Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 marca 2019 r.
8:48

Lublin: Zielona fala znów się oddala. Miasto zerwało umowę z firmą

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
62 147 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Miasto zerwało umowę z firmą, która miała podłączyć kilkadziesiąt skrzyżowań do komputerowego Centrum Sterowania Ruchem. Stojącemu na skraju upadłości wykonawcy naliczone zostały również kary, które przewyższają wartość kontraktu opiewającego na 23 mln zł. Kiedy uda się dokończyć inwestycję?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zlecenie dotyczyło rozbudowy istniejącego już systemu zarządzania ruchem, który (przynajmniej teoretycznie) zapewnia kierowcom tzw. zieloną falę na kilkudziesięciu skrzyżowaniach. Do systemu podłączone miały być kolejne sygnalizacje, m.in. na ul. Jana Pawła II, Zana, Kunickiego (na zdjęciu), czy al. Spółdzielczości Pracy. Znajdujące się tu skrzyżowania (i wiele innych) planowano podporządkować komputerom z Centrum Sterowania Ruchem mieszczącego się przy ul. Lipowej. Okazuje się, że nieprędko to nastąpi. Prace wstrzymano jesienią, gdy ich generalny wykonawca (warszawska spółka Qumak) złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

Kosztowny rozwód

Ostatecznie władze Lublina postanowiły zerwać kontrakt z Qumakiem. – Powodem były opóźnienia w realizacji zadania, brak kontaktu z wykonawcą, brak płynności finansowej wykonawcy oraz brak dalszej możliwości realizacji kontraktu – uzasadnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Samorząd nie tylko zerwał umowę, ale też obciążył spółkę karami finansowymi. – Za nieterminowe wykonywanie zadań, niewywiązywanie się ze zobowiązań wobec nas i podwykonawców, brak udziału w spotkaniach roboczych – wylicza Kieliszek. Kar uzbierało się tak dużo, że spółka musiałaby wręcz dopłacić do kontraktu. – Noty karne opiewają na kwotę przekraczającą wartość zadania.

Kto to dokończy?

Według Ratusza nie ma już mowy o kontynuacji prac przez Qumaka. – Rozwiązanie umowy jest skuteczne w sensie prawnym – stwierdzają urzędnicy. Miasto będzie musiało znaleźć nowego wykonawcę. – Konieczne będzie rozpisanie przetargu, ale musi to poprzedzać inwentaryzacja dotychczas zrealizowanych prac.

Co udało się zrobić? – Do tej pory wykonane zostały roboty ziemne na skrzyżowaniu ul. Krańcowej z Elektryczną i Dulęby, kanalizacja teletechniczna w ciągu ul. Zelwerowicza, Jana Pawła II, Armii Krajowej, części Nadbystrzyckiej, części Zana i części Głębokiej – wylicza Kieliszek. – Ponadto odebraliśmy od wykonawcy dokumentację techniczną z pozwoleniami i niezbędnymi uzgodnieniami.

Czasu coraz mniej

Na dokończenie i rozliczenie rozbudowy Systemu Zarządzania Ruchem miasto dostało trzy lata od podpisania umowy przyznającej Lublinowi unijną dotację. Czas skończy się w sierpniu 2021 r. Ratusz ocenia, że jest to termin „napięty, aczkolwiek możliwy do dotrzymania”.

Kłopotliwy system

Miasto niemal od początku ma wiele kłopotu z budową Systemu Zarządzania Ruchem. Jego pierwszy wykonawca (hiszpańska firma ACISA) został wyrzucony przez władze miasta z placu budowy na dwa miesiące przed terminem zakończenia kontraktu. Powód? Przez trzy lata wykonał zaledwie 5 proc. zlecenia i nie było szans, że w dwa miesiące upora się z pozostałymi 95 proc.

Nowy wykonawca (warszawski Qumak) zbudował system działający do dziś, który steruje pracą kilkudziesięciu sygnalizacji na terenie Lublina. Poważne zastrzeżenia do rozliczeń miasta ze spółką zgłosiło jednak Centralne Biuro Antykorupcyjne, które wkroczyło z kontrolą do Zarządu Dróg i Mostów. CBA twierdzi, że urzędnicy odebrali gotowy system, choć nie działał prawidłowo i nie naliczyli 1,5 mln zł kary za zwłokę.

Ta sama spółka Qumak wygrała przetarg na rozbudowę kilkudziesięciu skrzyżowań. Później firma popadła w kłopoty finansowe, a teraz miasto zerwało z nią umowę.

