Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2019 r.
11:06

Przystanek Lublin Zachodni bez dojazdu i wiaty. Najdłużej poczekamy na pociągi dalekobieżne

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
31 17 A A
Na nowym przystanku Lublin Zachodni można teraz oglądać pociągi towarowe dowożące tłuczeń mający być podsypką pod drugi tor
Na nowym przystanku Lublin Zachodni można teraz oglądać pociągi towarowe dowożące tłuczeń mający być podsypką pod drugi tor (fot. Dominik Smaga)

Dopiero pod koniec roku ma ruszyć budowa zadaszenia peronu Lublina Zachodniego – zapowiadają Polskie Linie Kolejowe. Asfalt na dojeździe do przystanku pojawi się dopiero, gdy zrobi się ciepło. Ale najdłużej poczekamy na pociągi dalekobieżne, które – jak pisaliśmy w środę – mogą tu stanąć w grudniu roku 2020.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

7 240 000 zł netto – to podawany oficjalnie przez Polskie Linie Kolejowe koszt nowego przystanku Lublin Zachodni, z którego nie są planowane odjazdy pociągów dalekobieżnych, przynajmniej przez najbliższy rok.

Mizeria w rozkładzie

Nowy rozkład jazdy, który będzie obowiązywać od 15 grudnia przez następny rok, nie przewiduje postoju pociągów dalekobieżnych na nowym przystanku Lublin Zachodni.

– Nasze pociągi nie będą się tam zatrzymywać w rozkładzie jazdy 2019/20 – potwierdzała w naszym środowym wydaniu Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka PKP Intercity. Przyznała, że takie kursy byłyby atrakcyjne dla podróżnych, ale do ich uruchomienia „musi być zapewniona” odpowiednia droga dojazdowa i dojście do przystanku.

Mizeria przy peronie

Część dojazdu ma zbudować miasto, pozostałą część (na swoim terenie) ma wykonać kolej. Miejski odcinek (od Granitowej do ul. Węglinek) nie zaczął być nawet projektowany, a w planowanym na przyszły rok budżecie miasta Lublina nie ma o nim żadnej wzmianki. Rzeczniczka prezydenta twierdzi jednak, że dojazd będzie wykonany za pieniądze z przyszłorocznej rezerwy „na zadania drogowe w dzielnicach”.

Kolejowy odcinek to wciąż ubite kamienie powleczone błotną breją, chociaż na wrześniowej konferencji prasowej oficjalnie zapowiadano, że do 15 października zostanie tu ułożony asfalt.

No i gdzie ten asfalt?

Na odpowiedź czekaliśmy trzy dni. W końcu kolejarze odpisali nam, że istniejący dojazd to „droga techniczna dla pojazdów budowlanych”. A co z obiecaną drogą dla podróżnych?

– Do 15 grudnia droga zostanie utwardzona i zapewni dogodne i bezpieczne dojście do peronu – zapewnia Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. – Dojazd do przystanku zostanie jeszcze wyasfaltowany. Nastąpi to po zakończeniu prac przez ciężki sprzęt. Układanie asfaltu będzie wymagało odpowiednich warunków atmosferycznych, tj. dodatniej temperatury.

Zadaszenie w styczniu

Kolejarzy pytaliśmy także o to, kiedy powstanie obiecane zadaszenie peronu Lublina Zachodniego. – Na peronie są fundamenty pod słupy wsporcze przyszłej wiaty. Budowa długiej na 100 m i szerokiej na 8 m konstrukcji rozpocznie się pod koniec grudnia. Ma być gotowa do końca stycznia 2020 r. – zapowiada Siemieniec.

Dlaczego wiata powstanie dopiero teraz? – Termin budowy zadaszenia związany jest z dostosowaniem projektu do wyglądu wiat na wszystkich peronach linii Warszawa-Lublin – odpowiada rzecznik Polskich Linii Kolejowych. Wyjaśnijmy, że pierwotnie planowano tu wiatę z żelbetonu, ostatecznie ma powstać lżejsza konstrukcja, jaką można oglądać już choćby na stacji Puławy Miasto.

