Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2020 r.
13:56

Lublin: Miejska spółka z 4,5 mln zł starty. Ta od cmentarzy i WC

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 10 A A
(fot. gazeta.jawnylublin.pl)

Stratą w wysokości 4,5 mln zł zamknęła rok miejska spółka pod nazwą Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Firma ma osiem kamienic i jeden budynek biurowy, ale tłumaczy, że ciężko na tym zarabiać. Ma również inne zajęcia, zarządzanie cmentarzami i szaletami, a z tego też nie ma kokosów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

LPGK to nieduże przedsiębiorstwo, w bieżący rok weszło z 39 pracownikami, w tym 29 na etatach i 10 na tzw. śmieciówkach. Zarząd jest jednoosobowy, prezes Grzegorz Siemiński, jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, zarobił w zeszłym roku niemal 210 tys. zł.

Firma posiada osiem kamienic: przy Kowalskiej 11, 13, 15, Rybnej 4, 4a, Rynku 19, Lubartowskiej 25, Granicznej 18 oraz budynek biurowy przy ul. Różanej 1, w którym spółka ma swoją siedzibę. W poprzednich latach firma sprzedała dwa budynki: przy Złotej i Grodzkiej.

Część lokali zajmują zakwaterowani przez miasto lokatorzy komunalni, którzy płacą czynsz w wysokości ustalanej przez Ratusz. Dla LPGK nie jest to sytuacją komfortową, bo czynsz komunalny odbiega od rynkowego i nie wszyscy go płacą, a utrzymanie zabytkowych kamienic, często w złym stanie, jest kosztowne. W efekcie wydatki są „niewspółmierne do przychodów”.

Z tego powodu spółka planuje wyremontować część lokali, wyłączyć je „z zasobu komunalnego” i wynajmować na zasadach rynkowych. Wykaz takich pustostanów sporządzony na ostatni dzień zeszłego roku liczy 13 pozycji.

W ostatnim dniu roku firma miała ok. 665 tys. zł zaległych należności od lokatorów, a prezes skarży się w sprawozdaniu, że niewiele może tym zrobić, choć kieruje sprawy do sądu.

– Eksmisje są trudne do przeprowadzenia, często niemożliwe – czytamy w sprawozdaniu za rok 2019, które zostało opublikowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Prezes pisze tam również, że miasto nie wspiera spółki w tym względzie i nie ponosi kosztów utrzymania kamienic. Wynik pogarsza także to, że z czynszem zalegają również najemcy lokali użytkowych, a w sylwestra było to już ponad 450 tys. zł.

W swoim sprawozdaniu prezes pisze, że skromne przychody i brak możliwości kredytowych „powodują konsumpcję środków pozyskanych ze sprzedaży kamienic”

Wśród zleconych przez miasto obowiązków LPGK ma także zarządzanie cmentarzami komunalnymi na Majdanku i przy ul. Białej, utrzymanie szaletów miejskich oraz prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy Głuskiej. Również tu pojawiają się problemy.

Na Majdanku miasto postawiło nowy budynek z kancelarią, salą pożegnań i chłodnią. – Kancelaria z powodu braku sieci komputerowej nie może być używana – czytamy w sprawozdaniu prezesa, który wyjaśnia, że mając ograniczony dostęp do nowego obiektu musi płacić za jego utrzymanie i jednocześnie utrzymywać stary budynek.

Na cmentarzu rosną też koszty utrzymania wózków do przewozu osób po rozległej nekropolii. LPGK zauważa, że wózki działają także zimą, gdy nadmiernie zużywają się ich akumulatory, a pojazdy narażone są na korozję. Z tych i innych względów zarządzanie cmentarzami zakończyło się dla spółki stratą 44 tys. zł. Ze sprawozdania dowiadujemy się, że firma chce przejąć budowę kolumbariów, czyli miejsc na pochówki urnowe, co miałoby się stać „alternatywnym źródłem przychodu”.

Szaletom, w których 80 proc. kosztów to wynagrodzenia personelu, szczególnie ciąży rosnąca płaca minimalna. Z tego powodu jesienią zredukowano ich kadrę, a w toalecie na pl. Litewskim zamontowano licznik klientów mający pomóc w „optymalizowaniu kosztów prowadzenia szaletów w oparciu o realne potrzeby mieszkańców i turystów”.