Komentarze 147

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jarecki / 6 marca 2019 o 09:35
+28
Na skrzyżowaniu Sikorskiego, Ducha, Solidarności przydałoby się małe usprawnienie. Jadący Ducha i skręcający w prawo nie mają zielonej strzałki. Praktycznie nie ma samochodów jadących Solidarności prosto, bo od tego jest wiadukt. Tych skręcających z Ducha w prawo jest całkiem dużo i mogliby skręcić, bo nie ma pojazdów jadących z lewej... ale nikt nie pomyślał o strzałce. Dla odmiany, jadący Solidarności od Warszawy i skręcający w lewo w Ducha mają bardzo krótką fazęzielonego. W zasadzie jak pierwszy kierowca nie ruszy szybko, to skręcą dwa samochody. Może przydałaby się pętla indukcyjna, wydłużająca fazę zielonego światła. Tutaj nawet 4-5 sekund zrobiłoby różnicę. A tak w ogóle, kierowcy ruszajcie sprawniej... a nie po 5-6 sekundach po zapaleniu się zielonego. Pierwszy zdąży... a reszta czeka do następnej fazy.
Na skrzyżowaniu Sikorskiego, Ducha, Solidarności przydałoby się małe usprawnienie. Jadący Ducha i skręcający w prawo nie mają zielonej strzałki. Praktycznie nie ma samochodów jadących Solidarności prosto, bo od tego jest wiadukt. Tych skręcających z Ducha w prawo jest całkiem dużo i mogliby skręcić, bo nie ma pojazdów jadących z lewej... ale nikt nie pomyślał o strzałce. Dla odmiany, jadący Solidarności od Warszawy i skręcający w lewo w Ducha mają bardzo krótką fazęzielonego. W zasadzie jak pierwszy kierowca nie ruszy szybko, to skręcą dwa s... rozwiń
Avatar
gremlin / 6 marca 2019 o 10:05
+20
oko.press/w-zielonej-gorze-dwa-razy-wiecej-aut-na-1000-mieszkancow-niz-w-nowym-jorku-auta-pozeraja-polskie-miasta/ tylko debil będzie pomstował na system sterowania ruchem wiedząc, że w polskich miastach na 1000 mieszkańców przypada ponad 2 razy więcej aut niż w metropoliach z zachodu Europy
Avatar
realnym okiem / 6 marca 2019 o 09:57
+19
Powiedzmy sobie to jasno i wyraźnie, Tam gdzie ten system niby juz dziala to NIE DZIAŁA !!! Tam jest zwykła czasowa regulacja zmiany świateł. Nie ma nic wspolnego z inteligencją.  Pieniądze w piach i nikt się do tego nie chce przyznać.
 brednie, tam gdzie jest system gdy z danego kierunku nic nie nadjeżdża to nie ma opcji, żeby się zielone światło zapaliło a tym samym jadą wszystkie trzy pozostałe, system działa i tyle a jak ktoś oczekuje, że jakiś komputer przy tak ogromnej ilości samochodów będzie w stanie rozładować korki w całym mieście to jest zwykłym, za przeproszeniem, idiotą !!!!!!!
 brednie, tam gdzie jest system gdy z danego kierunku nic nie nadjeżdża to nie ma opcji, żeby się zielone światło zapaliło a tym samym jadą wszystkie trzy pozostałe, system działa i tyle a jak ktoś oczekuje, że jakiś komputer przy tak ogromnej ilości samochodów będzie w stanie rozładować korki w całym mieście to jest zwykłym, za przeproszeniem, idiotą !!!!!!! rozwiń
Avatar
Quincy / 6 marca 2019 o 09:42
+19
Dobre sobie - co roku ludzie rejestrują kilkanaście tyś nowych aut a niektórzy zdziwieni, że korki się tworzą.
Avatar
kierowca / 6 marca 2019 o 10:36
+17
he he w każdym domu po 2-3 samochody które codziennie wyjeżdżają na ulice a ludziska w szoku że trzeba dwie, trzy zmiany na światłach poczekać Kupujcie jeszcze więcej samochodów to z pewnością sznury samochodów na skrzyżowaniach będą się zmniejszać...
Avatar
tylko PiS! / 6 marca 2019 o 09:53
+17
Eh, gdyby tylko w październiku władzę przejął Syfester Tułaczka. Zielone paliłoby się dla wszystkich kierunków naraz, nikt by nie stał w korkach ani minuty! On jest wspaniałym wodzem i potrafi rozwiązać każdy problem! Nawet ten nierozwiązywalny!
Avatar
Gość / 6 marca 2019 o 10:16
+16
Wycie pisowskiego trolla z rana - lubie :)))
Avatar
Trolle warszawskie tfu kacza jego mać / 6 marca 2019 o 10:23
+15
Uwaga czytelnicy Dziennika Wschodniego i mieszkańcy Lublina. W związku z referendum deweloper wynajął agencję interaktywną (czyt. propagandową) z Warszawy, która manipuluje tym forum. Proszę z dużym sceptycyzmem podchodzić do umieszczanych tutaj komentarzy.
 Wiemy,wiemy - maja siedzibe na nowogrodzkiej.
Avatar
kaczy cyrk / 6 marca 2019 o 10:19
+15
zauważyłem, że najwięcej do powiedzenia na temat działania inteligentnego systemu sterowania ruchem w Lublinie mają trolle z biura propagandy pis
