Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2020 r.
13:56

Lublin: Miejska spółka z 4,5 mln zł starty. Ta od cmentarzy i WC

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 10 A A
(fot. gazeta.jawnylublin.pl)

Stratą w wysokości 4,5 mln zł zamknęła rok miejska spółka pod nazwą Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Firma ma osiem kamienic i jeden budynek biurowy, ale tłumaczy, że ciężko na tym zarabiać. Ma również inne zajęcia, zarządzanie cmentarzami i szaletami, a z tego też nie ma kokosów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

LPGK to nieduże przedsiębiorstwo, w bieżący rok weszło z 39 pracownikami, w tym 29 na etatach i 10 na tzw. śmieciówkach. Zarząd jest jednoosobowy, prezes Grzegorz Siemiński, jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, zarobił w zeszłym roku niemal 210 tys. zł.

Firma posiada osiem kamienic: przy Kowalskiej 11, 13, 15, Rybnej 4, 4a, Rynku 19, Lubartowskiej 25, Granicznej 18 oraz budynek biurowy przy ul. Różanej 1, w którym spółka ma swoją siedzibę. W poprzednich latach firma sprzedała dwa budynki: przy Złotej i Grodzkiej.

Część lokali zajmują zakwaterowani przez miasto lokatorzy komunalni, którzy płacą czynsz w wysokości ustalanej przez Ratusz. Dla LPGK nie jest to sytuacją komfortową, bo czynsz komunalny odbiega od rynkowego i nie wszyscy go płacą, a utrzymanie zabytkowych kamienic, często w złym stanie, jest kosztowne. W efekcie wydatki są „niewspółmierne do przychodów”.

Z tego powodu spółka planuje wyremontować część lokali, wyłączyć je „z zasobu komunalnego” i wynajmować na zasadach rynkowych. Wykaz takich pustostanów sporządzony na ostatni dzień zeszłego roku liczy 13 pozycji.

W ostatnim dniu roku firma miała ok. 665 tys. zł zaległych należności od lokatorów, a prezes skarży się w sprawozdaniu, że niewiele może tym zrobić, choć kieruje sprawy do sądu.

– Eksmisje są trudne do przeprowadzenia, często niemożliwe – czytamy w sprawozdaniu za rok 2019, które zostało opublikowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Prezes pisze tam również, że miasto nie wspiera spółki w tym względzie i nie ponosi kosztów utrzymania kamienic. Wynik pogarsza także to, że z czynszem zalegają również najemcy lokali użytkowych, a w sylwestra było to już ponad 450 tys. zł.

W swoim sprawozdaniu prezes pisze, że skromne przychody i brak możliwości kredytowych „powodują konsumpcję środków pozyskanych ze sprzedaży kamienic”

Wśród zleconych przez miasto obowiązków LPGK ma także zarządzanie cmentarzami komunalnymi na Majdanku i przy ul. Białej, utrzymanie szaletów miejskich oraz prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy Głuskiej. Również tu pojawiają się problemy.

Na Majdanku miasto postawiło nowy budynek z kancelarią, salą pożegnań i chłodnią. – Kancelaria z powodu braku sieci komputerowej nie może być używana – czytamy w sprawozdaniu prezesa, który wyjaśnia, że mając ograniczony dostęp do nowego obiektu musi płacić za jego utrzymanie i jednocześnie utrzymywać stary budynek.

Na cmentarzu rosną też koszty utrzymania wózków do przewozu osób po rozległej nekropolii. LPGK zauważa, że wózki działają także zimą, gdy nadmiernie zużywają się ich akumulatory, a pojazdy narażone są na korozję. Z tych i innych względów zarządzanie cmentarzami zakończyło się dla spółki stratą 44 tys. zł. Ze sprawozdania dowiadujemy się, że firma chce przejąć budowę kolumbariów, czyli miejsc na pochówki urnowe, co miałoby się stać „alternatywnym źródłem przychodu”.

Szaletom, w których 80 proc. kosztów to wynagrodzenia personelu, szczególnie ciąży rosnąca płaca minimalna. Z tego powodu jesienią zredukowano ich kadrę, a w toalecie na pl. Litewskim zamontowano licznik klientów mający pomóc w „optymalizowaniu kosztów prowadzenia szaletów w oparciu o realne potrzeby mieszkańców i turystów”.

Problem jest nawet z punktem zbierania odpadów przy Głuskiej. – Spółka w 2019 r. otrzymała od gminy Lublin dopłaty, które tylko w ok. 47 proc. pokryły działalność PSZOK – pisze prezes i podkreśla, że koszty odbioru śmieci wzrosły o 73 proc.