Dokąd stąd odjedziemy

Od 15 grudnia z przystanku Lublin Zachodni mają zacząć kursowanie pociągi regionalne, a przynajmniej tak wynika z rozkładu jazdy. Nie ma jednak na razie żadnej gwarancji, że uda się go wprowadzić w życie w zakładanym kształcie, bo zależy to od postępu robót na przebudowywanej linii kolejowej. Przewozy Regionalne przygotowują się do uruchomienia czterech pociągów z Lublina do Dęblina i czterech powrotnych. Kolejne dwie pary połączeń mają być obsługiwane komunikacją zastępczą, czyli autobusem, który nie będzie podjeżdżać przed peron Lublina Zachodniego, tylko zatrzyma się na ul. Jana Pawła II na przystanku komunikacji miejskiej na wysokości sklepu Lidl.

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 12:00
+24
Wszyscy chyba bardzo dobrze sobie zdają sprawę jak bardzo oderwana od rzeczywistości jest lokalizacja przystanku Lublin Zachód. Niechęć współpracy kolejarzy z miastem oraz niewystarczające próby podjęcia rozmów włodarzy Lublina z kolejarzami kilka lat temu doprowadziły do tego, że mamy ładny "przystanek" kolejowy z wielkimi problemami komunikacyjnymi i schodami do lasu. Owszem stoi on na gruncie, na którym kolejarze od "kilkudziesięciu" lat planowali przystanek, mieli odpowiednie rezerwy terenu jednak ta lokalizacja ma się nijak do koncepcji budowy silnych węzłów komunikacyjnych czy aktualnego układu drogowego i komunikacyjnego miasta. Dworzec powinien znajdować się bliżej ulicy Granitowej, powinien posiadać odpowiedni parking oraz miejsce do zawracania autobusów, których pętla autobusowa znajduje się opodal, rezerwę na drobne lokale usługowe. W Studium czy w MPZP powinna znajdować się koncepcja o planowanym przebiciu ul. Granitowej pod torami do Stasina, która mogłaby być realizowana już teraz. Finansowanie, własność, grunt.... wszystko rozumiem, ale zobaczcie jak wielki problem zgotowaliście mieszkańcom i miastu. Nowy, ale marny przystanek, z lichym dojazdem, bez chodników i dróg rowerowych, z brakiem parkingu, z brakiem miejsca na usługi, z brakiem przystanku ZTM. Z przystanku mało kto będzie korzystał, bo będzie słabo bardzo skomunikowany, co przełoży się na to, że pociągi klasy IC tu się nie zatrzymają, bo nie wpiszą się w politykę biznesową kolejarzy. Ratunkiem może się tu tylko okazać budowa Trasy Zielonej za paredziesiąt lat, której z jednej strony bardzo chcemy i nie chcemy.
Wszyscy chyba bardzo dobrze sobie zdają sprawę jak bardzo oderwana od rzeczywistości jest lokalizacja przystanku Lublin Zachód. Niechęć współpracy kolejarzy z miastem oraz niewystarczające próby podjęcia rozmów włodarzy Lublina z kolejarzami kilka lat temu doprowadziły do tego, że mamy ładny "przystanek" kolejowy z wielkimi problemami komunikacyjnymi i schodami do lasu. Owszem stoi on na gruncie, na którym kolejarze od "kilkudziesięciu" lat planowali przystanek, mieli odpowiednie rezerwy terenu jednak ta lokalizacja ma si... rozwiń
Avatar
/ 29 listopada 2019 r. o 12:35
+14
Wszyscy chyba bardzo dobrze sobie zdają sprawę jak bardzo oderwana od rzeczywistości jest lokalizacja przystanku Lublin Zachód. Niechęć współpracy kolejarzy z miastem oraz niewystarczające próby podjęcia rozmów włodarzy Lublina z kolejarzami kilka lat temu doprowadziły do tego, że mamy ładny "przystanek" kolejowy z wielkimi problemami komunikacyjnymi i schodami do lasu. Owszem stoi on na gruncie, na którym kolejarze od "kilkudziesięciu" lat planowali przystanek, mieli odpowiednie rezerwy terenu jednak ta lokalizacja ma się nijak do koncepcji budowy silnych węzłów komunikacyjnych czy aktualnego układu drogowego i komunikacyjnego miasta.  Dworzec powinien znajdować się bliżej ulicy Granitowej, powinien posiadać odpowiedni parking oraz miejsce do zawracania autobusów, których pętla autobusowa znajduje się opodal, rezerwę na drobne lokale usługowe.  W Studium czy w MPZP powinna znajdować się koncepcja o planowanym przebiciu ul. Granitowej pod torami do Stasina, która mogłaby być realizowana już teraz. Finansowanie, własność, grunt.... wszystko rozumiem, ale zobaczcie jak wielki problem zgotowaliście mieszkańcom i miastu. Nowy, ale marny przystanek, z lichym dojazdem, bez chodników i dróg rowerowych, z brakiem parkingu, z brakiem miejsca na usługi, z brakiem przystanku ZTM.  Z przystanku mało kto będzie korzystał, bo będzie słabo bardzo skomunikowany, co przełoży się na to, że pociągi klasy IC tu się nie zatrzymają, bo nie wpiszą się w politykę biznesową kolejarzy. Ratunkiem może się tu tylko okazać budowa Trasy Zielonej za paredziesiąt lat, której z jednej strony bardzo chcemy i nie chcemy.
  Kiedyś planowany był dworzec Lublin Zachód mniej więcej w okolicy pętli na Widoku. I to miałoby sens.
  Kiedyś planowany był dworzec Lublin Zachód mniej więcej w okolicy pętli na Widoku. I to miałoby sens. rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 15:08
+11
Dlaczego nie można po prostu przedłużyć Granitowej od pętli? W czym problem? Cały sens budowy tego przystanku zamykał się w ułatwieniu i przyspieszeniu komunikacji z Wawa. Jako obsługujący tylko ruch lokalny przystanek traci jakikolwiek sens. Przecież to jest tylko kilka km od Głównego, pociąg nie zdąży się jeszcze dobrze rozpędzić.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 11:21
+7
Zobacz (d)efekty.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 13:02
+6
Fajna ta modernizacja, taka nic nie wnosząca. Za chwilę (w przyszłym roku) oddawana będzie cała S17 do Warszawy, gdzie samochodem będzie można w 1,5h spokojnie dojechać a tutaj proszę kolej bawi się w modernizację linii magistralnej do prędkości max. 140-160 km/h na odcinku Lublin - Otwock do 2020-2021 roku i jeszcze od 2021 do 2023 (przy dobrych wiatrach) modernizacji linii Otwock - Warszawa...
Avatar
Ella / 29 listopada 2019 r. o 12:18
+6
Od początku mówiłam, że to jest pomysł bez sensu. Po co komu ten cały przystanek w tym miejscu.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 12:53
+4
Parodia modernizacji - czyli jak na długie lata przepędzić ludzi z kolei: odcinek 1342
Avatar
Krkrkr / 2 grudnia 2019 r. o 06:09
+4
Trochę masz rację, trochę nie do końca. Lokalizacja jest jak najbardziej okej. To jest przystanek dla ludzi mieszkających na Czubach. My nie potrzebujemy parkingów, mpków i innych tego typu udogodnień, bo każdy sobie sam te 5-10-15 minut spacerku na peron zrobi. Po prostu wychodzimy z bloków, idziemy, wsiadamy do pociągu i tyle. Takie jest założenie. Natomiast z artykułu jasno wynika, że póki co nie możemy się spodziewać na stacji Lublin Zachód pociągów dalekobieżnych, bo nie ma zapewnionej odpowiedniej infrastruktury wokół. Wiadomym było od samego początku, że trzeba będzie na to poczekać kilka lat, więc ja zdziwiona nie jestem. Również nikt nie powiedział, że pociągi relacji Lublin-Warszawa się tu nigdy nie zatrzymają, tylko że nie zatrzymają się w obecnym rozkładzie, tj. na lata 2019-2020. Kiedy wszystko wróci do normy, tj. skończą się remonty i dziwne objazdy oraz gdy powróci "klasyczna" trasa Lublin - Warszawa, to na pewno pociągi tejże relacji zatrzymają się na tym przystanku, BO I TAK leży on na trasie... Nie sądzę, aby przewożnicy byli na tyle nierozsądni, aby za pewien czas nie uwzględnić stacji Lublin Zachód w swych rozkładach. Poczekamy, zobaczymy, ale wszyscy bądźmy dobrej myśli. 
Trochę masz rację, trochę nie do końca. Lokalizacja jest jak najbardziej okej. To jest przystanek dla ludzi mieszkających na Czubach. My nie potrzebujemy parkingów, mpków i innych tego typu udogodnień, bo każdy sobie sam te 5-10-15 minut spacerku na peron zrobi. Po prostu wychodzimy z bloków, idziemy, wsiadamy do pociągu i tyle. Takie jest założenie. Natomiast z artykułu jasno wynika, że póki co nie możemy się spodziewać na stacji Lublin Zachód pociągów dalekobieżnych, bo nie ma zapewnionej odpowiedniej infrastruktury wokół. Wiadomym było od... rozwiń
Avatar
Anna / 2 grudnia 2019 r. o 05:53
+2
Ludzie, jacy wy durni jesteście, aż oczy od czytania bolą... ta stacja jest niesamowicie potrzebna i jej zadaniem jest usprawnienie komunikacji Lublin-Warszawa. Pociągi do Warszawy i tak tędy jeżdżą, więc koniec końców kiedyś będą się tu zatrzymywać. Nie w tym roku, nie w kolejnym, ale może w 2021? Wszystko zostało wyjaśnione: ma być droga, ma być wiata, ma być peron, ma być asfalt, ma być cacy. Teraz nie jest, bo roboty nieskończone. Szlag trafia, że trzeba tyle czekać, ale każdy liczy, że się w końcu doczeka. Nie potraficie czytać ze zrozumieniem?!
Avatar
FIUT / 8 grudnia 2019 r. o 07:03
+1
To się nazywa "dobra komunikacja" PKP z Prezydentem Lublina. Wybudowany został przystanek Lublin Zachodnia ale nie ma do niego dojazdu. Proszę sobie wyobrazić przez 2,5 roku (tyle trwała przerwa w ruchu pociągów) nie można było się dogadać co do lokalizacji bo słyszałem, że tu też może być problem. Jak to nazwać? Skur...........
Avatar
FIUT / 8 grudnia 2019 r. o 07:03
+1
To się nazywa "dobra komunikacja" PKP z Prezydentem Lublina. Wybudowany został przystanek Lublin Zachodnia ale nie ma do niego dojazdu. Proszę sobie wyobrazić przez 2,5 roku (tyle trwała przerwa w ruchu pociągów) nie można było się dogadać co do lokalizacji bo słyszałem, że tu też może być problem. Jak to nazwać? Skur...........
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 13:02
+6
Fajna ta modernizacja, taka nic nie wnosząca. Za chwilę (w przyszłym roku) oddawana będzie cała S17 do Warszawy, gdzie samochodem będzie można w 1,5h spokojnie dojechać a tutaj proszę kolej bawi się w modernizację linii magistralnej do prędkości max. 140-160 km/h na odcinku Lublin - Otwock do 2020-2021 roku i jeszcze od 2021 do 2023 (przy dobrych wiatrach) modernizacji linii Otwock - Warszawa...
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 12:53
+4
Parodia modernizacji - czyli jak na długie lata przepędzić ludzi z kolei: odcinek 1342
Avatar
Krkrkr / 2 grudnia 2019 r. o 06:09
+4
Trochę masz rację, trochę nie do końca. Lokalizacja jest jak najbardziej okej. To jest przystanek dla ludzi mieszkających na Czubach. My nie potrzebujemy parkingów, mpków i innych tego typu udogodnień, bo każdy sobie sam te 5-10-15 minut spacerku na peron zrobi. Po prostu wychodzimy z bloków, idziemy, wsiadamy do pociągu i tyle. Takie jest założenie. Natomiast z artykułu jasno wynika, że póki co nie możemy się spodziewać na stacji Lublin Zachód pociągów dalekobieżnych, bo nie ma zapewnionej odpowiedniej infrastruktury wokół. Wiadomym było od samego początku, że trzeba będzie na to poczekać kilka lat, więc ja zdziwiona nie jestem. Również nikt nie powiedział, że pociągi relacji Lublin-Warszawa się tu nigdy nie zatrzymają, tylko że nie zatrzymają się w obecnym rozkładzie, tj. na lata 2019-2020. Kiedy wszystko wróci do normy, tj. skończą się remonty i dziwne objazdy oraz gdy powróci "klasyczna" trasa Lublin - Warszawa, to na pewno pociągi tejże relacji zatrzymają się na tym przystanku, BO I TAK leży on na trasie... Nie sądzę, aby przewożnicy byli na tyle nierozsądni, aby za pewien czas nie uwzględnić stacji Lublin Zachód w swych rozkładach. Poczekamy, zobaczymy, ale wszyscy bądźmy dobrej myśli. 