 100/100 tego trolla już łapy bola od kopiuj wklej ale dalej wali post za postem na jedno kopyto
Avatar
cóż / 6 marca 2019 o 09:41
+15
zauważyłem, że najwięcej do powiedzenia na temat działania inteligentnego systemu sterowania ruchem w Lublinie mają trolle z biura propagandy pis
Avatar
Krewny owada / 13 marca 2019 o 15:17
+2
Chwała Owadu. I co wy na to Pisowskie trolle?
Avatar
pisiowskie trolle / 9 marca 2019 o 15:56
+1
Uwaga czytelnicy Dziennika Wschodniego i mieszkańcy Lublina. W związku z referendum deweloper wynajął agencję interaktywną (czyt. propagandową) z Warszawy, która manipuluje tym forum. Proszę z dużym sceptycyzmem podchodzić do umieszczanych tutaj komentarzy.
 wiemy to devello troll i jego nawiedzeni znajomi z nowogrodzkiej.
Avatar
Konstancjusz / 8 marca 2019 o 07:21
+4
A kiedy wykopią tych laików z centrali sterowania sygnalizacją świetlną w Lublinie? Jest wielu zdolniejszych bez pleców co potrafią więcej niż włączyć monitor i pić kawkę.
Avatar
Gość / 7 marca 2019 o 08:12
-1
Uwaga czytelnicy Dziennika Wschodniego i mieszkańcy Lublina. W związku z referendum deweloper wynajął agencję interaktywną (czyt. propagandową) z Warszawy, która manipuluje tym forum. Proszę z dużym sceptycyzmem podchodzić do umieszczanych tutaj komentarzy.
Avatar
świeże info / 7 marca 2019 o 07:11
+4
Pisowski trollu skończyłes juz dniowke - ile wierszówka wyjdzie za kopiuj wklej dziś?
 Kopiuj wklej - 1 zł, wierszówka samodzielna 1,50 zl - stawki na 7 marca.
Avatar
Pisowskie złodzieje / 7 marca 2019 o 06:49
+4
Chwała owadu.,Sukczes za sukczesem. Szykujcie się na wzrost lokalnych podatków.
 Wiekszych niż nam dowala co chwila wspaniołomyślny pisowski (nie)rząd nie bedzie - nie boj żaby czy lepiej powiedziane - kaczora.
Avatar
Heniutek / 6 marca 2019 o 23:47
-3
Chwała owadu.,Sukczes za sukczesem. Szykujcie się na wzrost lokalnych podatków.
Avatar
kik / 6 marca 2019 o 22:45
+1
Myślę, że było inaczej. Hiszpanie opóźniali i deklarowali, że zrobili 5% bo widzieli kłopoty z zakończeniem pozytywnym funansowo. Zkumali się z Qumakiem. Ten wygrał za kasę tą samą dla hiszpanów plus dla siebie. Skończyli robotę ci co zaczęli czyli tzw hiszpanie czyli lubelscy studenci. Każdy zarobił. Potem Qumak się pewnie przeliczył, bo może hiszpanie się zwinęli z interesem bo nie chcieli pośrednika i poszedł z torbami w sprawie dalszego kontraktu. Popytać trzeba tych co dla hiszpana pracowali
Avatar
brawo pis / 6 marca 2019 o 21:18
+3
oko.press/w-zielonej-gorze-dwa-razy-wiecej-aut-na-1000-mieszkancow-niz-w-nowym-jorku-auta-pozeraja-polskie-miasta/ tylko debil będzie pomstował na system sterowania ruchem wiedząc, że w polskich miastach na 1000 mieszkańców przypada ponad 2 razy więcej aut niż w metropoliach z zachodu Europy
e tam, pisowski troll i tak będzie krzyczał, że to wina Żuka a zmieni śpiewkę dopiero gdy jego partia przejmie władzę w Lublinie, wtedy stanie na tym, że jednak za korki odpowiada zbyt duża liczba aut a nie prezydent miasta
Koniecznie powinieneś przeczytać uzasadnienie do decyzji o wdrożeniu "inteligentnego" systemu kierowania ruchem. W tym samym czasie, gdy w Lublinie podjęto decyzję o wdrożeniu "inteligentnej" sygnalizacji świetlnej sfinansowanej ze środków publicznych za kilkadziesiąt milionów złotych, to w innych miastach inwestorzy inwestycji niedrogowych pokrywali koszty budowy tuneli. Za korki w Lublinie odpowiada brak bezkolizyjnych skrzyżowań oraz źle skalibrowana sygnalizacja świetlna. Koniec. Politycznie odpowiadają ci wszyscy, którzy od ponad 10 lat dzierżą władzę stanowiącą i wykonawczą.
Jeden prezydent zrobił projekt tunelu pod racławickimi za 50 mln zł,a potem sie zczaił, że nie ma szans, żeby ten tunel powstał. Projekt wyladował w koszu razem z kasa.
 Powiedzmy wprost to był Andrzej Pruszkon podróżnik, ten sam co sprzedał za śmieszne pieniadze górki develeperowi z Kielc.
 Powiedzmy wprost to był Andrzej Pruszkon podróżnik, ten sam co sprzedał za śmieszne pieniadze górki develeperowi z Kielc. rozwiń
Avatar
precz z trollami / 6 marca 2019 o 21:13
0
Warszawkie trolle ręce precz od Lublina!!!
  Dokładnie wracajcie na nowogrodzka.
Zobacz wszystkie komentarze 147

