoby-foto/
Avatar
Gość / 17 września 2019 o 12:08
+9
***.pl/omijal-stojacy-przed-przejsciem-pojazd-obywatel-ukrainy-potracil-dwie-osoby-foto/
Zobacz wszystkie komentarze 124

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wygrana siatkarek Tomasovii, pierwsza porażka AZS UMCS

Wygrana siatkarek Tomasovii, pierwsza porażka AZS UMCS 0 0

W trzeciej kolejce punkty wywalczyła tylko drużyna Stanisława Kaniewskiego. Zawodniczki z Tomaszowa Lubelskiego ograły u siebie Maraton Krzeszowice 3:0. Z kolei AZS UMCS przegrał z Wisłą Kraków

W weekend zmieniamy czas na zimowy. Pośpimy godzinę dłużej

W weekend zmieniamy czas na zimowy. Pośpimy godzinę dłużej 0 1

W najbliższy weekend pośpimy godzinę dłużej. Wszystko za sprawą zmiany czasu z letniego na zimowy.

Rozbudują dwie lubelskie podstawówki. Pierwsze dzwonki w nowych budynkach mają zabrzmieć we wrześniu 2021 roku

Rozbudują dwie lubelskie podstawówki. Pierwsze dzwonki w nowych budynkach mają zabrzmieć we wrześniu 2021 roku 1 0

W przyszłym roku mają się zacząć rozbudowy miejskich podstawówek w dwóch rozwijających się dzielnicach: na Felinie i Sławinie. – Przetargi chcemy ogłosić na początku roku – mówi zastępca prezydenta. Optymistycznie zakłada, że pierwszy dzwonek w nowych budynkach zabrzmi już we wrześniu 2021 r.

Mateusz Morawiecki dalej na czele rządu? Polacy nie chcą zmian
Sondaż

Mateusz Morawiecki dalej na czele rządu? Polacy nie chcą zmian 0 11

Polacy chcą, aby Mateusz Morawiecki dalej sprawował funkcję prezesa Rady Ministrów - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej.

Senioralny weekend w Targach Lublin
25 października 2019, 0:00

Senioralny weekend w Targach Lublin 0 0

Weekend seniorów w Lublinie. W dniach 25-27 października w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) będzie można wziąć udział w bezpłatnych badaniach, uzyskać porady prawne, zapoznać się z ofertami sanatoriów i firm farmaceutycznych. Ale to nie wszystko. Będą także koncerty i inne atrakcje.

Ja jestem Żyd z "Wesela" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur
22 listopada 2019, 18:00

Ja jestem Żyd z "Wesela" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur 0 1

W dniach 22-24 listopada o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur będzie można zobaczyć spektakl Ja jestem Żyd z "Wesela" na podstawie opowiadania Romana Brandstaettera.

Nowa atrakcja dla fanów motoryzacji. Będzie można wypożyczyć fiata 126 p lub 125 p

Nowa atrakcja dla fanów motoryzacji. Będzie można wypożyczyć fiata 126 p lub 125 p 0 2

Gratka dla fanów motoryzacji. Być może już w ten weekend pojawi się możliwość wypożyczenia w Lublinie fiata 126 p lub 125 p.

Nie przejedziesz pod mostem obok ul. Janowskiej

Nie przejedziesz pod mostem obok ul. Janowskiej 0 3

Na dwa dni zamknięty ma być przejazd pod przebudowywanym mostem kolejowym obok ul. Janowskiej. Droga ma być zamknięta od godz. 8 rano w środę do godz. 20 w czwartek, ale jest szansa, że prace uda się zakończyć wcześniej.

Były piłkarz Motoru Lublin doniósł na siebie do prokuratury. Jest decyzja ws. śledztwa

Były piłkarz Motoru Lublin doniósł na siebie do prokuratury. Jest decyzja ws. śledztwa 4 5

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego obstawienia u bukmacherów wyniku jednego z meczów piłkarskiego Motoru Lublin. Sam na siebie doniósł śledczym były kapitan lubelskiej drużyny

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.10.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.10.2019 0 0

Zmarł Onufry Koszarny, od 20 lat grał hejnał na balkonie ratusza w Lublinie
galeria
film

Zmarł Onufry Koszarny, od 20 lat grał hejnał na balkonie ratusza w Lublinie 10 1

Zmarł Onufry Koszarny, który przez ponad 20 lat, codziennie o godzinie 12 na balkonie lubelskiego Ratusza, grał hejnał na trąbce

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia]
galeria

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia] 21 9

- Jadając w tej stołówce obiady, zaglądałem też z zaciekawieniem za kulisy, gdzie nieupoważnionym wstęp jest zwykle wzbroniony. Pani Irena Nawrot załatwiła mi pismo, taki list polecający od rektora, które kulisy te przede mną otworzyło - wyjaśnia autor zdjęć

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu?

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu? 0 4

46-latek z gminy Leśniowice odpowie za gwałt. Miał zaatakować kobietę, z którą przez kilka dni imprezował w jednym domu. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju 4 4

Drużyna robotyczna z Kraśnika leci na Mistrzostwa Świata do Dubaju. – Jesteśmy jedyną ekipą, która dwukrotnie pod rząd stanęła na podium – mówi Dariusz Głuchowski, jeden z mentorów Spice Gears. – Brakuje nam tylko złota. Mamy nadzieję, że tym razem się uda