Trochę masz rację, trochę nie do końca. Lokalizacja jest jak najbardziej okej. To jest przystanek dla ludzi mieszkających na Czubach. My nie potrzebujemy parkingów, mpków i innych tego typu udogodnień, bo każdy sobie sam te 5-10-15 minut spacerku na peron zrobi. Po prostu wychodzimy z bloków, idziemy, wsiadamy do pociągu i tyle. Takie jest założenie. Natomiast z artykułu jasno wynika, że póki co nie możemy się spodziewać na stacji Lublin Zachód pociągów dalekobieżnych, bo nie ma zapewnionej odpowiedniej infrastruktury wokół. Wiadomym było od... rozwiń
Avatar
Anna / 2 grudnia 2019 r. o 05:53
+2
Ludzie, jacy wy durni jesteście, aż oczy od czytania bolą... ta stacja jest niesamowicie potrzebna i jej zadaniem jest usprawnienie komunikacji Lublin-Warszawa. Pociągi do Warszawy i tak tędy jeżdżą, więc koniec końców kiedyś będą się tu zatrzymywać. Nie w tym roku, nie w kolejnym, ale może w 2021? Wszystko zostało wyjaśnione: ma być droga, ma być wiata, ma być peron, ma być asfalt, ma być cacy. Teraz nie jest, bo roboty nieskończone. Szlag trafia, że trzeba tyle czekać, ale każdy liczy, że się w końcu doczeka. Nie potraficie czytać ze zrozumieniem?!
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 08:27
-2
Trasa zielona musi powstać bez względu na parędziesiąt osób którym to się nie podoba. Zresztą pozwoli po cichu powstaje. Niebawem zacznie się budowa.
Avatar
Pasażer / 29 listopada 2019 r. o 17:58
-7
Zdaniem magistratu miasto inspiracji musi mieć kilka dworców! To jest bezmyślność. Te ogromne pieniądze wydane na zbędny dworzec trzeba było przeznaczyć na poprawę kumunikcji miejskiej z jednym dworcem i po sprawie!
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 15:08
+11
Dlaczego nie można po prostu przedłużyć Granitowej od pętli? W czym problem? Cały sens budowy tego przystanku zamykał się w ułatwieniu i przyspieszeniu komunikacji z Wawa. Jako obsługujący tylko ruch lokalny przystanek traci jakikolwiek sens. Przecież to jest tylko kilka km od Głównego, pociąg nie zdąży się jeszcze dobrze rozpędzić.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 13:14
-5
nie ma takiego określenia pociąg dalekobieżny jest pociąg pośpieszny-hej
Avatar
Jaa / 29 listopada 2019 r. o 13:13
-4
A czy przystanek nie koliduje z planami Trasy Zielonej - aby odkorkowac osiedla i zrobic młą obwodnicę Lublina. Niedawno był artkył o korkach na Gęsiej! Prawda jest taka, ze plany budowy Trasy Zielonej, zostały zablokowane bo przebiegała by pod oknami co najmniej dwóch ważnych LUIDZI TEGO MIASTA  polityków lokalnych! Pobudowali tan bloki nie mówiąc ludziom o Trasie Zielonej!
 To ciekawe jak teraz odkorkuja weglinek? Codziennie rano jest gigantyczny korek, o czym dw napisał ostatnio. W tej chwili jest budowanych dziesięć nowych bloków, a miejsca na kolejne jest dwa razy tyle więcej. W tym tempie za rok zaczną budować bloki w konopnicy
 To ciekawe jak teraz odkorkuja weglinek? Codziennie rano jest gigantyczny korek, o czym dw napisał ostatnio. W tej chwili jest budowanych dziesięć nowych bloków, a miejsca na kolejne jest dwa razy tyle więcej. W tym tempie za rok zaczną budować bloki w konopnicy rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 września 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 września 2021 roku