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 2

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 16 4

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 2 2

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni 0 5

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, był jednocześnie pierwszym dniem udostępnienia wieży widokowej. Obiekt znajduje się w odrestaurowanych ruinach dawnego folwarku w Parku Podzamcze.

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii 63 4

Rozmowa z Krzysztofem Załuskim, byłym, wieloletnim dziennikarzem Dziennika Wschodniego, autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Pokonać mur”.

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33 0 0

Dużą metamorfozę ma przejść miejska podstawówka nr 33 przy Pogodnej.

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku 0 0

W sobotę pojawił się w domu mieszkanki gminy Batorz, podając się za urzędnika ZUS. Twierdził, że chodzi o „zwrot podatku”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustem.

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury
27 kwietnia 2019, 10:00

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury 0 0

Już po raz drugi lubelscy projektanci będą mieli okazję zaprezentować swoje przedmioty i usługi podczas Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez Warsztaty Kultury. "Wiosenne sprawunki" zostaną zorganizowane w dniach 27-28 kwietnia w siedzibie Warsztatów przy ul. Grodzkiej 5a. Do 7 kwietnia trwa nabór wystawców.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem 0 2

Dwa tygodnie przerwy przed finiszem rundy zasadniczej miały ostatnio zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Teraz czeka je maraton – w sobotę (godz. 16.30) zmierzą się z Widzewem Łódź

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka 0 0

Gdzie jest zaginiony Krzysztof Falkowicz z Lubartowa? Szeroko zakrojone działania poszukiwawcze wciąż nie dały odpowiedzi na to pytanie.

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów 181 0

Speed Car Motor Lublin nie miał żadnego problemu z pokonaniem spadkowicza z PGE Ekstraligi Unii Tarnów. W Małopolsce „Koziołki” wygrały 44:34 po 13 biegach.

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy"
Alarm 24

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy" 5 3

Nasz czytelnik w minioną sobotę wracał z Londynu. Przez aplikację w telefonie zarezerwował toyotę yaris z wypożyczalni Panek. Niestety, nie mógł wyjechać z parkingu, bo bilet parkingowy nie był opłacony.

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej 0 1

W sobotę i niedzielę (23 i 24 marca) niedostępny dla klientów Aqua Lublin będzie basen olimpijski oraz część aquaparku z basenem zewnętrznym oraz wodnym placem zabaw.

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce 22 10

Przed Motorem poważny test. Żółto-biało-niebiescy w sobotę pierwszy raz w tym roku powalczą o punkty na wyjeździe. Rywalem ekipy z Lublina będzie Soła Oświęcim. Spotkanie ma zostać rozegrane pół godziny wcześniej niż planowano – o 15.30

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony
galeria

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony 40 37

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministerstwa kultury o odmowie wpisania Domu Chemika do rejestru zabytków. Według stowarzyszenia „Puławianie” oznacza to konieczność ponownego wstrzymania robót. Przeciwnego zdania są władze miasta zapewniając, że prace będą kontynuowane.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.