Problem jest nawet z punktem zbierania odpadów przy Głuskiej. – Spółka w 2019 r. otrzymała od gminy Lublin dopłaty, które tylko w ok. 47 proc. pokryły działalność PSZOK – pisze prezes i podkreśla, że koszty odbioru śmieci wzrosły o 73 proc.

Za wykonane dla samorządu usługi LPGK wystawia faktury, ale miasto nie płaci za usługi, tylko dopłaca do kapitału spółki. To z kolei skutkuje powstaniem straty księgowej. Według sprawozdania dopłaty są „niedoszacowane”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 16:42
+12
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w  Astorii  ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.  W zasadzie to  ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w  Astorii  ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatoró... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 31 lipca 2020 r. o 16:52
+11
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
 Deweloszur od pana artura w zapale POmylił LPGK z ZNK, czy może chciałby, żeby nawet "lokatorzy" kwater położonych 2 m POd ziemią płacili terminowo składki przeznaczone na ubogacanie oligarchii w myśl zasady "w życiu plebsu w Kozim Grodzie pewne są tylko 3 rzeczy: śmierć, podatki na utrzymanie dewelo-bizancjum, oraz nadchodzący upadek tego miasta-wydmuszki" :-DDD
 Deweloszur od pana artura w zapale POmylił LPGK z ZNK, czy może chciałby, żeby nawet "lokatorzy" kwater położonych 2 m POd ziemią płacili terminowo składki przeznaczone na ubogacanie oligarchii w myśl zasady "w życiu plebsu w Kozim Grodzie pewne są tylko 3 rzeczy: śmierć, podatki na utrzymanie dewelo-bizancjum, oraz nadchodzący upadek tego miasta-wydmuszki" :-DDD rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 17:31
+10
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w     Astorii     ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.     W zasadzie to     ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy
Skoro już sprawdziłeś wysokość przychodów, to trzeba było zrobić resztę, czyli podsumować koszty, choć to też odpowiedzialność właściciela i działających w imieniu zarządców. W tym konkretnym przypadku większym problemem jest stan należności, który przekracza 4 miliony złotych i leży po stronie 100%  udziałowcy  oraz innych podmiotów z nim powiązanych. Jeżeli mnie nazywasz mistrzem propagandy, to jak nazwiesz tego, który a sesji absolutoryjnej przemilczał informację o sytuacji fina nsowej nie tylko tej spółki miejskiej?
Skoro już sprawdziłeś wysokość przychodów, to trzeba było zrobić resztę, czyli podsumować koszty, choć to też odpowiedzialność właściciela i działających w imieniu zarządców. W tym konkretnym przypadku większym problemem jest stan należności, który przekracza 4 miliony złotych i leży po stronie 100%  udziałowcy  oraz innych podmiotów z nim powiązanych. Jeżeli mnie nazywasz mistrzem propagandy, to jak nazwiesz tego, który a sesji absolutoryjnej przemilczał informację o sytuacji fina nsowej nie tylko tej spółki miejsk... rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 17:41
+8
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale.
Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale. rozwiń
Avatar
lbnpl / 31 lipca 2020 r. o 15:53
+8
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 15:33
0
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
Avatar
BillyWhite / 31 lipca 2020 r. o 16:10
-2
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
 zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Avatar
kronikidewelorozwoju / 31 lipca 2020 r. o 14:14
-3
Może jest to część strategii prowadzącej do prywatyzacji cmentarzy komunalnych? Sprzedaż wyrobów mieszkaniopodobnych leży na łopatkach, to może patodeweloperka weszłaby w biznes pogrzebowy, który jako jeden z niewielu ma jeszcze jakieś perspektywy w wymierającym mieście-wydmuszce? Podsunę pomysł - można np. budować grobowce z dużą ilością miejsc (na zasadzie szuflad - np. po 20-30 w jednym grobowcu), a następnie sprzedawać je "inwestorom", którzy poszczególne miejsca mogliby wynajmować do złożenia zwłok tym rodzinom, których nie stać na wykupienie własnej kwatery.
Może jest to część strategii prowadzącej do prywatyzacji cmentarzy komunalnych? Sprzedaż wyrobów mieszkaniopodobnych leży na łopatkach, to może patodeweloperka weszłaby w biznes pogrzebowy, który jako jeden z niewielu ma jeszcze jakieś perspektywy w wymierającym mieście-wydmuszce? Podsunę pomysł - można np. budować grobowce z dużą ilością miejsc (na zasadzie szuflad - np. po 20-30 w jednym grobowcu), a następnie sprzedawać je "inwestorom", którzy poszczególne miejsca mogliby wynajmować do złożenia zwłok tym rodzinom, których nie ... rozwiń
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 18:25
-8
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
 Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale.
 Mogę wiedzieć o czym ty w ogóle do mnie piszesz? Naćpałeś się czegoś czy masz jakieś fobie?
 Mogę wiedzieć o czym ty w ogóle do mnie piszesz? Naćpałeś się czegoś czy masz jakieś fobie? rozwiń
Avatar
BillyWhite / 31 lipca 2020 r. o 17:06
-11
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
 Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w     Astorii     ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.     W zasadzie to     ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
 jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy
 jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy rozwiń
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 18:25
-8
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
 Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale.
 Mogę wiedzieć o czym ty w ogóle do mnie piszesz? Naćpałeś się czegoś czy masz jakieś fobie?
 Mogę wiedzieć o czym ty w ogóle do mnie piszesz? Naćpałeś się czegoś czy masz jakieś fobie? rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 17:41
+8
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale.