WOK plus CSK. Burzliwie wśród lubelskich polityków

WOK plus CSK. Burzliwie wśród lubelskich polityków

Kultura Sejmik województwa dał zielone światło do połączenia Centrum Spotkania Kultur i Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Głosowaniu w tej sprawie towarzyszyła burzliwa dyskusja.

Nowa hala w Puławach. Jest data oficjalnego otwarcia

Nowa hala w Puławach. Jest data oficjalnego otwarcia

Wszyscy zainteresowani tym, jak wygląda nowa hala widowiskowo-sportowa w Puławach, mogą zapisywać się już na planowany po najbliższej niedzieli "Photo Day". W kolejną sobotę, 9 października, obiekt warty ponad sto milionów złotych, zostanie oficjalnie otwarty. Wieczorem Azoty zagrają z Piotrkowianinem.

Powstanie nowy most w Łęcznej. Kiedy budowa?

Powstanie nowy most w Łęcznej. Kiedy budowa?

W przyszłym roku ruszy budowa nowego mostu w Łęcznej nad Wieprzem. Budowa przeprawy zostanie zakończona na przełomie 2023 i 2024. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę.

Nie było nas na żużlowej mapie, a dziś Motor Lublin ze srebra cieszy się, jak ze złota

Nie było nas na żużlowej mapie, a dziś Motor Lublin ze srebra cieszy się, jak ze złota

Motor cały czas walczył, pomimo tego, że drużyna była porozbijana. To jest właśnie to, co trzyma kibiców przy tym zespole – mówi jeden z kibiców żużlowego klubu z Lublina, który w niedzielę we Wrocławiu świętował razem z zawodnikami zdobycie wicemistrzostwa Polski.

Swetry, koce, buty. Z Lublina można pomóc imigrantom na granicy

Swetry, koce, buty. Z Lublina można pomóc imigrantom na granicy

Lubelskie PCK właśnie rozpoczęło zbiórkę darów dla imigrantów przebywających na białorusko-polskiej granicy. Stowarzyszenie Homo Faber wysłało z Lublina już pierwszy transport.

Lubelskie. We wtorek na ulicach ludzie będą się modlić za Andrzeja Dudę

Lubelskie. We wtorek na ulicach ludzie będą się modlić za Andrzeja Dudę

Za kapłanów, za oddalenie pandemii koronawirusa, o pokój na świecie, powrót uchodźców do ich ojczystych krajów oraz pomoc w odbudowie ich domów a także za prezydenta Andrzeja Dudę i wszystkich rządzących. O to m.in. będą się dziś modlić wierni w Lublinie i innych miastach regionu.

AZS UMCS Start II Lublin – KS Księżak Łowicz 88:80. Świetna końcówka

AZS UMCS Start II Lublin – KS Księżak Łowicz 88:80. Świetna końcówka

AZS UMCS Start II Lublin w efektownym stylu rozpoczął sezon. Podopieczni Przemysława Łuszczewskiego pokonali 88:80 Księżak Łowicz

Kto poprowadzi schronisko w Lublinie? Nowe zasady w przetargu

Kto poprowadzi schronisko w Lublinie? Nowe zasady w przetargu

W otwartym przetargu wybrana zostanie firma, która przez cztery lata będzie prowadzić miejskie schronisko dla zwierząt przy ul. Metalurgicznej. Wybierając zarządcę, miasto ma uwzględniać m.in. czas reakcji na zgłoszenie o wałęsającym się zwierzęciu.

Mieszkańcy gminy Chełm nie chcą "haniebnej kradzieży". Protest pod biurem europoseł PiS
zdjęcia
galeria

Mieszkańcy gminy Chełm nie chcą "haniebnej kradzieży". Protest pod biurem europoseł PiS

Protest pod biurem poselskim Beaty Mazurek i wyrażające sprzeciw hasła wypisane na ogrodzeniach domów – w taki sposób mieszkańcy gminy Chełm przeciwstawiają się planom włączenia do miasta ośmiu okolicznych sołectw.

Jeden z symboli Lublina czeka na remont. Jest na to szansa

Jeden z symboli Lublina czeka na remont. Jest na to szansa

Szykuje się remont charakterystycznego, jedenastometrowego pomnika przy wejściu na teren Państwowego Muzeum na Majdanku. Instytucja rozpoczęła już starania o uzyskanie niezbędnych pozwoleń, choć na razie szuka pieniędzy na sfinansowanie robót.

Biała Podlaska: Chcą dokończyć projekty zmarłego radnego

Biała Podlaska: Chcą dokończyć projekty zmarłego radnego

Nowy radny Grzegorz Siemakowicz w poniedziałek złożył ślubowanie. Ale radni z klubu Koalicji Obywatelskiej nie zapominają o zmarłym niedawno Stefanie Parafiniuku. Chcą dokończyć jego projekty.

Wybory w PO. Prezydent Lublina wystawia swoją kandydatkę

Wybory w PO. Prezydent Lublina wystawia swoją kandydatkę

Poseł Marta Wcisło będzie ubiegać się o funkcję szefowej struktur Platformy Obywatelskiej w Lublinie. Wiele wskazuje na to, że będzie jedyną kandydatką na to stanowisko.

PreZero KPR Radom – MKS AZS UMCS Lublin 19:26. Udana inauguracja

PreZero KPR Radom – MKS AZS UMCS Lublin 19:26. Udana inauguracja

MKS AZS UMCS Lublin wygrał w Radomiu na inaugurację rozgrywek

Gdzie zarobić za granicą? Jakie płace?

Gdzie zarobić za granicą? Jakie płace?

Wybrane oferty pracy za granicą

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.