Za wykonane dla samorządu usługi LPGK wystawia faktury, ale miasto nie płaci za usługi, tylko dopłaca do kapitału spółki. To z kolei skutkuje powstaniem straty księgowej. Według sprawozdania dopłaty są „niedoszacowane”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 16:42
+12
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w  Astorii  ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.  W zasadzie to  ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w  Astorii  ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatoró... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 31 lipca 2020 r. o 16:52
+11
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
 Deweloszur od pana artura w zapale POmylił LPGK z ZNK, czy może chciałby, żeby nawet "lokatorzy" kwater położonych 2 m POd ziemią płacili terminowo składki przeznaczone na ubogacanie oligarchii w myśl zasady "w życiu plebsu w Kozim Grodzie pewne są tylko 3 rzeczy: śmierć, podatki na utrzymanie dewelo-bizancjum, oraz nadchodzący upadek tego miasta-wydmuszki" :-DDD
 Deweloszur od pana artura w zapale POmylił LPGK z ZNK, czy może chciałby, żeby nawet "lokatorzy" kwater położonych 2 m POd ziemią płacili terminowo składki przeznaczone na ubogacanie oligarchii w myśl zasady "w życiu plebsu w Kozim Grodzie pewne są tylko 3 rzeczy: śmierć, podatki na utrzymanie dewelo-bizancjum, oraz nadchodzący upadek tego miasta-wydmuszki" :-DDD rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 17:31
+10
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w     Astorii     ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.     W zasadzie to     ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy
Skoro już sprawdziłeś wysokość przychodów, to trzeba było zrobić resztę, czyli podsumować koszty, choć to też odpowiedzialność właściciela i działających w imieniu zarządców. W tym konkretnym przypadku większym problemem jest stan należności, który przekracza 4 miliony złotych i leży po stronie 100%  udziałowcy  oraz innych podmiotów z nim powiązanych. Jeżeli mnie nazywasz mistrzem propagandy, to jak nazwiesz tego, który a sesji absolutoryjnej przemilczał informację o sytuacji fina nsowej nie tylko tej spółki miejskiej?
Skoro już sprawdziłeś wysokość przychodów, to trzeba było zrobić resztę, czyli podsumować koszty, choć to też odpowiedzialność właściciela i działających w imieniu zarządców. W tym konkretnym przypadku większym problemem jest stan należności, który przekracza 4 miliony złotych i leży po stronie 100%  udziałowcy  oraz innych podmiotów z nim powiązanych. Jeżeli mnie nazywasz mistrzem propagandy, to jak nazwiesz tego, który a sesji absolutoryjnej przemilczał informację o sytuacji fina nsowej nie tylko tej spółki miejsk... rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 17:41
+8
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale.
Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale. rozwiń
Avatar
lbnpl / 31 lipca 2020 r. o 15:53
+8
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 15:33
0
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
Avatar
BillyWhite / 31 lipca 2020 r. o 16:10
-2
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
 zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Avatar
kronikidewelorozwoju / 31 lipca 2020 r. o 14:14
-3
Może jest to część strategii prowadzącej do prywatyzacji cmentarzy komunalnych? Sprzedaż wyrobów mieszkaniopodobnych leży na łopatkach, to może patodeweloperka weszłaby w biznes pogrzebowy, który jako jeden z niewielu ma jeszcze jakieś perspektywy w wymierającym mieście-wydmuszce? Podsunę pomysł - można np. budować grobowce z dużą ilością miejsc (na zasadzie szuflad - np. po 20-30 w jednym grobowcu), a następnie sprzedawać je "inwestorom", którzy poszczególne miejsca mogliby wynajmować do złożenia zwłok tym rodzinom, których nie stać na wykupienie własnej kwatery.
Może jest to część strategii prowadzącej do prywatyzacji cmentarzy komunalnych? Sprzedaż wyrobów mieszkaniopodobnych leży na łopatkach, to może patodeweloperka weszłaby w biznes pogrzebowy, który jako jeden z niewielu ma jeszcze jakieś perspektywy w wymierającym mieście-wydmuszce? Podsunę pomysł - można np. budować grobowce z dużą ilością miejsc (na zasadzie szuflad - np. po 20-30 w jednym grobowcu), a następnie sprzedawać je "inwestorom", którzy poszczególne miejsca mogliby wynajmować do złożenia zwłok tym rodzinom, których nie ... rozwiń
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 18:25
-8
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
 Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale.
 Mogę wiedzieć o czym ty w ogóle do mnie piszesz? Naćpałeś się czegoś czy masz jakieś fobie?
 Mogę wiedzieć o czym ty w ogóle do mnie piszesz? Naćpałeś się czegoś czy masz jakieś fobie? rozwiń
Avatar
BillyWhite / 31 lipca 2020 r. o 17:06
-11
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
 Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w     Astorii     ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.     W zasadzie to     ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
 jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy
 jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy rozwiń
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 18:25
-8
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
 Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale.
 Mogę wiedzieć o czym ty w ogóle do mnie piszesz? Naćpałeś się czegoś czy masz jakieś fobie?
 Mogę wiedzieć o czym ty w ogóle do mnie piszesz? Naćpałeś się czegoś czy masz jakieś fobie? rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 17:41
+8
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale.
Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale. rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 17:31
+10
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w     Astorii     ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.     W zasadzie to     ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy
Skoro już sprawdziłeś wysokość przychodów, to trzeba było zrobić resztę, czyli podsumować koszty, choć to też odpowiedzialność właściciela i działających w imieniu zarządców. W tym konkretnym przypadku większym problemem jest stan należności, który przekracza 4 miliony złotych i leży po stronie 100%  udziałowcy  oraz innych podmiotów z nim powiązanych. Jeżeli mnie nazywasz mistrzem propagandy, to jak nazwiesz tego, który a sesji absolutoryjnej przemilczał informację o sytuacji fina nsowej nie tylko tej spółki miejskiej?
Skoro już sprawdziłeś wysokość przychodów, to trzeba było zrobić resztę, czyli podsumować koszty, choć to też odpowiedzialność właściciela i działających w imieniu zarządców. W tym konkretnym przypadku większym problemem jest stan należności, który przekracza 4 miliony złotych i leży po stronie 100%  udziałowcy  oraz innych podmiotów z nim powiązanych. Jeżeli mnie nazywasz mistrzem propagandy, to jak nazwiesz tego, który a sesji absolutoryjnej przemilczał informację o sytuacji fina nsowej nie tylko tej spółki miejsk... rozwiń
Avatar
BillyWhite / 31 lipca 2020 r. o 17:06
-11
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
 Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w     Astorii     ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.     W zasadzie to     ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
 jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy
 jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 31 lipca 2020 r. o 16:52
+11
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
 Deweloszur od pana artura w zapale POmylił LPGK z ZNK, czy może chciałby, żeby nawet "lokatorzy" kwater położonych 2 m POd ziemią płacili terminowo składki przeznaczone na ubogacanie oligarchii w myśl zasady "w życiu plebsu w Kozim Grodzie pewne są tylko 3 rzeczy: śmierć, podatki na utrzymanie dewelo-bizancjum, oraz nadchodzący upadek tego miasta-wydmuszki" :-DDD
 Deweloszur od pana artura w zapale POmylił LPGK z ZNK, czy może chciałby, żeby nawet "lokatorzy" kwater położonych 2 m POd ziemią płacili terminowo składki przeznaczone na ubogacanie oligarchii w myśl zasady "w życiu plebsu w Kozim Grodzie pewne są tylko 3 rzeczy: śmierć, podatki na utrzymanie dewelo-bizancjum, oraz nadchodzący upadek tego miasta-wydmuszki" :-DDD rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 16:42
+12
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w  Astorii  ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.  W zasadzie to  ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w  Astorii  ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatoró... rozwiń
Avatar
BillyWhite / 31 lipca 2020 r. o 16:10
-2
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
 zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Avatar
lbnpl / 31 lipca 2020 r. o 15:53
+8
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 15:33
0
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 31 lipca 2020 r. o 14:14
-3
Może jest to część strategii prowadzącej do prywatyzacji cmentarzy komunalnych? Sprzedaż wyrobów mieszkaniopodobnych leży na łopatkach, to może patodeweloperka weszłaby w biznes pogrzebowy, który jako jeden z niewielu ma jeszcze jakieś perspektywy w wymierającym mieście-wydmuszce? Podsunę pomysł - można np. budować grobowce z dużą ilością miejsc (na zasadzie szuflad - np. po 20-30 w jednym grobowcu), a następnie sprzedawać je "inwestorom", którzy poszczególne miejsca mogliby wynajmować do złożenia zwłok tym rodzinom, których nie stać na wykupienie własnej kwatery.
Może jest to część strategii prowadzącej do prywatyzacji cmentarzy komunalnych? Sprzedaż wyrobów mieszkaniopodobnych leży na łopatkach, to może patodeweloperka weszłaby w biznes pogrzebowy, który jako jeden z niewielu ma jeszcze jakieś perspektywy w wymierającym mieście-wydmuszce? Podsunę pomysł - można np. budować grobowce z dużą ilością miejsc (na zasadzie szuflad - np. po 20-30 w jednym grobowcu), a następnie sprzedawać je "inwestorom", którzy poszczególne miejsca mogliby wynajmować do złożenia zwłok tym rodzinom, których nie ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?