Przyganiał kocioł garnkowi i to w sposób, że fajerki czerwienią się nie od temperatury, a ze wstydu, bo czym innym jest krytykować, a czym innym robić za wazeliniarza. Cały cywilizowany świat ceni opozycję, a brzydzi się wazeliniarzami, którzy dla takich jak ty są najwyraźniej wzorem do naśladowania i bez znaczenia jest, czy robisz to za pieniądze, czy ku czyjejś chwale. rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 17:31
+10
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w     Astorii     ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.     W zasadzie to     ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy
Skoro już sprawdziłeś wysokość przychodów, to trzeba było zrobić resztę, czyli podsumować koszty, choć to też odpowiedzialność właściciela i działających w imieniu zarządców. W tym konkretnym przypadku większym problemem jest stan należności, który przekracza 4 miliony złotych i leży po stronie 100%  udziałowcy  oraz innych podmiotów z nim powiązanych. Jeżeli mnie nazywasz mistrzem propagandy, to jak nazwiesz tego, który a sesji absolutoryjnej przemilczał informację o sytuacji fina nsowej nie tylko tej spółki miejskiej?
Skoro już sprawdziłeś wysokość przychodów, to trzeba było zrobić resztę, czyli podsumować koszty, choć to też odpowiedzialność właściciela i działających w imieniu zarządców. W tym konkretnym przypadku większym problemem jest stan należności, który przekracza 4 miliony złotych i leży po stronie 100%  udziałowcy  oraz innych podmiotów z nim powiązanych. Jeżeli mnie nazywasz mistrzem propagandy, to jak nazwiesz tego, który a sesji absolutoryjnej przemilczał informację o sytuacji fina nsowej nie tylko tej spółki miejsk... rozwiń
Avatar
BillyWhite / 31 lipca 2020 r. o 17:06
-11
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
 Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w     Astorii     ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.     W zasadzie to     ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
 jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy
 jak juz podajesz przychody to moze i o kosztach wspomnij, lubelski ministrze propagandy rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 31 lipca 2020 r. o 16:52
+11
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
 Deweloszur od pana artura w zapale POmylił LPGK z ZNK, czy może chciałby, żeby nawet "lokatorzy" kwater położonych 2 m POd ziemią płacili terminowo składki przeznaczone na ubogacanie oligarchii w myśl zasady "w życiu plebsu w Kozim Grodzie pewne są tylko 3 rzeczy: śmierć, podatki na utrzymanie dewelo-bizancjum, oraz nadchodzący upadek tego miasta-wydmuszki" :-DDD
 Deweloszur od pana artura w zapale POmylił LPGK z ZNK, czy może chciałby, żeby nawet "lokatorzy" kwater położonych 2 m POd ziemią płacili terminowo składki przeznaczone na ubogacanie oligarchii w myśl zasady "w życiu plebsu w Kozim Grodzie pewne są tylko 3 rzeczy: śmierć, podatki na utrzymanie dewelo-bizancjum, oraz nadchodzący upadek tego miasta-wydmuszki" :-DDD rozwiń
Avatar
LAS / 31 lipca 2020 r. o 16:42
+12
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w  Astorii  ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatorów komunalnych nie zarobili złotówki, to stanowiła ona tylko 1/3 ww. przychodów. Problem nie tylko tej spółki polega na tym, kto w imieniu mieszkańców Lublina zarządza ich komunalnym majątkiem.  W zasadzie to  ustawowy właściciel działa na szkodę tej spółki prawa handlowego, co powinno być ścigane z urzędu.
Przecież między wierszami podana została przyczyna problemów finansowych tej spółki ze 100% udziałem Gminy Lublin, którą jest kreatywna księgowość korzystającego z działalności tego podmiotu gospodarczego właściciela. Te cmentarze, które przywołujesz, dały w ubiegłym roku niemal 1.5 miliona, szalety ponad 600 tysięcy, wynajem lokali w  Astorii  ponad 223 tysiące, a Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych kolejne niemal 704 tysiące złotych netto przychodów. Nawet gdyby z działalności lokalowej na rzecz lokatoró... rozwiń
Avatar
BillyWhite / 31 lipca 2020 r. o 16:10
-2
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
 zmniejszysz zadluzenie na czym?  na lokalach komunalnych gdzie 3/4 lokatorow nie placi czynszu i cmentarzach? juz ja to widze, marzenie scietej glowy
Avatar
lbnpl / 31 lipca 2020 r. o 15:53
+8
Zajmę miejsce prezesa za 100k rocznie i zmniejsze zadłużenie. Tak, wiem, nie wezmą mnie bo tu nie chodzi o to by zmnniejszyć długi.
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 15:33
0
Tego jeszcze nie grali. Troll pisowski żyjący z dodawania w internecie hejterskich wpisów podsuwa pomysły na zarobek przedsiębiorcom. Czy może być coś bardziej żałosnego a zarazem śmiesznego?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 31 lipca 2020 r. o 14:14
-3
Może jest to część strategii prowadzącej do prywatyzacji cmentarzy komunalnych? Sprzedaż wyrobów mieszkaniopodobnych leży na łopatkach, to może patodeweloperka weszłaby w biznes pogrzebowy, który jako jeden z niewielu ma jeszcze jakieś perspektywy w wymierającym mieście-wydmuszce? Podsunę pomysł - można np. budować grobowce z dużą ilością miejsc (na zasadzie szuflad - np. po 20-30 w jednym grobowcu), a następnie sprzedawać je "inwestorom", którzy poszczególne miejsca mogliby wynajmować do złożenia zwłok tym rodzinom, których nie stać na wykupienie własnej kwatery.
Może jest to część strategii prowadzącej do prywatyzacji cmentarzy komunalnych? Sprzedaż wyrobów mieszkaniopodobnych leży na łopatkach, to może patodeweloperka weszłaby w biznes pogrzebowy, który jako jeden z niewielu ma jeszcze jakieś perspektywy w wymierającym mieście-wydmuszce? Podsunę pomysł - można np. budować grobowce z dużą ilością miejsc (na zasadzie szuflad - np. po 20-30 w jednym grobowcu), a następnie sprzedawać je "inwestorom", którzy poszczególne miejsca mogliby wynajmować do złożenia zwłok tym rodzinom, których nie ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?

