Pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w sieciach informatycznych. Stworzonym przez naukowców z Politechniki Lubelskiej optycznym przełącznikiem fotonicznym interesują się już duże firmy z branży telekomunikacyjnej.
W pełni optyczny przełącznik fotoniczny zapisany wewnątrz włókna światłowodowego pozwala zachować optyczną formę sygnału dla każdej szybkości, charakteryzuje się też dłuższą żywotnością.
– Obecnie najczęściej wykorzystuje się przełączniki optyczne elektroniczne, które działają mechanicznie. Sygnał optyczny pochodzący z linii światłowodowej zamieniany jest na sygnał elektroniczny, a następnie z powrotem na optyczny. My unikamy tego, co daje ok. sto razy szybsze łączenie – mówi prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych Politechniki Lubelskiej. – Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii – dodaje.
Naukowcy współpracują z firmą, która od początku uczestniczy w projekcie i deklaruje gotowość wdrożenia opracowanej technologii. – Dokonała ona rozeznania rynku, trwają rozmowy z dużymi firmami, takimi jak Orange czy Telekomunikacja Polska – mówi prof. Kisała.
Prace nad przełącznikiem rozpoczęły się dwa lata temu, a najbardziej intensywnie trwały przez ostatni rok. – Zjawisko, nad którym pracowali członkowie mojego zespołu jest znane od lat, ale w światłowodach zostało użyte po raz pierwszy. Na początku trwało żmudne tworzenie modeli matematycznych. Próby rozpoczęliśmy ok. cztery miesiące temu – relacjonuje prof. Kisała.
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej na realizację projektu otrzymali dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach stypendiów dla zespołów badawczych. Wszystkie badania były prowadzone na specjalistycznym sprzęcie zlokalizowanym w Centralnym Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej.