Ratusz sprawdza, czy wytwórnia asfaltu przy ul. Metalurgicznej powstaje zgodnie z przepisami. To wynik rozmów władz miasta z mieszkańcami Hajdowa. Dziś powinna być znana miejska propozycja zażegnania konfliktu.
– Uzyskaliśmy zapewnienie, że miasto skontroluje wydane pozwolenie na budowę – mówi Jacek Sałasiński, jeden z protestujących.
– Urzędnicy mają również przedstawić własną propozycję rozwiązania konfliktu. Wtedy spotkamy się w szerszym gronie. Zobaczymy, czy będzie formalna możliwość wstrzymania prac.
Propozycja miasta powinna być znana dziś. – Prezydent zajmuje się sprawą – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik Ratusza. – Postaramy się dokonać z inwestorem uzgodnień, które zmniejszą uciążliwość inwestycji dla mieszkańców.
Niezależnie od negocjacji, protestujący postanowili zabezpieczyć się przed kolejnymi inwestorami.
– Planujemy wystąpić o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego – dodaje Sałasiński. – Nie można zapominać, że w naszej okolicy również mieszkają ludzie. Poza tym nasza ulica to jedna z głównym dróg wjazdowych do Lublina. Wytwórnia asfaltu, to chyba nie jest najlepsza wizytówka miasta.
Mieszkańcy są rozgoryczeni, bo jak twierdzą, inwestor wprowadził ich w błąd. – Mówili nam, że budują hurtownię kostki brukowej. Przez przypadek dowiedzieliśmy się, że będą produkować asfalt – dodaje Sałasiński.
Firma nie zgadza się z zarzutami. Spółka Polski Asfalt uzyskała pozytywną decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę.
– Wszystkie złożone w lubelskich urzędach dokumenty od samego początku dotyczyły wytwórni mas bitumicznych i były podawane do publicznej wiadomości – mówi Krzysztof Gil, z zarządu Polskiego Asfaltu.
– Przykładem może być raport oddziaływania inwestycji na środowisko. Uzyskaliśmy wszystkie niezbędne pozwolenia i zgody.
– Zainstalowaliśmy systemy filtrów tkaninowych. Ich wysoką skuteczność w redukcji emisji pyłów, potwierdzają badania producenta maszyn, nasze własne oraz kontrole Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – dodaje Gil.
– Ze względu na dużą efektywność, są powszechnie stosowane nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Podczas prowadzonych prac odbyła się kontrola nadzoru budowlanego, która zarówno ze strony formalnej, jak i budowlanej nie wykazała żadnych uchybień.