Pomysł na niedzielny obiad. Nie tylko golonka
Magazyn

Pomysł na niedzielny obiad. Nie tylko golonka

Czy może być coś lepszego od soczystej golonki okrytej chrupiącą skórką? Może. To gicz cielęca, polska wersja słynnego włoskiego ossobuco. Gicz cielęca była ozdobą najlepszych przedwojennych restauracji w Lublinie, podawano ją też po wojnie, z czasem zniknęła z kart i stołów. Jeśli dziś pojawi się w karcie, to jadą na nią smakosze z całego województwa, jak ma to miejsce w Urszulinie

Orlęta Łuków – Start Krasnystaw 3:1. Rehabilitacja za pierwszy mecz

Orlęta Łuków – Start Krasnystaw 3:1. Rehabilitacja za pierwszy mecz

Już na otwarcie nowego sezonu piłkarze Roberta Różańskiego dostali zimny prysznic, czyli 0:4 u siebie z Opolaninem. W sobotę Orlęta spisały się dużo lepiej i pokonały Start Krasnystaw 3:1.

Ministerstwo Zdrowia: 230 tys. testów na koronawirusa nieważnych

Ministerstwo Zdrowia: 230 tys. testów na koronawirusa nieważnych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 230 tysięcy testów zrobionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach jest nieważnych. Resort musiał odjąć je od ogólnej puli przeprowadzonych badań.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.